Een en ander. Begrooling der Spoorwegen. Hegnioling van Landlionvr, Nijverheid en Openbare werken. M. Serrant wijdt de uitslag welke hij bekomen heeft grootendeels toe aan bel gebruik van het kiem vermogend bad. Zouden onze planters die niet eens willen beproeven al was het maar om te weten wat er van waar is, een klein deel grond ware genoeg. HANDEL EN NIJVERHEID. Corned beef te Antwerpen. Het Han delsblad heelt het bezoek ontvangen van M. E. Jenkinson, vertegenwoordiger van de huizen Switt C°, te Chicago en van de Jersey City Packing C", welke protes- eert tegen bei artikel, uit de New-Yorker Handelsseitung overgenomen. Geen enkele doos peerdenvleescb wordt te Antwerpen verkocht en geen enkel aanzienlijk amerikaansch huis zou daartoe zijne toevlucht willen nemen. Er komen te Antwerpen groote partij en gepekeld peerdenvleescb aan, doch zij zijn bestemd voor Gent, waar zij, vol gens M. Jenkinson, worden aangewend om zoogezegde Saucisse» de Boulogne te maken. De doozen Corned Beef, die te Antwerpen worden verkocht, zijn uitslui tend uil zuiver rundvlecsch samengesteld wat de experten kunnen bestatigen. De minimier van binnenlandsche zaken houdt zich thans bezig met de kwestie om aan de onderwijzers en lee raars der aangenomen of gepatronneerde gestichten, het recht op de burgerlijke dekoratie te verleenen, lot nu voorbe- houdenaan de leden van het officieel onderwijs. De iui<l<lenaf<Ieelin^ der Kamer heelt dinsdag de bespreking over het referendum voortgezet. Met 5 stem men tegen 2 (MM. Ftère en Sainctelette) beeft zij besloten de kwestie van het re ferendum aan de CoHstiiuante te onder werpen, doch met voorbehouding van hare zienswijze over de zaak. Ileteugellng «Ier aansla gen op tie vrijheid van het werk. Het verslag van den lieer Van Cleempulte,volksvertegenwoordiger, over het wetsontwerp betreffende boven gemelde slof, besluit tot wijziging van het voorstel der regeering in dezervoege: Art. 310 van hel strafwetboek is ge wijzigd als volgt Zal gestraft worden met acht dagen tot twee jaren gevang en eene van 50 tot 1000 frank, of met ééae dezer straffen, alwie, met fiet doel den opslag of den afslag der loonen te veroor/aken of in breuk te maken op de vrijheid der nijver beid of van het werk, gewelddaden zal gepleegd, beleedigen of bedreigingen ge uit, boeten, verboden of elke andere uit sluiting zal uitgesproken hebben legen hen die werken of tegen hen die werk geven. Hetzelfde zal gelden voor de personen die inbreuk zullen gemaakt hebben op de vrijheid van meesters of werklieden, het zij door samenscholingen nabij de gestich ten waar hel werk verricht wordt of nabij de woning van hm die hel besturen, hetzij daden pleegende tot vreesaanjaging tegen de werklieden die zich naar het werk be geven of ervan terugkeeren, hetzij om plofiiiigen doende ontstaan nabij de gestichten waar het werk gedaan wordt of in de plaatsen bewoond door de werk lieden, hetzij de afsluitingen verbrekende der gestichten waarin het werk verricht wordt,heizij vernietigende of onbruikbaar makendede gereedschappen, werktuigen of toestellen, dienende voor de nijverheid of voor het werk. ^%.on 't werk. Het bestuur der katholieke Jonge Wacht, Hoop en Moed,vnn Mechelen,heeft eenen omzend brief gestuurd aan al de maatschappijen der stad. Daarin wordt het betreurd dat het voorstel van den heer Coreroans tot her ziening van artikel 23, werd verworpen. Terzelfdertijd wekt het