Zondag 10 April 1892, 10 centiemen per nummer 46ste Jaar N. 2662 NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. HEID VAN 1! SCHOBT. Referendum. LANDBOUW. DE DENDER-BODE ABONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maandenfr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNÜNCENPIUJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,0Ü Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Guique suum. AELST, 9 APRIL 1894 l'oliliek overzicht. Franrrijk. Het anarchistische gevaar. Wij moeten de zaken niet niet overdrijven, louter uit plezier om de menschen den schrik op het lijf te jagen, doch men is verplicht te beken nen, dat het anarchistische gevaar in Europa voor het oogenblik zeer drei gend is,en het hoogst noodig wordt het kwaad bij de wortels uit te roeien. Het is te betreuren dat onze bescha ving en onze rechterlijke instellingen ons niet toelaten kort spel te maken met die misdadigers, die, meer nog dan gewone moordenaars, den naam van monst :rs verdienen. Wij zyn dus verplicht vormen in acht te nemen tegen kerels, die buiten de samenleving staan. In Spanje heeft men gelukkiglijk de helsche plannen der anarchisten ont dekt en aldus de grootste rampen voorkomen want men heeft nu de zekerheid dat die vrienden van den dynamiet een aantal verschrikkelijke aanslagen in hun schild voerden. Niet alleen te Madrid, maar ook te Barcelona, te Valencia en te Grenada heeft de politie krachtdadig haren plicht gedaan men mag zeggen dat op dees oogenblik de voornaamste spaansche anarchisten achter de gren dels zitten en dat diegenen, welke nog in vryheid zijn, niet veel kwaad meer kunnen. Devac en Ferreira zullen hunne ver diende straf niet ontloopen, en even goed hopen wy dat men in Frankryk den beruchten Ravachol zal onscha delijk maken. Als die onmenschhet plezierig vindt de bestaande maat schappij te vernietigen, heeft de maat schappij ook het recht zich tegen de personen zijner soort te verdedigen. In Frankrijk dienen overigens de strengste maatregelen te worden ge nomen, want daar schijnt de anarchi stische rotte plek de grootste uitbrei ding te hebben genomen; alle dagen hoort men van nieuwe aanslagen en van diefstallen van dynamiet. Te Angers was de bom, die voor het politiebureel ontplofte en gelukkig slechts stoffelijke schade veroorzaakt, met niet minder dan 5 kilo nagels en stukken ijzer geladen eene ware mi trailleuse. Engeland, het rustige Engeland, ontsnapt zelfs niet aan de anarchisti sche koorts. Maaddag meldden de dagbladen de veroordeeling der socialisten van Walsall beticht van dynamiet aansla gen. Natuurlijk deden die heeren toe spraken vóór de uitspraak van het vonnis, want opmerkelijk is het dat de meeste dier kerels heel goed bij de tong zyn. (32* Vervolg). Juist, bevestigde hij. Ik ken die, het onderschrift luidtSil libi, Christc. datus, Quem lu regis, isle Ducatis, voltooide zij. Hij glimlachte en legde den pronkdukaat in hare hand, Gij hoefdet dit bewijs niet te leveren... Slechts den ding verwondert mijdat uwe meesteres ook vla gen van edelmoedigheid hebben kon en hare dienares met het schoone aandenken harer overleden oude vriendin laat pronken. Het meisje zweeg en bloosde, en terwijl zij den onder de kin gebonden doek weer losmaakte, legde zij het lint om den hals. En moet ik dat nu maar bedaard en stom als een visch aanzien riep juffrouw Griebel verontweer- digd en wees naar de bruine vingers van bet meisje, die haastig de einden van het lint tot een knoop strik ten. Ik moet het dulden dat de meid van den schout voor mijne oogen zich den pronkdukaat omhangt, die Een der veroordeelden,zekere Char les, verweet de politie, zelve dit com plot ineengezet te hebben. Hij en zijne j vrienden bedoelden niet in