Een en ander. Sociaal. Eerbied. Allerhande nieuws. aan Cesar te mishagen, en veeleer van op eigen gezag te werk te gaan, abdikeert hij, raadpleegt het volk, en aangezien hij zich de handen wascht in een bekken met geparfumeerd water, denkt hij dat hij zich het geweten wascht door een onver wacht volksbesluit. - Wier. wilt gij dat ik u overlever, Jesus ofBarrabas Dat is het eerste formuul van het referendum. - Men weet welk het antwoord was van het souvereine volk. aangeleid en meegesleept door de wetgeleerden en fari- zeërs Ztj stemden voor Barrabas en tegen Jesus. - De geesseling, de kroning met door nen, de kruisiging zijn de onmiddellijke gevolgen geweest van die raadpleging. - Welnu, het volk is altijd gemakkelijk meè te slepen, en er worden altijd wetge leerden en fariseeërs gevonden, die zich met dat werk zullen belasten die altijd, dwars door de eeuwen heen, tegen de Kerk van Christus, do vervloeking zullen uitroepen Kruist hem, kruist hem Pilatus heeft ook, tot op onze dagen, navolgers gehad, die hem treffend geleken en dezelfde handelwijze hebben aange wend als hun voorzaat, die zich het ge weten en de handen waschte. Die mannen zeggen ons niets dat ons vertrouwen inboezemt en dat gevoelen valt loodzwaar op de instelling, waarvan men zeker een werktuig zou maken van poli tieke driften en dwingelandij. Uur van Greenwich. Bericht. Van 1 Mei eerstkomende, worden de diensturen van al de treinen van Staatsspoorwegen geregeld naar het uur der middaglijn van Greenwich. Dié uur is 17 minuten ten achteren op die der middaglijn van Brussel, zoodat, wanneer hot te Brussel middag is, het te Greenwich slechts 11 u. 43 is. Al de treinen zijn dus 17 minuten ver vroegd. Zoo is, bij voorbeeld, het dienstuur der tremen die thans vertrekken 's morgens ten 7 ure (Uur der middaglijn van Brus selvan 1 Mei gesteld op 's morgens 6 u. 43 (Uur der middaglijn van Greenwich). De uurwerken van de statiën en van al de afhankelijkheden van het Beheer van Staatsspoorwegen, worden insge'ijks giv regeld naar het uur der middaglijn van Greenwich. De uurwerken buiten de statiën die thans 2 minuten verschillen met die bin nen de statiën, worden met deze gelijk gezet. Er wordt herinnerd dat twee minuten vóór hot dienstuur van vertrek der trei nen, geene plaatsbewijzen meer afgegeven worden. Het Journal de Liège, het orgaan van M. Frëre, deelt een schrijven meè dat, in het liberale kamp als een manifest van den gewezen leider der liberale oude pruiken aanschouwd wordt. fn dit schrijven wordt gezegd dat als de meerderheid der liberale vereeniging van Luik zich ten voordecle van het allomankiezer verklaart - wij rechtveer- dig en natuurlijk vinden dat zij zync par tijgangers gelast dit stelsel te vertegen- woon ligen voor het kiezerskorps. - Wij, doet de Chronique bemerken, is onbetwistbaar M. Frëre. En dit blad besluit hier uil dat M. Frëre zijn spelleke uit 't spel trekt, ot liever, de pijp aan Marten geeft De Chronique durft niet vlakaf zeggen c Wij waren er goed van af. Zij ver bloemt wel hare woorden maar de distels steken tusschen de bloemen het hoofd op. Ongetwijfeld zal M. Frëre zoo verre niet gaan Wlj/.e stemming. De be stuurder der vrije katholieke school van Blankenberge heeft den gemeenteraad ge vraagd dat zijne school zou aangenomen worden. Die vraag wenl woensdag onderzocht en aangenomen met 0 stemmen tegen 4. Drie liberalen hebben gestemd met de drie katholieke raadsleden, omdat zy vin den dat de katholieken, die