NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 7 April 1892, 10 centiemen per nummer JJ)5'6 Jaar, N0 2661 Nieuwe rechten. De kiezing. DE DENDERBODE. AliONNEMENTPniJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,15 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij c. VAK DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPKIJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitanliën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique suum. AELST, 6 APRIL 1894 Politiek overzicht. Frankrijk. Fransche Kamer. Dahomey en Tonkin. Maandag is in de Fransche Kanier de toestand in de ko lonies ter bespreking gekomen naar aan leiding eener interpellatie van M Bouge, afgeveerdigde van Marseille. De openbare meening is ten zeerste verontrurst dooi de laatste berichten uit Tonkin, meldende gevechten waarin van fransche zijde 20 dooden vielen, waartusschen drie officiers. Is dit bloed niet nutteloos vergoten Als het land zal weten welke opofferingen Tonkin vraagt, zal het dan niet zeggen dat het de moeite niet weerd is In Dahomey is het juist hetzelfde. Daar ook vergelden de uitslagen de opofferingen niet, evenal in Tonkin,dat men misschien eens schandelijk zal moeten ontruimen. (Uitroepingen.) M. Jamais, onder-staatssecretaris voor koloniën heeft de politiek der regeering verdedigd en gezegd dat men ongelijk heeft alle gebeurtenissen in Tonkin door een vergrootglas te zien, in plaats van het gouvernement te steunen. Dditschland. Duitschland en Rusland. Hoe staat het met de betrek kingen tusschen Duitschland en Rusland? Dan zegt men dat ze zeer gespannen, later beweert men dat ze buitengewoon vriendschappelijk zijn. Het Berliner Tageblatt meldtHet laatste bezoek aan St-Petersburg van den russischen gezant te Berlijn, graaf Schu- waloff,heeft eenegroote beteekenis gehad. Eene buitengewone commissie, in welke, onder andere, MM. von Giers, Wyschne- gradsky, Schuwaloff, enz. zitting hebben, zal op bevel van den czaar onmiddelijk na de genezing van M. von Giers aan het werk gaan om de regeling der handelsbe trekkingen tusschen Duitschland en Rus land voor te bereiden. Graaf Schuwaloff voert voorloopig te Berlijn de nadere on- derhandelinge met rijkskanselier von Caprivi. Ziedaar het bericht van het Tageblatt. Maar tegelijkertijd meldt de PostHet bestuur der russische financiën maakt plannen omtrent eene weldra uit te schrij ven leening, welke zal doorgaan voor spoorwegdoeleinden, maar welke gemak kelijk andere diensten zou kunnen bowij- zijn. Blijkbaar ingegeven, voegt de Post hier by, dat de Duitsclie geldmannen verplicht zijn ook alle deelneming onderhands aan deze leening te weigeren, daar zulk eene deelneming niet overeen te brengen zou z(jn met de plichten van vaderlandsliefde. Het bericht in de Post komt niet over een met dat in het Tageblatt, maar het is in alle geval ver van vriendelijk op- zichtens Rusland. (30* Vervolg). Neen, mama, antwoordde het kind. dat tot nu toe zwijgend de meid van den schout had aangestaard. Maar een van de meisjes, dat tegen Paschen als gou vernante naar een landgoed in Zuid-Rusland vertrekt, gaat nu in het gasthuis, om daar van allerlei te lcc- ren. Zoo nu. dan kan ik het begrijpen, uwe juffrouw is er ook zoo een, en gij hebt het haar afgekeken legde juffrouw Griebel tot het meisje, dat met afge wend gelaat kalm voortging haar mandje te pakken en er eindelijk het deksel op legde. Nu, ik moet zeggen, dat hel goed te pas komt hij zoo'n ongeluk, als onzen heer overkomen is nu. kon zij er u gerust op afzen den zelve durfde zg het natuurlijk niet wagen tot hier, iu de kamer van een heer te komen, dat zou dc nicht van een schout niet weinig in opspraak bren gen. Ik zou wel eens willen hooren. wat mijne tra- wanleu in stal en keuken er van zouden tc zcgncn htbhen. Maandag werd uit St-Petersburg het houden eener vergadering