bestuur der Katholieke Jonge Wacht alle Vlamingen op, om met nieuwe krachten te velde te trekken voor de taalbelangen van het Ylaamsche Volk. Bij den omzendbrief is een vertoog schrift gevoegd, bestemd om naar de Kamer gezonden te worden, waarin wordt gewezen op de noodzakelijkheid art. 23 te herzien, en de wensch wordt uitgedrukt dat zulks toch gedaan worde. Bij de Volksvertegenwoordigers van Mechelen zal aangedrongen worden opdat zij die vertoogschriften zouden steunen. Dat is krachtig gewerkt en op de rechte manier. De Journal de Bruxelles verzekert dat de volgende aanduiding der nieuwe zetels in de Kamer en in den Senaat, ten ge volge van den aangroei der bevolking, in do laatste volkstelling vastgesteld als echt mag beschouwd worden. Zouden bekomen Antwerpen 1 senator, 2 volksverteg. Mechelen 1 Brussel 1 2 Leuven 1 2 Oostende 1 Gent 1 St. Nikolaas 1 Dendermonde Charleroi 1 1 Luik 1 1 6 12 Totaal 6 senators en 12 volksvertegen woordigers, zijnde 18 zetels, waarvan 13 in arrondissementen waar thans katho lieken of onafnankelijken gekozen zijn en 3 in arrondissementen waar de liberalen de bovenhand hebben. Er is sprank van ter gelegenheid van den 1* mei de militianen der klassen van 1888 en 1889 binnen te roepen. Dat is wéér een plezierke, dal de socialisti sche woelmakers onze burgersjongen aandoen. Redevoering van M. De Sadeleer. M. De Sadeleer. Ik zal niet aandringen op de uitmuntende aanmer kingen van den heer Van Wambeke, betreffende de reizigersstatiën van Aalst en de koopwarenstalie van Hofstade. Ge volg gevende aan den raad van den heer voorzitter, zal ik den heer minister in 't bijzonder spreken over den reiziger»- Jienst aan de oponihoudplaatsen te Hof- stade en te Baardegem. Ik ondersteun de opmerkingen der gemeente Elene,die de afschaffing vraagt van de doortochtwegeu 73 en 74 welke o*er de spoorbaan van 's Gravenbrakel naar Gent loopeu. Men zou ze door twee bruggen kunnen vervangen en ik bedank den heer minister omdat hij er reeds eenen ingenieur heeft naartoe gezonden, met last den plaatselijken toestand te onderzoeken. De middenafdeeling deed met reden het nut uitschijnen hetwelk de buurt spoorwegen voor den landbouw en de nijverheid opleveren. De lieer Bara klaag de onlangs bitter dat zijn arrondisse ment geenen enkelen kilometer buurt spoorweg had! Het arrondissement Aalst verkeert in 'tz»lfde geval Zeer dikwijls weigert men de vragen in te willigen, onder voorwendsel van mogelijke mede dinging ten nadeele van den Staat. Moest deze bewering als regel gelden, dan zou het arrondissement Aalst nooit eenen enkelen buurtspoorweg krijgen. Immers, door ons arrondissement loopen vijf groote lijnen van den Staat, wat niet belet dal sommige gemeenten verre ver wijderd zijn van iederen spoorweg en verlangen er mede verbonden te worden. Zij bestudeeren lijnen of zijn voorne mens zulks te doen. Vele dier lijnen gaan uit van Niuove of loopen er op uit. 