Een en ander. Nog de 1° mei te Luik. Allerhande nieuws. en roert het vocht goed dooreen met een houten voorwerp. Bemerkingen. 1. Het zwavelzuur koper moet zuiver zijn (98 Men verkoopt soms blauwe aluin die vermengd of vervalscht is met zwavelzuurijzer (groene aluin) of andere schadelijke of nutlelooze stoffen. De kooper moet eene zuiverheids waarborg eischen. en desnoods de aluin doen ont leden. De blauwe aluin die sterk ver valscht is met groene aluin kleurt het water blauwachtig groen. 2. De kalk moet zoo versch mogelijk gebrand wezen. De beste kwaliteit is de zoogenaamde Mechelsche kalk, die ge bruikt wordt om de huizen te witten. In dien men alleenlijks oude kalk verkrijgen kan, men zal eene meerdere hoeveelheid moeten gebruiken (1 1/2 tot 2 kilos.) 3. Men mag hoegenaamd geen Ijzer of staal gebruiken om de Bordoleesche pap in te houden of te roerenI)e besproeiers moeten vervaardigd worden uit geel of rood koper. 4. Men moet de pap altijd goed roeren vooraleer dat men hem in den besproeier giete, en altijd de zeefd bezigen. Tijdstippen waarop de besproeiingen moeten geschieden. Vhoeub Aardappelen eerste besproei ing, einde Mei tot 15 Juni tweede, 10 tot 14 dagen nu de 1* derde, 10 tot 14 dagen na de 2*. Miouklvroege Aardappelen eerste besproeiing, omtrent half Juni tweede, omtrent 5 Juliderde, omtrent 5 Oogst. Late Aardappelen eerste besproei ing, einde Juni tot 10 Juli tweede, einde Juli derde, omtrent 20 Oogst. Aanmerkingen. 1. De besproeiingen moeten vroeg in het jaar gedaan worden, menige dagen voor dal de ziekte zich vertoont de grootte tier planten kan geenszins dienen om den tijdstip te bepalen waarop de be sproeiingen moeten gedaan worden. 2. Men moet zooveel mogelijk geheel de bovenste oppervlakte der bladeren trachten nat te maken. Men mag dus niet te rap doorgaan, noch eene meerdere breedte willen besproeien dan deze van het water dat uit den besproeier stuift. 3. Hevige regens kunnen de pap van de bladeren afwasschen. In dit geval is het goed van de besproeiing te herbegin nen. Hoe versciter de kalk is, hoe beter de |»ap aan do groeze zal kleven. Om het aiwasschen te vermijden schijnt het goed te zijn 2 kilos suikersiroop bij de pap te voegen. Kost der besproeiingen. Ziehier hoeveel de besproeiing van een hektaar ongeveer kost, indien wij veron derstellen dat men 10 hectoliters pap be zigt en dat twee werkmannen er 1 1/2 dag aan werken 20 k. blauwe aluin (zwavelzuurkoper) aan 50c. 10,00 lo k. vette kalk aan 5 c. 0,50 3 werkmansdaghuren aan 1 fr. 50 per dag 4,50 Fr. 15,00 Drij besproeiingen kosten dus per hekt- are45 fr. Per dag wand. 13,80 fr. In eene bijgevoegde lijst geeft do schrij ver de uitslageu op van 70 proefnemingen gedaan door verschillige landbouwers van West-Vlaandercn gedurende de drij laat ste jaren. Uit die lijst hebbeu wij bere kend dat gemiddeld de besproeide aardap pels 08 zakken per hectare, of 21 zakken per dagwand meer opbrengen dan deze die niet besproeid zijn. Men ziet wellicht dat ile onkosten van 't besproeièn ruim gedekt zijn en dat er niet te aarzelen valt do liosproeiingeu overal toe te passen. Het landbouwcomice van Aalst (zuid) heeft dit jaar een twintigtal nieuwe be sproeiers stelsel Duru) aangekocht en het bestuur zal trachten te zorgen dat zooveel mogelijk al de leden de besproeiing ten voordeeligste kunnen toepassen. Morgen, 8 mei, om 3 ure namiddag, na de voordracht van den Heer Roman, over den - keus der melkkoe en de schoon- /teilen ran den slier zal in het lokaal der afdceling Den Meiboom eene in schrijving gedaan worden voor het geza menlijk aankoopen van blauwen atuin, aan gel ingen prijs en met waarborg van zuiverheid. Agricola. Op bevel van M. koning Leopold II vorst van den Congo, beeft baron Leo Bethune, s« kretaris