ill) VAN 11 SWT. Een en ander. LANDBOUW. Volle Aflaat De voorzitter vat de besluiten samen als volgt 1. Hel voortzetten door het Nationaal Verbond, der beweging voor de herzie ning van artikel 33 en het opsturen van eene memorie iu dien zin aan den Ko ning. 2. Een Vlaamsch kongres te Brussel te houden. 3. Indien hel mogelijk is eenen stoet te dier gelegenheid te Brussel in te richten. De bespreking wordt alsdan geopend over de houding, aan te nemen door den Landsbond in zake der herziening van artikel 23. Adv. De Visschere (Brugge), legt den toestand bloot. De wensch, door den Landsbond uitgedrukt is uitgevoerd ge worden. Het ware een onvergeeflijke misslag geveest, zoo de Vlaamsche be weging werkeloos ware gebleven, nu dat alle partijen uit de herziening zooveel nut mogelijk trachten te trekken. Tenge volge der krachtige werking sedert maan den door den Landsbond uitgevoerd, is een ontwerp van herziening ter Kamer nedergelegd geweest door onze moedige voorvechters Coremans.Hellepulte, Raep- saet, Meeus en De Decker. Ongelukkig is hetzelve van de hand gewezen en deze handelwijze is ten hoog ste te betreuren. Onze werking heeft echter deze vruchten gedragen, dat ons program voor de belangrijkste en moei lijkste punten heelt wortel gevat, zoowel in den geest der wetgevers dan in de overtuiging der openbare meening. Daarbij heeft de rechterzij erkend, en het ministerie met eenen dal, voor alles wat wij door den heer Coremans verg den, geene herziening noodig was, en dat zulks door bijzondere wetten verwe- lijkt kon worden, zoodat men voortaan art. 23 niet meer tegen ons zal kunnen uitleggen, noch onze eischen voor on grondwettelijk doen doorgaan. Door onze werking is de grond thans goed voorbe reid om wetten voor te dragen en te doen stemmen, die volle recht aan ons volk schenken. Hoe betreurenswaardig het wegcijfe ren van het voorstel Coremans ook weze, zou hij er van afzien voort te gaan met de herziening van art. 23 te eischen.le meer daar het volstrekt onmogelijk zou zijn een nieuw voorstel tot herziening ter Kamer te doen nederleggen. Echter die nen wij ernstig nota te nemen van het geen minister de Burlet in de Kamer erkend heelt. Daarom ware het goed Vlaamsche wetsvoorstellen te bereiden, die wij in de toekomende kiezing als plate forme zouden aannemen. De heeren Vandermensbrugge, (St. Ni- kolaas) en Daens (Aalst) bestrijden deze denkwijze en vragen dat men zien zoude voegen naar de besluiten in 't Nationaal Verbond gestemd. De aangeraden hou ding schijnt hun niet krachtdadig genoeg. Do heeren Byckmans (Mechelen) en De Block (Puers) vinden dat, alhoewel men de Vlaamsche broeders uit het Nationaal Verbond eenen blijk van broederlijke genegenheid geven moet, hunne voor stellen onuitvoerbaar zijn. Zij keuren die uiterste maatregelen die volkomen vruch teloos zullen blijven, zooals iedereen het bekent, en die in den tegenwoordige!) toestand zeer gevaarlijk en daarbij on- noodig zijn, volkomen af en sluiten zich aan bij de voorstellen van den heer De Visschere. De Landsbond heeft de bewe ging in 't leven geroepen aan hem is hel te oordeelen over den toestand, dien hij zelve verwekt heeft. De heeren Van Caeneghem (Eine) en Ceelen (Limburg) vinden dat de herzie ning van art. 47 voor alles gaat. Het is van een uitgebreider kiezerskorps alleen dat wij alles mogen verwachten. De heer De Ceuleneer doet in bezadig- digde woorden uitschijnen hoe volkomen nutteloos en gevaarlijk het zou zijn onze eischen aangaande art. 23 slaande te hou den. Niet één volksvertegenwoordiger zou nog nieuwe voorstellen indienen en de vorst evenmin kan aan onze vraag ge