NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 4 Februari 1892, 10 centiemen per nummer 46st Jaar, X° 2643 Bisdom van Gent. De aanstaande kiezingen. EenVrijdenkerstestament Een goed voorbeeld. Uit een Duitsch Volksblad. DE DENDERBODE, ARONNEMENTPRMS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo res maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr, 1,00 Vonnissen op 3® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Pos ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque snaai. AELST, 3 FEBRUARI 1892 Politiek overzicht. Frankrijk. Kiesing te Brest. Het conservatieve kieskomiteit heeft dus ten slotte zijnen kandidaat anngewezen, ter vervanging van wijlen Mgr Freppel, Bis schop van Angers. 't Is Mgr d'Hulst, een der meest ge kende kaïholieke redenaars van Frank' rijken rector der katholieke hoogeschool van Parijs. Aangezien de zetel van Brost voor de conservatieven om zoo te zeggen zeker is, lijdt de kiezing van Mgr d'Hulst bijna geen twijfel, en zal er dus andermaal een priester in de Fransche Kamer zitting nemen. Onder politiek oogpunt gesproken, is de kandidaat Orleanist, zooals overigens bisschop vreppel er ook een was. Duitschland. De schoolwet. De eerste lezing van het wetsontwerp op de volksschool, is zaterdag afgeloopen. t)e Kamer heeft het verzonden naar eene commissie van 28 leden. Twee gewezen dominéés, Stöcker en Knörcke hadden dien dag hel debat geopend, recpectieve- lijk met verdediging en bestrijding van het ontwerp, In den verderen loop der zitting ver klaarde de rijkskanselier von Caprivi, dat zijne verhouding tot liet wetsontwerp geene verandering heeft ondergaan,maar toch verzachtte hij eenigermate zijne rede van vrijdag en bood den nationaal liberalen nog de hand tot verzoening, als zij niet voornemens zijn, eene groote liberale partij tegenover de regeering te stellen. Men zegt, dat de groot-hertog van Ba den, tijdens zijn kort f verblijf te Berlijn, een onderhoud heeft gehad met den kei zer, hetwelk hoofdzakelijk over de wet op het lager onderwijs heeft geloopen. De groot-hertog zou de hoofdstad in een goed humeur hebben verlaten.De vorsten van Zuid Duitschland in het algemeen zouden hebben getracht hunnen'invloed te doen gelden legen het wetsontwerp. Een ander gevolg van het schoo'.wets- onwerp is, dat het gemeentebestuur van Berlijn alle besluiten omtrent het bouwen van scholen heeft verdaagd voor het jaar 1892-93, daar hel niets wil ondernemen alvorens te weten, of de inwoners ge neigd zullen zijn hunne kindereu naar de nieuwe lagere school te zenden. Oostenrijk. Kiesingen in Hongarië. De kiezingen in Hongarië zijn afgeloopen en wat wij voorspelden is waarheid ge worden de regeering zal in de nieuwe Kamer op eene aanzienlijke meerderheid kunnen rekenen en zij heeft dus het doel bereikt, dat zij met de ontbinding berei ken wilde. DE IÜY (14® Vervolg). Dat is heel slecht van u, Hoosriep het jonge meisje bijna driftig hare kinderlijke stem wor stelde hoorbaar tegen de opkomende tranen. Iemand met zoo'n goed gezicht steelt niet, zoo iels slechts dent ik van niemand. Zoo Waarom is hij dan met de noorderzon vertrokken t En dat zonder iemand dank u - te zeggen Maar wat kon het mij ook schelen Het is mij hetzelfde, waar de pronkdukaat logeert, ik heb hem niet. Daarmeé legde zij de hak op den schouder en ging met haren kameraad den weg langs liet koornveld, terwijl Louise, blijkbaar ter neer gesla gen, naar huis terugkeerde. Ja, ziet gij, M. Markus, dat heeft men nu van zijn medelijden, zegde juffrouw Griebel, toen de eigenaar van het Hertcnvold beneden kwam en l'iar in de keuken