NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. MEID VAN II SCHOUT. flERZIEMNG. Donderdag 12 Mei 1892. 10 centiemen per nummer. 46sle Jaar, N° 2671. De Nederdtiilsche Hond van Antwerpen aan 't Vlaamsche volk Herzieningsformuul. Opgelet, Buitenlieden 1 DE DENDERBODE. AB0NNEMENTPRU1S Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.2o voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C- VAK DE PUTTE-GOOSSEIVS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNüNCEIVPRIJS Per drukregel, Gewone 1ü centiemen Reklamen fr. 1,0# Vonnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitanliön door de Post ontvangen, aijn tei laste van den sehildenaar. Cuique suum. AALST, 11 MEI 1*92 Vlamingen Het plechtig uur is voor ons land aan gebroken, waarop het gaat beslissen in welken zin het zijne zestigjarige Grond wet zal veranderen en verbeteren. Na zestig jaren zelfbestaan, bevindt het souvereine volk, dat zijn leertijd verstre ken is, en dat het ondervinding genoeg heeft opgedaan om de uitdrukking zijner macht aan een grooter getal burgers toe te vertrouwen. De stembus, die slechts toegankelijk is voor een betrekkelijk klein getal, gaat openstaan voor het meerendeel der bur gers. Dat is recht dat ons gedaan wordt. Daartoe streefden sedert lange jaren alle volksvrienden. Het ware Vlaamsche volk zal nu ook zijne machtige stem kunnen laten hooren, geheel het land door, aan allen die zgn recht zoolang verkracht hebben. Door elke uitbreiding van stemrecht wint het Vlaamsche land uitbreiding op groote schaal, ja zelfs algemeen stemrecht schrikt ons niet af, oindat wij niet talrijk genoeg kunnen zijn ter heropbeuring van den Vlaamschen stam,tot daarstelling van ons natuurrecht Maar zij, die ons burgerrecht doen toe kennen, willen met de eene hand wegne men wat zij met de andere schenken Zij hebben afschrik van het weinige zelf dat zij ons geven. Zij beweren, dat naast vermeerdering van volksmacht, vermeerdering van koningsmacht moet staan. Zij willen het volk het koninklijk refe rendum op den nek drukken. Zij willen het volk in tegenstelling brengen met zijne gekozenen. Zij willen en hopen van het volk, de atkeuring der wetten die hun niet aan staan. Zij willen zelfs de benoeming der Sena toren gedeeltelijk den koning toevertrou wen, verbrekende alzoo het evenwicht tusschen de drie wetgevende machten, Koning, Kamer en Senaat Zij willen dusalleenheerschappij, willekeur, Cesarism, afstand door het volk, van zijnen eens eindelijken, vastbe- paalden wil. Het referendum is beperking der volksvrijheid, ja hare dood. Het i eferendum is een bestendig ge vaar, dat het volk bedreigt, j:i het is een gevaar voor dengenen zelf die het bezigt. Het referendum is olie op het vuur der verdeeldheid. (41® Vervolg). Met deze leste woorden was hij door het water teruggesprongen en stapte, zonder een enkel maal het hooTd om te keeren, door de weiden naar den rjjweg. Van het romantische padzoeken in het kreupelhout kwam, zooals van zelf spreekt, ditmaal nitts, daar zou hem een echte bui b la Griehcl op het lijl gestort zijn, maar den weg dien de bloemenoiekster ging. wilde hij tot eiken prijs vermijden, en zso moest hij het zich wel getroosten, het boschwachtershuis te passeeren en den goed gebaanden eg, die er een eind van verwijderd lag. Het was dezelfde weg, waarop juffrouw Griehel hij de eerste ontmoeting uit het Gra- venhout gekomen was. Vlug legde hij den weg af. De regen had opgehou den daarentegen hingen de hoornen vol droppels, en wanneer de voortijlende tegen een overhangende tak stiet, was het of een stortvloed op hem neerkwam... Dit bange uur had water in overvloed geschonken de weeke, drasachtige bodem stond vol plassen en de kleine stroom, die den molen dreef, schoot, tot aan den rand gevuld, onstuimig door het dal. Het referendum is de aanhoudende, voortdurende revolutie. De Vlaming was steeds wars van eene al te overwegende vorstelijke macht zijn verleden getuigt van vrijheid en zelfbe stuur zijn streven was veeleer beteuge ling dan uitbreiding van het koninklijk gezag. Onzinnig ware 't volk, dat in bezit van alle macht, deze geheel of gedeeltelijk in vreemde handen zou afstaan. 