NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. m M 1IEII) m DEN SCHOEI Donderdag 19 Mei 1892. 10 centiemen per nummer. 46s,e Jaar, 2675. Politiek overzicht, Geldelijke toestand. Wetgevende kiezingen. Een en ander. ABONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij c. VAW DE PUTTE-GOOSSEWS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. A.VMOiYCEftl'mJS Per drukregel, Gewone lü centiemen Reklamen fr. 1,0# Vonnissen op 3e bladzijde 5# centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, aijn ten laste van den schuldenaar AALST, 18 MEI tSt)2 Frankrijk. Gemeentekiezingen. De uitslag der gemeentelijke kiezingen is nu bepaald, dat, in de 87 departementen, de hoofdplaatsen 2146 raden met eene republikeinsche, 488 met eene conserva tieve en 141 met eene twijfelachtige meer derheid bezitten. De republikeinen won nen 253, de conservatieven 36 raden. Hierbij zij gezegd dat vele plaatsen de conservatieven stemden voor gematigde republikeinen ten einde de radicalen te verslagen. Alle gemeenteraden hebben zondag de maires benoemd.In de voornaamste steden zijn meestal de vorige maires herkozen. Te Marseille is voor de eerste maal een socialist tot maire verkozen. Tc Roubaix is een verkooper van dagbladen ook socialist als zoodanig benoemd. Te Loches is de eerlijke M. Wilson, de schoonzoon van M. Grévy en koopman in decoraties, tot maire gekozen. De repu- bliekeinen van die kleine stad vallen niet kieskeurig 1 Engeland- De gevolgen der icerk- staking te Durham. De bijzondere correspondent der Daily News te Cleve land hangt een akelig tafereel op van den in de noordoostelijke graafschappen heer- schenden nood. Tusschen de 90,000 en 100,000 men- schen zijn daar broodeloos en moeten van giften leven, niet door eigen schuld, door onwil of luiheid, maar enkel ten ge volge van de nog steeds voortdurende werkstaking der koolmijnwerkers in Durham. Deze lieden (zegt de berichtgever) zijn thans even ellendig als de bevolking van westelijk Ierland in tijden van honger snood. Te Middlesborough wordt de toestand nog zorgelijker gemaakt door de volslagen uitputting van het ondersteuningsfonds. Terwijl men het aantal bedeelden onder de armenwet daar verleden jaar om dezen tijd slechts 2000 bedroeg, loopt het thans over de 14,000. Al deze gedwongen leegloopers zijn ijzerwerkers, want, tengevolge van 't ge brek aan kolen, liggen alle smeltovens stil. Oostenrijk. Drievoudig verhond. Er is onder den titel Berlijn-Weenen- Rome eene brochuur verschenen, han delende over het Drievoudig Verbond, en waarin nog al een en ander merkweerdig voorkomt. In die brochuur wordt bevestigd wat de Italiaansche afgeveerdigde Ferraris be weerd heeft, namelijk dat het verbond by zijne hernieuwing in dien zin werd (43® Vervolg). Zij zag hem eene seconde van terzijde aan, hij zette een zeer ernstig gezicht, terwijl bij zijne stappen ver traagde. Beiden liepen reeds naast het hout voort, een weinig meer op het midden van den weg want nog glinsterden dc lange naaldbaarden van bet water, en het dichte gclioomte was bepcreld met duizenden rol lende druppels. En de met regen besproeide toppen der korenaren en elke plas op den weg vingen den rooden gloed vin de avondzon opverzoenend schenen na het onweer hemel en aarde, zonnevuur en water ineen te smelten. Wat denkt gy, dat de jonge Franz. na zijne her stelling beginnen zal vroeg