LANDBOUW. Zaak Marie Walsehaert. Allerhande nieuws. Het is gedaan, zegt het Journal de Bruxelles de laatste weerstand van het liberalismus tegen het radicalism to Luik, is gebroken. M. Frère is verslagen het liberalism valt in duigen I - Het land moet voortaan zijne keus doen tusschen de conservatieve politiek, wijselijk hervormend, en de radicale partij, die meesteres is geworden over de liberale partij. Het is zoo, en niet anders dat de kieskwestie zich voordoet. - La Gazette heeft met een liberale volksvertegenwoordiger gesproken die haar eene bekentenis deed. Uit die redekaveling blijkt vooreerst dat de liberale partij het niet ernstig op had met de herziening en enkel eene poging wilde aanwenden om weèr aan 't zoo geliefkoosde geldschotelken te geraken. Nu de socialisten zijn dom genoeg omdat spel niet te begrijpen. Die liberale volksvertegenwoordiger had verder groot spijt dat de liberalen over tien jaar de Grondwet niet herzien hadden, dan, beweerde hij, lagen de katholieken reeds lang in 't zand. Zou hij soms 't vel van den beer niet verkoopen t Maar zucht de volksvertegenwoordiger en La Gazette zucht meè wij zijn te scheep en wy moeten varen al zijn de baren nog zoo woedend. Dat komt er van als men niet recht in zijne schoenen gaat. Een liberaal blad van Bergen heeft het gevonden. Weet ge wie M. Montangie, de afgestelde liberale burgemeester van Oostende in de palotten heeft gebracht Dejesuielenl... Die duivelsche deug nieten zijn het die de spelers binnen lok ten, en, zegt de Patrie, tien tegen een gewed, aan M. Bresson het geld hebben bezorgd om aan M. Montangie wijnpotten te geven. En zulke domme pillen doen de libérale nieuwspapieren hunne lezers slikken Weeral nieuwe rampen iit ln»t mnrlelaareljoek van de petrol-olie. Men meldt uit Aarlen, 13 Mei 1392. Eergisteren avond, wilde vrouw Breyer-Lampert, ge boren Catharina Breisman, keukenmeid, petrol-olie in het vuur gieten om het aan te hitsen, doch zij werd door de vlammen aangetast en vreeselijk verbrand. Gansch haar lichaam was verkoold. Vrouw Breyer is naar het gesticht Sint- Jozef overgebracht waar de eerste zorgen haar toegediend werden. Zij is denzelfden nacht overleden. Het slachtoffer had den ouderdom van G3 jaren bereikt. Men schrijft uit Amiens (Frankrijk) 13 Mei 1892. Heden middag, was het schip» l'Enfant-Jésus schipper Edward Cappey van Chaunay (Aisne) aan den oever der Sointne te Amiens gelegen nabij het fabriek van phosphoorzuurzout. De vijf kinderen van M. Cappey waren in do kajuit dienende tot keuken het oudste, elf jaar oud, lette op het ontbijt dat bijna gereed was, terwijl zijne broe ders en zusters speelden. Eene petrollamp, boven de keuken kachel geplaatst, berste los en de ont vlamde vloeistof verspreidde zich in de kajuit. Do kleederen der kinderen namen da delijk vuur. De vlammen die door de ope ning der kajuit kwamen, werden door de werklieden die bezig waren met het schip te lossen opgemerktzij verwittigden M. Cappey, die in de brandende kajuit daalde. De ongelukkige vader nain zijne vijf kinderen één voor één en wierp ze in de vaart. Daarna duikelde hij in het water om ze te redden. De kleedcren der arme kinde ren waren gedeeltelijk verbrand. Hun lichaam vormde nog slechts eene afgrijse lijke wonde. Een meisje van negen maan den oud was half gebraden. Twee der kinderen zijn gestorven, de drie andere bevinden zich in zulken toe stand dat geene hoop meer overblijft ze nog te redden. Men schrijft uit Oostende, 15 Mei De jonge meid van M. D... handelaar alhier wilde bij middel van petrololie het vuur van do kachel aansteken en is het slachtoffer geworden van hare noodlottige onvoorzichtigheid, de vlam sloeg op hare kleederen en verbrandde het onderste ge deelte van haar lichaam. De