'l Is de lijn Brussel-Eiseringen, waarvan men sedert lang de verlenging vraagt; 't het ontwerp Ninove Edingen en Ninove-llalle De gemeenten St-Lievens E?sche, Steen- huyze, Ophassell verlangen insgelijks met den spoorweg van den Staat ver bonden te worden. In afwachting dat er eene schikking worde getroffen, zouden zij willen dat er een dienst van postrij- tuigen naar de hoofdplaats van hun kan ton werd ingericht. De inwoners der ge meente Oordegem en der omstreken wen- schen insgelijks met de hoofdplaats van liet arrondissement verbonden te wor den. Vele dier ontwerpen worden bestu deerd. Derhalve vraag ik Ihans geene verklaringen van de regeering, maar wel dal zij, indien haar voortaan door de Nationale Maatschappij van buurtspoor wegen ontwerpen worden aangeboden, ze welwillend zou onderzoeken en ze niet verwerpe om reden van voor Staats spoorweg nadeelige mededinging. Zij lette liever op deze omstandigheid dat het arrondissement Aalst sterk bevolkt is en dal iedere uitbreiding der gemeen schapswegen er ook 't vervoer op Staat- spoorweg moet doen toenemen. Reeds vroeger verzocht ik den heer minister d it hij de overeenkomst zou doen onderzoeken welke hem verbindt jegens de Maatschappij van West-Vlaan- deren voor de exploitatie der lijn van Brussel Denderleeuw Kortrijk. Die ex ploitatie levert vele bezwaren op onder andere het bezwaar van den gemengden dienst en de onmogelijkheid om zich te bedienen van Westinghouse remtoeslel- len. Ik zou willen weten hoever de onder handelingen gevorderd zijn en of de regeering besloten is zich alleen me', den dienst te gelasten. De beer Beernaert heeft in den Senaat verklaard dat er geene spraak is van de reizigersiarieven ie verhoogen. Fk ver onderstel dat de heer Vandtnpeereboom er ook zoo over denkt. De goederentarieven moeten volgens mij verlaag t worden, hoewel nochtans de grondslagen van zekere gunsttarieven niet mogen herin gevoerd worden bij voorbeeld, voor het vervoer van steen kolen, waar men zoo hevig over geklaagd heeft en welker herstelling door de indusiriëelen van Henegouw niet wordt gevraagd. Bij de algemeene beraadslaging over de begrooting van Landbouw, enz. sprak d.! heer Van Vreekem, Senator onzes arrondissemenis, eene redevoering uil van de uplke wij, naar 'l beknopt verslag, net de»-l nuêleelen dat bezonderlijk onze landbouwers aanbelangt: Do lieer Van Vreekem... Een woord aangaande de vergoedingen welke men, in vorm van teiuggave van belastingen, verleent aan de lahakplan- ters wier oogst g voelig vernietigd werd. Schijnt hel niet billijk de belastingen ins gelijks terug te geven wauueer de oogst gedeeltelijk vernietigd werd Men vreest zegt men, de willekeur. Mijns dunkens heeft men ongelijk. Moeten de verzekeringsmaatschappijen ook niet, in vele gevallen, voor gedeelte lijke schade vergoeden De wet is stellig, ik weet het, maar zij is slecht en men moet ze wijzigen. Al de landbouwers vermeen ik, begrij pen het nut der bordoleesche pap. Ik dring dus niet verder aan. In mijn arron dissement. heeft men vermeerderingen van opbrengst van 3U0 tot 6u0 frank per hectaar bekomen. De diensten door den heer minister aan den landbouw bewezen door de scholeD van zuivelbereiding, worden hoog geschat, evenals de huishoudscho len, die zeer nuttig zijn in onze dorpen in niet ééne lagere school zou het huis- houdonderwijs mogen verwaarloosd worden. Dat onderwijs zou overigens in al de onderwijsgestichten van het land meten gegeven worden. Onze dochters zullen alzoo veel nuttiger zaken aanleeren dan het piano spelen en de teekenkunst, welke men hun overal aanleert, omdat men er zich heden vooral om bekom merd te pronken. De lieer Lammens. Zeer wel Ik need u uit ganscner harte bij. De heer 'Van Vreekem. Nogmaals vestig ik de aaiuachi van deu achtbaren minister op het tijdstip waarop men de wegen herstelt. Men wacht dik wijls hiervoor lot in het najaar, en maakt alsdan de wegen