Zondag 26 Juni 1892. 10 centiemen per nummer. 46sto Jaar N. 2684. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN OE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. IN 'T IJS GEKLEMD Politiek overzicht. De val van 'tliberalismus Ze dreigen weêr Oneenigheden. Invoer van vee. LANDBOUW. Een en ander. DE DENDER-BODE. AllONiVEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te belaien De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. «31, §n in alle Postkantoren des lands. ANNOftCENPRUS Per drukregel, Gewoae 1» centiemen Reklamen fr. 1,0# Vonnissen op 3e bladzijde 5# centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deu dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Pest •■Wangen, zijn le« laste van den schuldenaar. Cuique suura. AALST, 25 JUXI 1*»2 Frankrijk. Berichten uit Parijs. Volgens inlichtingen uit eene goede bron had het bezoek van koning Humbert te Berlijn ten doel, te onderhandelen met Berlijnsche financiers, om de noodige gelden ter betaling van den eerstvolgenden koepon der Italiaansche rente. De République Frangaise denkt dat, na eenige dagen samen gefeest te hebben, koning Humbert en keizer Wilhelm van elkander zullen scheiden, overtuigd per soonlijk goede vrienden te zijn, maar ook verzekerd dat zij op politiek gebied voor elkander niets vermogen. Engeland. Ontbinding van het Parlement. Eindelijk heelt M. Balfour den dag der ontbinding van het parlement aangekondigd; dinsdag 28 juni Op dien dag zal de wetgevende macht ontbonden worden en nog dien avond zullen de writs 't is te zeggen de bevelen tot het houden eener herkiezing, gezonden worden naar de 670 kiesomschrijvingen van het ver- eenigd koninkrijk. In Engeland bestaat, zooals men weet, het algemeen stemrecht niet, doch wel een zeer uitgebreid stemrecht. Om kiezer te zijn moet men gedurende 12 maanden een huis of een afzonderlijk vertrek hebben bewoond, den taks der armen storten en eene huur betalen van minstens 250 fr. 's jaars. Bovendien, in de graafschappen, is kie zer ieder die freeholder- (bezitter van een vrij goed) is sedert 6 maanden, ieder bezitter van eenen grond opbrengende 40 shillings (50 fr.) 's jaars en ieder persoon die de armentaks heeft betaald. Er zijn daartoe in 't geheel 6,146,456 kiezers, cijfer dat de kieswetten geheel veranderd heeft en alle kiesknoeierij on mogelijk heeft gemaakt. Die kiezers zijn verdeeld als volgt Engeland en Wallis 4,810,237 Schotland 606,403 Ierland 744,816 Op hunne beurt zijn deze onderverdeeld: ENGELAND. Boroughs (steden) 2,017,000 v. 237 leden Universiteiten 16,060 5 Counties (buiten) 2,747,175 253 SCHOTLAND. Steden 97,590 31 Universiteiten 4,562 2 Buitenlieden 336,295 39 IERLAND. Sleden 97,599 16 Universiteiten 4,562 3 Buitenlieden 662,865 85 In 't geheel bijgevolg 6,161,456 kiezers om 670 leden, 't zij een gemiddeld getal van 1 afgeveerdigde voor 9165 kiezers. 4' Vervolg. Clara Hebt gij mij lief Er hecrscht een oogcnblik stilte. Zij deinst er voor terug hem aan te zien een wonderlijk gevoel van smart en vreugde maakt zich van baar meester zij siddert. Zijn arm omvat haar middel en hij herhaalt Duisterend zijne vraag Bemint gij mij Ongevoelig sluiten zich hare «ogen,zij hoort niets anders dan die woorden, voelt niets meer dan zijnen arm om haar been vergeet de waarschuwing van Mevrouw Crayford vergeet zelf Richard Wardour laat haar hoofd op zijne borst zinken en antwoord hem dan eindelijk twstemmend. Gy hebt mij gelukkig gemaakt. Als ik nu terug kom, kom ik om u mijne vrouw te doen worden. Zij siddert. Zij denkt bij die woorden weder aan Richard Wardour. Denk er aan zegt zij, niemand mag weten dat wij verloofd zijn voor ik u verlof geef dit openbaar te maken. Vergeet het niet Hij belooft eraan te zullen denken. Hij tracht nog maals zjjn arm om haar heen.te slaan. Neen Zij Verbbnigdb Staten. De strijd om het presidentschap. