Een en ander. Ten slotte hield M. Woeste nogeene redevoering om de katholieken tol een dracht aan te zeilen en onmiddellijk de hand aan het werk la slaan met het oog op de aanslaande kiezingen. Paus en werkman. De Soleil verneemt uit Rome dat de Paus zich voortdurend bezig houdt met de werkmanszaak. Hij heeft thans hel ver langen uitgedrukt, dat er gedurende zijn jubilee te Rome een congres van bis schoppen zou bijeenkomen, om de zaak te bespreken, welke hij reeds iu zijne laatste Encycliek behandeld heelt. Z. H. zou ook door hel congres eeuen sociaal-christen catechismus willen zien opstellen. M. TVotlioml). Volgens den Courtier de Bruxellcs heelt M. Nothomb eenige wootden uitlegging gegeven aan een zijner redacteurs, die echter niets meer zeggen dan er reeds gezegd is. De Staatminister verklaart niet gezegd te hebben, dat hij voor M. Janson stem men zou dat beweeren, zegt hij, is hem lasteren. Is hij in dit geval het eens met M. Jan- sou, in andere omstandigheden zal hij hem blijven bevechten. M. Nothomb denkt dal M. Janson veel gevaarlijker is binuen dan wel buden de Kamer. M. Nothomb wist ook wat hem te wach ten stond, zegt hij. 1 1 Hij zegt wel te weten dat hij niet meer zal gekozen worden maar Belgie, voegt hij er bij, zal daarom niet verlo ren gaan, en hij ook niej. Hoe meer uitlegging, hoe minder wij verstaan. Het zijn overigens de kiezers der Kem pen, die over het punt van kiezen of niet kiezen te beslissen hebben. Leo I»eltzer. Er is wederom spraak van de invrijheidstelling van Leo Peltzer. Den 7 Maart zal het juist 10 jaar geleden zijn dat Leo Peltzer te Keulen werd aangehouden. Nog denzon den dag leidde men hem naar Brussel. In de mijnen. Do toestand onzer koolmijnen schrijft Het Handels blad verergert gedurig. In vele mijnen wordt nog slechts vier dagen per week gewerkt, en men heeft het loon der werklieden met 23 0/0 moeten verminde- jen. Tot hiertoe veroorzaken die maatrege len door de noodzakelijkheid voorge schreven. enkel klachten en nergens dreigt men het werk te staken, lniegen deel, thans zijn het de wetklieden, die vreezen dat het zal opgeschorst worden. De metaalnijverheid wordt niet minder beproefd dan de koolmijnen reeds heeft men verscheideue werkhuizen moeten sluiten bij gebrek aan bestellingen. Dijnsdag meldde men dat het werk ge staakt was in de werkhuizen van Scles- sin, bij Luik, waardoor verscheidene honderde werklieden op straat zitten. Het gouvernement is over dien toe stand zeer bezorgd hel zoekt de hulp middelen. die het bij de machte zou kun nen zijn aan te schaffen. Ongelukkiglijk is die toestand aan al- gemeene oorzaken'toe te schrijven, onaf hankelijk van onzen wil, alsook aan het stelsel van proteclionnism, dat onze naburen zoo streng toepassen. Aldus, terwijl wij in ons land belang rijke werken zien uitvoeren door fransche ondernemers (de versterkingen der Maas, 1». v.) mag geen enkel belgiscb onderne mer in Frankrijk aan eene aanbesteding van werken deelnemen. Nog meer wanneer onze werklieden op een punt van het fransche grondge bied, te talrijk bijeenwonen, maakt het Fransche gouvernement zich hierover ongerust. Reeds meer dan eens heeft men hen met uitdrijving bedreigd, en het zou ons niet moeten verwonderen,indien die bedreiging den een of anderen dag eens werd nitgevoerd. Konlngsmoorders. Het zal toekomend jaar den 17 Januari, eene eeuw geleden zijn dat de Conventionnee- leu Lodewijk den XVI ter dood veroor deelden. Het vonnis, ter dood, werd gestemd met 3*7 stemmen tegen 334, die voor het gevang of de verbanning waren. Van de 387 koningsmoorders stierven er 32 zelf op het schavot 23 werden door den kop geschoten, verwurgd, ver moord of zelfmoorden zich 67 stierven in ballingschap, en het leven van het rneerendt-el der anderen verliep in licha melijk lijden en in de ellende. Dat geelt stof tot nadenken. Gelukkig Italië. 