Dynamiet en 1 mei in België. Letternieuws. Het Socialismus Allerhande nieuws. Alle maatregelen zijn reeds genomen om het verblijf der deelnemende muziek maatschappijen zoo aangenaam mogelijk te maken. Aan de bijtreders wacht een geestdriftig onthaald, zoo vanwege het gemeentebestuurals vanwege deMant- »<-hap|>ij die dit muziekfeest inricht tor gelegenheid van het tienjarig bestaan harer Fanfarenafdeeling. Wie over dit groot festival nadere in lichtingen begeert, schrijve naar de In richtingscommissie. Eerevoorzitter, se nator Van Ockerhout— in de Parijsche Halle, te Brugge. Onmiddellijk zullen al le wenschelijke mededeelingen gezonden worden alsook een afdruksel van het re glement van het feest. Gezien deze aantrekkelijkheden,kunnen wij de hannoniën en fanfaren niet genoeg aansporen den oproep onzer Brugsche vrienden onmiddclijk en gunstig te be antwoorden. Zij zullen het niet beklagen. Laatste bijzonderheiddie zijn gewicht heelt de maatschappijen reizen aan half geld, op de ijzerwegen. De naclitcgnnlMlng. Oeen vogel ter wereld heelt een zang die met •lien van den nachtegaal kan wedijveren in bevalligheid, welluidendheid en zuiver heid. Plinius zegt - In zijne kleine keel vereenigde de natuur alles wat de mensch in de muziek heeft uilgevonden, en over eene menigte instrumenten moest verdee- len zijne stem heeft een bewonderens waardige sterkte, zyn adem een onverge lijkelijke duur. - De zang van geen ande ren vogel komt dien van den nachtegaal nabij in zielroerende diepte, in afwisseling van melodie, of is met hem te vergelijken in kracht en volheid, in zoetvloeiendheid en zuiverheid. In de schemering, in den van sterren vonkelenden meinacht, als meidooms en jasmijnen hare geuren ver spreiden, als nu en dan het weèrlicht de kreupelbosschen verlicht dan hoort men het slaan van den nachtegaal. Diep uit de borst, in lang aanhoudende noten klinkt zijn lied al voller al sneller, al verlangender worden zijne tonen, tot dat zi.j plotseling tot een schelkliekendeindak- koord overgaan of zich in welluidende zuchten oplosseu, om weldra op nieuw en in nieuwe toou het betooverende lied weder aan te vangen. Herhaalde malen heeft men getracht dien heerlijken nachtegaalslag te beschrij ven meer dan één vogelkenner heeft beproefd op te schrijven wat de nachte gaal zingt. Het volgende geeft een flauw denk beeld Tan de wijze w;iarop hij zingt Tiuu,tiuu tiuu tiuuspi tiusqua Tio li6 tin tio tio Ito ti.r Qutio 'julio qutio qulio Zquo zquo zquo sqito Tzutzu t zutzutzulzulzu tzutzu tzi Z» zozo zozo zozo zozo zozo zirrhading Doch hoe aardig dit ook zyn moge, het leert ons niet veel, liet geeft geen voor stelling van wat «Ie nachtegaal slag is. Dupont van Nemours, een man die beweert dat hij verstaat wat de vogelen zingen, heeft den zang van den nachtegaal in het fransch vertaald. Hij zegt: - Nadat de eieren gelegd zijn, gaat de nachtegaal op een takje zitten, dicht by het nest waarin zijn wijye broedt. Hij wipt met het takje op en neer, als om de maat te slaan ter wijl hij zingt, en gedurende den nacht prijst hij zijn echtgenoote en zijne klein tjes met alle teederheid van de echtelijke liefde en van de ouderliefde. Do ilynnmietnnnalagen waarvan Parijs reeds verscheidene malen het tooneel is geweest, heeft aldaar eene rechtmatige ontroering onder de bevol king doen ontstaan. Vele voornam# fami- lien hebben reeds Parijs verlaten uit vrees van nog erger op 1 Mei. De drukpers rand zeer hevig de Staats- regeering