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika wordt alge meen verwacht dat de algemeene of na tionale conventie der democraten, te Chicago vergaderd, den oud-president Cleveland voor de aanstaande presidents keuze zal candidaat stellen, in weerwil an de uiterste pogingen, die door eenige tegenstrevers voor den gouverneur Hill worden in 't werk gesteld. En men rekent er tevens op dat liy» eenmaal candidkat zijnde, zeer veel kans heeft om ook werkelijk tol president ge kozen te worden, daar de republikeinen Harrisson tot candidaat uitgeroepen heb ben, die voor Cleveland minder te vreezen schijnt, dan met Blaine het geval zou ge weest zijn. De verkiezing van Cleveland zou op de allereerste plaats een herziening der ta rieven beteekenen. Als opvolger van Blaine in het departe ment van buitenlandsclie zaken wordt Chauncey M. Depew genoemd. Die porte feuille moet hem reeds door Harrisson aangeboden, maar nog niet door hem aangenomen zijn. Cleveland candidaat. Zooals wij hooger ineêdeelen, is Cleveland tot can didaat voor het presidentschap der repu bliek door de democratische conventie bij eerste stemming gekozen. Cleveland bekwam 616 stemmen. Hill kreeg 112, Boies 103, Gorman 36, eenige andere te samen 31 stemmen. 't Is eene groote zegepraal behaald door den oud-president en de neèrlaag van Tammany Hall't is te zeggen, de democraten uit den Staat New-York, die met den oud-gouverneur Hill voor den dag kwamen, schiet er zooveel te meer door in 't oog. Het redactie-comiteit van de democra tische conventie heeft het ontwerp- program ingediend Het verklaart zich voor het handhaven der zelfstandig heid van de Staten tegenover de centra lisatie, welke de republikeinen bevorderen. De belastingen mogen niet meer opbren gen dan de noodzakelijke kosten van jestuur. Het Mac Kinley-tarief wordt afgekeurd daar het aan de landbouwers en werk lieden een ondragelijken last oplegt. Alle hellingen, waardoor grondstoffen of voor werpen van algemeen verbruik belast worden, moeten uit het tarief verwijderd worden. De reeds bekende beginselen der democratische partij, ten aanzien van het zilver, worden in het program herhaald. Dit ontwerp was door de meerderheid van het comiteit opgesteld, doch is door de conventie met 564 tegen 342 stemmen verworpen. In de plaats daarvan een ont werp van de minderheid aangenomen, waaromtrent tot hiertoe geen bijzonder heden gemeld worden, maar dat ten opzichte van het Mac Kinleytarief met het verworpene overeen moet komen. Het liberalismus ten onzent is doodelijk ziek het doet nog zijne laatste stuiptrek kingen, nog korten tijd en er blijft slechts eene vormelooze massa over. Wij spreken hier natuurlijk van het oude liberalismus, beter gekend onder den naam van doctrinarismus. Zijn gezag cn invloed zijn ten einde en met moeile, als een afgesloofde grijzaard, heft het nu cn dan den kop nog eens omhoog om zijne gezworen vijanden, de katholieken, een smaadwoord toe te werpen. Nog enkel spruiten van het oude libe ralismus blijven er over het zijn de Frère's de Bara's, de Graux's en naarmate deze het hoofd zullen neèrleggen, zal het stillekens aan verdwijnen. Het oude liberalismus is gansch over meesterd door het radicalismus, dat zelf teenemaal doordrongen is van den geest van het socialism. Geen God, geen meester eigendom is diefstal roepen de socialisten en de radikalen verbeteren: Leve het algemeen stemrecht, 't Is immers onder dit masker dat zij al hunne vervolgingsmaatregelen verdoken houden. Of zij echter zullen gelukken blijft te zien. En de oude liberaal staat van in de verte dit alles weemoedig na te zien. Hij ziet klaar in den toestand en zou zich wel op de baan voor het jonge liberalismus willen stellen om het te beletten voort te gaan, doch de macht is zoo groot dat het hem onmogelijk schijnt de kans met goed gelukken te wagen; hij zou zijne vroegere grondbeginselen wel verloochenen om tot de conservatieve partij over te gaan, doch de haat dien hij gezworen heeft aan Kerk en Godsdienst, de dure eeden die hij eens in de vrijmetselaarskroegen uitsprak, stellen hieraan een onovcrwinbaar belet- 1. Maar ook even als het oude liberalis mus, den knie gedwongen buigt voor het radicalismus, zoo zal ook weldra dit laatste