't Is nu eer dan twintig jaren dat Italië één gemaakt werd door Viktor-Emmanuel eholpet» door Garibaldi, en dal een lijd- erk vau geluk en voorspoed voor de l'alianen moest aanbreken. En wat zien wij nu 1 Italië is het armste land der wereld dd arbeiders hebben noch werk noch -ood mo r de burgerij is arm, prinsen gaan ten onder te Rome zijn de stralen vol bedelaars en zoo is hel in alle groote steden. Ziedaar den bloei en voorspoed in het ééngeznaakte Italië 1 Voor de katholieken is die toestand eene slr.it des Hemels over den roof der Kerkelijke Staten, maar hoe kunnen de godsdienstloozen dat uitleggen Deeusclie l»otorhanclel. Denemarken vindt vergoeding door het verbod van den invoer van zijn vee in Engeland, in zijnen levendigen boterhan- del. De zuivere uitvoer van Deensche boter bedroeg in 1890 63,000,000 pd. legen 37,000,000 in 1889. De geheele uitvoer van boter van Denemarken be droeg in het jaar 1890 83,577,000 pd. waarvan 80,690,000 pd. naar Engeland, 1,458,000 pd.naar Duitschland, 1,107,000 pd. naar Scandinavië ging. Deze ontwik keling van den Deenschen boterhandel is iu zekere mate te danken aan het toene men der vereenigingen van zuivelfabrie ken en aan het vermeerderde verbruik van margarine bij de zuinige Denen, die daardoor hunne boter kunnen uitvoeren. In 1890 werden in Kopenhagen 18 bo- tertentoonstellingen gehouden. De eerste dollar van Edi son. Edison, die de wereld nog steeds verbaast door eene nieuwe uitvin ding, om zoo te zeggen elke maand, was als de kleinen jongen reeds zeer vinding rijk. Voor hij als gazetverkoopers langs de Amerikaansche spoorwegen de bladen liep te venten, verkocht hij lucifers te New Yoik. Dezer dagen vertelde hij hierover het volgende Op een avond zie ik twee heereu druk met elkaar staan praten in een donkere straal. Ik ga naar hen toen en vraag Heeft een van de heeren in deze straat een dollar verloren Zij voelden beiden in hunne zakken en een van de twee zei Die zal van mij zijn waar is hij Ik heb hem niet gezien, antwoord de de kleine koopman, maar indien ge hier een dollar verloren hebt, zult ge er wel naar willen zoeken en hier heb ik puike lucifers, die goed en lang branden. De andere heer vertelde Edison begon hartelijk te lachen, kneep mij in de wang, gaf me een heuschen dollar, terwijl hij riep Pak u weg, schelm. Moet ge zoo iemand beet nemen Het spijt mij nog altijd verklaarde de groole uitvinder dat ik nooit gewe ten heb, wie die man geweest is. Wat zou ik hem daakbaar zijn, want met dien dollar heb ik gewoekerd. Hcliedelhootdpijn. Een Weener geneesheer heeft aan de genees kundige vereeniging dezer stad eene be langrijke mrdedeeling gedaan, betrekke lijk hel verlichten der schedelhoofdpijn. Het zou volgens hem, voldoende zijn, ge durende een zekeren tijd licht te duwen op de» slagader des buiks, op de hoogte der maagholte, om spoedig de hevigste hoofdpijn te doen ophouden. Wie het niet gelooft, kan de proef nemen, het middel is gemaakt en de raad goedkoop. STERFGEVAL. Te Vinderhautte is deze week in den Heer ontslapen, de Eerw. Heer Leo Van de Cappelle, oud-onderpastoor van Nieu werkerkei). Van iedereen bemind zal de nagedachtenis van dezen grooten wel doener der armen steeds in eere blijven. Hij rustte in vrede. RECHTERLIJK KRONUK. Valschmunters. De recht bank van Oudenaarde heeft uitspraak ge daan, in zake der valschmunters van Michelbeke. Haelterman is onmiddellijk in vrijheid gesteld, zijne onplicbtigheid bewezen zijnde. De gewezen onderwijzer Noterman en Depessemier, werden bij verstek verwe zen tot 3 jaren en 6 maanden gevangenis. De Vleeschouwer is tol 3 jaren opslui ting veroordeeld en werd onmiddellijk aangehouden. