Allerhande nieuws. middernacht naar huis gezonden. Eenige gragpenmakers vermaakten zich met luseën of amorseu op de riggels van den train te leggen. 's Zondags 's morgens hadden er hier en daar meetings plaats. Kond 11 ure hield citoyen Demblon, de afgestelde ge meenteonderwijzer eene meeling in La Populaireterwijl de omtrek door de Burgerwacht ende politie bewaakt werd. De Burgerwacht werd, wanneer zy voorbij La Populaire kwam, luid uit gejouwd. Een anarchist met eene roode klak op het hoofd, wilde hei paleis binnendringen, op het oogenblik dat men de deur sloot achter de Burgerwacht, een politieagent, die hem zulks wilde beletten, werd om- verre geworpen. Men gelukte er in, met behulp van vier man der hoofdwacht, den razenden aangehouden. Verscheidene inwoners hebben hunne vensters en kelders gesloten. Ontploffingen. Zondag avond, rond 8 1/2 ure, hebben twee dyyamietontplofflngen plaats gehad de eerste bij den heer baron de Selys- Longchamps, de tweede bij zijnen zoon. Geene persoonlijke ongelukken de stoffe lijke schade is aanzienlijk. Eene groote menigte heeft zich ter plaats begeven. Rond 9 ure nieuwe ontploffing in het zuiderkwartier. Op den vensterdorpcl van n. luti van Sauvenière-boulevard heeft men eene kardoes gevonden, waarvan de lont uitgegaan was. Een dolle schrik maakte zich meester van de bevolking. Eene dynamietkardoes is geplaatst ge weest van buiten aan de kerk van St. Martens en heeft een deel der kerk ver nield. De prachtige kerkvensters, mees terstukken der 1 r en der 15e eeuw, zijn verbrijzeld. De verwoesting in de kerk is groot. In de Mont-St-Martinstraat zijn de hui zen op eene lengte van 100 meters be schadigd. Men gist dat de kardoes aan de kerk geplaatst wel vijl kilogram dynamiet be vatte. St-Marlinujfcerk. By den avond kon men zich geene reke ning geven van de aangerichte schade, die overigens door het algemeen gerucht merkelijk overdreven werd Het is wel inderdaad tegen de kerk dat de aanslag gericht was. De kardoes was op de kasseien gelegd, achter de koor der ktrk, in oenen hoek, gevormd door oeze en een gesticht van jonge meisjes, gehou den door nonnen, en grenzende aan de woning van den eerw.heer pastoor-deken. De muren der kerk zijn ongeschonden gebleven en dit is gelukkig, want het ge bouw is een der schoonste juweelen van gotische bouwkunst. Maar de geschilderdo glasramen zijn grootendeels vernield en ouder oogpunt van kunst is het verlies overgroot. Men kan zelfs ten prijze van goud dees kunst werk, dat van 1523 dagteekent, niet ver vangen. Het was nog onlangs hersteld. Het is hel middelste raam achter het hoogaltaar, welke hel meest heelt gele den en er blijft slechts een derde gedeelte van de schildering over. Het gesticht, bestuurd door de F ill es de la Croixheeft ook glasruiten in den voorgevel, deze zijn verbrijzeld en het ijzerwerk is gewrongen en verdraaid. Na do ontplofllng klonk in de stad gelijk een donder. Men dacht dat men het gemunt had op het huis van den vrede rechter Bonjean. Men denkt nu dat de ellendige daders niet anders in T oog gehad hebben dan de bevolking schrik aan te jagen. Zij hadden eene afgelegen plaats uitge kozen, waar onvoldoende licht is en geen politie ooit komt. De wisselaars en de juweliers hebben gansch den dag hunne winkels gesloten gehouden. De frein n. 1395 welke om 1,15 uit Luik vertrekt out te Tliff aan te komen om 1,3-1, bevond zich op ongeveer 500 me ters afstand van deze laatste statie wan neer een stuk rots van eeneu hal ven ku- bieken meter grootte, op de baan rolde, juist wanneer de trein ging voorbij rijden De steenverjager der locomotief werd