van den hoogeraad van den Vrijen ('ongostaat, maandag aan I). Hoogw. Monseigneur Stillemans, Bisschop van Gent, het brevet en «Ie eere- icekens van Officier der Koninklijke Afri- kaanschc Orde van den Leeuw overhan digd. Deze welverdiende onderscheiding is een bewijs van hel belang dat Z. M. in de katholieke missiën stelt. De konr heef door deze liooge gunst het hoofd tonisch bisdom willen vereeren. de eerste priesters en geestelijk' schonk voor het beschavende e /■ine regeering zal opluisteren. Feattvol. De stad Antwerpen resti'-w m. .uingeix-ten aan al Je zan. - fan&ra hooien schappijen van het land en Jan vi-en Elke maatschappij mag, voor 1. deelneming, den dag kiezen die ha i ne' best bevalt. De waarde der premiën en medaliën be draagt meer dan frank.De eerste premie is IOOO frank voor de maat schappijen en 20o frank voor de bestuur ders. Grootc leesten zullen te Antwerpen plaats hebben op 13, 14, 15,10 en 21 Augusti. De maatschappijen, die het prospectus niet zouden ontvangen hebben, gelieven hetzelve per postkaart te vragen aan den Burgemeester der stad Antwerpen. Wondere voortbreng- «el». Een fabrikant in kunstkleuren te Ludwigshaven vraagt een brevet voor het beroiden van - Tetramethylediamidothiobenzhydrol. Dr Vis van Freiburg geneest van heden alle soorten van koortsen met Orthoëthoxyacetylamidoquinoleïne. De microben hebben hunnen vijand ge ronde in den Paramidophenyloxytrochlorotanéalkyolé waarvoor Dr Ziêrold van Berlijn een Brevet eischt. Hoe kolossaal om die onzichtbare dier tjes den dood aan te zetten Wij aanzien dit al als eene te veel overdrevene aaneenschakeling van woor den, hetwelk ons den Hollandsehen statie overste met het volgende uithangbord doet herinneren u Slaatsijz e> -er:spooi tcegslilsland- plaalsbevelhebber. Onder den titel van Offwieele dyna miet schrijft - Le Peuple het orgaan der socialisten, woensdag 11. hel volgen de a Het ministerie dat de geheime politie agenten en de officieele anarchisten be taalt, die uitgezonden worden om dyna- mi t-aanslagen te plegen op huizen en kerken, te Luik en elders, betaalt daaren boven dagbladschrijvers gelast met de verantwoordelijkheid dezer daden den socialisten ten laste te leggen. - Kan men nu onbeschaamder liegen en lasteren en dit dan nog wetens en wil lens En 't zouden lieden zijn door "t ministerie betaald die te Luik en elders die schelmerijen hebben gepleegd Maar hoe spijtig toch dat het gekend en geweten is dat de daders der dynamiet- aanslagen te Luik, socialisten zijn. I)e aanleider, zekere Lacroix is een welbe kende spreker op de meetings der socialis ten. Al tie daders hadden's zondags de mee tings der socialisten bijgewoond en dan komt men stoutweg beweren dat de socia listen met de anarchisten geen gemeens hebben. In een gekkenhuis alleen kan die vlieger van a Le Peuple - opgaan. Nog meer. La Flandre libérale schrijft - Elke anarchistische ontploffing is te gelijk een gevolg van de socialistische ophitsingen en eene neerlaag voor liet sccialismus, alhoewel de socialisten dat niet begrijpen. - Dus zijn anarchisten en socialisten, vol gens La Flandre libérale vogels van eender veeren Aanhoudingen. Verraderlijk papier. Zooals de lezer reeds weet, heeft het gerecht te Luik en in den omtrek dynamitards in hechtenis genomen. Ook is nog eene hoeveelheid dynamiet en forciet ontdekt, groot genoeg om een nieuw aantal ontploffingen te doen ont staan en nog meer schrik en vernieling te verspreiden dan die van zondag en maan dag. Het is wel inderdaad het papieren om hulsel van eenige der ongeschonden kar doezen en vervolgens tot de aanhouding leidde. De drie kardoezen, bij M. Wilmotte, gevonden, waren omgeven met meubel papier dragende een staalnummer. Men ging op onderzoek uit in de papier fabrieken