NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. MEID VAN DEN SCIIOIT. Donderdag 28 April 1892, 10 centiemen per nummer 46sle Jaar, IV0 2667 'l Politiek overzicht. Eerste Mei. De Maasforten. Bond der katholieke kringen. DE DENDERBODE, ABONNEIUENTPIIMS Dil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korle-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ftIV()l\C EftPRIJs Per drukregel, Gewone lü centiemen Reklamen fr. 1,06 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiön door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Guique suum. AALST, 27 APRIL IS92 Frankrijk. De republiek en de geestelijkheid. Het besluit van den Franschen ministerraad tot vervolging van den aartsbisschop van Avignon en diens suffragaanbisschoppen van Mont- pellier, Valence, Viviers en Nimes, wordt gemotiveerd op de omstandigheid dat hun schrijven collectief is en politieke inlich tingen bevat, evenals een in 1803 ver schenen Antwoord van eenige bisschop pen op de bij hen ingekomen raadpleging met betrekking tot de kiezingen. Evenals de Raad van State toen de bisschoppen van Metz, Chartres, Orleans, Nantes, Rennes, Tours en Kaïnerijk ver oordeelde, zal hij, meent men, dit ook thans de bisschoppen, van Avignon, enz., doen. Aan den Figaro wordt uit Rome ge seind dat twee aanzienlijke Franschen, graaf Melchior de Vogué en baron de Montagnac, die te Rome een congres van het Roode Kruis kwamen bijwonen, door Z. H. den Paus in particulier verhoor zijn ontvangen en by die gelegenheid van den H. Vader opnieuw de bevestiging hoor den zijner jongste tot Frankrijk gerichte Encycliek betreffende de loyale erkenning van den republikeinschen regeeringsvorm door alle Fransclie katholieken. Ik hoop nog lang genoeg te leven, zegde volgens de correspondent, LeoXIII, om van de gelukkige gevolgen dezer politiek getuige te zyn. - En de berichtgever voegt er bij, dat ten onrechte dezer dagen het bericht de ronde heeft gedaan, als zou de kardinaal-aarts- bisschop Foulon van Lyon, die al sinds een paar weken van Rome vertrokken is, van den H. Vader eene vertrouwelijke lastgeving voor de Fransche geestelijk heid ontvangen hebben. Wel echter meent de correspondent te weten, dat Z. H. de Paus-zelf eerlang rechtstreeksdat, zonder tusschenkomst van nuntius ot aartsbisschoppen, in de Fransche godsdienstkwestie zal tusschen- beide treden. Een en ander blijft natuurlijk voor rekening van den niet altijd vertrouw baren Figaro. Duitschland. De dag van 1 mei. De sociaal-democraten van Berlijn, maken groote toebereidselen voor den aanstaanden meidag, waarvan het hoofd punt zal zijn eene betooging voor den acht-uren werkdag. In de onderscheidene stadswijken zijn verschillende vergader plaatsen gehuurd, waar reeds ten 8 ure 's morgends koorgezang, feestreden en muziek-uitvoering gehouden zullen wor den. (37® Vervolg). liet voorhuis had geen venster, het was er koel en donker, maar aan zijne rechterhand stond de deur van de eetkamer, waarschijnlijk voor de koelte, wgd open en een blauwachtig licht verspreidde zich in de duistere rnimte. Hij gevoelde zich hier alles behalve op zijn gemak stond hg niet als een dief in het huis, dat bij hem «el ven zoo slecht was aangeschreven Hoe zou hij aan vreemde menscbcn zjjne aanwezigheid te dezer plaatse behoorlijk doen kennen Niettemin sloot hg de deor stil dicht en bleef een oogenblik onbeweeglijk op zijne plaats staan, om alles goed op te nemen. In het geheele huis heerschte eene doodsche stilte eerst deed het twgfelcndc licht alle voorwerpen voor het oog van den binnengetredene inecnloopen, maar slechts voor een oogenblik, want eensklaps kwam hij tot de ontdekking, dat juffrouw de gouvernante hirr was. Daar op eene tafel, dicht by de deur, lagen de hoed met grijze sluier en de handschoenen, die het vreedzame