NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. GRONDWETGEVENDE KAMERS. op Juni 1892. 'T IJS GEKLEMD Donderdag 9 Juni 1892. 10 centiemen per nummer. J69le Jaar, IV0 2679. KIBZI1TGE1T voor de Kandidaten der katholiekeVereeniging des Arrondissements Aalst. Voor het Senaat. MM. Liénart Karei, grondeigenaar, Van Vreckem Karei. Aalst. Meerbeke. Voor de Kamer van Volksvertegen woordigers. MM. De Sadeleer Lodewijk, advokaat, Haeltert. Van Wambeke Victor, Aalst. Verbrugghen Karei, Woeste Karei, Elsene. 's Lands toestand. Militarismus. Hun doel Nog het Referendum. Te Brussel. l - DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRMS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAW DE PüTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 81, en in alle Postkantoren des lands. AAI.ST, 8 JUM I8112 Naar de kalmte te oordeolen die thans in gansch 't land heersclit zou men waar lijk. zeggen dat er geene kiezingen voor handen zijn. Nergens is er koorts of zelfs eenige ont roering te bespeuren. Nogthans de aanstaande kiezingen zijn de gewichtigste volksuitspraak die sedert i 1830 gaat gebeuren. Die kalmte aanzien wij als een voortee- j ken der katholieke zegepraal. Immers altijd wanneer do kiezingen met kalmte en ingetogenheid gebeurden waren zij gunstig aan de katholieke zaak. Integendeel de ondervinding heeft het ons geleerd, dal de liberalen zegevierden telkens zij alles in rep en roer, alles over hoop hadden gezet. i. De t'gd der handeling is twintig i dertig jaar gele den. De plaats, een Engelschc zeehaven. 't Is avond. Men vermaakt zich met dansenDoor het gemeente bestuur van de stad wordt een groot bal gegeven ter gelegenheid dat uil deze haven eenc noordpool-cxpedi- tie zal vertrekken. Twee schepen zullen dien tocht metmaken, de Zwerver en de Zeemeeuw. Den volgen den dag, met de vroege tij, zullen zjj onder zeil gaan om de Noord-Westelijke Doorvaart te zoeken. Eere het gemeentebestuur Hel bal is schitterend. Het orkest is goed. De zaal is ruim. Da uitgestrekte wintertuin, die er aan grenst, is schoon verlicht met Chineesche lampions en smaakvol mei bloemen en ge wassen versierd. Al de officieren van het leger en de marine, die tegenwoordig zijn, zijn in groot uniform ter eere van 't feest. En wat de dames betreft, hare toiletten (eene zaak waarvan de mannen geen verstand hebben) zijn meer dan prachtig, doch hare schoon, held (eene zaak waarvan de mannen wel versland hebben) overtreft nog, over 't geheel genomen, do prachtige toiletten. Men is op 't oogenblik juist bezig eenc quadrille te Om te kunnen zegevieren moeten de li beralen altijd de volksdriften aanvuren; zij moeten het volk verblinden en buiten zich zeiven brengen, anders lukken zij niet. Wel zouden zij hun oud spel willen vernieuwen hebben,maar het was ditmaal moeilijk, heel moeilijk, omdat, zoo M. Graux bekende, zij geene ernstige grieven hebben in te brengen tegen het kathoüek ministerie. En wat nog meer is,zij weten dat al die ronkende redevoeringen in de Volkska mer, al die logens en bedriegerijen door de liberale drukpers uitgekraamd, op de menigte nog zooveel elfekt maken als eene visicatorio op een houten been. En wanneer zij het klerikale spook inde hoogte houden lukt het niet beter, 't pu bliek haalt lachend de schouders op en zet onverschillig zijn weg voort. Ten slottevoor ons bewijst die heer- schcnde kalmte onbetwisbaar dat het land ANNONGENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisstn op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitanliën door de Post oatvangen, aijn ten laste van den leholdenaar. Cuique suum. dansen. Twee der dames, die er aan mcèdocn, zijn het voorwerp der algemeen® bewondering. De eene is eene brunelte in den bloei van hare vrouwelijke schoonheid - de echigenoote van den eersten luite nant op de Zwerver, Crayford. De andere is een jong meisje, bleek en tenger van uitzicht, eenvoudig in 't wit gekleed, zonder eenig ander hoofdsieraad dan haar eigen schoon bruin haar. Zij is Miss Clara Burn- ham eenc wecze. Als