verbrijzeld, er w erd aanstonds een onder zoek ingesteld en de schepene van Tilff ontdekte in de omstreken vijf kerels waaronder eenen Duitscher en de ande ren van Ougrée. Zij hebben geëindigd met te bekennen dat zij het stuk rots op de haan hadden geworpen om eene ontriggeling te veroor zaken. lading bedekt was, om het uitwerksel des te sterker te maken. Men verzekert dat de pleger van den aanslag, die by de komst van de eerste agenten nog ter plaatse was, reeds vroe ger verooddeeld werd voor aanhitsing tot plundering. Luik, 2 Mei, 9 ure's avonds. Eene nieuwe en geweldige ontploffing bracht ten 8 ure 40 minuten de nabijheu van den Boulevard de la Saurenière in opschudding. Eene bom was ontploft op den dorpel der woning van graaf Minetle d'Oulghaye, op den hoek der me St-Jean. Deze was afwezig, doch de gravin kwam juist op het oogenblik der ontplof fing thuis. De groote koetspoo' t is in splinters en de dorpel alsook de stijlen der poort zijn gebersten evenals de twee marmeren treden, die naar de benedenvertrekken leiden. Het plafon van den inkomgang is ver brijzeld, de ruiten zijn in gruis en de ven sterramen van den entresol uitgerukt. Al de kleine sieraden van de salon werden overhoop geworpen. Men denkt dat de anarchisten zich van •jiuis bedrogen hebben, en zij het op de woning vad M. Londot, generaal der bur gerwacht gemunt hadden. Generaal Londot bewoont den anderen hoek derzelfde straat. In dit huis werd eveneens alles over hoop geworpen en in als de huizen tct op 200 meters afstand is geene ruit heel gebleven. Dit zelfde is het geval in aangrenzende straten. De artillerie-officieren beweeren dat zij aan den smoor, welke na de ontploffing het huis vervulde, den reuk van forciet herkend hebben. Vóór het huis van graaf Minette, heeft de ontploffing eenen diepen put in den grond gemaakt. Eene nieuwe en geweldige ontploflling heeft gisteren avond op de Place St-Jean plaats gehad. De schok was zoo hevig dat al de hui zen in öO of 60 meters in den ronde, op hunne grondvesten schudden. Al de ruiten werden gebroken. Hetzelfde was het geval met het huis van den oud-burgemeester d'Andrimont op den Boulevard de la Sauvenière. De ellendeling, die den aanslag pleegde is gelukkig in handen van het gerecht Hij werd bijna op heeterdaad aangehou den, op het oogenblik dat hij in de rich- ling der voorstad Sl-Gillis vluchtte. De pleger van den aanslag op St-Marti nuskerk is insgelijks in handen van het gerecht. Dank aan die twee aanhoudingen is het te hopen dat de reeds misdaden be paald gesloten is. De bevolking is erg verschrikt, en politie is gedurig op de been. Indien dat inoest voortduren, zou het noodig zijn de troepen op te eischen, ten einde ze den dienst te doen verrichten, welke thans aan de burgerwacht is toevertrouwd. Men klaagt bitter over de slechte ver lichting te Luik. In sommige wijken ten Westen der stad heerscht er eene duister nis, die de aanslagen begunstigt (Handelsblad.) Tc Verviers was de stoet 800 man sterk. Alles bleef kalm. Geene onge vallen. Te R<'rf*on.De stoet was tamelijk grootmen kan hem op 3000 man schat ten. Een fijne stofregen verkoelde den geestdrift, en doet de manifesteerders sneller voortstappen. Bergen, 2 Mei. Dezen morgend is het werk herval in al de mijnen en de werkliè geven geen het minste voornemen te kennen om den arbeid te staken. Nergens is de orde gestoord, behalve te Quaregnon, waar eene kardoes ontploft is by de woning van een porion. De 5 schurken zijn onmiddellijk aange- bouden. Over de scbaè aan de St-Martinuskerk 'door de ontploffing te weeg gebracht, meldt men nog dat deze overgroot is. De