gedicongen zijn den knie te buigen voor het socialismus. Luidkeels zal het roepenGeen God geen mees tereigendom is diefstal!of even als het doctrinarismus van het tooneel verdwijnen. De socialisten, overigens, hebben het te Brussel, in eene plechtige omstandigheid reeds gezegd. Dat de radicalen zich dus den toestand niet te rooskleurig voor stellen. De liberale drukpers is weêr eens razend kwaad omdat de geldigheid der kiezingen van Oostende, Zoningen, Door- nijk, Charleroi betwist wordt. Berichten uit deze steden zeggen dat er gegronde reden bestaan oineens na te zien hoe de liberalen het geschoteld en gele peld hebben om hunne candidaten met een 1, 2, 3, 4, 5, 6 of 7 stemmen meer dan de volstrekte meerderheid, als do gekozenen uit te roepen. De Opinion van Antwerpen dreigt en schreeuwt Dat ze eens durven die kiezingen verbreken 1 of denken onze Jesüilen dat het land dat schandaal dulden zal... Dat ze eens durven en zij zullen eens zien wat die canaille-sireck hun kosten zal Zachljes, jongen.... zeg eens waarom zou men niet durven Als do wet mis kend is, mag men ze dan niet doen eerbie digen Beweert ge misschien dat de liberale belangen boven de rechtveerdige toepassing der wet staan En nu wat zou het kosten Baldadig heden, ruilenbrekerijen, geweld en op roer... Ja, eenige opgeruide ongelukkigen en de gemeentebesturen die de gebrokene potten zullen betalen de eersten met gevang en de tweeden met 't geld der gemeentekas. Weet ge, heeren liberalen, wat wij uit uwe bedreigingen besluiten, 't is dat de zaken uwer vrienden daar waarde kiezin gen betwist worden niet heel pluis moeten zitten. Wanneer alles klaar en zuiver zit, laat men maar babbelen en wacht men met vertrouwen den uitslag af. Die bedreigingzijn voor ons,katholieken, een spoorslag om eens grondig na te gaan wat er zoo al gebourd is... En weest er van verzekerd, 't zal zoo zyn 1 De oneenigheden beginnen reeds de ooren boven te steken in 't kamp der liberale en socialistische bondgenoten. M. Janson die zich vroeger voor't be- woningstelsel verklaarde, zou nu,volgens een Brusselsch blad, het algemeen stem recht voorstaan,maar een algemeen stem recht op zijne manier. M. Graux, in een openbaar gemaakt gesprek, verklaart zich van zijnen kant tegen het algemeen stemrecht dat door M. Janson wordt vooruitgezet. Die liberale geldklopper wil wel van het algemeen stemrecht maar niet uit sluiting der ongeletterden en ondersteun den door de offlcieele of bijzondere liefda digheid. thans zichzelven weer meester nu heeft zij de macht hem weg te zenden. Ga zegt zij. Ik moet Mevrouw Crayford spre ken. Zoek haar. Zeg haar dat ik hier ben en op haar wacht. Ga dadelijk Frank, om mijnentwil. Er blijft hem niets anders overig dan te gehoorza men. Zijn oogên verlustigen zich nog eenmaal in de aanschouwing van hare schoonheid. Hy snelt weg om den hem opgedragen last te volvoeren de gelukkig ste man in de zaal. Vijf minuten geleden was zij slechts de zijne voor den dans. Hij heeft hesproken en zij heeft zich verbonden de zijne te zijn voor 't leven. IV. Het was niet gemakkelijk mevrouw Crayford in de volle zaal te vinden. Terwijl hij bezig was te zoeken, werd Frank een vreemdeling gewaar, die ook naar iemand scheen te zoeken Hij was een sterk gebouwd man met een donker gelaat, zware wenkbrauwen, gé- kleed in een oud versleten zee-oflieiers-uniform. Zijne manieren opmerkelijk vastberaden en zulf- bcheerschend duidden onmiskenbaar den gentle man aan. Langzaam bewoog hij zicli door de menigte heen, bleef staan bij iedere dame, die hij voorbijging, en vervolgde dan weer z(jnen weg met gefronst voor hoofd. Eindelijk was bij tot den wintertuin doorge drongen, trad er, na zich een oozenblik bedacht te hebben binuen, zag in de verte tusscben de heesters cn bloemen een wit gewaad schemeren, trad toe om de dame van naderbij te zien, en stond, eenen kreet van vreugde slakende, voor Clara. Zij sprong overeind Zij stond tegenover hem, spra keloos, onbewegelijk, versteend van schrik. Hare oogen alleen flikkerden, de oogen ilie haar zegden