vriendin van Mev. Crayford zal zij hij deze inwonen, zoo'angde tocht van den lui tenant in de Noordpoolstrckcn zal duren. Zij heeft hij dezen dans dien luitenant tot partner en Mev. Cray ford en kapitein Helding (commandant van de Zwerver) tot vis-a-vis of overburen. Het gesprek van kapitein Helding met Mev. Cray ford loopt, terwijl zij wachten tol de beurt aan hen is om te dansen, over Miss Bumham. De belangstelling van den kapitein is opgewekt. Hg bewondert Clara maar hij vindt dat zij er voor een jong meisje buiten gemeen ernstig en zwaarmoedig uitziet. Heeft zij eenc zwakke gezondheid Mevrouw Crayford knikt met het hoofd, zucht ge heimzinnig en antwoordt Eene zeer zwakke gezondheid, kapitein Hel ding. Teringachtig? O neen, in 't geheel niet. Dat verheugt mij zeer. Zij is een beminnelijk wezen, mevrouw. Zij boezemt mij onbeschrijfelijk vee) belangstelling in Als ik nog twintigjaar jonger was maar daar dit niet 't geval is, ia 't misschien maar vertrouwen stelt in het katholiek gouver nement. Eenige greeven, zij, die nooit tevreden zijn, zien er onverschilligheid in, of liever eene zorgeloosheid voor de te vervullen plicht die de oogen sluiten en de armen over elkander kruisen doet. Nu, wij bekennen het., ware dit zoo, het zou noodlottig voor onze partij wezen. Maar dit is 't geval niet; de nieuwstij dingen uit alle gewesten zeggen ons dat de katholieken en onafhankelijken overal van 't grootste tot kleinste arrondisse ment, tot zelfs in de liberale vestingen, moedig het strijdperk zijn ingetreden 't zij om zetels te verdedigen, 't zij om nieuwe te veroveren. Overal heerschl onder do katholieken de beste verstandhouding en grootste geestdrift, 't gene de voorteekens zijn van eene bijna verzekerde zegepraal Het katholiek programma in militaire zaken is en blijft Vermindering der militaire lasten. Geen algemeene persoonlijke dienst plicht. Het liberaal programma luidt: Verzwaring der militaire lasten A Igemeenc per soonljltcdienstplicht België overdekt met forten en kasteelen. Waarom anders huldigen de liberalen eenen Brialmont, de personnificatie van de verzwaring der militaire lasten Vele personen kennen de ware bedoe lingen der socialisten niet. Om het hen beter te doen begrijpen willen wij heden eenige regelen meê deelen uit eene redevoering gehouden door gezel Anseele, op Zondag 23 Oogst 1891, ter gelegenheid van 't bezoek aan Gent der vreemde leden van het socialis ten congres te Brussel. Ziethier dees uittreksel volgens het Journal de Gandeen radikaal orgaan. - Den dag op den welken de niets bezittende klas zal meester zijn van België en van zijne openbare rijkdom men,zullen wij liet driekleurig vaandel in drij stukken scheuren de geel brok zullen wij naar den Paus zenden de zwarte naar den koning, opdat zij den rouw zouden kunnen dragen over hunne verlorene kronen en onteigende kapitalen; wij zullen het rood gebruiken om het vaandel der internationale te verbree- den. - Dus als de socialisten zullen meester zijn beter dat ik den zin niet voleindig. Is 't onbescheiden, waarde mevrouw, als ik 't waag u te vragen wat haar eigenlijk deert Indien een vreemde die vraag deed, zon men het onbescheiden kunnen noemen, antwoordde mevrouw Crayford. Maar aan een oude vriend als gij, is die vraag geoorloofd. Ik wrnschte wel dal ik u zeggen kon wat Clara deert. De doktors zelf welen het niet. Naar mijne ncdei ige meening is de oorzaak van het kwaad wel eenigzins Ie wijlen aan de manier waarop zij is opgevoed. Ha Zeker een» slechte school Zeer slecht, kapitein Helding. Maar ik bedoel niet de soort van school die u op dit oogenblik voor den geest slaat Clara bracht hare jonge jaren door in een eenzaam, oud huis in de Hooglanden van Schol- land. Het volk in hare omgeving stichtte het kwaad waarvan ik zooeven sprak. Men vulde haar geest op met bijgcloovige zake waaraan men in het ruwe noorden nog als daadzaken gelooft, vooral met het bij geloof der zienersgave. God beware ons riep de kapitein uit, ge wilt toch niet zeggen dat zij aan zulke soort van zaken gelooft Eu dat in een lijd van verlichting waarin leven. Mev. Crayford zag den spreker met een spottend lachje aan. In dezen lijd van verlichting, kapitein Helding, gelooft men alleen nog maar aan den tafeldans en aan tijdingen, die men uit de andere wereld ontvangt, van geesten, die zelfs niel eens kunneu spellen Met die 1° Algemeene onteigening, 't is le zeg gen, al wie iets bezit zal het ontstolen worden. 