Allerhande nieuws. Dorpstudiën. Een en ander. Op voorstel van onzen minister van Landbouw, Nijverheid en Openbare Wer ken. Wij hebben besloten en Wij besluiten Art. 1. Er zal op de fondsen van den Staat eene vergoeding toegekend worden aan allen eigenaar wiens rund- dieren, na afmaking, zuilen erkend wor den van longteering (pokziekte) te zijn aangedaan en waarvan het vleesch voor de voeding zal onbruikbaar verklaard worden. Deze vergoeding zal door de bestendige deputatie van den provincialen raad gere geld worden, na visa van den inspekteur- veearts der provincie waar de afmakihg beeft plaats gehad, en op vertoon der stukken, vastellende dat de vereischte formaliteiten vervuld zijn geweest. Art. 2. In de provinciën waar een bijzonder fonds bestaat om de houders van dieren te vergoeden voor het verlies dat zij ondergaan door sterfte, zal het bedrag der vergoeding uitbetaald worden ten bate van dit fonds, voor zooveel er voldaan zal geweest zijn aan de bepalin gen van het huidige besluit, even als aan die van gezegd fonds. Art. 3. Om recht te hebben op de vergoeding, moet de eigenaer van het dier vertoonen 1° Een getuigschrift van den keurder- veearts, verklarende de waarde van het dier en bevestigende dat het vleesch heele- maal ongezond is 2° Een proces verbaal van schatting der waarde van het dier, gedaan op kos- sten van den eigenaar, door een beëedig- den expert, tot dit einde benoemd door de plaatselijke overheid 3° Eene verklaring der plaatselijke overheid dat het vleesch onbenuttelijk gemaakt is en bedolven, of vernietigd is geworden door physische of chemische behandelingen, overeenkomstig de regle mentaire bepalingen. Art. 4. De taks der vergoeding is bepaald op een vijfde der waarde van de dieren, zonder nochtans de vergoeding, in geen geval, de som van 75 frank perhootd overschryde. Het middelmatig schattingscijfer door den veearts en den expert vastgesteld,zal tot basis dienen voor het bepalen der waarde van de dieren. Art. 5. Ieder veearts, ten titel van vleeschkeurder ontboden, die het bestaan der pokziekte vaststelt, is verplic'.t dade lijk den provincialen inspekteur-veearts ervan te verwittigen (bijmiddelder dienst- kaart, form. nr5/'.) zonder kosten,aan het gemeentebestuur een dubbel af te leveren van zyn keuringscertificaat telken male dat het vjpesch onbenuttelijk is verklaard geworden. Het vleesdh even als de afval moeten ter beschikking gelaten worden van den provincialen inspekteur-veearts, geduren de de twee dagen volgende op het bezoek van den expert-veearts. Art. 6. De aanvragen tot vergoeding moeten, om geldig te zijn, binnen de dertig dagen na de afmaking gestuurd worden aan de bestendige deputatie der provincie waar de eigenaar gehuisvest is. Art. 7. Onze Minister van Land bouw, Nijverheid en openbare Werken wordt met uitvoering van het tegenwoor dig Besluit gelast. loopt en getuigt dat zij van hunne weer- digheid en voorrang, van hunnen rijk dom in natuurgaven diep zijn bewust met rechte mogen zy er fier op zijn en laakbaar is de verkleinende afgunst van jaloersche geburen, die ze daarom hoo- nend met den spotnaam van Wackensche Steiters beleedigen. Deftig in handel en wandel, ridderlijk in zyne betrekkingen met vreemden, wordt de Wackenaar in zynen omgang overal gezocht en de kwinkslagen van zijnen spitsigen geest, lijk de boeiende aard van zyne onderhandelingen doen hem aldra boven zijne medematen gun stig uitschynen. Hij heeft de logge hem mende stof van de lichte vleugelen en