M som NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 17 Maart 1892, 10 centiemen per nummer 468,e Jaar, X° 2655 Nationaal Vlaantsch Verbond, Waarom drinkt men genever Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEHfENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, V° 31, en m alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr i,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Pos ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque saam. AELST, 16 MAART 1892. Politiek overzicht. Frankrijk. Nieuwe dynamielaanslag. Men heeft na de ontploffing bij de kazerne Lobeau twee personen de vlucht zien nemen. De eene droeg een bruine kiel en een ronden, zeer versleten hoed. Hij had een hoogen rug, zwarte knevels en dwalende oogen als een dronkaard. De tweede was grooter en had een rosse onverzorgde baard. Zij moeten met verscheidene meêplichtigen geweest zijn. Een gefluit was het teeken tot het in brand steken der lont. Hel schijnt eene doos te zijn geweest, die ontploft is, welke talrijke kogels be vatte. Engeland. Het Lagerhuis zal binnen kort weêr een zijner leden hebben uit te drijven. Het parlementslid Hastings werd tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld wegens het verduisteren van hem toevertrouwde gelden. Van eene som van 28,000 p. st., toebehoorende aan 4 minderjarige kinde ren van zekeren majoor Brown, beeft hij in 6 jaar lijds niet minder dan 21,000 p. st. ten eigen bate opgemaakt. Daar de man 65 jaar oud is, zal hij vermoedelijk de gevangenis niet meer levend verlaten. Duitschland. Verzoend. Eindelijk heeft de hertog van Cumberland, preden- dent op den troon van Hanover, zich met Duitschland verzoend. De Reichsanzeiger maakt een schrijven openbaar van den keizer aan het Siaais- minisierie, waarin hij verklaart, dat hij het tijdstip gekomen heeft geacht om het beslag, gelegd op het vermogen van koning Georges van hanover, op te heffen. Bij dit keizerlijk schrijven is gevoegd een schrijven van den hertog van Cum berland aan den keizer, waarin de hertog bij herhaling verklaart, dat elk onderne men, waardoor de vrede van het rijk en vau de daartoe behoorende staten ver stoord of bedreigd zou kunnen worden, geheel ligt builen den kring zijner ge dachten en plannen. In andere woorden, hij ziet af van zijne rechten op de tronen van Hanover en Brunswijk. Italië. De Tribuna bevat bijzonder heden over eene ontworpen reis van hel koningspaar in F.ngeland, en zegt dat die reis dit jaar zal geschieden, niettegen staande de gedane logenstraffing. Zij zouden zich te Napels inschepen en het Italiaunsch eskader en hei Engelsch eskader van Gibraltar zou hen verge zellen. (24* Vervolg). Dit is de minste zorg Wij zullen dknar niet iu den weg komen. Ik reis eerstdaags af. Zij kan zoo lang in het huis blijven, als zij lust heeft 1 Maar gij I Ik Zij legde de handen op de borsten zag voor zich. Hij werd lastig, toen hij het begin zag van een bekoorlijk glimlachje, dat haar aangezicht schoon maakte. Op dit oogen blik glimlachen! Zij was al even lichtzinnig en Ijdel als hare meesteres 1 Nu, ik zal ook blijven, zegde zij, zonder op te zien. Als gij liet eene wilt, zult gij bet andere moeten. Wat gtj daar zegtMaar daorir. vergist gij u danig went ik zal niet moeten, tenzij, hij hield in en vestigde in ademloozc spanning het oog op haar gebat, tenzij gij de bezwaren van de brave juffrouw Gri'-bcl weet op te heffen, door mij te beloven, dat gij voii dit oogenblik af het huis daar niet tneer betreden zult. Neen, dat kan ik niet, antwoordde zij zonder HH. Italiaansche Majesteiten zouden de hand vragen