Art. 23. Ze dreigen weêr. Een en ander. J De houding der socialistische haan tjes-vooruit bewyzen dal zij niet in den zin hebben de herziening der Grondwet rustig af te wachten maar wel andere bedoelingen hebben. M. Alfred Defuisseaux, die het raad zaam heelt geoordeeld naar Frankrijk te vluchten om zich aan 't gerecht te ont rukken, buldert iederen dag in hel Brusselsch socialistenblad Le Suffrage universel. Van daar verre hitst bij de Waalsche werklieden op tot werkstaking en op stand en bedreigt burgerij en kapitaal. 't Celui, zegt bij, it in de revolutie yele- gen. 't Is weinig moedig aldus het vuur van genen kant der grenzen aan te bla zen en voor dal geluk persoonlijk niets te durven komen wagen. Zondag vergaderden de socialistische groepen en er werd besloten dat men vóór de kiezingen der constituante zou manifesteren. De manifestatie zal gehouden worden te Brussel, op 5 Juni (Sinxendan) maar de algemeene raad kan, naar gelang der omstandigheden, eenen anderen dag bepalen. De algemeene werkstaking, zoo dreigen ze weêr, zal uitgeroepen worden, indien na de manifesialiën van 1 Mei en 5 Juni de constituante zou samengesteld zijn uit vijanden van het algemeen stemrecht. Over die algemeene werkstaking zonden alleen de beroepsafgevaardigden in het congres te beslissen hebben. Of de werklieden zich weêr eens zul len laten om den tuin leiden door de socialistische belhamels die niets anders dan hunne persoonlijke verheffing en belangen beoogen, blijft af te wachten. Het is onbetwistbaar, de ondervinding leert het, de werkstakingen moeten voor natuurlijk gevolg hebben, de werkers nog armer te maken als Job ooit geweest De herziening van art. 23 der Grond wet betrekkelijk 't gebruik der talen, door M. Coremans, voorgesteld, wordt door liberalen en socialisten verstooten. Volgens 't voorstel /ouden de Fransche en Viaamsche taal als de twee nationale talen des lands uitgeroepen worden, en, op een te bepalen tijdstip, zouden de ambtenaars en bedienden van den Staat deze twee talen moeten machtig wezen, enz. Men zie ons nummer van Donder dag 11. Nu, volgens de liberalen en socialisten mag dat niet zijn de Vlamingen moeten als een veroverd volk ten eeuwigen dage blijven behandeld worden. Indien er iets redelijk gevraagd wordt, dan is het wel de herziening van 't art. 23, gelijk hel is voorgesteld. Het blad van socialist Defuisseaux Le Suffrage universel schrijft dat de Walen ten op/.ichte der Vlamingen een engelen geduld hebben getoond, en men moet, zoo dreigt dit blad, ons geduld niet tot het uiterste drijven. Het is reeds genoeg, gaat de socialist voort, dat men de Waalsche steden en dorpen met barbaarsche namen heeft ge doopt en verder mag men niet M. Defuisseaux is de eischen der Vlamingen beu de Walengouwen zijn de rijkste deelen des lands en de Vlamin gen zijn arme drommels die door hun eigen geen bestaan kunnen vinden.» Welke dwaze pretensie toch Eindelijk zegt de socialistische leider Dat tij, de Vlamingen, dus in de onder geschikte rol blijven, die hen is voorgeschre ven dat de Vlamingen ons gerust laten, of wij zullen hen toeroepen wat de ezel tot de oude kar zegde die in 'l slijk stak WIJ gaan zonder spijt van een. Onbeachofter kan men nu toch de meerderheid des lands niet beleedigen en hoonen Maar ook het socialistische zaad ont kiemt niet genoeg op den Vlaamschen bodem en van daar de woede Indien wij, Vlamingen, dit schrijven omkeerden wij zouden in de waarheid blijven en toch niets te veel zeggen. Het t Journal de Liège het orgaan van M. Frère Orban, vreest dat het com munism weldra het kiesprogramma zal worden der voorstaanders van 't alleman kiezer. De vrees is gesteund hier op De daling van hel dagloon dringt zich p niet omdat hetdoor't kapitaal geeischt rordt, maar omdat de concurrentie ze Dvermijdelijk