beslist tegen gesproken. Spanje. Dynamiet in de Kamer. Twee anarchisten hebben maandag een ontplofbaar machien gezet op de trap pen, leidende naar de appartementen van den voorzitter der Kamer zij werden aangehouden op het oogenblik dat zij meenden te vluchten. Hunne namen zijn Devas en Ferrara. Zij hadden, in afwachting van de opening der Kamer, rustig ontbeten in een wijn huis nabij het paleis der Cortes. Reeds van over eene maand had de bur gerlijke gouverneur bericht ontvangen dat twee vreemde anarchisten, de Franschman Joseph Devas en de Portu gees Manoël Ferrera, de Kamer wilden doen springen. De politie hield dus een oog in 't zeil en toen zy de twee onbeken den had zien binnen gaan greep zij hen vast. Dc Kaïner, ondanks dc ontroering,door dit feit veroorzaakt, heeft met kalmte de beraadslaging voortgezet. Amerika. Onderdrukking der revolutie in Argentinië. Men heeft het bericht derrevolulie in Argentinië ont vangen, maar terzelfdertijd ontving inen ook dc tijding dat zij volledig onderdrukt is. De staat van beleg is verleden zaterdag te Buenos- Ay res afgekondigd, ten gevolge der ontdekking van eene samenzwering, ten doel hebbende het omverwerpen van de Argentijnsche regeering. l)e voornaam ste schuldigen zijn gevangen genomen. De telegraphische gemeenschap met de pro vinciën der Argentijnsche Republiek is afgebroken de stad is rustig. De radicale groep, waarvan Dr Allen het hoofd is, had het voornemen gevormd zondag, uitberstingen met dynamiet op verschillende punten te doen plaats heb ben. Een later telegram meldt De rust is volledig in de republiek. De radicale leiders, die aan 't hoofd der samenzwering stonden.zyn gevangen aan boord der kanoneerbooten. Drie dagbladen zijn opgeschorst. De troepen zijn nog niet in hunne ka zernen teruggekeerd. Men seint uit Buenos-Ayres aan den Times dat het gouvernement zegt de authentieke stukken in handen te heb ben, bewijzende stellig het bestaan en den aard der samenzweering. Dr Allen beweert van zijnen kant niets geschreven te hebben dat hem in verden king kan brengen. De radicale partij zegt, nooii een com plot te hebben gesmeed, maar de regee ring heeft eene meeling willen beletten, waarop zeker 40,000 burgers zouden ver schenen zyn. Een gloeiend rood steeg het meisje in de wangen, zij bracht de handen op den rug. om den knoop van haar grooten witten omslagdoek los te maken Wat praat gij daar stoof de landheer op. Waar blijft het gezond verstand van de wakkere juffrouw Griebel Ik vraag u, welk verstandig mensch zich aan de zotte taal van uwe trawanten in stal en keuken zou storen. De geneeskundige hulp, onverschillig wie ze uitoefent, vraagt naar gecne afkomst noch stand in de maatschappij. Het zouden schoone helpers zijn, die bij eenen drenkeling ol gewonde eerst vroegen, of hun fatsoen het wel toeliet, geneeskundige hulp te verlcc- Nu, met die wonde zou hel zoo'n vaart nictloo- pen. M. Markus, hervatte juffrouw Griebel met onver stoorbare kalmte, en volstrekt niet geraakt. Met allen eerbied voor uwe schoone redevoering, moet ik zeg gen, dat ze hier niet hijzonder toepasselijk is. Ik blijf er bij, dat het ruwe gezelschap, waarvan ik sprak, den goeden naam eener dame bcnadeelen kan even goed als het nietvraardige muizenvolk het schoonste zijden kleed bederft, door er in te knabbelen, zonder Ie vragen, of bet door voorname of niet voorname dames gedragen wordt. Gij moest den ratel in dc dienstbodenkamer eens hooren, over deze h(j voor beeld zij wees op het meisje maar ik wil mijn mond niet weer branden de hemel bewaar me ik zeg niets, viel zij haar zelve in de rede. Dat zou ik u ook verzoeken, zegde M. Markus Dr Saenz Pina, candidaat voor het pre sidentschap, keurt de genomen maatrege- goed de minister van oorlog bracht twee nachten in 't kamp door. De Times zegt dat er geene paniek ter Beurs is geweest en ziet daarin