Zondag 19 Juni 1892. 10 centiemen per nummer. 46sU Jaar N. 2682. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. IN 'T IJS GEKLEMD j'JSo VB' Politiek overzicht. De herziening hij de Doctrinairs. Algemeen Stemrecht. Bij den heerWceste. Land- en Tuinbouw. DE DENDER-BODE. ARONNEMENTPRl.lS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.2d voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 81, en in alle Postkantoren des lands. A iVAlOi\ EAIPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen dei dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post •nlvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique suum. AALST, 18 JUNI 1802 Frankrijk. De vrijheid der Patroons. Men heeftin de Fran- sche Kamer de vrijheid der patroons schandelijk verkracht en met de voeten getreden. Een werkgever heeft het recht niet zijne werkhuizen op katho lieken voet in te richten en de vereeniging van katholieke patroons van het Noorder departement wordt voor den rechter ge daagd. De verstandige republiekeinsche bladen beginnen echter in te zien,dat de minister eenen kemel geschoten en zich op eene gevaarlijke baan heeft gewaagd. Uit de verklaring van den minister van Justicie, in antwoord op de interpellatie van Moreau over den dwang, dien het be roepssyndicaat van fabrikanten in het Noorderdepartement uitoefent op de werk lieden, neemt de Temps aanleiding om den mininster het gelijk recht voor allen op het hart te drukken. Als de minister verklaart, schrijft het blad, dat men in ons land de gewoonte moet aannemen om de wet te eerbiedigen, dan heeft hij een uitmuntend beginsel verkondigd. Maar wat wij willen, is dat men het morgen niet vergete, als er geen spraak meer is van katholieke syndicaten of van kapellen. Het staat vast, dat de werklieden-syndicaten niet meer rechten hebben dan syndicaten van patroons en dat zij vervolgd moeten worden, als zij zich bezig houden, hetzij met godsdiensti ge of met staatkundige vraagpunten, in plaats van met hunne beroeps belangen. Welnu, eenieder weet dat de werklieden in hunne vereenigingen oneindig meer handelen over politiek, en wel over revo lutionaire politiek, dan over staathuis houdkunde of sociale kwestién. Het Journal des Débats schiet scher per pijlen op den minister van justicie af. Deze ia er slechts op uit den radicalen ple zier te doen. Hij spreekt met majesteit van de stipte toepassing der wet, terwijl hy den Parijschen gemeenteraad straffe loos laat spotten met de wet, die evenzeer geschonden wordt door de werklieden syndicaten, wien men te Parijs een kost baar gebouw (de Arbeidsbeurs) ter be schikking heeft gesteld, opgericht en onderhouden door het geld der belasting schuldigen. Dit alles ter wille der radi calen. Engeland. Politieke toestand. De broederstrijd is in Ierland volop in gang. De Parnellisten doen alsof ze de braaf ste jongens van de wereld zyn; zij zonden een manifest in het licht, waarbij ver klaard werd, dat zy den vrede met de Mac Carthy-partij wildendaar deze evenwel weigerde de hand ter verzoening tereiken, zal de strijd op leven en dood gevoerd worden. 