heer doctor Verschure, aanstonds geroepen,bestatigdc erge brandwonden welke de ongelukkige meid in levensgevaar stellen. Distel»*. De heer Gouverneur onzer provincie heeft, in uitvoering van het Landelyk Wetboek het volgende be sluit genomen Art. 1Alle eigenaars, pachters, huur ders. vruchtgebruikers, of andere bezit nemers, zyn gehouden vóór ln Juni en tot 1" October 1892, derwijze den bloei te verhinderen, de distels uit te roeien of te doen uitsteken, die in de door ben bezeten of gebruikte gronden tc vinden zijn. Art. 2. Indien de belanghebbenden in gebreke blyven, binnen het hierboven bepaalde tijdstip, de voorgaande bepalin gen na te leven, zal, bij bevel van den Burgemeester, dit van ambtswege gedaan worden op de kosten der overtreders, en dit ongeminderd de straffen waarmede artikel 4 van het tegenwoordig bevel schrift dreigt. De kosten der werkzaamheden zullen, desgevallende, geïnd worden door het plaatselijk Bestuur, zooals in zake van belasting. Art. 3. De Burgemeester waakt op de slipte nakoming der maatregelen voor zien door het tegenwoordig bevelschrift. Art. 4. De overtredingen der schikkin gen van artikel 1 worden gestraft met eene boet van 5 tot 15 franken. Bij verzachtende omstandigheden, kan de boet verminderd worden, zonder ech ter beneden 1 frank te dalen. Art. 5. Het tegenwoordig bevelschrift zal afgekondigd en aangeplakt worden in al de steden en gemeenten der Pro vincie. Dendergalm vraagt ons of het ook Kwibussen zijn de katholieken die, zoo als te Luik,Bergen en Doornik b.v.,in dezelf de ongelukkige voorwaarden in 't strijd perk treden dan de liberalen te Aalst en elders. Wij antwoorden Indien katholieken ergens in de voor waarden ten strijde trekken, gelijk de liberalen het, hier te Aalst,in 1890, bij de provinciale kiezingen deden, ja, die mo gen ook kwibussen geheeten worden. Het is gekend en geweten hoe, op welke wijze en om welke reden den strijd hier alsdan werd aangegaan. Zeg eens, Dendergalmhad de liberale Associatie alsdan den strijd, eenen ernsli- gen strijd besloten, zou zij zulke politieke nulliteiten, onbekenden en jannen waar vele liberalen zelf niet van willen, als kandidaten hebben vooruitgezet 1 Neen,voorwaar!..Maar die zoo belache lijke strijd was tusschen pot en glas ge klonken en zekere heeren hadden het te verre gewaagd. En dit is zoo waar dal men niet loochenen durven zal, dat twee der liberale kandida ten welke toch nog zekeren invloed en aanzien bezitten er beschaamd waren over geworden en zich zouden hebben teruggetrokken had het politiek mensclie- lijk opzicht het hen niet belet. TE UERZELE treedt er zon dag aanst. een liberale kandidaat op. Naar men ons verzekert is het een her bergier en koopman in margarine, van St. Lievens-Hautein, Baert genaamd, een persoon zonder eenigen invloed. Koopman in margarine of kunstbo ter!?!.... eene felle aanbeveling voorwaar bij onze brave landbouwers Wij vragen het, is dat een ernstige kandidaat Wie zou dit nu toch durven beweren Men had den strijd tusschen katholieken gehoopt, maar 't is miskadééééé Nu, men is in zijne hoop bedrogen,maar men zal toch strijden. Een kwibus wordt gevonden, die libe rale kandidaat wil spelen, in andere woorden, die den polichinel wil zijn van den S'. Lievens-Hautemschen Opperbaas, een doortrapten vos, die persoonlijk als kandidaat niet durft optreden, omdat hij overtuigd is dat er hem eene bijna onafine- lijke buis zou gehangen worden aan dit deel van zijnen mensch waar de rug van n:iam verandert.... En hij is schromelijk verveerd van de buizen,want 't ware zijne eerste niet Ge weet het nu, Dendergalm, wie en wat politieke kwibussen "en polichinel len zijn, doe hen onze complimentenen Op voorhand bedankt, jongen 1 KIESUROIVIJK. De Précurceur heeft