't Ware eene zelfmoord. Niet lang zóu het duren of de verleide lijke list en bedrog van hoogerhand zou verlamming, ja verrotting brengen in den Staat Niet lang zou het duren of 't Vlaamsche volk zou hervallen in ondergeschikten rang de taalwetten meer en meer mis kend, verkracht, ja vernietigd geeno nieuwe taalwetten meer,gcene verovering meer van rechten die 't volk van de natuur zelf bezit, maar tijdelijk ervan verstoken door eigenbaat en gemakzucht van amb tenaars en regecring Niet lang zou het duren of persoonlijke soldatendienst, opgevolgd door het hate lijke alleman soldaat, zou met zijnen nasleep van uitputting en armoede, het land omknellen en tot den uitersten val geleiden. Vlaamsche burgers Waakt dus Laat u niet misleiden Laat u niet zeggen dat het referendum. eene nieuwe macht in uwe handen is. Neen, zij die dit zeggen spreken uit eigenbaat, want zij zullen door het refe rendum uw meester worden 1 Zoo het waarlijk eene vermeerdering was van volksmacht, zou het dan van zóó hoog uitkomen, zegt Blijft vrij uwe vertegenwoordigers kiezen tusschen hen die uwe verzuchtin gen en noodwendigheden kennen, tus schen hen die het volk beminnen, maar niet streelen noch vleien, en komen zij aan hunnen plicht te kort, dan hebt gy de stembus om te handelen. Het is een aloud Vlaamsch recht, dat geene belastingen mogen geheven worden dan door de gekozenen des volks, maar nooit door de aangestelden van den vorst. Alle macht komt uit het volk Vermeerdert uwe macht zooveel gij kunt, het is de uwe. Vermeerdering uwer macht geeft geen recht aan uwe machtdragers de hunne uittebreiden. Zij wezen tevreden met wat zij hebben, Dub, groote uitbreiding van stemrecht, maar geen referendum, geene be noeming van wetgevers door den koning Leve 't vrije Vlaamsche volk Aan den oever stond de molenaar met een vroolijk gelaat. Het heeft brood geregend, M- Markus riep hij den voorbijganger toe, en in de open poort van liet voorplein kwam Peter Griebel hem Ie gcntoel. Nu be hoeven wij geen hongersnood te vreezen, wij zullen een goeden aardappeloogst hebben. Zoo'n bui is nog eens de moeite weerd, sprak de pachter tevreden en wees met de hand naar het gedrenkte veld. In het voorhuis liep juffiouw Griebel den landheer tegen het lijl. Zij kwam uit de provisiekamer en had twee volle papieren zakken in de rechterhand. Wel, M. Markus, wat zegt gij van zoo'n weer? sprak zij, met den arm in de zij. Het dondert en rom melt hier een beetje anders dan op zoo'n brceden keu kenschotel, als bij u thuis. Ja, zonder een ferm gebul der kunnen w ij het niet stellen dat is bier zoo de mode, en ik hoor het even licht als het orgel in de kerk. En hier zijn ze zij wees op de volle zakken de rozijnen namelijk, die ik als een extraatje voor de kinderen van Tillroda in den koek bak het heeft ook zoo goed geregend Juist, rozijnenkoek En ik geef er den wijn bij. Kunt gij ook eenen bruiluflskoek hakken Met deze woorden vatte de landheer de kleine dikke vrouw om het lijf en draaide een paar maal met haar inde rondte. Druiloftskoek herhaalde zij een weinig buiten adem met wantrouwigen blik. Waar zjjt gij toch ge weest, mijnheer Markus, dat gij zoo vroolijk thuis komt