Engeland en dergelijke landen met dynamiet te werk te gaan; aller-n in Rusland,waar andere middelen om zich vryheid te verschaffen geheel uitgesloten zijn. Battola hield eene vurige rede in het fransch verklarende aan het geval te Walsall geheel onschuldig, doch ove rigens een volslagen anarchist te zijn, omdat de anarchie voor de maatschap pij de toestand is, waarin allen in vrede en harmonie met elkander sa menleven Was hij schuldig, hoe veel meer schuldig zijn dan niet de generaals en de koloneis, wier beroep het is broedermoord te plegen en te doen plegen op groote schaal Alle medearbeiders noemde Battola zijn broeders, maar de hedendaagsche maatschappij, zegde hij, is humbug (bluf), en daaruit vloeien alle maat schappelijke rampen voort. Battola besloot met den uitroep leve de anarchie, de toekomst der menscheid! Gelukkig dat die ordelievende men schen nog meerderheid vormen, en wij dus zoo spoedig nog niet de anar chistische toekomst» zullen begroeten. De dagbladen in Italië, Oostenrijk en Duitschland,hoewel er op wijzende dat die landen tot hiertoe van net ge vaar verschoond bleven, eischen een streng optreden tegen de rustversto- rende secte, en bewijzen dat een inter nationaal verbond alleen in staat is het monster der anarchie den kop te verpletteren. Naar men verneemt hadden er Woensdag te Berlijn huiszoekingen plaats bij vele anarchisten, waarvan verscheidene gevangnemingen het gevolg waren, terwijl ook eenige anarchisten geschriften in beslag genomen werdenDe gevangnemin gen staan in verband tot die, welke over twee maanden plaats hebben ge had. Naar gemeld wordt, heeft de fran- sche regeering de Spaansche en de Belgische gepolst over de mogelijk heid van gemeenschappelijke maatre gelen ter bestrijding en voorkoming van anarchistische aanslagen. Ook deItaliaanscheregeeringschijnt genegen te zijn,zich bij internationale maatregelen ten deze aan te sluiten. Denemarken. Eenige koppige Kamer. De Dcensche Kamer zijn gesloten, en al wederom zonder dat de begrooting is aangenomen. Voor de achtste maal sedert 1885 moest de re geering zich met eene voorloopige fi- nancieele wet behelpen;want ofschoon het ministerie-Estrupp, dank zij de scheuring der radicale oppositie in ge matigden en onverzoenlijken en net gedeeltelijk samengaan der eersten met de regeering, ditmaal eenige be langrijke wetten op het gebied van onderwijsenzeevaartheeftkunnen ver wezenlijken, vermocht 't tocht in zake van oorlogsuitgaven nog de oppositie niet te breken en weigerden daarom ook de gematigden hunne goed keuring te hechten aan de nieuwe be grooting, zoowel als aan de financi- eele wetten der vorige budjetlooze jaren. Wellicht echter zal bij de op 20 de zer bepaalde verkiezingen voor den Folkething eene verdere verbrokke ling van de krachten der oppositie voor het eerst weer tot eene regee- ringsmeerderheid leiden.In de meeste districten toch worden door de radica le oppositie twee of drie verschillende candidaten gesteld een gematigde, een onverzoenlijke en een socialist. Maar ook de rechterzij is verdeeld en dit maakt den uitslag nog onzeker. Denemarken is 't eenige land, waar een twist tusschen Kamer en Gouver nementzoo lange jaren heeft geduurd. Onverpoosd wordt de propaganda voort gezet voor die nieuwigheid die onze landzatelijke instellingen het onderste boven gaat keeren deze halstarrige aan houdendheid ware oneindig weerdiger van een betere zaak. Ongelukkig is het te moeten bestatigen dat hier en daar het getal der partijgan gers aangroeitlijk het altijd gaat zijn en blijven zij blind voor de tastbare onheil volle gevolgen, om zich met de stijfhoof digheid van een vooringenomen geest aan het droombeeldige vast te klampen, aan de schijnbeweegreden die zij onomstoot- baar gelooven. 