Een en ander. Letternieuws. Allerhande nieuws. De nieuwe uren. Volgens La Gazette zou het toepassen van het uur van Greenwich op de uurwerken der Staatsspoorwegen nog maar eene halve voldoening geven aan <le ministerieel» bureelen. Deze zouden thans pogen den heer Vandenpeereboom over te halen om de uren van den dag niet meer te rang schikken in twee halve dagen, van één tot twaalf, maar in éénen geheelen dag, van één tot vierentwintig. De morgeuduren van den 1 tot 12, zouden dezelfde blijven, doch één ure namiddag zou 13 ure, 9 ure 's avonds zou 21 en middernacht zou 24 uren worden. «Ion Congo.Het aan staande vertrek naar den Congo zal plaats hebben den G Mei met den steamer Amssa. Aan boord zullen een aantal passagiers plaats nemen zoowel voor den Staat als voor de Belgische kompaguién en Zen dingen. Onder dezen zullen zich onder anderen bevinden de beereu Lot hair e. distrikt- kommissaris, die het bevelhebberschap over Bangala zal aannemen dokter Etienne, oudgeneesheer van Banama dokter Dupont, oudgeneesheer van Bozo- ko de ingenieurs Bergier, Goffin en Palissen, allen agenten die reeds een of tweemaal in den Congo verbleven hebben. Den 22 dezer maand zullen inschepen, op rekening der Belgische Antislavernij- maatsohappij de hoeren Moriamé, on derluitenant (2" vertrek en De Tiège, on- derofficier, beiden in bestemming naar oostelijk Afrika. De Times meldt dat de Duntbar Castle een paketboot der Kaap, in 15 dagen, 7 uren en 40 minuten den tocht heeft ge- niaakt tusschen Capetown en Engeland. Men mag dus bevestigen «lat men eerst daags in 12 dagen de reis van Antwerpen naar Boina zal kunnen afleggen. Eene bekentenis. Uit het liberaal blad Journal de Mons - Wij hebben niet opgehouden te her halen dat de liberale partij gedurende ongeveer eene halve eeuw de fout heeft bedreven zich hoegenaamd niet in te laten met do belangen van den landbouw. Een blad van Brussel heeft aangekon digd dat Zijne Em. de kardinaal, min den 11. Stoel oenen assistent zou gevraagd hebben. Alweer een ktcakkel, die van blad tot blad rondvliegt. Daar en is geen woord waar van. Men heeft hieruit afgeleid dat de ge zondheid van Zijne Eni. de kardinaal w;uikelend was. Wij kunuou verzekeren dat de kardi naal integendeel zeer welvarend, ieverig en vol moed is in het bestuur vau zijn uitgestrekt bisdom. Itriiggc. De doop der di'ii Congoleezen had dijnsdag eene macht van nieuwsgieren uitgelokt. Van 10 ure was de Burgplaats met volk bezet, om ile Congoleescho kinderen naai de 11. Bloedkapei te zien gaan. Toen zij van uit de Hoogstraat kwamen was de zoo groot dat onze zwartjes, die id werden door den Eerw. heer trnpe, bestuurder van het gesticht i.jsogem, met moeite door de samen- mule menigte eenen weg konden Ook was de H. Bloedkapei veel te om al de nieuwsgierigen plaats te de voorhehoudene plaatsen waren ■•men door de leden van het Edele i•rschaj», geestelijken, enz., enz. i). plechtigheid van het II. Doopsel had pi vóór het hoog altaar, waar boven •ngoleesche vlag hing, met al den eliekant de Engelscue, en al den Ikant de Belgische. sleeding der doopelingen was zeer idig. maar liel'en met smaak ver- gd de meisjes waren gansch in 't liemire gekleeddie goed uitkwam, «ntie pekzwarte krullehollekeus.het K-t.i..itje droeg ecu vestje en korte broek in bruine veloeriuet witten kraag en wit mutsje. Zooals wij aankondigden is het de eerw. heer aartsdiaken baron Bethune, die de kinderen het