de lasten hel pen betalen, insgelijks het recht hebben uit de stadskas ondersteund te worden Die drie onafhankelijke liberalen heb ben hier bewijs gegeven van rechtvaardi gen geest. Hoeveel zou men er nog vinden van de geuzenklick, die durven luidop zeggen dat de katholieken zooveel recht hebben als de liberalen Gazette van Brugge.) liet ééne, vrije on geluk kig 11 Ili'-. Wij lezen in Vooruit sprekende over Italië Het is nu in dit land een algemeen kla gen geworden over de zware lasten welke op den Staat wegen door de menigvuldige Roeven waarvan hy eigenaar is gewor dén Hy smacht onder den eigendom 1 Dat zit op de volgende wijze in den haak In enkele jaren zyn in dit land 7VS.ÖOO hoeven aangeslagen omdat do eigenaars hunne belastingen niet meer konden betalen. Op dit getal werden slechts 20,000 hoe ven door nieuwe eigenaars aangekocht en de Staat zit er nu nog met 51,000 op den nek, waarvan een onbeduidend getal eenen pachter hebben gevonden. Het is niet moeilijk te berekenen wel ken last dit is voor de regeering. Maar gemakkelijker nog om verstaan is de groote schande. Wellicht staan 50,000 hoeven gausch ledig, zonder iets voort te brengen, terwijl dui/.ende land bouwers omkomen van ellende en niets beter vragen dan te mogen arbeiden. Is eene regeering niet doorrot die aldus de werkzame menschen tot den honger dood en de staaiskist naar 't bankkroet voert En 't was om tot dien uitslag te komen dat Victor Emmanuel geholpen door Gari baldi en toegejuicht door Vooruit, den Paus en de andere vorsten van hunne sta ten moest berooven. Dendergalm is in zijne oude zagerijen hervallen en durft ons uitdagen op vragen waarover wij zoo dikwijls ons gedacht uitgedrukt hebben hij vindt dan ook eer lijk en deftig ons zienswijzen aan te eige nen die verre van ons gedacht liggen. Moest men dien heldgelooven Den Je' bode zou aan alle werkmansbesëherming vijan dig zijn hij alleen mag als verdediger der zwakken tier optreden, want tegen ons was hij partijganger van het minimum van daghuur, van het maximum van werkuren, 't is te zeggen, van het acht uren werk. Nu, even als de aap die de magische lanleern toont, heeft die held ook verge ten zijn lamp te ontsteken. Inderdaad bescherming en bescherming zijn twee. Wil Dendergalm van eene tusschen- komst van den Staat in die^vragen, wil hij van eeno wettelijke regeling of te wel, kleeft hij het gedacht aan van den Paus die dergelijke vragen voor bijzondere Comtnissiën begeert te zien brengen, 't is te zeguen, de werkman beschermen wil door vakvereenigingen Deze laatste ziens wijze is die van al de katholieken en van Denderbode. Met een waar vermaak en genoegen, in eene vlaag van eigenheide bestatigt Den dergalm dat de beweging ten voordeele dier kwestiën algemeen wordt. Nu die beweging is niet ten voordeele van een wettelijk bepalen van een minimum van loon om die beslissing aan de vakvereeni- gingen over te laten. Dus juist wat Den dergalm verdedigt. Met eene geuzenvoorliefde is Dender galm dikwijls op het thema weèrgeko- men dat de sociale vraag uitsluitelyk een kwestie van de maag is, dat de werk man geen boterham meer heeft met mis te hooren en litaniën te prevelen Om hern te bewijzen hoe zeer hij den bal heeft mis geslagen willen wij hem een uittreksel voorgeven van een Fransche geleerde, op wiens bevoegdheid Dender galm stoeft en boeft. M. Anatole Leroy-Benulieu schryft in de Ilevue des DeuxMondevan 1" maart 1892, onder den li tal van Paus- dom, Socialism