2" De koning zal ontroond en uit 't land verbannen worden en misschien nog erger. 3° De republiek zal uitgeroepen wor den. •1° Wie zich tegen de uitvoering dezer drij punten wil verzetten, zal neergescho ten of gesabeld worden gelijk ten tijde der commune te Parijs van akelige ge dachtenis. En met die socialisten hebbende libera len te Brussel en in meer andere arron dissementen een verbond gesloten. En dan durven zij, de liberalen, zich als de verdedigersder bestaande maatschappij, koningsgezinden ware vaderlanders uit roepen O gi Volksbedriegers Maar wat is 't ook Alle eerlijke Belgen verachten u, verfoeien u I Het koninklijk referendum heeft ner gens in 't land voorstaanders gevonden tenzij bij gekende republiekoinen die er een wapen in zien om het koningdom en onze hedendaagsche maatschappelijke in stellingen te ondermijnen en eindelijk te doen instorten. Voor al wie de kwestie van 't referen dum rijpelijk heeft overwogen is het ge vaarvol voor 't Vaderland en ons konink lijk stamhuis,in strijd met onze volkszeden en overleringen, een middel om ons den algemeenen verplichtenden soldatendienst en meer andere kwellingen,dxvinglandijen en fopperijen over den hals te halen. Het ware een groote dwaasheid Jan en alleman met hel werk der wetgeving, 't is te zeggen, met het maken der wetten te gelasten. Men weet hoe moeilijk, hoe ingewikkeld bet is, wetten te maken zelfs voor de geleerdste mannen, voor de scherpste geesten. Nu bij een referendum zouden dezen die van de hangende kwes- tien niets zouden begrijpen er hun oordeel moeten over vellen. Daarbij alle dubbel zinnigheden en bedriegerijen zijn bij een referendum mogelijk en door verleiding zou men 't volk op eenen verkeerden weg brengen die het naar 't verderf zou voe ren. In plaats van zijne vrijheid te bewa ren, zou het zich aan slavernij en dwing- landij blootstellen. Wanneer een uitgebreid kiezerskorps zoo uitgebreid en machtig gelijk het met het bewoningstelsel zal wezen, alle twee jaren bij 't benoemen zijner afgevcerdig- den uitspraak mag doen, in andere woor den, kan doen kennen wat het wil, is het referendum onnoodig; het ware een wa pen tegen hem en tegen zijne vertegen woordigers. Eindelijk het recht van ontbinding aan den Koning toegestaan, maakt het refe rendum onnoodig voor hem. Weg dus mot 't koninklijk referendum bijgcloovighcden vergeleken, zou het geloof aan de zienersgave uit een dichterlijk oogpunt beschouwd,al thans nog eenigzins aanbcvelingsweerdig zijn, niet waar Maar, vervolgde zij ernstig, ga nu eens zelf na welken invloed zulk eene omgeving als ik beschreef moet uitoefenen op een jong, leer, gevoelig schepsel een meisje inct eene van natuur rjjke verbeel dingskracht, dat een eenzaam verwaarloosd leven leidt. Is het dan zoo erg te verwonderen, dal zij door dat bijgeloof besmet werd en er iels van heeft behou den En is het zoo onbegrijpelijk dat haar zenuwge stel er bij gevolg onder lijdt,op een zeer gavaarlijk tijd stip van haar leven. In 't geheel niet, mevrouw, in *t geheel niet, zooals u het nu voorstelt. Maar voor een gewoon mcnsch als ik, is het niettemin wel wat verrassend op een bal eene jonge dame te loeren kennen, die aan de zienersgave geloof geeft. Meent zij wezenlijk in de toe komst te kunnen zien Moet ik hel zoo begrijpen dat zij in een staat van opgewondenheid geraakt, en men- schen ziet in vcrvcrwijderde landen, en gebeurtenis sen voorspelt, die in de toekomst zullen plaats heb ben Dat is 't toch wat men onder zienersgave ver staat Zeker, kapitein. En dat is 't ook wat zg wezen lijk doet. De jonge dame die daarover ons danst De kapitein zweeg