en M. Lhoest herkende het voorgebrachte stuk als zijnde van zijn fabrikaat. Het maakte deel van een staal boek en kostte nu weinig moeite om te ontdekken, aan wie dit staalboek over handigd werd. Onder de behangers welke dergelijke boeken gekregen hadden was er een mees tergast, die als ontembare anarchist ge kend was. Een mandaat van huiszoeking werd afgeleverd, en men vond in zijne woning een staalboek, waarin juist het blad ont brak, dat geiliend had om de kardoezen- hulsels te maken. Men ziet van hier de gevolgen. {Nadere bijzonderheden). Eene tijding, die niet alleen in de stad maar zelfs in geheel den omtrek van Se raing een pijnlijken indruk maakt is het bezoek van het parket te Jetneppe. Na een kort onderzoek by den fabrikant Aimé Matthysen, werd dezes zoon op taanden voet aangehouden. Deze jongeling, welke thans met zijnen ?tder de fabriek bestuurt, was vroeger i ndmeter in den dienst eener koolmijn, ij was het, die de kardoezen bezorgdo m de thans aangehoudene anarchisten. Men weet nog niet tot hoe verre hij verantwoordelijk is in he. helsche kom ol, dat de siad en omtrek in schrik acht, doch altyd is het zeker dat het recht groot belang hecht aan zijne aan- uding. De correspondent van La Gazette voegt bij dat Matthysen een hevig klcricaal die dikwijls te communie ging. Dat zegt de brusselsche Gazettedoch die is van de eerste leugen niet geborsten, en wij zullen wachten tot dal er andere tijdingen komen. Men moet kost wat kost een klerikaal vinden, om te kunnen zeggen, het zijn de Jesuieten Is nu 't gezegde der Gazelle waar, dan moet elkeen bekennen dat hij een verach telijke huichelaar is. Maar och, voor de liberale gapers komt dat zoo nauw niet.Wie weet waren Beau- jean, Nossent en anderen geenc Jesuieten! Het schijnt echter, voegt de correspon dent er bij dat Aimé Matthysen handelde onder den invloed van de vrees, en daar om de plichtigen niet durfde aanklagen. Hij had zelfs de anarchisten Malfaiten Marbay eene schuilplaats verleend Een bewijs hoe vurig katholiek de aan gehoudene Matthysen is, blijkt uit het volgende Bij zijne aanhouding heeft hij gezegd te weten dat zijne meèplichtigheid hem blootstelde aan 15 tot 20 jaren dwangar beid. Maar hij voegde er bij dat dit hem totaal onverschillig was, «lanr ei* anderen waren om zijn werk voort te zetten De socialisten hebben verklaard, dat daar hunne betooging den 1 mei verboden was, zij die zullen houden op zondag aan staande 8 mei. Welnu, het is dien dag dat de St-Lam- bertusprocessie uitgaat. De woelmakers zouen nu stellig verklaard hebben de processie onmiddellijk met hunnen stoet te zullen opvolgen. De politie neemt de noodige maatrege len. Men meldt dat dynsdag avond korts voor 10 ure een velocipederijder te midden der stad dooreenen dolksteek getroffen is. De schrik is zoo groot in de stad, dat elke inwoner ten minste een politieagent vuör zijne deur zou willen. Zooals licht te begrijpen is, bespreekt het publiek de feilen op verschillige ma nier en houdt men zich vooral bezig met de straffen die het gereclitopde plichtigen kan toepassen. Ziehier 15 tot 20 jaren dwangarbeid wanneer de gebouwen, schepen, wagons, magazij nen, tegen welke de aanslagen gepleegd worden, op het oogenblik der ontploffing een ot meer personen bevatten. Deze straf is zelfs toepasselijk wanneer de gebouwen onbewoond zijn, doch wanneer de pleger heeft hunnen onderstellen dat er, op het oogenblik der ontploffing, menschen in waren. Levenslange dwangarbeid wanneer die aanslag gepleegd is, gedurende den nacht, dat is van een uur na den ondergang der tot een uur vóór den opgang der zon. De doodstraf, indien de ontploffing het leven aan een of meer personeu kost. Men ziet dat het strafwetboek voor de dynamietmannen niet heel zacht is De