correspondent der Rê/onne verzekert dat zy minstens 100,000 fr. bedragen inoet. Zeten-en-ticvüig naburige huizen hebben schaè bekomen. De glasraam was van ontschatbare weerde en bevatte het eenige authentieke portret van Erard de la Marck, prins- bisschop van Luik. Niets van geheel de i-aam is nog herkenbaar. Men liceft eenigo stukken van de stee- nen gevonden, waarmeé de dynamiet- Te Charleroi tamelijk veel be weging, maar ongevallen. Er zijn in den stoet minder vlaggen dan bij eene gewone belooging. Te O ent. Welk een st<»etroept Vooruit. Natuurlijk Maar wat opschrif ten voegen wij er bij. Ziehier eenige stalen De metsers bouwen kerken en palei zen en kunnen 's winters hun gezin niet spijzen. De bakkers zeggen Hel achl-urenwerk om het brood des geest es te nul ten. Verder heeft men nog De vijanden van het acht-uremcerk zijn de luiaards. Dat is iets nieuws. Vooruit eindigt zijn artikel met de woorden - Mannen, g'hebt goed uw best gedaan, onze revue is gelukt, de troepen zijn - wakker en wee den vyand, indien hij - ons dwingt den aanval te blazen - En daarna laat het blad eene reeks depechen volgen, onder andere uit Ant- j Rome, 1 Mei. werpen De stad heeft vandaag haar gewoon Ondanks twijfelachtig wéér, 2000 uitzicht van op de feestdagen, arbeiders in den optocht. Feestmeeting j Geen enkel incident doet zich voor. - prachtig en geestdriflig door meilied - gesloten. Alles voortreffelijk Heerlijke - feestdag voor den arbeid. Wij moeten bekennen dat die geest driftige optocht niet veel beteekende. Of er 2000 inan was het vierde zou nader bij de waarheid zijn. Deheer Lippens,Burgemeester van Gent, heeft ook een dreigbrief ontvangen. Een vreemdeling, een ilollandsche Anarchist heeft hem bij brief laten weten dat zijne woning zou in do lucht springen. Die Hollander, zekere Harry Boer van Amsterdam is aangehouden. Frankrijk. Te I'ai-ij*. Alles is kalm geweest in Parijs. In de volkswijken van Mont- martre, la Villette, Charonne.Montrouge, enz. heerschte de volledigste kalmte. Rond 5 ure begaven zich talrijke groe pen afgeveerdigden naar de meeting in de zaal Favié er was omtrent 2500 man aanwezig. In het tiende arrondissement had insgelijks eene groote vergadering plaats. Het comiteit heeft een manifest uitge geven dat eindigt met de woorden Wij zijn de macht.Willen zal voor ons kunnen zijn. Wat hebben wij noodig om onze vijanden te overwinnen Stoutmoedigheid, nog stoutmoedigheid, altijd stoutmoedig heid Leve de sociale revolutie. 's Avonds had Parijs nagenoeg zijn ge woon uitzichtveel beweging op de boulevards. Hier endaar eenige groepen socialisten. Alles was zeer kalm. Later in den avond begon het te regenen, zoodat de straten weldra verlaten waren. Uit Touch meldt men dat er rond een uur 's nachts eene bom ontploft is in een water-closet,nabij de post der kazerne van Guise. De soldaten van het 38 linie, die ter plaats snelden, vonden eenen man, in zijn bloed badende. Zijne hand, waar meé hij het vuur aan de lont had gesto ken, was afgeslagen. t Was de kruidenier van den overkant der kazerne. Hij kon niet zeggen waarom hij dien aanslag had gepleegd, waarvan hij overigens liet eenige slachtoffer was. De stoffelijke schade is onbeduidend. De ontroering was groot, want de ont ploffing was hevig. Engeland. Londen, 1 mei. De betooging van 1 mei was indruk wekkend en niet minder dan 200,000 werklieden namen deel aan den optocht naar Hgde-Park. Daar werden gelegenheidsredevoerin gen uitgesproken alleen de buitenland- sehe sprekers sloegen eenen revolution- nairen toon aan. Ten 5 ure liep de betooging af en trok ken de manifesteerders, onder het vader