en het Stedelijk Bestuur van Parijs aan. De Figaro vraagt bescherming tegen de anarchisten en zegt De gemeenteraad zou veel beter doen zich minder bezig te houden met verwe reldlijking van 't onderwys en wat meer met de versterking der pofitie. De Palrie zegt dat de Parysche politie óf onmachtig is, óf z(j is... onnoozel dom. Onmachtig omdat zij, niettegenstaande alle blaflërijen, de aanslagen der anarchis ten niet heeft kunnen beletten: onnoozel omdat zij de bedreigde punten niet kon beschermen tegen den oorlog die aan geheel de samenleving wordt verklaard. Is zij onmachtig dan moet zij onmid dellijk veranderd worden; onnoozel dat men haar dan wegjage. Al wat zij ge daan heeft is een agent van politie zetten vóór het huis Véry een maatregel die de anarchisten heeft doen lachen. En terwyl men zoo te werk ging, be raadslaagde de Staatsraad, of het niet noodig was dat men Mgr Mende vervolg de, die de geloovigen aanraadde voor brave en vreedzame katholieken te stem men in de gemeentekiezingeu Men be dreigde Mgr Baptifolier die niet meer dan zijnen plicht deed als geestelijke herder. Terwyl de eigendommen worden vernield schreeuwt de vrijmetselarij Het clerica lism. ziedaar de vijand En dat noemt men regeeren Wat walgelijke spotternijroept de Palrie IloiitBmcliiiiig. De weten schap gaat met reuzenschreden vooruit. Men had tot hiertoe altyd gedacht dat het hout, op hoogen graad verwarmd, in brand moest schieten. De heeren Bizouard en Lenoir zyn er in gelukt liet hout te te smelten en hebben een produkt beko men waarop noch warmte, noch koude, noch vochtigheid eenigen invloed hebben. Dit voortbrengsel kan zoo gemakkelijk gemodeleei-d worden dat men zelfs 1161 zaagmeel en de schavelingen voortaan za' kunnen benuttigen en dat alle beeldhouw werk nu zal kunnen gegoten worden. De Belgische reuzen en de Frnnsehe t oltïonnilvten. Een der Belgische reuzen welke voor den stoet ter gelegenheid der Russisch- Belgische feesten, naar Rijsel werd ge zonden, heeft 10.000 sigaren gesmokkeld. Deze waren zorgvuldig ingepakt in het hoofd, de armen en het lijf van den ledenman. De tolbeambten hebben dezen wel on derzocht. maar zooals het blijkt, al te oppervlakkig. Wat zullen de Fransehe zeggen van den toer hun door den P'tit Beigegespeeld Een gouden rooster. De aanstaande tentoonstelling van Chicago doet de nijveraars en handelaars aller hande nieuwigheden verzinnen. Een Parijzenaar, oud schouwburgbe stuurder en oud bestuurder van dagbla den, bijzonder goed gekend door de oor spronkelijke snede zijner ondervesten en zijne lange jasslippen, doet thans eenen rooster uit massief goud vervaardigen, waarop hij voor de bezoekers der tentoon stelling ribstukken en beafsteacks zal braden. Hij hoopt dat alle bezoekers der ten toonstelling er een vermaak en eene eer zullen in stellen, een bcafsteack te eten, gebraden op een gouden rooster, en hoopt dat zijn rooster aldus, zonder dat het noo dig zij dezen te smelten,in een aanzienlijk getal klinkende muntstukken zal veran deren. Iteclilerlijke kronljk. De zaak Ravachol werd in 't begin de zer week voor het assisenhof te Parijs opgeroepen 1" Koningstem Frane-Clovis gezegd Ra vachol 2" Simon Karel-Achilles.gczegd Biscuit; 3° Beala Jozef-Martinus; 4°Chaumartin Karel-Ferdinand en Sou bert Rosalie, ge zegd Mariette zijn beschuldigd de plegers te zijn der dynamietaanslagen op den Bou levard St. Germain enin de rue de Clichy. De jury nam verzachtende omstandig heden