2* Vervolg. Clan begon te aarzelen of, wat op hetzelfde neer komt, zij begon voorwaarden te stellen. Wilt gc m|j beloven alles wat ik u zeggen zal, geheim te houden voor ieder levénd wezen begon zy. Mevrouw Crayford antwoordt op die vraag met eene wedervraag. Is onder ieder levend wezen ook mjjn man be grepen Uw man meer dan iemand anden Ik acht hem ik heb eerbied voor hem. Hij is zoo edel en zoo goed I Als ik hem meedeelde wat ik u ga openbaren, zou hij mij verachten. Spreek openhartig, Lucy, is't veel van mij gevergd als ik u verzoek een geheim voor uwen man te bewaren. Wees maar niet bevreesd, kind. Als gij eens getrouwd zijt, zult gij wel bemerken dat men 't gemakkelijkst van alles een geheim voor zijnen man bewaart. Ik geef er miju woord op. Begin nu Indien de nationalisten de hand niet wilden uitsteken is het omdat de parnel listen vroegen de helft der zetels te krijgen in Ierland daar de partij Mac Carthy weet dat de Parnellisten plat geklopt zul len worden, wilde zij van zulk een verge lijk niet hooren. In Engeland maakt men zich overal ge reed tot de kiezing. M. Gladstone heeft woensdag in het Lagerhuis de hoop uitgedrukt dat het gouvernement in den loop der zitting den juisten datum der ontbinding zou doen kennen. Het antwoord der regeering is nog niet gekend. Stanley is unionistische candidaat in de stad Sheffield. Verscheidene liberale of liever doctri naire schrijvelaars die zich als bij toover- slag tot het algemeen stemrecht hadden bekeerd, beginnen van houding te veran deren. Deze bekeering was niet gemeend, die schrijvelaars hadden uit kiesberekening, slechts en masker opgezet. Nu heden rukken zij zich dit masker af en bestrijden zij openlijk de herziening. La Gazette van Brussel toont het ons door de volgende ongeloofbare verklarin gen - Wat de klerikalen ook in de kamers ondernemen mogen, zullen zij in de minderheid der Volkska- nier een onoverwinbaren hinderpaal n aan hunne ontwerpen ontmoeten. Nu, wat is het ontwerp der katholieke meerderheid Eenvoudig de grondwet herzien... en hierin zegt La Gazette, zal de meer derheid in de liberale-radikale linkerzijde eenen onovericinbaren hinderpaal vin den. La Gazette wil dus van het accoord der partijen niet, wat het wil is de her ziening beletten, stokken in de wielen steken. Men bemerke wel dat La Gazette het orgaan is der Brusselsche doctrinairs. Wat gaan de radikalen daarover zeg gen Is het om tot daar te geraken dat M. Janson zijn voorstel van iierziening deed en dat te Brussel het doctrinair- radikaal verbond werd gesloten Gansch de kiespolemiek der liberale bladen liep over de noodzakelijkheid van, in 't belang des lands, te beletten dat de herziening door eene enkele partij doorge dreven wierde. De katholieken mogen alleen de herzie ning niet doen riep men op alle toonen uit, en 't kiezerskorps heeft er te Brussel gehoor aan gegeven, 't Is een der oorza ken van de liberale zegepraal. Clara aarzelde nog steeds. Ik weet niet hoe aan te vangen riep zij uit, in eene uitbersting van droefenis. Ik kau geen woorden vinden. Dan moet ik u helpen. Gevoelt gij u van avond ziek Bijvoorbeeld even ziek als dien dag, toen ge met mijne zuster cu mij in den (uin waart O, neen. Ge zijl dus niet ziek gij zijt niet door de warmte oupasselijk geworden en toch werdt ge zoo bleek als een doek en waart gij verplicht den dans te verla ten Daar moet toch eene reden vaor zijn. Er is eene reden voorKapitein Helding. Kapitein Helding Wal, in 's Hemels naam, heelt de kapitein er mee te maken Hij vertelde u iets omtrent de Atalanta Hij zegt de dat de Atalanta elk oogenblik nit Afrika word- tcrugverwacht. Nu, en wat zou dat Komt er iemand, in wien gij belang stelt, met dat schip mee terug Iemand, voor wian ik jbang ben, komt met dat schip terug. De donkere oogen van mevrouw Crayford open den zich vol verbazing. Clara, mijn beste meent gij werkelijk wat gc daar zegt Een oogenblik