van de nicht der koningin Victoria, dochter van den hertog van Con naught, voor den prins van Napels. Servië. Koning Milan. Het wets ontwerp betrekkelijk koning Milan bevat de volgende artikelen De oud-koning Milan van Servië heeft opgehouden deel te maken van het regee- rend vorstenhuis en verliest alle rechten die de Grondwet hem diensvolgens toe kende. Alleen de regenten hebben voortaan het toezicht over de opvoeding van den jongen koning Alexander. De oud-koning Milan houdt op burger te zijn van Servië; hij mag alleen in Ser vië terugkeerenals Alexander I (zijn zoon) eene gevaarlijke ziekte zou hebben. Trouwen voor het geld. De gewichtigste daad in 't leven van den mensch, hetwelk zijn geluk of onge luk kan voor gevolg hebben, is samenge vat in dit enkel woord huwelijk. Onze voorouders, die mei recht het huwelijk aanzagen als de belangrijkste zaak van hel leven, bet voorwerp van een dubbel geluk, namen hun vermaak in het te omringen met do kostelijkste waarborgen. Het was niet gelijk op ouzo dagen een handvol geldstukken, die be sliste over hel lot van hunne kinderen genegenheid was welsprekender dan het geld. Zij waren vooral bekommerd over de samenneiging, die er bestond tusschen de toekomende echtgenooten en olwel deze twee harten, door dezelfde neiging, getrokken waren, 't eene naar het andere door de/e macht, die nooit bedriegt, te weten, de macht der eerste indrukken en der waarachtige liefde. Onze eeuw, die alles verlaagt onder de macht van 't geld, heeft met haren ver pestenden adem het huwelijk bevlekt maar de huisgezinnen bezield mei de be geerte om hunne kinderen gelukkig te maken, zullen nooit overgaan tot de uit rekening van een lagen intresthunne genegenheid zal hooger spreken dan het goud zij zullen boven eenen rijkdom, maar al te dikwijls bedriegelijk, het geluk verkiezen dal gegeven wordt door de vreugde en de tevredenheid der ziel. Hot ongemak, waarvan onze samenle ving dooi knaagd wordt en dal haar drijft tot gedurige veranderingen, heeft zijn voornamen oorsprong in de verbreking dezer familie-liefdebanden, die het leven onzer voorvaderen vervulden. Helaas deze liefde voor den haard, alwaar men iederen avond na een lasti- gen dag werkens, de geliefkoosde vrouw wedervindt en eene zachte vertrouwe lijkheid veroorzaakt, beslaat niet meer, tenzij in eenige uitgelezene huizen. Dc man door 't huwelijk gebondenziel niets aarzelen, ernstig en vastberaden. Hij ging van haar weg niet oogen vol haat en gramschap. Welnu, volg dan uw eigen hoofd 1 Ik zal er geen woord meer aan verspillen, sprak bij. Slechts één ding moet gij nog weten, bij boog ziuh voor haar en zegde bits gij znlt ondervinden, dat ik u uit den grond van mijn hart veracht. Zij richtte zich verontweerdigd op. Een oogen blik malen deze beide menschcn elkander met blikken, waarin de toorn fonkelde, maar indien hij de tranen, die aan hare wimpers trilden, voor getuigen van meisjesachtige zwakheid en hulpeloos heid hield, dan vergiste hij zich. Zij keerde hem plotseling met eene trotsche wending den rug en lichtte de kruik van do pl-ink op. Weet gij daarop in liet geheel niets te zeg gen sprak h|j gramstorig. Niets I wal is er oau gelegen, of gij de arme meid van den scbout veracht of niet Zij wil slechts voor ern pa*>r mcnschen leven hel doel haar pijnlijk aan, wanneer anderen zich met haar bemoeien. Daarmré verwijderde zij zich van den put en begaf zich naar het boschwuehtershuis. Groet uwe vroolijkc vrienden van mij riep hij haar op spoltendcn loon na. Het geluid zijner stem scheen het oor van het meisje niet te berei ken, want niet de minste