maakt,en bet beter is deze laar te ondergaan dan het werk te .aken. De daling te gelijkertijde met de her- ieuing zich voordoende, geelt eene klin- ende logenstraffing aan hen die aan de verklieden de belofte deden dat het al- emeen stemrecht de dagloonen zou doen limmen, 't gene altijd eene logen is ge weest en zal blijven. Men moet dus wat anders beloven dan dat, gaat't liberaal orgaan voort, wil men niet alle krediet of geloofbaarheid bij 't werkvolk verliezen en men zal tol het Welnu, dat zal voorzeker in den smaak van het kiezerskorps niet valleu en men zal de Onafhankelijken te Brussel, onder ander, met eene veel grootere meerderheid dan ooit zien terugkeeren..» Men ziel het, 'l blad van M. Frère- Oiban ziet de toekomst voor de liberale partij maar heel somber in en zijne voor zeggingen zouden, zonder profeet te wezen, zich wel kunnen verwezenlijken. Aan dezen welke er nog zouden aan twijfelen dat de socialisten godverloo chenaars en godsdiensthaters zijn, diene het volgende geknipt uit Vooruit, nummer van zondag 14 februari jl. Dit legt uil waarom het socialismus ongodsdienstig is en wij hebben dit punt zoo klaar en dikwijls uiteengedaan, dat het onnoodig is opzoeking te doen in de socialistische schrijvers om het vast te stellen. Wij, opstellers van Vooruit, wij er kennen geen enkele God,niet meer dezen der Kristenen dan dezen der Chinezen, derIndous of der Joden. Dit is klaar genoeg, denken wijIs het dan te verwonderen dat de gods diensthaters uit Dendergalm met de socialisten samen spannen Pares cum paribus [acilime congregantur. Vogels van eender vcêren vliegen samen geern Dendergalm antwoordt ons dat wij wel weien dat hij nooit beweerd heeft .'at tiet algemeen stemrecht die Dexu ex machina is, welke de gebradeue kiekens zal laten regenen. Waarlijk van «gebradene kiekens rege nen heeft t'endergalm nooit gesproken, maar hoe dikwerl hebben wij hem niet hooren vooruitzetten dat het algemeen stemrecht liet palladium van het umersie volksgeluk zou wezen Nogthans heeft Dendergalm geschreven dat de verkiezing van citoyeu Paul La fargue te Rijsel ten voordeele vin algemeen stemrecht niet getuigt. En inderdaad, moesten overal zulke lieden als socialist Lafargue (en die onze lezers kennen) gekozen worden, 't zou weldra een wereldje wezen waaraan de meest harbaaische tijden niet zouden te ergelijken zijn. En dan zou't volk zeker overgelukkig zijn Dendergalm schrijft verder maar wat het (algemeen stem recht) wel degelijk is, dat is een maat regel van rechtveerdigheid en rechi,dat is een wapen voor den thans zoo ver- siooten wroeter van ook eens zijne stem te doen gelden, van ook eens wat te zeggen te hebben in het maken van de wetten waaraan hij zich moet t onderwerpen. Nu wordt alles ten voordeele van den rijko afgehaspeld nu wordt er op de voortbrengers weinig gepeinsd. Met het algemeen stemrecht zal men wel wetten stemmen die de belangen van den ar- beid zuilen voordeelig zijn. Dat kan niemand loochenen en dal is maar recht ook. Maar zeg eens, Dendergalm, hegrijpen de bondgenoten der liberalen, de socia listen, het aldus Neen, voorwaar, en zijne roode Majes teit Anseele,heeft het op de laatste meeting der socialisten en vooruitstrevers zonder doekskens verklaard. Het algemeen stemrecht, zegde hij, is voor ons het middel om ons doel te be reiken,namelijk,de vernietiging der huidi ge samenleving.In andere woorden wil dit zeggen:Wij,socialisten,willen 't algemeen stemrecht niet alleenlijk om, gelijk in de jaren 1890, de goederen van Kerk, kloos ters en edelen aan le slagen of liever, te rooven, maar om al de rijkdommen die op de wereld bestaan te kunnen verove ren, "t is gelijk aan wie zij behooren en er allen te laten van leven. Wat zegt gij, Dendergalm van die ver klaring gedaan, door burger Anseele in naam der socialisten, de