Een en ander. meêgedeeld, als zou het mond- en klauw zeer op de grenzen van Nederlandse!) Limburg onder het vee beerscheu, van allen grond outbloot is. De uitvoer van bet vee heeft integen deel meer en gemakkelijker plaats dan vroeger, en van een cordon soldaten langs de grenzen in Holland te plaatsen, is dus evenwin kwestie. Belastingen. De heer Graux beeft in zijne redevoering gezegd dat wij Belgen, maar 4 (ranks belasting betale< tegen de Engelschen 84 en de Franschen Dus, zegt hij, zijn de Belgen weinig belast. Was het misschien omdat de Belgen zoo weinig belast zijn, dal Graux algauw 100 milioen per jaar leende tijdens zijn zesjarig bestuur Nog een opmerkingske In Frankrijk, de republiek hebbende hel algemeen stemrecht, betaalt men bijna acA/maal zooveel als in België 31 fr. tegen wij 4 Ir. Is dat niet van beteekenis Waarom clrlkt men ge* never. Onderzoeken wij de talrijke vooroordeeleu welke omtrent die vraag, onder hel volk verspreid zijn 1. Een goede borrel doet den werkman deugd hij schenkt hem nieuwen moed en nieuwe arbeidskracht. Dat hij den moed wat opflikkert en tot krachtinspanning aanzet, geef ik toe dat hij inderdaad goed doei, versterkt of voedt, loochen ik stellig. Hij doet zulks zoo min als de zweepslag van den on barmhartige!) koetsier op zijn ademloos peerd. Deze ook, tot moed en krachtin spanning aangezet, door bet zoo gevoelhg middeltje, verzamelt in eene uiterste poging zijne laatste krachten, en gelukt er in, het lot een ellendig draafje te brengen, dal hem echter in galop uaar bet paardenkerkbol voert. Wee den werkman die zulk drijfmiddel dagelijks aanwendtHij stoomt naar het oord waar geene terugkasrtjes geldig zijn. 2 Genever verdrijft de koude en beneemt de hitte. Deze tegenstrijdige uitwerksels alleen moesten, indien zij bestonden, tot wan trouwen aansporen. Ja, jenever verwarmt maag en inge wanden, doch verwekt daarna verdubbe ling van koude. De noordpoolvaarders, die de koude tot hunnen gevaarlijkste» vijand hebben, drinken te midden der ijsschotsen en der grimmige Noordzee vooral thee of koffie. De geneverdrinker, die op het sneeuw- bed insluimert, is een man des dood. Karei XII, koning van Zweden,verloor, in een enkelen veldtocht, vier duizend man, die de geneverflesch als hulpmiddel tegen de koude te zeer aanspraken. In 1812 werd menige Franschman in de sneeuwvlakten van Rusland opgeraapt, met den geneverbommel in de bevrozene hand. Kan men brandewijn, genever tegen de bitte aanbevelen Nog veel minder dan tegen de koude Wie in warme landen, iu of dicht bij de verzengde landstreek, het leven duur baar is, onthouden zich van alle geest rijke vochten. Toen. over eenige jaren, generaal Wolseley zijne expeditie deed iu de gloeiend heete landstreken van Noord- Oost Afrika, verbood hij allo geestrijke vochten aan zijne soldaten hij betreurde schier geene ziekten onder zijne man schappen en overlaadde zich met roem. Vraag eens aan Stanley, Speke, Brazza, Grer.full, Cameron, Becker en andere ontdekkingsreizigers van Congo en Midden Afrika, of genever en coguac een hulpmiddel tegen de verzengde en afmat tende zonnestralen zijn 1 Zij allen zullen een ontkennend ant woord geven. Toekomende week zal ik nog eenige vooroordeelen des volks omtrent den drank bestrijden. Mochte bet tot eene goede les strekken aan velen mijner lezers Vim. Fondsenblad Sluiten of heropenen der herbergen. - Dezer dagen heeft de rechtbank