vlerken des denkvermogens afgeschud, ons gestadig in hoogere sferen der inen- schelyke denkkracht te zweven. Bij hem rolt het gesprek niet altyd eentonig er haperend over procent, winst en verlies, dit is zijn arbeid op de weekdagen des zondags breiden zijne wieken zich uit en binnenlandsche staatkunde lijk uitland- sche politiek, maatschappelijke toestan den lijk huishoudkundige vragen komen beurtelings op het tapyt en worden druk en grondig besproken. Wacken heeft eene aantrekkelyke ge schiedenis, die ongelukkiglijk tot hiertoe niet is geboektmaar zoo ik verneem zullen zijne bewonderaars haast het ge noegen hebben eenige aangename bladzij den te lezen over zijnen oorsprong, ont wikkeling, welvaart en voorspoed, en het aandoelijk tafereel zien ontrollen der grootsche feiten van de voormalige inwo ners. Op voorhand begroeten wij ze be geesterend en heeten ze hertelijk wel kom. Wacken, beweert men, komt van het latynsche woord aquah water en strekt zich op een tydstip terug wanneer het nog eene zeehave wasvan daar mis- schien de waarschijnlijkste uitslag van het gekende de - Wackensche waterhee- ren. - De oudste oorkonden berusten te Brugge en schijnen uit den tijd van Karei den Groote te stammen. Met wel gerech tigde fierheid wyst men hier op een be- wijsstuk eener doorluchtige prinses uit het vermaarde huis van Burgondië ge sproten en die in Wacken haar kasteel had, bewijsstuk waardoor het toegelaten wierd hier eene markt in te richten. Daar ziet men iederen dijnsdag eene bonte menigte door een wemelen de sierlijke optooi en schik, de verfijnde gekunstelde gelaatstrekken van lieftallige steêjuffer- tjes wisselen met de natuurlijke eenvou dige dracht en rooskleurige wangen van glimlachende en bevallige boerinnekens, aanminnig af, die regelmatig hunne koopwaren, eieren en boter, komen ver- venten. T is daar dat de beteekenisvolle oogslagen gewisseld worden die het aar dig begin uitmaken dier vele aandoen lijke romans en jonge herten aaneensnoe ren, waarde eerste liefdevonken ontlui ken, waar betrekkingen aaneengeknoopt worden die hunne gansche levensgeschie denis beheerschen handen der vijanden van alle christelyke samenleving worden opgevoed. Het socialism is een verfoeilijke secte onder dit opzicht,omdat zy den grondslag van alle orde afbreekt. Wat er gezegd werd over de katholieke ceremoniën is te stootend om hier te wor den herhaald. Volgens zekeren redenaar, die zoo wat samengeraapte zinsneden uit kraamde over het niet bestaan van God, is het socialism bezig met die godheid tè ontmaskeren, en te bewijzen dat het kapitaal aan den werkman ontstolen is. Met dien onzin, reeds voor eeuwen uit gekraamd, reeds voor eeuwen weerlegd, misleidt men de arme werklieden en de kinderen, die in hunne onnoozelheid de grootsprekers en woordenkramers looven. De vooruitstrevers en de libre pen- sée hadden zich, natuurlijk, by het hei- densch.bij dat duivelsch feest aangesloten. Itelei-eiidum. Zooals men weet is iedereen in België tegen het Re ferendum. Slechts twee gazetten zijn er voor de Nation en de Ré forme. Buiten de ministers is geen enkel poli tiek man van beteekenis er voorstander van in ons land. En toch wil men pogen de referendum- pillen aan het Belgisch volk te doen slik ken. Daarom heeft men de hulp ingeroepen, wordt er gezegd, van den heer Hilty.een professor in de hoogeschool van Bern in Zwitserland, en van den heer Arthur Des- jardins, een Franschman. Die twee geleerden zijn naar het ko ninklijk paleis te Laken