hoor geven. Er is geen spraak van zwak held; wij mogen ons niet laten medesle pen door verbittering des gemoeds; maar in deze uiterste gewichtige omstandighe den moeten wij met kalmte onderzoeken welke voordeelen uit den tegenwoordi- gen toestand kunnen gelrokken worden. Wij moeten voorzichtig handelen, onze Waalsche broeders in niets kwetsen, want er kan gecne spraak zijn van be- DE (22* Vervolg). Zij zette zijne tas koflic mast zijne schriften op de tafel. Zie zoo. nu weet gij het schandaal en hel zal u niet vt-rwondcren, dat juffrouw Gricbel ook eens het hoofd opsteekt. Als ze bij den schout cene meid moeien habben, dan zal ik wel voor een goed meisje zorgen, ma.ir de tegenwoordige zal geen voet over den dorpel zeilen. Gij zult di' ook niet verlangen, mijnbeer Markus. Bij de Gricbcls slaan orde en fatsoen steeds bovenaan... Maar laat uw koffie niet «oud worden en schrijf u met ziek. Uw hoofd gloeit als een koolvuur. Nauwelijks was de deur achter haor dichtgeval len, of M. Markus sprong op, als verscheurde hij plotseling dc boeien, die hem aan zijne plaats in den koepel gebonden hielden. De goede juffrouw Griebei was eene babbelkous, tooals alle oude vrouwen bet bad hem moeite gekost, haar niet bij dc schouders te vatten en duchtig heen en weer ie schudden. Het was niet te ontkennen, da belasterde ban- delde vreemd en gedroeg zieh in alles geheel boven stuurlijke splitsing lusschen Walen en Vlamingen, wij moeten vragen wat recht is, niets meer maar ook niets min. De voorstellen die hij neder te leggen heelt, namens den raad van Oosl-Vlaanderen, komen nagenoeg overeen met die van den heer De Visschere. Het geldt bij minister Beernaert te gaan, hem de verklaring van minister de Burlet indachtig te maken en te vra gen dat thans het hooger bestuur op Vlaamsch gebied haudeleud zoo optre den. Tevens stelt bij, namens den raad van Oost-Vlaandere» voor, den minister be kend te maken dat de meerderheid der Vlaamschgezinden gunstig is aan hel algemeen stemrecht en dat allen, welk kiesstelsel ook aangenomen worde, hou den aan de evenredige vertegenwoordi ging.Algemeen stemrecht gelijk in Frank rijk zou den ondergang zijn van het Vaderland.Indien men liet nu niet invoert zoo zal de woelige beweging voortduren. De evenredige vertegenwoordiging is het eenïgste middel om te belette» dat het algemeen stemrecht slechte vruchten voorthrenge. Het is ook het eenigste rechtvaardig stelsel. Alhoewel vele leden deze denkwijze deelen over het algemeen stemrecht en de evenredige vertegenwoordiging,^ordt er aangenomen dal men heden geen be sluit daarover zal nemen de afgevaar digden zullen eerst diensaangaande hun nen gewestelijken raad raadplegen. De afgevaardigden die aansluiting ge vraagd hadden bij de beslissing van het Nationaal Verbond, dringen nogmaals in krachtige bewoordingen aan op bun voorstel, alhoewel zij erkennen dat er weinig hoop bestaat tot den gewenschten uitslag te komen. Na dat verschillende leden het woord nogmaals daarover genomen hadden, gaat men over tot de stemming. A. Op de vraagGaat de Landsbond voort met te vorderen dat art. 25 herzien worde, antwoordt de groote meerderheid: neen. B. Met eenparigheid worden de vol gende voorstellen aangenomen 1De Landsbond betreurt dat, niettegen staande de krachtige uitdrukking van den volkswil der herziening van art. 23 Z'lfs niet in aanmerking genomen is, en dal de heer Coremans grootendeels door de houding van vele Vlaamsche Volksvertegenwoordi gers genoodzaakt is geweest zijne voorstel len iti te trekken. 