aan. Beala, Chaumartin en Rosalie Soubert werden vrijgesproken. Ravachol en Simon zijn tot levenslan gen dwangarbeid veroordeeld. Ravachol zal kortelings opnieuw voor het assisenhof verschynen beschuldigd van moord en diefstal. Vlaamsch voor de Rechtbank. De zaak begon te Alh, dus in eene waalsche gemeente. Er was enkel spraak van eene jach to vertreding en de rechtbank veroor deelde den plichtige tot 50 fr. boete. Maar hier hegint het pikant van de zaak. De overtreding was gepleegd op Vlaamsch grondgebied door eenen inwo ner van Ath. Het exploot, dat den man beteekend moest worden, moest worden opgesteld in het vlaamsch, en de hussier kende van die taal zoo veel als de koning van Siam. Hy nam dus een woordenboek, zocht, vertaalde en stelde nu een explootje op, dat binnen honderd jaar nog als eene inerkweerdigheid in het eene of andere museum zal kunnen getoond worden. De zaak kwam in beroep en de 6' ka mer van het beroepshof van Brussel had er zich Donderdag meébezig te houden. De veroordeelde beroept zich op onre gelmatige proceduur en het hof zal bin nen acht dagen beslissen. Zaak Van Damtne. Donderdag namiddag is de zaak ten laste Van Damme, van Hamnie, opgeroepen. Men heeft gepleit, doch de uitspraak is Ter- schoven tot binnen acht dagen. Te Brussel. In de kazerne der grenadiers is een brief besteld, met het adres Madame in de kazerne der grenadiers56', Comedianlenstraat, le Brussel. - De brief was van den volgenden in houd Madame, Ik kom u verwittigen dat binnen de tien dagen het gebouw der kazerne in de lucht zal springen. Degenen die zoo besloten hebben, - willen de vrouwen geen kwaad en daar- om verwittig ik u, opdat gij voor uwe veiligheid zoudt zorgen. Wij hebben overigens besloten al de militaire ge- n bouw en te doen springen, want wij zijn geweldig tegen het leger. Een anarchist tegen de militairen Onder dit handtecken was een P. S. luidende Verwittig den officier van de - wacht, verwittig de politie, dat alles geeft ons niets. Wy zijn niet bang. - De brief was ter hand gesteld aan de doebter van den sergeant-briefdrager. De politic werd woensdag verwittigd dat in het Café Teniers, Anspachlaan, te Brussel, nabij de gemakhuisjes eene dyna- mietkardoes was gevonden w aaraan eene lont vastgemaakt was. Men twijfelt of men hier niet met eene flauwe brusselsche z wan ze te doen heeft, maar in alle geval is het parket verwittigd. De plaats waar het voorwerp gevonden w erd, leverde niet het minste gevaar op. Het valt mede op te merken dat de griffier der rechtbank, welke in het onderzoek tegen de anarchisten werkzaam is, in gezegd café woont. De rechter Bollie te Charleroi, die met den procureur des konings de zaak van de dynamietkardoezen in handen heeft, «et het onderzoek neerstlg voort. Een brugwachter, die do kardoezen op den vensterdorpel der Nationale Bank vond en naar de politie bracht, is onder vraagd. Deze man verklaart dat hij bij zijne terugkomst ontmoet werd, door eenen persoon die hem zegde Gij hebt ongelijk, u te bemoeien met dingen die u niet aangaan gij hadt die deugnieten daar binnen maar hunnen smoel maar laten breken, (laissez casser leur gueule Het ware zeer belangrijk, zoo men dien man kon terugvinden. Bij het onderzoek der kardoezen schijnt gebleken te zijn dat het gevaar niet groot was, voor hetgeen de kardoezen zelf be treft, maar dat de capsulen in grooter getal aanwezig waren, wellicht om in plaats van eene lont, de ontploffing te weeg te brengen. Tot