bondgenoten van de liberalen Wie met de socialisten meê werkt tol liet verkrijgen van 't algemeen stemrecht, werkt dus meê om hen hun duel te laten bereiken en dit doel heeft Anseele ons bekend gemaakt.Nu, Dendergalm is, even als Vooruit, een voorstaander van 't al gemeen stemrecht! Nieuwigheid. In ons num mer van donderdag 11. hebben wij ge sproken van luchtzoleu die in Engeland komen uitgevonden te worden. M. Alex. De Waele, fabrikant en koop man in leér, Albert-Lienartstraat, schrijft ons hieromtrent dat die nieuwigheid niet in Engeland werd uitgevonden, maar in Belgenland, hier te Aalst en dit door hem zeil. Er werd hem, zegt hij, voor deze uitvinding sedert 6 Mei 1890, een brevet verleend, en 't is dus bijgevolg geene nieuwigheid meer. l*OBter»ijen. In April e. k. worden wedstrijden uilgeschreven voor de plaatsen van alark en hulpkerk bij de Posterijen. De jonge lieden, die de voorwaarden van den wedstrijd weoschen te kennen, De aanvragen worden ontvangen tol 25" Maart e. k. Spoorwegtarieven. De Momteur van vrijdag bevat een konink lijk besluit van 17 Februari, waarbij de heer Van den Peereboom gemachtigd wordt wijzigingen toe te brengen aan de tarieven en bepalingen voor allerlei ver voer op den staatsspoorweg. Eenige dagen geleden heeftLe Pa triote, eenige veranderingen van tarief voor de reizigers medegedeeld, welke aan den minister worden toegeschreven, onder andere de afschaffing der kaarten voor been en weer en den opslag of ge- heele afschaffing der abonnementskaar ten. Wij hopen dat die beide maatregels, welke den minister maar kunnen aange raden zijn door iemand die zijnen val ge zworen heeft, uiet zullen genomen wor den. Intusschen zal het publiek met nieuwsgierigheid de wijzigingen van den heer Vanden Peereboom afwachten. Referendum. De heer Magis, liberale volksvertegenwoordiger van Luik en overtuigde tegenstrever van het Referendum, heeft woensdag in de tweede aldeeling het een en hei ander gezegd, dat meldenswaardig is. Onder andere Eene ministeriëele krisis moeide rechterzij niet vreezen, de Koning kan niets anders, welke ook de omstandighe den zijn, dan ministers nemen uil de rechterzij. 2° Een ministerie Janson is onmo gelijk 3° Vrees niet, de aanstaande kies strijd zal ten voordeele der katholieken uitvallen, indien zij het referendum ver werpen. Die woorden zullen vele geuzenpapie- ren, die op den val van het ministerie hoopten niet aanstaan voor de katho lieken echter zijn ze geruststellend. Horman Zeitung. De kleine Weener kleermaker, die zijn brood ver dient met in eenen koffer te reizen, is vrijdag per koffer te Christiania aange komen. Het schip dat hem vervoerde kwam van Antwerpen. Soldatenmis. In hel kamp van Curragh (Engeland), is voor de eer ste maal sinds de Hervorming, 't is te zeggen sedert drie eeuwen, weer eene krijgs- of soldatenmis in het Vereenigd Koninkrijk gevierd. Aangevoerd door hunne officieren en onder-officieren, namen alle katholieke soldaten van het garnizoen, in groot uniform, er deel aan. Lord Ralph Hurry Kerr, ger.eraal-majoor, beval zelf het aanslaan der wapenen voor het Aller heiligste. De katholieken zien met vreugde de gewoonten van het geloof hunner vade- deren weer langzamerhand in eere ra ken. RECHTERLIJK KRONIJK. De zaak van Ha mme. Deze geruchtmakende zaak of beter dit zedenschandaal is Woendag morgend voor de rechtbank van Dendermonde geroepen. Na aflezing van den beschuldigingakt, heeft de voorzitter der rechtbank beslist «lat de zaak tol den 8 Maart zal uitgesteld worden om aan de rechters de gelegen heid te geven middelerwijl naar Hamme te gaan om er de fabriek in oogenschouw te nemen en cr te bestatigen of het mogelijk is geweest de aangeklaagde feilen te zien gebeuren. De rechtbank zal maandag naar Hamme gaan. De volgende personen worden in deze vuile zaak beschuldigd 1* Désiré Van Damme, voor aanslagen tegen de zeden en een aantal feiten van openbare zedenschennis. 