gemoed -van juffrouw Griebel in opstand Van het partijblad Vorwarts wordt een feestoplage van een half miljoen exem plaren gereed gemaakt.Bovendien is men bezig aan het ontwerpen van eene me nigte vlugschiften, afbeeldingen enz., alle bestemd om op 1 mei te verschijnen. Zooveel als zich op het oogenblik voor spellen laat, belooft de geheele betooging onschuldig af te zullen loopen en neer te zullen komen op pleizierlochtjes naar buiten, opgeluisterd door dansen en koffiedrinken in het open veld, hetgeen te allen tijde het toppunt van uitspanning voor den berlynsclien burgerman is ge weest. Te Hamburg, te Lübeck en te Düssel- dorf zullen optochten gehouden worden. In het koninkrijk Saksen daarentegen, waar de socialisten het talrijkst zijn, heeft men alle optochten, bijeenkomsten In de open lucht enz. verboden. Italië. De crisis. De der crisis in Italië heeft niemand bevrè^ digd en de dagbladen, die niet in de soldij der regeering staan, durven het luidop zeggen en sparen aan M. di Rudini hunne verwijtingen niet. 't Is zooals wij het op voorhand zegden het kabinet haalt aan die crisis niets dan schaè en schande. Niemand gelooft dan ook dat het mini- sterie-di Rudini lang zal blyven bestaan en dat het, indien het niet wordt omge worpen, toch in alle geval spoedig nieuwe wijzingen zal moeten ondergaan. Men zegt dal M. Crispi den toestand in Italië zoo hachelijk vindt, dat hij voor nemens is zich geheel uit het politieke leven terug te trekken. Natuurlyk als het schip zinkt, sprin gen de ratten over boord. De vraag welke op 't oogenblik velen bekommert luidt Hoe zal den dag van 1 mei afloopen Berichten hierover uit de verschillige streken des lands antwoorden Overal heel rustig, behalve naar het schijnt in de provinciën Luik en Henegauw. Inde bijzonderste nijverheidscentrums zyn alle betoogingen dien dag verboden, doch de werklieden, door de socialistische belhamels aangehitst,verklaren luidop dat zij dit verbod niet eerbiedigen zullen. In de kom van Luik zijn het vooral de werklieden van Seraing en omliggende ge meenten die willen manifesteeren. Doch de burgemeester van al de gemeenten zijn 't accoord en hebben maatregelen genomen om allen wederstand of oproerige bctoo- gingen te beletten. Niettegenstaande blijven de socialis tische menners de werklieden aanraden van zondag aanst. in kleine groepen naar Luik op te trekken. gebracht hadden... (Ia, de vogel was gevangen Een soort van triomf, een wraakzuchtig gevoel vervulde m op eens. Nu zou hij het geheimzinnige beeld den sloi r van het aangezicht trekken. Zij zelve zou en moest hem behulpzaam zijn in hel weervinden van hel meisje, dat zg in kommeren ontbering met zich gesleept had, om haar daarna zonder erbarmen aan haar lot over te laten. Vastberaden trad M. Markus in uc openstaande air, maar verschrikt dainsde hij nog spoediger terug, den tegenoverliggenden hoek der kamer juist daar n waar gisteren avond het eentonige gemompel van eene mannenstem gi komen was, stond een bed, en in kussens lag iemand, die sliep. \Yas hot dc blauwe schemering, die het stille aan gezicht met zulk eene lijkkleur bedekte, of hield de ezenlijke doodslaap de oogen gesloten, dit was moei lijk te bepalen. Daarover dacht de verschrikte man in het voorhuis niet na hij staarde op de rossigen baard, boven het bontgeruite deksel uitkwam. Hoe kwam dc man, die hg en jniïrouw Griebel onlangs als van straat opgeraapt en een nacht op het goed ver pleegd hadden, hier en sedert hoe lang lag hij in den geheimzinnigen boek, die hem, den heer van het Her- tcnvcld, zooveel hoofdbreken veroorzaakt had Maar boven alles, wat had de juffrouw, de gouvernante, de geheimzinnige, pricieusc dame uit de groote wereld hier in het huis van den boschwachter, aan het ziek bed van een landlouper te maken Een licht