dat zij Richard Wardour voor zich zag. Hij was de eerste «lic sprak. Het doet mij leed dat ik u schrik aanjoeg, lieve. Ik vergat alles,behalve het geluk u weer te zien. Eerst twee uren geleden lieten wij de ankers vallen. Ik had eenigen tijd noodigom te onderzoeken waar gij waart en 't kostte mij ook eenigen lijd eene toegangkaart te bekomen, nadat ik vernomen had dat ge op 't hal waart. Wcnsch mij geluk,Clara ik ben teruggekomen om u mijne vronw te doen worden. Eene plotselinge verandering was op haar doods bleek gelaat waar te nemen. Een lichte blos kwam op hare wangen, hare lippen bewogen zich. Zij richtte schielijk eene vraag tot hem. Hebt gij mijnen brief ontvangen Y Hij sidderde. Een brief van u Y Neen, ik ontving dien nooit. De plotselinge gloed verdween weer van haar ge laat. Zjj ging achteruit en zonk in eenen stoel neér.Hy naderde haar, verrast cn ontzet Zij kromp in den stoel ineen, kromp ineen alsof zij bang voor hem was. Clara ge hebt mij zelfs nog niet eens eene hand gegeven Wat betcekent dat Hij zweeg, wachtte en zag haar aan. Zij antwoordde niet. Een vonk van drift flikkerde in zijn oogen. Hij herhaalde zijne laatste woorden op luider en vaster loon - Wat beteekentdal t Ditmaal antwoordde zij. Zijn toon had haar ge kwetst, zijn toon had haar den moed teruggegeven, die haar dreigde te ontzinken. Het beteckent, MWardour, dat ge u van het eerste oogcnblik af aan vergist hebt. Waarin heb ik mij vergist Ge hebt een verkeerden indruk opgeval en hebt mij de gclegeuhcid niet gegeven u uit den waan te brengen. Ge zijt te haastig geweest en hebt tc veel vsr- trouwd op u zclven en op mij. Ge hebt mij geheel al misverstaan. Het smart mij, n verdriet te moeten aandoen, maar voor uw eigen bestwil moet ik open hartig met u spreken. Altijd zal ik u vriendschap toe dragen, mijnheer Wardour. Uwe vrouw zijn, kan ik nooit. Werktuigelijk herhaalde hij de laatste woorden. Hij scheen er aan tc twijfelen of hij wel goed verstaan had. Nooit kunt gij mijne vrouw ziju Y Nooit Waarom Y Zjj zweeg. Zij was niet in slaat eene leugen te zeggen. Zij schaamde zich, hem de waarheid meé le deelen. Hij hoog zich over haar heen en vatte eensklaps hare hand. Ze vasthoudende, boog hij zich nog een weinig dieper over haar heen, om le trachten in haar gelaal het antwoord te lezen, dat zij niet geven kon. Zijn eigen gelaal betrok naarmate hij haar langer aan- De ernstige liberale bladen, overtuigd dat het algemeen stemrecht geen kans heeft van lukken, beginnen het accoord der partijen voor te staan Vooruit van Gent die begrijpt hoe lee- lijk de socialisten door de radikalen gaan gefopt worden en ook inziet dat het alge meen stemrecht onmogelijk kan tot stand komen, begint te dreigen en tot oproer aan te hitsen. Het algemeen stemrecht moet er komen tegen wil en dank der burgers ja, komen kost wat kost Ehwel vraagt Vooruilaan de werk lieden, zijt gij gereed tot het uiterste te gaan, op straat te komen en uw recht met de vuist tc veroveren, uw leven le wagen voor de triomf uwer zaak Welke eensgezindheid tusschen de libe rale, radikale en socialistische bondge- loten -»»©sE>CntD,z=^-" De heer De Bruyn, minister van land bouw, heeft eenen maatregel genomen, die onze noorderburen tot nadenken zal brengen hij heeft den invoer van Hol- landsch vee en stalmest verboden, in antwoord op het willekeurig besluit door Holland genomen. Het Hollandsch bestier had inderdaad verboden aan de Belgen, wier weiden aan genen kant der grenzen liggen, déze wei den te bemesten en er hunne beesten te laten grazen. Daar zitten ze nu, aan weerskanten der grenzen tegen elkander te grimmen en elkander te benadeelen Holland is kop- )iggeweest: de Belgisch# landbouwers ïadden het uitgenoodigd hunne stallen te komen zien, en te overtuigen dat er bij hen geene spraak was van ziekte dat het overigens noodig was hunne weiden op Hollandsch gebied te bemesten en er het vee te laten grazen. Al die opmerkingen waren te vergeefs. Hoe het zij, het grootste nadeel zal voor de Zceuwsche boeren zijn doch wij ook zullen er door