NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 24 Maart 1892, 10 centiemen per nummer 46s(e Jaar, IV0 2657 ARONNEMENTPRIJS l ANNONCENPRIJS l Politiek overzicht. Herziening en Referendum. Ophitserij. De eerste Slis te Slatadi. LANDBOUW. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr i,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Pos ontvangen, rijn ten laste van den schuldenaar. CalqM AELST, 23 MAART 1892- Frankrijk. Hoe logiek. Ge zoudt, voor uw plezier, de fransche gazetten le zen, telkenmale dat er iets gebeurd te Berlijn. Er mag te Berlijn geen vechtpartij plaats hebben, geen woelige betooging, g;en lawijdmakende zitting in den Rijks dag, geen ministerieele crisis, of al de Parijzer bladen beginnen, op eenen toon van slecht verborgen vreugde, uit te roe pen het duilsche kraam stort in een, buitschland is om zeep We bekennen dat de tegenwoordige crisis voor keizer Willhelm in 't bijzonder en voor de Duitsche politiek in 't alge meen geen goed kan doen maar we kunnen ons maar niet inbeelden dat Duitschland daardoor zal uiteenbrokke- len. En dan nog, willen de Fransche ga zetten logiek blijven, dan moeten ze be kennen dat Frankrijk op zijne laatste beenen aan 't loopen is. De dynamiet-ontploflingen te Parijs maken meer gerucht dan de woelingen te Berlijn en als er sprake is van ministe rieele crisissen zouden de Franschen goed doen dat potje gedekt te houden. Wat dc ineenstorting van Duitschland betreft, zij nemen hunne wenschen voor werkelijkheid. Duitschland. Crisis te Berlijn. Caprivi is uit Hubertusstock teruggeko men, alwaar de keizer en hij zich met el kander hebben verstaan.Caprivibijfl rijks kanselier, maar zal zijne betrekking van Eruisisch minister-president neêrleggen. e aanvraag van den minister Zedlitz om ontslag is door den keizer aangenomen. Het is nog onzeker, wie tot pruisisch minister-president zal worden benoemd. Over Parijs wordt l Berlijn gemeld, dat Caprivi zekere waarborgen van den keizer heelt verkregen en hij onder die voorwaarden aan het bestuur zal blijven. Het zou nu wel eens belangrijk om weten zijn welke waarborgen Caprivi van den keizer gekregen heeft. Wat het ontslag van graal Zedletz aan gaat de liberale bladen juichen en jubelen daarover. Natuurlijk De gezondheid van von Bismarck. Volgens den Hamburgschen correspon dent, zou prins von Bismarck lichtelijk ongesteld zijn, ten gevolge eener ver moeiende reis naar Hamburg, die hij over weinige dagen deed. Hij moestdijnsdag naar Ratzeburg gaan om er deel te nemen aan de vergadering der distriktstaten. Ten gevolge echter zijner ongesteld heid, is de reis opgezegd. (27* Vervolg). Hij beschreef haar. die in éénen adem weende en lachte, de geheele inwendige, doelmatige ver- derling van bet huis en bleef iyar bet uiterlijk te oordeelcn, volkomen bedaard bij de bespottelijke aanmerkingen eu eiscben van den schout, in wien eensklaps de grootc mijnheer wakker werd. De onverbeterlijke stoeffer was dadcigk weer meester vau het terrein, bij bouwde het huis. Hij sprak van parketvloeren, van met fluweel overtrokken meu bels, die bjj voor het salon sou aanschaffen en had heel wat te zeggen, dat er geen eigenlijke oprij was, die de aankomst van eene fatsoenlijke ekwipa- gie toeliet. En daarbij hinkte hij in opgewonden stemming dojr dc kamer en sloeg zijn gelapten kamerja|>on, uit welker zak een verschoten katoe nen zakdoek hing, op majestueuze wijze als eene luslbare pi ls over de borst samen. De heer van liet HertenveM glimlachte en drukte de zieke, die hem bij deze uitlatingen angstig aan keek, gerusmellead .de J»iHf»..m*rbij bijluar Spanje. De Spaansche regeering is met de spoorweg-maatschappijen over eengekomen om de tarieven der sneltrei nen met 12 p. h. te verhoogen, als ver goeding voor de verliezen, die op den ongunstigen wisselkoers worden geleden. De ministerraad hield zich voorname lijk bezig met de Cubaansche begrooting; op de uilgaven werd 27 millioen pesetas bezuinigd. De uitgaven werden vastge steld met fr. 21,800.000 of 3,500,000 minder dan in het vorige budjet. De ont vangsten overtreffen de uitgaven. De minister van marine kondigde aan, dat hij op zijne begrooting meer dan een millioen had bezuinigd. De minister van oorlog had het gebracht tot 10 p. h. Alle geruchten betreffende een ver wisseling van ministers kunnen worden De beraadslagingen over de begroo tingen gaan aan haar einde komen en weldra zal de Kamer de redetwist over de herziening aanvangen. Het verslag van M. de Smet-de Naeyer, komt aan de Kamerleden meêgedeeld te worden. De liberale drukpers poogt te doen gelooven dat de leden der katholieke meerderheid gunstig gestemd zijn voor het referendum. Deze bewering is door M. Woeste, in algemeeue vergadering der Katholieke Vereeniging van Brussel gelogenstraft geworden. Onze achtbare Vertegenwoor diger drong er op aan dat de katholieke drukpers len minste de katholieke Volks vertegenwoordigers niet zouden voor stellen als gunstig aan het referendum, terwijl zij in der waarheid het zullen blijven bestrijden. Alles wat de katholieke Kamerleden, gezien de omstandigheden, geoordeeld hebben te moeten toestemmen, is het vraagstuk van het referendum op het programma der herziening te laten schrijven. 't Is de grondwetgevende Kamer welke over deze kwestie zal te beslissen hebben. Verre van op die kwestie hunne denk wijze te verloochenen, hebben al de katholieke Kamerleden met M. Woeste aan 't hoofd uitdrukkelijk verklaard dat zij al hun recht voorbehouden om het referendum met woord en daad te be vechten. Dit wordt overigens klaar en duidelijk bewezen door 't verslag van M. de Smet- de Naeyer. Z. M. de Koning blijft van zijnen kant ieverige progagande maken ten gunste dezer nieuwigheid en de politieke man nen die hem behulpzaam zijn worden ten zegde, dat hij in Berlijn naar een gcmakkelijkcn rijstocl bou omzien, waarmee zij naar zijn huis kon orergebracht worden. Daarna stond hij haas tig op. Het was zeker dc bedompte lucht der woonkamer, die hem kloppend en prikkelend het bloed naar de slapen joeg cn hem naar buiten dreef, hij ging alleen, om frissche lucht te kunnen inademen, ja, eenig en alleen daarom... Hij kon ook door de poort van de voorplaats Daar huis terugkeeren maar daar brandde dc ion op den verwaarloosden, met stcencn bezaaiden rijweg, terwijl de tuin met zijne hoornen koele schaduw aanbood, en waarom zou hij dus niet door den tuin gaan. XII. Hij hield de hand aan dc deur van het hekken geslagen, opdat het bij het dichtvallen niet knarste en bleef ren oogenblik onbeweeglijk in het lom mer van de frambozen staan, omdat het daar zoo koel wa».