2' Ferdinand Van Damme, oudste zoon an Désiié Van Damme voor 3 aanslagen op de zeden, gepleegd met geweld. 3* Jules Van Dame, andere zoon van Désiié Van Damme, voor openbare schennis van zeden door daden en geba ren. De tweede beschuldigde heeft sin^s lang het oudeilijk huis verlaten. Tot nog toe heeft de rechtbank niet heslist dat de zaak met gesloten deuren zal afgehandeld worden. Men verzekert dat de beschuldigden 250 getuigen ter ontlasting hebben ge dagvaard. liet getal getuigen ten laste is niet gekend. S. Nicolaas te S. Lievens-Hauthem, de E. H. Th. De Wolf, onderpastoor te Calloo te Calloo de E. H. R. De Bruyn, professor te Gijzegem te Boitelaere, de E. H. L. Pauwels op H. Kerst te Gem, de E. H. A. D'Huyvetter, onderpastoor te Cruyshautem te Meerdonck, de E. H. G. De Geyter, onderpastoor te Doorsee- lendries te Doorseelem'rirs, de E. H. D. De Saedeleer, onderpastoor te Kiel- drecht te Kieldrecht, de E. H. Em. Claeys. onderpastoor te Astene le Astene, de E. H. A. Tijtgat, coadjutor te Lede (Audenaerde). CORRESPONDENTIE. Onlv. van E. H. V. 0. te Ronsse, fr. 6 Bond der Katholieke Bekwaam- heidskiezers. 4* Sektie. Aalst-Schaarbeke. Vergadering op Zondag 21 Februari 1892, om 5 1/2 ure ter herberg DE KROON, bijM. Copjiens. Dagorde 1. Kiezing. 2. Prijskamp. NAMENS HET BESTUUR De Voorzitter, A. D'IIo.mjt. Do Gemeenteraad verga derde donderdag avo. d en hield zich onledig met eene zaken van loopend be stuur^ en eindelijk met het programma voor 't opmaken der plans van hei nieuw Hospitaal opdeHertshage.Daar de beplei ting dezer kwestie niet geëindigd is, zal de Raad zich in openbare zitting verga deren, maandag aanst. Vergeten wij niet le melden dat de heerEmiel Borreman, schepen, bij orde motie, de tieeren leden van Raad welke deelmaken der Wetgevende Kamers heeft aanzocht zich tot den heer minister van spoorwegen te wenden ten einde de verbetering onzer statie voor reizigers, (eene overdekte statie,) en 2* een brugje voor voetgangers of passerelle over den spoorweg aan den Brusselschen Steen weg te verkrijgen. Dit brugje vooral,zeg de de heer Rorreman.is in 't belang onzer werklieden hoogst noodzakelijk want bij na altijd moeten zij daar blijven s'aau wachten ter oorzake der manceuvreeren- de treinen. Mijnheer Van Wambeke heeft aanveerd en zal zijn best doeo. De Volkskamer heeft de be raadslaging over de begrooting van ju stitie voortgezet. M. Bara vindt dat de heer Minister niet genoeg liberalen in de magistratuur benoemt. Ja, daarover komt iiij nu klagen, hij, dietot-nhij minister was.detribunalcn uitsluitelijk uit liberalen samenstelde. WETTELIJKE BESLUITEN. M. Roland, notaris te Sottegem is notaris benoemd ter residentie van Gent M. Van der Stichelen oandidaat- notaris te Gent is notaris benoemd te Sottegem. PRIESTERLIJKE BENOEMING EN. De Z. E. Heer Verwilghen, pastoor- deken van Deinze, heeft, op zijne aan raag, zijn eervol omslag bekomen. Hij pastoor benoemd van het Begijnhof te Aalst. Zijn benoemd Bestuurder der Zusters van Liefde te Doornik, de E. H. Dusong, onderpastoor op H. Kerst te Gent. Bestuurder van het Weezenbuis te Mal- tebrugge, de E. H. Van de Voorde, on derpastoor te Meerdonck. Zijn onderpastoor benoemd fe aanprtêken van de verdeeling der eigeu- I worden verzocht zich tot de postkantoren I Appelterre-Eychem.de E. H. 0. Missiaen gewezen professor in S. Jozefsgesiicht te dommen overgaan. I te wendeu. Wij berichten onze geachte aboiiiieuien welke nog niet betaald heb ben over 't verloopen jaar 1891, dat wij hen kortelings een kwittantie door den postbode zullen laten aanbieden. Wij verzoeken allen op eerste aanzoek te betalen ten einde ons meerder werk en vooral oritvangstkosten te sparen. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werden 850 klonten boter Ier merkt ge acht, wegende te samen ongeveer 3810 kilogr. Huishuurboekjea, nieuw model te verkrijgen ten bureele van Den Dcnderbode prijs 10 centiemen. Hoorn boter van de Melkerij St-Antomus le Boisbeke. Depot te Aalst, bij M. August Clarys, Botermerkt, N° 1. De Samenwerkende Melkerij van Rors beke is een der best ingerichte van ganscli 'l land en staal onder de weten schappelijke leiding of bestuur van den lieer Paul De Vuyst, Staatslandbouwkun- dige. Oprechte zorgen worden b-steed lot het bekomen van een onberispelijk pro dukl Te beginnen van de gezondheids leer en de doelmatige voeding der melk koeien tot de meeste nauwgezetheid in hei bereiden der boter. Een ijskelder is aan de gebouwen ge hecht ten einde zelf le midden van den zomer gelijkmatige boter te kunnen leveren. Van heden af te verkrijgen le beginnen an een halve kilogr. en meer. Ht Raphaels Genoot schap. Werk ter bescherming van de landverhuizers. Algemeen Sekretariaat. Van verschillende kanten meldt men ons dat talrijke personen van zin zijn het land te verlaten. Wij raden onze mede burgers aan zulkgewichtig besluit niet te nemen vooraleer St Raphaëls Genoot schap over hunne kansen van gelukken geraadpleegd te hebben en zonder zich onder de bescherming van deze maat schappij gesteld te hebben derwijze zullen zij vele ongelukken vermijden. De diensten, door Si Raphaëls Genootschap bewezen, zijn volkomen kosteloos om ze te bekomen is hel voldoende te schrij ven aan den geweslelijken afgeveerdigde of aan den Algemeeuen Sekretaris. M. de graaf F. Waldboil van Bassenheim, te St Andries bij Brugge. De nuimuhira in 't bereik van alle bennen. Het buis Firmin Mignot tc Brussel biedt 3.200 uit- mutende en splinternieuwe naaiinachienen Elius Houir- |3 koop die het nog bfyheeft, te beginnen van honderd frank, betaalbaar met vyf frank te maande. Het huis Firmin Mignot verkoopt ook de machiencn Davis met loodrechte vervoering, en de machienen Domestic, Opel, en aodere, met vervoering op haaks- kens, betaalbaar met tien frank te maande. Die/stal van 800,°00 Fr. Dijnsdag namiddag heeft hel parket een onderzoek ingesteld in het Grand-Hotel, te Brussel, naar aanleiding van eenen diefstal, die tc Parijs gepleegd. Die diefstal was gepleegd door M. Mel- lerio, zoon,ten nadeele van xijne moeder. Men weet dat deze het handelshuis zij ner moeder verlatende, tot den koetsier riep, t Naar de statie van Lyon - Onder weg moet hy van gedacht ver anderd zijn, want hij stapte af in de sta tie St.-Lazare. Van daar begaf hij zich naar de Noorderstatie, reisde naar Lon den, Oostende, Amsterdam en kwam eindelijk te Brussel, waar hij in. het Grand Hotel afstapte met zekere juffer Lacroix, die mei hem Parijs verlaten had. Toen het vreemdelmgenbureel zijne aankomst in het Grand-Hotel vernam, werd dadelijk het parket verwittigd. De advokaat van zijne moeder was insgelijks in het hotel ajgestapt, en deze had verschillige samenspraken met Mel- lerio. Deze laatste liet niet de minste ont roering blijken bij de komst van het par ket, maar Hej. Lacroix had slechts de kracht, om haastig naar boven te snellen en daar in eene zenuwcricis te vallen. Na een vluchtig onderzoek werd zij aangehouden. Men vond in haar bezit voor 60,000 fr. juweelen en 30,000 fr. in bankbiljetten. Mellerio beweert dat zijne moeder hem niet kan doen vervolgen, daar hare for tuin ook hem toehoort. Het gereeht heeft zich dus moeten bevredigen met het in beslag nemen van hetgeen hij bij zich droeg, omtrent 240,000 fr. in papier en juweelen. Het publiek, dat over den boulevard wandelde, de koffiehuis- en beursbezoe kers wisten hoegenaamd niets van wat er in het Grand-Hotel plaats had. Nie mand heeft zelfs iets Duitengewoons aan de houding van