NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. GRONDWETGEVENDE KAMERS. Donderdag 2 Juni 1892. 10 centiemen per nummer. 46s,e Jaar, N° 2677. KIBZINGBIT voor de op 14 Juni 1892. Kandidaten der katholiekeVereeniging des Arrondissements Aalst. MM. Voor het Senaat. Liénart Karei, grondeigenaar, Van Vreckem Karei. Aalst. Meerbeke. Voor de Kamer van Volksvertegen woordigers. MM. De Sadeleer Lodewijk, advokaat, Haeltert. Van Wambeke Victor, Aalst. Verbrugghen Karei, Woeste Karei, Elsene. Politiek overzicht. Landbouw en Nijverheid. Kiesvergadering te Aalst. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNUNCEIVPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,03 Vonnissen op 3" bladzijde 5# centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deu dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door d« Post «ntvangen, »ijn ten laste van den seheldenaar. Cuique suura. AALST, 1 JUNI IS92 Frankrijk. De feesten te Nancy. De feesten te Nancy verwekken nog maar altijd veel opschudding...., wel ten onrechte, denken wij, want wat wij van M. Carnottot hiertoe hoorden en zagen is niet van aard om ons te doen denken, dat hij zich leenen zou aan eene politieke be tooging tegen Duitschland. Zelfs aan gene zijde van den Rhijn begint men de zaken met meer kalmte in te zien. De Norddeutsche AllgemeineZeitung verklaart, dat de bewering der sensatie pers te Parijs, alsof de waarschuwing aan de Elzas-Lotharingers, om niet deel te nemen aan de turnfeesten te Nancy, be schouwd zou moeten worden als eene bedreiging door Duitschland, gansch ongegrond is. De deelneming van M. Carnot aan de feesten tc Nancy, is eenvoudig eene binnenlandsche aangele genheid. De franschc regeering heeft sedert ge- ruiinen tijd op ondubbelzinnige wijze eene vredelievende houding aangenomen. M. Carnot zal niet van de feesten te Nancy gebruik maken om van dezen houding af tc wijken. Als de Fransehe dagbladen nu mot die eerlijke verklaring niet tevreden zijn, hebben wij er geen verstand meer van. 't Zijn de woelmakers alleen die de fees ten in eene anti-Duitsche betooging kun nen doen ontaarden en daarom is het goed dat men de woelmakers verwijderd houde Een telegram uit Weenen meldt, dat aau de Sokols verboden is in korps naar Nancy te gaan ter deelneming aan de feesten, ter gelegenheid van het bezoek van den president der republiek. Deze Sokols zijn, zooals aan het Journal des Débats uit Weenen geseind wordt, de Czeeksche gymnast iek-vereenigingen, die ten vorigen jare tijdens de Prager ten toonstelling z.oo herhaaldelijk en zoo on- beschijden aan hunne anti-Duitsche ge zindheid lucht gaven, onder ander, bij de ontvangst der Fransehe studenten.Mogen zij niet als korps gaan, zegt de correspon dent, dan zullen zij de klip wel ontzeilen door eene deputatie te zenden, terwijl bo- DE llUtl (47e Vervolg). In het boschwachtershuis hingen reeds 11a cenige dagen de blauwe rolgordijnen niet meer voor de vensters en de jeugd van Tillroda, die llians meer dan ooit door een rijken bezifnoogst in het b sch gelokt werd, zag bet jonge paar dagelijks bij den beschwachter op bezoek gian. De zieke nam in beterschap toe. In den beginne was hjj zeer neer slachtig geweesthij had gehoopl den heer van het goed, die hem in zulk een hopeloozen toestand ge- xien had, niet verder te ontmoeten ja, nog in zijne laatste heldere oogenblikken voor de uitbre king zijner ziekte had had hij Agnes en den bosch wachter dringend verzocht, met geen woord aanwezigheid te verraden, hij wilde voor de bewoners van het goed niet bestaan... Maar nu kwam de knappe man dag aan dag aan zijn zijn bed en hielp hem verplegen. En de broederlijk hartelijke toon dien hij aansloeg, nam eindelijk het diep vernede- vendien niemand den leden beletten kan naar Nancy te gaan. Naar men zegt heeft de Oostenrijksche regeering op aandringen der Duitsche dit verbod uitgesproken; is dat zoo, dan heeft men te Berlijn misschien aan de Fran- schen eenen grooteren dienst