NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 31 Maart 1892, 10 centiemen per nummer 46te «laar, N° 2659 Vlaamsclie Katholieke Landsbond De kiezing te Brussel. Bij de conservatieven. Het minimum dagloon. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij c. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3- bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique suum. AELST, 30 MAART 1892 Politiek overzicht. Frankrijk. Het clericaal gevaar en het anarchistisch gevaar. Men zou zeggen dat het met opgezetten wil ge beurt iedere maal dat de republikeinen in de Kamer mordicus willen beweeren dat er maar één gevaar ishet clericalism komt de dynamiet op verschrikkelijke wijze aantoonen waar het eenige, het echte gevaar is. Het clericale gevaar En dat zeggen die heeren republiekeinen zonder te lachen of te blozen van schaamte Laat ons breed zijn de priesters in den preekstoel, de bisschoppen in hunne man dementen, kunnen misschien woorden ge bruiken die overtollig, ongepast, onvoor zichtig zijn maar hunne beknibbelingen op de republiek bepalen zich bij woorden, louter woorden. Ongelukkiglijk zijn de anarchisten, die voorposten van het anti-clericale leger, met zoo weinig niet contentzij drukken hunnen haat tegen de samenstelling op geheel andere wijze uit. 't Is belachelijk als men het gouverne ment hoort spreken van vervolgingen tegen arme priesters, die niets anders doen dan wetten afkeuren, die iedereen het recht heeft van af te keuren in open bare vergaderingen of in de pers het is belachelijk, zeggen wij, die priesters te bedreigen, als men onmachtig is de on- menschen te vatten, die dynamietaansla- gen plegen zooals die der me de Clichy, Dat het Fransche gouvernement daar wat meer zorg aan besteedde, en niet zoo zeer het clericalism bevocht, het zou dui zendmaal verstandiger zijn en do men- sohen zouden ten minste gerust naar bed kunnen gaan. Dditschland. De schoolwet wordt ingetrokken. Landdag. Graaf Eulenburg, minister-voorzitter, meldt dat uit de bespreking der schoolwet, zoo in algemeene zittingen als in de commissie, en over 't geheele land, gebleken is dat overal oneenigheid heerscht over dit ontwerp en dat geen bevredigende uilslag thans te verwachten is. Het goevernement ziet er dus van af de bespreking dier wet voort te zetten, doch voorbehoudt zich het recht er later op terug te komen onder welkdanigen vorm ook. Keizer Wilhelm. Zal het nu einde lijk gedaan zijn met de onrustwekkende geruchten over den toestand van den jongen Duitschen keizer. Wilhelm is zaterdag namiddag werke lijk van Hubertusstock, waar hij geducht tepeerd gereden en gejaagd moet hebben, in betrekkelyk veel verbeterde gezondheid naar Berlijn teruggekeerd en nam'savonds (28* Vervolg). Nu was het weer stil in het kamcrkc. De deur naar het bordes was wijd open gebleven nu en dan kwam ren tochtje binnen, zonder de lucht af te koelen. M. Markus zal op den divan cn voor hem lag ccnc kleine nécessaire, waaruit bij een stuk hechtpleister genomen bail, hij wilde korte metten maken, om te voorkomen, dat juffrouw Gricbel hem verbond, maar dat was hij nu al weer vergeten. Met het voorhoofd op de linkerhand en de ocgen gesloten, was hij in gedachte wcér in den tuin van de hoeve, cn het schoonc. angstige, doods- bleckc aangezicht was hem zoo nabij, als voelde hij den adem van haar mond... Ik geloof, dat ik om dat meisje nog gek zal worden, mompelde hij tussehen de tanden, en zijne vingers voelden nis wanhopig in het haar. Eensklaps was het, alsof iets dc trap vun het -Uwdcs opsloop, licht, bijna onhoorbaar, als op de (luwcolon pootjes cencr kat. Een mcnscli kou het deel aan een feestmaal bij den