gansch onbruikbaar. Dendergalm heeft een kijkje geworpen in bei Staatsblad van Woensdag 9 Maart II. en met buitengewoon genoegen heeft hij gezien dat de Middelbare Jongens school op den 2den rang staat voor het grootste getal leerlingen. Gedurende liet schooljaar 1890-91, zegt Dendergalm, hebben 327 scholieren de leergangen van dit gesticht bijgewoond 199 in de voorbereidende en 128 in de middelbare afdeeling. Het art. 27. alinea 2, der wet van 1850 op het middelbaar onderwijs schrijft voor dat de voorbereidende afdeeling slechts mag gesticht worden daar waar het lager onderwijs .niet voldoende is ingericht, waar de noodzakelijkheid er zich van doel gevoelen. Wie zal er nu durven houden staan dat onze Stedelijke Lagere Scholen niet vol doende zijn in gericht of niet ter hoogte zijn der noodwendigheden Niemand, antwoorden wij. Dus is de voorbereidende afdeeling onzer Middel bare Jongensschool hel vijfde wiel aan den wagen en eene oorzaak van verspilling onzer soms in zuren arbeid gewonnen gelden. Ziedaar eene gegronde bemerking. An dere en even gewichtige bemerkingen zijn er nog in te brengen, doch later komen wij er op terug. Bendergalm beeft ook met genoegen vernomen dat een oudleerling der Mid delbare Jongensschool met goeden uit slag het exaam komt te ondergaan als hulpklerk in het Bestuur der Posten en Telegrafen, maar heeft, integendeel niets vernomen aangaande den uitslag van den algemeenen wedstrijd van het mid delbaar onderwijs, 't Beestje zal zeker te mager zijn, niet waar vriendje?... E-n enkel leerling en dan nog 'nen veléran, werd genoemd.... Waarlijk 'tis niet om te boffen 1 RECHTERLIJK KRONIJK. Zaak Van Damme, van llamme. De a\oué van Van Damme, de veroordeelde tapijtfabrikant van Hamme, heeft beroep aangeteekend tegen hel vonnis, dal wij donderdag mtê- deelden. Aalat. Mijnramp van Anderlues. CONCERT. »'p Donderdag aanst. zal alhier, ter Feestzaal ten Stad- huize.een Groot Concert gegeven worden met medewerking der Pupillen school des legers, van on/e Koninklijke Harmonie, der Fanfaarmaatschappij Be standvastige Vrienden.»der Koorcmgmaat- schappij Si' Cecilia en juffer Julia Milcamps. Voorbehoudene genummerde plaatsen Ir. 5,UI) eeiste fr. 2,00 tweede fr. 1,00. KAVALKADE. Men ver zoekt ons de mededeeling van T volgende bericht Op Zondag 27 Maart 1892, zal er eene kavalkade de stad doorkruisen, met de toelating van het Gemeentebestuur t»n vourdeeie der slachtofl-rs van Anderlues. De Inrichtende Ommissie heeft de eer al de Maatschappijen der Stad uit te nondigeii aan dezen stoel deel te nemen. Vriendelijk verzoek antwoord te laten geworden aan den Schrijver der Com missie vóór Dijnsdag avond, met aandui ding des grot-ps of praalwagen. De Commissie zal vergaderen Dijnsdag avond, om 9 ure, bij den heer Ladeuze, Vier Winden, Keizerlijk» Plaats. Aangezien het hier weldadigheid geldt, 'urft de Inrichtende Commissie hopen, dat alle maatschappijen, dezen oproep gunstig zullen beantwoorden. Namens de Commissie De Set» rij ver, De Voorzitter, Van branleghem. Hector Leclercq Verschrikkelijke mijnramp te Anderlues. Gift van een millioen. De bestuurder dei mijn van Anderlues heeft eene be langrijke beslissing genomen. Een millioen is ter beschikking der nog overlevende slachtoffers en hunne fami- liên gesteld. Die som zal verdeeld worden in spaar boekjes, pensioenen, huwelijksgiften voor jonge meisjes, enz. Die schoone daad bekomt en verdient de