en Demokratie: De maatschappelijke vraag struikt tegen eene zedelijke kwestie en het is bijzon- der met den geestelijken kant dat men zich moet bezig houden Het zijn de zielen die men moet bevredigen en het eenige dat hun de liefde van den vrede kan inboezemen is de christene geest. Begrepen, DendergalmGij die het beslaan van God en ziel loochent moest natuurlijk ook loochenen dat het maat schappelijk vraagstuk een zedelijke kant had, onder een niet-stoflèlijk oogpunt kon aanschouwd worden. Gij droomt eene samenleving op onafhankelijke zedeleer gebouwd I Arme jongen nogmaals wordt uw stelsel door denzelfden Fransbhen schrijver afgebroken. Luistert Hij is reeds verre voorbij, de tyd, dat wij ons wilden overtuigen, dat weten- schap en rede, die de koninginnen der nieuwe wereld waren, genoeg waren en bekwaam om de menschen te leiden Wachten wij ons wel van den ijdele hoogmoed van een blind doctrinarism. Om het socialism te beperken, tegen te houden en is het niet voldoende op wetenschappelijke wijze,het ongegronde van zijne logiek, het onware van zijne grondbeginselen, het dwaze van zijne droombeelden en hersenschimmen af te scheiden. Men moet op het volk wer- ken, het aan de wrok, haat en afgunst betwisten, het ontrukken aan zijne menners en aan zijne slechte driften. En welke middelen heeft de wetenschap, hebben de huislioükundigen Hier is eene zeil olijke macht noodza- kelijk Men moet de menigte cvangeli- sec ren. en het goede woord da', men het brengen moet en is het woord niet der wetenschap, want de wetenschap in de handen van een kind is een vernielings- werktuig zoowel als een bestaanmiddel. Wat liet volk ontbreekt wij weten het 't is een woord van geloof en liefde die de gemoederen heropbeurt en die vrede met het leven verschaft. De vrede der ziel, de tevredenheid van het hert, do de vereeniging der begeerten, der ver- langens en noch de Staal, noch de toet en kunnen hem dat geven. Die vrede kan alleen maar uit den Hooge komen met liefde en genegenheid en zelfopoffering. Indien het beheer van God nog niet is aangekomen, 't is dat de christene geest in de wereld nog niet genoeg is doorge- drongen.Maar helaas verre van de maat- schappelijke deugd van het christianis- mus te gevoelen miskent ze de heden- daagsche demokratie 1 Met ander woorden Dendergalm, in de Kerk alleen ligt de redding, in de Kerk alleen ligt de ware oplossing van het maatschappelijk vraagstuk. Dende>*gaim somt met een hert olijk genoegen al de volzinnen op uit katholieke bladen, die door de hevigheid \an den twist vervoerd, door hunne overtuiging te ver meegesleept, in zake van liet refe rendum zich in bitsige beoordeelingen over onzen vorst uitlaten. Spiegelt u dan eens zelf, Dendergalm of hebt ge nu dan toch geen brijzei memorie of denkkracht meer Hebt gij vergeten dat uwe partij tijd stippen in hare geschiedenis telt, wanneer de liberale bende der garde civiek, in de hoofdstad, de kolf var; het geweer in de lucht staken onder de vensters van het koninklijk paleis en op schandige wijze uitriepen - weg met de Koning van kar ton. - Hebt gij de geuzen betoogingen in Brus sel vergeten in hot begin van September 1884 en welke tint deze aannamen Wat schreeuwde men gedurig anders als. Weg met den Koning, leve de republiek Behoort gij dan, gij die u vooruitstrever of progrecsist noemt, tot eene partij niet waarvan de hoofden de menners openlijk als republikeinsche gezinden optreden en zich geenszins op eerbiedige wijze over