gerui*ch, het ritselen van een vrouwen- De stad is dus met eenen inval van opgeruide werklieden bedreigd. Wat gaat er gebeuren Zal de Politie en Burgerwacht bij machte zijn ze op afstand te houden, of liever, ze af te weren Die taak zal zoo moeilyk als gevaarlyk wezen.Wat wij en velen met ons vreezen, 't is dat de stijfhoofdigheid der opgewon- dene menigte tot bloedige botsingen zou kunnen aanleiding geven. Men herinnert zich de werkstaking van verledene jaar in de kom van Luik en de onlusten die er 't gevolg van waren. Men voege daarby de dynamietaanslagen dezer laatste weken. Het is te hopen dat onze vrees onge grond is, doch, in tegenwoordigheid van de hevige propaganda door de socialistische leiders gemaakt, mag men zich aan 't ergste verwachten. Overal in het Luikcrland hoort men de afgrijselijkste liederen zingen die aan de Parijschc communards zijn ontleend ge worden. Deze liederen, geillustreerd met de beel tenis van Fransche communards, worden bij duizenden verkochtze zijn eene recht- streekache ophitsing tot roof en moord. Tot stichting willen wij onze geëerde lezers eenige uitknipsels dezer liederen onder oogen brengen - Terwijl de patroon zwelgt zijn er ongclukkigen welke door den kouden a wind verstijven en die thuis geen brood hebben. Daarom indien gij het werk staakt, moet men tot het einde gaan, b en indien een van de twee moet ster ven, zijl gij hel die den stoot moet toebrengen. Een ander lied niet min schelmachtig luidt In uwe kasteelen waar gij het goud opstapelt, zullen wy... Beeft weldra in groot getal verschijnen, in dichtge sloten gelederen, een indrukwekkend batailjon om eiken doode de schim te doen voorbij trekken, uw goud te roo- ven en u. lood te geven. En eindelijk deze aanhaling getrokken uit het lied Acht uren werkendat door de werklieden samen met de Mar seillaise gezongen wordt Laat ons den strijd beginnen en voor- uitgaan tot aan het graf.'t Is acht uren dat er gewerkt wordt, laat het ons luid op roepen. Ha potentaten van het geld, einde- lijk is de dag aangebroken dat wy in ons Frankrijk de weènvraak van den werkman zullen zien. Beeft ryken! on- ze wraak zal u overal weten te treffen. 't Is de uur der verlossing, beeft voor onze gramschap! Wij vragen hetzijn die liederen geene rechtstreeksche ophitsing tot moord en roof Uit Henegauw komen weinige berich ten aangaande den 1 mei. Te Gent heeft burgemeester Lippens de socialistische betooging toegelaten. Het vaandel der revolutie zal dus de Gentsche straten doorkruisen onder 't zingen der Marseillaise en andere oproerige gezan gen. Over pas eene maand vroegen deanti- socialisten aan den zelfden burgemeester Lippens de zelfde toelating en ze werd hen geweigerd. De nationale vlag zou alsdan de straten doorkruist hebben. Men had de stelligste verzekeringen gegeven van de openbare orde te eerbiedigen. Maar wat is 't Gelijk de voorouders onzer liberalen liever turk dan paapscli waren, zyn ze nu heden liever socialist dan paapsch Kiesberekeningen deden M. Lippens al dus handelen doch of die handelwijze hem en zyne vrienden voordeelig wezen zal,dat blijft sterk te betwijfelen. kleed over den houten vloer der kamer, deed hem nog der in het donker terugtreden hij wilde eerst we ten, wat dc verwenschte bewoonster der zolderkamer, wilde, voor hg haar onder de oogen trad. Ze moest eene zgdeur, misschien uit de keuken, gekomen en bad zeker nog wat aan eene talcl te schikken zacht gerammel van glaswerk werd vernomen, dat echter spoedig ophield daarop bewoog zich de sleep verder. De dame kwam binnen. Dc elegante gestalte keerde hem den rug toe. Hij zag het gefriseerde achterhoofd, zware, donkere vlech- en, waarvan achter het oor een paar korte lokken raren losgeraakt. Hij zag, hoe de eene hand raar de sleep van het donkere kleed greep om die op te