H. Doopsel toegediend heeft, bijgestaan van den eerw.heer VauHaecke, hoofdkapelaan van de H. Bloedkapei. Ziehier de namen der nieuwe christe nen 1° Maria-Hendrika Kessouka, hebbende voor meter H. M. de Koningin, vertegen- woonligd (foor Mevr. baronnes Ruzette en voor peter baron Ch .van Caloen deGourcy. j Maria-Godelieva Dandi, meter Mej. Mary Moons peter, E. H. Van Impe. Eemandus-Antonius-Maria Tambi, meter Mevr. Gaston Kervynpeter M. i rnand van Innis. Binst de plechtigheid werden verschei dene schoono muziekstukken gezougen. De kinderen zijn in het rijtuig van den gouverneur baron Ruzette naar zijne i4ociHliaten in eenen lioo- yeren Werh i-mjkI. De socia- IGtiscbe leden welke aangeduid zijn om zit ling te nemen, worden volgenderwijze verzocht, dat hen toevertrouwde man daat niet te aanvoerden - De Algcmeenc Raad der Werklie den-Partij n Overwegende dat de leden van den hongeren raad van den arbeid, benoemd door de regeeriBg, niet gekozen zijn door de kiezers, en dat zij grootendeels be noemd werden onder de katholieke werk- liê, alhoewel de meeste gekozenen van de werk-en nijverheidsraden leden zijn van de werklieden-partij Overwegende dat zulks partijdig en onrechtveeruig is - Overwegende dat daarenboven met dezelfde partijdigheid ook de overige afdeelingeu van dezen raad werden samen gesteld b Raadt de gezellen der werklieden partij die aangeuuidt werden om in den raad te zetelen aan, deze funktie niet aan te nemen, n De Belgische socialisten gaan weeral een nieuw congres houden, dezen keer te Namen, op 22 en 23 mei. De kiezingen, het algemeen stemrecht en het referen dum zijn de drie punten die het dagorde uitmaken. Eene mnntsehnppi| zoo nl» men or zelden vindt. In eene gemeente van het arrondissement Nijvel bestaat eene maatschappij, waar van bijna al de inwoners, zonder onder scheid van denkwijze, deelmaken. Het doel der maatschappij is sparen. Het zon derlingste van de zaak is echter het voor werp dat de maatschappij tracht aan te koopeu niet de spaarpenningen barer le den. Wij laten onze lezers honden], ja duizend maal raden, welk dit voorwerp isHewel dit voorwerp is niets anders daneen lijkwagen Alleman soldaat. Het .«tokpeerdje der militaristen is gekend zij zeggen dat de jongelingen, als zij weten dat iedereen moet opgaan, met geestdrift deu ransel zullen aangespen. Wij zouden dat eerst willen zien eer wij 't gelooven maar wat er in Frankrijk ge beurt, en dat is nu anders een land van algemeenen dienstplicht, doet ons sterk twijfelen In den Figaro klaagt een der redac teurs steenen uit den grond over de hou ding der jonge lotelingen. die voor den herzicningeraad moeten komen en die de afzichtelijkste dingen plegen om te wor den afgekeurd. Het bedrog is veelvuldig en men tracht door allerlei middelen de oneerlijkste het eerst de geneesheeren om den tuin te leiden. Deze zegt de vallende ziekte te hebben en wentelt zich in stuiptrekkingen op den grond een andere heeft zich eene walgelijke huidziekte veroorzaakt of door het inspuiten vim zekere stoffen zich het lijf met vuile zweren overdekt. Wij sparen den lezer de rest, maar die eenige voorbeelden zijn genoeg om te tooucn met hoeveel geestdrift men in Frankrijk, waar onze liberalen als zij van den dienstplicht spreken hun voorbeeld halen, soldaat worat. De zoogezegde, schijnbare gelijkheid neemt niets weg van den afkeer die men in den minderen stand voor de kazerne gevoelt, 't Is niet dat