den vorst uitlaten Eer gij dus aan 't beknibbelen gaat, meester Kameleoen. spiegelt u eens goed en misschien zult gij dan min lust hebben, dwaasheden te zeggen die tegen u moeten ki eren. Kteclitei'liike l&i*onijk. Duivenmelkers voor de Rechtbank Over eenige weken is er gemeld dat drie duivenmelkers van Bergen, bij mid del van ingebeelde namen, de eerste prij zen van den wedstrijd hadden weten bin nen te palmen. Die slimme duivenmelkers waren nie mand anders dan de voorzitter, de secre taris en de kassier van de inrichtende maatschappij. De alzoo afgetruggelde som bedroeg 1100 fr. waarmee de vrienden een plezier reisje naar Parijs deden. De Rechtbank heeft de drie liefhebbers hunnen lust betaald gezel, met 2 maanden gevangenis en 50 fr. boete. Kunst- eu Letternieuws Komt te verschijnen I><» Go- moonto *1 oor-Mei bij Aalst en hare geschiedenis door Oscar Reyntens, advokaat. Dit boek ongeveer 250 "bladzij den behelzende, is versierd met verschil- lige platen zichten van de parochiale kerk, de kapel en het kasteel, wapen schilden en zegels. Prijs fr. 2,75. Te ver krijgen ten bureele vau Den Dender bode. Vadcrlandsch Verbond legen hel a/koolism. Deze vereeniging, onder het eere-voorzitterscliap van den graaf van Vlaanderen, schrijft eenen prijskamp uit voor het schi ijven, in 't Vlaamsch of in 't Fransch, naar keuze, eener volksbro- chuur, over de gevaren van hetalkoolism en de middelen om ze te bestrijden. Deze brochuur zal ten minste 32 tot 50 bladzijden (formaat Charpentier; moeten behelzen. De handschriften, een opschrift of spreuk dragende, die herhaald moet zijn op een briefje dat in eenen gesloten om slag geborgen zit, moet voor den 31 December 1892 ingezonden zijn aan het sekretariaat van het Verb nd Jozef II straal, 89, te Brussel. Reeds gedrukte werken knnnen niet meer meedingen De jury zal zes maanden na zijne samen stelling, uitspraak doen. De schrijvers der bekroonde werken bekomen 500 fr. De bekroonde werken blijven de eigen dom van het Verbond. De niet bekroonde werken mogen terug gevraagd worden. Priesterlijke Benoemingen. Is ouderpastoor benoemd te St-Lau- reyns, de E. H. H. Van der Linden, pro fessor te Geeraerdsbergen. Rotermarkt.- Heden zaterdag werden 781 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 5500 kilogr. Beweging «lei* Haven «let* mannd Maart I Hi)2. Zijn binnengevaren 14 Schepen kolen metende te samen tonnen 1200 15 Schepen granen, bloem en zaden metende te samen tonnen 1251 19 Schepen steenen, zand, ajuin en wortels, metende te samen tonnen 1720 8 Beur» - --willige K" .1- «amen 750 Zijn uitgevaren 6 Schepen geladen met haver en rogge,metende samen tonnen 540 Te samen tonnen 5461 Zij dus 5.-161,000 kilos. §laclUliuiR dei* Stad Aalst. Geslachte vee van 11 April tot 15 April 1892. Ossen 17 koeien 2vaarzen 19 kal veren 19 schapen 15 lammeren 12 varkens 6 paarden 1. Totaal 91 koppen. - De naaimachien in 't bereik van alle beariend Hit huis Firmiu Mignot tc Brussel, biedt 3.i00 uit muntende cn splinternieuwe naimachienen Elius How ie koop die het nog Idjheefl, te beginnen van hondere frank, betaalbaar met vijf frank te maande. Het huis Kirmin Mignot verkoopt ook de maehienen Davis met loodrechte vervoering, en de maehienen Domestic, Opel, en a' dere, met vervoering op haaks, kens, betaalbaar met tien frank te maande. Het parket van Brussel houdt zich ieverig bezig met de anarchisten op te zoeken, die uit Frankrijk naar hier komen overgewaaid. In het begin dezer