van Verviers eene uitspraak gedaan over een politie-reglemeui dat wij belangrijk achten hier mede te deden, wijl de meeste reglementen op de dorpen in zekere gevallen aan geene vereisschen der wet voldoen. Verscheidene personen stonden terecht als beticht na de slui tingsuur in eene herberg te zijn gebleven, liet was echter na 12 uren wanneer de klanten betrapt werden. De rechtbank heeft aangenomen dal het reglement aan duidt dat de herbergen om 10 uren moe ten gesloten worden,doch geene melding makende van de heropening, spieekt de rechter de belichten vrij, als zijnde li ber zoo vroeg Je hei bei gen te bezoe ken, als zij het goedvinden. 'ankrijk, een groot zot* t« I ot. Wilt gij weten hoeveel mi ièn Frankrijk gelud heeft sedert de Je republiek? ncht en tachtig nog min noch meer, dal is in 103 jaren. Het ministerie Lou- bas... o( Li.ubet, dal verledene week aan 't roer gekomen is, was bet negen en tachtigste. En die altijddurende verandering ge beurt ia Frankrijk, ia dat laad van 't algemeen stemrechten zeggen dal er mannen gevonden worden die ons Bel genland op detizelfsten leest zouden willen schoeien. Nu, om van dat oneindig tal van minis terie» voort te spreken als men liet tijd stip van het schrikbewind, het eerste en tweede keizerrijk, hel ministerie Villèle, dat zes jaar geduurd heeft, en het minis terie Soult-Gui/ot, dat acht jaar geduurd heeft, vau kant laat, beiden eindigende aan eene omwenteling, dan zijn er in Frankrijk 82 kabinetten geweest in een een zestig jaar, 't gene, in middelmate, doet dat ieder eene leeftijd gehad heeft van min dan tien maanden. Het ministerie Necker dat den 11 juli 1789 weggeborsteld werd, en de omwen teling en de inneming der Bastille voor gevolg had duurde maar honderd uren. In 1851 namenlijk, werden er vijf mi nisteriën samengesteld twee in januari, een in april, een iu october en een in december. Al die veranderingen gingen gepaard met kamerontbindingen en andere knoeierijen,die Frankrijk gedurig vooruil helpen naar den afgrond. En nog roepen zij daarLeve het algemeen stemrecht 1 Viv' l'soufjlage universel De uitwijking in Duitsch* land. Sinds verscheidene jaren schijnt de uilwijkingkoorts in Duitsch- land hevig te woeden, en h t is re>-ds zoo ver gekomen dat in der. Rijksdag een wetsontwerp is nedergelegd om de be weging tegen te werken. In 1891 zijn langs de haven van Stettin op de Baltische zee, en langs deze van Hamburg en Bremen 289,225 landverhui zers vertrokken. Deze havens zijn deze langs waar de arme uitwijkelingen ver trekken. Wie bemiddeld is vertrekt langs Havre of Antwerpen, velen zells langs Marseille, Triest, Genua en langs EngHsche haven. Het zijn dezen die naar Zuid-Amerika, naar Kaapland, naar Transvaal en naar Australië trekkeu. Iets over* het gebruikder chocolade. Eeist in hel midden der 17e eeuw werd in Duitschland choco lade als drank gebruikt, terwijl dat in Spanje reeds 100 jaar vroeger plaats had. De Spanjaarden die het van de Mexika- nen geleerd hadden, dronken ze in den beginne altijd koud, in de meeuing ver- keerende, dat ze, warm gebruikt, een schadelijken invloed op de gezondheid uitoefende. Op de koninlijke tafel ontbra ken nooit eenige kannen chocolade, des tijds eene zeer kostbare lekkernij, welke zich alleen de rijken konden veroorloo- ven. Om haar te kruiden voegde men er dikwijls honig, vanille of Spaansche pe per bij. In Mexiko gebruikte men de slechte