tilt NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. IN 'T IJS GEKLEMD Donderdag 25 Juni 1892. 10 centiemen per nummer. 46,te Jaar, IV0 2685. Politiek overzicht. De grondwetgevende Kamers. Kieskronijk. DEDENDERBODE. ABONNEMENTIMIUIS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.55 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij c. VAN DE PUTTE-G005SENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNOMENPRIJS Per drukregel, Gewoie 15 centiemen Reklamen fr. 1,01Vonnissen op 3* bladzijde 5# centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen dei dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiin door dt Post eitvangen, lijn tea laste van den schuldeaaar. Cuique suuim. AALST, 22 JUNI 1892 Frankrijk. De katholieken en de republiek. Nog altijd duurt de twist vraag voort moeten de katholieken de republiek erkennen als den eenig wettigen Staatsvorm en de politieke strijd bijgevolg op grondwettelijk terrein brengen De Paus heeft herhaaldelijk gezegd ja de ultramonarchisten hebben in een open baar schrijven geantwoord neen Nieuwe betoogingen hebben, omtrent dit punt alle dagen plaats. Z. H. de Paus heeft aan graaf de Mun en andere hoofden der katholieken in Frankrijk den reeds aangekondigden brief geschreveo, waarin hij zijne verklaring bevestigt,dat de regeeringsvorm in Frank rijk buiten discussie moet worden gelaten en men alleen moet trachten er het christendom te verspreiden. Mag men een bericht uit Rome aan dea Monde gelooven, dan kan men weldra een nieuwen brief van Leo XIII tegemoet zien, waarin liQ zijne goedkeuring te ken nen geelt over de beweging, die zich thans onder de katholieken in Frankrijk ten gunste der toetreding tot de republiek openbaart. De royalistische rechterzij van den Se naat, aangezocht om eene verklaring in de wereld te zenden, overeenkomstig het manifest der royalistische afgeveerdigden, heeft geweigerd daaraan gevolg te geven. Engeland. De Ulster-conventie. De aanhitsingen van lord Salisbury,Harer Majesteits eersten minister,hebben vruch ten gedragen De conventie van Ulster heeft zich geheel en al gesteld op de hoogte der raadzevingen van den minister. Ulster, is de eenige provincie van Ier land, waar de Engelschen zich hebben ingeplantzij voeren er den hoogen toon en zijn hechte steunen van de protestant- sche kerk. Omdat zij de macht, den rijkdom en de vriendschap der 'regeering bezitten, mee- nen de Orangisten zoo noemt het volk hen heer en meester te zijn en op de conventie te Belfast hebben zij dan ook verklaard, nooit te zullen dulden dat het homeruleg\asi van Gladstone in werking trede. Die pretentie is inderdaad kostelijk. Wij zullen hoel breed zijn en schatten dat de orangistische bevolking in Ulster 300,000 zielen bedraagtvoor het ple zier van die verbasterde Engelschen, zou den de 4 millioen Ierep zich nog langer moeten laten verdrukken en nooit hunne rechten mogen bekomen 't Is te belachelijk om er belang aan te hechten, maar het is betreurensweerdig dat een Staatsman als lord Salisbury door zijne woorden zulke houding goedkeurt. 3« Vervolg. Mev. Crayford leunde verstrooid achterover in haren stoel. Voor de eerste maal sedert 't gasprek hegonnen was, liet zij cene vraag voorbijgaan, zonder er een ant woord op te geven. De waarheid was, dat Mev. Cray ford nadacht. Zij zag zeer goed den toestand in, waarin Clara zich bevond zij begreep welken vernntrustenden invloed die toestand moest uitoefenen op 't gemoed van een meisje. En toch, al bracht zij dat alles in rekening, was het toch noch in 't geheel niet duidelijk waaraan Clara's buitengewone ontsteltenis was toe te schrijven. Met hare vlugge