2. Aan minister Beernaart zal het uit voerend bureel een gehoor vragen, om hem van de besluiten van den Landsbond kennis te geven, bij hem akte te nemen van de verklaringen namens de regeering door minister de Burlet gedaan en hem te vragen aan de zoo gerechiige eischen der Vlamingen zoodra mogelijke voldoe ning te geven. 3. Eene kommissie zal een plate forme voorbereiden, te bespreken in de toeko mende zitting. Doze plate forme zal de hoofdzakelijkste grieven der Vlamingen bevatten en er de wettelijke oplossing van aanduiden.Aan alle kathoüekeVIaam- sche kandidaten zal de bijtreding tol deze plate forme gevraagd worden. Deze kommissie tal onder het voorzit terschap van hoogleeraar De Ceuleneer, beslaan uit de heeren Van der Mens- brugge (Oosl-Vlaanderen,) De Visschere (West Vlaanderen), Verhees (Braband), Ceelen (Limburg), en De Block (Antwer pen). De zitting wordt om 3 ure geheven. Dreigementen. Volgens de Suffrage Universel iiebnen de progressis ten van Bergen,M. Ilouzeau ondervraagd wat er te doen stond als de Kamer de herziening der Grondwet mocht verwer pen. Dit Kamerlid antwoordde Dan souden wij in een revolutionairen toestand vei kei - reu, en wij zouden andere maatregelen moe ten nemen. En het is een lid van 't parlement dat xoo spreekt Als die woorden, zegt de Bien Public, wezenlijk gezegd werden, dan draagt M. Houzeau eene zware verantwoordelijk heid. haren stand, cn ion was het licht te begrijpen, d»t men tiaar vijandig gezind was maar baar wandel was rein, al kwam ze, op welk uur dan Ook, uit liet huis van den boschwachter. Het cemgc was dat de schrik hein om het liart sloee, wanneer het meisje in verbinding met den groenrok genoemd werd. En nu ging hem een helder licht op zijn lief dewerk, zooals pachter Griebei zijn voornemen noemde, nam een geheel ander verloop, dan hij bad gedacht. Wel kon hij met een goed geweten zeggen, da', hij v»n den beginne af van plan ge weest was, dc nalatenschap zijner tante zoo gun stig mogelijk aan te wenden voor de personen op de hoeve maar zijn haastig, bijna overijld handc Hi was niet aan de edelst-? reden ontsprongen hij bad den groenrok vóór willen zijn en diarmcc het tegendeel bereikt van da'gene, wat hij in zijn ijver beoogd had. De liefderijke zorgen van het meisje werden door zijne beschikking voor haar meester en meesteres onlbeerlijk, en zoo kon er spoedig bruiloft gehouden worden... Juffrouw Griebtl had gelijk, zijn hoofd gloeide en men kon het Moed in de aders van zijne slapen zien kloppen. H|j stapte onafgebroken de kamer op en nrér daar werd het hem op eens v< Ikomcn helder, wat er in hem omging. Was bet niet, of mijnbeer de opperhoutvesterin, van de schilderij, met een smadelijken glimlach ncérzag op den slot- Vet plaateeken. De luite nant-genei aal Nicxise, trekt jaarlijks het hagatelleken van 36 duizend 300 franks uit de kas van 't land. Ziehier te welken titel Als luitenant-generaal fr. 18.500 Schadeloosstelling voor huis huur 5,000 Bureelkosten 2,000 Als inspekteur generaal 4,000 Voor onderhoud van Opaarden 3,000 Als aide-de-camp des konings 4,000 te zamen tr. 36,500 Men zou daar meer dau éénen sterve ling kunnen gelukkig meê maken Men zegt dat generaal Nicaise zijn ontslag gaat geven er zullen er velen naar de brokskens strekken 1 Leo Xm en kardinaal Mermillod. Wanneer Zijne D. Hoogweerdigheid kardinaal Mermillod, wiens dood wij vermeldden zich den laaisien keer naar het Vaiikaan begal. ge voelde hij dat zijn einde nakend was en zegde tot den Paus Heilige Vader, ik kont u vragen of Gij mij boodschappen mede te geven hebt voor de andere wereld. Leo XIII, antwoordde Eminencie, bid den Meerster aan de Kerk zulke verknochte dienaren te zenden als Gij. Het onderhoud was, naar