opzocht. Zij hield de twee han- Men weet dat graaf Lapari slechts de Kamer had ontbonden,nadat de oppositie maanden lang gewoeld en geschreeuwd had, en alle bespreking onmogelijk had gemaakt. Als het volk nu met de schreeuwers meêliep, dan had het thans kunnen be wijzen door ze in meerderheid naar het parlement ie zenden. Het tegenoverge stelde is gebeurd en de regeering staat op vasteren grond dan ooit. De dagbladen der oppositie verklaren zich wel verslagen, maar ze zijn toch te vreden, omdat zij ongeveer een twintig- lal zetels hijgewonnen hebben en graaf Apponyi bijgevolg sterker terugkeert dan hij vertrokken is. Zoo gesprokenhebben zij gelijk en het toont dat in Hongarië de schreeuwers- politiek meer effekt m akt dan de zaken- politiek. Dat is nu wel geen diploom van slimheid en versland dat de Hongaren zich toekennen. 't Zal ten slotte niemand verwonderen dat er rond de slembus fel gevochten werd en er op verschillige plaatsen dooden en gewonden zijn gevallen dat is ook al echt hongaarsch Voor den Vasten. Gebruik makende van de macht, die Zijne Hpiliuheid hun heeft verleend, heb ben HH. DD. HH. de Bisschoppen van België, bij uitzondering voor dit jaar, de verordening van den Vasten gesteld als volgt 1. De wet van den Vasten is opge schorst in al de bisdommen van België, gedurende heel den aanstaanden Vasten. Diensvolgens zal men, opdedagen.dat het toegelaten is vleesch te eten, zulks mogen doen zelfs op verschillende maal - tijden. I. De wet van het vleesch derven is insgelijks opgeschorst gedurende het- zelhle tijdstip, bij uitzondering van Asch- Woensdag en den vrijdag van ieder week nochtans blijft het verboden visch en vleesch te eten op denzelfden maaltijd, zelfs des zondags. 3. Het gebruik van zuivel" en boter is toegelaten op al de dagen van den Vasten 4. Het gebruik van eieren is toegelaten alle dagen en zelfs meermaals daags, uitgenomen op Asch-Woensdag en Góe den-Vrijdag. Volgens de vooruitzichten der beste heoordeelaars, mag de rechterzij hopen in juni aanstaande al de zetels te behou den, welke zij thans bezit. Zij heeft zelfs ernstige kans eenige zetels aan de libe ralen te ontnemen in 't Walenland, dien an Hoei, bij voorbeeld. i in eenen (rog vol deeg en was alles behalve haar humeur. Mijn man lacht mij uit omJat ik mij kwaad maak en vraagt ook noggij weet, hoe grappig hij zijn kan of ik op eenen hand. kus, voor het logies in de soldaten-kamer gere kend had. Nu, weg is hij, de ondankbare kerel. Hij moet met het eerste hanengekraai uit het ven der geklommen en door den achterhof in het open veld gekomen zijn. Schoon ia het niet van i'n jongen kerel, wien zijne eigene moeder niet heter kon oppassen, dan hij bjj ons gedaan heeft zoo iets hindert iemand. En nu is Louise ook zoo dom, den schooncn pronkdukaat te ver liezen, dien mevrouw zaliger haar gegeven heeft. Maar dat is liet ergste nog niet. Onze dienstboden mompelen, dat wij den dief zeif in huis gebracht hebben, ze laehen ons uit, en zoo wordt de eerbied ondermijnd. Hadden wij den twistappel maar op den weg laten liggen zogdc M. Markus meteen ondeugend lachje. De hemel bewaar me sprak xe, terwijl zij zich lastig omdraaide. Als gij mij heter kendet, zoudt gij dat niet zeggen. Een anderen keer doe ik precies hetzelfde. Het hindert mij maar, dat het jonge inensch zichzelf in een kwaden reuk ge bracht heeft want hij was een kind van fatsoen lijke lie dat kon een blinde wei zien en ik had in mijn ziel medelijden met hem. En zie me Op andere punten zullen het de radi- kalen zijn, die zetels zullen ontnemen aan de doctrinairen. Te Brussel weet men nog niet of de