NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAO VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. es ZEG EENS Donderdag 11 Februari 1892, 10 centiemen per nummer 46stc Jaar, N0 2645 Behoefte en Verdienste. Het koninklijk Referendum. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRMS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft m bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, en m alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr i,00 Vonnissen op 3® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Pos ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque na aai. AELST, 10 FEBRUARI 1892 Politiek overzicht. In een artikel over Leopold II, ziet de Voltaire achter het referendum en de her ziening de kwestie van het afschaffen der monarchie in Belgie. De Schoolwet. De liberale pers in Pruisen doet al wat zij kan, om te ver hinderen dat de nieuwe schoolwet ge stemd worde. De Nat. lib. Corr. bidt en smeekt dat men, als alle pogingen tot eene verstand houding met gematigd conservatieven en gematigd liberalen vergeefsch zijn, zal trachten de wet te beperken tot regeling van stoffelijke zaken, als toelage of be giftiging, onderwijzerstractementen, ver deeling der lasten tusschen Staat en Gemeente, Schoolbouw, enz. Maar in geen geval mag de confessioneele school ingevoerd worden door de helft plus één. ZÓ6 redeneeren de heeren th ns, nu zij in de minderheid zijn; maar in 1872 had den zij er volstrekt niets legen dat hut Schulau/sichtsgesetz, 't welk met de Prui sische overleveringen brak, door slechts 197 tegen 171 stemmen werd opgedron gen In hun angst voor eene godsdiensti ge volksschool bekennen zij reeds open lijk, aan darwinisme den voorkeur te geven, Prof. Üalin van Breslau schrijft in eene brochuur, welke door de National Ztg. warm ter verspreiding wordt aan bevolen, dat Pruisen met het Ontwerp- Zedlitz terug zou keeren naar de XVI« eeuw en tot spot zou worden van Fran- schen, Engelschen en alle beschaalde natiën. Even krachtdadig, zegt hij, als de Duitschers in 't jaar 70 van Memel over Sedan en Parijs naar hel Kanaal zijn doorgedrongen, even nadrukkelijk zullen wij ons verdedigen en het bewijs leveren dat de t'uitsche beschaving niet meer op het Oude Testament, de geloofsbelijdenis van Athanasius, het duivelsgeloof van Luther, de genadekeus van Calvijn, de predestinatie, het Concilie van Trente, den Syllabus en de Onfeilbaarheid berust, maar veeleer op.... Lessing, Kant, Schil ler, Goethe en Darwin De Germama vraagt, of de Duitschers van 't jaar 70 niet allen juist onderwezen waren in de confessioneele school, en ziet overigens in deze brochuur alweer een staaltje van de steeds meer op den voorgrond tredende scheiding der geesten. En inderdaad, deze wordt met den dag duidelijker. Zoo had op I februari te Frankfort a/M. eene vergadering plaats van vrijzinnigen, democraten, nationaal- liberalen en socialisten. Natuurlijk schreeuwden zij als een man tegen de schoolwet, maar die vergade ring had één goeden kant, namelijk dat men er ronduit voor ongeloof en godde- (15® Vervolg). En nog minder past het u voor kruidje-roer- mij-niet te spelen, voegde hij cr met toornige oogen en gefronste wenkbrauwen bij. Doe toch niet, als ware ik een meisjesjager, omdat ik een maal de vrijheid genomen heb, een oogslag onder uwen hoedschrrm te slaan. Dat was toe te sebrij- ven aan den tiek in de menschclijkc natuur, die naar het verborgene haakt. Wie weet, of niet deze of geno mijner vrouwelijke bekenden mij meer belangstelling had ingeboezemd, indien zij de kunst bad verstaan, door liet aangezicht te maskeeren, mijne nieuwsgierigheid op te wekken. Nu, laat g(j nu de zon vrij uw voorhoofd beschijnen en gij