ontboden ge weest, zegt men. Zoodat men vreemdelingen gaat halen, omdat men geen Belgen kan vinden, die voor het volk de schoonheden van het Referendum willen doen schitteren. Dat zal nog eene reden te meer zijn om de Belgen al meer en meer op hun paard te doen springen. Vreemdelingen buiten 1 De spoorwegbesturen hebben met veel iever voor de duivenmaalschappyen de verzendingen zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Eene uitgebreide dienstorde is verschenen om aan de duitsche spoorweg en statiebedienden de noodige inlichtingen te geven en dat het spoorwegbest uur goed zou doen, ten gebruike der belanghebben den, in den handel le brengen. Daarin wordt vermeld dat de duiven aan den prijs van - kleine snelheid, met groote snelheid vervoerd worden, dat in de statiën zooveel mogelijk plaatsen zullen worden voorbehouden voor de op- latingen, dat alle gemak zal gegeven wor den aan de begeleiders, convoyeurs voor het verzorgen der duiven, Jat er zelfs in sommige gevallen bijzondere trei nen zullen worden ingericht, welke als dan dooreenen verstandigen, werkzamen en zorgvolle treinoverste, een treinwach ter en twee overladers zullen bediend worden. Men moet waarlijk gelooven dat het vervoer van duiven eene winstgevende bron van ontvangsten is voor den spoor weg. Geen wonder dan ook dat Duitsch- land zooveel iever aan den dag legt om den door Frankrijk weggeworpen koek te bemachtigen KIES KHOWJK. De minister van binnenlandsche zaken heeft Dijnsdag in de Kamer twee wetsont werpen neèrgelegd, nieuwe zetels voor stellende in den Senaat, in de Kamer van Volksvertegenwoordigers en in de provin cieraden. Die vermeerdering komt voort door 't aangroeien der bevolking, besta- tigd bij de laatste optelling. Ziehier de arrondissementen die 't getal van hunne vertegenwoordigers zullen zien aangroeiën Volksverteg. Senators. 3 1 1 Sterfgevallen. Dood van prins de Mérode. Woens- j dag, rond een uro 's namiddags, is te Brussel overleden, de weledele heer graaf de Mérode, prins van Grimberghe en 1 uc lurauuc, pims van uriinoergne en j ,;7.)0 Hi Rubempré, voorzitter van den Senaat, K»o0i Botermarkt.Heden z. werden 840 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer Op bijna gelijken afstand tusschen Thielt en Waereghem, op de weinig ver heven helling van een kleinen heuvel, ligt het schilderachtige Wacken waarop ik voor een oogenblik de aandacht mijner welwillende lezers vestigen wil. Aan de monding der slingerrivier, de Mandel gelegen, schijnt het met zijnen prachti- geu toren, die siatig en fier. als eenen pijl de hooge wolken doorklieft, de kron kelende waterloop en dezes uitgestrekte beemden, lyk de Denderweiden wijd ge kend en ver beroemd, te beheerschen en als eene grootsche koningin te gebieden. Iets aantrekkelijks, iets verheven, iets aanlokken'! en boeiend heeft die ge meente, die, door den kunstmatigen aan leg zijner openbare gebouwen als bijzon dere huizen, door den schoonen schik en weltreflende samenloopende overeenstem ming zijner breede straten, het genoeg lijk aanzicht van een klein stedeken op- levert. De natuurschoonheid, met kwistige hand, over Wacken ten toon gespreid, gepaard met het aantrekkelyke harmo nische, waarmede de edele kunstzin zijner rondborstige bewoners hunne geboorte plaats hehben weten op te sieren en te tooien, slaan met stille verrukking en innige ontroering wanneer men het be wonderend oog voor de eerste maal over dit schilderachtig panorama zweven laat; zij boeien ook den half in