m. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Tegen de herziening Handelstractaten. landbouwbelangen. DE DENDER-BODE ABONNEMENTPRIJS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Pos ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique ma. AELST, 6 FEBRUARI 1892 Politiek overzicht. De herziening in België. Het Journal des Pébats bevat een groot artikel over de herziening in België. Van het referen dum sprekende doet het blad er de geva ren van uitschijnen en voegt er bij Wij zullen met belangstelling de bespreking over die kwestie volgen, en vooral de ondervinding, die later zal komen, indien zij komt, maar oprecht, wij hebben liever die proef door onze buren te zien doen dan ze zelf te doen. Engeland. Eene redevoering van lord Salisbury, Dijnsdag avond heeft lord Salisbury, eerste minister van Engeland, te Exeter eene groote redevoering uitge sproken, om het program der regeering te doen kennen en een evenwicht te stel len tegenover de redevoering van Glad stone, te Newcastle. De waarheid dwingt te zeggen,dat men te Newcastle duidelijker en geestdriftiger is geweest en er te Exeter niets nieuws werd verteld. Vooreerst houdt de edele markies vast aan zijne politiek in Egypte. Geene ont ruiming door de Engelsche troepen bij gevolg. Men wil met Abbas pacha op denzelfden voet blijven als met Tewfik. Als Abbas pacha daar maar tevreden meê blijft Onder oogpunt der binnenlandsche politiek bestrijdt mylord hevig de houding der Gladstonianen. Hij zegt dat Gladstone de werklieden verleidt met onmogelijk uit te voeren beloften. De regeering wil ook het welzijn der arbeiders bevorderen, maar zij doet het op practische wijze. In wat die practische wijze bestaat, zegt de edele lord niet. Om te toonen dat de regeering iets wil doen, neemt de markies een punt van 't program van Gladstone, namelijk het be gunstigen van het stelsel der small hol dings. Daardoor verstaat men het verge makkelijken van den aankoop van kleine eigendommen door de arbeiders. Men zou aldus de ontvolking van den buiten voorkomen. Ook zou door dit stelsel de verdeeling der belastingen rechtveerdiger worden. De markies bekent meê dat de lersche kwestie het brandende vraagpunt blijft van de algemeene kiezingen Hij rekent vooral op de Lordskamer om de eendracht te bewaren.... Zoodus,als het volk eene Ierschgezinde meerderheid naar 't Lagerhuis zendt, zal de Lordskamer deze besluitselen moeten tegenwerken Wat eene toekomst wil de minister tegemoet gaan. 't Valt te betwijfelen of het'Engelsche volk die verklaring met vriendschap zal onthalen. DE rvimi (14* Vervolg). Hij ging verder. Waar de huismuur aan de rech terhand ophield, stond eene heg, of liever een boschjc van frambozen welke het grasplein van bet voorplein scheidde dat vras de grond, waar over de rails zouden loopen. De twee, drie overgebleven kiekens kakelden, een hond blafte, er ging eene deur in het bosehje open en iets wits kwam door de takken. lil. Markus trok onwillekeurig den handschoen strakker over de rechterhand en verhaastte zijne schreden, om de in liet wit gekleede dame te gc- moct te gaan, maar het was niemand anders dan de meid, wier verschijning hem tclkcDs zoo erger de, dat liet bloed hem naar het hoofd steeg. Zij had eene brecde, witte keukcnvoorscboot voor tiaar armoedig werkpak gebonden en de lange mouwen opgestrooptde halsdoek ontbrak c»cn- als de oogkleppen. De heer van liet Hertcaveld bleef onbeweeglijk Geruchtmakend ontslag. Het ontslag van den markies de Menabrea, gezant van Italië te Parijs, is een voltrokken feit en er wordt in de dagbladen zeer