maand zijn 23 anar chisten, waaronder verscheidene Italia nen, uit Frankrijk gezet geweest. Men denkt dat het meerendcpl thans in België verblijven, doch tot nu toe heeft men er te Brussel slechts een ontdekt daar men sedert zijn verblijf alhier nic-t over hem te klagen heeft gehad, wordt hij gerust ge laten. De politie zoekt thans zekeren Salomon Rubeinstein op, een Oosten rij kschen jood, 28 jaar oud, leeraar van talen en van handel. Rubinstein was den 4 April naar Brussel gekomen, en stapte af in een logisthuis der Chrislinastraat. Hij is verdwenen sedert 9 April, 't is te zeggen den dag nadat men aan de Synagoog, Regentiestraat, eene doos had gevonden die, in strijd met de eerste inlichtingen, wezenlijk poeder bevatte. Den vorigen dag had Rubinstein eenen twist gehad met den grootrabijn en men veronderstelt dat hij zich heeft willen wreken. Het -hondenbureel- te Brussel, had tot woensdag reeds 7477 honden van kleine en 1822 honden van groote soort ingeschreven. Men ziet dat de hoofdstad nog meer groote en kleine blaffers heeft dan men wel dacht. Hevige brand te Brussel. Red ding door de vensters. Woensdag om 6 1/2 ure is een hevige brand ontstaan in num. 8 van den boulevard van Ant werpen, in het huis van den heer Jossart, tapissier-garnisseerder. Het vuur was uitgebroken op het gelijk vloers in het magazijn dat bijzonderlijk meubelen bevatte. Mad. Jossart, die alleen ontwaakte, be gon om hulp te roepen en wekte haren man en haren zoon, alsook de andere huurders van het huis. De heer Jossart die op het tweede ver diep sliep kon af den trap niet komen, daar de rook te dicht was. Ilij is gevlucht langs het dak met zijn zevenjarigen zoon in de armen. De heer Stroobant die het naburige huis bewoont, heeft de twee vluchtelingen in huis genomen. Een persoon die in het verbrande huis eene kamer bewoonde, ook op het tweede verdiep, kon nog den trap afdalen, daar hij iets vroeger ontwaakte dan de heer Jossart. Een Engelschman die sedert eenige dagen op het eerste verdiep woon de, is niet eene ladder langs het venster op den koer gedaald. Dank zij den moed der pompiers, is de brand in min dan een half uur tijds ge- bluscht geworden. De schade beloopt tot ongeveer 2000 fr. Valseh. Over eenigen tijd had zekere B.te Brussel, zich zei ven beschul digd de moordenaar te zijn van de kleine Maria Walschaert. Uitliet onderzoek is gebleken dut zulks volkomen ongegrond is Waarom die man zich zelf heeft be schuldigd van zulke afgrijselijke misdaad, begrypt men niet. Een horlogiemnker van Gent heeft een uurwerk verveerdigd, dat tegelijker tijd het uur van de stad en dat van Greenwich aanduidt. Het schijnt dat het kwartier der Lamstraal, te St-Nikolaas, het strijdperk is geworden van alle soort van -balda dige looneelen. Zondag nacht had er een bloedig messengevecht plaats, woensdag werd er een vitriooldrama gespeeld. Een jongeling had drie jaar met een meisje verkeerd, doch zijn gedacht op een ander laten vallen met wien hy zou gaan trouwen. De verlatene hierdoor diep ge krenkt, kwam hare kleèren halen die bij hem thuis lagen en welke hij niet gemak kelijk liet volgen Hierdoor nog meer in woede ontstoken en zich reeds op eene wraakneming voor bereid hebbende,wierp zij hem aangezicht en hals vol vitriool, in zoo verre dat er een deel op zijne toekomende stortte, die in zijn gezelschap was en wiens halsdoek en kleèren gebrand zijn. De jongen heeft erge brandwonden in den hals en aangezicht bekomen. Men meldt uit