lijk oog der politie, op de rustigste wyze ieder naar zijn district. DuitscMand. Berlijn, 1 mei. De dag van 1 mei is kalm afgeloopen. Het weèr is koud, maar in de zalen, waar meetings plaats hebben en de mani festeerders afzonderlijk bijeenkomen, het zooveel te warmer T overal kroppens vol en de politie, eens dat de zaal gevuld is, Iaat niemand meer binnen om het ge drang te vermijden. Op yerschillige meetings voeren de socialistische partijhoofden en leden van den Rijksdag, liet woord. I)e Vorwdrts deelt een feestnummer meè, waarin het socialism verheerlijkt en zijnen zegepraal voorspeld wordt. Het socialism heeft niets gemeens met de anarchisten, die louter misdadigers zijn. Te Munchen sneeuwt het, iets wat juist niet tot betoogingen stemt. De troepen zijn geconsigneerd en hel paleis des konings wordt op militaire wijze bewaakt. De policie heeft aan de vrouwen verboden in den stoet te gaan, ingericht door jufvrouw Ihrer. In alle steden van Duitschland is het kalm afgeloopen. Een stoet van 3,000 werklie met roode vlaggen trekt door de straten der stad. In alle wijken is echter de rust volle dig geen volk in de straten veel win kels zijn gesloten en de burgers zijn veelal naar den buiten getrokken. Alle openbare gebouwen zijn op mili taire wijze bewaakt en patroeljes door trekken de geineene wijken der slad. Te Bologna hebben een 60tal woel geesten de stad doorloopen, overal de winkelramen ende gaslanteers in stukken slaande. Te Napels, Venetiè, Palermo, Ancona, Forli, enz., kortom in alle sledenis de rust volledig. Spanje. Madrid, 1 Mei. Er heeft dezen morgend eene betooging plaats gehad, waarna meeting in den hof van den Reliro een 20tal redenaars voerden het woord. De politie en de gendarmerie zijn gecon signeerd. 4000 man ongeveer woonden de soci alistische meeting bij, die kalm afliep. Te Sevilla heeft een pastoor een spring- bus gevonden in zijnen biechtstoel, maar hij kon zelf de lont uitdooven. In die stad is het evenwel rustig en hetzelfde kan gezegd worden van Huelva, Santander, Cadix, enz. Telegrammen uit Lissabon berichten dat in de portugal alle betoogingen een rustig karakter hadden. Oostenrijk. Weenen, 1 mei. De optocht der werklieden naar den Prater geschiedde te midden der volle digste orde. Ongeveer 8000 arbeiders namen er aan deel, allen behoorende tot de socialistische partij. De independenten, ten getalle van 7000 trokken in stoet naar Doelling. 33 arbeiders-vergaderingen moesten in den morgend gehouden worden. Alles liep er rustig af en in sommige meetings werd het anarchism hevig bestreden. Slechts ééne vergadering, gehouden door democraten-socialisten, inoest ont bonden worden. Overal werden op voorhand kenbaar gemaakte besluitselen ter stemming ge- egd en aangenomen. Over 't algemeen hadden da manife steerders eene deftige houding. Alleen op den doortocht van den stoet as er eene beweging in de stad. Tijdingen van verschillige deelen des rijks melden dal overal de volledigste rust heerscht. Ge lastert ons, bulderen de socialisten en lnmne bondgenoten lijk Dendergalm, wanneer gij beweert dat het socialismus van zijnen aard goddeloos is. dat het de godverloochening aanpredikt. Een weinig geduld, roode kliekjanncn, en gaat u eerst 't accoord stelien met uwen rooden konfrater - Le Peuple van Brussel. Weet gij niet wat uwen konfrater, sprekende over het vrijdenkerskongres te Meclielen zegt, wij zullen het. herhalen en antwoordt dan eens - In den namiddag heeft onze vriend Vandervelde eene bewonderensweerdige redevoering uitgesproken om te doen zien hoe nauw de banden zijn die de vrijdenkerij verbindenmct't