cacaobonnen voor geldstukken, welke vooral in geheel Midden Amerika zeer in omloop waren, en nog heden ten dage dienen zij tot kopermunt in de pro vincie Costarica. Zwarte sneeuw. In de omstreken van Dieken Peterzell (Zwitser land) is eene zekere hoeveelheid zwarte sneeuw gevallen. Deze kleur is toe te schrijven aan de aanwezigheid in de sneeuw van duizenden dierlijke l.estand- deelen Volgens een aldaar vroeger zeer ver spreid vooroo'deel duidde het vaiieu van zwarte sneeuw de zwarte pest en al andere plagen aan. Nu gezien dat de zoogezegde zwarte sneeuw eene overgroote hoeveelheid bestanddeelen bevat is liet best mogelijk dat zulks ee:i voorteeken van ziekte was. Laat ons evenwel hopen dal zulks thans het geval niet zij. De TVijnstok. Een fabel uit den ouden tijd nog nuttig voor de tegen wootdigen. Toen de mensch, alleen nog, als bebouwer der aarderden eersten wij. berg met de heerlijke druif beplantte, kwam de booze geest, welke den rede lijken sterveling steeds vijandig was en tiet goede poogde te verpesten, bij den wijnstok en zegde Ik zal u mesten, lieve plant Spoedig bracht hij drie dieren aan een schaap, een leeuw en een varken, en slachtte het een na het ander over den wijnstok. De kracht van het dierenbloed doordrong de plant en is nog aan bare vrucht kenbaar. Wanneer de mensch een beker wijn drinkt, zoo is hij bevallig, zacht en vrien delijk deze is de riatuu» van het scnaap; drink hij twee bekers, zoo wordt hij een leeuw, staat op en zegt met hoogmoed wie is mij gelijk en spreekt gaarne van groote roemruchtige dingen. Drinkt hij nog meer, zoo wordt zijn verstand bedwelmd, zijne beenen waggelen, en wentelt hij zich, eindelijk, in hei slijk. Dit is de aard van hel varken. Daarvan zeggen de wij/en de drank gaat naar binnen en het verstand naar huilen, of gelijk vader Cats Als de wijn is in de man, is de wijsheid in de kan. Vleeschkeuring. Het Staatsblad van Zaterdag bevat eenen omzendbrief van den minister van landbouw, nijverheid en openbare wer ken aan de heeren gouverneurs, over hel toezicht van bet slachtvleescb. Daarbij wordt voldoening gegeven aan de klachten welke tegen de uitvoering dar wel op de keuring vau het vleesch zijn ontstaan. Deze omzendbrief zegt onder andere Üe vergoedingen aan de experten verschuldigd, dat zij ot aiel veearts zijn, moeten hun door het gemeentebestuur zeil betaald worden, en niet door den eigenaar der afgemaakte dieren. De keurders mogen, in geen geval, van de belanghebbenden eene welkda nige vergoeding eischen, 't zij voor ver plaatsing, 't zij voor alle andere reden. Indien voor gelijke misbruiken vastge steld wierden, moet men ze onmidde- lijk aan den minister bekend maken, in gevolge den wensch ervan uitgedrukt in den omzendbrief vau 10 Januari jongst leden. Om deze uitgave te dekken, alsmede de kleine onkosten der dieustinrichting, zooals ontvaiigstpenning, aankoopen vau registers, levering van drukwerken, enz., mogen de gemeenten keurreebten vaststellen, waan an het tari.f door koninklijk besluit moet goedgekeurd worden. De keurifgstaksen moeten derwijze vastgesteld worden dat hunne opbrengst de onkosten van den dienst niet over- treffe. Het hangt dus van de gemeenten af het keurrecht zoo gering mogelijk te maken en al het hat. lijke weg te nemen van een slachtrecht, eene ware belasting, welke slecht verstaan en slecht toegepast, groote ontevredenheid onder de lande lijke bevolking