een oogenblik en dacht even na over bet verrassende nieuws, dat hij vernomeo had. Hierop vervolgde de Noordpoolrciziger vastberaken zijn onderzoek. Wij ontleencn aan de bijzondere brief wisseling van Het Handelsblad de vol gende regelen over den kiesstrijd te Brussel, waarvan de uitslag algemeen met zeker ongeduld wordt verwacht,: De 14 Juni is naderend.Ik zal het niet wagen iets te voorspellen van den ver- moedelijken uilslag. Ik wil enkel doen opmerken dat de katholieken met veel vertrouwen en volle gerustheid den slag te gemoet zien, terwijl de doctrinairen en radikalen er somberen vol onrust naartoe gaan, ten prooi aan eene zichtbare ont moediging. En zij hebben ook wel reden om ont moedigd te zyn, die goede apostels 1 Alles gaat ons tegen, zegde ons een Brusselsche liberaalZie maar eertijds kwamen onze candidaten er in den poll van de Association Libérale door met 4000 stemmen en meer heden hebben we twee associaties voor eene, die van M. Janson en de Ligue ehwel. die twee associaties te samen brengen nog slechts 1350 leden bijeen om aan den poll deel te nemen. En onder die 1350 zijn er nog meer dan de helft, die geene algemeene kiezers zijn Ziedaar cijfers, waaraan men wezen lijk het verval kan melen, waarin de liberale partij van Brussel verkeert. Er zijn zeer veel kiezers, die eertijds blindelings stemden volgens het orde woord van de Association Libérale heden hebben die kiezers de oogen geopend en het juk afgeschud zij beredeneeren hunne stemming en raadplegen 't zij hun eigen geweten, of ten minste hunne belangen. Hoevele namen welke eertijds op de lijsten der Association Libérale met blauw gestreept waren, zijn nu in de rei der twijfelaars overgeplaatst I En velen van hen zijn zelfs geen jtwijfe laars men zou ze nu met rood kunnen onderstrepen, want zij stemmen regel matig voorde independenten. De stemverplaatsing te Brussel heeft nog haar laatste woord niet gezegd zy duurt nog altijd voort, blijft somtijds stil staan, maar gaat zelden achteruit.. Zeker is het dat de meest begunstigde conser vatieve candidaat te Brussel nooit meer dan 4000 stemmen bereikte, terwijl titans 8000 stemmen voor de geheele katholieke lijst een minimum is, waarvan men op voorhand zeker is. Iets wat de liberalen van Brussel veel onrust inboezemt is,dat de groep der anti- coöperateurs zich langs den kant der independenten geplaatst heeft, 'l geen hen eene versterking van minstens vier, vijfhonderd stemmen bijbrengt. De conservatieven hebben eenen mees terlijken greep gedaan, door M. L. Henri, voorzitter van die groep, op hunne lijst te plaatsen. Als ilt vragen mag, mevrouw, hebt u haar ooit met eigen oogen in zulk oenen staat van opgewonden heid gezien, vroeg hij. - Mijne zusleren ik hebben haar niet langer dan eenc maand geleden, nog in zulk eenen staat gezicn# was het antwoord van mevrouw Crayford. Den gchce- len morgen was zij znuwachtig een prikkelbaar ge weest, zoodal wij haar naar buiten iH den hof geleid den om haar de frisschc lucht te geven. Eensklaps, zonder dal er een enkele reden voor bestond, werd zij zoo bli ek als een doek. Zij stond lusschen ons beiden in, ongevoelig, zonder le merken dat wij haar aan raakten en lot haar spraken in den lijd van eenen oogenblik was zij zoo onbewegelijk als een steen en zoo koud als de dood gr w orden. Na verloop van een paar minuten merkten wij de eerste verandering op, die er met haar plaats greep. Zij begon hare handen langzaam te bewegen, alsof zij in het donker tastle. Een voor een ontglipten er woorden aan hare lippen, zoo dof en toonloos alsof zij in huren slaap sprak. Of hetgeen zij sprak betrekking had op T verleden of op de toekomst, kan ik u niet zeggen. Zij sprak over per sonen in een vreemd land, dicj mijne zusier en mij ten een en male onbekend waren. Na eene korte poos zweeg zij plotseling stil. Er kwam even een blos op haar gelaat maar om terstond weer te verdwijnen. Hare oogen sloten zich zij wankelde en zonk bewusteloos in onze armen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1