beweging verraadde, dat zij zijne cnbeschaamde woorden gehoord bad. Zij anders meer in deze welke hij verkozen heeft dan eenen vellen bruidschap, en zijn hart ijdel aan alle medegevoel, gaat buiten den huize leven en verstrooiingen zoeken, dikwijls om reden eener vereen i- ging, die slecht op malkander past. De neiging van een gemakkelijk ver maak heelt van een anderen kant een slechten invloed op de jonkheid. Onze bevolkte steden en dorpen zijn heden daags vol van jongelingen, die hel ver maak van de herberg verkiezen boven het geluk eener wederzijdsche liefde. Ont moedigd door het schouwspel der twis ten, die gedurig herbeginnen in de huis gezinnen en gevormd door den drilt naar 't geld, gevoelen zij eene inwendige verwijdering voor een gerust leven, dat somwijlen zeer lastig valt. Vandaar dit vreemd opncemsel in de groote steden, van niet meer te trouwen. De tijden zijn verdwenen, toen het huisgezin vergaderd rond den haard, ge durende de aangename avondstonden, de vermaken smaakte eener aantrekkelijke en onderwijzende lezing, waar, in eene praatpartij vol geestigheid en teederheid, de man en de vrouw de genegenheid her vonden, die den eene naar de andere had getrokken. De huwelijken voor 't geld. hedendaags verbloemd onder den naam van huwelij ken van wclvoegelijkheid, hebben over onze samenleving eenen sluier van ver veling geworpen en de vrome en goede gebruiken onzer voorouders zijn er uitge sloten. Men kent al het klagend verdriet niet dat verdoken ligt in de huisgezinnen, ge vormd onder de heerschappij eener schandelijke hebzucht. Somtijds uit deze duizenden donkere dramas, komt er met eens eene gruwe lijke verergemis te voorschijn, die het lang verkropt verdriet in volle daglicht stelt. De vrouw, die schittert door eene rijke kleederdracht, zoekt somwijlen ver strooiingen en verbergt alzoo aan hare gezellinnen, onder het uitschijnsel van eene bedriegelijke pracht, de afwezigheid dezer samenneiging, die haar heimelijk ondermijnt. Neen, de liefde wordt niet verworven door hei gewicht van het goud. Het Nationaal V'aamsch Verbond heeft een verzoekschrift aan den Koning ge zonden, ten einde aan Z. M. de noodza kelijkheid te bewijzen der herziening van art. 23 der Grondwet en der volledige gelijkstelling van de Vlamingen met de Walen. Het Nationaal Vlaamch Verbond be roept zich op den Koning, ten einde de herziening te bekomen niet alleen van art. 23, maar ook van artikels 4166 en 80, waarvan het voorstelt den tekst te wij zigen als volgt ging met vasten stap verder en het volgende oogenblik was zij om den hock van het liuis verdwenen. XI. Nog denzelfden avond mankte M. Markus zich reisveerdig... Hel was niet uit te bouden. Wat dwong hem ook, neb bier in Thuringcr op de folterbank vast tc binden De geheelc wereld lag voor hem open, en als hij maar eens weg was en zich weer in het bedrijvige, vroolijkc leven be woog, dan zou de dikke nevel, die zijn helder hoofd omhulde cn al zijne gedachten tot één vcrwenscht punt bepaalde, wel optrekken dan zou htj om zicbzelven lachen en over dc jaloersche gewaar wordingen, die hem gedurig rondom 't boschwach- tersncsl deden sluipen 1 Eene boschkroeg was het, vol drinkende, schreeuwende gasten. Ja, eene duif vloog er wel uit en in eene schoonc, witte duif mot bedriegelijk onschuldige oogen doch zij be kommerde er zicb niet om, of hare veeren in deze slikkende atmosfeer bezoedeld wanneer haar gaan en komen slechts geheim bleef. Lcugeu en bedrog speelden ook bier, in dezen afgelegen hoek der wereld, hunne rol. Markus bracht de papieren voor zijnen boekhou der in orde en zond ze aan lirrn