de landheer zonder ver dere inleiding, Naar California zal hij toch zeker niet terugkeeren Zij schudde driftig het hoold. Liever sleenen kloppen aan een Thuriager. straatweg heeft bij in het eerste uur van hel wier- zien tot mij gezegd. Zij liet een diepen zueht. Gij weet zelf het best, in welkeen staat de jongen zijn vader Cuique suum. gewijzigd, dat niet alleen eenen aanval van Rusland eenen casus foederis tus schen de verbonden mogendheden zou uitmaken, maar dat elke aanval, van waar hij ook kome, als een casus foede ris wordt aanzien. Om duidelijk te zijn als om 't even welke mogendheid een der drie Staten aanvalt, behoorende tot het Drievoudig Verbond, dan zijn de drie Staten, door hun verdrag gedwongen gezamenlijk den aanvaller te bestrijden. De oQlcieuse dagbladen bestrijden hevig deze beweering, namelijk de Lloyddie ook als geheel onnauwkeurig de bewee- ring bestempelt, als zou Engeland zich verbonden hebben Italië in de Middeland- sche zee ter hulp te komen, in geval van oorlog. Engeland is volgens hei Oosten rij ksche blad in 't geheel geen commanditair in de firma Drievoudig Verbond C". Doch zeker is het, dat de belangen van Engeland in de Middellandsche zee dezelfde zijn als die van gezegd Verbond. Eenige dagen geleden werd dc toestand der openbare schatkist op 1 januari 1892, bekend gemaakt. De liberale logen- en lasterpapieren die vroeger geone gelegenheid heten ontsnap pen om op alle tonen uit te bazuinen dat M. Beernaert het land naar't bankroet leidt en zijne zoogezegde; bonis maar maanschijn zijn, zwijgen nu zoo stil als de beelden der twee graven van Aalst in den gevel van ons Belfort geplaatst. Maar geen wonder ook de cijfers door het Staatsblad meegedeeld vallen niet te betwisten, immers ze zijn nagezien ge weest door het Rekenhof ten meerderen deele uit liberalen samengesteld. Nu, indien zij de cijfers moesten betwis ten, ze zouden hunne eigene vrienden moeten uitschelden als lieden aan de papen verkocht en daarom is voor hen zwijgen eene deugd. Het is thans onbetwistbaar dat het katholiek ministerie, door een wijs, spaarzaam en vredelievend bestier, den financieelen toestand des lands heeft ge red en in vollen bloei gebracht. Wanneer het liberaal ministerie Frère- Bara-Graux onder de vermaledijding des volks neèrtuimelde, was ons land door de wraakroependste geldverspillingen van den schooloorlog vooral tot over den kop in schulden gebracht. Jaarlijks kwam men dan. ondanks de nieuwe belastingen, millioenen en millioenen te kort. Heden in tegendeel onder het katholiek ministerie bestatigt men jaarlijks bonis, bij zoo verre dat zij sedert 1886, tot meer dan 63 milliocn beloopen. Dit cijfer van 63 millioen is echt, en dat willen wij bewijzen. land betreden heeft. Zooals bij mij zegde, hebt gy hem barmhartig van den weg opgenomen en den eersten nacht op het goed verpleegd... Dc smart der schaamte heeft hem van daar verjaagd, hij wilde liever eenzaam in het bosch sterven, dan aan dc harmharüghcid van vreemden vervallen, dat begrijp ik, dat begrijp ik maar ai te goed, viel zij zichzelve driftig in de rede en druk- te met de handen op de borst. Hij had gelijk. Een eenzaam sterven is niet half zoo bitter, als onder den voortdurenden druk van vernederende weldaden te moeten leven. Zij hield eenige oogenblikkcn op. Met smartelijk gefronste wenkbrauwen, de onderlip vast lusschen de