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Is Pastoor-Deken benoemd te Deynze, de E. H. F. De Moor, pastoor te Selzaete. Zijn Pastoor benoemd te Selzaete, de E. H. E. Scheerlinck, pastoor te Cleyt; te Cleyi, de E. H. L. Verloo, onderpastoor :e Dendermonde. Zijn Onderpastoor benoemd te Cruys- hautem, de E. H. E. Kestens te Moer- zeke, de E. H. P. Segers, coadjutor te Burst. Is Hulp-Directeur benoemd teLebbeke, de E. H. E. De Cuyper, die zijn ontslag indient van onderpastoor te Moerzeke. Is Professor benoemd te Gysegem, de K. H. E. Van Aelbroeck, priester in liet seminarie. Is Coadjutor benoemd te Lede, (Wan- negem), de E. H. E. J. Vanderlinden. Zijn Onderpastoor benoemd in het bis dom van Doornik Te Frameries, de E. II. De Kimpe te Neuville, de E. H. Van Droogeubroeck, beide priesters in het seminarie. De Volkskamcr heeft de be groeting van Justitie goedgekeurd door de 85 aanwezige leden. De vergadering ging uit een tot dinsdag 8 maart. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werden 936 hluiiten buter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7499 kilogr. tluisliuurboekjes, nieuw model te verkrijgen ten bunele van Den Uemlerbode prijs 10 centiemen. Aalst.—K.ring« De Vriendschap» Ter gelegenheid van Vastenavond. Luisterrijk Avondfeest, op Zondag 28 Februari, om 6 ure 's avonds, door de heeren Meesters der Zondag school van Sini-Martinns. Een kluchtspel Mijnheer heelt d'Influenza en een blij spel Voor 'l vet Verken zullen opge voerd worden. Ingang langs de Zou nestraat. De deuren der zaal zullen opengaan om 5 1/2 ure. Een wielpeerd koopen is voorzeker niet moei lijk maar het vermaken is eene moeilijkheid waaraan de koopers somwijlen niet denken. Ook raden wij de liefhebbers aan van de magazijnen te gaan zien van het Huis Firjun Mignot te Brussel waar wielpeerden vermaakt worden, 't Is het beste in de soort. Werklieden van eerste klas. stoomtuig, werkwin kels van ineenzetting, voor het polijsten, nikleeren, niets ontbreekt er. Velsïque-Buddersliove. Woensdag avond, rond 6 ure, is de hof stede afgebrand, van den heer Tuypens, oud-burgemeester. Alleen het woonhuis is behouden gebleven. Al hel vee en de paarden zijn kunnen gered worden. 84 Kiekens ziju omgekomen. l)e schade is zeer aanzienlijk, doch er is verzekerd. Ilarame. De rechtbank van Dendermonde, samengesteld uit de hee ren Blomme, voorzitter, do Pelichy en Jacobs, rechters, en Deneckere, substi tuut, vergezeld vau de heeren Poodls, prokureur des konings, en Maffei, onder zoeksrechter, is alhier maandag namid dag rond 3 ure aangekomen met twee rijtuigen,die stil bielden in de Aardstraal aan de ingangpoort van 't werkvolk, in de tapijt fabriek D. Van Damme en Keul- ler. Wat erbinnen in de fabriek omgegaan is, blijft tol nu toe. een geheim, dat later zal ontsluierd worden door de rechtbank! De advokaten van Desiré Van Damme e;i zijn jougsten zoon Jules, alsook de heeren Schellekens, verdediger van Ferdinand Van Damme, de oudste zoon (uit het eerste bedde) waren ook tegen woordig. Elf meisjes waren gedagvaard Celina Maas, oud 