afhij had er bij geschreven, dat het met zijn plezierreisje niet bij Neurenberg en JtfuucbeQ zou blijven hij wilde Art. 23. Het Nederlandsch en het Fransch zijn de officiëele talen van Bel gië. Alles wat de Vlaamsche gewesten be treft, wordt door de middenbesturen en dezer verlakkingen in het Nederlandsch behandeld alles wat de Waalsche ge westen betreft, in het Fransch. Voor alle handelingen der uitvoerende en der rechterlijke macht wordt er ge bruik gemaakt van de Nederlatidsche taal in hel Vlaamsch gedeelte, van de Fran- sche taal in het Waalsche gedeelte van het Rijk, onverlet het recht der bijzonde ren om, in bestuur- en gerechtszaken, de taal te bezigen die zij verkiezen. In land- en zeemacht worden de Vlaamsche manschappen in het Neder landsch aangevoerd en bestuurd de Waalsche in het Fransch. Art* 41. Een wetsontwerp mag door de eene of andere Kamer niet aangeno men worden dan na dat het, artikel per artikel in beide officiëele talen van het Rijk voorgelezen gestemd zal geweest zijn, Art. 66. De Koning begeeft de gra den in land- en zeemacht. Hij benoemt tot de ambten van het algemeen Besiuur en Buitenlandsch verkeer, uitgenomen de door de wetten vastgestelde uilzonde ringen. Geen dezer graden en ambten mag be geven worden dan aan personen die dc twee officiëele talen van het Rijk machtig zijn. Art. 80. De Koning is meerderjarig als hij zijn achttiende jaar ten volle be reikt heelt. Vooraleer van den troon bezit te nemen, zal hij plechtig in den schoot der vereenigde Kamers, den vol genden eed in beide officiëele talen van het Rijk afleggen Ik zweer de Grondwet des Belgischen volks na te leven, het land onafhankelijk en hel grondgebied ongeschonden te handhaven. Ziehier nog eenige praatjes, door de lichtzinnige geneverbruikers aangehaald: 1. Bij nat en mistig weer, dicht by moe rassen beschermt de brandewijn de longen tegen alle schadelijke uitwasemingen, en snijdt den pas af aan besmettelijke ziekten. Zooveel woorden, zooveel onwaarhe den De genever ontneemt juist het vermo gen om weérstand te bieden aan den schadelijken invloed van buiten en in plaats van de ziekte te ontwijken, loopt men ze met stormpas te gemoet. In 1852 stierven er 90 geneverdrin- kers te Glasgow, toen er de cholera, lieerschte. Te recht zegt doktor Meier- slein, dat hij bij hel uitbreken van be smettelijke ziekten, op iedere genever- kroeg het volgende uithangbord zou wil len plaatsen verder, veel verder weer eens naar Rome en Napels cn hij zou dus niet zoo spoedig terug komen. En daarbij meende hij, grimmig in zicbzelven lachende, dal hij bij het aanschouwen der schoone marmeren beelden in de zalen cn museums van Rome, onder den pijnboom aan dc golf van Napels niet meer aan het meisje in haar werkpak cn aan de scherpe lucht van de enge, groene, eenzame dalen van liet Thuringerbosch denken zou. Wat hem hier bezield had, zou hem daar als waanzin nigheid voorkomen... Maar toen hij den volgenden morgend dc gordij nen uiteen sloeg en het venster opende, toen hij de scherpe lucht, nu met den geur van aardbeziën bezwangerd inademde toen hij dc golvende korenvelden iu het licht der morgenzon aan- sehouwde en daar vlak naast de brukenboomen, die hunne schaduw over de boschpaden spreidden, maakte zich een onverklaarbaar gevoel van den verbitterden man meester, en een vurig verlangen dal niets met de strakke oogen der marmerbeelden cn dc zachte wiod van het Zuiden tc maken had, vervulde zijne ziel. Hij borg haastig plaid en reisteseli w eg cn nam, als bijna altijd, voor den den gansclien dag zijn 'nlrck 'n liet tuinhuisje. Het grondgebied aan genen