veel over gesproken. Volgens de eenen heeft dit ontslag eene politieke oorzaak en zou de gezant bij koning Humbert de politiek van Italië te genover Frankrijk hebben afgekeurd. Volgens de andere gaf M. de Menabrea enkel zijn omslag, omdat zijn zoon zich Franschman liet naiuraliseeren.ten einde de echtscheiding van zijne vrou w te kun nen bekomen. Wat er ook van zij, de gezant verlaat voor goed het diplomatieke leven. Priesters in de Kamer. De candida- tuur van Mgr d'Hulst, den recior der katholieke hoogeschool van Parijs, voor den nog openstaanden parlementairen zeiel van Mgr Frepp-'l. wordt in de ka tholieke bladen van Frankrijk met vreug de begroet, maar Journal des Débats, Li berie, Temps en consoorien zijn er vol strekt niet meê gediend. Zij hebben niets tegen den persoon van Mgr d'Hulst, maar protesteeren tegen zijn geestelijk karak ter en raeenen dat één priester op 600 afgeveerdigden nog te veel is. De Monde is natuurlijk van een ander gevoelen, juist thans, zegt hij, nu de geest van ongeloof in de wetgeving door dringt en men de katholieke Kerk tot eene bijzondere instelling zou willen ma ken of wel tot dienaresse van den Staat; nu men allen godsdienstigen invloed uit de maatschappij zoekt te weren en de Kerk als genootschap zou willen vernie tigen, thans, meer dan ooit, is een priester onontbeerlijk in de Kamer, al ware het slechts als protest tegen het materialistisch streven. Italië. Reis des konings. In den loop van de maand mei zal de koning van Italië, vergezeld van de koningin en van den prins van Napels, eene reis doen naar Sardinië. Koning Humbert zal daar verschil- lige nieuwe vestingen bezoeken alsmede talrijke werken voor leger en vloot bezichtigen. 't Is te hopen dat de ministers aan den Koning de armoede der bevolking zullen toonen en hem aan het verstand brengen dat al die ellende voortspruit uil de poli tiek van het gouvernement. 't ls heel schoon de groote mogend heid uil te hangen, maar als liet volk er honger door lijdt, zou men het wel met wat minder kunnen doen. Het Conclaaf. l)e correspondent van de Daily News te Rome benc-hi dat, al hoewel de gezondheid van den Paus goed is, het aanstaande conclaaf toch de vatt- caartsche kringen bezig houdt, en de europeesche mogendheden zich tot die gebeurtenis schijnen gereed te maken. In Frankrijk is het getal kardinalen nagenoeg volledigEngeland zal er niet staan, eu zij zag hem nietzij ging naar de grocn- bedden en bukte, om een handvol kruid af te snijden. Eerst bij het oprichten wendde zij het hoofd en zag zij hem staan. Een glocicrd rood overloop tiaar aangezicht, en hare eerste beweging was, de lange mouwen neer te slaan. Onwillekeurig stond hij gereed den hoed af te nemen, zooals hij voor de vermeende dame in het wit zou gedaan hebben, maar zijn afkeer was sterk gcuocg, om hem hiervoor te bewaren. Dit waan wijze meisje wilde by ten minste niet in de mcc- iiing versterken, als nam hij hare geleende voor naamheid voor goede munt aan. Hij raakte daarom slechts even den rand van zijn hoed aan cn vroeg op koelen onverschilligen toon naar JU. Franz. Daarbij zag hij haar in het gezicht, in de bruine oogen, die zich blijkbaar ver schrikt op hem vestigden zij dacht zeker, dat het rampzalige «ogenblik gekomen was, waarop de onrechtmatige bewoners der pachthoeve op straat zouden gezet worden. Op zaclitcn, nederigen toon, zooals het eene dienstbode betaamde, zegde zij, dat M. Franz thuis was cn het zich zeker tot eene eer zou rekenen, den nieuwen heer van het Herten veld te ontvan gen. En mejuffrouw Agues? vroeg hij. Zij rees op, ais had bij reeds met deze eenvou- vertegenwoordigd zijnDuifschland zoekt den kardinaalshoed voor Mgr Kopp te bekomen, maar in 't Vaticaan gelooft men niet dat het zal gelukken; Oostenrijk waar drie kardinalen ontbreken, doet zijn best om andere te benoemen. Waarschijnlijk zal het consistorie niet vóór einde juni gehouden worden.