17 jaar, Eugenie Maas 13 1/2 jaar, Paulina Vanduyzen 25 jaar. Virginia Oeverman 17 jaar, Maria Van den Bos sche 18 jaar, die alle vijf in de fabriek niet meer werkzaam zijn. Vervolgens Julia Weyn, Maria De Wael, Elodie Ver- totigen, Clemens Van Kersavond, Rosa lie Vertongen, Mathilda Verstappen, allen van 16 tot 20 jaar oud en in de fabriek nog werkende. Deze meisjes waren sedert 2 uren iu het gemeentehuis om den rechter af te wachten, toen om 3 ure de tijding toe kwam dat de rechters reeds iu de Fa briek wsren. De politiekommissaris, die in deze zaak veel ieVer en spitsvondig heid aan den dag legde, trok er onmid- dt-lijk naar toe en korts nadien werden de geiuigen er ook geroepen. Korts daarna werden 5 werklooze meisjes, getuigen ten laste, naar de her berg liet Kelderke gezonden in afwach ting van hun verhoor, en de zes anderen bleven in de fabriek. In den omtrek van de fabriek en bij het uitgaan van het werkvolk, om 4 ure, scheen de menigte wat bitsig en dreigend legen de getuigen ten laste, doch de krachtdadige houding van den politie agent Degraeve bedaarde seffens de vij andige gemoederen. (Fondsenblad) De ellende, die te Brussel heerscht, is overgroot. De nachtverblijven zijn alle avonden verplicht plaatsen te weigeren en de lieden welke geen onderkomen hebben vermeerderd dagelijks. Het ge middeld getal der logeergasten in het hotel Plelincx (amigo) is 65 per nacht. Donderdag, tijdens de loting, te Brussel werd er in de mililie/.aal van het stadhuis een deserteur aangehouden. Toen de lotelingen hem zagen buiten komen, vielen zij de gendarmen aan om den aangehoudende te verlossen. Hel rijtuig, waarin men hem weg bracht, werd met steenen bestormd en op den duur wilde men hel zelfs omverre wer pen. De politie kon geen enkelen der bende aanhouden. Een daglooner heeft Dinsdag avond in de herberg der echtgenooten D., Ko renbloemstraat, 83, te Etterbeek, (Brus sel,) alles kort en klein geslagen, omdat de bazin hem niet wilde laten spreken met hare dochter, een 17 jarig meisje die hij sedert eenigen tijd achtervolgt. Vier kameraden hielpen hem bij dat ver nielingswerk. Wat later kwam hij terug, met eeuen hamer gewapend, waarmeê hij naar den herbergier sloeg. Deze werd in den rug getroffen. De kwaaddoener nam daarna de vlucht. De politie heeft proces-verbaal opgesteld. Een koopman van St-Gilis (Brus sel) bestatigde sedert eenigen lijd dat talrijke stuks lijnwaad en kleurstoffen uit zijri magazijn verdwenen. Hij onderzocht de zaak, en bevond dat de dief zijn eigen zoon was. Deze ging zijnen buit verkoo- pen bij eene vrouw in de Fortstraat. De politie, verwittigd, heeft 'dinsdag eene huiszoeking gedaan bij die vrouw, en er eene groole hoeveelheid gestolen goede ren in beslag genomen. Landverhuizing. Op 27 Februari en 19 Maart aaustaaude zullen wederom een groot getal inwoners van Meulebeke, hun dierbaar België verlaten, om in Amerika werk en bestaan te gaan zoeken. Meest allen zijn personen die ginder reeds familie of kennissen hebben, zoodat zij zonder groote ongelukken, ailen ver zekerd zijn daai bestaan te vinden. De heer Leon Boone, handelaar, te Meulebeke, zal hun vergezellen tot aan Antwerpen om hen daar voor fopperijen van allen aard te behoeden en overal te helpen waar het noodig is. Steeds verge zelt hij de landverhuizers tot op de schepen der Red Star Line en bezorgt hun goede plaatsen. Dinsdag nacht, rond elf ure, wer den de echtgenooten Coryn, uit de her berg Het Konijntje, te Meerendree iu de wijk Oostergem, wakker tengevolge eener hevige