aangekondigd dat M. Nothomb zich andermaal te Turn hout zal voorstellen. M. Nothomb, die verlangt uitleggingen te geven op de aan staande vergaderivg te Turnhout, zegt - Het is zeker wettig, dat ik wensch nitleggingen te geven aan lieden, die mij 33 jaar lang voordroegen. Ik verlang van mijne lastgevers in goede woorden afscheid te nemen. Als mijne uitleggingen hen vol doen, ben ik gelukkig hun man te zijn maar ik herhaal, in tegenovergesteld ge val, zal ik geene kandidatuur aanveerden; Ik zal alle voorstel verwerpen, dat tot eeue scheuring zou kunnen leiden. - De katholieke partij te Charleroi heeft stellig besloten den strijd aan te gaan. Kerkelijk nieuws. §int^Inrfenskerk. Zondag aanstaande 22 Mei 1892, zal er gedurende de Mis van 11 ure, een sermoon gepredikt worden door Dom. Laurens Janssens, Benedictijnermonik van Maredsous, ten voordeele der gedurige aanbidding en van 't werk der arme kerken. Eene omhaling ten voordeele van'twerk zal door de werkende leden der vereeni- ging gedaan worden. Gedurende de Mis zal de Koorzang maatschappij - Ste CECILIA, uitvoe ren. a. Kyrie (Mercadante) b. Regina Coeli (de Doss.) c. Surrexit pastor (Mendelsshon). Verklaring van eene stervende. De Etoile meldt dat het parket van Brussel opnieuw begonnen is met het on derzoek van de misdaad, die in december 1882 zooveel opschudding maakte, en waarvan de herinnering gedurende de tien verloopen jaren nog niet is uitge- wischt. Men weet dat het lijkje van het vreese lijk vermoorde kind in eenen zak werd gevonden, op den hoek der Hoveniers- en Mommaertsstraten Verscheidene personen werden ver dacht, aangehouden, ondervraagd en weèr losgelaten. Een hunner stierf zelfs in de gevangenis. Thans echter heeft er in eene der brus- selsche voorsteden iets plaats gehad dat eenig licht over de zaak zou kunnen ver spreiden. Ziehier wat liooger genoemd blad ver haalt Een dezer laatste dagen werd eene vrouw X., die bedronken was, naar het politiebureel gebracht, ten gevolge van eenen twist met haren schoonzoon, zeke ren Y. In het bureel zelf duurde de twist voort tusschen schoonmoeder en schoonzoon, zoodat de eerste uitriep: Gij behoeft waarlijk mij niets te verwijten maar mij zou het slechts een enkel woord kosten, om de schrikkelijke misdaad te doen kennen, die gij op uw ge weten hebt. Y. bepaalde zich met te zeggen dat hij zulke beschuldiging van eene dronken vrouw niet telde en de zaak had voor het oogenblik geen ander gevolg. De politie officier hield zich zelfs, alsof liy er geene aandacht op vestigde en Y. keerde naar huis terug terwijl de schoonmoeder in den amigo werd opgesloten. Toen zij 's anderdaags ontnuchterd was herinnerde de commissaris haar het ge zegde van 's avonds te voren, en vroeg nadere inlichtingen. Zij hield de woorden, die gramschap en de dronkenschap haar hadden doen ont vallen, staande en voegde er bij. Ik zinspeelde op den moord, op de kleine Marie Walsehaert. Mijne dochter, de vrouw van Y. stierf over twee maanden in het kraam bed. Haar einde voelende naderen, deed zij eenen priester roepen en sprak hare biecht. Doch toen ik na het vertrek des priesters terug in de kamer kwam, vatte de zieke mijne hand en richtte zich in het bed half overuind. Zij zegde Moeder om mijne biecht te volledi- gen moet ik u nog iels verklaren: liet is mijn men, die de kleine Walsehaert onteerd en vermoord heelt. De stervende verhaalde mij toen de om standigheden,waarin de misdaad gepleegd werd Y. en zijne vrouw waren te samen voor zaken naar St. Jans-Molenbeek ge weest. Op zeker oogenblik zond hij haar vooruit, om eenige andèro boodschappen te doen. Toen zij terugkwam, vond zij haar man op de afgesprokene plaats, bezig met het kleine slachtoffer af te maken. Het lijk werd achter de