Oostenrijk- schen gezant graaf Szechenyi. Voor iemand die half dood is zooals de Figaro beweerde kan keizer Wilhelm toch noch veel Men weet dat de heer Coremans zijn voorstel om art* 23 der Grondwet te her zien, ingetrokken heeft en dat de regee ring, bij monde van minister de Burlet, beloofd heeft door bijzondere wetten de ongelijkheid der Vlamingen tegenover de Walen te herstellen. De Vlaamsche Katholieke Landsbond» van wien het voorstel tot herziening uit ging, had een gehoor aan den heer minis ter van binnenlandscke zaken gevraagd, om eenige wenschen aan te bieden. Dientengevolge heeft de heer minister zaterdag, om 11 ure's morgens, de af- veerdiging van den Landsbond ontvangen. Zij bestond uit de heeren professor I)e Ceuleneer, Du Catillon, Ceelen, D'Hooge- Bellemans en advokaat Verhees, Het on derhoud heelt 45 minuten geduurd en was zeer De heer De Ceuleneer gaf lezing van de memorie die de Landsbond opgemaakt had. In dit belangrijk stuk werd betreurd dat de herziening van art. 23 niet in aan merking was genomen geweest,en steunde op de verklaring van den heer minister de Burlet, in name der regeering gedaan, ora door wetten de gelijkheid feitelijk te bekomen. Nog eens werd aangedrongen om Brus sel en voorsteden Vlaamsch te verklaren. Tevens werd aangekondigd dat de Lands bond eene Vlaamsche plate-forme zal gereed maken, die aan de katholieke kan didaten der Kamers zal onderworpen worden. Er werd ook gevraagd dat de regeering meer handelend zou optreden ten voor- deele der Vlamingen. Een wetsontwerp voor de vervlaam- sching der krijgsraden werd ten sterkste aanbevolen. Ten slotte werd aangedrongen opdat de ministers de tegenkanting van het mid denbestuur en van de ambtenaars streng zouden bestrijden, zooals de achtbare minister Pontus gedaan heeft met kolonel Montignie, van Brugge. In zyn antwoord betreurde de heer minister dat de verdedigers van de Vlaam sche rechten somtijds zoo bitter en zoo onbehendig te werk gaan en door hunne handelwijze meer kwaad dan goed aan de zaak doen. Hij beloofde de punten, die in het ge denkschrift worden verhandeld, te zullen onderwerpen aan de belanghebbende ministers Op eene opmerking van den heer Ver hees, beloofde de heer minister het be noemen van eenen opziener voor het aanieeren der hedendaageche talen in de niet zijn. L)il gedeelte van der. tuin was zoo afgele gen, cn niemand van de personen, die in den om trek woonden, zou het gewaagd hebben, lang dezen weg den eigenaar van liet goed te naderen. M. Markus zag op en meende onder een plolse- lingcn schrik, die hem bering, dai bij nog droom de, er was inderdaad een mensclienkind den trap op, tot bijna in dc deur gekomen, zij, de mokstcr in wier wangen en lippen met frissche rood nog niet was teruggekeerd, ondanks de kille, die ieder menschengelaat hoogor kleurde... Zij kwam tol hem, m zijne woning Nu, hoezeer hij haar ongenaakbsar en terughou dend gevonden had, zij geneerde zich immers niet, het huis van den ongetrouwden boschwachter in en uitte gaan I Zij gaf niets om de strenge eischrn, die de wereld stelde, niets om de beschuldigingen van lastertongen, dat had zij zelve gezegd. En zoo stond zij daar, wel is waar met bcschroomden blik en aarzelend op den half en half onzijdigen bodem van het bordes, maar toch onmiskenbaar met de bedoeling van binnen tc komen. Eene verwonderlijke mengeling van geluk, haar te zien, en misnoegen over dezen haren stap kwam in zijn binnenste op en daarbij kwam nogdesngst, dat juffrouw Griebel ieder oogenhiik kon binnen komen dat zou koren op haar molen geweest zijn! Dan was bet met den goeden naam dezer onvoor zichtige geheel gedaan. middelbare gestichten van den Staat