't Is waarlijk te straf ze in hunne voor barige en eigene overtuiging de molen zeilen in de lucht te zien zwaaien en uit roepen 't is gedaan met de partijwetten want door het referendum zullen ze aan stonds na hun verschijnen in den grond geboord worden Prachtig waarlijk geen partijwetten meer I maar bij naderen oogslag moet de geestdrift verdwijnen. Door wie moeten ze veroordeeld wor den Door het volk Maar is het volk daartoe immer bekwaam Kan het met volle zakenkennis over eene wet beslissen die gewoonlijk de draagwijdte der volks kennissen te buiten schreedt? Zal het niet door een hoop menners, uitgekochte vol gelingen om den tuin geleid en bedrogen worden Zal het de grootste schreeuwers niet volgen, de grootste lawijtmakers, geen gelijk geven zooals het aliijd gebeurt, lijk men het dagelijks ziet? In welke ran gen vindt men de hevigste vuurstokers de oorverdoovendste belhamels Geenszins bij de katholieken want tot hier toe is mijn Louisje driejaren lang alle dagen om haren hals gehad heeft En dat alleen, omdat die nuffige deern slim genoeg geweest is, hetversjcteonthouden.dat er opstaat? Ik zou het niet kunnen opzeggen, dat be ken ik rechtuit, al sloegt gij mij dood, M. Markus. Ik heb m(j nooit met dat koeterwaalse!) opgehouden ik ben san echt duitsch bloed, wat gaat mij die fransche poespas aan 1 Maar het is latjjn, moeder zegde de kleine Louise, en zij sleeg bare armen om den hals der opge wonden vrouw. Nu, fransch of latijnsch, dat is mij hetzelfde. Hou maar stil kleine vleister 1 ik laat mij ditmaal niet van mijn stuk brengen Ik vind het alles behalve schoon van u, M. Markus, dat gij voor zoo'n jonge deern, die hier komt binnenloopen, tegen eeu recht schapen vrouw partij trekt, 't is maar goed, dat gij geen koning Salomo zijt, van wien wij in 't oud testa ment lezen neem mij niet kwalijk M Markus, maar om een vonnis te vellen, heelt men bewijzen noodig. Ja, lach maar, lach maar toe, ik neem het u niet kwa lijk. Ik weet, dat ik het lest zal lachen,.. Het meisje zegt, dat het de pronkdukaat van onze oude mevrouw is, en de meid van den schout, zooals ze daar staat, is eerst hier gekomen, lang nadai de opperhoutvesterin begraven was. Zou de zalige dame misschien pronkdu- katcn uit den hemel naar beneden gestrooid hebben en dan nog wel voor iemand, die zij bij haar leven nooit onder de oogen gehad heeft T Maak mij dat niet straatrumoer altoos tegen de behoudende partij gericht geweest. In 1857 en 1871 moest voor een hoop stokslagers en oproermakers heel het ministerie terug trekken, en gedeeltelijk nog is het in 1884 gevallen en zonder het betoog van 7 september was het nogmaals den bosch in op de rechtveerdigste zaak der wereld de herstelling der rechten van de katho lieke onderwijzers I Maar zal men zeggen, de kiezer kan beter oordeelen over een bezonder, be paald en afgeteekend punt dan over het ingewikkeld leidschrift der kiezingen. I»at is oneindig moeilijker. Die meening kan ik niet bijlreden zij is volkomen valsch. In de kiezingen oor deelt men over een tamelijk uitgebreid leidschrift maar daar in zijn slecht de grondbegrippen, de grondbeginsels uit eengezet de doelmatige toepassing wordt afgebakend door den afgeveerdigde, die vrij naar de omstandigheden, naar geest en zeden van het gebeele oordeelen mag en er zijne handeling naar schikken. Dit beslissen voor het volk valt zoo moeilijk niet, 't is de zaak van het gezond verstand zoo is het niet meer gesteld wanneer de kiezer zelf het peil der toe passing aanduiden moet en tot daar stijgt de algemeene ontwikkeling van het volk nog niet. Wat meer is wij hebben het middel partijwetten te doemen; regelmatig keeren do kiezingen weer en daar is de geschikte gelegenheid