socialismus. Vrijdenkerij l»eleekent HOcitilinmuB. De dag zal aanbreken waarop de socialist en kringen en de -vrijdenkerskringen uit de - zelfde personen zullen - samengesteld zijn. -. Kan men nu uitdrukkelijker verklaren dat socialismus en vrijdenkerij synoniem zijn? Le Peuple moet vast aan de papen verkocht zijn en daarbij komt het zeker dat hij nu de socialisten ook lastert O die verachtelijke volksbedriegers. Wettelijk© kesluiten. Bij koninklijk besluit van 29 april is de heer Montangie, liberale burgemeester van Oostende van zijn ambt als burge meester afgesteld. Volkskainer. M. de Smet de Naeyer heeft gister dijnsdag zijne merk- weerdige redevoering voortgezet. Na de voorbehoudingen herhaald te hebben on der de welke de Rechterzijde er in toe stemt liet referendum aan de grondwet gevende Kaïner te onderwerpen, bewees de achtbare redenaar met onbetwistbare cijfers, dat, onder opzicht van geleerdheid, de buiten verre weg den voorrang heeft op de steden, en ook dat de nijverheids centrums meer ten achter zijn dan de steden. Indien de Rechterzijde dus het algemeen stemrecht der geleerden ver- werpt, door M. Graux voorgesteld, selsche politie een spoor heeft om den Met genoegen komen wij te vernemen dat de toestand van den heer Verbrug- ghen merkelijk verbeterd is en hij korte lings opnieuw aan de werkzaamheden der Volkskamer zal konnen deelnemen. Valst. Burgerwacht. Eene grap. Zondag lest was het wapen schouwing. Een korporaal of sergeant, 'tis nu toch 't zelfde.van de2* compagnie, (Molenstraat en,Aalst-Mijlbeek),had zijnen werkman gelast zijne wapens ter schou wing te gaan aanbieden. Nu, een grappenmaker bad aan dien werkman dan toch weten wys te maken dat, om alles in regel te wezen,hij ook de gansche uitrusting van zijn meester moest aantrekken. Die onnoozeie bloed geloofde het en zoo gedaan dus. üitgedoschl in onderofficier der Burgerwacht, rechts in de flank, naar 't Stadhuis, alwaar zijne verschijning de aanwezige manschappen der compagnie eens hartelijk deed lachen. En 't finste nog is dat de drommel zijnen rol ernstig opnain en alleenlijk niet scheen te begrijpen dat hij de oorzaak was van al de leute die er heersclne. Wat er later van den valschen onderofficier is gewor den, kwam ons niet ter oore. In den nacht van zondag tot maan dag 1 en 2 inei, is de schuur van den watermolen aan de Moorselschebaan, te Aalst-Mijlbeek, totaal afgebrand. In den zeilden nacht, rond 3 1/2 ure, is er brand ontstaan ten huize van Jozef Dierickx, tapissier en herbergier, aan de Steenen Brugge, Molendries, N. 33. Gansch de winkel of magazijn van papieren, wol, enz. enz. is de prooi der vlammen geworden. Dank aan de spoedige hulp der geburen was het vuur reeds uitgedoofd wanneer ons Vrijwillig Pompierskorps op 't tooneel der ramp verscheen. De schade door deze beide brandrampen veroorzaakt wordt beraamd voor de eer ste op 1500 fr. en voor de tweede op 1900 fr. De oorzaken zijn onbekend. Vïnove. Een erg ongeluk heeft hier plaats gehad in de garenfabriek van M. C. Smal en Cie. Zekere P. S., stoker, wilde aan zijnen meester iets in het ma- chien wyzen. Eensklaps geraakte zijne hand erin vast. Hij kon ze aanstond uittrekken, maar een van zijne vingers was gansch verbrij zeld en de anderen hadden kneuzingen bekomen. St-Raphaéls Genootschapalge meen sekrelariaat le St-Andriesbij Brugge. Men herinnert zich zonder twijfel de geruchtmakende aankondigin gen, waarmeé de kolonie van Balvanera in Argentinië aanbevolen werd men vond er vooral behagen in het katholiek karakter te doen uitschijnen van eene onderneming, geplaatst onder de bescher ming van O.-L.