het schijnt zeer roerend, want het schijnt dat de kardinaal, die door zijne geneesheeren was veroordeeld, Leo XIII verliet, ter wijl hij hem zegde Tot weerziens,in de andere wereld. Leo XIII, welke zeer bewogen was, omhelsde den kardinaal en antwoordde Tot weldra Morgen, 6 Meert, hernemen de zomer- lessen over Boomteelt door den heer Fred. Burvenich, in den hof van 'l Land huis. De achtbare Conferencier zal han delen over den kweek en snoei der Per- zikboomen. Maandag, 7 Meert,op de Houtmarkt,de jaarlijksche keuring der Springstiere», voor het Kanton Aalst. STERFGEVAL. Maandag morgend is te Namen, na erne angduritte ziekte overleden, de heer Thibaul, gewezen voorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers en vertegenwoordiger voor Dinant sedert 1848. Hij werd den 17Oktober 4817 te Dinant geboren. Den 24 Oogst 1838 werd hij doktoor in de rechten uitgeroepen. In 1848 werd hij Volksvertegenwoor digers voor Dinant gekozen. Bij de opening van den zittijd van 1871-72, werd hij tot het voorzitterschap der Kamer geroepen. De lieer Thibaut was een der meest geziene en geachtsto leden der rechter zijde. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn pastoor benoemd te Zele, de E. H. J. Haems, pastoor te Wynkel te W'ynkel, de E. H. A. Van Bruyssel, on derpastoor te Deynze. G. Z. J.-C. Amen. - J. M. J. F. C. C. in de kerk der Arme Claren Colelincn. Feestdag van de KI. U. COLETA, ZONDAG 6 MAART. De diensten zullen geschieden als volgt Om 6 ure, de eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof. Om 8 ure, do Hoogmis. Om 3 ure het Lof, Sermoen door den onderpastoor E. H. Van den Abeele makerszoor, die den aandrang van zijn werkmans- bloed gehoorzamende, het soort zoekl soort, niet verloochende Het grraakle in beweging voor een rarigje, dat dienstbaar was. Maar stond bet op het blunkc voorhoofd van de onschuldig glimlachende bruid, daar op de schilderij cn nevens den trotsrbaard te lezen, dat zij van adellijk bloed was Mocht het meisje met dc donkere -haarlokken niet gerust naast deze blondine staan Was zij niet even zoo schoon bad zij niet denzelfden helderan, bedwin- genden oogslag, die bier op <lc schilderij en daar onder den doek, welken hij met vrijpostige hand had weggerukt, zoo wonderlijk tot zijn hart had gesproken Hij greep naar lijnen hoed. Dc neergeworpen pen lag in eenen ink'plas, op een half beschreven blad postpapier. Vcrsclieidanc briefjes waren, bij zijn haastig opspringen, van liet tafelblad op den vloer gevallen. Hij bemerkte drie wanorde niet. Al had de boekhouder der fabriek nog zoozeer be hoefte aan de gevraagde inlichtingen, bet hoofd van de groote firma Markus, snelde de deur uit bij schet-n geen ougen voor liet belang zijner zaak te hebben. X. Zonder zich te bedenken sloeg hij den weg in die langs bet denuenbosch liep. Zijn voornemen- Wij berichten onze geachte aboiinenten welkn nog niet betaald heb ben over 't verlooperi jaar 1891, dat wij ben in den loop dezer week een kwittan- tie door den postbode zullen laten aan bieden. Wij verzoeken allen op eerste aanzoek te betalen ten einde ons meerder werk en vooral ontvarigstkosteu te sparen. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werden 834 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 590(1 kilogr. IIuishuurboekjeB, nieuw molel te verkrijgen ten burrele van Den Dcnderbode prijs 10 centiemen. Vleesetamerlit. Te reke nen van Zaterdag aanstaande, zal bet reglement der Vleeschmerkt stiptelijk uitgevoerd worden en dit bezond,prlijk in zake van verkoopeu en koopen voor het bepaalde uur.Procesverbaal zal opgesteld worden tegen al wie deze reglementaire bepaling zal miskennen. Wij hojien dai de Politie niet alleen een wakend oog zal houden op de burgerij en slachters der Stad maar ook op de buitenslachters die ter merkt komen en onder voorwend sel, van bij den eenen of den anderen confrater een praatje te gaan houden of zaken te vereffen, vóór het uur der merkt de hespen opkoopen voor rekening van een Geulsch buis. Diefstal in de Koopwarenstatic. In den nacht van 28 tot 29 februari lest, dus Vastenavond-Maandag, werden in de Koopwarenstatie alhier, gestolen 9 stuk ken ongeverfde merinos in zakken van grauw lijnwaad, en verzonden uit Dinant aan hel huis Moens, Broeders, alhier. Deze zakken zijn gemerkt A O nummers 86. 92, 273, 356, 357,383, 891, 731 en 1212. De waarde van het gestolene beloopt tot meer dan 2000 fr. Verledene jaar, op den zelfden dag, Vastenavond-Maandag, ontbraken ook twee stukken mei inos verzonden aan't adres van 't zelfde huis. Twee stukken zijn hier te Aalst ontdekt geworden, dezen die zich bevonden in de zakken 383 en 731, en ziehier in welke omstandigheden. Een marktkramer zekere Van den Bergh Ed. had in tegenwoordigheid van zekeren Van Kerkhove,merinos gekocht van eenen persoon die zij verklaren niet te kennen. Van den Berth boodt zich bij de heeren Moens aan <>m den merinos ie laten ver ven en zoo kwam men ter wete dat den diefstal te Aalst wer i gepleegd. Van den Bergh moet te goeder trouw gehao eM hebben anders zou hij zicli wel gewacht hebben de merinos bij de heeren Moens te laten verven. De ieverigste opsporingen worden door Stedelijke Politie gedaan en, zonder twij fel, zullen de daders weldra ontdekt zijn. 't Ware ie wenschen, wam er wordt ge durig gestolen in onze Koopwarenstatie. Verleden nacht werden op eene hofstede te Liedekerke een haan eti ne gen hennen gestolen. Deze gestolene kiekens werden heden zaterdag op onze markt te koop geboden. De D&timtch-itn in 't bereik ven «11e beurzen. Het huis Firmin Mig nol tc Brussel biedt 3.200 uit-, mutende cn splinternieuwe naaimachienenE/iaiHoiced la koop die het nog lijjheeft, te beginnen van honder- frank, betaalbaar met vijf frank te maande. Het huis Firmin Mignot verkoopt ook de machienen Davis met loodrechte vervoering, en de machienen Domestic. Opel, en a- dere, met vervoering op liaaks- kens. beiaaibaar met tien frank tc maande. Moorsel. Festival. Ter ge legenheid der dt ij Jubelfeesten die dezen jai'f) te Moorse gaan gevierd worden, wordt erdoor de Harmonie Maatschappij Cecilia - en Luisterrijk Festi val op Zondag 13 Mei 1892 ui'geschre ven onder de bescherming van het Ge meentebestuur en met medewerking der Fanfaar Maatschappij* De Jonge Garde Zeven premiën zullen verlot worden tusschen de deelnemende Maatschap pijen 1* fr. 30; 2° fr. 40; 3° fr. 30; 4° en 5° fr. 25; 6° en 7* fr. 20- Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den schrijver, den heer Lod. De Vis. te Moorsel. Londerzeel. - Verleden nacht, dus tusschen 4 cii 5 Maart, werden bij M. Geyzen, 64 kiekens gestolen. om uit eigen beweging de pachthoeve niet meer te bezoeken, was weggeveegd gelijk dc lichte stof wolkjes, die dc hectc namiddaglucht, van het uit gedroogde pad opnom en uiteen blaasdc. Hij ontzag zich ook niet, nadat hij de linkerzij der hofsleé was omgegaan, voor dc poortdeuren stil te houden cn doordc reten te loeren, gelijk twee dagen tc voren de bed 'laer gedaan had, wicn men uit liefdadigheid eenen penning had toegewor pen. Het plaveisel van de plaats, dat sedert vele da gen door geen regendroppel bevochtigd was, werd door de zon geblakerd, liet pluimgedierte bad dc gloeiende stccnen ontvlucht en had een koel plekje in