tanden geklemd, staarde zij naar den gloeienden he mel, en dc man aan hare zijde brak dit gramstorig zwijgen met geen enkele lettergreep af, Hij heeft zich door het bosch en over den weg voortgesleept, ging zij na eene diepe, moeilijke adem haling voort, tot hij, aan dc poort van de hoeve geko men, mij tegen bet lijf viel. En gij hebt den uilgcpiittcn zwerveling weten weg te brengen 1 Dc angst heeft mij dt kracht gegeven, hij moest uil de oogcu zijner ouders. De oude vrouw zou het be storven zijn. Het is een verre weg tot in het hoschwacbters- huis. Op dien morgen kwam hij mij eindeloos voor. Maar eeBmaal daar gekomen, vond ik ook den krach- Toen de liberalen in 1878 aan 't bewind kwamen vonden zij eenen kolossalen spaarpot van 44 millioen door M. Malou nagelaten. Maar nauwelijks hadden zij 't bewind in handen, of liever, zat M. Graux aan 't Staatsgeldschotelken of die 41 millioen waren zoo ras aan 't smelten dat het dienstjaar 1878, reeds met een te kort van 5 millioen 615 duizend 202 frank sloot. Nieuwe belastingen waren dus noodza kelijk en weldra deed liet liberaal minis terie er voor tien millioen door zijne slaafsche meerderheid stemmen. Maar dit hielp nietneen, die nieuwe belastingen en rechten waren niet vol doende om in de altijd aangroeiende te korten te voorzien. Wel integendeel de tekorten zwollen van jaar tot jaar. Tot bewijs laten wij hier het totaal der tekorten volgen 1878 tekort fr. 1879 1880 1881 1882 1883 1884 5,645,202 3,115,353 88,525 6,060,352 15,211,844 18,253,868 16,237,234 Zietdaar cijfers en niets is brutaler dan cijfers Om aan onze geachte lezers een gedacht te geven hoe schandalig de liberalen en bezonderlijk M. Graux onze in zuren ar beid gewonnen gelden verkwetterden, willen wij hunne aandacht inroepen op 't volgende De begrooting van 1885 werd door M. Graux opgemaakt en sloot met een tekort van omtrent 17 millioen. Gelukkiglijk de katholieken zegepraal den in de kiezingen van 1884 en de libe ralen werden van de geldkas verdreven. M. Beernaert trad als minister van financiën op en onmiddelijk werden alle nuttelooze ambtenaren meest al liberale kozijntjes en vriendekens, afgedankt, de schooloorlog en vooral het schandelijk schoolenkwest gestaakt en dadelijk besta- tigde men beternis. In een woord, M. Beernaert en zijne collegas wisten het zoo wijs, zoo voorzichtig en zoo zuinig aan te leggen dat het tekort door M. Graux be raamd op 17 millioen, verminderd werd tot de lmuralel to kort van 745 duizend fr. In 't vervolg was er dan ook geen spraak meer van tekorten maar wel van bonis en overschotten. Die bonis beliepen, en wij dagen de liberalen uit ze te durven betwisten, want ook werden zij door hunne vrienden van 't Rekenhof vastgesteld, die bonis belie pen, zeggen wij in 1886 tot fr. 2,184,831 1887 14.300,102 1888 18,767,454 1889 15,705,032 1890 5,203,498 1891 7,429,449 ——m i ligstcn bijstand De boschwachlcr, de trouwe jongen, is Otto's speelgenoot geweest hij weende en Inclite tegelijk bij het treurige wederzien. Weinige uren later jag de thuis gekomene reeds te ijlen. En maakte bij zijne droomen een geraas, dat het in het bosch weergalmde, voltooide de landheer met gedempte stem. En de menschcn, die buitenshuis het dolle gelach hoorden, meenden dat er in de kamer met neergelaten gordijnen een gezelschap drinkebroers bijeen was... Ja, ik weel het, en om een hard. kwaad