-V. van Balvanera. Welnu, een brief uit Ruenos-Avres kondigt ons aan dat deze kolonie voor de som van 1,600,000 piasters is verkocht geworden aan baron Hirsch, die voorne mens is er de uit Rusland verjaagde joden eene woonplaats te geven. In deze voor waarden kan men gemakkelijk voorzien wat hetuitstekend katholiek karakter van de kolonie zijn zal. Door dat voor wendsel is men erin gelukt talrijke katho lieke huisgezinnen uit België naar ginder te lokken. Dit bewijst eens te meer hoezeer men de uitlandsche ondernemingen moet mis trouwen de katholieke aard die men aan deze, waarvan wij hooger spreken, wil geven, biedt geen de minste waarborg aan Er het St-Raphaëls Genootschap zijn gedacht over vragen is het zekerste middel om het slachtoffer niet te worden van de uitbuiters, die de uitwijkelingen van beide kanten van den Oceaan bespieden. Te dier gelegenheid herinneren wij dat het algemeen secretariaat van het werk van .Sl-Andries, bij Brugge, gevestigd is. (Meegedeeld.) Op zoek naar een kassier en 3 milliocn. Het schijnt dat de Brus- Italië. dit bewijst dat de kiesikzuchl aan hare bekommernissen vreemd is. Ten andere met dit stelsel zouden de verdienstrijkste werklieden, dezen van 40 tot 50 jaar, dikwerf als ongeleerden uitgesloten blij ven. Het denkbeeld van M. Graux van het land in steedsche en boersche kiesom schrijvingen te verdeden is onverdedig baar. Zulk stelsel bestaat in geen enkel land.De blinde haat tegen de buitenlieden, welke M. Graux eens barbaren heette, kan alleen zulke dwaze denkbeelden ingeven. De achtbare verslaggever bewees dat het bewoningstelsel het meest uitgebreide is en het algemeen stemrecht ook het meest nabij komt. Vergadering te IVinove. Wij herinneren de Algemeene Ver gadering der Bewarende Vcreeniging des Arrondisseinents Aalst, welke Zondag aansl., 8 Mei, om 1 ure namiddag, ten Sladhuize van Niitovc,za\ plaatsgrijpen. Aan 't dagorde staalProvinciale en Algemeene kiezingen. Dees dagorde bewijst dat, in tegenwoor digheid der herziening onzer Grondwet en ook der brandende Kwestie van het Ref'e- rendum.de Vergadering hoogst belangrijk zal wezen. Onze achtbare Senators en Volksver tegenwoordigers zullen er tegenwoordig zijn, behalve naar alle waarsehjjnelijk- heid de heer Verbrugghen door onpasse lijkheid belet. kassier Jaeger, van het huis Rothschild in handen te krijgen. Zij heeft namelijk de hand gelegd op eene jongedame van buitengewone schoon heid, die een kwartier in de hoofdstad bewoonde en op welke kamer men een portret van den vluchteling gevonden, oomringd van versehe bloemen en met het opschrift Sei mir Will- komm. Een broêr van deze dame is naar het buitenland vertrokken. Deze ook wordt opgezocht. In den nacht van 30 April tot 1 Mei hebben dievan een bezoek gebracht aan de kerk van Laarne. Zij hebben er de kronen en de scepters van hot O. L. Vrouwcubeeld en het kindje Jezus wegge nomen, alsmede eene gouden ketting welke het Mariabeeld rond den hals droeg en de zilveren kruisen der kongreganis- ten. Naar het schijnt, moeten de schelmen vroeg in den nacht met hun heiligschen nend werk begonnen zijn. Met hel krieken van den dag is de veld wachter Van de Velde naar Gent vertrok ken om te trachten op het spoor der schurken te geraken. De mijn van Anderlucs. De inijn w aar den 11 Meert de vreeselijke ontploffing plaats had, die het leven aan zooveel menschen kostte is heropend en de voorbereidende werkzaamheden voor het ophalen der 125 lijken, zijn begon nen. De luchtgevers zyn beginnen te wer ken en waarschijnlijk zijn reeds de eerste lijken bovengebracht.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2