de slallen gezocht de hond. die van gene zijde van den muur bij bet naderen van voetstappen eene zwakke poging lot blaffen gedaan bad, had dit maar gelaten, In de kamer der oude lieden daarentegen, die dag cn nacht den invloed van liet vochtige lage buis ondervonden, scheen dc warme lucht welkom te zijn (nee vensters stonden nijd open. Aun het een? zal de schout Ie lezen cn do- r het andere ag M. Markus de zieke roet gevouwen han den stil in bare kussens liggen. De beide oudj<-s waren alleen achter de vensters, waarvoor geen g'jnlyneo en, rechts van de gesloten buis- dei. icli niet zijn zoekende blik schoof ihts Ungs het zoldervensterhet was Kinderbeulen. Het echtpaar C. van St-Jaus-Molenbeek is aangehouden voor slechte behandeling van het 9jarige dochterke Eva, uit het eerste huwelijk van den man. De politie vond het kind aan het bed vastgebonden en opgesloten. Het was geheel met kneuzingen over dekt. Dit kind verklaart dat de vader ook den dood veroorzaakt heelt v au een jonger hroerken, dat hij in zijnen armen zou hebben doen stikken. Het was allen de verzekering dat hare ontaarde ouders aangehouden waren, welke de kleine Eva heeft doen beslui ten, die verklaring af te leggen. Naar aanleiding der diefstallen in het gemeentehuis van Schaarbeek, is een tweede bediende in beschul Jiging ge steld. De onderzoeksrechter neeft op de boeken talrijke sporen van uitschrabbin- gen gevonden. Men heeft in liet bezit van dezen verdachte ook een kladboek gevon den, waarop de ontvreemde sommen werden aangeteekend. Te St-Gilles werd een werkman onder eene aardinzakking begraven. De kameraden snelden hem ter hulp en braehten hem bewusteloos boven. Behal ve dal de man half verslicht was, had een houweelslag hem eene ernstige wond iu het gelaal veroorzaakt. Noodlottige wedding. In den nacht van Dijnsdag tot Woensdag bevond zich een genaamde Pieter H., wonende te Elsene met eenige vrienden in eene herbetg der Metaalstraat. Allen hadden tamelijk wel gedronken. Pieter H. kreeg hel ongelukkig gedacht voor een ronde ken pinten Iambic te wedden dat hij over eene tafel zou springen, zonder deze met zijne voeten aan te raken. De wedding werd aanvaard. H. nam zijnen loop, sprong en viel zoo ongelukkig aan de andere zijde der tafel dat hij zich de beide beenen brak. Hoogstwaarschijnlijk zal men hem het linkerbeen moeten afzetten. De bende Sommer. Eene depeche uit Gent meldt dat in die stad de vrouw is aangehouden, met welke de beruchte dief Sommer betrekkingen onderhield. In haar bezit vond men eene uitge- breidde correspondence, photografies en kasteelen, bergbriefkens, enz. Tusschen de brieven vond men er, waarin de verblijfplaats van Sommer was aangeduid. Men ging op zoek en vond den man te Rijsel, waai' hij werd aange houden tnel zijnen luitenant Wegmano. Vrijdag heeft er op Zurenborg, te Bor- gerliout, eene huiszoeking plaats gehad in betrekking mei de hooger gemelde aanhouding. Dijnsdag avond, rond 7 1/2 ure, werd Jan Daeie, wonende Schaliestraat, te Gent, van de Zuidsiatie komende en zich naar de Muinkkaai begevende, door zekeren De Bock aangesproken. Deze zette met Daele al klappende zijne weg voort. Aan de Dwarsstraat gekomen, greep De Hoek Daele bij de keel en riep twee kerels die hen gevolgd waren. De eene nam Daele zijne horlogie af cn de andere zijnen geldbeugel,inhoudende een twintigtal franken. Daarna namen zijde vlucht. Achtervolgd door den aangerande en een anderen persoon is men er in gelukt De Bock aan te houden. Het is een slecht befaamde kerel, die zich nog onder de waakzaamheid der politie be vond. De tiende zoon van den landbou wer Dohbelaere.van Maldeghem (Burkel), heeft er zich insgelijks uitgelot, zooals zijne negen broeders die opvolgenlijk een goed nummer hebben getrokken.Wie hel niet zou gelooven, kan het alle dagen zien, al de nummers zijn in het huis op eenen balk nevens elkander g.