En gij zijt zoo nat als een poedel. Och heere, wat een slijkspatlen op mijnen pas geschrobdcn vloer De herzieningsformuul der Rechterzy, betreffende art. 47 der Grondwet en de nieuwe voorwaarden voor het stemrecht, kan samengevat worden als volgt Art. 47. I)e Kamer der Volksvertegen woordigers is samengesteld uit afgevaar digden, rechtstreeks gekozen door de burgers welke ten volle 25 jaren oud zijn en de voorwaarden vereenigen door de kieswet vereischt. Art. 47bis. Kunnen alleen aangenomen worden om deel te maken van het kiezerskorps 1° De eigenaars van onroerende goede ren, op het kadaster ingeschreven met een inkomen van ten minste 150 fr. 2° Zij die, in hoedanigheid van bijzon- dersten bewoner, om het even te welken titel, sedert ten minsten een jaar. op het oogenblik van het opmaken der kiezers lijsten, een zelfde huis of een zelfde ge deelte van een huis bewonen, met een belastbaar inkomen van ten minste 30 frank in de gemeenten van 5,000 inwoners 42 frank in de gemeenten van 5,000 tot 20,000 inwoners 60 frank in de gemeenten van meer dan 20,000 inwoners. De gemeenten worden gerangschikt volgens de bevolking, vastgesteld bij elke tienjaarlijkscho volksoptelling. Het kadastraal inkomen der gedeelten van huizen wordt vastgesteld volgens de regels bepaald door de kieswet. Wanneer eene gemeente van eene lagere tot eene hoogere klas overgaat, mag het stemrecht behouden worden door dezen welke het genoten krachtens de vorige rangschikking, zoolang als zij dezelfde woning blijven bewonen. Dat is hot occupatie- of bewoningstel- sel.Zij die er het bekwaamheidprinciep willen bijvoegen, kunnen tot dit doel de volgende wijziging aanbieden Kunnen ontslagen worden van de voorwaarde betreffende het minimum van kadastraal inkomen, zij die, den ouder dom van 25 jaren bereikt hebbende, met goeden uitslag een exaam hebben afgelegd, waarvan de voorwaarden door de kies wet zullen bepaald worden. Het bewoningsstelsel, met bijvoeging der bekwaamheid, zou niemand bepaald uitsluiten dan de onweerdigingen. De VolkHkamer heeft gister dijnsdag over de herziening der artikels onzer Grondwet gestemd. 't Is om le lachen, dat danst, cn heeft het halve Her- tenveld aan de schoenzolen hangen. Hanna zal niet weinig brommen, dat zjj opnieuw beginnen kan. Drui loftskoek, zegt gij Of ik dien kakken kan 1 Twee han den hoog cn zoo luchtig, dat hii op de tong smelt... Maar nu vraag ik voor wien in ons stille Hcrtenvcld? Wie moet dien eten Wie Wel, wie lust heeft, wie mijn gast zijn wilOud en jong, rijk en arm, ze zijn allen uitgenoo- digd. Wie een scl at gevonden heeft, mag niet knieze rig zjjn. Ze zag hem met een verbluft gelaat aan en bij lachte haar vroolijk toe. Hij ging den trap op en zong met eene schoone barytonstem George Brown's \ient gen- tille dame', uit de Dame lllanclie daarop werd hoven de deur haastig toegetrokken. XVIII. Na korten tijd kwam h)j weer beneden en stapte door het voorhuis naar buiten. Hij had andere kleede ren aangetrokken en het door storm en regen ver warde haar in orde gebrachthij zag er netjes, bijna deftig uit. Op mijn woord, bijna als een bruiloftsgastriep juffrouw Griebel uit de keuken. Maar het druipt nog in den hof en binnen weinige oogenbiikken zal het schoone, jladde jasje even nat zijn als pas geleden uw rcisjas. M. Markus. En moet ik nu met mijn tafelge reedschap cn het eten door al de poelen en plassen naar liet tuinhuis waden I Wij laten hierjde art. der Grondwet die gaan herzien worden, volgen Art. 47. De Kamer van Volksvertegen woordigers is samengesteld uit de afge- veerdigden, rechistreeksch gekozen door de burgers, die den door de wet bepaalden cijns betalen, welke niet boven