verwekte. RECHTERLIJK KRONIJB. Zaak Van Damme. Dijnsdag werden 16 en Woensdag 9 ge'uigen ten laste ge hoord, alsmede een ldOtal ter ontlasting. Onder dezen zijn er velen die enkel te zeggen hebben dal zij, op reis zijnde met Van Damme, dezen geene zedeschenden- de gesprekken hoorden voeren. De verdediging heeft afgezien van de getuigenis der andere getuigen ter ont lasting Men weet dat er niet min dan 250 opgeroepen waren. F.ene tweede getuige ten laste, Koralie Vertongen, heeft hare verklaring voor den onderzoeksrechter niet staande ge houden. Van hare nieuwe verklaring is door de rechtbank akte genomen. Onder de getuigen bevinden zich verscheidene kinderen van 12 lot 16 jaar. De zitting werd Woensdag avond,rond 6 ure, geheven. Maandag aanstaande, zullen de zittingen hernomen worden voor de pleidooien der advokaten. Woensdag was er veel volk gekomen, doch ze moesten buiten blijven. De boetstraffelijke rechtbank van Gent in beroep zetelende heelt de drie volgen de personen voor twe9 jaar, ter beschik king van het Staatsbestuur gesteld, als bijloopers souteneursvan slechte vrou wen Gustaaf De Rycke, 27 jaar, velbewer- ker, wonende Lange Kazernstraat Ivo Vanderbeken, 33 jaar, schoenma kersgast,ook Lange Ka-ernstraal August Loeys, 27 jaar, slotmakersgast, wonende iu de Kerkstraat. De misdaad van Bonse. De moorde naars der wed. Van Loo zijn woensdag van het celgevang van Gent naar de boet straffelijke nclnbauk van Oudenaarde gebracht. Zij waren gelijktijdig opgeroe pen als heschiildig'iieden en als getuige iu de /aak der wall -b kkerij die in de maand December laatstleden te Oude naarde plaais had, en die tol de ontdek king der plichtigen leidde ten gevolge van het wisselen van een bankbiitlje van 1000 franks. De rechtbank heeft Ledru en Bourgeois tot zes maanden gevang veroordeeld we gens aanslagen op de zeden. Hei huis waar het tooneei der ontucht heeft plaats gehad, zal op bestuurlijk be vel, gedurende twee jaar gesloten wor den. Ledru en Bourgeois zijn weder naar Gent gestuurd, waar zij hunne verschij ning voor het assisenhof verbeiden. De zaak van der. moord te Ronse zal denkelijk opgeroepen worden in Juni aanstaande. Ofschoon de beschuldigden nog geene volledige bekentenissen hebben gedaan, is hel gerecht ten volle van hunne plich- tigheid overtuigd. Tot he len to* schijnt niets aan te dui den dal er nog andere beschuldigden zijn. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn Onderpastoor benoemd Te Deyn- ze de E. H. L. Dairy, ond. rpastooi te llaeltert te Uai-liert de E. H P. F. Souffriau, onderpastoor te Nokere te Nokere de E. H. A. Van de Putte, pries ter in het Seminarie. STERFGEVAL. Men meldi uit Gent het overlijden des heeren Jan Cassier, senateur van dit ar rondissement, iu Jeu ouderdom vau 66 jaren. Vreeeelijke mijnramp. Bergen, 11 Maart. E*ne vreeselijke grauwvuurontploffing heelt plaats gehad te Anderlues, dezen morgend rond 9 ure, in de mijn n* 3 van de kool «lijnen dier plaats. De uitwerkselen ervan werden waar genomen tol aan de opening van den pu'. De kabel en de opnaalbak zijn verbrij zeld, het verluchlingsioestel vernield. Er werken 239 werklindeo ia de mijn. Het getal der dooden beloopt tot 85, Charleroi, 11 meert De ontploffing te Anderlues was ver schrikkelijk. De vlammen stegen uil den put en dedeu de gebouwen springen. Bond der Katholieke Bekwaam heidskiezers van Aalst. iSEKTIE. Prijsschieting op