Mej. Lacroix opgemerkt, dan alleen dat eenigzins bleek was. In het kabinet van den onderzoeks rechter ondervraagd, werd zij nadien aan de gendarmerie overgeleverd. Mellerio en een bloedverwant, die hem vergezelt, hebben de zaak in handen van eenen advocaat van Brussel gegeven. De advocaat der moeder is terug naar Parijs vertrokken. Mej. Lacroix is, ondanks de pogingen van M. Mellerio, in hechtenis gehouden. De laatste is even als zijn reisgenoot en bloedverwant, M. F., donderdag niet in het Grand Hotel geweest, om er den nacht door te brengen. Men denkt echter dat zij enkel elders hunnen voorloopigen intrek hebben genomen, om zich aan do openbare nieuwsgierigheid te onttrekken. Treurig ongeval. Een dertigtal knapen hadden woensdag namiddag, op het voetpad der Graystraat, te Brussel, "ine slierbaan gemaakt. Zij waren volop aan 't slieren, wanneer een der kinderen, de kleine Van B., ff jaar oud, door een zijner makkers zoo geweldig werd gestooten dat hij met het hoofd tegen den boord van het voetpad viel en het voorhoofdbeen gekloven werd. Het bloed stroomde overvloedig uit de wonde.Het linkeroog peilde uit de holte. Voorbijgangers namen den armen knaap, die geen teeken van leven meer gaf, op, en droegen hem naar het huis zijner ouders, wonende in den Verloren Hoek. Het gezichtsorgaan schijnt onvermijdelijk verloren te zijn. Eene lOOjarige vrouw is dijnsdag avond in hare woning, Beetenstraat, te Brussel, van de trappen gevallen.Zij stierf bij hare aankomst in St-Jansgasthuis. Woensdag traden twee rondleurders binnen bij den heer K..., te Ukkel. Si- Job, om hunne waar te verkoopen. De meid en de dochter alleen te huis vin dende, sloten zij deze in de keuken op, na haai fel geslagen te hebben, en begon nen hi-t huis te doorzoeken. Gelukkig was er een timmerman op den zolder aan het werken, die het geroep hoorende, naar beneden kwamgeloopen en een der rond leurders met zijnen bankhaak een vive l'amour op den knikker gat, dat hij bene den den trap tuimelde. De beide schel men zijn er in gelukt te ontvluchten, een zakuurwerk medenemende. Baldadiyhedm. Twee lotelingen die bun nummer hadden getrokken, kwa men woensdag namiddag, rond 3 ure, van de trappen van hel stadhuis te Gent. De eene had een goed, de andere een slecht nummer. Deze werd in zijne droefheid nog be schimpt door eenige leiren. Daarover verwoed, sprongen bijen zijn gezel op de spotters toe en begonnen er met de vuist op te kloppen. Twee politie-agenten sprongen toe en voorkwamen alzoo een gevecht in regel. Doch de gelukkige loteling,waarschijn lijk door vreugde vervoerd en wellicht ook wat dronkeu, werd eensklaps woe dend. Hij greep een politieagent vast en overlaadde hem met vuistslagen en schoppen. De agent verrast, rolde ten gronde. De bijgevoegde kommlssaris kwam loegeloopen en werd ook door den ra zende ten gronde gesmeten, daarna nam deze de vlucht. Dat had plaats op de Poedelmarkt. In de Donkerstege zag de loteling eene rieten tafel aan eene deur staan, hij ver brijzelde die. Men heeft den woesteling niet kunnen aanhouden, doch is gekend. Men meldt uit Huisse Over een aantal jaren was het eene zeldzaamheid personen te vinden door eenen lintworm gekwollen. Hedendaags is dit gemeen geworden en de middelen er tegen zijn talrijk en bijna onfeilbaar. Onze onderwijzer ook bezocht, zoo hij meende, door éétieu dezer ongenoodigde inwoners, nam deze week een middel om den kwant te doen verhuizen, maar groot was de verwondering van den genees heer en den lijder, als zij bij een nauw keurig onderxoek bestatigde», dat deze laatste niet van één, maar van drij af zonderlijke lintworms is verlost geweest. Wij twijfelen niet, of hij zal tevreden zijn van dit gezelschap ontslagen te wezen. Dijnsdag is er bij de wed. Visch- poel, herbergierster in de Meulestraat, te