algemeene goedkeuriug. Men meldt dat hel mijnhestuur beslo ten heeft het werk in den put n. 2 niet te hernemen, voor dat het vuur in de ontplofte mijn geheel uitgedoofd zij. Eene latere depeche meldt echter dat men begonnen is met den put n. 2 te ont ruimen. De peerdeti zijn woensdag bo vengehaald. Men zal nu de brandende mijn trachten uit te dooven door gebrek aan lucht, mits men het met water niet kan gedaan krij gen. Te dien einde zal men de ingan gen met planken beleggen en deze met een dikke laag aarde overdekken. De ingenieur Mascart heeft eene neér- daling in den pul n. 3 gewaagd, verge zeld Nan eene groep werklieden. De ophaalbak werkte niet regelmatig, ter oorzake van de bewegingen, die het metselwerk van den put heelt ondergaan. Hij de tweede neêrdalingkwam M.Mas cart tot aan de verdieping van 260 me ters. Hij drong op eenen afstand van 320 meters de galerijen binnen. De lucht was zuiver en versch. Bij den luchtput ontwaarde hij in de diepte nog altijd den gloeienden afgrond. Het vuur klimt onweêrstsanbaar hooger. Het was ten gevolge van deze ontdek king dat liet mijubestuur besloten had liet vuur bij gebrek aan lucht te smoren en de opening ie stoppen. Alvorens tot dit werk over te gaan, heelt de bestuurder De Jaer echter nog eene neérdaiing willen beproeven. Vol gens bem bestond liet vuur enkel uit eene hoeveelheid hout, welke aan 't bran den was. Donderdag morgend waagde M.Mascart eene nieuwe neerdaling naar de verdie ping van 375 meiers, waar de eerste lij ken liggen. De bak kon echter niet afda len, ter oorzake der bersten van den put. Een gedeelte der ijzeren leer is gebro ken en gevallen. Het lijdt geen twijfel of de stukken verhinderen de neerdaling. Het werk voor de opstopping is voor- loopig geslaakt. Men heeft de 17 peerden en eenen ezel opgehaald. Sommige dezer dieren waren meer dan 10 jaren in den put. Het rechterlijk onderzoek duurt voort. Ziehier «ene opgave van de grauwvuur- ontph.ffingen, bij welke sedert 1851 meer dan 20 menschenleveus te betreuren wa ren. Datums Namen der mijnen Dooden 6 meert 1852 Longterne-Ferrand 66 23 oct. 1852 Longterne Trichères 34 22 jan. 1854 Baeymonl 25 28 fehr. 1856 Marihaye 25 30 aug. 1802 Longterne-Ferrand 20 3 jan. 1865 Midi de Dour 37 7 aug. 1868 Produits 55 27 sept. 1871 Hornu Wasmes 35 10iiov. 1875 Miribaye 48 16 dec. 1875 Agrappe 112 17 april 1879 id. 121 1 oct. 1880 Bois de La Haye 49 8 dec. 1881 Cockerill 68 8 nov. 1884 Rieu-du Cceur (s.mère) 25 4 jan. 1887 Escnuffiaux 33 4 meert 1887 Rieu-du Cosur (24:ict.) 113 13 nov. 1888 Grande Machine k feu 23 19 sept. 1891 Monceau Fontaine 27 Allerhande nieuws. Men zie TVotm-ieele unnoncen op «ie 4" bladz. Botermarkt.Heden zaterdag werden 890 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7132 kilogr. Eerst© Communie. Ten buieele van t'EN fENDERHOfË, Korte Zoutsiraat, Nr 31, Groote keus van Kerkboeken in alle banden, Paternosters, Beeldekens. enz. Goede waar en kleine prijzen.Wij herinneren onze g'ë-rde lezers dal wij niet alleenlijk de gazel Be Bendetbode drukken gelijk som migen hei hebben hooien zeggen, maar ons gelasten met alle Boek- en Steen- irukwerken hoegenaamd ook. Spoedige bediening en hoogst gematigde prijzen. Liehladighciilssermooii. Op Zondag 27 maart aanstaande zal de Eerw. Heer Heynssens, pastoor van Sint- Joseph,te Gent, in onzeSt. Martinuskerk, geJurende de Mis van 11 ure een ser- moou prediken. Eene omhaling zal