den Bak, op Maandag 14 Maart 1892. om 8 1/2 ure *s avonds, ter herberg In St. Ivo bij den heer J. Verleysen, Nieuwstraat. Allerhande nieuws. Men zie IVotarieele annoncen op de 4' bladz. Botermarkt. Heden zaterdag werden 930 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7643 kilogr. Eerste Communie. Ten bureele van DEN DENDERBOnE, Korte Zoutstraat, Nr31, Groote keus van Kerkboeken in alle banden, Paternosters, Beeldekens, enz. Goede waar en kleine prijzen. Wij herinneren onze g> ë-rde lezers dat wij niet alleenlijk de gazet c De Denderboile drukken gelijk som migen het hebben hooien zeggen, maar ons gelasten met alle Boek- en Steen- trukwerken hoegenaamd ook. Spoedige bediening en hoogst gematigde prijzen. Een wielpeerd koopen is voorz-ker niet moei lijk maar bet vermaken is eene moeilijkheid waaraan de koopers somwijlen niet denken. Ook raden wij de liefhebbers aan van de magazijnen te gaan zien van het Huis Firbis Migsot te Brussel waar wielpeerden vermaakt worden, 't ls het beste in de soort. Werklieden van eerste klas, stoomtuig, werkwin kels van ineenzetting, voor het polijsten, nikleeren, niets ontbreekt er. Wij vernemen dat M. de prins de Cnimay, minister van huitenlandsche zaken, opnieuw veel zieker is en zijn toestand niet nalaat onrust in te boeze men. Een dronkaard van beroep, gekend onder den naam Zatte Toone, liep don derdag smoordronken, roepend en tie rend door de Graysiraat, te Brussel. Hij was a s gewoonlijk opgevolgd door eene bende jonge scholieren. Eensklaps keer de de dronkaard zich om, greep eet. knaapje van 8 jaren vast, hief het in de hoogte en wierp het op de steenen. Daarna bracht hij den kleine hevige stampen toe. Gelukkig kwamen voorbij gangers er tusschen en dienden den brutalen kerel eene duchtige rammeling toe. waarna zij hem aan de politie over leverden. De omstreken van Brussel worden tegenwoordig door eene dievet bende on veilig gemaakt. Over een 14tal dagen had er te St-Pieiers-Jette eene aanran ding plaats, waarbij verscheidene revol verschoten gewisseld werden. Woensdag werd een coiffeur dezer gemeente ten 8 ure 's avonds door verscheidene perso nen aangerand en erg mishandeld. De booswichten ontstolen hem zijnen geld beugel, waar gelukkig slechts 1,50 fr. in stak. Sommer. Men schrijft uit Rijssel aan den Etoile Verleden dinsdag is M. de procureur des konings van Gent naar Rijssel ge gaan en heeft er een onderhoud gehad met M. dee procureur der republiek, waarna de Belgische magistraat in be trekking is g sield met M. en Mad. G., die, zooals men weet, de Fransche politie op het spooi stelden van Sommer en van zijnen luuenanl Schimansky, alias Wegg- mann. De eerste inlichtingen over de aanhou ding te Rijssel zijn niet nauwkeurig. Mad. G., heeft Sommer niet aangespro ken en hem vragen gesteld. Mad. G betond zich met haren man in een koffiehuis der stad, toen zij Som mer ontwaarde. Zij deelde dit meè aan haren man en, daar Sominer haar vrees inboezemde, verlieten man i-n vrouw het koffiehuis en namen den tram van Rijs sel naai Roubaix. Sommer. die zich verzekeren wilde of men hem ja of neen bad herkend, achter volgde de echtelingen G. en nam in den- zclfden t am plaais als zij. 