hebt dus geen reden mij, als een beeldstormer of God weet welk een misdadiger, uit den weglte gaan... Toch zou ik wel eens willen weten, wat gij later met uwe afgcloerde salonmanieren zult aan- loosheid uitkwam en niel op den pot draaide, zooals de Ilamb. Nachrichten, de Freisinnige Zeil., het Berliner Tageblalt, enz. Een redacteur der Frankf. Zeilung zeg de er onder andere Wij hebben het volle recht, niet te gelooven en goddeloos te zijn. De mi nister heeft gezegd dat de geheele strijd geleverd werd lusschen christendom en goddeloosheid. Ik had gewenscht dat iemand in den landdag als eerlijke god- delooze dien strijd had aangenomen. Hoeveel geloovigen zijn er van de 400 in den Landdag Maar de Godsdienst moet den armen man leeren zich te on derwerpen en aan gezag te gelooven, Wij zouden tegen ons verleden zondi gen, indien wij ook slechls eene iota van on/eeischen voor vrijheid en godsdieust- looze school opgaven. Die houding is ten minste rechtzinnig, en wanneer de vijand met open vizier in het strijdperk treedt dan hebben de ka tholieken hem niet te vreezen. Engeland. Stanley candidaai. Er is vroeger wel eens gemeld dat Stanley zijne candidatuur zou stellen als lid voor het engelsch parlement. Dat gerucht scheen voort te spruiten uit het gesprek, dat een australisch dagbladschrijver had gehad met Mad. Stanley. Te Londen wordt thans verzekerd dat Stanley inderdaad zal optreden als libe rale candidaat voor de omschrijving Den bigh, Wallis, bij de aanstaande alge- meene kiezingen. In een vorig schrijven hebben wij reeds de tegenstrijdigheid van het grondbegin sel doen uitschijnen volgens het welk in den socialisten Staat der toekomst de vruchten van den arbeid zullen uitgedeeld worden, door Vooruit en Bebel uiteen gezet en verdedigd. Als men zich over den grondsteen zelf van hun toekomend prachtig gebouw niet 't akkoord kan stellen, wat zal het zijn met die inrichtingen van 2eo rang Elk' zal hebben naar zijne behoeften, zegt Vooruit, en om het te bewijzen roept hij de rechtveerdigheid in Het zou onreclitveerdig zijn dat ieder kreeg naar zijne werken, naar zijnen afgelegden ar beid grondbeginsel door Bebel verde digd. Hoe zal er getwist worden als dit eens op het tapijt zal komen en aangenaam zal het om liooren zijn hoe beide partijen de voorschriften van recht en rechtveer digheid zullen inroepen En daar zij tegenstrijdig zijn, kunnen beide grondbeginsels toch niet reclitveer- dig zijn Vooruit wil van de kapitalistische sa menleving niet omdat de nijverheidsba- vangen. Zij was blijven staan, en hoe gekrenkt zij ook zijn mocht, nu onderdrukte zij eenen glimlaeh. Laat dat aan mij over goede manieren schaden ook eene dienstbare niet... Later Zij haaide de schouders op en zag hem met een kul" blik aan. Ik geloof dat iemands beslaan ook wel een weinig van hem zelf, niet gchocl van het lot afhangtdat geloof zal mij niet licht den moed zinken, bovendien ben ik jong en gezond en voor mij zelve geheel voorbereid op het oogenblik, d.it wij van hier zij wees over de heg nuar de deur den muur van de voorplaats moeten trekken met den staf in dc hand. Om het bosehwachtcrshuis binnen te stappen, waar dc taak van huisvrouw u toelacht, voegde hij n zichzclven bij, terwijl hij gramstorig de rechterhand tot vuist samentrok. Wio weet of hij niet boosaanlig genoeg geweest was, deze gedachte uit tc spreken, indien met een plotseling geraas op het vojrplein het gesprek had afgebroken. De hond blafte als een bezetene, de duiven vlogen verschrikt op de daken en eene diepe, krachtige mannenstem riep herhaaldelijk Hola, kind I en vervolgde dan misnoegd Waar zon ze toch zit ten Het meisje was reeds naar de traliedcur gesneld en stiet dia open. zen zich ten koste