begeestering weggezonken, in zooveel schoonheid ba denden aanschouwer, en laten in hert en ziel dien diepen gemoedsvollen indruk terug, waar door h(j zich immer aange trokken en genegen voelt naar die plaats terug te keeren waar hij in stille bewon dering zulk zoét genot en kalme ziele- vreugd heeft gesmaakt. Hier ongelukkiglijk bestaat eene keer zijde aan dit prachtig tafereel, die ik liefst had terzij gelaten maar die ik nogtans gedwongen ben in het daglicht te bren gen. Van alle gemeenschapsmiddelen be roofd, is de luister van Wacken reeds gedaald. Niettegenstaande het krachtda dig streven en de ontembare wilskracht zyner bewoners die onverpoosd tegen het onoverwinbare noodlot der maatschapi>e- lyke wetten te velde trekken. Hier meer dan elders om den voorvader! yken glans en luister, voorspoed en welvaart te vrij waren tegen onvoorziene schokken is het leggen van eene tramlijn volstrekt noo- dig die deze aangename streek met het omliggende verbindt. Met het warme ge voel eener begeesterde overtuiging, heb ik een zeer invloedrijke persoon een prachtig ontwerp hooren uiteenzetten, die al de voorspelde onheilen zou voor komen en afkeeren met Wacken van den eenen kant met Waereghem en van den anderen met Marckegein, Denterghetn. Aersele, Ruysledc en Aeltre te verbin den Daar ligt de toekomst van dit schilder achtig stedeken waarvoor ik het belang mijner welwillende lezers heb willen roepen. De aantrekkelyke aard van dit kalm en statig volk, is in juiste verhouding met zijne treffeude ligging. Waar de natuur al zyne grootsche gaven kwistig heeft opeengehoopt, moest zij ook niet den bewoner mild en rijk be- deelen, hem dien edelen en verheffenden kunstzin, dien vernuftigen geest en rech ten smaak in de ziele printen om haar werk te voltooien De Wackenaren zyn kunstenaren is eene spreuk die de straten Feest der jeu^d. Vooruit deelt eene beschrijving meé van het zoo gezegde feest der jeugd, dat eilaas een der verhevenste christenfeesten moet ver vangen de Eerste Communie van het werkmanskind. Het inrichten van dit feest, het gebrul tegen de papen en tegen de mysteriën van het katholiek geloof, de belofte die, zegt men, door de arme kinderen wordt afge legd, brengen walg in ieder eerlijk ge moed. Immers, men doet belooven een kloeke vrijdenker en onversaagde socialist te zijn nooit den knie te buigen voor het spook dat de christenen God noemen, en altyd dien anderen god te bestrijden eigendom en kapitaal. Het socialism wil ons in zekere oogen- blikken wijsmaken, dat het zich met geenen godsdienst bemoeit en kweekt integendeel haatvolle bestrijders van alle geloof.- het vormt eene soort van heide nen. van wilden zeggen wij, die het op pegeven oogenblik zal loslaten tegen de samenleving, tegen de Kerk, tegen de geldkas der burgerij. Plichtig zyn de ouders, die hunne kin- i deren in dien haat laten opvoeden te Bosae ninnn. Volgens onze landbouwers, zou die maan welke vol wordt op het einde van April of in den loop van Mei, de ongelukkige eigenschap bezitten van de botten der alsdan tengere en met sapgevulde planten te doen ros worden, 't is te zeggen bevriezen. Nu, de maan is hier maar de rustige en majesta- tische getuige van een feit, waarvan de eenige oorzaak ligt in de koude, door de uitstraling verwekt. De afwezigheid dier planeet, zooals Araco aangetoond heeft bewijst enkel dat de lucht helder is. Hoveniers spreiden over hunne planten dekens of matten uit, omdat zij, zeggen ze, door de maan niet zouden gezien worden. Stellig