't Is toen zij ir Rijs-1 t< rugkeerden dat Mad G., na overleg met haren man, naar het stadhuis ging en de overheden ken nis gaf van hara o-tdekking. Het parket van Rijssel is dinsdag met Schimansky op dr velschillende plaaiseu geweest v\ aar hij en Summer dii-tsiallen hebben gepleegd, namelijk bij M Screpel, te Cioix in het kasteel van MM.Temynck te Roubaix hij M. Isaac Holden, te Cr. ix hij M<j. Dariziu, te Fiers, waar er op de dieven is geschoten, enz. Moord tn zelfmoord. Woensdag morgend heeft de knecht van den heer Eug. Lippens, in de Statieslaaal te Gerit, in eenen twist, een vuurwapen afgescho ten op eenen zijner mededienstboden, die door liet schot getroffen werd. De gekwetste is, in eene wollen deken gewikkeld,iu een huurrijtuig weggebracht naar de Bijloke. Ziehier nadere bijzonderheden De twee dienstboden kregen twist over het uitrijden met een der paarden van den heer Lippens. De jongste, Kamiel Van Laarne, rond de 50 jaar oud, dreigde den oudste, Van den Buicke, een ouderling, van 76 jaar, mpt eenen riek. Verbitterd omdat zijne krachten te kort schoten om zich tegen zijn tegen strever te verweren, liep Van den Buicke in huis eenen revolver halen, kwam terug en schoot. Van Laerne werd getroffen aan het hoofd eu in den buik hij had echter nog de kracht zeif naar het politiebureel te lonpen. Toen de politie ter plaats kwam vond men Van den Buicke in den kelder aan eene tafel zitten met bet hoofd iu d<* handen. Hij had zich eenen kogel door het hoofd gejaagd en was dood. Op de tafel en den vloer lag veel bloed. De heer doktoor Willems heeft het slachtoffer de eerste zorgen toegediend, en dan naar het hospitaal doen over brengen. Het lijk van Van den Buicke is insge lijks naar hel hospitaal gevoerd. Men denkt dat hij in eene vlaag van waanzin of ijlhoofdigheid heelt gehandeld. Over drie of vier jaren heeft hij eenen val gedaan op het hoofd, en sedert scheeu hij van lijd tot tijd min of meer verward. Hij woonde reeds iu de 40 jaren bij den heer Lippens. Het slachtoffer, K. Van Laerne, woont in de Wijngaardstraat en houdt er de herberg het Rol baantje. Hij is ook reeds in de 20 jaar bij den heer Lippens in dienst. Steeds hadden de twee dieustbo- den goed overeengekomen. De vrouw van Van Laerne is sedert lang ziekelijk in drie maanden tijds, is zij reeds tweemaal berecht geworden. Zij weet nog niets van de zaak. Woensdag avond om 7 ure was de kogel nog niet uit den buik gehaald van Van Laerne. Üe wonde aan hel hoofd levert geen gevaar op. Landverhuizing. Van de gemeen te Asserede maken zich ten minste ecu 25tal mannen gereed om in hst kort naar Amerika te vertrekken. Volgens schrijven hunner bloedver wanten of vrienden, die ginds reeds zijn, mogen zij verzekerd zijn wel te varen. Zondag middag was de vrouw van Cel. Mortier, slachter, te Nevele, op haren koer eenig werk gaan verrichten, een kind van 4 jaar en een van twee maanden in huis latende. Op eens hoort de moeder het vierjarig kimt schreeuwen Moeder Moeder Marguerietje heeft iets in de keel. De kleine Emma had de onvoorzich tigheid begaan, een koperen slotje van eenen kerkboek in den mond van haar zusterken te steken. De verschrikte moeder heeft het tuig slechts met veel moeite uit de keel der kleine kunnen halen. Daar het slot puntige hoeken had, was het kind iu de keel gekwetst en is eenige uren nadien overleden. De droefheid der ouders is zeer groot. De stokerij Firmin Piron, te Juraet, (Charleroi) is woensdag door een groo- ten brand gedeeltelijk vernield. Het vuur ontstond rond 7 ure in het voedermaga- zijn, en in een oogenblik deelde het zich meê aan de gebouwen, die den alkool