in .aanmerking te nemen. Eindelijk erkende de heer minister de gegrondheid van zekere grieven van 't Vlaamsche volk en herhaalde dat de amb tenaars voor het volk gemaakt zijn. De kiezing van Brussel belooft ons won derlijke tooneelen. Wij mogen er ons aan verwachten de poesjenellen der Amo- ciation en de arlekijnen der Ligue el kander beurtelings handdrukken en stokslagen te zien geven. Thans wonen wij het voorspel der parade bij. Meester Janson speelt den goeden apostel der doctrinairs hij heeft het initiatief genomen van het voorstellen eens verbonds elke associatie zou op hare lijst slechts 12 namen plaatsen en zou aldus aan de meêdingende associatie de kans laten 6 harer mannen te kiezen, want bij de balloteering zouden al de liberalen stemmen voorde twaalf meest begunstigde kandidaten, en de lijst volledigen met de zes eerste namen der tweede liberale lijst. Deze combinatie der tweemaal twaalf, zooals men zegde, scheen op 't eerste zicht nogal slim. Maar nu heeft zij bijna geene aanhangers meer, noch bij radicalen, noch bij doctrinairen, omdat de eenen en de anderen begrepèn hebben, dat het wel zou kunnen gebeuren, dat er geene balloteering is, en dan zou heel de combinatie van onderlinge redding ineen storten. Overigens, al de radicalen zouden het wachtwoord, namelijk van in geval van balloteering, voor de doctrinairen, tegen standers van het algemeen stemrecht, te stemmen, niet aannemen. De socialistische partij meldt reeds in de Peuple, dat zij zal stemmen voor al de candidaten, die voor 't algemeen stemrecht zijn, 't zij liberalen, independenten of katholieken. Eindelijk, in de liberale associatie zelf is er eene nog al talrijke groep, die vol strekt weigert voor de doctrinairen le stemmen, die niet voor het algemeen stemrecht zijn, en zij gaan aan de verga dering, door hen samengeroepen, vragen een besluit in dien zin te nemen. Dat is de begraving van het verbond, voorgesteld door M. Janson. Een ander middel om de liberale sa menwerking te bekomen is vooruitgezet namelijk van slechts eene lijst te maken, waarop de doctrinairen zouden staan naast de radikalen. Maar ook dat stelsel lokt ernstige te genspraak uit, vooral van wege doctri nairen, die zouden vreezen den burger kiezer af te schrikken, wanneer hij zich aanbiedt met republikeinen en socialisten tot bondgenooten. Tot hiertoe is er niets beslist, noch in de Ligue, noch in de Association maar llij sprong driftig op, een gloeiend rood vloog over zijn asngeziclit. Gij wcuscht....? vroeg hij aarzelend en daarom bijna ruw en afstootend. Bij deze klanken was het, alsof het meisje ineen zou zakken. Zij tastte onwillekeurig achterom Daar de leuning van liet hordes cn legde dc andere hand over de oogen. Maar zij herstelde zich spoedig. Mijnheer de schout laat u vriendelijk voor dc boeken bedanken cn verzoekt om den Münch liauscn van Immcrmann, zegde zij met doffe stem cn reikte hem twee der do, r den schout ge leende werken toe, die zij in een mandje aan dsn arm had meegebracht. Ah, zij kwam ols dc afge- zondene, ais de dienstmaagd van haren inccstir. Hoe wonderlijk, dal hij altijd hare betrekking in de maatschappij vergat Als de scbout bcvool, dan moest zij zonder tegenspreken gaan, op deze gehoorzaamheid kon juffrouw Griebel niets aan tc merken hebben. Ik heb het bock met hier, antwoordde hij met een opgehelderd gelaat, cn moet u verzoeken, een oogenblik te wachten, ik zal het gaan luien. Hij sloeg eenen doek om de nog altijd bloedende hand en was op het punt dc op den tuin uitkomen de deur te openen, maar met weinige stappen stond het meisje nnast hem. Dat heeft geen haast, sprak zij haastig en hield he-n verlegen terug. Ik