„ En daar zag hij het meisje op de afge maaide grosplek staan, op het oogenbiik dat zij sich oprichtte on den zakdoek van de gouvernante uil den zak haalde, om er haar aangezicht meé tr bedekken dc intimiteit tussclicn meesteres en dienstbode strekte zich dus, naar liet scheen, ook tol gemeenschap van goederen uit. Zij stond m» t den rug naar hem toegekeerd en un de beweging barer schoudert zag bij, dat zijl paleize allervriendelijkst onthaald. Geene gelegenheid laat Z. M. de Koning ont snappen om de politiekers over het referendum te handelen en verklaart zich hoogst verwonderd dat het bij 't volk zooveel tegenzin verwekt. En inderdaad het volk beeft afkeer van het referendum en men zal goed het land met groene vluchtschriften te overstroo- men hebben, om te doen gelooven dal die koninklijke gril eene nationale daad zijn zal 't zal al boter aan de galg ge kletst wezen..., Neen, wij, Katholieken willen van het referendum niet.... Weg dus met het referendum Le suffrage Universel hitst niet alleen de koolmijners op door woorden maar ook door printen. Zaterdag II. deelde dit socialistisch orgaan eene print meé die inderdaad schandalig en walgelijk mag genoemd worden. Deze print stelt een kermend en kla gend en tot wanhoop gedreven volk voor, dat door de gendarmen ongenadiglijk met sabel, bajonnet en kolf wordt ver dreven en ten gronde geslagen. Vrouwen cn kinderen worden omverre gestooten, neêrgesabeld en op de vlucht gedreven. Waarlijk 't is hatelijk,eerloos aldus van het ongeluk te gebruiken om de werklie den tot revolutie op te hitsen. Gansch 't land door worden de banden in een geslagen om hulp en vertroosting ie brengen aan hen die de slachtoffers zijn geworden van eene verschrikkelijke mijnramp en die geene menschelijke macht hoe krachtig ook, kon vermijden of te keer gaan en de eerlooze socialis tische schrijfelaars pogen haat en wrok in de harten der ongelukkigen te doen ontkiemen. Zij willen den werkman opvijzen dat het algemeen stemrecht de wonderplei- ster zal wezen die hen alles verschaffen, die alles genezen zal 1 Schaamtelooze volksbedriegers zijn het die dat beweren. Maar wat is 'l De socialistische bel hamel willen in den grond van geene herziening,van geen algemeen stemrecht, van geene heropbeuring des volks, neen, neen, dat willen ze niet... Wat ze willen, is de revolutie die hen zou toelaten langs den rug der gefopte werklieden, naar omhoog te klauteren, in ander woorden tot fortuin en eereambten te geraken,om dan later dezen die de onbewuste werk tuigen hunner verheffing zijn geweest met verachting te verloochenen snikte. Bijna in betzelfde oogenblik stond hij naast haar. Waarom weent gij t vroeg hij iialf ipottend, half onrustig. Het meisje gaf ecu kreet viu schrik en liet onwillekeurig dco zakdoek van het aange zicht vallen. Ja, dc oogleden waren rood van het weanen, maar nit de oogen flikkerde den vrager de diepste verontweerdiging tegen. Zij antwoordde niet en Dam de sikkel van den grond op, als ware zij van plan, haar werk te hervatten, zonder van hem of zijne vraag rekening te houden. Krijg ik geen antwoord vroeg hij verder met aarzelende stem. Zij was blijkbaar me', zichzelvc in tweestrijd. Niet eer, voor ik u bewijzen kan, dat gij mij zwaar beleedigd hebt, klonk het gedempt tusschen de tanden door, die zij op elkaar geklemd hield. Ziet gij kans, dal te bewijzen Hij lachte. Ik zou wei eens willen weten, hoe gij dat zoudt aan leggen. Maar dil zeg ik u, zijn toon sloeg ccnsklap» om en werd driftig, ik zou u op de blode knieën om vergiffenis willen vragen, indien gij mij over- tuigdet. Zij zag verrast, met twijfelenden blik op en werd gloeiend rood, daarna liet zij het hoofd op de borst zakken, als ware zij zich inderdaad van schuld bewust. Ik wist het wel, zegde hij bij dezen aanblik verachtelijk, gij waart gisteren avond in hetGra- venhout. Bijzondere briefwisseling van Het Han delsblad. Zooals gij weet waren de eerw. hh. d'Hooghe en Janssens goed en wel aan gekomen iu 't begin van januari en, zoo als ge wel veronderstellen kunt, werden zij er onthaald met zooveel geestdrift en