St. Janskerk in den zak gestoken, die met de letters P. M. gemerkt was. Die verklaringen werden door den commissaris aangeteekend en aan het parket overhandigd, dat natuurlijk met de grootste zorg de zaak en het vroegere leven van den zoo zwaar beschuldigden persoon onderzocht. .Val Ht. Over een tiental dagen liep alhier het gerucht dat de socialisten eene waskeers hadden geofferd die dyna miet of eene andere ontplofbare stof bevatte. Dit gerucht was zoo dwaas dat het niet der moeite waard was het te logenstraffen, doch niet te min is het als een loopvuur voortgeloopen van hier naar Mechelen onder ander, alwaar de nieuws bladen het geradig hebben gevonden, dat valseh gerucht te logenstraffen. Werkmanskring. Zondag 11. vierde onze Katholieke Werkmans kring voor de 5'u maal het Patroonfeest des H. Jozefs. Om kwaart voor 10 ure, verlieten de leden, voorafgegaan door onze Koninklijke Harmonie en hunnen standaard aan 't hoofd, het lokaal der Kor te-Zouts traat, om zich naar onze hoofdkerk van St-Martinus te begeven en er eene plechtige Mis bij te wonen Gedu rende de Mis werd voortreffelijk gezongen door de koorraaatschappy - Weldoen zonder omzien. Na de Mis trok men weèr stoetsgewijze naar 't lokaal. M. Ivo Vlassenbroek deed verslag over den toestand van den kring en bestadigde dat het getal leden 't welk in 1891 tot duizend beliep nu tot 1100 is geklommen. M. baron Leo Bethune hield daarna eeneinerkweerdigeaanspi aak tot de leden. Zijne redevoering ontleden zou ons te verre leiden. Een punt nogthans. M. Bethune wees op de noodzakelijkheid van het stichten alhier eenernijverheidsschool. Wij zijn het eens met hem om die nood zakelijkheid, zelfs de dringende noodza kelijkheid ervan uil te roepen. Reeds meermaals heeft De Denderbode er op aangedrongen. Deze kwestie heeft vroe ger op goeden voet gestaan, doch is dan, wij weten niet om welke reden, weèr verlaten. De luisterrijke Avondfeest heeft, als naar gewoonte, een talrijk publiek uitge- lok.Met ongemeenenlof wordt erover het feest in 't algemeen maar meer bezonder- lijk over 't gezang met lichaamsoefenin gen Het Kruis en de halve maan - gesproken. Eere en lof zij den inrichters Het schilderachtig TliéAtre Maritime Morieux van Parijs, zal zich voor enkel 12 dagen op het Esplanadeplein komen vestigen. Men zal zich ongetwijfeld den bijval nog herinneren welke deze schouwburg, nu driejaren geleden genoot. Deze schouwburg komt aan de bevol king van Aalst en omliggende een gansch nieuw en zeer wonderlijk spectakel aan bieden. Wij zullen later het programma dier verlooning geven. Donderdag 19 Mei, zal het gezelschap voor de eerste maal optreden. Zaterdag morgend had te Lendelede, legen de gendarmen een erge opstand plaats. Drie gendarmen der brigaden van Izegem, waren naar deze gemeente geko men ten einde eenen genaainden C. K. wever, aan te houden, tegen wien door den onderzoeksrechter van Kortrijk een aanhoudingsmandaat was uitgevaardigd. De gendarmen waren vergezeid van den heer burgemeester en den veldwachter van Lendelede. In de woning van K. gekomen, vonden zij dezen op den zolder weggestoken ach ter eene schouw, in eene dreigende hou ding en gewapend met eene soort van zeis. Een der agenten beval K zich over te geven, hem dreigende met zijne bajonnel, indien hij weerstand dorst bieden aan de agenten der wet. Alsdan sprongen de vader, de broeder en de zuster van K.., op de gendarmen en overlaadden hen met slagen en beleedi- gingen. Terwijl zij voortgingen met de agenten der wet te mishandelen, riepen zij K.., toe de vlucht te nemen. De gendarmen verdedigden zich met kolfslagen en met hunne bajonnet. De broeder van K.. heeft in de linker zijde eene bajonnetsteek ontvangen. Niettegenstaande dezen hevigen op stand, zijn de gendarmen