noest de boeken nanr den boschwachter brengen en hem opdragen, u om aan beide kanten heerscht hevige vr de independenten en de katholieken te Brussel opnieuw te zien zegepralen. Een liberaal blad heeft gemeld dat er oneenigheden bestonden tussehen de Con servatieve Vereeniging en de federatie der Independenten het voegde er bij dat de Independenten voortaan niet meer alleen de kosten der kiezing willen dragen Dat is totaal valsch. De Conservatieve Vereeniging heeft tot hiertoe mèer dan de Independenten in de kiesuitgaven bij gedragen 't is zij die al de kosten van bureel en van de kiesinrichting betaalt. Op dat punt is er niet de minste moei lijkheid geweest. Er zullen er ook geene zjjn voor de kandidaturen, want zy zijn gelijk verdeeld tussehen de twee asso ciaties. Een gemengd comiteit, waarin elk voor de helft vertegenwoordigd zyn, word bij 't begin van eiken kicsveldtocht benoemd om alles in der minne te schik te11- Handelsblad De provincieraad van Brabant komt, met 47 stemmen tegen 6 en 5 onthoudin gen, te beslissen dat in al de lastenkohie- ren /al geschreven worden een minimum dagloon, beneden hetwelk de aannemer niet zal mogen gaan in den taks van de dagloonen der werklieden gebezigd aan een werk dat voor rekening der provin cie uitgevoerd wordt. De bestendige af- veerdiging is gelast de dagloonen vast te stellen voor de verschillende ondernemin gen, en daartoe zal het inlichtingen vra gen aan de Syndikale Kamers, den werk en nij verheidsraad en de bevoegde ambte naars. Deze maatregel is genomen goweest in gevolge een verzoekschrift van den druk- kersbond en van de afdeeling der schil ders van het katholiek Werkmanshuis van Brussel. Men zal zich herinneren dat dezelfde kwestie van het minimum dagloon insge lijks in beide Vlaanderen opgeworpen is. In den provincieraad van Oosi-Vlaande- ren werd het ingebracht met een verzoek schrift van de drukkersmaatschappij van Gent en in openbare zitting ondersteund door M. Arthur Verhaegen. De bestendige al'veerdiging zal diesaangaande in den aanstaanden zittijd een verslag indienen. Vervolgens zal de raad uitspraak doen. In West-Vlaanderen heeft het druk kers ambacht van de Gilde der Ambach- ten een dergelijk verzoekschrift naar de bestendige deputatie gezonden ter gele genheid van de aanstaande lieraanbeste- dingder drukwerken. De heer gouverneur heeft diesaangaande naar den raad der Gilde een zeer aanmoedigenden brief ge schreven. De zaak wordt nu onderzocht. een ander tc verzoeken bij zal van avond konten, om het boek tc balen, wees 100 goed het lieni tc geven zij sloeg eensklaps, als wist zij van schaam te niet, waar zij zich verbergen zou, de twee ban den voor het aangezicht. O God, hoe pijnlijk mompelde zlj.cn terwijl zij de handen liet zakken, zegde zij met neergeslagen oogen De verwisseling der boeken was slechts h-t voorwendsel om toe gang tot u te verkrijgen, gij hebt het zeker al ge raden. Ik ben gekomen, omdat ik liet niet kan uit staan, u pijn veroorzaakt tc hebben, zoi der die te zalven. Ik wil goed maken zooveel ik kan. O, boe spoedig was alles vergeten, wat hij zoo even nog gedacht had. Zijne bedenkingen, liet licht geschokte gevoei van betamelijkheid bij juffrouw Griebel, wat beteekende bet bij dc tonen, die zijn oor troffen uit den mond van bel betouverende meisje, dat haar lief, bleek gezicht, nederig liet zakken. Onwillekeurig boog bij zich tot baar, om haar in zijne armen te nemen, waar zij voor altijd veilig zou zijn. Maar deze met eene snelle beweging ver joeg haar tot op den dorpel van de deur zij scheen letterlijk ontsteld over de uitwerkiug harer woorden, over het stralend gelaat van den land heer, en hief den voet