vijandige broeders, doctrinairen en radi calen, de handen zullen ineen slaan, of... afzonderlijk zullen opkomen. Wat de doctririaiien erg verontrust, is de pretentie van Volders, die, indien er slechts ééne lijst is, er volstrekt wil opstaan. Welnu, een doctrinair, toekomende candidaat, zegde daarover het volgende Indien Volders met ons is en hij toont aan de burger-kiezers het tipken van zijnen neus, zijn wij verloren. (Handelsblad.) Uit 't reglement van den Socialistischen Vrijdenkersbond van Mechelen blijkt het zonneklaar dat de titel van Werklieden partij dien de socialisten op hunne vaan hebben geschreven, valsch en logenach- tig is. Keen, het socialism is de partij der werklieden niet, het is onder ander eene succursaal van de vrijmetselarij, eene af- deeling van het leger der godverlooche naars, van de godsdiensthaters. De socialisten hebben alleenlijk den ti tel van werkliedenpartij aangenomen om de liebtgeloovige werklieden des te ge makkelijker in hunne nelten te kunnen vangen, om zetebedriegen en te verleiden. Wij mogen dan ook geene gelegenheid laten voorbijgaan om de aandacht onzer werklieden in te roepen op't doel dat de socialistische belhamels bereiken willen. En dit wordt ons duidelijk bekend ge maakt in 't volgende testament Testamentsele vorm. Ik ondergeleekende Naam Voor naam), woonachtig te vernie tig al mijn vorige testamenten, die er zouden bestaan, verklaar bij deze uit drukkelijk, dat mijn uiterste wil is, burgerlijk,dat is zonder godsdienstige 'plechtigheden, begraven te worden. Te dien einde benoem ik tot mijne testa mentuitvoerders aan wie ik de zorg toevertrouw en het recht toeken, het tegenwoordig testament met al zijne schikkingen uit te voeren. Ik plaats dit testament onder de bescherming van het burgerlijk wetboek. Ik eisch eene volledige uitvoering van hetzelve, zelfs in geval men zou beweren, dat ik in hot laatste oogenblik, hetzij door woorden, hetzij door teekens, deze te genwoordige verbintenis zou verloo chend hebben. Aldus eigenhandig, opgemaakt, den in drxj oorspronkelijke testamenten, waarvan elk mijner uitvoei ders een in zijn be zit heeft, het derde is in mijn bezit ge bleven. Naam, Voornaam. Ziedaar de officieele tekst, letterlijk af geschreven uit het reglement dal aan on zen Confrater De Mechelsche Courant door een bekeerden socialist werd meê- gedeeld, van het testament dat de zooge zegde Werkliedenpartij te Mechelen aan hare aanhangers doet onderteekenen. En door zulke middelen wil men het lot van den werkman verbeteren Wij vragen het u, werklieden, welk voordeel, welke lotsverbetering kan men u verschaffen met u het 11. Geloof uwer voorvaderen te doen afzweren en u, na uwe dood, als een redeloos dier te laten begravenJa, welk voordeel, welke lotsverbetering is daar bij te vinden, werklieden Geen, en wij dagen de socialistische belhamels uit ons te komen bewijzen dat het eenig voordeel bijbrengt aan die ongelukkige apostaten die de speelpoppen zijn geworden van de socia^ listische volksbedriegers daar de kleine eensZij heeft haar pronkdukaat verloren, maar daarvan alleen zien bare oogm niet rood, het is een kind met een harije, zoo zacht als boter. Het mcélijden met den armen, uitgehongerden jonkman, die nu ook nog moet gestolen hebben, doet haar telkens «eer de tranen in de oogen komen. De nieuwe heer lachte. Hij verliet de keuken, om naar de pachthoeve te gaan, en hij ging met zeer versnelden pas. Wie had op den avond van zijne aankomst gezegd, dat er een dag zou komen, waarop hij zoo'n haast zou hebben met dezen gang, dien de plicht hem oplegde ja dat hem zelfs alleruoodigst