van den werkman en met dezes zweet verrijken. Hij dondert en buldert tegen de bestaande instellingen, omdat de werkman de gHieHe opbrengst van zijnen arbeid niét heeft en dat een deel zijner vruchten den weg inslaan der coffres forts van de rijken.De werkman is een loonslaaf omdat hij een deel van de voortbrengsten van zijn werk verliest ten voordeele van dezen die zijnen arbeid betalen. Nu wat gebeurt volgens het stelsel van Vooruit 1 Alle behoeften zijn dezelfde niet, verre van daar, en ieder werkman legt op den zelfden tijd de taak en arbeid niet af. Een handige werkman heeft geringe behoef ten, zijn maat, een vadsigaard, is de grootste doorjager der wereld. Volgens Vooruit hebben beide dezelfde rechten, wat meer is de vadsigaard geniet zelfs meer dan zijn knappe en kundige mak ker. Dat vindt 't bladje van de Garenplaats te Gent heel rechtveerdig Verliest in dit geval,en raar is dit niet, die goede werkman niet een deel der vruchten van zijnen arbeid De socialisten beweren wel dat met hun opvoedingstelsel, de menschen allen even handig zullen zijn en de hoeveelheid der maatschappelijke voortbrengselen van allen omtrent dezelfden zullen wezen. Ditis eene dwaasheid die in het oog springt en al onze lezers zullen het tegenstellige door ervaring reeds opgemerkt hebben. De volgende reken van Bebel zijn leer rijk om het aantal gevolgtrekkingen de eenen dwazer dan de anderen,waaraan zij onderhevig zijn. Hij schrijftDe Vrouw, bl. 334, door Sylvia volgens de 9e uitgaaf zeer gebrek kig vertaald De maatschappij is achter het geheim van haar wezen gekomen, zij heeft rfe wetten harer eigen ontwikkeling ontdekt en past deze met bewust zijn voor hare ontwikkeling toe. Terwijl de maatschappij thans ('t is te zeggen bij de socialisten) in het uit sluitend bezit van alle arbeidsmiddelen is, maar de bevrediging van behoeften zon der arbeid niel mogelijk is en geen en kel gezond en tot arbeid geschikt mensch heeft te verlangen, dat een ander voor hem arbeide, zoo is gelijke arbeidsplicht win allen zonder onderscheid van geslacht de eerste wet der maatschappij. De bewe ring van kwaadwillige tegenstanders, de socialisten willen niet werken, zoo mo gelijk den arbeid afschaffen op zich zeiven reeds onzin is geheel op hen zeiven toepasselijk. Luiaards /.ijn slechts mogelijk, waar anderen voor hen wer ken. De/.e ellendige toestand bestaat thans (in de tegenwoordige maatschappij) en wel bepaaldelijk ten voordeele van de ergste tegenstaanders der socialisten. Deze laststen (de socialisten) stellen op dën voorgrond Wie niet werkt zal ook O zoo, hebt gij wat voor de keuken gehaald I klonk de stem van zoo even, maar veel kalmer Z<*g eens kind, voor de poort loopt al wel vijf minu ten lang een vreemde kerel, die kerel met zijn bij de politie verdachten baard hindert mij. Geef hem een stuk brood en deze twee penningen, meer wordt er op de pachthoeve iu dezen miserabelen tijd niet gegeven zeg hem dat. De heer Markus was intusschen ook de deur in de heg genaderd, maar bleef tocli aarzelend tus schen de frambozen staan. Hjj kon van terzij den scherf Iqgezaktcn voorgevel van bet woonhuis met zijne verweerde ruiten zien. Op den dorpel van dc buisdeur stond een rijzige, schrale oude beer. In dc rechterhand had hij eene lange pijp en met de linker steunde by op eenen stok. Hij had een krachtig getcckcnd edel profiel cn moest als jong mensch zeer schoon geweest zijn. Nu echter bedekte eene gerimpelde, gele huid liet aangezicht cn dc donkere oogen lagen a!sgloeiende kolen in dc diepe holten. Dat moet hij zijn de spe ler cn brasserhet verwoestende inwendige werk der driften trad in deze trekken helder in liet licht. Hij bleef in de deur staan, terwijl het mei«je voor hem