hitte zij bemerkten dat hun bed in brand stond. Zij sprongen op, de man liep naar de voordeur, doch kon ze niet openkrijgen, dan sprong hij langs de achterdeur bui ten en riep om hulp. Inlusschen had de vrouw hare twee kleine kinderen gered. De geburen kwamen toegesneld en men was nog al spoedig den brand mees ter. Men bemerkte toen dat de voordeur bij middel van eenen stok van twee meters lang was vastgemaakt. Hel huis is weinig beschadigd de meubelen van Coryn hebben veel gele den en al zijne kleêren zijn verbrand. De meubels waren nog nieuw, want de echtgenooten zijn nog maar twee of drie jaar getrouwd. Men heeft bemerkt dat het gootgat langs waar hel water bij schuren weg loopt juist rechtover het bed is. Men denkt dus dat de brandstichter want er is kwaadwilligheid in hel spel bij middel van eenen stok, eene brandende lont onder het bed zal gesieken hebben. De geburen zeggen dat zij in den avond hunne honden geweldig hebben hooren blaffen, zooals zij doen als er vreemd volk voorbijgaat. Een onderzoek wordt gedaan. Het bestuur der Godshuizen van Yperen heeft geheel de fortuin van M. Godschalk, van Zillebeke geerfd; deze wordt op 3 of 4 millioen geschat. Er zul len voor dit geld huishoudkundige en landbouwscholen voor weezen (jongens en meisjes) worden opgericht. Het testa ment is verleden zaterdag in den gemeen teraad van Yperen bekend gemaakt. De moord van Meenen. Het par ket heeft verpletterende bewijzen ont dekt ten laste van Courtens, die zooats men weet, verleden vrijdag 19 dezer, werd aangehouden voor den moord op de weduwe Lepers aan dé Barakken ge pleegd. Bij de ouders van deri beschuldigde, te liallewijn, heeft men een bebloeden zakdoek gevonden, toehoorende aan Courtens, Eene vrouw, met welke de beschuldigde betrekkingen onderhield, heeft verklaard dat deze haar den ring van het slachtoffer heeft laten zien. Iu de werkmanscité Christ-Dalle heeft men een hemd gevonden, dat aan Courtens toebehoord had, en deze daar had weggeworpen. Er worden huiszoekingen gedaan bij vrienden van Courtens en bij een pand- leener, om de juweelen der weduwe Lepers te ontdekken. Twee nieuwe aanhoudingen zijn zater dag morgend gedaan geworden. De eer ste is die van Camiel Soenen, oud 18 jaar, blauwer, op logement in De Mane. Den nacht van den moord was hij op zijn logement niet, zegde aan zijne «bazinne» dat hij dien dag op den weg der Reckem- sehe kassei doorgebracht had doen bij den kommissaris beweert hij te Halewijn in zijn huis geslapen te hebben. De tweede is die van Camiel Nuytlens. bijgenaamd Torre, 18 jaarhij werd aan gehouden iu De drie Koningen, aan de Barakken. Hij zegt met Soenen en Cour tens den nacht van den moord gedronken te hebben. Zou de politie eindelijk op het echte spoor der misdadigers ziju Het wordt meer dan lijd, want sederl een jaar boort men van niets dan stelen, vechten, aanranden, moorden, en nog ooit heelt men de hand op de kwaaddoe ners kunnen leggen. P. S. Een gekend smokkelaar, vriend van Courtens, heelt dinsdag na middag aan den politiekommissaris den ring der weduwe Lepers overhandigd, die sederl den moord onder het dak der herberg Aux Trois Rois, waar Courtens laatst gewoond heeft, verborgen was. Die smokkelaar is vóorloopig aangehou den. Eene nieuwe moord is te Meenen gepleegd Men was zondag aan 't ruzie maken in de herberg l'Etoile op het gehucht der Barakken, toen op een zekeren oogenblik Octaaf Schepens oud, oud 22 jaar, er tus- scheu kwam. Dit viel niet in den smaak der twistzoekers en toen de jongen, om trent 11 ure