wij die Fransche trucs toejuichen of goedkeu ren maar 't om te doen zien hue moedwillig de mili taristen het volk misleiden. VervaUcliing. Wanneer zal het toch eens eindigen met de verval- sching Men schildert thans de oranje appelen. Met een weinig fuchsine en aniline wordt een uurijpe oranjeappel aanstonds eetbaar doch tevens ongezond. Het geméentelaboratorium van Parijs verklaart dat deze vervalsching hoogst ongezond is. Woiulcrnrl laten. Uit Ame rika wordt te Londen verwacht eene dame die met hareteeneu op do piano speelt Antwerpen bezit ook eenen wouderar- tist, den neer Felu, die met de voeten schildert, en nog wel keurige portretten. Dagelijks ontmoet men hem iu het Café des Mille Cottonnes waar hij zeer.... han dig domino speelt met de vrienden en dezen, Gij hunne komst, een hartelijken... voet geeft. Men zegt, dat Felu in 1893 naar de ten toonstelling van Chicago gaat. Tegen tien iniat. Reeds ge- ruimen tijd zoekt men te Londen naar een raiddel om den mistte verdrijven. Een Amerikaan, de heer M. C. Johnson van Pittsdurg beweert het te hebben ge vonden. Hij zegt den mist te kunnen verdrijven door eene elektriekc ontlading. Onder den indruk dezer ontlading, zou volgens de heer Johnson, de mist in regen uedervalleu. Eenige proefnemingsn, die te Sandy- Hook en iu de haven van Boston zijn ge daan geworden, schijnen de bewering des heeren Jonhson te bevestigen. Voegen wij er bij dat de heer Johnson zich niet alleen vleit de Londcnaars eerst daags van hunne luchtkwaal te bevrijden; hij voorzegt dat weldra geen enkele stoo- mer meer in zee zal steken zonder den elektrischen mist vernietiger aan boord te hebben, waardoor de zeerampen die bij mistig weder zoo veelvuldig zijn, merke lijk zullen verminderd worden. Laat ons hopen dat het zoo zijn zal. liet einde vim den stoom. De groote Edison moet onlangs in eene voordracht gezegd hebben dat straks de doodsklok gaat kleppen over de stoom kracht. De groote uitvinder moet namelijk, ter volmaking van zijn elektrisch verkeer op spoor- en straatwegen, de laatste vijl- streek gedaan hebben. Volgens de begin selen van zijn tot iu de kleinste bijzonder heden uitgewerkt stelsel richt hij nu, hetzij voor spoorweg- of straatwegverkeer centraal inrichtingen op met de noodige krachtige beweegtuigen en dynamo's. Tusschen de twee thans reeds aanwe zige spoorstaven legt hij in het midden eene derde, laat nu den stroom door deze laatste naar den straatwagon of de elek trische lokomotief gaan en leidt hem daarna door de wielen en over de zijspo ren naar de plaats terug, waar de stroom ontstond. Voor do veiligheid van het verkeer iu de straten, bezigt Edison daarbij slechts sterke stroomen met geringe spanning, die voor mensch en dier geheel onschade lijk zijn. Ook is de bouw voor den elek trischen motor en zijne verbinding met de wielassen, welke Edison nog geheim houdt, zoo doelmatig, dat hij daarmede niet slechts straatwegrijtuigen of perso nentreinen, maar zelfs vrachttreinen kan voortbewegen. Op spoorwegen wil hij. bij genoegzaam sterken onderbouw, met sporen van 50 kilogr. gewicht per loopendc- meter, de verbazende snelheid van 160 kilometers in het uur bereiken, terwijl hij, wat veel bezwaarlijker is, bij het straatverkeer evengoed de snelheid tot op 6 kilometers in het uur kan terugbrengen. Daarbij overwint zijn stelsel stijgingen tot op 12 p. h. Het tot staan brengen der treinen geschiedt, gelijk ook thans, door