bewezen, dan deze het wellicht denken. De Sokols kunnen heele goede vrienden der Fran- schen zijn, maar al te goede vrienden zijn heel gevaarlijk; hunne vriendschap is wat te luidruchtig In ons nummer van Zondag 11. hebben wij 10 maatregelen opgesomd door het katholiek mininisterie in 't belang van Landbouw en Nijverheid genomen. Wij voegden er onder ander bij dat zoo haast de liberale nieuwspapieren datgene zullen opgesomd hebben wat het afge kookt liberaal ministerie Frère-Bara- Graux en Cn'8 ten voordeele dezer twee takken der openbare welvaart tot stand- bracht, wij ons zullen verhaasten eene reeks van 10 andere maatregelen aan te wijzen. Op de kiesvergadering van Zondag 11. deed men ons bemerken dat de liberale nieuwspapieren zullen zwijgen om de goede reden dat het liberaal ministerie nooit iets anders heeft gedaan dan de landbouwers verachten en hen al het mogelijk kwaad toebrengen. Wanneer de liberalen meester zijn behandelen zij de buitenlieden als een overwonnen volk immers de liberale leerstelsels worden op den buiten veracht en verstooten men is er aan 't voor vaderlijk geloof trouw gehecht en er is geene hoop denj liberalen haring er ooit te zien braden.... en van daar die onverbid delijke vijandschap tegen de buitenlieden die zij de barbaren heeten. Uit die vijandschap spruit ook nog het voorstel van M. Graux, van den buiten te verpletteren 't welk 3 kiezers aan de steden tegen één aan den buiten zou toekennen. Komen wij ter zake terug Wij geloo- ven ook dat de liberale nieuwspapieren zullen zwijgen, doch om hen nog meer in de onmogelijkheid te brengen van datgene wat de liberalen deden met demaatregelen door de katholieken genomen te durven vergelijken, willen wij hier 10 andere maatregelen opsommen 11. Proenemingen voor den teelt der suikerbeelen die rijk zijn in de opbrengst voor de suikerfabrieken. 12. Stichting van talrijke landbomc- laboratoriums, om de mesten en de landbouwproducten te ontleden en te onderzoeken. 13. Invoering van mclkerijscholen voor hel verbeteren van het maken van boter en kaas. 14. Ontwikkeling van het landbouw kundig ondericijs in al de scholen. 15. Vermindering der ijzerenxceg- tarieven voor het vervoor der stoffen dit betrekking hebben op de landbouwnijver heid meststoffen, voedingsbestandeelen voor het vee, zooals pulp, afval van sui- kerrafhneerderijen, enz. 16. Vermindering der tolrechten op de kanalen en rivieren. 17. Wet waarbij de lasten verminderd worden op de verruiling van onbebouwde landgoederen en op de huurvoorwaarden. 18. Vermindering van het accijnsrecht op den tabak. 19. Maatregelen betreffende het be houd der insehlenvretende vogelen en der kikvorschen. 20. Provinciale reglementen tot verbe tering van het runder- en paardenras. Hier staken wij weèr eens, en geven 't woord aan de liberale nieuwspapieren. Zij zullen zwijgen, maar dat hindert ons niet, want uit de door ons aange haalde maatregelen blijkt het onbetwist baar dat de liberalen liegen en bedriegen wanneer zy zeggen dat het katholiek ministerie niets deed in 't belang van handel en Nijverheid 1 rend gevoel, dat den teruggekeerde vervulde, weg. Maar nieuw bezielend werktevooral op hem de rocé- deellng. dat de pachthoeve zijn eigendom zou wor den. Van dezen dag af richtte zijne gebogen gestalte zich op zijne geestelijke veerkracht was hersteld, zijn wilskracht teruggekeerd. Dit was het eene gedeelte vaii de taak, dat de heer Markus van de schouders zijner geliefde c de zijne genomen had het andere, dat o| pachthoeve volbracht moest worden, bezorgde hem meer hoofdbrekens de schout liet zich zijn geloof aan de Californische rijkdommen niet ontnemen. Hij had voor iederen uitgesproken twijfel een schamperen lach, cn zijne bijtende replieken lieten doorschemeren, dat hij nijd en wangunst, bij de twijfelaars veronderstelde. Maar toen hem de heer Markus, op den dag dat de jonge Franz aan zijnen arm voor het eerst een luchtje schepte, mee deelde dat een hrict van