nader orde zijn de politieronden versterkt. Wieuwe aanslag te Luik. Eene depeche, donderdag avond ten half 10 uit Luik verzonden, meldt dat eene geweldige ontploffing de wijk uit den omtrek van de Place St-Lambert heeft in opschudding gebracht. Meer dan twee duizend personen wa ren in eenen omzien op gemeld plein te samen gestroomd. Eene bom welke men denkt met dyna miet gevuld te zijn geweest, was geplaatst op het venster van het huis der rue St- Pierre bewoond door Mad. Myst, we duwe van eenen gewezen trariiwegbt- stuurder,en hertrouwd met eenen hooger beambte van het mynbestuur. Deze straat bevindt zich achter het Notger-park tegenover het provinciaal gou vernemen tsho tel Het gerucht der ontploffing was ver schrikkelijk. De salon was geheel 't on derste boven gesmeten, en alle meubelen en spiegels verbrijzeld. De stoffelijke schade is a-.inzienlijk, maar niemand werd gekwetst. De procureur des konings en de politie zijn ter plaatse deze laatste heelt veel moeite om, met behulp der wacht van het paleis, de verontweerdigde menigte tegen te houden. De burgerwachten van Luik, welke zooals men weet.zondag onder de wapens w orden geroepen, zullen elk van 15 kar doezen voorzien zijn. Het lokaal La Populaire, zetel van de Luiksche socialisten heeft eene nieuwe bloedroode versiering bekomen, voor de groote plechtigheid van zondag. De stad is overstroomd met papierkens. waarin de werklieden worden aangezet om te manifesteeren in kleine groepen, en dragende roode strikskens en roode plak kaarten. Men drukt de werklieden tevens wel op het hart, dat zij zich moeten stil houden en geenen stoet vormen. Het postbestuur heeft bericht ontvangen dat men het postkantoor een dezer dagen in de lucht zal doen springen. Die brief is aan het parket meêgedeeld. Dreigbrieven zijn ook gezonden aan M. I'erot, voorzitter der burgerlijke rechtbank en aan M. de raadsheer Renson, welke zetelde in de zaak der dynamietdiefstallen. De gendarmerie zal tegen zondag met 50 gendarmen uit Luxemburg versterkt worden, daarenboven zal geheel de bur gerwacht en de politie te been zyn. Ook zullen waarschijnlijk de troepen geconsigneerd zijn. Staat van beleg. Men meldt dat de mijn Horloz, te Til- leur den 1 mei op militaire wyze al be zet zijn door de lanciers. De mijnwerkers, zegt de Ré forme, zijn hevig gestoord over het verbod der mani festatie te Luik. y%.nurcliiaten te Visé aangehouden. Eene depeche der duitsche politie ver- wijtigde den 27, rond 5 ure namiddag, de overheid van Visé.dat eene groep duit sche socialisten 's avonds met den trein van half 7 moest passeeren, op weg naar Seraing. De bevelhebber der geddarmerie nam onmiddellijk al de noodige maatregelen, om die gevaarlijke reizigers bij hunnen doortocht op te vangen en naar hun land terug te zenden. Het nieuws was onmiddellijk door het stadje verspreid, en dadelyk was er eene talrijke volksmenigte te been. I)e trein kwam aan. de gendarmen snelden naar den aangewezen waggon en vonden... eenen troep ganzen. De depeche was eene grap, maar de uitwerksels toonden in alle geval aan hoe groot de onrust van de grensbewoners voor de anarchisten is. En nu de 1 mei, de groote werkmans dag, zooals de socialisten dien noemen, hoe zal die afloopen Het is te hopen dat het goed zij, maar het is ontwijfelbaar dat al deze aanslagen met dien dag in betrekking staan. Daarom ook nemen de overheden, vooral te Luik, ernstige maatregelen ter beteugeling van mogelijke woelingen. Zooals