de 100 gulden rechtstreeksch belasting, niet on der de 20 gulden mag gaan. Gestemd bij eenparigheid der 129 aan wezige leden. M. Frère was afwezig,doch M Bara verklaarde in zijnen naam dat hij ten voordeele der herziening van de art. 47, 53 en 56 zou hebben gestemd en tegen de herziening der art. 26, 34, 36 en 48. Art. 53. De Senateurs worden gekozen volgens de bevolking van elke provincie, door de burgers die de leden der Kamer van Volksvertegenwoordigers kiezen. Gestemd met 97 stem. tegen 34. Art. 56. Om Semiteur gekozen te kun nen worden en het te blijven moet men 1° Belg zijn van geboorte of de groote na turalisatie ontvangen hebben2° Zijne burgerlijke en politieke rechten genieten; 3° In België woonachtig zijn 4° Den ou derdom van 40 jaren bereikt hebben; 5° In België minstens 1000 gulden recht- streeksche belastingen betalen, patenten inbegrepen. In de provinciën, waar de lijst der burgers, die 1000 gulden recht- streeksche belastingen betalen, niet de verhouding van 1 kiesbare op 6000 zielen bevolking: bereikt, zal de lijst volledigd worden door de hoogst aangeslagen der provincie, tot de verhouding van 1 op 6000 bereikt zij. Gestemd met 122 stem. tegen 8. Art. 1. België is in 9 provinciën ver deeld. Het behoort aan de wet het land in een grooter getal provinciën te verdeelen als dit noodig is. Gestemd met 110 stemmen tegen 6 en 18 onthondingen. Art. 26. Het uitvoerend bewind wordt gezamenlijk uitgeoefend door den Koning, de Kamer van Volksvertegenwoordigers en den Senaat. Het referendum wordt voor de Grond wetgevende Kamer verzonden met 78 stemmen tegen 48 en 2 onthoudingen. Art. 48. De kiezingen geschieden bij zulke verdeelingen van provincie en op zulke plaatsen als de wet vaststelt. Verworpen met 68 stem. tegen 55. Art. 52. Elk lid der Kamer van Volks vertegenwoordigers geniet eene maande- lijksche vergoeding van 200 gulden gedu rende den gansche zittijd gehouden. De genen wonende in de stad, waar de zitting gehouden wordt, ontvangen geene scha deloosstelling. Gestemd met 109 stem. tegen 10. Art. 54. De Senaat bestaat uit een ge tal leden gelijk aan de helft dor afgeveer- digden van de andere Kamer. Gestemd met 68 stem. tegen 47. Hij zeide haar, dat hij om acht ure op zijne kamer wenschte te eten. en tot zoo lang in het paviljoen niet mocht gestoord worden, door niemand, ook door de zorgzaamste aücr pleegmoeders met. Daarmed ver liet hij ijlings het huis. als ha<J hij een verzuim iu te halen. In het tuinhuis, dat gesloten wai geweest, kwam hem dezelfde drukkende hitte van den namiddag tegen. Hij schudde met een ernstigen lach het hoofd toen hij de deur opeuzetle, om de frissche lucht te laten bin nenstroomen... Nauwelijks twee uren geleden was hij daar afgestegen, hij bad slechts tot aan den hoek van bet Gravcnhout willen gaan, geen stap verder, en dau weer terug... Wal is toch de menscheljjkc wil tegen over het lot, wanneer het zijne beslissing naderl. Nu, het had met hem moeite genoeg gehad, om hem de oogen te openen. Het had hem als bet ware moeten aangrijpen en van zich stooten, het had hem hei hosch ingejaagd, waar het raadsel op de ecuvoudigste wijze zou worden opge lost. Hij had voor eene donkere deur gestaan en hel er op gezet, die met het hoofd opeu te stooten zijn weinig fantasie was zells tot onder de Zigeuners ver dwaald, maar wat vlak voor hem lag, daar was zijn oogslag over hcengegleden. Intusschen droeg hg niet alleen de schuld voor al de bewoners van liet Her- tenvcld was de op 'l land werkende de nieuwe meid van den schout geweest zij allen hadden hem op een dwaalspoor gebracht en de eenige, die den waren stand van zaken kende, de schout, had zjjn best ge- De