hartelijkheid als in Afrika mogelijk is. Na te Matadi kennis te hebben gemaakt met de blanke agenten en de zwarte arbeiders van de spoorwegmaatschappij, de Staat en de verschillige te Matadi ge vestigde compagnies, gingen de twee priesters terug naar Boma, om er de kostbare raadgevingen te vernemen van P. Huberlant.die sedert zoovele jaren hel hem toevertrouwde heilige ambt uitoe fent en iedereens achting en vriendschap geniet. Toen zij dezen plicht hadden volbracht keerden de eerw. hh. d'Hooge en Jans sens den 26 januari laatstleden naar Ma tadi terug met de stoomboot Heine des Beiges. Zij maakten hunne voorloopige inrichtingen in orde vooral met het oog op de H. Mis, die zij voor de eerste maal te Matadi zouden celebreeren. Ik moet zeggen tot lof van de ambte naars van Maiadi, dat zij eene voorbeel dige bereidwilligheid, ja, vriendelijkheid aan den dag legden om de taak der moe dige priesters te vergemakkelijken. Die eerste Mis was eene grootsche en roerende plechtigheid in al haren een voud. Zondag 31 januari waren wij allen blanken en negers, verzocht de eerste mis, die te Matadi werd gecelebreerd, bij te wonen. Eenige minuten voor 10 ure waren al de plaatselijke overheden, bijna al de blanken agenten en een groot aantal ne gers voor het hotel van Matadi. De groot ste zaal van dit gebouw zou voor de plechtigheid worden gebruikt, en men kon waarlijk geen beteren keus doen. Het altaar was geplaatst op twee ne ven elkander geplaatste en op houten kisten gezette tafels. Eenige stukken goed bedekten deze ellendige installatie en op een rood stuk fluweel stond het zilveren kruisbeeld, tusschen twee brandende keersen. Ik geef die kleine bijzonderhe den om u de haast te doen begrijpen, door die weerdige priesters in't volvoeren van hun heilig ambt aan den dag gelegd. De zaal, tijdelijk in kerk veranderd,was kroppensvol en meer dan een neger, te laat komende, kon zelfs het altaar niet zien. De plechtigheid begon te midden van eene ingetogenheid en eene godsvrucht, die aan alle katholieken ten voorbeeld dienen kon. Hadden vele der aanwezigen geen kerkboeken, hun gebed was er niet minder vurig om. Na het Evangelie richtte de eerw. heer d'Hooge eene korte preek tot de aanwe- Gij ook, wierp zij hem kalm tegen. Deze bedaardheid Irof hem, cn daarbij schaamde hij zich in het diepst zijner ziel over dc wijze waarop bij liet meisje bespied bad, lk wist niet, dat men in het boschwachters- huis do voorbijgangers controleerde, zegde hij, tassclien verlegenheid cn kwaadheid wankelende. Daartoe heeft men in liet boscliwachtershuis tijd noch lust, hernam zij even kalm als pas gele den. De hou 1 sloeg aan En toen zaagt gij uit naar dengene, die thuis verwacht werd, vulde hij_ spottend hare woorden aan. Het avondeten was gereed hij behoefde slechts aan de gedekte tafel plaats te nemen. Hij beeft geen klagen 1... Gij zijl al verwonderlijk goed uwe aanstaande woning. Z|j zag hem eerst bevreemdend nan daarop scheen zij hem plotseling te begrijpen. Zij werd rood, en om hare mondhoeken speelde een spot tend lachje, dat zij met moeite bedwong. Wij zullen toch het huis in het Losch niet betrekken f sprak zij half vragende. Wij zeker niet, indien gij daaronder ook de familie van den schout verstast. Ik geloof, dat mejuffrouw Agues er hartelijk voor zou bedanken bij haar gewezen kamenier onder dak te komen. Het boschwachlcrahuis in 't Gruvrnlioul be hoort aan den prins, hernam zij, haar glimlach geheel onderdrukkende, maar ik weet niet, hoe ik ooit aan het recht zou komen, daarover le besehik- zigen ik geef u den beknopten