geduld, Lucy, en dan zult ge door u zeiven kunnen oonieelen. Om mij goed te begrijpen moeten wjj in gedachten terugkeren naar bet jaar, vóór wij elkander leerden kennen, naar het Iratsle En nu dat de doctrinairs in voldoende getal zijn, willen zij dwarsboomen, stok ken in de wielen steken, in een woord, de herziening beletten.... Zelfs willen zij van 't accoord der partijen niet hooren. La Flandre libérale erkent de noodza kelijkheid van 't accoord der partijen. Men moet zich verstaan op een terrein van eerlijkheid en rechtveerdigheid roept zy uit. Het katholiek ministerie heeft nooit iets anders gcwenscht en wenscht hel nog, omdat het altyd gewild heeft dat de herziening een nationaal werk en niet een partijwerk wezen zou Nu er veel, zeer veel gesproken wordt over algemeen stemrecht, zal het niet on gepast zijn, onder de oogen onzer geachte lezers te brengen, wat de heer Prins, lee- raar aan de Hoogschool te Brussel,er over denkt. In plaats, verklaart M. Prins,dat het algemeen stemrecht de beschaafde volke ren die het hebben aangenomen aan 't hoofd der andere volkeren zou plaatsen en het hen zou toelaten de wereld te be sturen, zou de wereld aan de barbaren en aan de onverstandig en overgeleverd worden. De beschaving zou niet meer be staan. Nu de radikalen beweren dat dit stelsel den vooruitgang moet verzekeren. Het algemeen stemrecht is onbekwaam gelijkheid en rechtveerdigheid tot stand te brengen, zegt M. Prins verder. Dat stel sel is zoo onrechlveerdig alsof men eene en dezelfde som belastingen door al de inwoners van een land deed beta len. Eene bemerking In Frankrijk bestaat sedert jaren het algemeen stemrecht en wij vragen: zijn de Franschen er slimmer, rijker en gelukkiger door geworden dan wij? In tegendeel, want er heerscht in Frankrijk meer armoede, de handel kwijnt er meer dan hier in België en bovendien worden de burgers er onder de belastingen verpletterd. M. Beaulieu, geeft er ons in den Eco- nomisle frangais een staaltje van Indien liet volk onder de belastingen van allen aard gebukt gaat, moet dit niet alleen aan de regeering ten laste ge legd worden, maar ook gedeeltelijk aan de misbruiken, aan de buitensporigheden en aan het ongelukkig bestuur der ge meenten. Het bestuur van een groot gelal ge meenten is in de macht van lieden die weinig ofgeene belastingen betalen en die gestadig bezig zijn met er op ande ren te leggen en niet alleenlijk beta len zij ergeene maar zij schikken liet zoo goed dal zij uit liet ambt. dat zij bekleeden profijt trekken met de gemeentekas in leenkon- traktcn te wikkelen die zij aan liun eigen toekennen l>ij middel van tueselien- gestelde personen. In een groot deel van Frankrijk zijn de financiën alzoo aan den roof overge leverd. WELK IS DE BIJZONDERSTE OORZAAK VAN DEZEN TOESTAND 'T IS I)AT DEZEN DIE DE LASTEN STEMMEN DEZEN NIET ZIJN DIE ZE BETALEN. - Wat. moet men hieruit besluiten ?...Dat het algemeen stemrecht alleen goed is om de langvingers aan de kas te brengen. Men zal gemakkelijk begrijpen, schrijft de Palriote dat wjj er aan hielden het gedacht te kennen van den gevierden afge vaardigde van Aalst over de dag van 14 Juni. Mijn gedacht heeft ons M. Woeste gezegd, ik ben des te meer op mijn gemak het u kenbaar te maken daar ik geene de minste hoop gekoesterd had over den uit slag der kiezing te Brussel en dat ik zulks voor mijne vrienden niet verdoken heb gehoudenDe zegepraal der liberalen was onvermijdelijk, zoowel ten gevolge hun ner eendracht als ten gevolge der begane fouten door