(Onder voorbehoud). Oostenrijk. De politiek Taaffe. De eerste minister in Oostenrijk, graaf Taaffe, is een slimme kerel. Hij regeert nu al twaalf jaar, zonder ooit eene vaste meerderheid te hebben, maar allijd de spreuk indachtig zijnde verdeelt en gij zult heerschen. Men zegt nu weêr dat hij er in gelukt is M. von Plener, leider der duitsche liberalen, alsmede een gedeelte dezer partij op de hand der regèering te win nen. M. you Plener zou als belooning een postje krijgen van bankbestuurder, waar aan de kleinigheid vast zit van 31,000 florijnen 's jaars. Er zouden pogingen aangewend zijn om M. von Plener van zijn voornemen te doen afzien de duitsche partij zou hem zelf eene dodatie van 250 duizend florij nen hebben beloofd, maar 't was alles boter tegen de galg. Tengevolge dezer weigering zal een deel der duitsche groep in de oppositie gaan, onder de leiding van M. Mondzer. Met dit alles heeft graaf Taaffe zijn doel bereiktde Duitsche liberale partij is ge broken, verscheurd.... Taaffe heeft ver deeld om te heerschen. Hoe men kiest in Honganë. De Hon garen hebben eenige aardige gewoonte om te kiezen Weet ge hoe hoog de rekening loopt van de dooden en gewonden bij de on lusten tijden» de kiezingen De kleinig heid van 20 dooden en ongeveer 200 gekwetsten. De onlusten spreidden zich uit over de geheele oppervlakte der monarchie. Overal hadden, bij de begrafenis der slachtoffers, woelige betoogingen plaats. Men zong de revolutionnaire liederen van 1848, en de troepen moesten onder de wapens komen. Ziedaar eene beweging, die gevaarlijk kan worden en waartegen graaf Szapary met veel krachtdadigheid zal moeten ingaan. Al de schuld van dezen staat van zaken is te wijten oan de radicalen,die hel volk tol deze razernij hebben opgehitst. Het is onbetwistbaar, de doctrinaire liberalen willen van de herziening, van de uitbreiding van 't stemrecht niet. Noch Frère, noch Bara, noch Graux, noch Lippens, enz. enz., willen er van liooren. digc vraag hare jonge dame beleedigd. De aange nomen nederigheid was vergeten met neerge slagen oogen, maar zeer bits antwoordde zy. Die zult gy niet zien. Hé, is de dame op reis Een vluchtige glimlach speelde om Imre lippen. De lust tot reizen is hier vergaan, evenals den voget in de kooi liet vliegen. Alm, dat is weer een van die geheimzinnige uitdrukkingen, waarmee gij zoo geerne liet be staan uwer jonge meesteres omgeclt. Jammer dat gij met uwe verborgen taal zoo spoedig aan het eind zijt, binnen weinige oogenblikken zal ik niet eigen oogen zien wal er achter dit geheim zit. Zeer zeker niet. Niet Dat weet gy dus zoo zeker, zoo zeker, ais waart gy niet uwe dame een hart en eene ziel Zoo zeker. Hij lachte spottend. Nu, het kan ook wel zyn men weet, dat de kamenier dikwijls de vertrouwde is waarom ook niet voor gouvernante-bekentenissen Maar of de dame geerne Lebben zal, dat men zicli op deze vriendschap verheft Zij hukte om cenigc stengels op te rapen, die zij had laten vallen, maar richtte zich spoedig weer op en zoo recht als een keer» haar schoon De verklaring van M. Delvaux van Ant werpen in zitting van den liberalen bond gedaan, bewiist dat men wel voor 'talge meen stemrecht is, maar dat bet toch in den wil van de liberale partij niet ligt. Dit wil in andere