-plakt. Binnen twee jaren moet de elfste en laat ste zoon loten en 't ware te wenschen dat hij ook eere deed aan dit zeldzaam sieraad des huizes, 't is te zeggen een goed nummer er uithaalde. Dit zou in België voorzeker nooit gebeurd zijn. Moord te Yperen. Zondag na middag hadden de landbouwersForiaguyt en Wyckaert, beiden van Vlamertinghe, een kleinen twist, en bij hel scheiden zegde Wyckaert tot zijnen tegenstrever a Gij zult T avond niet levend naar huis keeren. 's Avonds ontmoetten zij elkander nog maals in de herberg Belle Vue, Kruis straat, en het duurde niet lang of de poppen gingen aan 't dansen. Wyckaert trok een ponjaardmes en wilde Foria^uyi hem volkomen onverschillig, of mejuffrouw dc gouvernante achter de rozen zat of niet slechts eene gedachte vervulde hem, slechts ccnc geduchte vervulde hem, s.'echts écne I En deze spoorde hem aan, rechtsom de hoeve te gaan en eenen oogslag door het keukenvenster te werpen, maar ook hier was het stil cn eenzaam evenals in den hof, dien hij daarop doorstapte, zoo wel als den grond tot de pachthoeve belmoren - dc. Zou hij naar het Grnvcnliout gaan, om tc onder vinden dat hij ecu gek was Als ze dat eens in Berlijn geweten hadden 1 De triomfkreten zijner kennissen, die hij zoo dikwijls om hunne liefde koorts bespot had dc verontweerdiging zijner stiefmoeder, die de dochter van eenen geheimraad was liet boosaardig gcgirgel der jonjfc dames, tegenover wie hij in zijnen overmoed zoö dikwijls den onovcrwl luelijkc speelde hij verbeeld dc zich dat alles met de levendigste kleuren maar toch ging hij ai haastiger door zijn jachtgebied en baande zich eenen weg door de struiken Daar den schuilhoek achter den beukeboum. Als een sehoone roode dobbelsteen lag liet op een groen grastapijt, waar geen enkel door de zon verbrand graslialmke tc bespeuren was, te midden in het ..onkcr beukengroen, en daar achter de liooge, waterrijke boschwnnd, die, door ruischendr beken, leven cn vruchtbaarheid in bet dal bracht. te lijve. Deze ontwapende zijnen aanval ler en bracht hem verscheidene steken in de borst en de zijde toe met het ont nomen ponjaardmes. Wyckaert zakte neêr en vruchteloos gaf dokter Delie, in allerlei geroepen, tiem de noodige zorgen. Het slachtoffer is een voorvechter van de ergste soort, die reeds ruim een der tigtal veroordeelingen achter den rug neeft. Hij is daarbij een onverbeterlijke wildstrooper, en daar Ferlaguyt een jager is, werden zij kwade vrienden. Het is dezelfde Wyckaert, die over eeni- gen lijd ook up de Kruisstraat zoo duch tig afgeranseld en bijna doodgestoken werd. De aanhouding van Ferlaguyt volgde kort na den manslag. Hij is een welstel lend landbouwer, vader van een talrijk huisgezin en behoorende tot eene deftige familie. Het parket heeft reeds een onderzoek begonnen om te bepalen in hoeverre Fer laguyt in staat van zelfverdediging was. Diefstal van 7000 frank. Een belangrijke diefstal heeft te. Antwerpen in de Oost-statie plaats gehad. Met den trein nummer l5, die uit Brus sel vertrekt ten 6 u. 56 m. naar Antwer- gen, was een pakje medegekomen inhou dende openbare fondsen, waarvan de nummers onbekend zijn en bestemdvoor 2000 fr. aan M. Baschwitz, voor 3000 fr. aan M. Drueyfns en voor 2000 fr. aan M. Schmitz, ingenieur, St-Jozefstraat, Antwerpen. Na de aankomst van den trein, werd liet pak overhandigd aan den bevoegden ambtenaar, welke