men weet is te Luik de burger wacht onder de wapens geroepen en zul len de gendarmerie-en politiekorpsen versterkt en de troepen geconsigneerd zijn. Daarbij zijn er parijzeragenten aanwezig, welke met den onderconsul van Frankrijk in betrekking staan. Te Seraing is men niet voor woelingen beducht. Overigens, het gemeenteregle- ment van 20 October 1888, dai de straat- betoogingen verbiedt, is nog van kracht en zal streng toegepast worden. Te Bergen is de betooging toegelaten, doch de inanifesteerders mogen geene andere dan belgische vlaggen bij zich dra gen, behalve die der Fédération Boraine. De meetings onder de opene lucht zijn verboden. Daarenboven oefent de gendarmerie de strengste waakzaamheid op de grenzen en in de spoorwegstaties uit. Ten bureele van DEN DENDERBODE te verkrijgen zijne gronden onderzocht en zijne onmo gelijkheid bewezen door V. Cathrein, S.J. uit het hoogduitsch vertaald door Ernest Soens, priester, candidaat in wijsbegeerte en letteren. Prijs één /rank. Komt te verschijnen DE GEMEENTE MOORSEL bij Aalst en hare geschiedenis door Oscar REYNTENS, advokaat. Dit boek ongeveer 250 bladzijden behelzende, is versierd met verschillige platen Zich ten vau de parochiale Kerk, de Kapel en het Kasteel, Wapenschilden en Zegels. Prijs fr. 2-75. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode. Kerkelijk, nieuws. KERK VAN HET COLLEGE, AALST. Viering der Meimaand. Alle dagen 's morgens, om 5 1/4 ure, korte onder richting deze zal noch 's zaterdags, noch daags vóór O.-H. Hemelvaart plaats heb ben. Om 5 1/2 ure, Mei-mis met zang, waaronder de H. Communie wordt uitge deeld. 's Zondags en op den feestdag van O.-H. Hemelvaart zal de Mei-mis met zang en onderrichting, gedaan worden om 6 1/4 ure. Den 23 Mei begint de voorbereidende Novene tot den Feestdag van O.-L.-V.van het H. Hart. Den 31 Mei feest van O.-L.-V. van het H. Hart 's Morgens, Mis met zang en algemecne Communie. 's Avonds, plechtig Lof en Sermoon. Al de Congreganisten, alsook de leden der Broederschap van O.-L.-V. van het H. Hart, worden dringend verzocht deze godsdienstige oefeningen dagelijks bij te wonen, ten einde de zegeningen van hun ne goede Moeder Maria te doen overvloe dig nederdalen over hunne familiën, over de H. Kerk en het Vaderland. N. B. 300 dagen aflaat voor eiken dag der Meimaand. Een volle aflaat gedurende de maand. Volle aflaat op het feest van O.-L.-V. van het H. Hart. De E. P. Verstraeten,s. j. zal prediken. Volkekamer. Woensdag en Donderdag heeft M. Frère eene redevoe ring uitgesproken die merkweerdig mag genoemd worden. De redenaar zegde eens geducht de waarheid aan de radikalen en wrook zich verschrikkelijk op MM. Graux, Jansonen C"1'. M. Frère brak het algemeen stemrecht letterlijk af en ver klaarde dat ei* met de radikalen niet te regeeren is. Ook deed hij zien welke tuimcltoeren de liberale fractiën hebben gemaakt eer zij tot het algemeen stem recht zijn geraakt. Hij bestreed ook het verbond dat de liberalen met de radikalen hebben gesloten,in welk de eersten hunne princiepen hebben verloochend om aan de tweeden te behagen. M. Frère wil de herziening onmogelijk maken doch hierin zal hij niet gelukken. Do liberale linkerzijde was door deze redevoering zichtbaar uit haar lood ge slagen. In zitting van vrijdag sprak M. Graux. Geheel zijne redevoering bewijst dat hij met de eene hand het algemeen stemrecht aan de socialisten toereikt, maar het inetde andere terugneemt. M. Graux is