bevatten. Vijf kuipen 30 000 liters alcool bevatiend, stonden spoedig in brand, en e vlammen sloegen boog in de lucht. Talrijke volle en ledige vaten, benev. ns 3,0"0 fiesschen likeur zijn insgelijks ver nield. Slechts met de grooiste moeite kon men het huis en een gedeelte der stokerij vrijwaren. De scuaé wordt op 40,000 fr. geschat. De oorzaak der ramp is onbekend. HOLLAND. Dijnsdag avond ten 7 ure stortte het hui», toebehoorende aan zekeren Schaaf en bewoond door Philip Horn met vrouw en kinderen, gelegen aan de beek nabij den molen van Damoiseaux, te Sittard, plotseling iu. Meubels en eene groote partij huisraad kwamen in de stroomende be*k terecht evenals een zijgevel van het huis. Een kind van 3 jaren, dat in de wieg te sla pen lag, juist aan de beekzijde, bleef naast de puinhoopeu en balken onge deerd op den vloer liggen. Man, *rouw en kinderen hadden nog bij tijds het huis kunnen ontvluchten. Ware het ongeluk een paar uren later gebeurd, zoodat de huisgenooten naar bed waren, wellicht waien verscheidene menschenlevens te betreuren geweest. De ratten hadden de muur aan de beekzijde ondermijnd, terwijl de aanhou dende stroom der beek den muur verder had uitgespoeld. Dit was de oorzaak van het ongeluk. FRANKRIJK Marie-Antoinette. Wilt gij een be wijs van het zedelijk verval der hooge standen in Frankrijk Te Cannes heelt men een opera- comique opgevoerd waarin koningin Antoinette, de ongelukkige vermoorde, de rol speelt van eene griselte, die de danskoten bezoekt. Van voor tot achter is het stuk eene laffe leugen en men zou ten minste eer bied moeten hebben voor Je nagedachte nis van die vrouw, zoo laf vermoord. Die vertooning werd bijgewoond door personen uit de hooge wereld, en deze hebben de bezwaddering van Marie-An toinette's nagedachtenis zonder protest laten doorgaan. Men heeft den tooneellroep dat werk van gemeerien smaak ongestoord laten volvoeren men heeft niet geschuifel ■lat het hoeren en zien verging. Indien, zegt een parijzer blad, zoo'n stuk te Marseille ware opgevoerd, alle fauteuils en tabourets waren naar het too neei gevlogen. Hebben wij ongpfijk te zeggen dat de hooge s anden in Frankrijk leiterlijk in verval zijn, en zoo in verval dat zij eene vrouw, eene martelares, op de tooneel- plankeu laten beleedigen. Wij zullen zien, zegt Paul de Cassagnac wat de houding zal zijn, als men uit die beleediging in andere steden nog centen kl ppen wil. Vreeselijk ongeluk. Te St-Caprais is een vreeselijk ongeluk gebeurd Mad. Bourrust keerde van eene wan deling in haren hol terug en werd, toen zij hare woning binnentrad, bijna ver stikt door een dichten rook, die uit hare kamer kwam. Zij opende de deur en kreeg een vreeselijk schouwspel ie zien in den hoek van den haard lag haar drie jarig dochterke, geheel verkoold. Naast net meisje lag de grootmoeder van het kleintje, insgelijks met brandwonden overdekt en geen teeken van leven meer gevende. Men kent de oorzaak van bet ongeluk niet. Stoutmoedige diefstal. M. Henri Torquem, handelaar in tiorlogiëu en edel gesteenten. wonende 35, boulevard Ma genta, te Parijs maakte zich dijnsdag ge reed om naar de statie Si Lazaret* gaan, ten einde voor zaken eene omreis te doen in Noimandië. Het was rond 8 ure 's avonds. Hij deed een rijtuig voor de deur komen om zijn reisgoed te vervoe ren. M. Torquem droeg twee handkoffers in het rijtuig, welke h«H eene 72 gouden en zilveren mansliorlogiën