luchtremraen, en eigenlijk zijn het dan ook uitsluitend de luchtrenimen, die toezicht behoeven. Gelukkige vndcr. Het dorp Cannousville (Vereenigde Staten) heeft onder zijne inwoners eenen braven pachter, Abraham Ostrom genaamd, die 64 jaar oud en vader van 27 kinderen is. Ostrom is driemaal gehuwd. Zijne eerste vrouw, die hij in 1855 huwde, schonk hem vier en de tweede drie kinde ren. De derde vrouw, die hij in 1878 huwde, heeft hem tien maal achtereen volgens eenen tweeling geschonken. Mme Ostrom n. 3, die nog in leven en bovendien zeer gezond is, is 35 jaar oud. Gelukkige vader De werkdag van 8 uren. In de Fairplay van 8 dezer vinden wij een merkwaardig geval vermeld van de werking der achturen-wet, die zooals men weet in eene der Australische ko loniën van kracht is en door de werklie den is doorgedreven. Er moest eene groote lading worden ingescheept. Volgens de daglijsten nu werkten de sjouwerlieden niet tot 4 1/2 ure, het tijdstip waarop de 8 uren om wa ren, maar tot 6 ure, zoodat de arbeid da gen achtereen 9 1/2 ure duurde. Was dat een gevolg van aandrang van de zijde der inladers of de kapitein die haaste Vol strekt niet. Het waren de arbeiders zelf die wilden doorwerken en 1 1/2 ure per dag overwerk doen, dat ruimer betaald werd, en zij dreigden anders het werk in den steek te laten. Een merkwaardig geval zeker. In een land waar op aandrang der werklieden de acht uren bij de wet zijn bepaald eu dus de werkman tegen allen dwang om lan ger te arbeiden, beschermd wordt, drei gen zij met werkstaking als men niet hun eisch inwilligt om langer te arbeiden om het ruimer loon voor overwerk te verdienen De n smid, die in de Fairplay op dit geval de aandacht vestigt, ziet daarin de bevestiging van zijne meaning, dat de ge- heele beweging voor den werkdag van 8 ure volstrekt niet tot hoofddoel heeft deu arbeidsduur te beperken, maar veeleer om spoediger het tijdstip te bereiken, waarop het overwerk en dus ruimere be taling begint. Onze voorouders. Ieder mensch heeft 2 ouders. 4 grootouders, 8 overgrootouders, 16 overgrootoudsrs, 32 voorouders in het 5 geslacht, 64 in het zesde, 128 in het zevende, enz. Zestien geslachten nemen eene tijdruimte in van 500 jaar. Ieder der thans levenden heeft dus in de XIV" eeuw 65,536 voorou ders in de IX0 eeuw 4,294,867,296 en in 't, jaar 1 onzer tijdrekening 18,014,398,453,161,984 voorouders Men rekeno het eens uit De liik. Ziehier een gemakkelijk en onfeilbaar middel om den hik te doen ophouden, die soms zoo pijnlijk en steeds zoo hinderlijk is Het is voldoende een klontje suiker te knauwen dat meu voor afgaandelijk in den azijn heeft gedopt. Dozen. Wilt gij schoone rozen winnen, handelt dan als volgt Bewaart het roet (grijm) dat uit uwe kachelbuizen of schouwen komt in een zak, die gij in een vat, gevuld met water, hangt. Als dit laatste nu de kleur krijgt van Portowijn, en die roetwijn is een echte Portowijn voor de rozen, maakt men een gat rondom de rozenplant, en vult hetzelve met dit roetwater. Men weze niet hang te veel er in te gieten, en ga gerust voort tot dat het water niet meer iu deu groud trekt. Zoo dra nu de rozeu beginnen iu 't blad te ko men, zal u seffeus de doukergroene kleur der bladeren in 't oog vallen, de takken zullen versterken en gij zult schoone rozen winnen. Deze mest kost weinig, iedereen heeft hem bij de hand en het gebruik is goed, want liet wordt door de gekende Luxcm- burgsche kweekers, de