de onafhankeljjken. Eene zoo lichte lyst als degene die dit maal het kiezerskorps voorgesteld werd, was op voorhand veroordeeld ik heb liet gezegd en herhaald. De lijst behelsde man nen die, naar 't schijnt, het geluk in de handen niet hebben en die zich aan al de verbeteringsmaatregelen welke werden voorgesteld, ten volle onttrokken. Brussel daargelaten waar die uitkomst voorzien was. mogen wij ten volle fier wezen over hetgene in de provincie ge schiedde. Wij hebben wel is waar te Oostende en te Thuin eenig verlies onder gaan, maar het werd ons op voldoende wijze vergoed onze meerderheid is ver hoogd, zij is gelijkaardiger de waalsche provinciën hellen meer en meer naar onzen kant over en dit is van een aller grootst belang. Die terugkeer moet ge deeltelijk toegeschreven worden aan de vrees voor het algemeen stemrecht en de vijandigheid aan de vrijwisseling. Zoude ik u durven vragen welke,ten uwen voordecle, de uitslagen zijn nopens de grondwetherziening door de samen stelling der Kamers De herziening is het onbekende. Ik heb het altoos gezegd, zeker zijnde van de vereischte twee derden niet te hebben. Men kan niets, volstrekt niets voorzien. Maar het algemeen stemrecht De overgrootc meerderheid des lands is het vijandig. De kiszingen heb ben het genoeg bewezen. Daarbij komt het, ik zeg het nog, dat wij onze zegepra len in de provinciën te danken hebben, waar wij zulken uitslag niet gewoon zijn. jaar van mijns vaders leven. Heb ik u al verleid dat tnijn vader, ter wille van zijne gezondheid, zich naar 't Zuiden begaf en een huis te Kent betrok, dat éen zijner vrienden hem aanbood 1 Neen, lieve. Ik herinner mij niet, ooit iets van het huis te Kent gehoord tc hebben. Vertel er mij uu maar van. Er is niets anders van te vertellen dan dit. Het nieuwe huis stond dicht bjj een schooncn buiten en in 't park, dat daartoe behoorde. De landeigenaar was een zekere mijnheer Wardour. Hij was ook een van mijns vaders vrienden uit Kent. Hij had een eenigen zoon. Zij hield een oogenblik mei spieken op, en speelde zenuwachtig met haren waaier. Mevrouw Crayford zag haar met aandacht aan. Clara's oogen bleven op haren waaier gevestigd, zij zweeg stil. Hoe heette die man vroeg Mevrouw Crayford kalm. Richard. Heb ik 't mis,Clara, als ik vermoed dat mijnheer Richard Wardour u bewonderde T De vraag oefende de juiste werking uitze bracht Clara weór aan 't spreken. In 't begin wist ik ternauwernood, zegde zij, of hij mij bewonderde of niet. Hij was zeer wonderlijk in zijne manieren, koppig, zeer stug en opvliegend maar grootmoedig cn hai lelijk, trots zijn onbestendig hu meur. Kunt gij u zulk een karakter voorstellen. Zoo zijn er wel duizeudtn. Ik heb ook een onbe stendig humeur. Ga maar voort. De dagen en weken snelden voorbij, Lucy. Wij waren zeer dikwijls in elkanders gezelschap. Langza merhand begon ik de waarheid te vermoeden. En Richard zorgde natuurlijk wel, u in die ver moedens tc versterken Neen. Ongelukkig voor mij was hij niet zoo'n soort van man. Hij sprak nooit met mij over 't gevoel dat hij mij toedroeg. Ik was 't die het bemerkte. Ik kon er niets aan doen dat ik zag. Ik deed mijn best hem tc toonen dat ik geerne eene zuster voor hem zou kunn'-n worden. Hij begreep mij niet, of wilde mij niet begrijpen, dat weet ik niet. Dat hij u niet wiide begrijpen, komt mij 't meest waarschijnlijk voor, lieve. Ca vo-rt Het is mogelijk. Hij was wonderlijk ruw en in getogen. Hij bracht mij in de war en maakte mij ver legen. Hij zegde mij nooit wat