opmerking had zij terstond bemerkt dat Clara's gelaat geen teeken vertoonde van verlich ting, nu zij haar hart had ontlast van 't geheim dat er op drukte. Het was duidelijk dat er nog iets was, nog iets van groot belang dat nog ontdekt moest worden. Eene vreemde twijfeling rees bij Mev. Crayford op en gaf haar de volgende woorden in, die zij tot baar jonge vriendiu richtte Uitgaande van dil princiep lieefl de meerderheid geen recht meer 't is de min derheid die gebiedt. Keurt lord Salisbury dat stelsel goed, omdat hij er zeker van is binnen een maand in minderheid te zijn Oostenrijk. Bismarck te Weenen. Prins Bismarck is zondag 11. te Wee nen aangekomen 200 Duitschers stonden binnen de statie om hem te verwelko men en de menigte die buiten stond om den prins toe te juichen, bedroeg wel 5000 man. Er waren veel studenten tus schen de menigte en toen de oud-rijkskan selier verscheen, werd hij geestdriftvol begroet. Het rijtuig van den prins kon slechts stapvoets voortgaan. Nadat prins Bismarck in het paleis Palffy was aangekomen, richtte het volk dat hem in de Taborstrasse had toege juicht, zich naar de Kalnerstrasse onder den roep Leve Bismarck Ook riep men: Weg met de joden De politic moest de menigte met den blanken sabel chargeeren om haar uiteen te drijven kleine botsingen hadden in de omliggende straten plaats. Een 12tal woelmakers zijn aangehou den. (Later.) Een politie-inspecteur is ern stig gewond door eenen stokslag. Nieuwe botsingen hebben op de Frei burg plaats gehad. De woelmakers sloegen met stokken op de politie en talrijke personen werden gewond. Men keurt de houding der politie af,die sterk genoeg was om allé onlusten te voorkomen, en dit niet heeft gedaan. Men had ook voorzien dat deze betoo gingen bij de aankomst van Bismarck zouden plaats hebben. Italië. Kiezingen te Rome. Te Rome zijn verleden zondag voor den ge meenteraad gekozen 14 kandidaten der liberale en 3 der katholieke lijst. De eerstgekozene der liberale lijst is M. Baccellimei 8364 stemmen; de eerstgeko zene der katholieke lijst, M. Cartegna, 5364 stemmen. Toen de uitslag was gekend werd er een optocht met vlaggen en muziek inge richt om de zegepraal te vieren, en aan Crispi eene ovatie te brengen. Deze ver scheen op het balkon zijner woning en hield eene toespraak, waarin hij dank zegde en de belofte aflegde, de rest van zijn leven aan het welzijn des vaderlands te zullen wijden Vermoedelijk was er kort voor de stem ming nog eenige samenwerking tusschen de liberalen verkregen, daar anders de kansen der katholieken om de meerder heid in den gemeenteraad te herwinnen schoon zouden gestaan hebben. Lieve, vroeg zij eensklaps, hebt gij mij alles ge zegd? Clara ontstelde alsof de vraag haar schrik aanjoeg. Overtuigd dat zy nu den draad in handen had. her haalde Mev. Crayford nadrukkelijk haie vraag in andere woorden zag Clara plotseling op. Op 't zelfde oogenblik kleurde voor 't eerst een blos hare wangen Instinctmatig de richting volgende waarin Clara zag' werd Mev. Crayford in den wintertuin een jong- racnseh gewaar, die Clara voorde volgende wals kwam opeischcn Opnieuw rees er eene gedachte by Mev. Crayford. Had dit jongmcnsch (vroeg zij zichzelven af) iets te maken met liet slaken van 't verhaal Had zij hier de ware reden voor zich van Clara Burnham's angst bij dc gedachte aan de naderende terugkomst van Richard Wardour? Mev. Crayford besloot haren twijtcl tot zekerheid te doen worden. Een uwer vrienden, lieve vroeg zij argeloos. Wilt gij ons niet aan elkander voorstellen Clara stelde in verwarring den jonge man aan hars vriendin voor. M. Francis Aldersley, Lucy. M. Aldersley neemt ook deel aan de