ge daan worden ten voordeele van de l'afdee- ling der Confrérie van de christene huis moeders. De personen welke zouden belet wezen het Sermoou bij te wonen, kunnen hunne uilie laten geworden aan Dame Leirnis- Eliaert, Kapelleslraat en juffer Van den Hende, Nieuwstraal. Aalst. Diefstal met over- klimming en braak. Onbetwistbaar moet op 'l nogenbiik in onze Stad eene bende stoutmoedige en welalgerichte dieven huuen. Tusschen maandag en dijnsdag nacht werd er ingebroken en gestolen bij Mad. W* Moyersoen en M. Galle, Statiestraat, en nu in de nacht van donderdag op vrijdag bij MM. Ph. De Wolf-Van der Noot eu J. Van Achter Keizerlijke plaats. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de dieven langs de St. Jobssteeg binnen ge drongen waar zij slechts lage muren te overklimmen hadden. Bij M. Van Achter hebben zij alles afgezocht en zelfs brachten zij een bezoek aan den kelder. Rond 12 1/2 ure heeft M. L. Van Achter zoon, gerucht gehoord. Bij M. Van Achter werden gestolen 20 zilveren koflijlepels gemerkt J V. A. of A M en eenigeit ongemerkteen zil veren suikertang, een paar manshottiiien die de dieven hebben aangetrokken eeu paar slechte schoenen in de plaats laten- »le, eene meerschuimen pijp mei amber, 1 kleine houten pijpje, een servetring in zilver, een zilveren lepel gemerkt A. M. T en een stuk katoeu van ongeveer 30 meiers. Vensters deureu en kassen alles was opengebroken. Ten nadeele van M. P. De Wolf-van der Noot, werden ontvreemd 2 Zilveren kandelaars ter waarde van 300 fr. eene zilveren suikertang. 4 zilve ren servetringen waarvan 3 gemerkt 13, 14 en 55, eene bruine winterjas,2 billard- bollcn een roode en een witte. Een winterjas, een handdoek en een borstel werden teruggevonden in den hof der heeren Van der Smissen, en de derde billardbol bij M. Van Achter. De uitgesneden of ingeslagen venster glazen waren bestreken met blink o( zeep. Voor hel openbreken van deuren en kassen hebben de dieven zich bediend vau schrijnwerkersalem toe behoorende aan een der zonen van M. De Wolf; dit alem bevond zich in eene ach terkamer van het huis waar zich thans de bureelen bevinden. De iepels en vorken die geen zilver waren hebben de dieven volgens gewoonte gebroken ten einde zich te verzekeren dat ze geen ding zon der waarde zouden stelen. De herinrichting onzer nachtelijke po litie is hoogst noodzakelijk en dringt zich op. Morgen, Zondag 20 dezer, in den namiddag, zal te Zele de plechtige inhul diging van hunnen nieuwen fierder, den eerw. heer J. E. Haems, plaats grijpen. Groote toebereidselen worden er ge maakt, en gansch de gemeente dooris men ieverig aan liet werk om deze plech tigheid allen mogelijken luister bij te zet ten.Een overheerlijke stoet, samengesteld onder anderen,uit vele verschillige gods dienstige, geschiedkundige en rijk gekostumeerde groepen en uit onder scheidene prachtige praalwagens,zal den eerwaarden heer pastoor van aan den Zan berg, begin des dorps, naar de kerk leiden. God geve dat het een zonnige dag weze Banmolens. Aan een blad van Gent wordt uit Dendermonde geschreven dat er weldra voor de rechtbank dier stad zestig patroons zullen gedaagd wor den, onder beschuldiging de wel overtre den te hebben, die de betaling van den werkman in koopwaren, in plaats van in geld, verbiedt. Hel is droevig om zien dat, ondanks al de pogingen welke tot verbetering van den toeslar.d worden aangewend, hel getal van de plichtvergeten