op, om, bij eenen nieuwen stap van zijnen kant, dadelijk den trap af U loopen en op de vlucht te gaan; Ik was dadelijk naar huis geloopcn, om ver- Hetzelfde vraagstuk is in de laatste ge- neime zitting van den gemeenteraad ran Brugge te berde gekomen. De Gilde der Ambachten heeft gevraagd dat in de lastenkohieren der aanbesteding van den pacht van het straatvagen een minimum dagloon geschreven worde voor de aan dezen dienst gebezigde werklieden. Het Kollegie is met de studie van het vraag stuk gelast en zal verslag doen aan den raad. De beweging ten voordeele van deze hervorming wordt dus algemeen. VVelaontwerpen. De Journal de Bmxelles kondigt aan dat de regeering eerlang de twee wetsont werpen zal neerleggen, houdende ver meerdering van het getal der volksverte genwoordigers en senators, alsook van het getal der provincieraadsleden, volgens de grondslagen der laatste tienjaarlyk- sche vólks-optelling. Zittijd. De Kamer zal zetelen tot den 7 Mei. De Senaat tot den 14. Dus zullen er ten hoogste nog een twintigtal zittingen der Kamer zijn. De wetgevende kiezingen hebben plaats den 14 Juni. De Kamerleden zullen dus eene maand tyd hebben om zich te be reiden tot dien grootcn slag. Herziening. Wy hebben reeds schrijft Het Fondsenblad, als middel om de kwestie van het referendum op te lossen, de herziening voorgesteld van het eerste paragraaf van art. 25 der Grond wet, luidende als volgt Alle macht gaat uit van hel volk. De Ami de i'Ordre doet hetzelfde voor stel en vraagt dat men bovengemelden tekst zou vervangen door de woorden Alle macht komt van den koning. Er zullen geene kiezingen plaats hebben.. Dat ware klaarder en openhartiger. Immers, zoolang alle macht uit het volk komt en het volk die macht aan zijne gekozenen overdraagt, kan er geene spraak zijn van referendum om die macht te krenken en te kortwieken. Bond dei* katholieke krln- Ren. Den 24' zittyd van den Bond der Katholieke kringen en Behoudsge' zinde vereenigingen zal gehouden wor den te Hoei op 23 en 24 April eerstko mende. Het dagorde luidt als volgt I. Aanspraak van den heer Woeste, voorzitter. II. Welkomsgroet aan den Bond. - III Adres aan den H. Vader. IV. Verslagen over het laatste bondjanr. V. Bespreking der volgende vraagpunten: a) Kristene maatschappelijke beweging; b) Inrichting van maatschappelijke voor drachten; c) Noodzakelijkheid der stich- bandmiddrlen te halen, zegde *ij met gefronste wenkbrauwen, maar toen ik terug kwam, waart gij weg... Ik weet niet, of ik alleen de schuld ran bel rampnlige voorval ben, in allen gevalle ben ik onvoorzichtig geweest, en dat laat mij geen ruet dal heeft mij hicreen gedreven Ik wil geen be zwaard geweten hebben, ik wil bij geen menseb ter wereld, bij niemand, wie bij ook z|J, in de schuld staan O zoo. Wel nu. dan dank ik u zeer vonr uwe deelneming, wierp h|j baar met een bitteren glimlach toe, terwijl h|j op dc tafel toetrad. Gij kunt gerust naar buis gaan. Ik draag de sebuld alleen waarom was ik ook zoo dwaas, de fiere maagd mrt de zicliel in dc hand tc na tc komen V Wal er van zij, gij ziet, dal ik juist gereed ras, lilj wees op de nécessaire, om de gevolgen an het rampzalige voorval met eei.e planter te bedekken. Dat is niet voldoende, zegde zij snel en op vaston loon, terwijl zij wcér Linnentrad. De wondt is tamelijk diep, ik heb bet ge/ien en bezit een middel, dat alle ontsteking belet en de geneting bespoedigt. Zij sloeg liet deksel van liet mandje n nam er een pakje linnen uit. Sta ral] toe, dat ik u verbindGij kunt het mij gerust toe ver trouwen, het werk cencr vrrpleegster is mij niet geheel vreemd. (Wordt voortgewt.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1