en half de herberg verlaten had om huiswaarts te keeren, werd hij op weg aangerand door een wever, zeke ren Cordonnier, die hem negen messte ken in het hoofd en den rug toebracht. Doktoor Pardoen, die in allerhaast bij geroepen werd, heeft verklaard dat de wonden vau Schepens doodelijk zijn. Het parket van Kortrijk werd verwit tigd, en Cordon nier is aangehouden. Over eenige weken zegt de Stan- daerd van Vlaanderen hebben wij het vertrek naar liet gesticht Pasteur te Parijs aangekondigd van eenen behoef tige van Brugge, die erg was gebeten geweest door een razenden hond. Bij dezen man had men de eerste teekens van de schrikkelijke ziekte waargeno men. Het stadsbestuur had hem onmid- delijk naar Parijs gezonden waar hij vier wenen onder behandeling is geweest die bijzonderlijk bestond in het bedienen vau een veertigtal punisteken in de zijden. De man is nu gansch genezen te Brugge weérgekeerd. Vreeselijke ontploffing le Ilerseeuw. Op de baan van Walrelos houden de echt- •euooten Deleroix Spriet eene soort van )azar, bestaande uit eene herberg, eene kruidenierderij, een wapenmagazijn en eene tabakfabriek. Zondag, rond middernacht, zaten de echtgenooten met aenige late verbrui kers en de meid aan latei, wanneer al met eens eene schrikkelijke ontploffing weerklonk. De geburen snelden toe en werden als verslikt door bet stof en den rook. Na een oogenblik geaarzeld te hebben, drongen twee redders, de zonen Spriet, bakkers, in hel huis, dwars door eenen berg scherven. Een schrikkelijk schouw spel vertoonde zich aan hunne oogen. De meid, Marie Liebrecht, een meisje van 17 jaar, lag geheel door vlam men omringd ten gronde. Hare oogen stonden wijd opengespard, met eene on beschrijflijke uitdrukking van schrik. De moedige jongelingen gelukten er iu de vlammen uit te dooven en liet meisje buiteu te brengen. Zij legden haar op eenen hoop sneeuw. Het arme kind, dat vreeselijke brandwonden had bekomen, werd onmiddelijk naar het huis barer ouders gebracht, wevers te Walrelos. Men denkt niet dat de ongelukkige hare vreeselijke wonden zal overleven. De herbergier; zijne vrouw en de ver bruikers werden van onder de puinen opgetrokken en hebben niet de minste schram bekomen. Het huis biedt een verschrikkelijk schouwspel aan Alles is verbrijzeld, de deur is ingestampt, de vensters zijn ont redderd, de beeldjes die voor hel ven sterraam stonden, is gruis geslagen en al de koopwaren dooreengemengd. De zoldering dreigt in te storten. Waaraan moet dit ongeluk toegeschre ven worden Eene gesloten doos, welke een kilo buskruit inhield, stond achter den toog inden kruidenierswinkel. Men veronder stelt dat een doosje stekjes zal gevallen zijn, in brand geraakt zijn, en het vuur aan de planken van den toog zal medege deeld hebben van daar de ontploffing. Alles is verzekerd voor 25,000 frank. Het parket van Kortrijk is ter plaats geweest. De gendarmerie verbiedt den toegang tot het huis, daar men voor ongelukken vreest, De toestand van Marie Liebrecht laat veel te wenschen liet wezen van het meisje en is niet meer menschelijk doctor Lacroix, van Herseeuw, die het bezorgd heeft, heeft hare oogen gesloten om ze te beletten de klaarte te zien. Schrikkelijk als de zoons Spriet ter harer hulpe kwamen was zij tot aan het lijf verbrand. Men voorziet eene crisis in den Bo- rinage. De bestellingen zijn bijna nul en overal worden do stocks steeds grooter. Op de oevers der vaarten worden de ko len gedurig opgestapeld en alles blijlt liggen. De dagloonen dalen onophoude lijk. Wat dreigt men dan nog met werk staking De arme drommels van werklieden zullen het misschien eerder moeten staken dan het hen lief is. Er wordt gemeld dat eene der mij nen van Cuesmes en eene vau Flenu zul len ophouden te werken. 