en 90 dameshor- logiën bevatte, het andere echte en val- sche steenen, alles ter weerde van 20.U00 fr. Daarna verzocht hij den koetsier hem te helpen een koffer beneden te brengen, dat hij aan de deur zijner woning op het derde had laten staan. Terwijl zij hiermeê bezig waren, stond Mad. Toiquern aan het venster. Op eens zag zij eenen kerel, die reeds eenigen tijd aan de overzij van den boulevard stond, het rijtuig naderen, de twee handkoffers grijpen en de vlucht nemen. Zij riep aan stonds Houdt de diefen M. Torquem liep haastig naar benoden. Het was ech ter te laat de dief was verdwenen. De bestolene ging aanstonds naar den commissaris en overhandigde hem de nummers van het grootste gedeelte der gestolen horlogiën. DUITSCHLAND. Vijf dorpen onder de sneeuw. ln het noordoostelijk gedeelte van Pruisen. an Kurische Golf. is omzettend veel sneeuw gevallen. Zij ligt er zes voet hoog. Vijf dorpen zijn geheel in de sneeuw bedolven. Er bestaat groote ongerustheid dat een plotselinge inval van dooiweer verschrikkelijke gevolgen zal hebben. RUSLAND. Belangwekkende ontdekking. Te Hel- singfors, in Fir land, is eene ontdekking gedaan, die de lofredenaars der moderne beschaving zal beschaamd maken. Bij liet uitgraven der grondvesten van een oud huis is een groot koff-r met ijze ren beslag gevonden, die bij opening al lerlei ijzerwerk en eene rol perkament bevatte, liet geschrift, b. gimiende met de woorden Svger presb. abb S. Dion. Dixit....toonde aan, dat men nier de verschillende deelen eenerwei primitieve maar toch volledige stoommachine had uit de elfde eeuw Het stuk bevatte zelf» eene beschrijving van de stoomkracht. De deelen der machine dragen grooten- deels het opschrift Suger parens Gallias Fecit. Suger, de vader van Frankrijk, is de maker. Suger was een priester en ontving van Lodewijk VII, wiens minister hij was, den titel van vador des vaderlands. De machine zal ineengezel en naar de wereldtentoonstelling van Chicago ge zonden worden SERVIE Het dagboek des konings. De jonge koning Al xander is erg bedroefd over de verdwijning van zijn dagboek, waarin hij naast de gebeurtenissen van eiken dag, den indruk ueérschreef, die zij op hem maakten. in de omgeving des konings denkt men dat het dagboek weggenomen is door de regenten, die vreesden de denkwijze van den jongen koning over hunne politiek te zien bekend worden. Het dagboek was verdeeld in zes kapittels. Het eerste betrof de eerste da gen na zijne troonsbeklimming, het twee de zijne smart bij het vertrek zijns vaders het derde zijne reis, het vierde de twis ten zijner ouders, het vijfde en belang rijkste, zijne gramschap over de verban ning zijner moeder, het zesde zijne reis naar St-Petersburg en Weenen. In het vijfde kapittel verhaalde hij, zoo als wij zegden, zijne smart en woede, toen hij de verbanning zijner moeder vernam. In zijne omgeving had men alles gedaan wat mogelijk was om hem het decreet van verbanning te verbergen evenals de tooneelen, die in de straten' van Belgrado waren voorgevallen. Hij vernam echter alles hij wilde zijne moeder ter hulp loopen, maar aangezien men hem zulks belette, wierp hij zijnen sabel ten gronde en liet zich weenend op eene rustbank vallen. Hij zwoer ook bij /ijne meerderjarigheid zich op de ver volgers zijner moeder te wreken en nooit de beleedigiug, die men heelt aangedaan, te vergeten.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2