gebr. Ketten, medegedeeld. Rechterlijke kronijk. Misdaad 1c Kort rijk. De correction- ueele rechtbank van Kortrijk heeft uit spraak gedaan in de zaak des genaam- den Declercq en vrouw Depretere, be schuldigd van door misdadige behandelin gen, den dood van een jong meisje ver oorzaakt te hebben. Declercq werd veroordeeld tot 5 jaren gevangenis, lü jaar berooving van burger recht en 500 fr. boete. Vrouw Depretere kreeg 6 jaren gevan genis en 100 fr. boete. Priesterlijke Benoemingen. De E'H. B. Planchou, pastoor van het H. Hert, te S. Amandsberg, is pastoor benoemd te Zulte. Kerkelijk nieuws. KERK VAN HET COLLEGE, AALST. Viering der Meimaand. Alle dagen 's morgens, om 5 1/4 ure, korte onder richting deze zal noch 's zaterdags, noch daags vóór O.-II. Hemelvaart plaats heb ben. Om 5 1/2 ure, Mei-mis met zang, waaronder de H. Communie wordt uitge deeld. 's Zondags en op den feestdag van O.-H. Hemelvaart zal dc Mei-mis met zang en onderrichting, gedaan worden om 6 1/4 ure. Den 23 Mei begint de voorbereidende Novene tot deu Feestdag van O.-L.-V.vau het H. Hart. Deu 31 Mei feest van O.-L.-V. van het H. Hart 's Morgens, Mis met zang eu algemeene Communie. 's Avonds, plechtig Lof en Sermoon. Al de Congreganisten, alsook de leden der Broederschap van O.-L.-V. van het II. Hart, worden dringend verzocht deze godsdienstige oefeningen dagelijks bij te wonen, ten ciude de zegeningen van hun ne goede Moeder Maria te doen overvloe dig nederdalen over hunne familiën, over de H. Kerk en het Vaderland. N. B. 300 dagen aflaat voor eiken dag der Meimaand. Een volle aflaat gedurende de maand. Volle aflaat op het feest van O.-L.-V. van het H. Hart. Dc E. P. Verstraeten, s. j. zal prediken. Komt te verschijnen DE GEMEENTE MOORSEL bij Aalst en hare geschiedenis door Oscab REYNTENS, advokaat. Dit boek ongeveer 250 bladzijden behelzende, is versierd met vcrsdulligc platen Zich ten van de parochiale Kerk, de Kapel en het Kasteel, Wapenschilden en Zegels. Prijs fr. 2-75. Te verkrijgen ten bureele van Den Dcnderbode. Boterinnrkt.- Heden zaterdag werden 794 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 7054 kilogr. Anlet. ViBchniorkt. Een naamloos schrijven handelende over deu verkoop van visch ter onzer mijn, des zondags, gedurende de goddelijke dien sten is ons bij briefkaart geworden. Naamlooze artikels worden bij ons in de scheurmand geworpen. Als men in ons zoo weinig vertrouwen heeft dat men zich niet durft laten kennen, dan hebben wij wel tien maal meer redeu om geen ver trouwen in deu naamloozcn correspon dent testellen. Bedoeld schrijven is ge- teekend 11 Eenen geabboneerde van Den Dendcrbode dit is niet voldoende; Jan en Alleman kan dit schrijven. Wij herin neren het nogmaals Naamlooze brieven en briefkaarten vliegen de scheurmand in. Een wielpeerd koopen is voorzeker nn-l moei lijk maar het vermaken is eene moeilijkheid waaraan ■Ie koopers somwijlen niet denken. Ook raden wij de liefhebbers aan van de magazijnen te «aan zien van hel Huis Firuik Migkot le Urussel waar wielpeerden vermaakt worden. 