aangehoudene verdachten zijn thans ten gelalle van veertien. Allen beantwoor den de hen gestelde vragen met veel vrij postigheid. Men verwacht nog ten minste acht aanhoudingen. De jonge fabrikant van Jemeppe, wiens aanhouding zulk gerucht heeft ge maakt zal niet in vrijheid gelaten worden. Zijne familie wist niets van zijn betrek king met dn socialisten en anarchisten. Op het oogenblik iler aanhouding ver liet een priester, die de laatste Sacramen ten aan zijne stervende moeder had ge bracht, het huis. Men oordeele over de droefheid der familie, welke nu dubbel getroffen is. De aanhouding is met alle mogelijke voorzichtigheid aan de stervende bekend gemaakt. De schaè door de ontploffing bij graaf Minette teweeggebracht bedraagt meer dan 10,000 fr..' Een jong meisje uit het klooster der Jeutics Economes, nabij de St-Marlinus- kerk, dat bij de ontploffing van Zondag avond een hevigen schrik doorstond, is tengevolge daarvan gestorven. Er zijn thans in 't geheel veertien anar chisten in handen van het gerecht en nieuwe mandaten worden voortdurend afgeleverd. Uit de ondervragingen is gebleken dat zij regelmatig vergaderdenen eeaen kring vormden, onder den naam van Air el Libcrlé. Hunne vergaderingen hadden plaats in eene herberg der rue des Guillemins, gehouden door eenen Duitscher, tegen wien verleden jaar een mandaat van uit drijving werd afgeleverd. Dit mandaat werd echter ingetrokken, dank aan de tusschenkomst van M. den volksvertegenwoordiger Hanssens. De anarchisten hadden het inzicht een blad uit te geven onder den titel Le en du Prolétaire met de spreuken Ni Dieu n» mattre en U, anarchie, que ton règne arrive. Er heeft eene confrontatie plaats gehad tusschen Lacroix en Beaujean beide beschuldigen elkander. Beaujean loochende ooit kardoezen aan Lacroix gegeven te hebéen. Lacroix maakt den andere leugenachtig. Woedend door de gezegden van zijn meeplichtige verklaart Beaujean dat het Lacroix is, die de bommen aan de kerk neerlegde. Dit loochende Lacroix met kracht, later minder en eindelijk weigerde hij nog te antwoorden, onder voorwendsel geenen gezel te willen beschuldigen en aldus eene vrouw met hare kinderen ongelukkig te maken. Een der ergst beschuldigden is de gewe zen luitenant Moineaux. Deze zal vervolgd worden voor moordpoging op eenen poli- tie-agent in 't uitoefenen zijner bediening, diefstal van dynamiet en gebruik van dynamiet tegen eigendommen. Die zal ten minste geen kwaad aan de samenleving meer doen, daar zat het assisenhof wel voor zorgen. KItUSSEL. De politie had reeds meer dan eens huiszoeking gedaan in de wijk Nieuwmo- len, bij de Frankrijkstraat, te Brussel, dat tamelijk afgezonderd, hit toevluchtsoord kan genoemd worden der vreemde anar chistische vluchtelingen. Woensdag was men op zoek naar eenen anarchist, die uit Frankrijk naar België gevlucht was. Men vond hem niet, maar wat men wel vond, was iets, wat men tot hiertoe vruchteloos gezocht had eene drukkerij. Bij hot henengaan ontdekte een agent aan het einde der binnenplaats eene knoopenkoord, die uil het zoldervenster der remisie, waar zich een duivenkot be vindt, naar beneden hing. Hij klouterde omhoog en vond sid dert, o. duivenmelkers eene anarchis tische drukkerij, waar men bezig was een blad te drukken, getiteld La Misère Het was een ellendig hok. Op eene kreupele tafel stonden drie kassen met lettersdaarnaast eene pedaalpers, eenen graveersteen, een gebroken stoel en voor alle bed.... eene katoenen deken op den grond. De drukker, een bleeke jongen met on- noozel gelaat, ontving de politie met de meeste voorkomenheid. De afgedrukte exemplaren van La Misère zijn in beslag genomen. De druk ker is niet aangehouden. GEMT. Eene nieuwe dreigbrief is maandag avond aan den burgemeester van Gent gestuurd.Deze