het op zijn bureel nederlegde en verders ziju werk deed. Wanneer hij nadien het pak wilde nemen om 't te doen bestellen was het spoorloos verdwenen. Er is een streng onderzoek ingesteld. In het net geklapt. De genaamde Jef Verbaenen, een landlooper, geboor tig van Austruweel, had zich, dronken zijnde, in eene herberg van Eeckeren laten ontvallen dat hij verscheidene dieistallen had gepleegd. Toen hij in slaap viel, ging de herbergier de gendar merie verwittigen. Hij w>-rd naar den amigo gebracht en toen hij uitgeslapen was,ondervraagd. Hij bekende inderdaad eene gansche reeks diefstallen van kie kens, spek, eieren, enz., gepleegd te hebben. Hij noemde wel een tiental meê- pl:chiigen, alsook de verheelers, die dus ook zullen vervolgd worden. Dijnsdag avond omstreeks 10 1/2 ure bevonden zich drie gemaskerde per sonen in eene herberg der Klinkstraat, te Turnhout. Weldra ontstond er twist tusschen twee van hen. De twistende personen verlieten de herberg en werden buiten handgemeen. Een der vechters, de ge naamde S,, voelde zich eensklaps door een snijdend tuig, waarschijnlijk een mes,getroflen. Zijn tegenstrever had hem twee wonden toegebrachtéétte in den rug, de andere in den bil. De gewonde verloor veel bloed. Hij wilde zich naar het politiebureel begeven om eene aanklacht in te dienen, doch toen hij in het midden der Olterstraat gekomen was, viel hij, uitgeput, ten gronde. Hij werd aanstonds opgenomen en naar zijne woning gebracht. De wonden zijn niet gevaarlijk na eenige dagen rust, zal de gekwetste gansch hersteld zijn. De dader is nog niet gekend. Nochtans wijst S., zekeren persoon als den pleger aan. Deze loochent het feit ten stelligste. De misdaden groeien in en rond desrnd Luik op schrikbarende wijze aan. Na den moord, door eenen nachtwaker op zijnen zoon gepleegd, heeft tiet pa<ket zich weêi bezig te houden met het onder zoek van een nieuw afschuwelijk mis drijf. f'en burger van Bressoux, die zich met lijnvisschen vermaakte, heeft een pak opgehaald, waarin hei lijk van een kind stak, dat in verscheidene stukken was gesneden. De beenen van het lijkje ontbraken in het pak. FRANKRIJK Jonge moordenaar. Een jonge bak- kersgast, 16 jaar oud, heeft op 2 Maart zijnen baas, waarmeê hij eenige moeilijk heden heeft gehad, vermoord. Het voorkomen van het huis was cenigszins veranderd de vogelkooien met hare bevolking hingen niet aan het bovenvenster van den voorge- gevel. Vooralle vensiers van het boekvertrek, dat d c boschwacMer voor de zieke wilde openhouden waren de rolgordijnen neergelaten. Eene diepe stilte hcerschte om het huis als de oude, xicko dame reeds overgebracht was, had het er niet stil ler kunnen zijn. Zooveel was zeker, dat zich op dat uogenblik niemand in huis bevond en daarom ver. liet de lieer van het Hcrtenvcld zijnen post om terug te keeren. toen plotseling ecu luid gelach liem deed achteruitgaan. Het kwam van den kant. waar de gordijnen voor dc vensters waren neórge- laten, een aanhoudend, ui gelaten gelach, dat bij d diepe stille van het boscli op ruwe wijze hel oor trof. Daarop volgde een levendig gegons van stem men cn de cene rolgordijn ging ceu weinig op, als werd ze bewogen door het drukke gewoel van een gezelschap, dat zich in de kamer bevond... Mijn heer de boschwachter had bezoek, een gezalschap van goeih vrienden, die zich in het koele vertrek heel plezierig gevoelden. Zm als M. Markus meen de, zou het in de gezellige kamer niet aan tabaks damp en bierlucht ontbreken, en bij bet kaartspel waren dc grappen, die de lachtspiercn in beweging brengen, niet vergeten. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 2