noordpool-expeditie. Deelgenoot van dc expeditie herhaalde Mev. Crayford. Ik neem er ook deel aan op myne ma nier ik zal my maar zelve aan u voorstellen, M. Aldersley, daar Clara verzuimd heeft het voor mij te doen. Ik ben Mev. Crayford van de Zwerm. Behoort De grondwetgevende Kamers moeten bijeengeroepen worden binnen de twee maanden na de ontbinding der vroegere Kamers, dus voor het einde der tnaand Juli. Naar men uit Brussel bericht zal de vergadering plaatsgrijpen op Dijnsdag 12 Juli. De eerste zaak waarover zij te handelen hebben, is de kwestie der Grondwetsher ziening. Niets belet dat de Senaat de kwestie bcspreke terzelfder tijd als de Kamer, doch zonder twijfel zullen de senators in verlof gaan, tot de Kamer de kwestie zal afgehandeld hebben. Zooals men weet, moeten er twee der den der leden aanwezig zjjn om de Grond- wetherziening te bespreken, en geen arti kel kan veranderd worden dan door eene meerderheid van twee derden der aanwe zige leden. Daar de toekomstige Kamer 152 leden telt, zullen er dus telkens 102 volks vertegenwoordigers moeten aanwezig zijn om te mogen overgaan tof de bespreking der lierzieningsvoorstellen en geen dier voorstellen zal aangenomen zijn, zoo er niet ten minste 68 leden voor stemmen In den Senaat, die 76 leden zal tellen, zullen er 52 moeten aanwezig zijn om te mogen beraadslagen, en ten minste 35 leden moeten voor stemmen om eene verandering aan de Grondwet door te drijven. Nu dat ten gevolge der balloteeringen de getalsterkte der partijen definitief bepaald is, telt de Kamer van Volksver tegenwoordigers 92 katholieken en 60 doctrinairen en radikalen en het Senaat 46 katholieken en 30 liberalen en radi kalen. In geval al de leden aanwezig zijn, kan de herziening niet gebeuren dan met eene overeenkomst tusschen de partijen.Indien de liberalen die overeenkomst weigeren, indien zij toonen dat zij naar de Kamer zijn gezonden om stokken in de wielen testeken, in andere woorden,om te belet ten dat de herziening tot een goed einde gebracht worde, dan zullen zij er alleen de verantwoordelijkheid van dragen. Willen zij waarlijk herzien dan moeten zij met do katholieke meerderheid over eenkomen. Indien de gematigde liberalen met de katholieken overeenkomen, dan kunnen, dc radikalen, de partijgangers van hel algemeen stemrecht, de herziening niet beletten. Wij moeten nog doen aanmerken dat geene andere artikels der Grondwet mogen veranderd worden, dan die door de stem ming der vorige Kamers aangeduid, als mogende onderworpen worden aan eene herziening. u ook tot dat schip Ik heb die eer niet Mevrouw Crayford. Ik behoor tot dc Zeemeeuw. Mevrouw Craylord zag nu eens Clara, dan weder Francis Aldersley aan, en zag toen helslot van Clara's verbaal, dat ïn den steek was gebleven. Dc jonge offi cier was een flink jongman van goed uitzicht. Juist iemand om dc moeilijkheid van Clara met Richard Wardour te verergeren Er was geen tyd om verdere vragen te doen. Het orkest was reeds met dc inleiding tot'dc wals aangevangen; en Francis Aldersley wachtlc opzyne danseres.Met een woord van verontschuldiging tot den jongen man, trok Mev. Crayford Clara een oogenblik even t-rzy en fluisterde haar toe Een woord, lieve, voor gij naar de balzaal terug keert. 