is die maat regel doeltreffend, maar de verkregen uitslag komt niet bij het onderscheppen der stralen van de maan, maar wel hierbij dat een gedeelte van de lucht verborgen wordt hetgeen de uitstraling belet. Daar het in den Zenith is 't is te zeggen loodrecht boven ons, dat de warmte 't gemakkelijkst vervliegt, zal het toereikend zijn om in 't algemeen de plan ten te beschutten, en schermen, schutsels, doek, matten, dekens, eindelijk eenen hinderpaal voor de uitstraling, welke dan ook, horizontaal over te spannen. Door toepassing van dit grondbeginsel, heeft men in de wijngaarden de gewoonte de wijngaardranken los te maken, opdat de minste wind de lucht die er opvliegt ver- nieuwe. Hier op onze buitenplaatsen heb ben wij reeds gezien dat men een groot vuur nabij eenen boom, waarvan men vruchten wilde hebben, aanstak. Beide middelsn hebben een gelijk uitwerksel de vernieuwing der lucht vermindert de uitstraling en de rook vormt eene kunst wolk die ze zeer matigt 't Is niet gelijk de buitenlieden denken dat de lucht er door verwarmd wordt maar 't is de dikke rook die een gedeelte des hemels verbergt. Garci lasso di Varoa verhaalt dat de inboorlingen van Peru deze doen wijze kenden zij branden mest om een dikken rook te geven, die de scheuten der jonge planten voor de te felle koude beveiligde. Antwerpen Mechelen Turnhout Brussel Leuven Oostende Gent St-Nicolaas Dendermonde Charleroi Luik Hasselt 't Zij 16 zetel» in de arrondissementen die bewarende afgeveerdigden bezitten en 5 zetels in de arrondissementen door liberalen verlegenwoordigd. De provincieraden zullen met 20 zetels vermeerderd worden, waarvan 1 voor onze provincie te Ledeberg. Te Gent werd donderdag M. Prosper Van den Kerckhove door eenige liberalen tot Senateur gekozen, in vervanging van wijlen M. Casier. De nieuwe Senateur zal hoogstens zes weken dien post bekleeden. 't Is bijna de moeite niet weerd om nieuwe visietkaar- tjes te laten maken 1 Philippeville. Prins Jozef do Chi- may heeft de kandidatuur aanvaard welke hem door de katholieken is aangeboden om zynen vader in de Kamer te vervan gen. Brussel. De socialistische Bond van Brussel heeft, in algemeene vergadering besloten De Brusselsche Bond der werkerspartij beslist dat zij, alleen of te zamen met andere politieke groepen, achttien kandi daten van het algemeen stemrecht zal aanbieden of ondersteunen. Deze beslissing zal aan al de politieke groepen van het arrondissement Brussel bekend gemaakt worden. Maandag 11 April, zal eene groole meeting gehouden worden waarop zullen uitgenoodigd worden al de partijgangers van het algemeen stemrecht, tot welke partij zij ook behooren. senator voor Turnhout, enz Over een achttal dagen, werd de acht bare voorzitter der eerste Belgische Kamer door de influenza overvallen. In den beginne was de kwaal niet kwaadaardig, doch over een paar dagen, nam zij eene aller ernstigste wending ~in. Dijnsdag, na een konsult van voorname geneesheeren, vroeg hij zelfs om berecht te worden. De doodstrijd was zeer zachtde prins is gestorven zonder, om zoo te zeggen, geleden te hebben. Zoodra het overlijden van den prins gekend was, begaven de leden van het diplomatisch korps van den Senaat en de Kamer, van de geestelijkheid, van het gerecht, het leger en den adel, zich naar het hotel van den aflijvige, om er, het teeken van deelneming, hunnen naam op het rouwboek te gaan neêrschrijven. De Koning en de Graaf van Vlaanderen hebben insgelijks aan de familie de Mérode hunne