NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 21 Januari 1802, 10 centiemen per nummer 46ste Jaar, X° 2639 Ongerijmdheden. Wij zijn er. Liefdadigheid. T egenstrij digheid LANDBOUW. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJfS i)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo res maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft m bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N# 31, en in alle Postkantoren des lands. AM0NCENPRIJ8 Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Pos ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calqne nu. AELST, ÏO JANUARI I89i Poliliek overzicht. Frankrijk. Houding der geestelijk heid. P. Didon.de beroemde redenaar, heef' in de kathedraal te Bordeaux eene conferentie gehouden, die twee uren duurde en die bestemd schijnt om nog al gerucht te maken in de politieke wereld. Welke houding moeten de katholie ken aannemen in de politiek Ziedaar het thema van den predikant, P. Didon heeft allen aangezet tot verzoening met de bestaande openbare machtmen moet aan deze het gezag geven dat zij noodig heeft. Men heeft het recht niet te zeggen dat de republiek slecht is omdat de be staande meerderheid niet deugt om die meerderheid goed te maken kunnen de katholieken al hunne krachten aanwen den. Spreker behandelde ten slotte de werkmanskwestie. 't Is te vreezen dal de royalisten niet heel ingenomen zullen zijn met die preêk. Volgens den übservateur francais is in dato 5 Januari door den Paus eene nota aan den Cardinaal-Aartsbisschop gezon den, met hel oog op de laatste beweging der Bisschoppen en inlichtingen bevat tende over de gedragslijn, die de Bis schoppen in poliliek te volgen hebben. Wetsontwerp op de verenigingen. Bij de Fransche Kamer is Zaterdag door den minister Fallières het onlangs door hem en door M. de Freycinet aangekondigde ontwerp op de vereenigingen ingodieud, waaraan de hoofdstrekking op beperking van het bezitrecht neerkomt, onder schijnbare waarborging van persoonlijke vrijheid. Tot het oprichten eener vereenigïng is het voldoende vooraf bij de overheid eene verklaring in te leveren, waarvan een bewijs wordt afgegeven. Deze verklaring moet de namen van de leden der ontwor pen vereeniging bevatten en het doel aan wijzen, dat met de oprichting beoogd wordt. Ten aanzien van de goederen wordt bepaald dat de vereenigingen slechts roerende kunnen bezitten, en zooveel vaste eigendommen als noodig is voor de uitoefening van de zaken, voor zoover deze omvatten onderwijs, liefdadigheid en nijverheid. In geval van twijfel zijn de rechtbanken bevoegd na te gaan of de roerende om onroerende goederen meer omvatten dan noodig IS De rechterlijke macht heeft het recht ie allen tijde de lokalen van ver eenigingen binnen te dringen. DE L'ltl Oi (10e Vervolg). Met eenen glimlach van minachting op de lippen weerde hij dc struiken weg, om den voetp den rijweg te zetten, toen eene geit zijne aandacht trok. Het was een jong, mager beestje, dat als zot de helling af en op het grasland snelde de andere kwam langzaam achteraan, maar ook rechtstreeks naar den kant, van waar nu vlugge menschen- stappen gehoord werden... M. Markus stampte op den grond altijd dat meisje, hetwelk hem lijn verblijf bier niet weinig begon te vergallen. Was dan de meid van den schout het eenige schepsel, dat in b. sch en veld leefde en ademde Daar kwam ze weer aan met de oorkleppen op liet hoofd, en eene groote mand aan den arm. Dc geiten liepen naast haar en alen uit hare hand hel stuk brood, dal zij voor die lekkerbekken had meégebraeht. M. Markus trad in het hout terug, achtereen