zijnen 7.0011 aan diens ouden speelkamaraad, den boschwachtcr, gekomen was, werd de oude heer stil, de pochhans kon nu niet meer zijn voordeel doen met het jaren lange zwij gen van zijn pracht van een jongen. Met iederen dag naderde de vermeende terugkeer van zijnen zoon al meer cn meer cn werd het aan de ouders al duidelijker gemaakt, dat hij uiits meebracht dan I een hart vol trouwe kinderliefde en den vasten wil om voor de zijnen te arbeiden. Ook hier werd de meedeeling van de erfenis der oude vriendin tot een genezeuden balsem. Nu, als het niet anders kan, dan moeten er ons maar in schikken, zegde de schout, zijne teleurstelling verkroppende maar de oude vrouw schreide zalige tranen... Inmiddels had er ook naar buiten eene groote verandering piaats. die echter van meer gerucht vergezeld ging- Sedeit oubeuglijke tijden was het niet zoo druk in het Hertenveld geweest. Op de pachthoeve wemelde hel van werklieden, di groot gedeelte van het dennenbosch velden, de stallen omhaalden en dagelijks stcenen voor het nieuwe huis aanbrachten. En in het hecrenhuis heersebte de schoonmaak bedden werden lucht, tapijten en meubelen uitgeLlopt, en juffrouw Gricbcl dankte den hemel, dat wegens eene ver bouwing van de kostschool Louise's vacantia verlengd was en deze haar helpen kon Tc midden van al deze drukte kwamen nog bezendingen uit Berlijn, een rolwagen voor de oude dame en gemakkelijke leunstoelen in de woonkamer der beide oude lieden en later, de beer Markus moest zelf lachen, toen hij hielp uitpakken, eene piano in de koepelkamer. Daar zoo bet instrument voor altijd, blijven opdat de jonge vrouw, als zij des Zondag 11. waren de katholieke kiezers der stad en gemeenten van 't kanton Aalst bijeengeroepen, ten lokale der Korte Zoutstraat, ten einde onze kandidaten tc aanhooren, welke door de Vergadering der Kantonale Afgeveerdigden zijn aange duid voor de kiezing van 14 Juni aanst. Niettegenstaande de Jubelfeest te Hofstade enz. waren de kiezers talrijk opgekomen. Al onze achtbare heeren kandidaten waren tegenwoordig en voerden het woord. Het is ons volstrekt onmogelijk hier zelfs eene zeer flauwe schets mede tc dee- len van de zes redevoeringen welke wij gehoord hebben. Het zal dus, denken wij, voldoende we zen de verklaringen te herhalen welke zij omtrent de brandende kwestiën van den dag deden. Ook nog in ons nummer van donderdag der verleden weck hebben wij in een min ot meer breedvoerig verslag over de Vergadering der Afgeveerdigden de gevoelens en zienswijze onzer kandida ten reeds doen kennen. Zeggen wij, vooreerst dat al de kandi daten het katholiek kiezerskorps vuriglijk danken voor het herhaalde vertrouwen welke het hen heeft geschonken, vertrou wen, zegde terecht M. Woeste, welke geen oogenblik wankelde, dat door geen wolke werd beneveld maar integendeel meer en meer aanwint. Onze achtbare kandidaten verklaarden zich Vijandig aan 'talgemeen stemrecht doch voorstaanders van het bewoningstel- sel, 't welk, zegt M. Liénartdemokra- tisch genoeg en voleoonde is om het stem recht te geven aan al deze welke belang in den goeden gang der maatschappelijke instellingen en openbare diensten stellen. Vijandig aan 't koninklijk referen dum 't welk den ondergang zou bewerken van ons parlementair stelsel en aan ons koninklijk stamhuis noodlottig wezen. Vijandig aan de vertegenwoordi ging der minderheden, een stelsel dat overal op den builen en in de kleine ste den de inwoners in vijandelijke kampen zou verdeelen en alle bestuur schier on mogelijk maken. Eene afdoende bemerking over dees punt werd door M. Woeste gemaakt Indien wij de vertegenwoordiging der minderheden invoeren wat zou er bijna in alle gemeenten en vooral in Vlaanderen gebeuren Het eerste liberaal of radikaal ministerie t beste dat aan't bewind zou geraken,zou overal de burgemeester in de liberale min derheid benoemen. Dit zou eene der slechte vruchten wezen van het stelsel. Meer andere grieven bestaan er nog tegen. Vijandig