deelneming in den rouw doen betuigen. De doorluchtige aflijvige die 68 jaar oud was, was kommandeur der Leopolds orde en vereerd met tal van uitheemsche eereteekens. Graaf de Merode maakte maakte deel van den Senaat sedert 1867. Hij was on dervoorzitter eer men hem, in vervanging van baron d'Anethan, het voorzitterschap opdroeg. Lijkplechtigheid te Brussel. De lijkdienst van M. de graal de Merode zal plaats hebben op maandag aanstaande, in de kerk der HH. Joannes en Stephanus. De plechtigheid is uitgesteld uit hoofde van den verjaardag des konings, die zaterdag plaats heeft. Nog geene maatregelen zijn voorge schreven, aangaande het ceremonieel. De ministers zullen vandaag de noodige schikkingen nemen, doch het lijdt geen twijfel of het garnizoen en de burgerwacht zullen aan de plechtigheid deelnemen. Na den dienst wordt het lyk naar Wes- terloo gebracht, waar daags nadien de bij zetting in den familiekelder zal geschie den. De koning en de graaf van Vlaanderen hebben zich persoonlijk naar het hotel de Mérode begeven, om aan de familie een rouwbeklag te brengen. Zij werden ont vangen door den zoon van den overledene en de andere leden der familie. Alvorens liet sterfhuis te verlaten heb ben zij het stoffelijk overschot van den graal' eere bewezen. De koningin en de gravin van Vlaande ren hebben donderdag op hunne beurt het sterfhuis bezocht; zij hebben lang bij het lijk gebeden. Ook M. Beernaert heeft de doodskamer bezocht. Aalst. Maatschappij van Ouderlingen Bijstand der Bureel- bedienden, Reizigers, enz., onder de kenspreuk Takjes morden Boomp jes. Morgen Zondag 10 April om 2 1/2 ure namiddag, ter militiezaal ten Stadhuize alhier, zal de heer JULIUS LEFEBVRE, Voorzitter van den Bond der Maatschappijen van Onderlingen Bij stand der Bureelbedienden, Reizigers, enz. van Belgie, gevestigd te Brussel, een voordracht houden. Spreker zal han delen over 1. Den toestand der Bureelbedienden, 2. Doel van den Bond der Maatschap pijen van Onderlingen Bijstand van Bu reelbedienden, Reizigers enz van België. Moordpoging te Brussel. F... die dinsdag nacht dronken thuis kwam, moest wat te lang kloppen naar zijne goesting. Toen zijne arme vrouw open deed, wierp hij zich als een wild dier op haar. Voorbijgangers vonden er plezier in. De woestaard, hierdoor aangemoe digd, haalde eenen revolver te voorschijn geladen met zes kogels, en legde aan. De heer Gillet, bureeloverste in het gemeente bestuur, ontwapende hem en leidde den razende naar het politiebureel der derde afdeeling. Overboelaere. Woensdag 6den April heeft het parket van Oudenaarde een onderzoek ingesteld en de lijkschou wing bevolen van den genaamden X..., vader van 7 kinderen, die over 8 dagen afgewacht en zoodanig mishandeld werd, dat hij zijne wonden niet heeft kunnen overleven. De drie plichtigen zijn gevlucht, de politie gelooft nochtans op hun spoor te zijn. De begrafenis van het ongelukkig slachtoffer had plaats onmiddelijk na de lijkschouwing. Eene groote menigte woonde de lijkplechtigheid bij. Wreed ongeluk. Aan het kerk hof op St-Pieters-Aalst, waren donderdag middag werklieden bezig met boomen te vellen. Een genaamde Rousseau, wonende Ottergemschensteenweg, kwam daar bij om een kijkje te doen, juist op het oogen blik dat een der boomen viel. De ongeluk kige Rousseau had dit niet gemerkt en de boom viel op hem, hem het rechter been verbrijzelende. Men heeft de man naar zijne woning gebracht, waar hem de noodige zorgen zijn toegediend. Zondag morgend voerde in