er toch in ge lukt hunnen gevangene te behouden, die stevig gekoord en gebonden, naar de cel gevangenis van Kortrijk gebracht werd. Onmiddellijk is proces-verbaal opge maakt ten laste der aanvallers, wegens slagens en beleedigingen aan de politie. Brandbrieven. Er zijn eenige spruiters die zich vermaken met brand brieven te zenden aan inwoners en deze schrik aan te jagen. Weten die flauwe jongens wat gevaar hun dit spel kan op leveren Het is zoo iets van vijf jaar gevang Wanneer men er zoo eenen bij den kraag kan vatten, zal het helaas te laat zijn en zal er geweend worden. De politie doet een ernstig onderzoek om de daders te ontdekken. Te Anderlues. De rook, die uit de mijn opstijgt, is in de twee laatste dagen eenigzins verminderd, doch men heeft de zekerheid dat het vuur nog niet uitgedoofd is. Het ongelukkigst van al is dat men do plaats ran den brand niet vinden kan en dat de opzoekingen zelf gevaarlijk zijn. Eenige huisvaders hebben bij den be stuurraad der mijn geklaagd over de on juiste verdeeling van het millioen dat ter ondersteuning der slachtoffers gegeven is. Moedermoord te Wihéries. De gemeente Wihéries, by Bergen, is het tooneel geweest van eene nieuwe misdaad. Een man die van zijn werk thuis kwam vond zijne vrouw vermoord liggen. Het parket, ter plaatse geroepen, stelde een onderzoek in, en gaf onmiddellijk bevel de dochter uit hei eerste huwelijk van het slachtoffer aan te houden. Deze dochter woonde niet met hare moeder. Er waren in de woning der vermoorde drie brusselsche loten gestolen. De plichtigheid van het meisje Tellier wordt hoe langer hoe klaarblijkelijkcr. Men meende eerst dat zij de misdaad gepleegd had bij middel van een stuk mijnwerkersgereedschapdoch het is thans gebleken dat het moordwapen een revolver is. De wapenmaker is zelfs ont dekt, bij welken deze gekocht is, die op het oogenblik der inbeslagneming nog met vier kogel kardoezen geladen was. Men veronderstelt dat het meisje zonder geld zijnde, en wetende dat hare moeder nog eenige loten bezat, in hare afwezig heid is binnengekomen. De vrouw had de gewoonte haren man en haren zoon een eind wegs te vergezel len, wanneer deze voor de nachtploeg naar de mijn gingen. Louise zou dan gewacht hebben totdat hare moeder teruggekomen en te bed ge gaan was, om de twee revolverschoten te lossen, welke hare dood veroorzaakten. De eersten kogel trof het voorhoofd en de tweede was boven de linkerborst in het lichaam gedrongen, had het hart doorboord en was langs den rug uitgeko men. Het laatste schot was zoo dicht bij ge lost dat het hemd verzengd was. De twintigjarige moordenares loochent hardnekkig. Haar vroeger gedrag is zeer slecht. Zij heeft reeds meer dan twintig diensten gehad en werd reeds voor diefstal veroor deeld. Verjaarde misdaad. Het wordt tegengesproken dat Liénaux en Van den Berg, te Manage, aangehouden zijn men denkt dat de veropenbaringen van dozen laatste, aangaande den moord, voortkom- stig zijn uit eenen zieken en bedwelmden geest, door 't overmatig drankmisbruik. Het zal waarschijnlijk de mannen der wetenschap moeilijk vallen, na negen ja ren nog te bepalen waaraan de dood van het slachtoffer moet toegeschreven wor den. Het gerucht was zondag te Luik verspreid dat een aanslag gepleegd was op de woning van M. De Marteau, hoofd opsteller van hei katholiek daglad La Gazette de Liége, welke reeds over eenige dagen dreigbrieven had ontvangen. Men had inderdaad op den dorpel zijner woning twee llesschen gevonden,waaraan lonten vastgemaakt waren. Doch deze waren reeds uitgedoofd, eer de vonk de flcsschen bereikt had. Uit het onderzoek schijnt te blijken dat deflesschen eene onschadelijke stof bevatte. De processie van St-Lambertus te Luik, heeft zonder hinder en te midden