Lokeren, eene stoutmoedige diefte be gaan. Een kerel kwam daar eeuig geld uitwisselen en ziende dat er in de schuif een nog al goed gevulden geldbeugel in een gazet verborgen lag en de vrouw zonder erg de schuif opengelaten had, nam hij de gelegenheid waar om den geld beugel, die 20 fr. inhield, te nemen, terwijl de weduwe naar achter was ge gaan om eenig werk te verrichten. Deze kwam spoedig terug op het rumoer dat zij hoorde, maar de dief was verdwenen. De politie is den dief op 't spoor. Verscheidene jongelingen waren, een dezer dagen, te Roeselare op den Brugschen steenweg vergaderd, wanneer onder hen een twist ontstond. Na eene korte woordenwisseling, ver liet een genaamde Gustaaf Dobbe de herberg, en begaf zich huiswaarts om zijne zondagskleederen uit te doen eu zijn werkmanspak aan te trekken. Mid delerwijl was de herberg gesloten, daar iedereen vertrokken was. Het was toen 11 ure 's nachts. Cobbc was op zijne stappen terugge keerd. Hij ontmoette de genaamden Van- neste,gehuwd en vader van verscheidene kinderen. Cobbe greep toen een mes en begon er Vanneste mede te steken. Deze ontving een dertigtal steken, een verbrijzelde hem de tanden en een door boorde hem de tong. Door zich te verweren om de moorde naar het mes te ontrukken, werden den ongelukkige bijna drie vingers afgerukt. Cobbe is in het gevang van Korlrijk opgesloten geworden. Maandag morgend brandde te Meenen de woning van de wed. Lemaltre af. Het vuur werd gebluscht, doch in de slaapkamer vond men de vrouw geheel verkoold. Het schijnt dat de weduwe, die naar men zegt korts geleden een klein erfdeel trok, bestolen en vermoord werd. De plegers zouden alsdan, om het spoor van de misdaad te doen verdwij nen, brand gesticht hebben. Wij ootleer.en aan de Patrie nog de volgende bijzonderheden over deze mis daad Ondanks den afgrijselijken toestand, waarin het lijk werd gevouden, kon men zeer goed zien dat de rechterhoofdslaap het teeken eener wonde droeg, welke de dood veroorzaakt heeft, of althans met dit inzicht toegebracht was. Daarna h stoken. Ten einde het vuur te bevorderen had den de misdadigers het bed besproeid met petrool uit eene lamp, welke men leeg en zonder glas op de tafel vond. Onder de tafel vond men eenen kande laar en eene gebroken flesch, beiden met bloed besmeurd. Het is dus waarschijn lijk met deze voorwerpen dat de slagen toegebracht zijn. Het hooldkussen.de deuren en de vloer droegen ook bloedvlekken.Een stoel was verbrijzeld en al de schuiven opengebro ken. Men heeft zelfs bloed in den winkel en aan den toog gevonden, wat zou doen veronderstellen dat de worsteling reeds hier begonnen is. Over een dag of tien had de weduwe Lepers bij eenen notaris een erfdeeltje 275 fr. ontvangen. Van dit geld is niets teruggevonden. De moordenaar heeft ook de schuif van den toog leeggestolen De vermoordde weduwe ging voor zeer gierig en eenigzins onnoozel door. 1 men het huis in brand ge- Er uit en er in. Men meldt uit Kieldrecht Wat als eene zeldzaamheid dient vermeld te worden is, dat over eenige dagen de zoon van Leopold Strob- be, tezelfdertijd in België en in Holiand heeft deelgenomen aan de loting. Immers Strobbe, zoon, is Belg omdat zijn vader Belg is, en hij is Hollander omdat hij te Nieuw-Namen op het Hol- landsch grondgebied geboren werd. In België heelt Strobbe een goed num mer getrokken, maar in Holland eea slecht. Men vraagt zich af wat er zou gebeurd zijn ware hij er tweemaal in ge weest. Op de grenzen zijn dergelijke voor vallen zoo zeldzaam niet als men wel zou denken. Dat duurt reeds sedert 1830. In die 60 jaren hebben noch ministers, noch wetgevers nog den tijd niet gehad eens voor gotd die kwestie van naiiona- liteit te regelen, welke nochtans zeer belangrijk is voor de grensbewoners.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2