brief is ook inhetVlaamsch geschreven en geteekend Misger. Het opschrift van den omslag is in 't Franseli Monsieur le bourgmestre de la ville de Gand. In den brief staat ver meld dat de anarchisten besloten hebben, het gerechtshof, de Nationale Bank en nog andere banken in de lucht te doen springen. Deze ravacholerie zou aanstaande week plaats hebben. De politie denkt dat dit schrijven een ■jtoanAeis. Zij heeft echterdien brief naar het parket gestuurd. De Hollandsche socialist Vanderveer, die Gent bewoont en er het bedrijf van letterzetter uitoefent, is door het bestuur der openbare veiligheid verwittigd dat hij het land moet verlaten. Gent, 5 mei. M. de gouverneur der provincie, heeft even als MM.de schepene Bruneel.dienst- daende burgemeester en Van Wezemael, oppercommissaris der politie,dreigbrieven ontvangen. UIEt»lAltOKIJK. A.rron<li»senient Aalst. Het gerucht was min of meer verspreid, dat de heer Karei Verbrugghen, uit hoofde van ongesteldheid, de vernieuwing van zijn mandaat van volksvertegenwoor diger nimmer zou aanvaarden. Wij vernemen thans dat alle onze acht bare Senators en Volksvertegenwoordi gers de vernieuwing van hun mandaat willen aanveerden en zich dus aan 't kie zerkorps opnieuw zullen voorstellen. Zekere geusche liaantjesvooruit verzeke ren dat de liberalen andermaal zullen in 't strijdperk treden met kandidaten in wier programma het algemeen stemrecht als hoofdzaak zal voorkomen. Wij zijn verzekerd, voegen zij er bij, van geklopt te worden, maar liet geldt alleenlijk het getal voorstaanders van het algemeen stemrecht le kennen. Alhoewel wij veel kwibussen in 't libe rale kamp kennen die zich achter pot en glas, dien rol van polichenel zouden '.alen op den hals laden, kunnen wij geen geloof hechten aan die strijdlustige geruchten. Indien koken moet geld kosten, kost eene kiezing het evenmin. Velen zijn wel zoo wat dwaas, maar 't gaat veelal maar tot aan hunnen geldbeugel. Dees maal zou er zelf te betalen vallen, daar, gezien de hedendaagsehe omsiandigheden, de Brusssclsche liberale kiesvereenigingen er niet zouden tusschenkomen gelyk het in 1890, met de kiezingen voor provincie en kamer is gebeurd. De verbondene Brus selsche liberalen en socialisten zullen nu wel weten waaraan hunne centen voor eigene rekening te besteden. Wat er dan ook van zij, wij, katholie ken, houden een oog in 't zeil en zullen op onzen post wezen. Ilechlerlijke hronijk. Zaak van D. Van Dammc. Het Hof van Beroep te Gent heeft donderdag uitspraak gedaan over 't beroep ingesla gen door de lieeren Van Damme, fabri kanten te Ilamme, die door de rechtbank van Dendermonde, vervolgd en veroor deeld waren geworden voor verschillende aanslagen op de zeden. Het hof heeft D. Van Damme veroor deeld tot 52 maal 10 dagen gevang en eene boet van 1000 frank. Het hof heeft daarenboven de 25,000 frank, die als borg diende verbeurd verklaard. Men weet dat de beschuldigde deze som als borgtocht stortte om de voorloopige gevangenschap te ontkomen. Zijn zoon, F. Vandamme, is veroordeeld tot 3 maal acht dagen gevang en 26 fr. boet Jules Vandamme is veroordeeld tot 8 dagen gevang en 26 fr. boet. Do drie Vandamme's gaan in verbre king. Do Volkskatucr heeft de beraadslaging over de herziening der Grondwet voortgezet. M. Graux was in zitting van Dijnsdag schaamteloos genoeg geweest te loochenen dat hij de buitenlie den eens barbaren noemde, doch M. Car- tuyvels heeft hem de verslagen der libe rale dagbladen onder den neus gebraht die zijne beleedigende uitdrukkingen meè- deelen. Die beleediger der buitenlieden zat in 't geheel op zijn gemak'niet. M. Car- tuyvels heeft aangetoond dat de buiten lieden en de liberalen aangeborene vijan den zijn, en daarom willen de liberalen de boeren op 't gebied der politiek