het bewijs dat de toestand in Argentinië vertrouwen inboezemt. Het blad keurt de handelwijze der regeering goed. De premie op het goud daalde na de aanhouding der radicale leiders. Verbazend veel wordt er tegenwoordig géschreven en gewrezen voor een nieuw recht dat de koning, tegen wéér en wind in, tegen den net bepaalden wil van het volk, in de Grondwet te zijnen voordeele wilt doen schrijven. Ik heet dit nieuwe rechten, want inderdaad het referendum is gansch vreemd aan onze instellingen, indien men de wetgevende kiezingen niet als een soort van referendum, niet als eene rechtstreeksche en op juiste tijdper ken weerkeerende raadpleging aanziet. Is het referendum nieuw, waarom in stellingen doemen die dus zeventig jaren rust en vrede, voorspoed en welvaart hebben verschaft instellingen in de zeden van het volk geankerd,in zijn wezen doorgedrongen. De ervaring, die goede trouwe leids man, heeft op onze grondwettelijke mach ten den stempel van uitmuntendheid ge prent en het ware roekeloos ze aan den geest van onbestendige nieuwigheden op te opofferen het ware hoogst onvoor zichtig de prooi, lijk in de verdichtselen, voor eene toelachende schaduw te laten schieten. Het invoeren van die nieuwe rechten moet als gevolg hebben, onze Belgische Volkskamer, te verduisteren, te over schaduwen; 't is de eerste stap naar haar volkomen verval, de eerste schakel naar de rechtstreeksche wetgeving door het volk zelf, lijk het gemeenebest van Athene in de oudheid er het nauwkeurigste voorbeeld van geeft. Heeft de koning het recht eene volksuit spraak te vragen zelfs post legem't is to zeggen, na dat eene wet door de Afgevaar digden is gestemd, waartoe dient dan nog de Volkskamer, en ware het niet duizend maal eenvoudiger, dat de wetsontwerpen in den Staatsraad van den koning wier den ontwikkeld, bepaald en vastgesteld om dan aan het kiezerskorps te worden voorgedragen Zijn langs denzelfden weg decapitula van Karei den Groote niet ontstaan Maar zal men zeggen: het is slechts voor eenige wetten,bijzonder bijvoorbeeld voor partywetten, dat het referendum zal toegepast worden Had het kiezerskorps geen andere wegen om partijwetten aan den schand paal te spijkeren, om ze in den grond te booren, dan zou ik my aanstonds partij met somberen ernst. Goede hemel, M Markus, gij meent het zoo ernstig op als een advokaat. Wel ja, nu is de wakkere juffrouw Griebel op eens een draak geworden, die van jonge menschcn niets verdragen kan ik begrijp het al. Maar zoo ben ik niet, neen, zoo ben ik nooit ge weest. Ik heb mij altijd, ook in mijne jeugd,door jonge meisjes laten inpakken ik heb zeker daarom, altijd tegen zoo'n slanke opgezien, omdat ik zelve nooit schoon geweest hen, altijd zoo'n schoone, dikke, ronde prop, zooals ik nog ben, raaarmiin Peterwas met mij tevreden... Nu dan, zooals ik zeg is het, het Leeft mij altijd zeer gedaan, als het later bleek, dat er aan zoo'n schoon meisje, dat ik in mijn hart had opgenomen een steek los was en de menschen haar met den vin ger nawezen, gij hoeft niet op zij te gaan. vervolgde zij, naar het meisje ziende, dat zacht achter haar om ging naar dc deur toe en evenals onlangs op den rij. weg hij den molen hield de dikke vrouw het meisje bij den tip van haren voorschoot vast. Wat ik zog, past ook op u, precies op u. nu gij de ooglappen niet op zeggen, hoe gij er uitziet. Gij zgt een hebt, schoon meisje, dat moet zelfs de nijd toestemmen. Op mijn woord, men zal lang zoeken, eer men zoo'n ge zicht vindt. Zij hield een oogenblik in, letterlijk verbluft, want het meisje rukte zi eh hij dc leste woorden den hals doek af cn trok hem over het hoofd. Ma: r nu maakt,, zich een heilige toorn van de anders zoo bedaarde ganger van dit nieuwe recht verklaren maar is dit wel het geval ?j Kan het volk, de natie, het kiezerskorps geen uitspraak doen in de regelmatige kiezingen