bevreesd voor de toekomst der liberale partij, die, zegt hij, door het bewoningstelsel totaal zou verpletterd worden daar het even wicht ten voordcele van de plattelandsche bevolking zal verbroken wezen en hij wil dat de steden zouden overheerschen. Uitgenoodigd om te laten kennen hoe hy het zou aan boord leggen om de over- heersching der steden op den buiten te verzekeren, is M. Graux zijne antwoord schuldig gebleven. M. Van den Bemden sprak legen het referendum. Bolermnrkt.Heden zaterdag werden 924 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 7396 kilogr. Spoorwegen. Onze uurtabel is met de meeste zorg verbeterd. /kalat. Gevonden heden morgen eenen zak uit een vrouwenkleed inhou dende eene belangrijke som geld. De eigenares kan zich wenden tot den commissaris van politie. Concert op Maandag 2 Mei 1892, om 9 ure 's avonds, op de Groote Markt, door de Koninklijke Maatschappij van Harmonie, onder het bestuur van den heer F.-L. Van den Bogaerde. Programma 1° Le Reveil, Introduction, Hubner. 2° Ouverture Triomphale, Leutner. 3° Bella, Mazurka, Waldteufel 4° Un trail d'Union, Pot pourri Panne. 5° Coulissen Scherze, Polka, Roth. Kerkxkeii. Inden nacht van gister vrijdag op heden zaterdag, werden bij Petrus D'Hondt, landbouwer, gestolen een geslacht zwijn en een klont boter die gereed was gemaakt om ter merkt onzer stad te verkoopen. Zondag 24 dezer, was het schieting te Laarne. Zekere Joseph Van Acker, wo nende te Wetteren-len-Eeden, had het ge luk den oppervogel af te schieten en won bijgevolg den eersten prijs welk bestond in eene zekere som geld. Van Acker als het ware een voorgevoel hebbende van hetgeen hem te wachten stond, gaf het geld welke hij gewonnen had aan eenen vriend die niet ver van hem woont. Gelukkig voor hem, want, in het naar huis gaan, is hij niet ver van zijne woning door drie personen aangerand en mishan deld geworden. Van Acker had nog een drytal franken bij zich, welke men hem heeft afgenomen. De daders hebben hun slachtoffer zeer wreed geslagen, en hem vervolgens in eenen gracht geworpen. De politie van Wetteren heeft proces verbal opgemaakt tegen de drie kerels welke gekend zijn en gehandeld hebben uit jaloerschheid omdat Van Acker te Laarne den eersten prijs had geschoten. De politie van St-Gillis,heeft twee... kunstschilders aangehouden, die vroeger veroordeeld waren tot 2 jaren gevangenis voor het namaken en valsch teekenen van schilderijen. Om aan de gevangenis te ontsnappen, hadden zij de vlucht genomen maar beroep aangeteekend hebbende, meenden zijdatditgenoeg was,om terugte mogen keeren. De politie heeft het echter die zonderlinge artisten anders wijs ge- gemaakt. Een persoon, van Rruysbroeck, die zijn bed had in brand gestoken, terwijl zijne vrouw er in sliep, is door de gen darmerie aangehouden. Zonder de tus- schenkomst der geburen, ware de vrouw verstikt. De Gentsche dagbladen hebben bij misslag gemeld dat Theresia Tollenaere, wonende Ottergemsche steenweg, 246, den derden mei aanstaande den ouderdom van honderd volle jaren bereiken zou. Het gemeentebestuur dat voornemens was aan de jubilaris de gelukwenschen en de ge bruikelijke gedenkenis aan te bieden,heeft de noodige officieele inlichtingen geno men, waaruit blijkt dat zij geboren is te Eecke den 25 april 1795. Als ze dat nog maar beleeft.... Over eene maand werden er ten nadeele van eenen pachter tc Oed lem vier hespen en eenen revolver gestolen. Acht dagen later werd zijn wachthond doodge