zou voor komen de schoonste handschoenen, die hij voor tiet bezoek der merkwaardigheden van Neurenberg bestemd bad, tol dit doel voor den dag te halen Ilij stapte iangs het dcnueubosch, waarachter de pachthoeve lag. Aan zijnen linkerkou! golfde liet welige graan het reikte bijna tot aan de schouders. De aardappclstruiken waren op liet punt van te bloeien in het gele koolzaad hoorde men een zacht gegons, en zwaarbeladen bieën snorden voorbij naar de korven. Hel Hertenvcld had wezenlijk iels van liet gezegende lond, dat eenmaal overvloeide van melk en honing, en tocli had liet gebrek ook hier zijnen voet weten te zet ten. Aan gene zijde van het hout begon zijne heer- De Nederlandsche dagbladen bevatten 't volgende beroep op de Nederlandsche vrouwen, lat wij aan onze lezeressen ter overweging geven. De vrouwelijke ijdelheid heeft te allen tijde een groote rol gespeeld, en in de meest uiteenloopende vormen hare open baring gezocht en gevonden. Zij heeft eene mode in het leven geroepen, die even belachelijk als ergerlijk is, de mode om vrouwenhoeden en vrouwenkleeren met vogellijken te versieren. Engeland en Frankrijk voerden in een enkel jaar 160,000 vogelhuiden in. Gedu rende het laatste seizoen bedroeg de in voer in Frankrijk alleen een raillioen kolibries. Dezen worden, om den glans hunner veêren te behouden, levend ge stroopt Een handelaar te Londen kreeg in eene zending de lijken van 32,000 ko libries, 80,000 watervogels en 800,000 paar vleugels. In Italië worden honderd duizenden zangvogels op hunnen doortocht vernie tigd. In het najaar van 1890 zag men op de markt te Brescia in ééne maand 473,792 trekvogels. In Türingen vindt men plaatsen, waar een enkel persoon dagelijks 100 zangvogels vangt. Een oog getuige verhaalt dat een koopman uit Hamburg 10,000 papegaaien-lijken kocht. De zeilde getuige zag dat een arabisch meisje 600 vogels in een enkel uur om het leven bracht. Het is niet genoeg, dat al deze gedoode vogels een olïer der mode worden, velen ontkomen uit het net, gewond en met geknakte vleugels, en komen bij duizen den ellendig om, terwijl het broed der dooden bij millioen verhongert. Wij hopen, dat deze feiten spreken ter rechtveerdiging van onzen Bond, en rich ten lot alle edele, weldenkende vrouwen de bede, zich bij ons aan te sluiten, om nadruk te geven aan haar protest, dat op zich zelfsiaande zonder invloed blijft. schappij. Het koorn stond er dun, het onkruid groeide er rijkelijk.- Het vee op de pachthoeve moest tot een klein getal gebracht zijn bij den uitgcmcrgelden bodem hielp geen icvcr, ook al waren de tijd van den boschwachler en de kracht der dienstmeid voldoende geweest, om de landen naar eiseh te bebouwen. Zoo de erfenis der overledene houtvestcrin nut tig zyn. dan moest voor alles de spaarscm, die op de herberg van Tillroda stond, losgemaakt en in de verwaarloosde landerijen gestoken worden. Of mejufvrouw de gouvernante dit zou inzien of ze met een zou geneigd zijn, de aan de Joden ver kochte zijden kleércn door andere Ie vervangen en zich met weelde te omringen, waaraan zij zich in het huis van den generaal te Franklort scheen ge wend te hebben Naar de woorden der dienstmeid te oordetleu, stemde zij, helaas I op dit punt geheel met haar oom den schout in, Nu, hij zou haar spoedig van aangezicht tot aan gezicht zien. Hij was geharnast tegen deze gou vernante nederigheid, waarachter, zooals hij maar al Ie goed wist, de begeerlijkheid verborgen zat. De gehouwen der pachthoeve waren aan de aebterzij door den zoom vim liet dennenbosch be grensd ze waren met eene verdieping van gerin gen omvangen zoo oud