woorden zeggen: Wij, liberalen, hebben slechts de herziening gevraagd om troebel water te maken in de hoop van aldus met de hulp der socialisten de zoo geliefkoosde ministe- riëele portefoliën te kunnen opvis- schen. In de liberale associatie van Doornik heeft M. Bara, de eerste luitenant van pacha Frère, dezer dagen het woord ge voerd. Eens te meer bevestigde hij dat de liberalen vijandig zijn aan alle uit breiding van het stemrecht. De fcer- zieningsgezinden die op de medewer kingder liberale partij rekenden zullen voorzeker nu gansch ontgoocheld wezen. Immers M. Bara verklaarde zich on verbiddelijk tegenstrijdig aan 't algemeen stemrecht. t Ik ben tegen het algemeen stemrecht, zegde hij, of anders gezegd, ik wil zijne uitvoering niet in een enkelen sprong daartoe is het land niet voorbereid-» Indien M. Bara de verzekering had dat bet algemeen stemrecht de zegepraal van :t maeonniek liberalismus zou verze keren, o dan zou natuurlijk hel land wel voorbereid zijn, zou hel voor de rust de vrede! eu de veiligheid des lands, voor 't behoud onzer naiionaliteit enz. hoogst noodzakelijk wezen. Maar zie, volgens M. Bara, zou het algemeen stemrecht, zoo op eens inge voerd, in de Vlaamsche gewesten nood lottig zijn aan dd vrijheid, aan den vrede, aan den vooruitgang en aande Waal- sche provinciën. Wat M. Bara alleen betracht is zooveel liberalen, ofte doctrinairs, als 't maar mogelijk is in de Kamers te doen zetelen en voor eeuwig en drij dagen aan 't Staalsgeldschotelken te zitten om er zijne vrienden buik sta bij te laten aan likken. Het socialismus werd ook door M3 Bara aangerand. De socialisten, zegde hij, zijn dë eeuwige bevechters van de persoonlijke vrijheid en van den eigen dom. Een Fransch dagblad Le Matin deelt een verslag meê over de vergade ring te Doornik 't welk de afkeer van M. Bara voor de herziening nog meer doet uitschijnen. liet algemeen stemrecht zou, beweert hij, de nadeeligste gevolgen voor 't libe ralismus na zich slepen. Onze buitenlie den zijn in overgroote meerderheid, bijna totaal klerikaal en, door het algemeen stemrecht, zou de katholieke partij de overmacht bezitten in België. De Vlaam sche gewesten zouden voor allijd verlo ren zijn voor 't liberalismus en alleen de Walen zouden liberaal blijven, en, voe gen wij er bij, dan nog maar gedeeltelijk. In dit geval zou le twist over de taai- oog flikkerde hem vijandig tegen. Is liet niet allijd en overal de taak der kame nier, te welen, voor wien men niet thuis wil zyn En zij Zy hield eensklaps op, terwijl zy gloeiend rood werd en zich de lippen beet, als wilde zij daarmee het haar ontsnapte scherpe antwoord onuitgespro ken inakcn. Och ja, zij herinnerde zich op dit oogenblik met schrik, dat degene, voor w ien men met thuis wilde zyn, de bezitter van dit huis was, die naar welgevallen hare trotsclie dame het dak boven het bed kou wegnemen. Hij bad plezier in hare ontsteltenis en nam met geen enkel woord den angst weg, die haar Wijk haar beklemde, ofschoon dit eensklaps nederig geworden meisje op dit pijnlijke oogenblik nicts minder dan de nuffige deern was, en eer aan een verschrikt ree deed denken, maar die wat verdient moet wat hebben. Zij wil in hare afzondering misschien niet geerne bezoek van vreemdeD ontvangen, zegde zij met bijna smeekende slem, nadat zij met mt cite had adem gehaald. Dat betwijfel ik, hernam hy ongeroerd, liet gouvernanten-ras, dat niets liever wil dan in voor name buizen gezellig mee te leven is allerminst met liet eenzame kloosterleven gediend. Weer ripbtle zy zich op eu een bitter lachje kwestie zich vermengen met