vollen druf een rijtuig den zoon van den heer schepene Vanden Bogaerde, te Dender monde, die zijne eerste kommunie gedaan had, met zijne ouders van de kerk naar huis. Aan de Brusselsche poort vloog eene portel open en de eerste kommunikant viel met het hoofd voorop uit het rijtuig en bleef met de voeten in den steger hape ren. liet springen der lam penglozen. Dit ongemak wordt roorzaekt 1° Door het scheefstaan der glazen, hetgeen dikwijls veroor zaakt wordt door kleine stukjes glas, welke in den brander zijn blijven liggen de vlam brandt dan onregelmatig en geeft eene onregelmatige verwarming aan het glas. 2. Door dat het glas te vast in den branderring geklemd zit, waardoor het bij verwarming niet gemakkelijk kan uitzetten. 3. Door het in 't begin te hoog op draaien der vlam. 4. Wanneer het glas aan eene zijde door een kouderen luchtstroom wordt afgekoeld. Dui venprij skampen Zooals gemeld is, zegt de Gazetteheb ben de duivenmaatschappijen van Luik besloten, hunne prijsvluchten in Duitsch- land en desnoods in meer oostelijke lan den te houden. De maatschappijen van Brabant, de beide Vlaanderen en Antwerpen, zegt het blad, hebben besloten in eene onlangs te Mechelen gehouden vergadering, dat zy hunne koersen op de zuid-oostelijke lan- - ----- -r- i den zullen richten als ElzassLotharingen. beklagen ztfn de kinderen, die alzoo, in de I Zwiuerland en Beieren. Rechterlijke kronijk. Overtreding der drank wet. Brutale herbergierster. Voor de Rechtbank van Dendermonde wenl dezer dagen de volgende zaak be handeld Op eenen avond van den vorigen win ter kwam een dronken persoon in eene herberg van Buggenhout. Hij vroeg nog drank en ofschoon de herbergierster wel moest weten dat de wet haar verbiedt aan dronken personen te schenken, deed zij zulks toch. Toen het uur van sluiten daar was en de man door dronkenschap alle bewust zijn verloren had, vond de herbergierster niets beters dan hem aan de deur te zet- ren. 's Anderendaags vond men hem dood en het lijk was totaal bevrozen. De herbergierster werd vervolgd voor overtreding der drankwet en manslag door onvoorzichtigheid. De Rechtbank veroordeelde die vrouw voor het eerste feit tot 10 fr. boet en voor het tweede tot 6 maanden gevangenis. Daarenboven moet zij 400 fr. schade vergoeding betalen aan de moeder wed' wier eenige steun de jongeling was. Wel verdiend. De rechtbank kan voor dergelijke ongehoorde feiten niet te streng zijn. Wettelijke besluiten. Bij koninklijk besluit van 5 April is de heer V. Van Wambeke, voorzitter der rechtbank van eersten aanleg te Oude naarde, voorzitter benoemd der rechtbank van eersten aanleg te Gent, in vervanging van den heer De Smet, tot andere bedie ningen geroepen. Het sterfhuis wordt voortdurend door 1 eene groote volksmenigte bezocht en bui tengewoon talrijk zijn de handteekens op het register van deelneming. Onder de bezoekers telt men vele inw ners van Westerloo. Wij vernemen het overlijden van den E. H. Amandus Uyttenhove, pastoor te Lede, (Audenaarde) Hij was te Dender- hautem geboren den 1 Januari 1827. In 1857 onderpastoor benoemd te S Pieters- Aalst werd hij in 1859 verplaatst naar Audegem. Op 24 April 1875 werd hij pas toor benoemd te Lede. Hij bestuurde met den grootsten iever zijne parochie, en aanveerdde met gelatenheid in den wil des Heeren de pijnlijke en langdurige ziek te die hem tot het graf bracht. Priesterlijke Benoemingen. Zijn Onderpastoor benoemd Te Ver- rebroeck, de E. H. E. Lamon. Volkskamer. M Woeste interpelleerde