Zijn zij de gelegenheid niet, de geschikte plaats om roekelooze partijwetten te doemen Waarom hebben wij dan het referendum noodig Waartoe dient het f Het referendum moet den weg openen tot persoonlijk politiek van eenen grond- wettelijken vorst, 't is te zeggen, door de Grondwet geroepen om als verzachtende middelaar op te treden tusschen de hevig woedende staatkundige partijen. Om een klaar gedacht te hebben wat de rol is van onzen vorst, behoeft men slechts een oogenblik die meesterlijke redevoe ringen te raadplegen door MM. Lebeau, Nothomb, enz., in de landzatelijke verga dering van 1830 over den vorm van het beheer gehouden. Voor het bestaan van den Troon kan het referendum niet dan nood lottige gevolgen na zich slepen, want eene spreuk zoowel in den natuurlijken als zeaelijken wereld toepasselijk, luidt dat alle beweging eene tegenbeweging heeft. Het persoonlijk optreden van onzen Vorst op het brandend en venijnig gebied der staatkunde zal zijne onverantwoorde lijkheid doen verdwijnen en hij zal het mikpunt worden der oproerige aanvallen van het straatlawijt; hij zal aan de woede der partijen zijn overgeleverd, en evenals de burgerwachten van Brussel in 1857.de kolf van hun geweer dreigend inde hoogte stekend onder de vensters van liet ko ninklijk paleis uitriepen A bas le roi de carton zoo zal telkenmale een wets ontwerp opdaagt eene opgeruide en mis leide menigte huilend en tierend het refe rendum eischen 1 De koning wordt den speelbal eener blinde massa en zal lijk Lode- wyk XVI de roode phrygische muts opzetten moeten om eenige weken nog de schaduw en schijn van een vorst te be- waren.En wanneer men nagaat wat bij ge- buurvolkeren doorrepublikeinschen vorm beheerd gebeurt, kan men genegen zijn de laatste grondsteen aan de waggelende ko- ningdommen van het Westersche Europa te ontnemen en de waarborg onzer duur gekochte vrijheden aan de wispelturigheid eener licht om leidende menigte toe te vertrouwen. Is het die ongelukkige, betreumisweer- dige toestand, die gij uitlokken wil, voor standers van het referendum 1 Wij zijn uit ganschcr hert aan den vorm van beheer verkleefd in 1830 inge voerd, omdat daaraan 's lands welvaart en rust, de ontwikkeling van ons landza- telijk bestaan, van onze grondwettelijke vrijheden zijn verbonden. Het referendum is in de handen van den koning een Damocleszweerd dat drei gend over het hoofd van het ministerie zweeft indien dit zijne wenschen niet uit voert, wenschen die in zekere vragen gansch het tegenstrijdige zijn van den wil des volks. vrouw meester. Wat Is het «en ongeluk of eene schande, als een eerbare vrouw u in het gezicht 'ziet, wat een hei lige I Zeg eens, zjjt gij in het boschwachtershuis ook zoo verlegen. Een luide uitroep van Louise sneed deze strafpredi katie af... Door de driftige beweging, die het meisje maakte, was het losgeraakte lint van haar hals op den grond gevallen. Zg zelve, evenmin als de verbitterde vrouw, had het gemerktmet des te meer aandacht was M. Markus het afglijden vim het lint gevolgd en nu raapte hij het schielijk van den grond op er hing een gouden muntstuk aan, op welks gezicht Louise een juichkreet liet hooren. Op dit oogenblik viel ook de oogslag van het meisje op het goudstuk, dat aan bet lint bengelde. Z|j voelde eensklaps met beide banden aan haar hals. Dat is mgn pronkdukaat. sprak zij bedasrd en stak er hare rechterhand naar uit, Zoo De uwe Hoor eens. meisje, dat wil cr bjj mij niet in. Hoe komt gij aan dit kostbaar stuk vroeg juffrouw Griebel, terwijl zij de onthutste Louise be. daard op zij stiet, om de zaak zelf af te doen. Dien pronkdukaat ken ik zoo goed als iets hg behoort aan mijne Louise, zoo zeker als tweemaal twee vier is. Zulke oude familie>tukken loopen niet bij hoopen op dc wereld rond dat heeft onze oude mevrouw zelve gezegd, toen zij mijne kleine den dukaat om den bals