en vervallen, dat de voor bij liegende stoom ze binnen kort over boop zou werpen. Aan da zuidzij lag een grasveld cn de Iedere fijngevoelige vrouw toch zal zich afwenden van eene mode, die den barbaarschen smaak der Indianen navolgt en strijdt tegen elk waar schoonheidsge voel Welke beschaafde zal, na algemeene bekendheid van deze feiten, den treurigen moed hebben, meeplichtig te zijn aan deze verregaande wreedheid en smake loosheid, want iedere kooper der ter dood gemartelde diertjes is meêplichtig aan deze gruwelijke handelwijze, Het is zondigen tegen de natuur, ter wille eener dwaze ijdelheid hare schoon ste kinderen te verdelgen, zoowel als tegen datgene wat den menscben en vooral der vrouw het heiligste is: meelij den, ontferming Deze oproep is onderteekend door de dames uit de hoogste standen van Neder land, Is er geene enkele onzer dames die dit voorbeeld volge Over eenige jaren kwam een nog jonge man uit de Staatsgevangenis, alwaar hij drie jaren straf had afgemaakt. Wat zal ik aanvangenzegde hij tot den aalmoezenier. Wie immers zou dien man nog in dienst willen nemen En hij moest toch zorgen voor vrouw en kind. De eerw. geestelijke hield hem voor toch altijd de waarheid te zeggen en im mers Gods geboden indachtig te zijn. Maar, Eerwaarde, sprak de gevan gene, dan bekom ik nooit eene plaats weer als ik ga zeggen waar ik vandaan kom, en wat ik sinds drie jaar deed. De priester hield aan, en de man be loofde hem ten slofte immer de waarheid te zeggen. Eenige jaren daarna ontving de aal moezenier 't bezoek van een weistellen den heer, in welken hij zijnen vroegeren kostjongen uit de gevangenis onmogelijk kon erkennen. Ziehier wat de bezoeker den geestelijke kwam vertellen Aanstonds na mijne aankomst in Ber lijn begaf ik mij naar het grootste han delshuis, en vraagde of er geene plaats open was. Men bracht mij bij den han delaar, en gaf hem mijne cerlifikaten van vroegere jaren af, die hij aandachtig en goedkeurend doorliep. Dan kwam de ge vreesde vraag Waar zijt gij in de drie laatste jaren geweest Hoe klopte mijn hart Ik dacht aan mijne belofte en zegde rondweg In de gevangenis te S. Waarvoor zijt gij gestraft geweest f Voor bedrog. Hoe kunt gij het wagen dat alles zoo openlijk te verklaren, gij kunt toch wel denken dat die bijzonderheden u niet dan schade kunnen doen. traliedcur in de doornheg geleidde naar het bosch- Deze deur was niet gesloten, de heer Markus trad binnen en ging den weg op, die het grasveld doorsneed, hetwdlk met veldbloempjes pronkte. Een paar hoogc pereboomen en een lijsterbeziën- boom wierpen ceue koele schaduw af. Hij kwam ook langs een prieel van linden, WBar eene sleencn ifcl en twee nieuwe houten banken stonden. Het was zeer onbeleefd van den nieuwen heer van hot Hertenvcld, dat lijj naar do tafel trad, waar eene scheer, een vingerhoed en los neergeworpen naai- goed verraadde, dat eene dame bier bezig was ge weest. Maar er stond ook ccncn inktkoker en daar naast lag een open schrijfboek. Dat deed dc deur toe zooals men zegtin dezen groenen schuilhoek maakt mejuffrouw de gouvernante zonder iwyfel haar hartroerende verzen aan Luna en Hesperus. Haar geest scheen een schaduw af te werpen op den onbeschcidenc, nog voor hij de dame zelve zag. Het volgende oogenblik kon hij niet nalaten, even te lachen poëtisch was bet uirl, wat zijn schuinse be blik ontdekte. Twee paar duivon te lihroda verkocht, idem drie dagen eieren, enz Als bij mejuffrouw dc gouvernante vandaag met inkt uan de vingers aantrof, dan was alleen bet huishoudboek er de schuld van. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1