de gods dienstige kwestie. De radikalen zullen, volgens M. Bara, geweldig ontgoocheld worden. In de groote centrums zullen zij door de socia listen overheersebt, of liever,verzwolgen worden. Hadden de radikalen. voegt hij er bij, wijselijk willen handelen dan'zou- den zij stap voor stap zijn voorutgegaan. Maar aan wie de schuld Aan de doc trinairs onbetwistbaar. Zij hebben de roode kliek vooruitgcslooten, denkende dat zij baar op een gegeven teeken zou kunnen terughouden, maar eens losge laten zijn de roode blaffers vooruitgelo pen zonder aan de belangen der doctri nairs om te kijken. Het stelsel der huisbewoning is vol gens M. Bara ook slecht, want er zouden door dit stelsel te veel buitenkiezers gemaakt worden. Maar zeg eens, M. Bara, zijn de buiten lieden misschien, volgens de liberalen, geene Belgen of hebben zij zooveel rech ten niet dan de stedelingen Kortom alles is slecht voor M. Bara als zijne partij er niet onbepaald en on betwistbaar kan door meester worden. Hêi -toflifljtlijk referendum word door M. Bara ook verstooten ea hierover zijn wij, met hem ten volle 't accoord, syant het zou ons naar 't cezarism voeren. Nu, hierop komen wij in een aanst- nummer terug. Woensdag verscheen te Parijs het geel boek, dat de diplomatieke documenten bevat, betreffende de afzegging der trac laten, vervallen den 1 Februari, en be trekkelijk het nieuw douanentarief. Daaronder bevindt zich eene not3, door den Franschen gezant te Brussel, aan M. Beernaert overhandigd, waarin gezegd wordt dal de republiek, verlan gende de goede betrekkingen met België te onderhouden, het minimum tarief op dal land zal toepassen, op voorwaarde dat België voortga Frankrijk als de meest begunstigde natie te behandelen. In geval van aanneming door het Bel gisch gouvernement, zullen de beide landen evenwel niet tegenover elkander verbonden zijn. België zal zich in denzelf den toestand bevinden als dien, welke tusschen Frankrijk en Engeland bestaat, ingevolge de altijd opschorsbare wet van 7 Februari 1882. Op die nota volgt eene van M. Beer naert, waarin gezegd wordt dat België voorloopig Frankrijk ais de meest begun stigde natie /.al behandelen,op voorwaar de dat Frankrijk ook op België het stelsel der meest begunstigde natie toepast, voor wat zeevaart handel en douanen betrett. De letterkundige eigendom zal onder het regiem der wet van 22 Maart 1886, blijven. speelde om haren mond. Het zou kunnen zyn, dat zij niet zoo erg is als de anderen, de blauwkousen, dc plczierzoc- kenden, aan welke gy uwe nauwkeurige kennis van bet gouvernanten-ras verschuldigd zijt Ook ben ik zoo vrij, u le herinneren, dat gij gis. teren zelf gezegd hebt, dat gij haar uit den weg zoudt gaan, waar gij kondet. Weet zy dat Woord voor woord. Natuurlijk door u. Het aanbrengen is het fort der kamenier. Ik heb inderdaad woordelijk gezegd, wat gij hebt overgebracht en herhaal met nadruk, dal ik niet verlang, met eene dame van dien stand, in aanraking te komen, ik wil u dit geerne nog eens verzekeren... Ik wordt echter door eene zonderlinge omstandigheid gedwongen, mejuffrouw Agnes Franz om een onderhoud van een half uur tc verzoeken, intusschen, ik zou de zaak ook schriftelijk kunnen afdoen, ik zal tiaar schryvcn. Gelooft gij, dat naai hetgeen gij gezegd hebt, een schrijven van uwe hand zou worden aangc. namrn en gelezen Y vroeg zij mei eenen glimlach van minachting om dc bevende lippen. Wel zeker, de dame zal moeien. Zij zal moe ten ter wille ven haa* eigen bestaan, hernam hij, en zyue oogen begonnen te fonkelen. Dat alles echter ten voorloopigen titel, zegt