herziening van art. 57 door de liberalen op 't uiterste knipje voorgesteld en strekkende om eene vergelding toe te kennen aan de leden des Senaats wordt verworpen. Art. 58. Op den ouderdom van 18jaar is de vermoedelijke erfgenaam des Konings bij rechte senateur.Hij heeft maar beraad slagende stem als hij 25 jaar is. Gestemd met 80 stem. tegen 19. Art. 60. De grondwettelijke machten des Konings zyn erfclgk, in de recht- streeksche.natuurlijke en wettige afstam ming van Z.M. Leopold-Joris-Christiaan- Frederik van Saksen-Coburg, in manne- lijken graad,met eeuwigdurende uitsluiting der vrouwen en hunne afstamming. Gestemd met 103 stem. tegen 3. Art. 61. Bij gebrek aan mannelijke afstamming kan Z.M. de Koning zijnen opvolger benoemen, met toestemming der Kamers, uitgebracht volgens de door de wet vereischte wijze. Indien er op die manier geen benoeming is gedaan, komt de troon ledig. Gestemd bij eenparigheid der 96 aan wezige leden. Art. 34. Elke Kamer onderzoekt do ge loofsbrieven harer leden en oordeelt over de betwistingen die daarover kunnen op rijzen. Verworpen met 120 «tem. ten li. Art. 36. Het lid van de eene of andere der twee Kamers, door het gouvernement benoemd tot een bezoldigd ambt welke hij aanneemt, houdt onmiddellijk op te zete len en herneemt zijne functiën enkel krachtens eene nieuwe kiezing. Gestemd met 78 stem. tegen 52. M. Graux, do man die,toen hij minister was onder 't liberaal ministerie Frère- Bara, ons onder belastingen en rechten van allen aard verpletterde, heelt zonder het te willen ons laten kennen wat zijne partij zou verwezenlijken moest zij aan 't bewind komen. Het is nu onbetwistbaar dat de liberale partij de herziening maar alleenlijk betracht om het bewind te bemachtigen door de toekenning aan de groote steden van het voorrecht van 3 vertegenwoordi gers tegen den buiten een te benoemen, 't gene de verplettering van dezen laatste wezen zou. Buitenlieden, ge zijt dus verwittigd Geen enkel buitenkiezer mag bij de kiezing voor de grondwetgevende Kamers, bij den grooten slag van 14 juni aanst. thuis blijven. Immers zij die doordien geus barbaren gelieeten werden, moeten den liberalen, die beleediging betaald zetten daan, Item in zijne dwaling te versterken, hij had zijne nicht met haar werkpak aan eenvoudig verloochend, die oude komediant. Nu was alles veranderd. Het dreigende onweer had zegen n verkwikking aangebracht en de doniere deur was wijd, wijd opengezettoeh liep hg weer,als voor twee uren, in cenc onbeschrijfelijke spanning op en neer... Zoo drukkend stil als voor het onweer wa* het buiten niet meer. Alles wat leven en adem bad, be woog zich met vernieuwde kracht en de zuivere, koele lucht plantte elk geluid duidelijker voort. In het vogelnest onder het paviljoendak schreeuwden de jon gen met hunne gele snavels ongemanierd om de ijverig af- en aanvliegende ouden voor het venster danate een zwerm muggen, de witte vlinders waren ook weer voor den dag gekomen en dartelden als sneeuwvlokken over het veld. Daar, om den hoek van het bosch kon ieder oogeis blik iets wit komen aanfladderen, het zon en moest zelfs komen, indien het hem niet gaan zou als iemand die roekeloos een gunstig oogenblik heelt laten voor bijgaan, om alles op eene kaart te zetten... Als by zich nu eens in zijne veronderstellingen bedrogen hsd? Als zij zijn vaarwel in het Gravenhout eens ernstig en trotsch als een laatste afscheid beschouwde en zijn levenspad nooit meer kruiste Het bloed steeg hem onstuimig naar het hoofd en het volgende oogenblik stond Lij op de bordes, o neen, hij behoefde geen enkelen stap af te stijgen. (Wordt roortgewt.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1