kant van dru muur betrad hij echter niet. Hij wandelde onder de lindrboomen heen en weer, hij las en schreef, liet de gordijnen ucér voor de vensters, Hier verkoopt men Cholora in soorten Fransche, Schiedamsche, Hasseltsche, naar keus en kleur! Voor de echtheid en onfeilbare werking word t gewaarborgd Dit weze een bericht aan onze bevol king tijdens dagen van influenza, pokken, enz... 2. Een borreltje voor het eten genomen verwett eetlust. Ja, inderdaad, het prikkelt de maag en verwekt eetlust, maar dit is een honger die de spijsvertering lastiger maakt en de maag verzwakt, wijl het maagsap door den prikkelenden brandewijn zijne oplossende kracht verliest. 5. Sterke dranken prikkelen de geestver mogens. Zij prikkelen ze dusdanig, dat zij weldra totaal verdoofd zijn met den tabak vereenigd bewerken zij den gewis- sen dood van alle geestesgaven. 4. Een /linke borrel is de beste slaap muts. O dat wordt ge 's morgends eerst goed gewaar, als ge tn den spiegel uwe ontstokene oogen en uwe beladene tong aanschouwt. Dat is waarachtig eene kostelijke slaap muts die u zoo fiks en gezond maakt En wat al oorzaken van zedelijken aard zijn er nog, die den mensch tot buiten sporigheden in drank leiden Deze, bang van het onvermijdelijke bankroet te aanschouwen, drinkt om niets 1c zien en gelukt boven verwach ting, wijl men hern per deurwaarder moet komen waarschuwen, dat hij tot den bedelstaf gebracht is. Een ander drinkt om hel verdriet te verduwen, waarvan hij vreest te sterven; en zielhij sterft niet van droefheid, maar schiet hel leven in, door de eene of andere slemperij. Gene drinkt van vreugde, en sloot zich zeiven en zijne bloedverwanten in verdriet en ellende. Werklieden jj Gij ziet het duidelijk sterke dranken zijn nadeeligen gevaarlijk. Ik heb het tt willen bewijzen, zoowel door de geschiedenis als door de heden- daagsche ondervinding. Als ik u eenen goeden raad mag geven: schuwt den genever schuwt de sierke dranken gij zult er u goed bij bevinden. (Fondsenblad). Vjdi. "Walgelijk on misdadig. Over eenige dagen waren leerlingen van eene wereldlijke school eener parochie van Rijsel, in de kerk, om den catliechismus bij te wonen. De onderpastoor vroeg Wie is onze naaste Een kind antwoordde Al de schepselen. die op liet dennenbosch uitzagen en sloot de deu ren, die naar het bordes en het houten trapke ge leidde, zoo vast toe, al zou er nooit meer een men- sch-nvoct in of uitgaan. En dezen eenen dag volhardde hij, hoeveel moeite het licm ook kostte, in zijne vrijwillige gevangenschap ja, hij luisterde oogcnscldjnlijk geheel onverschillig naar juffrouw Griebcl, toen zjj hem 's namiddag; kwam vertellen, dat zij eene nieuwe meid voor de familie van den schout ge buurd had. Ilet was een (link vrouwspersoon ze zou eerstdaags in dienst treden cn daarom was zij, juffrouw Gricbel, maar naar de paclith tere gegaan, om de bewoners daarvan meedeeling te doen... Zij bad de handen ineengeslagen, toen zij dc oude dame gezien bad, die jaar iu, jaar uit in bet bed moest blijven en daarbij was dc arme Hjdcrcs zoo lief, zoo zacht en vriendelijk geweest, dat zij nauwelijks den tijd kan afwachten, waarop zij het zwakke, ingekrompen wijfkc zou opnemen en dragen. Want dat zij hare verpleging op zich zou nemen, dat stond, na al hetgeen zij vai daag in een paur oogcnblikken gezien had, zoo vast als een muur. De beide oude menscben waren moederziel al ben geweest dc kreupele schout, die over den vloer slroni|telde, liad de deur voor Imar moeten open oen, cn in dc keuken was geen vuur of roifc te zien I (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1