overtreders der wet nog zo») groot is doch tevens is liet verheugend dat het parket van Dendermonde niet achteruit gaat om zijnen plicht Ie doen, en 'l is te wenschen dat de overige parkellen des lauds dit voorbeeld mogen volgen. Wij vernemen dat te Roeselaere insge lijks vervolgingen worden ingespannen legen sommige fabrikanten. De toestand van prins de f.himay is van dien aard dal de geneesheeren de volstrekte stilte bevolen hebben. De koning heeft naar zijnen toestand doen vernemen. Een kolonel gestraft. Er is gemeld dat een kolonel, in garnizoen in hal Vlaamsche Brugge, aan twee Besturen van Vlaamsehe gemeenten,de Vlaamsche brieven ha-I t» •ug-«,stuurd me» d»j woor •Jeu Je n'ivï pa» l'lionheui* de connnftro le flamand. Ik heb de eer niet het Ylaamsch le ken nen. Op dit feit is de aandacht geroepen van den minister van oorlog er werd hem gevraagd of het eenen kolonel toegela ten was, den spot te drijven met de taal van vier millioen Belgen en ol er dan in het gaische brugsch garnizoen geen ei kei officier of onderofficier kon gevon den worden, om op Vlaamsche blieven van Vlaamsche burgemeesters in hel Vlaamscb te antwoorden Wij vernemen dat die kolonel, M. Montingie, van het 3e lanciers, met 15 dagen arrest werd gestiaft. De lijd is lang voorbij, dal men mei ^laamsch spre kende burgemeesters den zot hield, dat moest kolonel Montingin wel weten Misdaad of ongeluk. Dinsdag nacht is te Sanl'Iiet eene ijselijke mis daad ol een schrikkelijk ongeluk ge beurd. De genaamde Jan Baptist Van Meir, heibergier, werd s morgens bijna levend verbrand in zijn huis gevonden. Zijne ooi en waren schier gansch weg, haren en baard verbrand, wonden aan de kin, den schouder, kortom afgrijselijk was hij om zien veel moest de man lijden, ook verkeerde hij in doodsgevaar. Zijne klee deren waren gansch door trokken met pelrool. Wat was er nu gebeurd Hij beweert smoordronken te zijn geweest en zegt dat zijne vrouw de schuld van alles is. Zij zegt dal hij de peiroollamp heeft omver gevallen en alzoo in brand is ge- i raakt. Nu, de lamp is niet eens gebroken. Wie heeft nu gelijk Het parket van Antwerpen, dat woens dag ter plaatse is geweest, heeft de echt- genoote onder begeleiding van twee gen darmen naar Antwerpen doen overvoeren in verzekerde bewaring. D- oudste dochter van den betreur- j den Victor Jacohs zal binnen kort iu een klooster treden te Brugge. Uil eenen vijver, dicht bij de statie, te Ledegem, heeft men liet lijk opgetrok ken van eenen onbekende. Men heeft op liet lijk van deze per soon, die net gekleed was, 2400 franks in i banknoten, 200 franks in goud en eenig j klein geld gevonden. Niet ver van den j oever vond men twee kistjes, welke ver- scheidene soorten van sigaren inhielden, hetgeen doet veronderstellen dal de ver- smoorde koopman was in sigaren. Hel lijk is naar het gemeentehuis van Ledegem gebracht. Te Moorslede is verleden woensdag J een vreeselijk ongeluk gebeurd. De ge naamde Karei Van Moortel, die aan de vallende ziekte leed, was zijne zuster gaan bezoeken, op hei gehucht den Blomhoek. Toen hij daar eenigeti tijd in huis was, werd hij door de ziekte ge troffen. In zijnen aanval greep hij de sloof vast en tiok ze op ziet», zoodal zij ne kleederen in brand geraakten. Een meisje, dat in huis was, ging verschrikt de geburen verwittigen, doch reeds was de ongelukkige in de verschrikkelijkste pijnen overleden. Men neelt den brand die in huis