eener volkomene oordeel velling die dan op daadzaken, op ervaring zal gesteund zijn. In geenen deele is het dus noodig eene gansche omkeering in goede instellingen door té voeren. Men zegt nog het zijn de rechten van het volk die vermeerderen 1 woorden die rechten zijn dezelfde, het mag een keer te meer ja en neen zeggen, een keer te meer de hand in de stembus steken, 't Is er al meè I Anders ware het gesteld had het volk het initiatief, 't is te zeggen, hadden een zeker getal kiezers vereenigd het recht een referendum te vragen. Onze Vorst heeft het recht van veto, het recht de bekrachtiging eener wet te weigeren wat na zijn uitoefenen eene ontbinding en kiezing noodig maakt. Heeft hij er tot hiertoe gebruik van ge maakt tegen gelijk welke partij wet, tegen de oorlogsverklaring dergeuzerij in 1879? Moest hij vreezen wanneer hij overtuigd was dat die wet door het volk zou veroor deeld worden Waarom heeft hij het niet gedaan Omdat hij dan natuurlijk de woede der partij op zijnen rug laadt tegen wie hij van zijn recht gebruik maakt. Onder een verzachtenden naam is het referendum hetzelfde recht en zou de zelfde gevolgen, wat haat en wrok der partyen aangaat, voor onzen vorst na zich slepen. Zou het ten andere ook uitsluitelijk de katholieke partij niet zijn, die tegen- wijs 1... En hoeveel van die dukateu zou de oude dame wel gehad hebben Alen kan er zich toch den hals niet mee volplakken men draagt er maar écn tegelijk... Men draagt er ook negen aan aen gouden ket ting, zooals er een in de nalatenschap mijner tante voorhanden is, weerde juffrouw Griebelviel de land heer haar met eene mengeling van humor en lastig heid in de rede. Ik tal u later inderdaad de verlangde bewijzen brengen, gij zult u zelve overtuigen, dat twee goudstukken aan de ketting ontbreken en er is geen twijfel aan, of een ervan is op de pachthoeve ten geschenke gegeven. Of wilt gij ontkennen, dat daar menschen wonen, die in nauwe betrekking tol de overledene stonden. Neen, dat zal ik wel laten. Dus wezenlijk negen goudstukken aan eene ketting, en allen gelijk vroeg zij op zachter toon en ecnigzins uit het veld geslagen. Ja zie. dat heb ik niet geweten, vervolgde zij. on te verontschuldigen, terwijl zij de schouders optrok. Onze oude dame hield er niet van, om zich met aller hande sieraden te behangen goede hemel, voor w ie zou zij het ook gedaan hebben Hij de kermis van Tillroda, die ook voor het goed van het Hertenveld geldt, was de liovcnverdieping van het huis altijd twee dagen potdicht, en geen musch. laat staan een ker misgast zou een kruimel in de etenkas boven ons ge- gevonden hebben zij hield niats van drukte en ijdel vertoon... Nu ja, zoo zal het wel zijn. Du vrouw van over eenen wispelturigen en twistzieken vijand zich te gedwee gedraagt en te kalm houdt Tegen haar alleen zou het straat- lawijt het referendum doen keeren, en als men denkt dat een holle volzin een ijdel woord van M. Frère a bas les couvents in 1857, het volk tegen het Katholiek Ministerie door zijne menners heeft kun- sen opruien, en doen vallen dan kunnen voorzeker katholieken van die nieuwig heid geen partijgangers zijn De Moniteur van Dynsdag 5 April deelt de koninklijke hesluiten rnede waar bij de schadevergoeding wordt geregeld voor de afgemaakte dieren in 't algemeen, alsook die welke de Staat voortaan zal betalen aan de eigenaars van runddieren, afgekeurd uit hoofde van longtering (pok ziekte) en de verordeningen dit geval betreffende. Deze beide besluiten luiden als volgt Schudevergoediiigen voor afgemookle dieren.