hem op 'thart lag Hij scheen mij te behandelen alsof wc reeds als kinderen voor elkander bestemd waren geworden. Wat kon ik doen. Lucy Doen Ge badt uwen vader kunnen vragen voor u een einde aan de moeilijkheid te maken Onmogelijk Ge vergeet wat ik daareven zegde Mijn vader was toen aan de kwaal lijdende, die later zijne dood tengevolge heeft gehad. Hij wat geheel en al buiten staat tusschen beiden te komen. Was er dan niemand anders die u kon helpen Niemand. Balloteeringen van 21 juni. Ziehier de lijst der balloteeringen, die dijnsdag toekomenden zullen plaats heb ben Bergen. Kamer balloteering tus schen MM. Dufrane enPierman, liberalen MM. Corbisieren Harmignies,katholieken Nijrel. Senaat balloteering tus schen MM. Brunard, liberaal en Dumon- ceau, katholiek. Kamerballoteering tusschen MM. Henricot, liberaal en Dumont, katholiek. Zoningen. Senaat: balloleering tus schen MM. Etienne, liberaal en Cornet, katholiek. Charleroi. Kamerballoteering tus schen MM. Bertaux, Chaudron, Coppée, Deprez, liberalen en Noël et Missonne, katholieken. Doornijk. Senaat: balloteering tus schen MM. Macau, liberaal en Stiénon de Pré. katholiek. Kamer: ball.iteering tusschen MM. Carbonelle en Dereine, liberalen en Hecq en Hoyois, katholieken. Verviers. Senaatballoteering tus schen twee liberalen. MM. Lejeune en Peltzer. Kamerballooteering tusschen MM. Gilon, liberaal en Loslever, katholiek. kiezing van OoHlentle. Le Patri'ole deelt het volgende meè ge knipt uit een schrijven dat hem werd toe gezonden Hel laatste woord is over onze kie zingen niet gezegd. En inderdaad, de kies- bureelen zeer liberaallijk samengesteld en voorgezeten, hebben 87 stembrieven, in groote meerderheid ten voordecle der katholieke kandidaten, vernietigd. De Kamer zal dit alles moeten herzien en wij zyn verzekerd dat indien M. Carbon na dit onderzoek niet gekozen wordt ver klaard er voorzeker eene balloteering zal moeten plaatsgrijpen tusschen dezen laat- sten en M. Pieters, welke slechts tl stemmen meer bekwam en nauwe lijks de volstrekte meerderheid bereikte. Kieahedreigingen. De liberalen zegenpraalden te Thuin met een honderdtal stemmen. Die uitslag bekwamen zy door kiesbe- dreigingen. Wij lezen in Vooruit van Donderdag: Goetl rollen. Do werklie den van den Centre hebben de papen van Binche ditmaal in den rug getroffen, en goed. Zij hebben een plakkaat uitgehan gen van den volgenden inhoud Wij willen het algemeen stemrecht. Geen vrouw in wiegc vertrouwen steldetY -- Ik had wel kennissen onder de dames in de om geving f vriendinnen echtrr niet. Wat lielit ge dan gedaan Niets, ik aarzelde ik verschoof het tot eene verklaiing met hem te komen, totdat het ongelukkig lijk te laat was Tc laat. wat meent gc daarmeé Dat zult ge hooren. Ik heb neg vergeten u te zeggen dat Richard Wardour in dienst was bij de marine. WaaiIjjk Dau stel ik nog meer belang in hem. En verder 1 Op een schoonen lentemorgen kwam Richard bij ons om afscheid te nemen, voor hij weer naar zee ging. Ik dacht dat hij al weg was en begaf mij naar de aangrenzende kamer. 