800 Arbeiders zouden hierdoor hun ontslag krijgen. Te Quaregnon spreekt men van het doorzen den van 350 arbeiders. De ingenieur eener koolmijn te Charleroi, die zich in den ophaalbak be vond om de mijn te verlaten, voelde eensklaps dat de bak niet meer klom. Hij stak het hoofd buiten de leuning om er uit le stappen, daar hij meende dat de bak aan het einde zijner reis was. Eens klaps begon deze weer te klimmen en de ingenieur werd tusschen het raamwerk en de coulissen op de vreeselijkste wijze verpletterd. Gevolgen der coöperatie. Omtrent driemaanden geleden werd te Luik eene samenwerkende bakkers-vereeniging ge sticht, op denzelfden voet als die van Gent Zij levert het brood aan 26 centiemen en deelt daarenboven nog winst in geld aan de deelhebbers uit, Rijk en arm, burger en ambtenaar neemt deel, aan deze vereeniging. Maar de gevolgen blijven niet uit. Twee- en-twintig bakkers sluiten hunne win kels en zeven worden er in failliet ver klaard. DUITSCHLAND. Vrouwenmoorden. Zou men in Duitschland een paar ontdekt hebben, dat evenals de Schneiders teWeenen zijn brood won met het vermoorden van jonge meisjes. Onlangs werd een meisje, zekere Emma Kasten, nabij Hannover vermoord. De vermoedens vielen op eene kleer maakster, zekere Dorothea Buntrock, en een agent Fritz Erbe. Die personen wer den aangehouden en men was spoedig overtuigd de rechte mannen voor handen te hebhen.In den loop van het onderzoek kreeg men vermoeden, dat de moord op Emma Kasten niet de eenige schuld was die de moordenaars op hun. geweten hadden, en 't is thans ook bewezen dat dit vermoeden ook gegrond was. De rechters deden een oproep naar de in de laatste jaren verdwenen personen, en de familie van de 17jarigeDora Klage* var» Halmeln, kwam verklaren dat dit meisje in 1890, geheel op dezelfde wijze verdwenen was als Emma Kasten. Daar zij sedert dien niets meer vau het meisje vernamen, maakten zij de overheden met hare verdwijning hekend. Men onderzocht en kreeg sterke ver moedens, dat Bruntrock en Erbe aan die verdwijning insgelijks niet vreemd waren. In 't begin loochende Buntrock, maar bekende eindelijk met Erbe, nog een ander meisje vermoord te hebben, waar van zij zien echter den naam niet meer herinnerde. Zij had in overeenkomst met Erbe in augusti 1890 eene aankondiging in de gazet geplaatst, waarin zij eene gezelschapsjuffer voor eene oude dame vroeg. Uit de meisjes, die zich aanboden, hadden zij dat gekozen,'t welk den besten buit beloofde. Dan vertrok zij met het meisje naar eene kleine statie niet verre van Hanno ver, om haar naar den beloofden post te brengen. Het niets vermoedende slachtof fer werd in het bosch gebractit waar juist ook Erbe aankwam. Dan werd liet meisje vermoord en bestolen, juist zooals met Emma Kasten gebeurd was. Buntrock beweert den naam der statie niet meer te kennen, waar zij afgestapt zijn. Men twijtelt of de reeks misdaden van het moordenaarspaar hiermee volledig is. Een hedendaagsche Samson. De rechtbank van Zabize (Oostelijk Pruisen), heeft verleden week eenen werkman tot verscheidene maanden gevang veroor deeld, om met zijnen schouder het dak van een dorpshuis te hebben gelicht en vervolgens den muur des voorgevels van ditzelfde huis met zijne schouders te hebben omgebeukt. RUSLAND. De hongersnood in Rusland. De be richten welke uit