Kortrijk. Fijne schurk. Maandag, in den voornoen, gebeurde er hier een feit dat alle boosheid overtreft:. Vrouw Eggermont, herbergierster en winkelierster, te St. Louis (Deerlijk), was naar stad gekomen met haar negenjarig dochterken, Marie. Zij moest eene bood schap doen in eenen winkel onder het Halleken en terwijl zij dit deed, zei zij tot haar meisje Wacht hier wat aan de deur, - en zij gaf het haren cabas in houdende veertig frank. Het kind stond daar slechts eenige mi nuten alleen, een kerel nadert zeggende komt mede met mij, uwe moeder wacht al den anderen kam der markt achter u, en zendt mij u halen. Het geloofde den kerel en volgde hom seffens, maar deze liep er mede d'een straat uit en d'anderc in tot dat zij aan de Drij Duikers, langs de Leie, kwamen. Hier vond hij zeker de plaats gunstig hij nam het kind zyntn cabas af. Ging hij het dan misdoen, of in 't water werpen, niemand weet het, in alle geval Marie begon te roepen en te schreeuwen. Zij wierd gelukkig gehoord door eenen vlaswerkor, Hendrik Vuvlsteke, van Heule; hij was geheel alleen langs de Leie en 't was ook zijnen eerste dag dat hij er werkte. Op het geroep van het kind snelde hij ter plaats en zag den kerel met de cabas wegloopon. Hij achtervolgde hem, en, bijgestaan door den pul maker P. Catteeuw konden zij den deugniet aan St. Jans- kerkhol' aanhouden. Zij brachten hem naar het politiebureel waar hij erkend wierd voor den genaam- den Charles-Louis Berteel, 17 jaar oud, die, om zijn slecht gedrag, sedert wat tijd uit hel ouderlijk huis is. Maandag avond is hij ter beschikking van den heer pro cureur des konings naar het gevang ge voerd geweest. Schrikkelijke misdaad. Eene misdaad, die alle denkbeeld te boven gaat, is door eene vrouw van Avelgliem ge pleegd. Op woensdag ontstond er brand in eene kleine woning, gelegen naast eene boe renhoeve. In minder dan 5 minuten ston den drie gebouwen in volle vlam. In de woning waar het vuur ontstaan was, lag een 5jarig kind in de wieg. Zoo snel breidde zich de brand uit dat het kind niet gered kon worden. Men heeft het verkoolde lijkje onder de puinen gevon den. Daar de geburen de moeder beschuldig den, den brand gesticht te hebben, om zich van het kind te ontmaken werd deze dadelijk aangehouden Door den onderzoeksrechter van Kort rijk ondervraagd, heeft dit hartelooze schepsel, niet de minste ontroering doen blijken. Maandag morgend, om 7 1/2 ure is te Lauwe, langs de kassei een wreed on geluk gebeurd. Karei Mestdag, voerman aldaar, kwam met zijnen wagen, geladen met balen vlas, van Wevelghom gereden. Bij de herberg de Cornel liep zijn kind van omtrent 3 jaar langs den wagen, toen het eensklaps viel en de gansche wagen, over hem liep, eer men hem kon stil hou den. Het kind bleel'l schier op den slag dood. De wanhoop der ouders is onbe schrijflijk. De moeder had het ongeluk van verre gezien. Een smartelijk ongeluk is maandag namiddag te Rousselaere gebeurd. De ge naamde Francies Lietaert, voerman te Beveren, was gelast eene ton bier in den kelder van doktor Delbeke te brengen. Niettegenstaande de opmerkingen van M. Delbeke, wilde Lietaert dit gevaarlijk werk alleen verrichten. Het val bier is Lietaert ontsnapt met het ongelukkig ge volg dat zijn hoofd bijna gansch vermor- werd. Lietaert is in wanhopigen toestand naar het gasthuis gedragen. Wederom is er een merkweerdige vond gedaan in het aloude stadhuis te Brugge. Tusschen de muren, die de monu menten van liet raadshuis en de kapel