dikken beukeboom hij wilde zich niet ergeren even als dezen morgend. Hij kon het meisje niet Bijzondere bepalingen zijn gemaakt ten aanzien van vereenigingen, grootendeels uit vreemdelingen saamgi'steld, of door vreemdelingen bestuurd of beheerd. Ver eenigingen lot deze rubriek behoorende, kunnen worden ontbonden bij besluit van den president der Republieken over leg met den ministerraad. Leden, die in geval van ontbinding van zulk eene vereniging, weigeren uileen te gaan, worden gestraft met eene gevangenisstraf van 8 maanden tot een jaar. Dat de regeering, aldus gewapend, vooral de katholieke congregatiën hoopt te kwellen, is duidelijk genoeg. Dikwijls heeft Denderhode er op gewe zen dat de socialistische leerstelsels slechts een hoop ongerijmdheden zijn zonder kop noch steert waar ieder vo geltje zijn eigen voosken zingt. De tegenstrijdigheden der socialistische schrijvers zijn ontelbaar zoodra zij vich een weinig buiten hun algemeen grond beginsel de Staat eigenaar van alles uitlaten en een woordje reppen over de inrichting van den alvoorzienigen Staat die zij droomen. Wij zullen gecne Kinderkribben stichten, wij zullen de kinders te huis bij moe.Ier laten, riep met groote zelfvoldoening Zotte Jan in de kolommen van Vooruit. Te betwijfelen is het of die schrijver het werk van Bebel kent, de duitsche maatslaggever met Liebknecht, van de duitsche social-democratie, want deze be weert dat, in de socialistische Staat der toekomst, de opvoeding algemeen zal zijn ten koste van de Staat omdat de vrouw de helft van haar leven niet zou moeten doorbrengen deels in zwangerheid, deels met de kinders op den schoot. Een ander socialist Leo Defuisseaux, schrijver van de schanddaden van het C'jnsstalsel, meent ook dat de kinder kribben veel goed zouden stichten. Hij schrijft bl. 239 In plaats van haar (de Koningin) een juweel —dat de ijdelheid streelt aan te bieden, had gij haar met moeten voorstellen, om gezarnen- lijk eene goede eerlijke daad te doen het stichten eener Kinderkribbeeener bewaarschool, het oprichten van een gesticht voorarme kinderen. Wie heeft nu over die vraag gelijk? Ah! zal men zeggen, de algemeene wil die zich door het algemeen stemrecht doet kennen, moet dit punt beslissen Heel goed, maar als de hoofden van meening verschillen, niet weten waaraan vast houden, hoe wilt ge dat de menigte dit punt met wijsheid en beleg beslisse En omdat het algemeen stemrecht heeft gesproken is het daarom de beste oplos sing van de vraag uitstaan cn met denzclfden icvcr, waarmee hij dezen morgend den tabaksrook onder den witten doek geblazen had, wierp hij nu zijne brandende sigaar op den grond en vertrapte ze, opdat geeu wolkske zijne aanwezigheid zou verraden. Het meisje wierp de geilen het leste brood toe en slapte den dorpel op, om door het raam naar bin nen te zien. De kamer moest lrdig zijn op haar herhaald kloppen legen de ruiten bewoog zieli zelfs niets 10 't huis de deur bieef toe. Men moest dus maar geduld hebben. De hengselmand nevens zich zettende, ging dc aangekomene op de groen geverfde bank naast de deur zitten, zeker om de komst van den bewooer van het huis af te wachten. Zij maakte de tippen van den doek onder de kin los en liet de witte om hulling over den hals vallen. Zoo, dat was zij nu van top tot teen, de ijdele dienstmeid van den schout, die zich geen eukcl zomersproetje op liet vel wilde laten branden, zooals juffrouw Griebcl in hare verbittering beweerde. Hoe lastig Markus ook was, hij moest toestemmen, dat het ook jam mer voorde min of meer blreke, schoonc Irissclia Gelaatskleur zou geweest zijn. Hij moest