'I ls het beste in de soort. Werklieden van eerste klas, stoomtuig, werkwin kel- van ineenzetting, voor het polijsten, niklecren, niets ontbreekt er. Op do hoove van den landbouwer Gabriels te Leeuwergem, (Sottcgem) was een hevige brand ontstaan, die weldra al de gebouwen omvatte. De moeder van Gabriels, eene lamme vrouw, welke bij de reddingswerken vergeten was, werd nog half verstikt buiten gebracht. Een politie-agent, wonende in de Blaesstraat te Brussel, is uit een venster der derde verdieping zijner woning op de binnenplaats gevallen en met gevaarlijke wouden aan beenen, armen en hoofd, opgenomen. Hij werd stervend naar het gasthuis gebracht. Eene meid te Brussel heeft eene nieuwe soort van diefstal uitgevonden. Deze huurde eene gcmeubeleerue kamer in eene herberg. Tijdens hare afwezig heid bevond de huisbazin dat do huurster de wol van de matras door zeegras had vervangen. Hoe gevaarlijk het. is fosfoorsteks- in het bereik van kindereu te leggen is deze week weerom gebleken Gij den heer Edw. Aerts, te Hamine, wiens zoontje van een viertal jaren ergo brandwonden bekomen heeft, daar liet zijne kleedereu in brane had gestoken bij middel van een stekskeu dat hij gevonden had. Gelukkig kwam de vader op zijn nood geschrei spoedig toogeloopen of het knaapje ware misschien zoo zeer verbrand geweest dat liet zijne wonden niet zou overleefd hebben. Vrouw D. T., te Overmeire, sedert eenige dagen ziekelijk en reeds bediend van de H. Rechten, had eindelijk het tij delijke met het eeuwige verwisseld, ten minste zoo het scheen. Men had de aan gifte gedaan van haar overlijden en men had reeds voor haar de klok geluid. Toen de heer dokter haren dood kwam bestatigen, bemerkte hij dat hij met een zonderling geval van schijndood te doen had. Seffens nam hij het schijndoode lichaam op en bracht het aan de kachel, om het reeds, bij gebrek aan warmte, half verstevene lichaam, weder te doen bijko men. Hopen wij dat dc vrouw uog zal her stellen want zij is moeder van 4 kinde ren en haar man is eenvoudig werkman. Dank ook aan den heer dokter, om zijn schrander en zijne zorgvuldige zorgen. Het parket van Oudenaarde moet zich naar Schoorisse begeven, om onder zoek in te stellen naar eene zaak, die veel opschudding verwekt. Eene vrouw van Ronse zou iu eenen twist aan haren man verweten hebben, eenen persoon in eenen nu toegeworpen mestput te hebben doen verdwijnen. De geburen herinneren zich inderdaad dat de mestput in kwestie werd toegeworpen rond het tijdstip dat zekere Van den Abeele spoorloos vermist werd. Later.In eenen huiselijkeu twist had eene vrouw te Ronse aan haren man verweten dat hij een persoon vermoord en zijn lijk in den beirput had geworpen van zijne vroegere woning, te Schoorisse, op de grenzen der gemeente Ellezeele. Die woorden, spoedig onder het volk verspreid, hebben eene groote opschud ding veroorzaakt te Ellezeele, waar men zich nog de verdwijning herinnert van eenen landbouwwerkman, Karei Van den Abeele, oud 45 jaar, die sedert 9 februari 1891 vermist wordt. Men heeft altijd gedacht dat Van den Abeele in eene hinderlaag vermoord werd en te Schoorisse herinnert men zich dat bedoelde beirput gevuld geweest is om trent het tijdstip der verdwijning. De zaak is iu handen der justicie. Het parket van Audenaarde wordt verwacht. De twee beschuldigden in de zaak van den moord, te Ronse gepleegd op de weduwe Van Loo en hare meid, zijn uit Oudenaarde naar Gent gebracht, onder geleide van drij gendarmen. Voel volk liep naar de statie om hen te zien. Overreden. Zondag avond werd een werkman door oenen velocipedist te Luik, omvorre geworpen, op het oogen- blik dat hij uit de kerk kwam. De wielrijder maakte zich haastig uit de voeten terwijl de werkman door eeuigc voorbijgangers en eenen dokter verzorgd word. Deze laatste