heen in het buis liep, om brood voor den bedelaar af te snijden. Nu cu dan deed bij ee nen trek uit zijne pijp en blies dikke rookwolken niet eten. Alleen de arbeid zal niet slechts arbeid d. w. z. niel alleen werkzaamheid zijn, (Pak vast Vooruit met uwe knechten en meiden en persoonlijke diensten.) maar ook nuttige productieve ar beid. De nieuwe maatschappij verlangt dus, dat ieder eene bepaalde bezigheid in de nijverheid, het handwerk of in de landbouw verricht, en als zoodanig eene zekere hoeveelheid pro- (lukten ter bevrediging der beslaan de behoeften helpt voortbrengen. Zonder arbeid geen genot, geen arbeid zonder ge not. Deze aanhaling bevat eenige nootjes nog al hard om kraken voor Vooruit,want het vergruist onder vele oogpunten zijne eigene zienswijze. Dit bewijst eens te meer dat de zoo fel beschrevene harmo nie in de socialisienwereld een herssen- schim is, een droom maar goed om een- voudigen te verleiden. Hoe zal het volk eens zijn als de leiders, de hoofden niet 'takkoord kunnen geraken over het grondbeginsel dal den grondsteen uit maakt van het stelsel Over verschillige bemerkingen die uit die reken vloeien komt üenderbode in een volgend schrijven terug. Volgens de socialisten is het algemeen stemrecht eene onfeilbare remedie tegen alle kwalen waaraan de samenleving lij den kan. Hieraan twijfelen mag men niet, want de socialistische belhamels hebben het reeds meer dan duizend maal op hun woord van eer(?) bevestigd. En liegen 'of bedriegen zouden ze alleens niet durven. Doch jammer is 't dat de Vorwartz het socialistische orgaan van Herlijn ons meêdeell, dat er op 't oogenblik te Ham burg zoo maar omlrent de 40 duizend ar beiders zonder werk loopen en bijgevolg gebrek lijden. En nogthans het algemeen stemrecht bestaat te Hamburg. Hoe komt het zeg eens Vooruit of Den- dergalm, dat het algemeen stemrecht te Hamburg die kwaal niet genezen kan, ja, die werklieden uit dien ongelukkigen toestand niet redden kan 't Woord is aan Vooruit of Dcnder- galm liet Referendum dat Z. M. de Koning in onze Grondwet verlangt te zien schrij ven, verwekt op 'l oogenblik veel op schudding in ons land- Wal beieekent het Referendum Het Referendum, gelijk Leopold II het verstaat, is eenvoudig de macht welke hem zou verleend worden om een beroep op de Natie te doen over deze ol gene in de geurige morgcndlui-lit, terwijl liy naar den vreemden kerel rondzag, die zich aan een onder zoek scheen te hebbeii onttrokken. Onder een opkomend vermoeden zocht ook M. Markus naar den verdachte. De deur van het voorplein tegenover die van het woonhuis, stond half open Mijnheer von het Hcrtenvcld kon van zijne plaats zeer gord zien, hoe achter den gesloten deurvleugel zich een mensch wegstuk cn met liet aangezicht tegen de planken gedrukt, onafgewend door eene der breede reten van het houtwerk leerde. Die kole jas, dien gcdeuklen hoed cn die geruite doek had M. Markus reeds gisteren gezien, en toen nu het meisje met een stuk brood in de hand weer uit bet huis kwam, rees ook het hoofd achter de deur op het was de jonge mannenkop met den langen, rossigan baard en de ziekelijke ge zichtskleur, dien hij gisteren in de soidatenkamer eene ligplaats had helpen bereiden. De ongelukkige man zag er lieden nog erbarme lijker uil hij scheen zich nauwelijks op de oc- ten te kunnen houden. Zijne ontsnapping door het venster moes'. Iieui bovenmeiischelyke inspan ning gekost hebben, en neet het oog op deze blijk bare zwakte en hulpeloosheid was liet belachelijk te onderstellen, dal de vluchteling eerst nog als dief de kamers doorsnuffeld cn de pronkdukaat wet of maatregel die hij zou willen zien invoeren, afschaffen of verwerpen. Z. M. de Koning verlangt meer onaf hankelijk te