bekennen dat baar hoofd, in sierlijkheid en bev illigheid, met hare gestalte ovcreciihtemdc. Dat hinderde hem. Ilij had duizendmaal liever gezien, dat zij scheel, vol sproeten en vol van trekken geweest was. De meid streek het losse haar van het voor. mar liet achterhoofd, waar het iu eeu dikken wrong gedraaid, door «enen kam werd opgehou- Wie zou dit durven beweren en staan de houden. Wij wedden dat zelfs Oender- galmniettegenstande zijn pyramidaal bosje dat wij hem kennen, dit niet zou durven verdedigen. Wat van de vraag der Kinderkribbe gezegd wordt, komt telkens terug bij iedere bespreking van gelijk welke in richting, want altijd is liet waar: zooveel hoofden,zooveel zienswijzen en om aan het krakeel een einde te stellen moet men zijne toevlucht nemen tol de dwinge- landsche beslissing van de menigte, T is te zeggen van de macht. Bravowij zijn in een twistgeschrijf met Dendergalm over de verdraagzaam heid van geuzerij en Kerk. Schrikt, beeft, vrije Belgen, 't is ermeê gepast met d* lieve,zoete vrijheid zoolang die hatelijke klerikalen, die het land in den krot steken met het jaar met een honi te sluiten, aan het bewind blijven. Geene verlossing meer dan in de gpuzerij met haren vrijheidlievenden schooloorlog haar prachtig schoolenkwest, geene red ding dan in de bonis van M. Graux. (Dendergalm). De vrijheid lieeft haren laatsten snik gegeven, 't is er meè gedaan, de inkwisi- tie is daar Hé dat zegt ge wel! roept de verwonder de lezer ons toe.... Wel de <.Hien Public van Gent heeft in een grondartikel het herinvoeren der doodstraf verdedigd en Dendergalm maakt daarop de volgende bemerking Het beuleninstinct komt immer boven bij de klerikalen. Zij hebben alreeds meer gendarmen, ze vragen thans nog eenige dozijnen het hoofd af te slaan. «De inkwisiteurs zijn daar Rijmt dat te zaam. De Bien Public ver dedigt de doodstraf en de inkwisilie staat aan de deur En omdat de Bien Public de doodstraf verdedigt is de Kerk onverdraagzaam Ander beweegrede. Dendergalm is met bet versleten deuntje voorgekomen reeds duizendmaal weêrlegd de Paus bij het vernemen der moorderijen der huge noten iu Frankrijk heelt een te Ueum gezongen, dus dit bloedvergieten goed gekeurd. De Bartholomeusnacht van 1572 is eene politieke zaak die wij niet bespre ken willen daar wij het geschiedkundig oogpunt van die zaak verwaarloo/en. De Paus heeft wezenlijk een Te Deum gezongen maar was door den Franschen koning Karei IX bedrogen geweest, die hem de boodschap gedaan had dat hij aan den. Daarop legde zij de gevouwen handen in den schout, en leunde, blijkbaar verkw ikt door de stil te rondom haar, met het hoofd tegen den huis muur. Zy zag er bekommerd, doch niet gedrukt uit cn was ook te levendig en te krach'ig om zich langer dan eenige oogeuhlikken, aan eene totale onbeweeglijkheid over te geven. Zij haalde uit dc mand een pakje tc voorschijn rolde het af en spreidde hel met onderzoekenden blik op de knieën uit. M. Markus zag, dat bet witte kaiit was, waarschijnlijk een oud, uitgediend prachtstuk uil dc voddenmand van de gouvernante juffrouw hel welk nu nog aan den blanken bals paradceren zou. De vlugge vingers draaiden liet verkleurde weefsel naar alle richtingen, en het scheen bijna, als streek de rechterhand er liefkozend over heen daarop wendde het meisje plotseling het hoofd terzij, rolde de kant snel ineen en stond op. Een flink man met een groenen frak aan kwam den weg af. Toen hij het wachtende meisje in liet oog kreeg, haastte hij zijne stappen ook zijn hond die moede voor hem uitgeloopeu was, snelde voorwaarts cn sprong van vreugde bluffende tegen