van een grooten volkstoeloop, de stad, doorkruist. Er waren buitengewone poli tiemaatregelen genomen. Zaterdag is te Verviers een erg onge luk gebeurd. De heer en mad. kwamen uit den Ba zar Parisien en richtten zich naar de Marktplaats, wanneer het kleed der dame dat ver achter haar sleepte, vuur vatte door een eindje brandende sigaar dat een voorbijganger er onvrijwillig had opge worpen. In eenen oogenblik was de arme dame geheel door de vlammen omringd. Haar man en een voorbijganger vatten haar in de armen en gelukten er in de vlammen uit te dooven.niet zonder hevige brandwonden te bekomen aan de hand. Mad L. heeft gelukkiglijk geene enkele kwetsuur. IIOLLANO. Noodlottig gevecht. Dijnsdag laatst verdronk in de rivier de Aa de schipper T. de J. Men zegde dat hij bij ongeluk over boord gevallen was en aldus in het water den dood gevonden had. Bij onderzoek moet gebleken zijn, dat de zaak zich an ders zou hebben toegedragen. De J. vaart met zijnen stiefzoon aan boord zij verkeerden dijnsdag onder den invloed van sterken drank en kregen ruzie. De vader ging tot handtastelijkhe den over, greep den zoon aan, zeggende ik zal u verzuipen. Men raakte aan liet worstelen, met het gevolg dat beide personen over boord en in de rivier ge raakten. De zoon wist zich te redden, doch de vader schoot er hei leven bij in. FRANKRIJK Parijs, 14 mei. De Courrier du Soir meldt dat de minister van landbouw de Belgischeen Italiaansohe grenzen gesloten heeft ver klaard voor het vervoer van varkens. Grootc brand. Zondag avond ten half tien is er in het slachthuis van La Vilette te Parijs, brand uitgebroken in de ossenafdeeling van de Avenue du Centre. Meer dan 500 ossen en een zeker aantal schapen waren op dat oogenblik opgeslo ten. Het vuur ontstond op het eerste verdiep dat 2000 kwintalen fóuragie bevatte. Do pompiers van de post der garde- républicaine van het slachthuis gelukten er in de ossen buiten te drijven, alhoewel de schrik hen als zinneloos maakte. De schapen weigerden buiten te gaan, en de garden hebben ze moeten wegdragen. Verscheidene pompierskorpscn, gehol pen door eene compagnie van het 124® linie waren spoedig ter plaats. Drie stoompompen waren aanstonds aan gang. Ongelukkig was er gebrek aan water gedurende meer dan drie kwaart uurs, zoodat men er niet in gelukte den brand te beperken. De ossenafdeeling is geheel vernield. Een adjudant van de pompiers en de in specteur van het slachthuis werden ge kwetst. De gebouwen zijn vernield. De schade wordt op 100,000 fr. geschat. Een anarchist. De 8e kamer der rechtbank van Parijs heeft zaterdag zekere Vannemaeker, een Belg; tot 6 maanden gevang veroordeeld. Vannemaeker had in een restaurant 2 fr. verteer gemaakt en toen het op betalen aankwam, beweerde hij een vriend van Ravachol te zijn en de doos te zullen doen springen indien men hem deed betalen. De baas klaagde echter den anarchist aan. Voor de rechtbank beweerde hij dat enkel gezegd te hebben voor te lachen daar hij Ravachol in 't geheel niet kende. De klucht is hem echter duur te staan gekomen, 't Was evenwel zijne eerste veroordecling niet. DUITSCHLAND. Reusachtig feestmaal. In een dorp in Pruisen, zoo vertelt een te Koningsber gen verschijnend blad, werd dezer dagen eene boerenbruiloft gehouden, die drie dagen duurde. Voor het feest werden niet minder dan een os, drie varkens, vier kalveren, achttien kiekens, tien ganzen en eene groote partij eenden en duiven geslacht. Twee honderd vijftig kilos meel was aan koeken verbakker, en vijf en zeventig pond boter was gebruikt. Do honderd acht en zestig gasten dronken dertig vaatjes bier, vijftig stoopen likeur, veertig stoopen rhum en bovendien ver scheidene andere dranken.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2