'I Was miju eigen zitkamer, die op den tuin uitkwam. Richard schijnt met opzet op mij gewacht te heb ben. Mij vertoonde zich plotseling in den tuin. Zonder eene uitnoodiging >an iuij af te wachten, trad hij de kamer binnen. Ik was een weinig verschrikt en ver rast, maar ik deed mijn best dit voor hem tc verber gen. Ik vroeg hem Wat verlangt ge, M. Wardour Hij trad regelrecht op mij toe en zegde op zijne snelle ruwe manier Clara Ik sta op 't punt naar de kust van Afrika te vertrekken. Blgf ik in leven, dan kom ik bevorderd terug en beiden weten wij wat er dan zal gebeuren. Hij omhelsde mij. Ik was half en half bevreesd en toornig. Voor ik in staat was een woord De liberalen van Thuin ondersteunen onzen wensch en wanneer zij de neer laag lijden in de kiezing, dan verbinden wij ons niets meer te koopen in de win kels der kiezers. Het is aan u (aan do kiezers) van to weten of gij uwe belangen wilt opofferen om die partij te steunen die zich tegen ons verklaart. En de papen zijn plat geslagen Ziedaar hoe men de cijnskiezers met weinig woorden van klerikaal tot voor uitstrevend maakt. Dus de bedreigingen hebben hun etfekt gemaakt en werden de liberalen te Thuin gekozen dank aan bedreiging en bedrog Het ordewoord bij de liberale druk pers is weèr eens over de dakken uit bazuinen dat het de katholieken zijn die overal de baldadigheden en ruitenbreke- rijen hebben gepleegd of opgestookt. Wat eerlijke, deftige lieden zijn toch die liberale, wat deugnieten en schelmen die katholieken Wacht nog 'non dag of twee en 't zul len wel de jesuïten zijn die overal de straalleiren iiehben opgestookt van de ruiten in te werpen. 't Spel zou niet volmaakt zijn, kwamen de liberalen er niet meè af Toestand «Ier oogsten. De weergesteldheid, zeer koud voor hot jaargetijde, die de tweede veertien dagen der maand April heeft gekenmerkt, heeft voortgeduurd in de eerste weekder maand Mei, door overheerschenden wind, tus schen noord en west. De rosse maan is dus slecht begonnen en nachtelijke vorst heeft in den grond staande oogsten en de bloeiende bootnen aangetast. De drooge winden en het tijdperk van drie weken koud weder, gedurende hetwelk de temperatuur onder den nor malen staat geweest is, hebben den bloei ten zeer geschaad en vertraagd. Ook zijn het voeder en de wintergra nen, daarin begrepen diegenen die vroeg werden gezaaid, thans merkbaar achter uit, en het is niet anders gelegen met de lentezaaiingen. Buiten het achteruit zijn van den groei, is over het algemeen de staat van het winterkoren nog in ongunstigen zin ver anderd, het weder te koud en tc droog geweest zijnde om toe te laten dat de dun- gezaaide velden door de scheuten zouden worden dichter begroeid. In korte woorden, de klaver en de spaansche klaver hebben veel geleden, en uit te brengen, was bjj reeds in den tuin en verdwe nen I Ik had moeten spreken, dat weet ik. Het was niet schoon, niet eerlijk gehandeld tegenover hem. Maar gij kunt uit mijn gebrek aan moed en openhar tigheid niet bitterder verwijten, dan ik het reeds mij- zelve gedaan heb. Kindlief, ik verwijt u niets. Alleen zou ik, als ik in uwe plaats geweest was, hem geschreven hebben. Dat deed ik. Openhartig Ja. in zoovele woorden gaf Ik hem te verstaan dat hij zichzelven bedroog en dat ik nooit zijne vrouw- zou kunnen zijn. Openhartig genoeg, inderdaad Nu gij dat gezegd hebt, hebt ge u niets meer le verwijten. Maar waar over maakt gc u dan nu nog t>ezorgd Gesteld eens dat bij mijn brief nooit heeft ont vangen. Waarom zoudt ge zoo iets onderstellen t Mijn brief eisebte een antwoord, Lucy, ik vroeg er zelfs om. Ik heb nimmer eenig antwoord ontvan gen. Welke gevolgtrekking moet ik daaruit maken Dat h|j mijn brief nooit in handen heeft gekregen. En nu wordt dc Atalanta terug verwacht Richard War dour zal van mij eischon zijne vrouw te worden t Daareven vraagt ge verrast of ik meende wat ik zegde- Twijfelt ge er nu nogaau (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1