inhoud zijner aanspraak: Beminde broeders en vrienden, Het is niet zonder groole ontroering dat ik dees eenvoudig altaar genaderd ben. De herinnering aan de eerste viering der Mis te Matadi zal mij steeds aan een der schoonste dagen mijns levens doen denken en ook voor u, ik heb er de over tuiging van, zal het eene duurbare en zoete herinnering blijven. In België wisten wij dat zooveel verkleefde mannen zich opofferden voor dat grootsche en heerlijke werk der be schaving van Afrika. Die mannen hebben ons geroepen, wij zijn gekomen wij zijn apostels des vredes, en wij komen u dien brengen en uwe zielen redden. Ik zal alle dagen bidden voor u blanken en negers. Laat mij vooral toe, door mijne gebeden de zegeningen de» Hemels in te roepen op onzen doorluch- tigen vorst, onzen beminden koning Z. M. Leopold II en op de overheden van den Congostaat. Ik zal bidden ook voor onze arme zwarte broeders, als wij de kinderen van éénen zeilden vader, God Almach tig Die aanspraak verwekte meer nog de godsvrucht der aanwezigen en te midden eener indrukwekkende stille weêrklonk het Ite Missa est.. Wij kunnen u niet genoeg zeggen hoe gelukkig wij zijn over de aankomst dezer twee brave priesters. Een ding ontbrak ons hier nog de apostels van ons geloof. Nu zijn zij in ons middende Hemel weze gedankt! Het kweeken van konijnen. Algemeener wordt de klacht, dat de eerste levensbehoeften hoe langer hoe duurder worden, en dat met name vleesch voor den minderen man, omdat hij meer van zijne krachien moet vergen, noodi- ger dan voor den rijke, toch voor velen onder hen een artikel van weelde is van weelde, zoodat soms eens in de week, meestal echter alleen bij zeer bui tengewone gelegenheden, dus enkele keeren per jaar, vleesch op tafel komt. Maar waarom dan het kweeken van een dier, dat iu vruchtbaarheid zijns ge lijken zoekt van het konijn zoo weinig opmerkzaam geschonken 'l Is enkel het gevolg van onkunde, van niet te weten dat het kweeken van konij nen zeer winstgeveud is. Engeland, doch vooral Frankrijk en België zijn dür om het te bewijzen, d?t geen onzer huisdieren zoo nuttig is en zich met minder moeite voortteelen laat als het konijn. Doch de vraag naar konijn is zoo, dat de prijs steeds stijgende is en genoemde rijken nog in lang niet aan de behoefte kunnen voldoen. ken. Ik ben overigens den langsten tijd in Thurin- gen geweest wanneer juffrouw Agnes Frans gaal, dui. verdwijn ik ook, oiu inga brood in Se ijde wereld le zoeken. In stomme verbazing staarde hij haar aan. Ik zou u gelooven, zegde hij langzaam, zon der zijnen blik van haar af te wenden, indien ik niet wist, dat gij valsch zijt. Hare lippen beefden, maar zij nam de beschul diging schijnbaar kalm op. Ik spreek u niet tegen, waartoe zou ik ver- gcefsclie moeite doen Gij ziet door een beslagen bril, cn ik inag geen vinger uitsteken, om u de waarheid te doen zien... Alleen spijt het mij, dat gij in één opzicht tiet recht hebt, mij ook later U verwijlen, dat ik een valsch spel gespeeld heb. Ja, het verantwoordelijke spel van vrouwe lijke behaagzucht, zooals gij het uwe volleerde dame hebt afgezien. Neen, tot die bekentenis zal ik nooit komen. Zij zegde dit op vasten toon, terwijl zij Item vrij moedig in de toornige oogen staarde. Hij glimlachte ongelouvig ik zou wel esna willen welen, hoe dj man in het boscbwacblcr*- huis daarover denkt. Die denkt en zegt lederen dag opnieuw Goddank, dat de treurige tijd op de hoeve achte dei rug i«. Hij heeft liet gelukkige gevoel vau ver* lossing, evenals ik. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1