het meisje op. Het is bier voor uwe kluis een hceriyk plaatske om te maten. Frits, maar ik ben tucli blij, dat gij komtik heb haast, zegde zij, cn scheen hare jonge meesteres tot in bet minste na tc boot sen want in de manier, waarop zij den beleefde groet van den aankomenden beantwoordde, lag een komplot der hugenoten (komplot dat waarlijk bestond) was ontsnapt; maar de koning verzweeg dat eene algemeene slachting der protestanten gansch Frank rijk door was bevolen. Bij het omvangen der echte nieuwstij dingen stortte de Paus tranen, keurde de handelwijze van den Franschen Vorst en zijner moeder Chatherina van Medecis volkomen af. Gij ziet dus wat van den volgenden volzin van Dendergalm recht blijft staan Wanneer ile Fransche protestanten in den vedmaarden Augustusnacht van 1572 verraderlijk uitgemoord werden kwam het nieuws te Rome aan en beval Paus Gregorius XIII een plechtig te Deum te zingen om die glansrijke zegepraal der Kerk te vieren (sic). Het park te Brussel leverde dezer laat ste dagen een zonderling aanzicht op. Bij ons op den buiten zijn het gewoonlijk jonge poetsenmakers die zich met het maken van sneeuwmannen onledig hou den. De brusselsche beeldhouwers met een zeer loffelijk doelwit, hebben den stempel hunner kunst, alhoewel mis schien maar voor korten duur, in den sneeuw willen prenten en hebben eene massa beelden van allen aard in de ver- scbillige gangen van hel park opgericht. Zij worden veel nagezien en hebben dagelijks vele bezoekers die bij lie' intre den een inkomgeld betalen moeten. Des avonds is het park met Venitiaansche lampen verlicht dat vele aardige en schoone aanzichten en tooneelen biedt. Het grootste deel van de opbrengst is voor de armen. Op Zondag 15 Januari werd een prijs 100 fr. toegekend aan den maker van het beste beeld. Ik leze in Vooruit van 12 Januari Persoonlijk bezit brengt persoonlijke winst mede, en geen middelen zijn te laag om die zucht naar fortuin, eer en gezag te \oldoen. Getrokken uit het verslag der rede voering van M. Guesde. Wij weten reeds door uittreksels van Vooruit dat de socialisten de aanbidders van de stof, T is te zeggen, materialisten zijn. Als grondsteen van hunnen handel en wandel nemen zij de driften aan, als voorschriften der natuur bestempeld. Zij droomen een volmaakt geluk op aarde voor den mensch, geluk dat beslaat in "t voldoen zijner hertstochten. Geene neiging mag voor den mensch onvoldaan waarschijnlijk dezelfde vriendelijke weordigheid de nicht van den schout, de blauwkous, den gewezen daglooner bejegende. Ik heb eene dringende boodschap voor u, ging zij voort. Maar eerst moet gij wat lekkers hebben, viel zij zicbzclven in de rede cn haalde uit hare mand een broodje, dat zij hein aanbood. Ik licb zandaag gebakken, cn liet b.iksel is zoo goed uitgevallen, dat gij er ook moet van proeven. Dat ben ik nu ook al tc boven, Frits, en nu lach ik om deu angst, w aarmeé ik voor 'l eerst met geheel ■geoefende handen hel deeg kneedde cn eindelijk een paar steenharde, zwarte klompen uit den oven haalde. Ja, toen was bet weenen geen gebrek, bij aj uwe stand vastigheid, zegde de jonkman met een gocdhartigcu glimlach. Hij legde hel broodje op den rand van het venster, maar zag daarbij bet meisje aan. Alweer f Naar den jood of naar den goud smid vroeg hg zonder omwegeu, in elk geval met hel oog op dc boodschap. Ach, gij weet zelf het best, dat wij bij den goudsmid niet meer kunnen aankloppen, gij moet naar den jood. Voor overmorgen moeten er acht thaler zijn. De man krabde zich wanhopig achter hrt oor. Ja, Frils, wat zal ik u zeggen Wij liehben opgepast, bijna als