bevond dat verschei dene ribben van deu man gebroken wa ren. Het slachtoffer heeft zijne wonden maar 24 uren overleefd. De velocipedist, wiens signalement ge kend is, wordt door do politie opgezocht. Moord te Marclcc. Men meldt uit Kortrijk dat te Marcke, eeu ouder ling in zijne woning vermoord is gevon den. Ziehier nog eenige inlichtingen over die misdaad Dijnsdag morgend, omtrent 7 1/2 ure, zagen twee gebuurv rouwen van M. Demets, dat tegen gewoonte de vensterblinden van zijn huis nog gesloten waren.Zij vermoed den aanstonds dat er iets buitengewoons was voorgevallen. De sleutel stak op de deur. De vrouwen gingen binnen, doch weken verschrikt achteruit Demets lag beweegloos op den vloer, en de lamp stond op eonen stoel to branden. De twee vrouwen riepen om hulp. De wachtmeesters Van Maeleghem vau de gendarmerie-brigade van Kortrijk, was juist op runde te Marcke. Hij begaf zich ter plaatse on begon het eerste onder zoek, na het parket verwittigd te hebben. Hij bevond dat al de meubels open gebroken eu de papieren van het slacht offer over den grond verspreid waren. Ecue eukele geheime schuif is aan de opzoekingen ontsnapt, onder het marme ren blad der commode. Meu heeft er een spaarboekje van 400 frank en een zilveren horlogie gevonden. Maandag avond had Demets een zijner vrienden, den landbouwer Verschaere, in de buurt bezocht. Hij was van daar weg gegaan rond 8 1/2 ure, eu na bij den vlas koopman, Van de Velde, geweest te zijn, was hij naar huis teruggekeerd. Men deukt dat Demets aangevallen is geweest door eenen kerel, die zich iu zijn huis moet verborgen hebben. Men heeft uochtans op het lijk geene zichtbare won den ontdekt, behalve eene groote schram onder het linkeroor. De lijkschouwing heeft Dijnsdag morgend plaats gehad. In den nacht van maandag tot dins dag was een dief gedrongen in den eigen dom van den burgemeester van Glabeek. De burgemeester gerucht hoorende, begaf zich in zijnen hol en verraste den indrin ger dien hij achtervolgde. De kwaaddoener nam de vlucht, en, door de duisternis misleid, sukkelde hij in de vaart. Hij zwom naar het schip van den heer Windt, van Mariakerke, uat te midden der vaart lag. Hij gelukte er in zich er aan vast te klampen, eu op zijne kreten verscheen de schipper op hot dek, gewapend met een revolver. Van op den oever riej) men den schip per toe dat het een dief was die poogde te vluchten. De heer Windt loste dan een revolverschot om den dief af te schrikken en hem van het schip te krijgen, doch de kerel wilde niet loslaten. De schipper en zijn zoon maakten zich van hem meester en hielden hem gansch den nacht gebonden aan boord 's ander daags 's morgends leverden zij hem in handen der gendarmerie. De kerel werd erkend als een oudveroordeelde, woon achtig te 's Kasteels Brakel. Onervaren kanonniers. Te Swe- veghem, op het gehucht Knocke, werd eene ringsteking aangekondigd door kannonscnoten. De herbergier uit den St-Amant, had dc mannen verboden in zijne afwezigheid, terwijl hij uaar de mis was, de schoten te lossen, te meer omdat do konnonnekens nog warm waren. Twee inwoners van het gehucht sloegen echter dit verbod iu den wind en begon nen de nog warme kanons weer te laden. Een hunner ging er zelfs schrijlings op zitten. Eensklaps ontvlamde het poeier, de kanons vlogen in stukken eu de personen werden zwaar gekwetst. Hopen wij dat dit voorval hen tot les zal verstrekken. Eeu 25jarig meisje van Zoningen, heeft