wraakzuchtig woord, waarmee men een edel hart diep gewond heeft, te doen vergeten, daartoe is een man nenleven vol aanbiddende liefde bezwaarlijk voldoen de. Zg keerde als verschrikt hel gelaat van hem af en het scheen bijna, als overlegde zij of zij zich maar niet pevcr een weg door het druipend geboomte op zij van den weg zou banen. Haar geleider scheen hiervan niets te bemerken want hij vroeg zoo kalm, alsof hij met geen enkele gedachte van het onderwerp des gespreks was afge dwaald. Welk beroep heeft de goudzoeker vroeger uitge oefend Hij is landhuishoudkundige, antwoordde zy, en ontweek in hel verder gaan de takken der dennen, die, nog vol dropp' Is, zich over den weg uitstrekten. Vroeger heelt bij het uitzucht gel ad, de opvolger van zijnen vader in het schouUmhl Gelsungen te worden; En dit wel zonder de belastingen te moeten verzwaren en wanneer er gedu rende de twee laatste jaren een koek van 6 millioen jaarlijks, aan de steden en ge meenten werd gegund. Men make nu de opsomming van de bonis der zes leste jaren en men zal vinden dat het katholieke ministerie, binnen dit tijd verloop meer dan milliocn GilO (luïzeml franks heeft ge spaard terwijl M. Graux en zijne liberale collegas op zeven jaren, van 1878 tot 1881, 61 milliocn 612 duizend CITS frank te kort kwam, welke verbazende som ten grooteren deele tot ongeluk des lands en tot verderf des volks is vei spild geworden. Aan de kiezers nu uitspraak te doen, in andere woorden, te beslissen of zij de toe komst, de welvaart van land en volk in de handen der liberale geldverspillers, van die ongeluksvogels opnieuw willen stellen, ofwel die toekomst, die welvaart blijvon toevertrouwen aan onze kalholieke ministers die ons overvloedig bewezen hebben dat zij het vertrouwen des lands waardig zijn. Men herinnere zich goed wat ons zou te wachten staan, indien de verbondene liberalen en socialisten hier weer moesten meester worden I Het Staatsblad van vrijdag, kondigt de wet af waarbij het getal leden der wetge vende Kamers wordt verhoogd. Art. 1. De tabel der verdeeling van se nators en volksvertegenwoordigers vast gesteld door art. 1 der wet van 9 Mei 1882, wordt vervangen door de volgende tabel. PROVINCIE ANTWERPEN. 18 Volksvertegenwooi'digers en 9 Se nators. Arrond. Antwerpen 11 volksv. 5 senat. Mechelen 4 2 Turnhout 3 2 PROVINCIE BRABANT. 28 Volksvertegenw. en 14 Senators. Arrond. Brussel Leuven Nijvel PROVINCIE WEST-VLAANDEREN 18 volksv. 9 senat. 6 3 - 4 2 18 Volksvertegenw. en 9 Senators. Arrond. Brugge Ieperen 3 volksv. 2 senat. Kortrijk Thielt Roeselare Oostende Veurne Diksmuide - dat is. zooals van zelf spreekt, sedert lang vervlogen. En nu, nadat hij in de wereld zoo vreeselijk schip breuk heeft geleden, zijn zijne aanspraken ook zeer nederig geworden. Een ccnvoudigen werkkring, die hem zijn vast brood geeft, zij het ook bij zwaren arbeid in een afgelegen hoek van het land. en het samenle ven met zijne oude moeder, verder gaan zijne wen- schen niet. Dan kon hjj in het Hertenveld blijven. Z» bleef weer staan en zag hem met eene blijde gelaatsuitdrukking aan. Zoudl gij hemde hoeve in pacht geven. Hij zag op zijde en haalde de schouders op. Daar over kan ik niet meer hese! ik keil. Niet meer t sprak zy zijne laatste woorden dot en werktuigelijk herhalende. Zij was bleek van schrik geworden. Hebt gij het Hertenveld verkocht. Wat denkt