de noodlijdende streken van Rusland komen, blijven hartscheu rend men kan zeggen dat de nood nog stijgt en er geen einde aan te zien is, daar nog vijf maanden voor de deur staan eer het eerste graan van den nieuwen oogst kan rijp zijn. De hevige koude, welke in de laatste weken in Rusland geheerscht heeft, deed het lijden nog toenemen. In eenen brief uit het gouvernement Orenburg, wordt de toestand aldus be schreven s Doodsche stilte heerscht in de dorpen, bijna niemand vertoont zich op straatde weinige mannen die men tegenkomt, hebben ingevallene gelaatstrekken en blauwe lippen. Niettegenstaande de scherpe koude, hebben vele bijna geene kleederen meer, daar het laatste is te gelde ge- maakt om voedsel te koopen. In een huis vond de schrijver, iu eene geheel koude kamer, drie nauwelijks gekleede kinderen, neêrgehurkt rond een schotel tje met een koud mengsel van meel en water met gulzigheid wierpen zij zich op eenige stukken brood die hun gegeven werden maar zij werden dadelijk na het eten onwel, daar hunne magen het verteren van vast voedsel ontwend waren. Wel wordt er door de regeering, door de keizerlijke familie en door rijke lieden veel gedaan om de horigerigen te nelpen; maar de nood is zoo groot, dat 't een kleintje maakt wat mengeveri kan daar bij zijn de levensmiddels, tegen dat zij in de verhorgerde streken komen, door ellendige schurken nog vele vervalscht. Op veel plaatsen zijn openbare keu kens opgericht, waar kosteloos maaltij den uitgedeeld worden maar de beheer ders moeten meestal werken met onvol doende middels. Waar aan vijftig kinde ren voedsel kan verschaft wordee, staan er des morgens reeds twee honderd uit gehongerd te wachten, en er blijft niets over dan te loten en er 150 met ledige magen voort te zetten SPANJE. Een beer in vrijheid. In een beesten spel te Valencia is tijdens de voorstel ling eene vreeselijke paniek ontstaan. De dierentemmer Rodenback had in dezellde kooi vier witte beren vereenigd, die hij kunsten moest laten maken. Op het oogenblik dat hij de kooi binnenging, sloop een der beren de kooi uit en de zaal in. waar groote schrik en ontstelte nis onder het publiek ontstond. Het dier ging echter zijnen weg, liep het plein, waar de tent staat, op en wan delde het in alle richtingen rond. Juist was het aantal wandelaars groot en onmogelijk is het den angst te be schrijven, die iedereen aangreep. In een oogenblik was het groote plein ontruimd. Het geheele personeel der diergaarde snelde toe, maar niet spoedig genoeg om den beer te verhinderen een slachtoffer te maken. Een lOjarig meisje werd door het dier omvergeworpen en met zijnen klauw zwaar gewond. Na eene langdurige drijfjacht gelukte men er in den beer eenen strik rond den hals te werpen en te vangen, maar een der beenen van den man die den beer ving, werd opengescheurd. ONAFHANKELIJKE CONGO STAAT. Leening van 150 millioen frank 1888. Trekking van den 20 februari 1892. Serie 43786 n. 11 uilbct. met fr. 130,000 Serie 53117 n. 4 2,300 Serie 30339 n. 21 s. 43665 n. 22 s. 37812 n. 10 300 Uitbetaalbaar met 200 frank S. 16206 n. 2 S. 33222 n. 4 S. Ö2683 n 2 S. 16206 n. 13 S. 33222 n. 3 S. 32683 n. 21 S. 16-206 n. 14 S. 33222 n. 23 S. 32683 n. 22 S. 16206 iu 17 S. 43603 n. 1 S. 54937 n. 2 S. 30539 n. 1 S. 45786 n. 6 S. 37812 n. 9 S. 50339 n. 4 S. 43786 n. t3 S. 37812 n. 22 S. 3»559 n. 11 S. 43786 u. 23 Buiten de nummers hierboven aange duid, de volgende seriën 120 frank 16206 30559 35222 43(565 45786 48270 52683 54937 55117 56224 57812

De Denderbode | 1892 | | pagina 2