sn. Vreemd hij had deze jonge dame onlangs in de avondschemering slechts vluchtig als eene sci.a- duw naast haren oom gezien, hij had nooit in zijn leven met haar gesproken, en toch was het hem, als kende hg haar sedert lang. Zg boog zich ver over den slapende en luisterde lar zijne ademhaling eene vlieg, die om het hoofd kussen gonsde, werd met zachte hand weggejaagd daarop keerde zg zich om, en de man in het voor huis stond als door den donder getroffen... En al scheen zij eene dame commt tl faut. al viel ceu rijk dom van gekrulde lokken over haar voorhoofd, al om sloot een nieuwerwetse!) kleed hare leden, die het erkpik en dikke stijve plooien van haar voorschoot tot heden met goed gevolg verscholen hielden, hel toch de meid van den ichoul, die daar in zich In eene der laatste Kamerzittingen heeft meester Scoumanne gezegd dat vol gens eenen brief van generaal Brialmont, generaal Pontus ileKamer bedrogen had over do kosten der Maasfortcn, wel te verstaanzonder het te willen. Deze brief, waaruit de liberale pers den liberalen parlijduivel weèr doet opsprin gen, heeft aan het land voor den honderd sten keer geleerd hoe het gaat met alle militaire berekeningen zelfs met welke otücieele berekening dan ook van een werk,dat men kost wat kost wil tot stand brengen. Men geeft eene redelijke som op, die men denkt dat door de Kamer kan aange nomen worden, en men vergeet de steer- ten.die noodwendig den geheelen toestand veranderen. De Kamer neemt die eerste berekening van ongeveer aan, en zij drukt meer dan een« het verlangen uit dat men de op gegeven som niet zou te boven gaan; doch men begint en eens begonnen, is men wel verplicht gedurig bij to dokken. Men kan toch, zeggen de officieele re kenmeesters, het begonnen werk niet staken en nutteloos laten liggen wat reeds zooveel millioenen heeft gekost. De partijgeest, die in België zoo leeg en zoo diep gevallen is, maakt alsdan ge bruik van den toestand, en men exploi teert hem tegen het gouvernement, zooals nu de linkerzij doet, ofschoon deze partij het schuldigste is van al. Met de Maasforten heeft dit andermaal plaats gehad, waarbij men eerst 22 milli- oen vraagt, om behalve de rest, tot 72 millioen op te klimmen, zonder dat dit door de Kamer oi den minister kan wor den gecontroleerd. Met de forten van Antwerpen was het nogmaals hetzelfde liedekemen begon met 48 millioen, men klom tot 100 milli oen en het blijkt genoeg dat men in deze de lieve millioenen zal blyven opstapelen. gckccril, met neergeslagen oogen naar dc tafel hij de deur terugkeerde... Er vielen als schellen van de oogen des mans. wicu van schrik dc adem in de keel bleef stekcu duivels» hij had zich schand< Igk laten bedodden. Hij tegenover deze geslepen dame de eeilgke, gocdgeloo- vige stoffel geweest, die geen rechts van links wist te onderscheiden en niet verder te zien, dan zijn neus lang was... Een weinig meer slimheid dan stiefmoe der naluur hem gegeven had, zou gemakkelijk het raadsel der sphinx hebben opgelost. Nu werd het hem eensklaps duidelijk, hoe in ern stige bedrijven vrouwelijke slimheid eene rol kon spe- len, het geheimzinnige beeld had achter den sluier op de zolderkamer moeien zitten, terwijl juffrouw Agncs Franz hel werkpak had aangeschoten, om aan de on- j gelukkige uUJcn brood te bezoigen. J Onafscheidelijk, één harten ééne ziel, waren mejuf frouw de gouvernante an do meid van den schout ge weest, was hem volkomen naar waarheid gezegd. Dat hij daarbg niet op dc verstandige gedachte gekomen was, dat het dubbele wezen ook hetzelfde hoofd kon hebben, het schoone hoofd, zoo vol uitdrukking, dat j het dubbele wezen ook hetzelfde hoofd kou hebben, het schoone hoofd zoo vol uitdrukking, dat zyne schuil plaats zoo verleideiyk nabij voor zich zag, dal kon al leen hem, den linksehen, stompzinnigen