verplette ren. op 't gebied van den godsdienst vervolgen en op 't gebied der stoffelijke belangen tot den bedelstaf te brengen. De achtbare rededaar zal de herziening met beide handen aannemenomdat de herzie ning de revanche der landbouwers zal wezen en hen eene wijze en gematigde bescherming zal verzekeren. M. Bilaut treedt de herziening bij, doch verstoot het algemeen stemrecht. M. Beernaert sprak eene meesterlijke redevoering uit, in de welke hij bewees dat de liberalen 't accoord zijn lijk kat en hond. Geen enkel der leiders heeft het stelsel blootgelegd dat hij bijtreedt. Buiten M. Janson, zegde de heer minister, wer ken de liberalen om de herziening onmo gelijk te maken. M. Beernaert toonde zich verbitterd ten opzichte der tegenstrevers van het Referendum. Advies aan 't kie zerskorps Heden zaterdag zal de Kamer over de herziening stemmen Bond der Katholieke Bekwaam heidskiezers van Aalst. 2a- SEKTIE. Vergadering op Maandag 9 Mei, om 8 1,2 ure 's avonds, ter herberg der wed* Lenssens, op de Werf. DAGORDE Prijsacliictin^ op den Ruk. nolermarkl.Heden zaterdag werden 894 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 7150 kilogr. Aalst. - A'ieuwe Viecli- markt. De werken aan de nieuwe Vischmarkt gaan snel vooruit cn zonder eenigen twijfel zal de inhuldiging ter gelegenheid onzer aanst. Kermisfeesten kunnen plaatsgrijpen. Luisterrijke feesten zullen aldaar door het Stadsbestuur en eene bezondere Kom missie door de bewoners der wijk aange steld, gegeven worden. Wij hopen dat het reglement, over keuring en verkoop van denvisch ook zal vernieuwd worden. Het ware, volgens ons, eene dwaas heid voor de nieuwe vischmijn een oud reglement te behouden, dat reeds sedert lang onder vele betrekken dient herzien te worden. ProKi'aminnvan liet Con cert 't welk zal gegeven worden op ZondagS Mei, om 111/a ure voormiddag, ter Groote Merkt, door het fanfaarkorps der Pupillenschool des legers, onder de leiding van den heer Vander Linden. 1. Les pastils Consents, niarclic Steabuog. 2 One Félc navale. ouverture Vanderaa. 3. Rosina, redovia Vanberij.nden. 4. Hunyadi Induló Ferenez. 5. Zorêador,en garde! air de Carmen Bizet. Stiul AuIhI. linnlHpcl Houtmarkt. Dc Kommissie brengt tor kennis van de deelnemers, dat de eerste loting zal plaats hebben op Zon dag 15 Mei, om 8 ure 's avonds, in het lokaal 't Gravenhof, - om den Zondag 22 Mei den kampstrijd te be ginnen. De Secretaris, De Voorzitter, L. De Vos. F. Steppe. Beweging der haven van Aalst ge durende de maand April 1892 20 schepen geladen met kolen metende te samen tonnen 1400 12 schepen geladen met granen bloem en zaden 900 11 schepen geladen met stee- nen, kalk en zand 965 8 beurtschepen met verschil lige koopwaren r 560 Zijn uitgevaren 3 schepen geladen met haver en Rogge 170 Tonnemaat te samen 3,995 Zij dus kilos 3,995,000 Jubelfeesten te Moorsol. Ter gelegenheid der Jubelfeesten welke op Zondag 15 Mei aanst, te Moorsel zullen gevierd worden, zullen twee buitenge wone treinen ingericht worden. 4 i Uit Aalst naar Londerzeel Uur van Greenwich. Aalst vertrek 's middags 12,20 Moorsel 12,31 Baerdegem 12,37 Opwyck 12,46 Boschkant 12,53 Steenhuffel 12,59 Londerzeel Aankomst 1,05 Uit Ltnnlerzeel niuir Aalst Londerzeel vertr. namiddag 1,25 Steenhuffel 1,32 Boschkaut 1,40 Opwyck 1,47 Baerdegem 1,55 Moorsel 2,01 Aalst aankomst 2,09 Des avonds zullen er geene buitenge wone treinen ingericht worden, daar de bestaanden voldoende zijn. 16 Muziekkorpsen zullen aan het Festi val deelnemen. Gysegem. Nog twee Kongo- leesche kinderen, Samba en Masaka. geboortig uit Lukungu zijn in het gesticht te Gysegem opgenomen. Brand le Schaarbeek. Woens dag avond, rond 7 ure, is er te Schaarbeek brand ontstaan in de drukkerij-Maes, ge legen in de Casinostraat. In