—VI'ij- zigingen aan artikels SS en T van het reglement van September IHHB, l>e- Lreilende liet landbouw» fond». Wij, LEOPOLD II, Koning der Belgen, Aan alle tegenwoordigen en toekomen den, Heil, Gezien de wet van 30 December 1892, op de gezondheidspolilie der huisdieren Herzien de koninklijke besluiten van 26 September 1883,6 April 1886, 6 Juli 1887, 30 Juni en 9 September 1890 Op voorstel van Onzen Minister van landbouw, nijverheid en openbare wer ken Wy hebben besloten en besluiten Art. 1. l)e artikels 5 en 7 van het reglement betreffende 't landbouwfonds zijn door de volgende schikkingen ver- vervangen Art. 5. De taks der schadevergoe ding is bepaalt als volgt Een derde van de waarde der runddie ren, schapen, geiten, zwijnen en paarden of andere eenhoevigen, die uitsluitelijk voor den landbouw gebruikt worden. Een vijfde van de waarde der paarden en andere eenhoevigen, tot anderen dienst gebruikt. Evenwel mag de schadevergoeding in geenen gevalle de volgende sommen over schrijden 300 frank voor een paard ten gebruike van den landbouw 180 frank voor een paard ten gebruike van allen anderen dienst, voor een muil dier of muilezel 200 frank voor een runddier 50 frank voor eenen ezel 10 frank voor een schaap, eene geit of een zwijn. Het maximum der vergoeding voor de runddieren is bepaald op 100 franken, wanneer het dieren geldt van nijverheids gestichten, zooals stokeryen, suikerfabrie ken, enz. Het gemiddeld cijfer der schatting van de deskundigen en den aangenomen vee aarts dient lot basis der prijsbepaling van de afgemaakte dieren. Evenwel, indien de schatting overdre ven schijnt, kan de laks der schadever goeding, desgeval lende, door den minister verminderd worden, na nieuwe bevraging en in evenredigheid der wezenlijke waarde der dieren. Art. 7. De vergoeding toegekend in geval van afmaking van verdachte dieren, krachtens 1 van artikel 11 van het koninklijk besluit van 25 September 1883, gewijzigd door het besluit van 6 Juli 1887 is bepaald op de helit vande waarde dezer dieren. Nochtans zal de vergoeding de som van 300 frank per runddier en van 450 frank per paard niet mogen overschrijden. De schadevergoeding zal op dezelfde wijze geregeld worden, indien, by de lijkschouwing van paarden, afgemaakt volgens 3 van voormeld artikel 11, het snot of de vorm niet erkend wordt. In tegenovergesteld geval zal de taks der vergoeding volgens de schikkingen van artikel 5 bepaald worden. Art. 2. Onze Minister van Land bouw, Nijverheid en Openbare Werken is gelast met de uitvoering van het tegen woordig besluit. Sehndevergocdlngen aan (le eigeiioarm van runddie ren afgekeurd voor liet verbruik uit lioolde van longtering (pokziekte.) Reglementaire «eliikUin- gen. Wij, LEOPOLD, II, Koning der Belgent Aan allen, tegenwoordigen en toekomen den, Heil, Gezien de wet van 4 Augustus 1890 betrekkelijk de vervalsching der eet waren Gezien het reglement nopens den vleeschhandel van 9 Februari 1891, alsook het Ministerieel Besluit van 28 der zelfde maand, genomen krachtens artikel 3 van voornoemd reglement Overwegende dat de toelage van het landbouwfonds aangeschreven op de be grooting van het departement van Land bouw, Nijverheid en Openbare werken vermeerderd is geworden met het doel de uitvoering van voormelde reglementen te vergemakkelijken, namenlijk door het toekennen van geldelijke vergoedingen aan de eigenaars van runddieren waarvan het vleesch voor het gebruik, uit hoofde van longtering (pokziekte) afgekeurd werd Gezien het koninklijk besluit van 10 December 1890 de venartsenijdienst her- inrichtend Gezien de adviezen van de inspekteurs* veeartsen den schout, of misschien juffrouw Franz, heeft den anderen pronkdukaat gekregen. Maar nu vraag ikboe komt hij aan dieu hals, weet gij bet misschien, juf- ferke sprak zg, over den schouder naar het meisje ziende. Ik kan toch niet gelooven, dat de dames op de hoeve het rustig aanzien, dat de meid