zijn van de wetgevende meerderheden. Immers zij willen niet altijd wat hij wil en soms willen zij wat hij niet wil. Bijvoorbeeld de Koning wil de persoonlijke militaire dienstplicht invoeren en de Kamers willen er niet van hooren. Het Referendum ontmoet in de Kamers zoowel op de banken der Rechter- als der Linkerzijde eene hevige tegenkanting. Overal in 't land ook wordt het bestre den. Het Koninklijk beroep op het volk is iets vreemd in ons land: het doet aan de peblicisten of voiksbesluilen in Frankrijk onder Napeleon III en Italië denken dia de Franschen en de Italianen zulke slechte dagen deden beleven. Het Referendum zou aan den Koning eene buitengewone macht geven die hij niet noodig heeft. Onze geschiedenis be wijst het Het zou gevaarlijk wezen voor ons Vorstenhuis, daar het tot oproeren en omwentelingen zou aanleiding geven waar door het Koningdom onvermijde lijk zou vergaan Het zou dc Kamers machteloos maken en hare leden tot.den rol van polichinel len verlagen. Zondag II. vierde men tc Brugge de jiibelleest van den heer baron van Caloen- de Gourcy, als Voorzitter van den Katho lieken Kring Concordia. Onze achtbare en moedige Vertegen woordiger. M. Woeste, Voorzitter van den Bond der Katholieke Kringen woonde bet feest bij en sprak de volgende rede voering uit Wij hebben een politiek program Men wil ons in nieuwe wegen geleiden. Zonder twijfel, het past altijd, bij den geest van vooruitgang, den geest van behoud te voegen; maar er zijn dingen, waaraan men niet kan laten raken. Eo vooreerst, de openbare vrijheden. Er bestaal eene jonge school, die volop de lusscbenkomst van den Slaat wil in het werk, in de persoonlijke vrijheid. Er is 06n groot verschil lusschen wet en Staat. De Slaat zijn menschende wet is gemeen lijk een overlegd werk; zij moet de persoon lijke vrijheid aanmoedigen, helpen, onder steunen; zij moet zich nooit in dezer plaats stellen, nooit de vrijheid last aan doen. haar nooit verdrukken. Het is dank aan de openbare vrijheden dat onze scholen, onze vereenigingen zich hebben ontwikkeld. Het is dank aan haar dat wij dien bloei zien van katholieke werken, die onze kracht uilmaken. Ik bon ervan overtuigd op den dag dat de katholieken den rug zouden toekeeren asn de openbare vrijheden zou hel gedaan zijn met de katholieke partij In de tweede plaats bet parlementair gouvernement, 'i is te zeggen het gouverne ment dat de natie betrekt in het bestuur der zaken. In de plaats van dal gouvernement, wil men hel regiem der voiksbesluilen stellen. {Beweging). uit hel vrraf gelepen vertrek ontvreemd had. Het was wonderlijk, dat deze zwakke man op uilen, die hem van naderbij bezagen, dcnzelfden diepen indruk maakte. Hel meisje was spoedig de voorplaats over cn buiten dc poort gekomen op hetzelfde oogenblik deinsde zij terug bet stuk brood in bare hand vloog over het pad heen. cn men zag, dat l.et meisje evenals Louise, de kleine barmhartige zuster van gisteren, zonder zich te bedenken de araien uitstrekte 0111 den arme te slcuuen. Markus ergerde zieh over dezen vreemden kerel, die zich zoo interessant in de oogen de meisjes wist tc maken, al evenzeer als de groenrok met zijne menschcnliefde van vrrdaeht allooi. Hij zag eensklaps beiden niet mier buiten de poort, ze waren achter den muur verdwenen, maar wel boord'- hij, dat de schout zijnen slok hard op den steencn vloer van het woonhuis stiel en met moeite lar ue kamer strompelde. Daarbinnen scheen hem niemand ter hulp (e komen zijne arme vrouw zon niet zij lag ziek, cn mejuffrouw dc gouvernante, nu, die was waar schijnlijk bezig met toonzetten of bet schilderen van een bloemstuk, ofwel was zij 10 liarc lezing verdiept. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1