't Klinkt misschien wel wat verwaand na het wéinige wat gij mij hebt mcégedeeld maar ik geloof nu den toestand, waarin gij verkeert, beter in- tezien dan gij zelve. Wenscht gij mijn gevoelen te vernemen t Ik verlang dat te hooren, Lucy Ik heb uw oor deel en uwen raad noodig. Gij zult heiden hebben, zoo volledig en zoo kort mogelijk. Ten zeerste, mijn gevoelen Gij hebt geen andere keus dan zoodra SI. Wardour terugkomt, met hem tot eene verklaring te komen, Ten tweede, mijn raad Indien gij die verklaring voor beide partijen gemakkelijk wilt maken, draag dan zorg daarbij uw Zooals wij hooger zegden, zal de Kamer van Volksvertegenwoordigers het eerst de punten van herziening bespreken. Dan zullen de veranderlijke,; artikels naar den Senaat Terzonden worden, die ze op zijne beurt zal bespreken. Wanneer Kamer en'Senaat het zullen eens geworden zijn over de nieuwe teksten, die in de Grondwet moeten geschreven worden, dan zullen deze onderwor pen worden aan de goedkeuring des Konings, die ze al of niet kan bekrach tigen. De nieuwe Kamers zullen zich verder, in de gewone voorwaarden, kunnen bezig houden met de gewone wetgevende werk zaamheden, als stemming der budjetten, wetten, enz., doch waarschijnlijk zal men zich haasten de kiezerslijsten herop te maken volgens de nieuwe grondslagen die aan het kiesrecht zullen gegeven worden, en zoodra die lijsten gereed zijn wat voorzeker twee jaar zal aanloopen zal er eene nieuwe ontbinding plaats hebben en zal het nieuwe kiezerskorps eindelijk zijne stem kunnen doen hooren. - Le Courricr de l'Escautvan Door- nyk schrijft dat alhoewel M. Broquet, liberaal, door het Hoofdbureel als geko zen werd verklaard, er noodzakelijk eene balloteering tusschen hem en M. du Sart, katholiek, moet bevolen worden. M. Broquet bekwam slechts één enkele stem meer dan dc volstrekte meerderheid. Nu, in een der bureelen, stemde een libe raal heerschap, dat door het Beroepsho! van de lijst was geschrabd en in een ander bureel heeft men een katholieken] kiezer belet te stemmen. Nog meer, tal van stembrieven ten voordeele der katholieken werden on danks de protestatien der katholieken getuigen vernietigd. De Kamer zal dit ook na te zien hebben en men is overtuigd dat zij geene andere beslissing in rechtveer- digbeid kan nemen dan eene balloteering te bevelen tusschen MM. du Sart en Broquet. En dan beweren de liberalen dat zij nooit met bedrog in do kiezingen omgaan. Neen, neen, ze zouden niet durven. Oostende en Doornyk bewijzen ons noch tans dat zij er niet heel vies van zijn. Wat de kiezing vnn ge neraal Itrialinont liet «»©- kent.—Ziehier deze beteeken is volgens - La Belgique militaire, - waarvan M. Brialmont het opperhoofd is Wij begroeten met oneindige vreugde en hoogmoed dc intrede ter Volkskamer van dezen welke sedert eene halve eeuw voor de groote nationale zaak strijdt. Wij zouden ons gelukkig geacht heb ben hem vergezeld te zien van uitge- lezene mannen, die, zich van zijne vader- landsche princiepen doordringende, de onafhankelijk standpunt als vrouw te handhaven. Zij drukte sterk op deze laatste woorden, terwijl zij bij het uitspreken daarvan naar Francis Aldersley keek. Nu zal ik u niet langer van uwen danser beroo- ven, Clara, besloot zy en begaf zich toen weer naar de halzaal. III. Clara gevoelt zich nog meer gedrukt dan ooit na het gesprek van Mevrouw Crayford. Zij gevoelt zich te ongelukkig otn d«n opwekkende» invloed van den dans te ondervinden. Na ten toer door de zaal te heb ben meegemaakt, klaagt zij over vermoeidheid. M. Francis Aldersley ziet in de richting van den winter tuin (die er nou even uitlokkend koel en ledig uitziet), geleidt haar daarin terug, en laat haar plaats nemen op eene bank tusschen dc heesters. Zy doet eene po ging maar eene zeer zwakke om hem te verwijde ren. (Aal ik u niet van den dans afhouden, M, Aldersley. Hy gaat naast haar zitten cn vestigt in verrukking zyne oogen op haar lieftallig en nefirgebogen gelaat, dat zij niet waagt tot hem op te heffen. Hy fluisterde haar toe Noem mij Frank. Zij haakt er uaar hem Franlt ie noemen