hare sieraden omhangt 1 Kn dat in de week, onder bet hooien en schrobben en schuren en b(j zoo'n verschoten schijn tje, dat u gauw van het lijf zal vallen, 't is al te gek... Maar moeder I viel Louisje in, om hare moeder te susseu. De oogen van bet jonge meisje waren onafgewend op de nuffige deerne gericht, die hij alle vernederin gen, welke zg zich moest laten welgevallen, geen oogenblik hare fiere houding bad prijs gegeven. Dit klinkt alles zoo beleedigend, gij zjjt anders zoo goed en medelijdend en kunt niemand met tranen in de oogen zien. De dames op de pachthoeve hebben in al len geval den pronkdukaat ten geschenke gegeven. Ten geschenke gegeven, herhaalde juffrouw Griebel misnoegd. Zoo'n onervaren kieken, wil tok nog haar wijsheid Ditkramen en het is toch alles zon der slot of zin... Goede hemel, op de hoeve, waar Schraalhans keukenmeester is, waar ze 's namiddags niet eens een potje koffie op het vuur hebben en waar de oude heer iu een kaïnerjapon rondloopt, die met zooveel lappen en stoppen zit, dat ze precies eene landkaart gelijkt daar zullen ze aan de dienstboden dukaten geven wel zeker, dukaten Walzijl ge toch een gans. 't Is waar, ik kan niet goed natte oogen zien, maar zie me die zwarte daar eens die hebben geen traucn. Zij hield in en zag naar den landheer, die de hand naar haar uitstrekte, om haar te beletten verder te gaan, maar zijn boos gezicht hield haar niet tegen Nu, wat hebt gij op mijne woorden aan te merken, M- Markus vroeg zij zeer gemoedelijk. Ziet het verstokte meisje er naar uit, of ze ooit in haar leven natte oogen gehad heeft Kr zit niets anders dan de duivel van den hoogmoed in dat ziet op mij en mijns gcljjkan neer als op het stof van den weg. Met zulken heb ik geen medefijden ik zou huiche len, als ik anders zegde. Voor de rest wil ik mij niet boos maken. Onze pronkdukaat is bet niet, dat zie ik wel in, en aan wien de andere toebehoort, dat is mijne zaak niet. De menschen op de pachthoeve moe ten zelven maar op hunne hoede zijn, ik hen geen seftatbewaarder. Zij trad op de tafel toe en begon het tafelgereed schap klaar te zetten, en het meisje verliet het tuin huis. Te vergeefs boog M. Markus zich voorover, om hare oogen te zoeken, haar gelaat was strak en doordringbaar als van steen. Zij sloeg de wimpers niet op en ging bem voorbij, den trap af. Als aangetrokken, liep Louise haar na en bleef op het bordes stian. Ga niet boos weg riep zij baar half luid en smeekend na. Het meisje, dat juist onder het bordes voortliep, zag niet op cn maakte ook niet de minste beweging, die kon vermoeden, dat zij den toeroep geboord had. Geef u geene moeite, Louisje zegde mijnheer van het Hertenveld, die ook naar buiten gekomen was, en scherp uw kinderlijk verzoek kan dat niet goed maken. De onschuldige moet met den schuldige lijden dat is zoo vrouwenmanier. Ik ben ook in den ban gedaan, omdat ik meende, dat ieder verdedigend -oord tegenover soortgelijke beschuldigingen eigenlijk eene bcleediging is. Kom binnen, Louisje, doe niet zoo dwaas riep juffrouw Griebel op korten, bevelenden loon. Laat haar loopeii, die nufMen zal. net ala aan het hof, zijne woorden op een goudschaaltje moeien we gen, en dat terwijl eenieder ziet, dat de zaak mei den pronkdukaat allesbehalve pluis is. M. Markus, dat is eene meid net als Iedere andere, en omdat zij een zeker air weet aan te nemen, hoeft gij niet dadelijk te doen, alsof zij de nicht van den schout is. Daarmee bederft men de dienstboden en er is later geen huis meer meó te houden. Met deze woorden kwam zij ook dichterbij dedsur, krwiji zij het glas stond te wrijven, dat het mengsel van frambozen cn Scltzerwaterzou opnemen. (Wordt voorigfwi.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1