gendarmen, en toch is bet zoo'n ommit t Jjmxur gelukt, ongezien binneu te drin- blijven, zegt Bebel in zijn werk Die Frau, alle zijne driften moet hij kunnen volgen. Zelfs in het uiideelen van het werk volgt ieder de aantrekkingen zijner natuur, ieder arbeidt waaraan het bem lust. Dat is hunne leér. Leest het werk van Bebel het staat er klaar in. Daarachter moet Guesde toch wel een pyramidaal bosje hebben om van de zucht naar fortuin te durven komen spreken en de voldoening ervan onmogelijk te ma ken. Wij moeten onze driften volgen om ge lukkig te zijn. De zucht naar persoonlijk bezit is ook eene drift en deze moet on voldaan blijven. Rijme te zaam wie kan. In vindt mij er toe onmachtig. Het leggen dei* kiekens in den winter. Ziehier, volgens een hollandsch blad, de eenvoudigste en tevens meest practi- sche doenwijze om de kiekens gedurende den winter te doen leggen Bij den aanvang der hevige koude, hoopt men in het kiekenhok versche mest opeen, op eene dikte van 30 tot 35 centi meters, men perst hem zooveel mogelijk samen en men laat hem aldus gedurende omtrent veertien da^en rond het einde van December doet men dagelijks eene laag mest van 10 centimeters bij op de oude laag. In de eerste dagen van Januari neemt men al den mest weg, die zorgvuldig wordt gestampt en men legt hem op nieuw in hel kiekenhok deze mest. op die wijze gestampt, gisten bewaart zijne warmte tot den 15 Januari. Alsdan neemt men voorgoed dien mest weg, welke niet meer genoeg warmte inhoudt en men herbegint de be werking zooals in den beginne en zulks zoolang de temperatuur koud blijft. Die doenwijze vergt een weinig werk en zorgen, maar geene belooning zonder moeite, en vooral geene versche eieren in den winter, zonder veel zorgen ver leend aan hel gevogelte. Als men zorg draagt gedurende dat tijdperk 's morgends een warm voedsel te geven en in hun bereik een lauwen dronk te stellen gedurende den dag, zul lende Cochinohines en de Langson's als ook de ltaliaaiische, voortgaan met te leggen gedurende die maanden. Indien de temperatuur niet te ved verlaagt, komt intusscheu de nieuwe legging der Minorquesen der tioudans. Gedurende de groote koude moet men 's avonds zeer goed al de openingen van het kiekenhok sluiten en vooml de lucht- tochten beletten; de hoenderdrekken weg nemen en ze gedurende de hevigste vorst gen cn twee kistjes fijne sigaren in het huis te smokkplen. Zij zijn schier allen opgerookt en nu kouien de rekeningen en maanbrieven, en vandaag werd het onmiddellijke aanklacht bij bat gerecht gedreigd. Goede God 'l is om zijn geduld tc verliezen, als men ziet, dat er maar wordt voortgeleefd, alsof de geldzakken nog vol waren. Eene treurige uitdrukking vertoonde zich om den mond van hrt m-isje. Kunnen wij bet veran deren, Frits 1 Zij glimlachte flauw. Gij zit iedere minuut, die gij vrij hebt, met den neus in uwe boeken over natuurwetenschap en weet niet eens dat hel water altijd van den beginne der tydeu af niet tegen den berg op wil de ouderdom kau van zijne gewoonten geen afstand doen en zijue nei gingen blijven hem bij. Maar zulk een onvergeeflijke lichtzinnigheid bij zulk een ouden heer. Stil I viel zy driftig en met eene gebiedende beweging in. Het voegt ona niet in hem te beoor- dccleu «ij mogen enkei aan zijne goedheid en zijne zorgen deuken. Hier zij rolde dc kunt uit een is nog eeu stuk van weerde, kostbare oude kant. Er is mij verzekerd, dat het op zijn minst twintig thaler weerd is maar van Baruch Mendel mogen wij niet meer dun de helft van den prlja Verwachten. (Wordt voortgszet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1