van het H. Bloed scheiden, heeft men een helm gevonden, die er sedert eeuwen moet in verborgen zijn. Het hoofdwapen is in zwart leèr, met koperen banden omzoomd en nog in goeden staat. Het is geschonken aan het museum van oudheidskundige voorwerpen, Een jammerlijk ongeval had woens dag in eene werkmanswoning in de Schuitstraat, te Antwerpen, plaats. Mintjes, een man die eene vrouw en 7 of acht kinderen heeft kan 's middags bij gebrek aan tijd niet naar huis komen om te eten. Er moet dus 's avonds te voren reeds voor het middagmaal worden ge zorgd. Woensdag avond was dit weer het ge val. Een pot soep stond op de stoof te koken.Die drievoetige stoof staat, om haar de noodige hoogte te geven, op blokskens. Nu hadden ongelukkiglijk de kinderen al spelend een dier blokskens doen ver schuiven de moeder, om geene ongeluk ken te zien gebeuren wilde het terugschui ven, doch moest tot dat einde den poot een weinig oplichten. Die beweging, hoe gering ook,deed den soepketel omkantelen en het kokende vocht overstroomde twee kinderen, de 4jarige Florentina en de 2jarige Joseflna. De moeder bekwam ook eenige brand wonden aan hoofd en schouders, doch niet zoo erg, dat het noodig was, haar naar het gasthuis te brengen. De kinderen worden in het gasthuis van Stuivenberg verzorgd. De wonden zijn nog al erg, doch niet levensgevaarlijk. Brand te Cruxjbeke, wijk Heihoek. Dijnsdagll. zijn alhier twee der voor naamste hofsteden de prooi der vlammen geworden. De brand is ontstaan in de schoone gebouwen van M. Felix Batens, gemeenteraadslid. Rond twee ure begon liet vuur te woeden en op drie tellens, lagen schuur en stalling in assche. A1 het materieel is er om zoo te zeggen ingehlevcn, ook eenige lammeren en een hond hoornvee en peerden zijn gered. Het huis is bewaard, dank aan de moe dige geburen en de dappere pompiers van Hoeidonck. Terwijl men dit akelig tafereel be schouwde, had de noordewind, vuurgen- sters op een pachthof.200 meters vandaar, geworpen. Hier ook lag huis en stalling op e«n korten tijd in puin. Eenige meu bels en do koeien zijn gered. De alm, een kalf en een varken zijn in den brand om gekomen. Dezelaatste gebouwen, toehoorende aan M. Vermeulen, veearts te Ilaesdonek.zijn verzekerd, doch de huurder Emile Cant, een ieverig en oppassend landman, ver liest er alles bij. De gebouwen met hun nen inhoud van M. Batens, zijn meê verzekerd. Dc moed en zelfopoffering van Alfons De Graef, metser en de eigenaar Batens verdienen melding. Dezen laatste zijn de de kleèren van het lijf gebrand Vrouw C'ant lag ziek te bed en is bij haren vader, Firlefyn, smid, alhier, per rijtuig over gebracht. Het millioen van Anderlaes. Het plaatselijk hulpkomiteit en het komi- teit van Brussel hebben vergadering ge houden, ora te beslissen op welke wjjze het millioen zou benuttigd worden, door de steenkoolmaatschappij van Ajiderlues, ter beschikking van de bloedverwanten der slachtoffers gesteld. Er is beslist dat eene jaarlyksche, levenslange rent met verloren kapitaal aan de weduwen zal uitbetaald worden, zelfs in geval zij hertrouwen, iets wat niet bestaat voorde pensioenen, die door de hulpkassen worden toegestaan. Ook aan de kinderen wordt een jaar- lijksch pensioen toegekend, aan de jon gens tot 16 en aan de meisjes tot 18 jari gen ouderdom. Gewoonlijk loopen die pensioenen slechls tot dat de kinderen 12 en 14 jaren geworden zijn. Het blijft altijd wel verstaan dat de fa- miliën het recht behouden die hulp en verzoeningsmiddelen