zy be mint hem van ganscher harte. Maar de waarschuweu- edelste pogingen hebben aangewend om den persoonlijken verplichtend en dienst te doen zegepralen. - Wij hebben echter de verzekering dat, dank aan generaal Brialmont, er eindelijk aan 't leger en aan 't land voldoening zal gegeven worden. x Het valt niet te loochenen, Belgie schaamt zich zijnen militairen toe stand; het is van zijne zwakheid over- tuigd, het vreest de toekomst. x Deze kiezing is hoogst beteekenisvol; zij bevestigt de vaderlandsche gevoelens des lands. Het behaagt ons het te mogen uitroepon. x Zou men niet zeggen dat voor die mili taristen Brussel gansch 't land uitmaakt t Hoevelen telt men er to Brussel niet die hunne stem aan Brialmont gaven en geene verzwaring der militaire lasten willen? Gansch 't land door heeft men zich uit drukkelijk tegen het militarism verklaard en dil met eene ware wonderbare eenpa righeid en dan durft men stoutweg komen beweren dat wij schaamte gevoelen over den militairen toestand van ons land en... eischen dat het in eene uitgestrekt kamp herschapen worde Weg met alle verzwaring van militaire lasten, ziedaar de kreet op 14 juni door gansch 't kiezerskorps geuit Zoningen. De kiezingen te Zoningen staan ook al in hunnen haak niet. De gekozenen van 14 Juni bekwamen slechts weinige stemmen meer dan de volstrekte meerderheid, ie weten voor 't Senaat, M. Boel 2 stemmen en voor de Volks kamer. MM. Scoumanne 7 en Thiriar 6 stemmen. Nu er werden voor 't Senaat 88 en voor de Volkskamer 82 stembrieven waarvan 2/3 ten voordeele der katholieke candi- daten vernietigd. Dat zal ook al eens nagezien worden, heeren liberalen I Te Thuin, zegt men, worden er 28 stembrieven in de bus meer bevonden dan cr kiezers tegenwoordig waren. Hoe zijn die reizende stembrieven daar in gekomen? De liberalen zjjn toch zulke eerlijke lieden Te Oostende. Hoe wonderlijk het te Oostende is toegegaan, bij de kiezing van 14 juni, ziet men in den Duinengalm Het blad laat achter den uitslag der kiezingen deze bemerkingen volgen x Dus zijn gekozen M. Verbeke met 25 stemmen boven de volstrekte meerderheid. x M. Desteurs, met 13 stemmcD boven x de volstrekte meerderheid. x M. Pieters met 1 stem boven de vol- x strekte meerderheid. «Eerste bemerking; Voor den Senaat waren er 1476 geldige briefjes en er rijn 1478 stembriefjes aan de kandidaten gegeven de woorden van Mev. Crayford klinken haar nog in de Zy opent hare lippen niet. Haar vriend schuift nog iets nader bij haar en vraagt haar een andere gunsU Alle mannen zijn dezelfden in zulke oogenblikken. Stilzwijgen moedigt hen ontwijfelbaar aan, nogmaals eene pogmg te doen. -• Clara hebt ge vergelen wat ik gislcren op het concert tot u zegde Mag ik het herhalen Neen Morgen zeilen wij uit naar de IJszee. Wellicht kom ik in lange jaren niet terug. Laat, mij niet zonder eenige hoop vertrekken Denk eens na hoe eenzaam en verlaten '1 daar in het donkere Noorden zijn zal Maak het verblijf daar een gelukkig verblyf voor mij. Ofschoon hy met mannelijk vuur spreekt, is hy weinig meer dan een joogeling pas twintig jaar oud, en hy gaat zyn jeugdig leven in de ruwe poolstreken wagen Clara heeft zulk een diep medelijden met hem als zy nog ooit voor een ander menseheiijk wezen href| gevoeld. Hy vat zacht hare hand; Zij tracht die terug te trekken. Hoe zelfs die kleine gunst weigerige my op den laatsten avond Haar liefderijk hart kan zicli, ondanks haar zeiven, niet verloochenen. Hare hand biyftin de zyne lusten en voelt ecu zachlen iunigcu druk. 't Is met haar ge daan. Nu is het nog maar eene kwestie van tyd (Wordt voortfMft.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1