hare twee broerkens, 10 en 7 jaren oud, vergiftigd thee doen drinken, om hen te doen slapen. De arme kinderen zijn niet meer opgestaan. In het centrum. Twee dynamiet- ontploffingen. Twee dynamietontplof- fingen hebben woensdag plaats gehad te Bracquegnies en te Houdeng-Aimeries. Te Bracquegnies tfas de aanslag tegen een huis der koolmijumaatschappij, be woond door den genaamden J. B. Delteure. Te Houdeng-Aimeries was de aanslag tegen een huis gericht, bewoond door den genaamden Francois Simons, oud kool- mijnwerker. De kardoes is geplaatst geworden onder den steen van een venster, uitgevende langs de straat. Het venster werd geheel stuk geslagen. Biunen in de kamer bleef ook niets geheel. Vau al de omliggende huizen, tot op 60 meters afstand, zijn de ruiten door deu schok verbrijzeld. Men is algemeen van gevoelen dat men zich hier tegenover eene laffe wraakple- ging bevindt. De ontploffing van Bracquegnies had plaats rond 11 ure 's avonds, deze van Houdeng-Aimeries korten tijd nadien. Het schijnt dat er verscheideue gekwet sten zijn. Veeziekte. In de hoeve van M. Delwarte te 's Gravenbrakel zijn, op hooger bevel, twaalf koeieu afgemaakt, welke door besmettelijke longziekte waren aangetast. Dezelfde landbouwer heeft reeds in November on December twee-on-dertig dieren verloren. Een wilde verbrand. Te Houssu werd verleden Maandag eenen stoet inge richt, waarin onder andere eene groep Congoleezen voorkwam. Een dier Congoleezen was geheel ge kleed iu klodden kemp. Terwijl do stoet eeu oogenblik stil hield, ging deze man in eene herberg om zijne pijp aan te steken. Zijn zonderling costuum vatte vuur eu in een oogenblik stond de ongelukkige rondom in de vlammen. Vreoselijk met brandwonden overdekt, werd hij naar zijne woning gebracht, waar hij na twee dagen lijden, den geest gaf. Terwijl de genaamde Amand, te Bernissartin zijne woning het avondmaal nam, kwam er eeusklaps eene groep per sonen binnengestroomd om hem eene poets te spelen. Amand, die meende dat het ernst was, verdedigde zich met het mes, dat hij iu de hand had en bracht er eene der indringers een zoo geweldigen steek mee toe, dat de ingewanden door boord werden, en hij in levensgevaar ver keert. Amand is gevlucht, ofschoon het ge rechtgeen mandaat tegen hem heeft uit- geveerdigd. Belgische steenbakkers. Zooals alle jaren op dees tijdstip, zijn andermaal honderden arbeidsgezinneu uit de provin ciën Limburg en Luik naar Duitschland vertrokken, om gedurende oen groot deel van den zomer aldaar in de steenbakke rijen werkzaam te zijn. Het werk in de Duitsche steenbakke rijen is zwaarder dan in België de gewo ne dag, zoowel voor mannen, vrouwen als kinderen begint ten 4 of 5 ure 's mor gends eu eindigt ten 10 of 11 ure'savonds. Kloeke mannen winnen per maand van 70 tot 80 frank middelmatige personen van 45 tot 60 frank, en het loon der kiu- deren is gewoonlijk roud de 30 frank, Al die arbeiders hebben daarbij kost en inwoon. Een gewillig slachtoffer. A. Wel, gij oiidc vrouwenhater, gij gaat dan ook het huwelijksbootje instappen Hoe komt het toch dat gij door Cupido's pijlen werd getroffen B. Zij waren van goud. Huis te huren. Verhuurder Nu hebt ge dc woning gezien, bevalt ze u HuurderJa maar er ontbreekt uog een stal. Verhuurder Een stal Waartoe een stal Huurder Wel om den ezel te plaat sen, die den prijs zou willeu betalen, wei keu gij vraagt.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2