hing Dat ging heel plechtig iu zijn werk, ik Zal 't ministerie krachtdadiggenoeg zijn, in al zyne handelingen te gedenken dat zij, ministers, gekozenen zijn van het volk wiens belangen zij hoeven immer indach tig te zijn en te behertigen Moet het referendum niet een afgrond delven tusschen den vorst en zijne minis ters wat zal een ministerie doen door eene volksuitspraak bedreigd Indien by voorbeeld eene opgewondene menigte in de handen werkt van den koning zullen daardoor tusschen vorst en ministers de hertelijke overeenkomst in hunne betrekkingen niet verbroken zyn? Mag een ministerie de overtuiging nog hebben, dat het 't grondig vertrouwen van den vorst nog bezit, als deze tegen zijne wetsontwerpen de damhoom van het referendum stelt En ministerkrisis- sen op krisissen, kiezingen op kiezingen, en warboel en wanorde slaan volop den hoogs ten toon aan. Welke gevolgen 1 Wel bevestigt de schrijver van de bro- chuur die aan alle geestelijke overheid kosteloos is gezonden, dat het ministerie het niét kwalijk nemen inag, het niet met een scheel oog aanzien, dat het volk ook eens de raadgever van zijnen vorst wordt. Dit getuigt van weinig menschenken- nis, en is zelfs volkomen valsch want niemand, volstrekt niemand ziet geerne zijn eigen werk afbreken dat struikt tegen de menschelyke eigenliefde, waar door iedereen geerne bestaligt dat hy recht en gelijk heeft. Zou het dan zoo aangenaam voor den rechter zyn, zijne vonnissen door hoogere hand te zien ver breken. Die schrijver heeft dus geen kans met zijne voorbeelden en bezigt holklinkende volzinnen, groote stadhuiswoorden om het gevaar te dekken waarmede deze nieuwigheid onze ins tellingen, onzen voor spoed en welvaart bedreigt. Daarom, katholieken elkander kracht dadig in de hand gewerkt om het naken de gevaar af te weeren het geluk van volk en land staat op het spel Te Brussel heeft de Ligue Libérale drie leden voor haar comiteit afgeveerdigd, om met de leiders der Association Libé rale te onderhandelen, en schikkingen te nemen voor de aanstaande kiezingen. Van beide kanten heeft men beloofd die onderhandelingen geheim te houdenmaar die voorzorg verwekt hevig mistrouwen iu het radicaal kamp. De intransigeanten van het Hotel Con tinental verklaren luid hun voornemen, enkel te stemmen voor kandidaten, die voor het algemeen stemrecht zijn. Om te beproeven die mannen tot beda ren te brengen, laat men hooren dat de Ligue niet meer zoo hardnekkig is in ha ren weerstand, en dat M. Graux zelf, de zwarte beest der progessisten, er niet ver voel nog eene koude rilling als ik er aan denk... Kom. zeg hel maar 't is heel de wereld niet gij hebt den pronkduaaat voor hel huis gevonden, en gij zgt bezweken voor de verzoekiug. om ook eens te zien, hoe zoo'n schoon stuk u zou staan. Het meisje werd bleek over geheel het aangezicht. Gevonden sieraad dragen is even goed als stelen, bracht z|j met moeite uit. O wat... slelen herhaalde de kleine dikke, bet hoofd schuddende. Wie zegt dat, dwaas kind Dair ziet gij niet naar nit. Een ervaren vrouw als ik weet op het eerste gezicht, waar Abram de raosteid haalt. Als gij van zakken cn binnenpalmen hieldt, zoudt gij wel wat beters aan liet lijf hebben. Maar gij zgt jong en dan is een beetje ijdelheid te verontschuldigen. Ik zal er u n:et Irelijk om aanzien. Maar ik ben toch tevreden, dat wij den pronkdukaat terughebben. Zorg dat gij ze voortaan, beter vasibindt, Louise Deze is geen geval sprak bet meisje op vatten toon, Dal) ZOU uwe dochter een sieraad drageo, dag haar niet toehoort. Het is sedert jaren mijn eigendom, sprak zij, zich tot den landheer wendende, en nu... het moet en zal bewezen worden, het is afkomstig van de overleden houtvesterin. Bezie den stempel eens. Het is een van de eerste Siciliaanscbe goudmunten uig de twaalfde eeuw. (Wordt voortgreetj

De Denderbode | 1892 | | pagina 1