weinig tijds had het vuur eene zoo groote uitbreiding bekomen, dat er we zenlijk gevaar bestond voor de aangren zende gebouwen en men de pompiers van Brussel en St-Joost-ten-Noode moest ter hulp roepen, daar die van Schaarbeek niet voldoende waren. Rond half acht reeds stortte het bran dende gebouw in. De gevel kwam in het midden der straat te recht. Om een bewijs der ordelievendheid van het Brusselsche straatvolk te geven, mel den de dagbladen dat de pompiers ver plicht waren op het publiek te spuiten, omdat het de reddingswerken door zijne moedwillige houding belemmerde. Geheel de drukkerij is vernield,de kost bare drukpersen inbegrpen Er werd nie mand gekwetsten de nevenstaande huizen zijn gespaard gebleven. Het parket heeft een onderzoek inge steld. Majoor Waelput. Weèr heeft de gekende weerkundige eene reeks voor spellingen uitgegeven. Wij laten hetgeen reeds voorbij is, weg en beginnen met 5 mei 5 mei, vochtige periode van 72 dagen tot den 15 juli. 16 juli, betrekkelijke drooge periode van 72 dagen tot 22 september. 26 september, vochtige periode van 72 dagen tot den 6 december. 7 december, betrekkelijk drooge periode van 72 dagen tot 15 februari 1893. De noordewinden, die met zooveel he vigheid sedert twee maanden heerschen, zullen minder menigvuldig zijn,te rekenen van de nieuwe periode, die den 5 mei aanvangt, doch zij zullen zich van tijd tot tijd nog in den loop des jaars doen ge voelen. De herfstevennacht den 22 of 23 sep tember plaats grijpende, is bijna onmid dellijk gevolgd door eene periodeverande- ring, waarvan het merkteeken zich den 26 opdoet. Het is eene dubbele oorzaak van atmosfeerstoornis. Dewijl daarenbo ven de nieuwe periode vochtig is, zoo zal die omstandigheid er nog toe bijdragen om dc beroeringen nog heviger te maken. Wij mogen ons dus in october-noveinber aan schrikkelijke stormen verwachten. De majoor voorziet voor 1892-1893 een zeer strenger winter, zonder dat even wel de scheepvaart zal gestremd zijn. Als 't nu maar allemaal waar is, wat die weèrprofeet zegt! De Gentsche politie maakt jacht op verdachte huizen en reeds heeft dc vrede rechter verscheidene houders tot het ma ximum der straf veroordeeld. Anderen zullen voor de correctionneele rechtbank verschijnen, onder andere eene vrouw die hare eigene dochters exploiteerde. Moord te Deerlijk. Er is gemeld dat zondag avond door zekeren T'Joens eene moordpoging gepleegd werd op den schoenmaker Van Hoenaeker, te Deerlijk, nabij Kortryk. Men meldt thans dat het slachtoffer ge storven is. De wetsdokters zijn tot de lijkschou wing overgegaan. De glazenmakers van Luik hebben geene handen of ruiten genoeg, om de talrijke herstellingen te doen, welke men hen bestelt. Sommige zijn verplicht, hel pers van Namen, Vervicrs en Hoei te doen komen. Zij zegenen de anarchisten. In eenige kruidenierswinkels teVer- viers heeft men brieven ontvangen,waar in de winkeliers met dynamiet bedreigd worden indien zij hunne winkelwaren niet afslaan. Die brieven zijn geteekend Pini. OOSTENRIJK. Wonderbare redding. Op de spoor- weglijn Warschau - Weenen wilde over eenige dagen een vader zich met zijn zes jarig zoontje van den eenen waggon in den anderen begeven, terwijl de trein in volleu gaug was. Hij ging, den knaap aan de hand houdende, over het ijzeren plat form dat de waggons verbindt, toen de jongen uitgleed, eu op hetzelfde oogenblik tusschen de buffers verdween. Eer de vader, door ontzetting en schrik als verlamd, weèr tot bezinning kwam en vol vertwijfeling om hulp riep, was de treiu reeds een half uur gaans verder ge sneld. Ten slotte hoorden eenige reizigers het geroep en men trok aan het noodsein. De trein bleef staan en toen men hoorde wat er gebeurd was, snolden velen, met

De Denderbode | 1892 | | pagina 2