ontstaan was, kunnen blus- schen.Hot ongelukkig slachtoffer woonde in het gasthuis. Be anarchisten en het gerecht. Zooals er gemeld is geworden, heeft er kort na de uitspraak van het vonnis, waardoor de dynamietdieven van Seraing veroordeeld werden, eeneu aanslag op de woniug des voorzitters van hel assi senhof van Luik plaats gehad. De lont brandde. Eene patroelje, die vooral gelast was met liet bewaken van gezegde woniug, bemerkte op den dorpel eene glimmen de vonk. Een agent naderde en bemerkte de poeierlont, welke uitliep iu een fleschke. Haastig sneed hij de lont met zijnen sabel door. Ware liet eenige oogenblikken later geweest dan zou het vuur het fleschken hebben bereikt en de ontploffing hadde plaats gehad. Dank aan de koelbloedig heid en geestestegeriwoordigheid van des agent, werd het ongeluk afgeweerd, dat erge gevolgen zou gehad hebben. M. Rensoti, die zich met zijn huisgezin in de benedenvertrekken bevond, hadde kunnen getroffen worden. De kardoes was eene zoogenaamde capsuul-Nobel, zooals men er in de mij nen bezigt. De straat vvaar de aanslag plaats had, is zeer afgelegen en nog niet geheel vol bouwd. Men begrijpt dat de ontroering, door dezen aanslag teweeg gebracht, groot is. Een handelsreiziger van Bergen, zonder plaats, vond geen beter middel om aan den kost te komen dan geldiriza- j melirigen te doen ten voordeele der slachtoffers van Anderlues. Hij werd f herkend en aangeklaagd door eenige zijner oud pon (raters van Brussel. Zijne f bus en intekenlijsten hadden reeds 400 Ir. opgebracht. Na ondervraging werd hij f vrijgelaten. Koolmijnramp te Wasmes. In de koolmijn Bonne Espénmce is woensdag een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een ij groote steen geraakte los van het gewelf i en viel op het hoofd van eenen werkman Frans Musin genaamd. De ongelukkige werd gansch vermorzeld. Vreeselijke koolmijnramp te Cuesmes. j Dinsdag morgend In-efi eene insioiiing plaats gehad in den put 19 (C«e'ie-Après) der koolmijn van Levant du Flénu. j Vijl werklieden zijn onder de instorting begraven geworden van drie hunner werden do lijken opgetrokken. De twee anderen zijn erg gekwetst. De dooden lieeten Frans P.»quet, van Je appes, Lodewijk Erculisse, bijge naamd Masabiau, 21 jaar, j -nkman en Lodewijk Beghin, 40 jaar, gehuwd en vader van 9 kinderen. B ide laatste werklieden woonden te Cuesmes. Te Pont a Celles is eene alschuwe- lijke misdaad gepleegd. In den nacht van vrijdag lot zaterdag zijn dieven hiuuen- i gedrongen bij de vrouw Van Gansbeck, hebben deze vastgebonden, haar 600 fr. ontstolen, daarna hare kleederen met pelrool overgoten en haar in brand ge steken. De schurken namen alsdan de vlucht. De arme vrouw is er in gelukt de vlammen uit te dooven, maar heeft zich daarbij deerlijk verbrand. Brama te Vtsé. In den nacht van 1 10 tol 11 meert heeft een wildsiroopers- i, drama plaats gehad, in de omstreken der stad Visé. De jachtwachter van baron de Schirve ontmoette eenen wildstrooper die. om te kunnen vluchten, een geweerschot loste op den jachtwachter. Deze, in geval van wettige zelfverdediging zijnde, loste op zijne beurt een schot eu de wildstrooper, in den buik getroffen, viel stervend neêr. 't Is een 19jarige jongeling, zoon eener arme weduwe met 7 kinderen. Alvorens te sterven heeft hij gebiecht en bekend het eerst op dei. jachtwachter le hebben geschoten.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2