te weigeren, en zich tot de rechtbanken te wenden, doch het is niet waarschijnlijk dat er velen tot het gerecht hunne toevlucht zullen nemen. Zondag laatst speelden twee jonge mijnwerkers te Chapelle-lez-IIerlaimont met eene ilynamietkardoes. Eensklaps ontplofte deze in de hand van eenen hun ner. De schok was zoo groot dat deze met geweld achteruitvloog en op zijnen mak ker botste beiden rolden op den grond. De eerste heeft de hand verschrikkelijk verminkttwee vingeren zijn letterlijk afgerukt. Men vreest dat de tweede in het op elkander botsen inwendige kneuzingen bekomen heeft Daarenboven is tegen alle twee een proces-verbaal opgemaakt voor het on wettig in bezit hebbén van dynamiet. Een man van gewicht. Kolo nel Pickett Nelson die in Amerika isover- leden was negen voet en een duim lang en woog 220 kilogrammen. Om spiegels en kristaal te kuischen en hun eenen schoonen glans te geven Stamp een klein stukje indigo tot poeder. Maak een stukje lijnwaad nat dat gij in dit poeder dopt en overvrijferde spiegels en het kristaal mede, welke gij vervol gens moet afwasschen. Uitroeiing van gras op de koeren. Om het gras uit te roeien dat op de koeren tusschen de steenen uitschiet,raadt het Journal d'agriculture pratique aan het gras te besproeien met water waarin een liter solferzutir is opgelost. Men moet zorg dragen het zuur langzaam in liet water te gieten en dit te roeren met eenen stok om do gisting te vermijden. Ook mag men voor deze besproeiingen niets anders gebruiken dan aarden,glazen of koperen potten. Om linnen van katoen te onder scheiden, giet men eenen druppel olie op de slof. Verloopt de olie in stralen, dan is het linnen zuiver en onvervalscht. HOI.LAND. Belangrijke ontdekking. - Bij het aanleggen van het park nabij de statie te Maastricht is, een meter onder den grond het geraamte gevonden van eenen ridder van buitengewoon groote gestalte. Het geraamte was nog gekleed met een rid- derscostuum van staal, maliënkolder en helm een buitengewoon groot zwaard droeg het opschrift Schulze Waffen- schmied zu Worms 1071. Harnas, helm, zwaard enz. zyn nog ongeschonden en worden voorloopig be waard in eene der wachtkamers van de statie. FRANKRIJK Ontploffing in de geneeskundige school. - Woensdag middag rond half twee hoorde men op de plaats voor de geneeskundige school, tc Parijs, eene ont ploffing, gevolgd door gerinkel van ge broken glasruiten. Deze ontploffing was gebeurd in het laboratorium van de ge neeskundige school, op "t oogenblik dat verscheidene studenten in geneeskunde en een 19jarige jongeling, M. Mario, zich daar bevonden. Toen het eerste oogenblik van schrik voorbij was, zag men M. Mario in zyn badend in zijn bloed op den grond liggen, geen teeken van leven meer gevende Men liep hem ter hulp. De geneeshecren die in de school aanwezig waren kwamen toe- geloopen en zy stelden vast dat de linker voorarm van den jongeling geheel verbrij zeld en de linkerzij van zijn aangezicht geheel verscheurd was door de glasscher ven. De afzetting van den arm werd noodig geoordeeld en ook onmiddellijk gedaan in het laboratorium zelf. Ook het oog was zoo erg gekwetst, dat het operatie moest ondergaan. De ontploffing is veroorzaakt door de dampen, die uit eene scheikundige bewer king opstegen en ontploften, toen zij in aanraking kwamen met eene lamp. Er heerscht groote ontroering in de school De toestand van M. Mario is nog niet wanhopig.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2