ouden vrijer overkomen. Eene mengeling van loom en bewondering, van verlangen naar revanche en meelijdende teederheld Is het niet hetzelfde spel geweest met de kerk van Laeken, met het justicie-pa- leis te Brussel, het grootste mismaaksel dat de officieele kunst heeft voortgebracht? In de Maasforten hebben de liberalen eene zeer dobbelzinnige rol gespeeld hunne dagbladen drongen op de nood zakelijkheid van de forten aan, en wij liooren hen nog bulderen tegen dege nen, die niet gewillig het oor leenden naar die plans van versterking. Wat al beschuldigingen van gemis aan vaderlandsliefde, van verraad zelfs heoft men den opposanten toegeworpen by de minste opmerking,en nu eens de zaak vol trekken is. keert men de bajonnet tegen hel gouvernement en randt men het op de partydigste manier aan. Haddon wij geen gelijk te zeggen dat elke zaak, hoe vaderlandsch ook, in Bel gië door de partijdriflen op de walgelyk- ste manier wordt, uitgebuit. De aanval van M. Scoumanne is echter de liberale par;ij zwaar op hethoofd terug gevallen de beraadslaging in de Kamer heeft getoond dat generaal Brialmont precies de schoonste rol niet had, en M. Frère, die zoo onvoorzichtig den baas had opgestoolen, zal nadien moeten be kennen, dat hij hier weer eenen politie- ken rol heeft begaan, al draagt M. Scoumanne dan ook dc zwaarste last van dien dwazen veldtocht. M. Scoumanne had gezegd dat er een brief bestond van generaal Brialmont aan den minister, waarin hij zegde na de bepaling der schatting van 54 millioen. - Ik weet dal gij de Kame?bedrogen hebt, dal gij voor haar; onnauwkeu rige beweeringen hebt af gelegd en dal de cijfers.hier gemeld zullen icor- den le boven gegaan maar ik heb be grepen dat mijne vaderlandsliefde mij gelastte te zwijgenen ik heb gezwe gen. Welnu, niets van dit alles staat in den brief; deze spreekt niet over de schatting na die van 54 millioen. M. Scoumanne heeft dus eene kolossale dwaasheid begaan en het is nu onherroe pelijk bewezen dat dergelijke brief, zooals hij onbeschoft in de Kamer beweerde, niet bestaat. De Re forme bekent het de andere aanvallers zoeken nog naar eene... uit vlucht. De 24° algemcene Vergadering van den Bond der katholieke kringen en bewaren de Vereenigingen werd zaterdag 11. te Iloei onder voorzitterschap van M. Woeste, gehouden. Aan 't bureel bemerkte inen de heeren Vincart, voorzitter der bewarende Ver eening van Hoei, Coosemans, Paul Lcfeb- vre en De Vaux. welde in hem op en hy dankte zyn gesternte, dal hem in dc duisternis van het voorhuis had doen terug brengen, hg had nu den tijd om lot zichzelven te ko men. .Mejuffrouw dc gouvemaiilc zou den triomf niet smaken, hem verplet le zien zelfs geen verbazing zou zij in zgue (rekken lezen. Zonder hem te bemerken, ging zg voorbij de open deur, en hij boog zich ver voorover, om haar aan de te kunnen gaéslaan. Zij sneed een citroen aan scligfjes en wierp deze iu-een glas met gerstewater* eisl hij ook, waaruin de schoone nichi niet zonder handschoenen moest uilgaan de oude slocffer zocht zoo goed mogelijk te bemantelen, dat eene Franz, de dochler van een hoofdofficier, meiden»eik had moe ten verrichten dc bruine handen, van welke de sporen van den arbeid nicl zoo spoedig waren uit te wisschcn, waren inderdaad de snoodste verraders. Op dit oogenblik gierde de wind, die het onweer gewoonlgk voorafgaat. Als een troni|>ctgescheUer klonk het in de luebleen statig geruisrh deed zich in de toppen der boomen hooren de vensters klaoperden en de huisdeur rammelde, alsof ze zou openvliegen. Dc dame aan dc tafel luisterde en zag hczoigd naar den zieke in bet bed, die echter geen vinger van de op de deken liggende hand bewoog hy sliep blijk baar als iemand, wiens krachten volkomen uitgeput (Wordt voortgewt.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1