aan do benoeming der Senateurs door eene andere macht dan deze welke de Volkskamer benoèmt. Dus de Senateurs gekozen door het kiezers korps en niet door Z. M. den Koning. Onze achtbare kandidaten verklaarden zich overtuigde voorstaanders onzer Vlaamsche taalrechten en vrijheden welke zij in alle omstandigheden zullen verdedigen. De zedelijke en stoffelijke belangen hunner lastgevers zullen zij ook niet ver- waarloozen. Landbouw en Nijverheid mogen op hunne ondersteuning rekenèn altijd zul len zij bereid zijn om ten voordeele der belangen van alle inwoners onzes arron dissements op te treden. Wat meer is, onze kandidaten hoeven ons niet veel te zeggen ovor hun doen en laten,hun verledenc is ons eene voldoende waarborg voor de toekomst. Twee punten der zoo meesterlijke en welsprekende redevoering van onzen zoo verdienslrijken M. Woeste mogen wij niet onvermeld laten. Wanneer wij, katholieken, zoo sprak M. Woeste, eene meerderheid van 50 stemmen in de Volkskamer tellen, dan mocht men te recht denken dat er zou recht gedaan worden aan al de grieven des lands. Ongelukkiglijk is dit de waarheid niet. Twee maal ben ik reeds op de bres ge sprongen om eene toelage te verkrijgen voor het vrije katholiek onderwijs, 't geno slechts hoogst rechtveerdig wezen zou, en telkenmale heeft men mijn voorstel afge wezen om reden dat de financieele toe stand het niet toeliet... Ja, niet toeliet en het, laatste dienstjaar laat eene boni van 7 millioen 1... (Gemor) Maar ik zal standvastig blijven en mijn voorstel bij de eerste gelegenheid opnieuw doen gelden Levendige toejuichingen en bravoga-oepen.) muziek niet 1 zomers in Tl.uringen beerde. Ja, zoo gaat het, mijnheer Markus, niets is veranderlijker dan de mensch, zeidc juffie Gncbel met hoog opgetrokken wenkbrauwen effen gelaat, toen hel schoone instrument op zijne plaats gezet werd. Gij waart nog nauwelijks hier of gij gaaft mij duidelijk te verstaan, dat gij geen piano spelen kondt uitstaan natuurlijk heeft mijne kleine daarom geen loets durven aanraken, wanneer gij thuis waart ik hoorde toch zoo gcerne nu cn dan eenige deuntjes. Nu laat gij voor uw goed geld zoo'n verwenschte rammelkast, rechtstreeks uit Herlijn komen, sleept die zelf' hijgend en zweetend meè naar hoven en pijnigt uwe hersenen mrt te bedenken, waar ze het best staan zal, opdat er geen enkel kostbaar toontje verloren ga. En dat alles, omdat gij de tw< handen lielhebt, die er op spelen zullen... Nu, wist wel, dat gij van gedachten zoudt veranderen de tijd baart rozen en nood breekt wet levenden gaan voor die hebben het recht op aarde, cn wat dood is, moet berusten. Goede hemel, als een ieder zoo dacht als gij. namelijk, als de kamers der' afgestorveuen, met alles wat in is, tot in de eeuwigheid moesten gesloten blijv dan zou de heele wereld eene groote ruramclkamnr worden, en het menschdom zou voor vodden en lorren moeten plaats maken. Hiermee ontsloot zij aan dc linkerzijde gelegen reeks kamers, en zij had gelijk men kon zich geen aangenamer verblijf denken. Desniettegen staande ging M. Markus de totale herschepping aan het hart hij had ze gesanctionneerd, zonder bel te weten, Het was hoog tijd, dat er eens een verstaudig mensch iu den grafkelder kwam, ging juffrouw Griebel voort zonder in het minst notie te nemen van de misnoegdheid, die het gelaat ran haren jon gen mcestor verraadde. En nu ten slotte vraag ik u, wat zou er moeten gebeuren, als gij later eens met familie den zomer in het Hertenveld wildet door brengen 1 Ui', alles werd gezegd in den morgen van den dag dat de verhuizing van de schoutsfamilie uit de pachthoeve naar het heerenbuis zon plaats hebben. Boven was alles gereed. De koepelkamcr stond vol kostelijke bloemen en boven alle deuren hingen kransen en slingers, maar beneden bleef niels op zijne plaats de woonkamer, het voorloo- pig verblijf van M. Markus, kwam het laatst aan do beurt. (Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1892 | | pagina 1