den heer minister van inwendige aangaande het verbod des heeren Burgemeesters van Lens van het weekblad L'lndicateur d'Ath langs de straat te verkoopen. Onze achtbare Vertegenwoordiger en de heer minister keurden dit verbod als ongrondwettelijk af, en deze laatste voegde er bij dat hij alle dergelijke reglementen zal verbreken. De liberalen die tegen het besluit door den katholieken Burgemeester van Eecloo genomen waarbij den verkoop aldaar van v Hel laster Nieuws werd verboden, zoo geweldig tempeestten, keuren nu liet besluit van den liberalen Burgemeester van Lens tegen den verkoop van een katho liek blad, met handen en voeten goed. t Is weer eens cela dépend des cas, dat hangt van 't geval af Bond der Katholieke Bekwaam- heidskiezers van Aalst. 2de SEKTIE. Vergadering op Maandag 11 April 1892, om 8 1,2 ure 's avonds, ter herberg In de Vischerij, bij den heer De Veyi.der Lange Ridderstraat. DAGORDE PrljsBchictingopden Bak. I Rap als de weerlicht sprong de heer Maffei toe en greep het kind op het oogenblik dat een wiel hem over het hoofd zou rijden. Dank aan dien moedigen bur ger is het kind er met eenige kneuzingen van afgekomen. Een kluchtigaard Maandag na middag werd er aan de Neckerspoelbrug te Mechelen niet weinig gelachen met eenen kerel die, uitroepende dat hij zich ging om het leven brengen, de vest in sprong. Daar het water niet hoog was, kwam hij er nauwelijks onder en, mits hij bemerkte dat niemand ter zijner hulp kwam, zwom hij naar den kant en kwam er druipend uit. Dit voorval had menigen voorbijganger houden staan. Een ernstig ongeval had woensdag te Leuven plaats. De artillerie-kapitein Foivart, met zijne manschappen door de Thienschestraat komende, zag eenen tram naderen, die hem den weg afsneed. Hy deed zijne soldaten teeken om stil te hou den, doch zijn peerd schoof op de riggels uit en viel.De voerman van den tram kon zijn rijtuig niet bij tijds tegenhouden, zoo dat het rechterbeen van den kapitein on der de wielen verbrijzeld werd. De toe stand van den gekwetste is zeer erg. Honderd vijftig werklieden hebben den arbeid hernomen in den put n. 2, van Anderlues. Verscheidene werklieden wei geren in den put n. 3 neer te dalen, zoo lang de lijken der slachtoffers niet opge haald zijn. De weduwe Rosine, barreelwacht- ster te Jumet is, terwijl zij de barreelen voor het passeeren van eenen trein wilde sluiten, door do locomotief overreden en onthoofd. De arme vrouw bekleedde de zen post sedert den dood van haren man, welke op dezelfde wijze aan zijne dood kwam. Het ongeluk, dat de arme vrouw trof, was veroorzaakt door het vast raken van haren voet tusschen de riggels. On danks hare wanhopige teekenen kon de machinist niet meer in tijds stoppen. Een honderdtal soldaten van het 8e linie werden donderdag ter hulp geroepen om werkzaam te zijn bij eenen bosch- brand, die t» Reckheim was uitgeborsten Te Lanaken aangekomen werden zy ech ter teruggezonden, daar 140 kostgasten van het bedelaarsgesticht het werk reeds verricht hadden. De brand heeft zich be paald by het vernielen van omtrent 20 hectaren voortreffelijke mastenboschen. Woensdag avond heeft men te Au- velais, in den hof van eenen raijnbestuur- der eenen ouden, ijzeren ketel gevonden, inhoudende 79 dynamietkardoezen, van de soort zooals men in de mijnen bezigt. Het was de mijnbestuurder zelf die den ketel vond, terwijl hij den hof omspitte van het huis, dat hij nog maar eenige maanden bewoont.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2