gij Ik zou de perel verkoopen, die het geluk mij onverdiend in dun schoot geworpen heeft Neen, eer bracht ik het gesticht Markus onder den hamerDe zaak is, dat de hoevo reeds sedert meer dan een jaar niet meer tot het goed behoort. En gij zoudt er inderdaad niet meer over kunnen beschikken En de ongelukkige oude menschen zul len weer in angst verkeeren, dat men hun het dak boven het boofd wegneemt 1 sprak zij balf wanhopig. Hoe wreed, dat deze ontbuding juist nu moet konicu, nadat gij de arme zieke de schets van het nieuwe ge bouw op bet bed beBt voorgelegd Mocht gij dat zon- PROVINCIE OOST-VLAAN'DEREN. 24 Volksvertegenw. en 12 Senators Arrond.Gent 9 volksv. 4 senat. Aalst 4 2 S. Nikolaas 4 2 Oudenaarde 3 1 Dendermondc 3 2 Eekloo 1 1 PROVINCIE HENEGOUWEN. 26 Volksvertegenw. en 13 Senators. Arrond.Bergen 6 volksv. 3 senat* Doornijk 4 2 Charleroi 8 4 Thuin 3 1 Zoningen 3 2 Ath 2 1 PROVINCIE LUIK. 19 Volksvertegenw. en 9 Senators. Arrond.Luik 11 volksv. 5 senat. Hoei 2 1 Verviers 4 2 Waremme 2 1 PROVINCIE LIMBURG. 6 Volksvertegenw. en 3 Senators. Arrond.Hasselt 3 volksv. 1 senat. Tongeren 2 1 Maaseyck 1 1 PROVINCIE LUXEMBURG. 5 Volksvertegenw. en 3 Senates. Arrond. Aarlen 1 volksv. Virton 1 Baslogne 1 Marche 1 NeufchAteau 1 PROVINCIE NAMEN. 8 Volksverlegetiw. en 4 Senators. Arrond.Namen 4 volksv. 2 senat. Philippcville 2 1 Dinant 2 1 Art 2. De huidige wet zal toegepast worden, voor wat aangaat de vermeerde ring van het getal volksvertegenwoordi gers en senators, te beginnen mot de aan staande vernieuwing der Kamers. j 1 senat Het departement van oorlog is van nu af verzekerd dat het rernplacanten zal kunnen leveren voor al de milicianen, die dit jaar 200 fr. gestort hebben. Itnjonnet op 't geweer t Een ministerieële omzendbrief aan al de plaatsbevel hebbers gezonden, bevat het bevel dat al de schildwachten, welke ge last zijn op wacht te slaan voor zekere plaatsen, de bajonnet op het geweer moe ten steken. De kardoezenzakken der mannen zullen bovendien den noodigen voorraad moeten bevalten.| Dezelfde omzendbrief besluit dat aan al de soldaten der schutterij die de wacht moeten optrekken, een repetitiegeweer zal overhandigd worden. üer welen van den tegenwoordigen eigenaar doen Ik deed hel in de onderstelling, dat de bezitster er hare goedkeuring aan zou schenken. De bezitster Dc hoeve behoort aan eene dame T Zij zag verbaasd, maar nok meer bemoedigd op. En gij licht pas gezegd, dat Otto Franz in het Hertenveld kon Mijven, de nieuwe eigenares wil dan toch da hoeve verpachten Hij haalde dc schouders op en zag haar glimlachend jn het gelaat, dat angstige spanning verried. Dal weet ik niet, dat moet gij aan juffrouw Agnes vrag< u. Zij stond als versteend en liet toe, dat hjj hare twee handen vatie en ecu «ogenblik vasthield. Hij ver haalde haar, hoe bij by toeval den laatstcn wil zijner tante gevonden bad en haalde het notitieboek van de overleden houtvesterin uit zijnen borstzak. Tranen van aandoening vloeiden over haar wangen bij het zien van het schrift, maar zij nam het aange boden bock niet in dc hand, integendeel z(j stiel het zacht weg. Maar dat is geen testament, dat in lechtcn gel dig is, mijnheer zegde zij. hare aandoening onderdruk kende, op vasten toon. Niemand Ier wereld zou daarop een schijn van recht aan de bedoelde erfgename toe kennen. (Wordt voorlgwet.

De Denderbode | 1892 | | pagina 1