schoten en verleden zondag werd eene moordpoging op de bewoners der hoeve gepleegd. Men heeft geweerkogels in het houtwerk van de vensters der slaapkamer, alsook in het oorkussen der pachteres, gevonden. Men twijfelt niet of al die mis daden werden door denzelfden persoon gepleegd. Een verschrikkelijk tramomgeluk heeft vrijdag avond, rond half 8 ure, te Turnhout, voor de heerenwoning van .mevrouw weduwe Caron, Antwerpschen steenweg, plaats gehad. De genaamde Adriaan Leopold Van Lissum, eigarenmakersgast, omtrent 12 jaar oud, keerde met eenige zijner mak kers huiswaarts, op het oogenblik dat de tram door de straat kwam aangestoomd. De onvoorzichtige jongen, die op eene der achterste rijtuigen van den trein wilde springen,werd eerst met het hoofd tegen eenen ijzeren lantaarnpaal en daarna onder den trein geslingerd. Het arme slachtoffer werd deerlijk verminkt opgenomen. De hoofdschedel was letterlijk afgerukt; hersenen en bloed waren op het rij- en gaanpad nedergespat. Daarenboven waren armen en beenen op verscheidene plaatsen verbrijzeld; het lijk van den knaap, dat onmiddellijk naar het St. Elisabeth's gasthuis werd overgevoerd was nog slechts eene vormelooze massa. Het vreeselijk ongeluk heeft in de stad eene diepe verslagenheid verwekt. Het zelfde zal machtig bijdragen om eene be weging te bevorderen, welke sinds veer tien dagen onder de bevolking is ontstaan om de verwijdering der tramlijnen uit de stadsstraten te verkrijgen. Een vei-zoekschrift, in de Gasthuis- en Otterstraat in omloop, waarbij men den gemeenteraad verzoekt de nieuw ontwor pen tramlijn Turnhoul-Arendouck, op eenen daartoe aan te leggen weg, buiten, de stad te brengen, wordt door honder den haiidteekens bekleed. Dit punt zal in de aanstaande zitting des gemeenteraads besproken worded. Zaterdag avond is te Bergen een ijselyk ongeluk gebeurd. Twee vijfjarige meisjes, Louis Demerbe en Marie Aiche, speelden te zamen op den koer eener hoeve. Eenen hunner had een doosje vuurhout- jes in haren zak. Zij staken het vuur aan de strooihoppers en de vlammen deelden zich mede aan de kleederen der kleine Louisa, die vreeselijk verbrand werd en weldra bezweek, na vreeselijk geleden te hebben. De ouders der arme kleine zijn als zin neloos van droefheid. Eene depeche uit Bergen meldt, dat er bijzondere maatregels genomen zijn tegen de uit Frankrijk wijkende anarchisten. De gendarmen vragen de papieren van al de reizigers die uit dat land komen. Woensdag verspreidde zich het ge rucht,te Dinantdat het stadhuis in brand stond. Inderdaad, men zag er dikken rook door de vensters slaan en den trap ver duisteren. Men onderzocht de zaak en vond ia den amigo eenen man, die zijn strooizak had in brand gestoken en zelf zijn hoofd onder de dekens had gestopt. Hij werd er half verstikt uitgehaald. O, negentiende eeuw. M. X., rentenier te Ans, te Luik, volgden sedert eenigen tijd de zittingen van eene vereeni- ging spiritisten in een particulier huis van Tiïleur. In eenige der vergaderingen werd be paald dat men op zoek zou gaan naar een schat, die door een vroegeren bisschop van Luik in den grond zou gegraven zijn, ter plaatse waar M. X. eenen eigendom bezit, en zich vroeger eene groote hoeve bevond. Met zijne toestemming en onder voor behoud dat de schat tussclxen de groep spiritisten zou gedeeld worden, begon men te graven. Men maakte eene galerij van zes meters, Op zeker oogenblik riep degene die het verste gegraven had, dat hij de kist