M. Beernaert, en 't gouvernement des konings hoopt dat de onderhandelin gen hem zullen toelaten, de handels betrekkingen tusschen beide landen op stevige grondvesten te plaatsen. Zooals wij reeds gemeld hebben, schrijft liet Fondsenblad, heeft onze volksvertegenwoordiger, de lieer Van Cleemputte, als gevolg aan zijne voor stellen, in den vorigen zittijden der Kamer gedaan,eene belangrijke wijziging aan de begrooiing van landbouw voorge steld. Deze wijziging heeft voor doel niet alleen de bestaande vergoedingen voor hei afmaken van vee le verhoogen, maar ook den eigenaar van het vee schadeloos te stellen in verscheidene gevallen, waar in thans geene vergoeding wordt toege staan. Zoo, bijvoorbeeld, als door het onder zoek van het afgemaakte dier, hetwelk men meende gezond te zijn, wordt vast gesteld dat het aangedaan was van de longziekte, wordt liet vleesch onge schikt verklaard voor hel verbruik, zon der dat de eigenaar de minste vergoedin ontvangt. - - Voeg daarbij nog dat, met het tegen* woordig stelsel van vleeschkeuring, de eigenaar zelve de kosten der keuring moei betalen, hetgeen ook moet veran derd worden. In verschillige gevallen Zelfs als de afmaking van ambtswege bevolen wordt beloopt de vergelding slechts tot de helft, een derde of een vierde der waarde, terwijl zij, in de naburige landen de helft, de drie vierden, zelfs het geheele der waarde bedraagt en dat het maxi mum dier waarde booger geschat wordt. Deze geringe vergoedingen, welke zeer nadeelig zijn aan de landbouwers, doen bij dezen de bekoring ontstaan de veeziekten te verduiken en het vleesch aan de keuring te onttrekken. Deze wijzi ging zal dus eene nieuwe waarborg opleveren voor de openbare gezond heid. Zij zal het voordeel hebben onmiddel lijk eene breede geldelijke tusschenkomst van den Staat te verzekeren en tevens den geest van voorhandneming en ver- ecniging aanmoedigen, volgens den wensch van den provincieraad eu de landelijke bevolking. Van deze laatsten zal hel welgelukken afhangen van den oproep, die tot de groote samenwerking wordt gedaan, alsook het algemeen wor den der vrijwillige veever zekering, (welke den landman tegen alle verliezen kan vrijwaren. Uit het bovenstaande blijkt, dat onze volksvertegenwoordigers en provincie raadsleden geene partijgangers zijn van de verplichtende verzekering, welke ook niet in den smaak der landbouwers valt. Zij viel wederom uit bare rol van nederige die. nares eu liet een luiden lach liooren. Moeten 1 her baalde zij. Om niet van deze armzalige plaats ver jaagd te worden Daarin zoudt gij u kunnen ver gissen. Ik geloof, dat zy eer blootsvoets in riacbt cn nevel de woestijn zou intrekken. Er zal baar dan ook niets andors overblij ven. Hij bicid zich met moeite bedaard. Nu ja, er was van den nicuwcu lieer van het Hertenveld wel niets anders te verwachten, sprak zij met gejaagde stem. VVy wisten dat dc man, die zooals het een practiseb man past, geen hart beeft, eens komen zou cn de slechte betalers, weg jagen, wij wisten, dat gy inderdaad dc onmee- doogendc man zijt, van w ien wij in dc H. Schrift lezen. En gy, eene dienstbode, een meisje uit liet volk, gij waagt bet, dien ryke uil le dagen vicj hij baar eensklaps bedaard, bijna lachende in de rede. Bedenk u wel I De schout zal bet zijne dienstmaagd bezwaarlijk dank weten, wanneer zij door bare stekelige laai zijn pijniykcn toestand nog verergert. Bovendien staat u die toon alles behalve goed 1 Bij deze woorden deed by eenen stap naar "oren, cn zij keerde zich pm, ten einde zich weg tc maken. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1