be reikt had, toen er ongelukkig eene instor ting plaats ha I zoodat de man eerst na een half uur levenloos werd opgehaald. De verongelukte was 41 jaren oud. Hy was vroeger baas in eenen pietmolen, doch werd weggezonden om zijne steeds voortdurende afwezigheden. Over eenige maanden hertrouwde hij met eeue 20jarige vrouw, welke hij nu met vijf kinderen, waarvan vier uit zijn eerste huwelijk, achterlaat. Wat zijne makkers betreft, deze zijn meer dan ooit overtuigd dat de schat bestaat en zij zeggen aan de geesten vol- geerne het offer van een menschenleven te brengen, om tot het gewenschte resul taat te komen... als de politie hen niet tot rede brengt. FRANKRIJK Dgna m ictaanslagenA narcli isten Tc Clichy heeft M. Berthelot, politiecom missaris, den anarchist Moreau aange houden. In zijne woning werden vele anarchistische schriften gevonden. Men heeft ook huiszoekingen gedaan bij twee andere anarchisten,onder andere te La Villette. Men vond echter niets ver dacht. Donderdag zijn weèr verscheidene werk tuigen die op verschillende punten van Fa rijs gevonden waren, naar het gemeen telijk laboratorium gebracht, namelijk eene kardoes van 20 centimeters lang en 5 in doorsneede, waaraan eeue lont van 15 centimeters lengte vastgemaakt was, die gebrand had. Onder de vensters der woning van Mad. Rosa Brack, tooneelspeelster, heeft men insgelijks eene buis gevonden, voorzien van eene lont. Deze en andere werktuigen zullen onderzocht worden. De aangehoudene anarchisten Francois en Lapeyre hebben uur per uur bet ge bruik van bunnen tijd kunnen bewijzen on den avond van den aanslag bij Vérij. Hun alibi is juist bevonden. De twee kerels, die als zeer gevaarlijk bekend zijn, weiden nochtans niet in vrij heid gesteld. Zij zijn op bevel van M. Doppfer naar Mazas gebracht. In de puinen van het Restaurant Very zijn geene verdere opzoekingen gedaan. Men heeft tusschen de puinen een stuk gevonden van M. Véry's linkerbeen, dat thans is afgezet. Het onderzoek van de kleedingstukken der slachtoffers, beeft toegelaten de na tuur der ontplofte stof te doeu kennen. Het moet sebastine geweest zijn, waarvan de ontploffingskracht veel grooter is dau die van het dynamiet. De slachtoffers zijn nu veel beter. M. Véry, zijne vrouw en ziine dochter zijn buiten gevaar, evenals AI. Gaudon. M. Hamonod is beter, maar men is nog niet zeker van zijne genezing. M. Véry heeft zijne vrouw of zijne doebter nog niet ge zien; de geneesheeren vreezen de ontroe ring. Veertien agenten van dienst der veilig heid en een vijftigtal inspecteurs zijn ge last met de bewaking van de huizen der magistraten van het parket eu der leden van den jury,die Ravachol veroordeeld hebbenzelfs worden huizen van bijzon- deren, die bedreigd zijn door de anarchis ten, bewaakt. Vier agenten der veiligheid en zes poli tiemannen bewaken dag eu nacht het huis van M. Quesuay de Beaurepaire. Ravachol zal door vier agenten naar Moutbrison worden overgebracht. Voor den eersten Mei. De orde maatregelen, te Parijs genomen voor den 1 Mei, zijn veel strenger dan verleden jaar. Buiten het garnizoen zijn de regi menten der omstreken nog iu de stad ont boden, namelijk het 2® huzaren van Melun, het 3° jagers van Rambouillet het 4° huzaren van Fontainebleau, het 5® dra gonders van Compiègne, het 3® kurassiers van Versailles, het 4" jagers van St. Ger main, het 9® kurassiers van Senlis en het 8® dragonders van Meaux.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2