benadeeld worden, en het ligt in den wensch van iedereen, dat die représailles spoedig mogen ophouden. De Gazette van Eekloo zegt dat het eerste verbod van Holland is uitgegaan dat alle ver'.oogen van Belgeland niets hielpen en men eindelijk tot dien hevigen maatregel is moeten overgaan, dien wij hopen, het wordt herhaald, niet lang in voege zal blijven. Aan den Zeeuwschen kant is er spraak vertoogschriften in de straten van Zeeland rond te zenden, met het doel eeno weder- landsche overeenkomst op den veeartsenij- dienst te bekomen. (Gazelle van Brugge.) Men schrijft aan het Fondsenblad De rogge-oogst heeft altijd allerbest ge staan, en schijnt eenen zeer goeden oogst te zullen geven, als er geene nieuwe te genslagen komen. Het vlas zal echter zeer kort zijn; het had nog zijne lengte niet bereikt als het reeds begon te bloeien; de baver zal zoo kort zijn dal men ze niet zal kunnen bin den, gelijk de landbouwers zeggen. Daarbij ontbreekt het beesten voeder, dat nu zeer overvloedig zou moeten zijn, geheel en al. Tot overmaat van ongeluk heeft de vorst van verleden week groote schade aangericht in de aardappelvelden. Sommigen staan geheel zwart, de top pen van het loof hangen neer als waren zij gekookt. Men ziet ook velden die maar ten deele geraakt zijn; hier een hoek, daar eene ronde of eene halve ronde. Sommige soorten hebben den vorst weerstaan, zoo ziet men akkers waar de eene soort bevrozen is en de andere niet schijnt geleden te hebben. De roode hebben, naar 't schijnt, best weerstaan, ongelukkiglijk plant men inde meeste streken meer witte dan roode. In alle geval zal de aangerichte schade groot zijn, en de hoop onzer landbouwers dat de aanstaande oogst hun zou vergoe den voor de verliezen van den natten zomer van verleden jaar, is weeral groo- telijks teleurgesteld. Ook de stedelingen, die alles moeten koopen, hebben te lijden; het groensel is nooit zoo duur geweest; sedert verleden week is het merkelijk opgeslagen. De nieuwe aardappels; die te Brussel aan 15 cn 20 centiemen te krijgen waren, staan nu weer aan 25 en 30 centiemen. zag Hij begon haar te verdenken cn gaf dit in zijne volgende «oorden te kennen. Er is iets dat u ten mijnen opzichte heeft veran derd. Clara. Iemand heeft u tegen mij ingenomen. Is die iemand ge dwingt mij die vraag te doen een ander man Y Gij hebt het recht niet mij dit te vragen. Hij ging voort, zonder acht te slaan op hetgeen zij tot ticm zegde. Is die andere man tusschen u en mij gekomen Y Ik spreek mijnerzijds open en rond. Wees gij even openhartig. Ik hch gesproken. Ik heb niets meer te zeg gen. Wederom hecrschte cr een oogenblik stille. Zij zag bet vuur. dat in hem brandde, grootcr cn grooter worden Zij voelde hoe hij hare hand al vaster en vas ter omklemde. Hij deed voor de laatste maal een be roep op haar. Iledcdk u. zegde hij, bedenk u voor het te laat is. U«° stilzwijgen helpt u niet. Indien gij blijft weige ren mij tc antwoorden, zal ik uw stilzwijgen als eene bekentenis beschouwen. Verstaat ge my Y lk versta u. Clara llurnham Ik Iaat den spot niet met mij drijven. Clara Duriiham Ik verlang de waarheid te weten. Hebt ge mij bedrogen Y Met de fijne gevoeligheid der vrouw kwetste haar het belecdigendr dier vraag, waarin b|j haar in haar gezicht van ontrouw beschuldigde. M. Wardour ge gaat te ver, door op die wijze Deftig volk. De liberale bla den bekennen nu zei ven dat zij de partij van hot oproer z(jn. Stemt voor de liberalen, zegden de Brusselsclie bladen aan de burgerwach ten, dan zyt ge zeker dezen avond geenen dienst te moeten doen Wanneer de libe ralen winnen, blijft alles rustig, in andere woorden «le liberalen zijn oproermakers wanneer zjj verliezen. Die bekentenis was hier zeker niet noo dig, want iedereen kent do liberale bende maar dit slecht gedrag toi kiesmiddel ge bruiken, dit zou doen twijfelen aan den moeil van burgers, die met het handhaven der orde belast zijn Voor de liberalen stemmen uit vrees voor ruitenbrekcry, dat is het toppunt der menschelijke lafheid. rekenschap van niy te vragen. Ik heb u nooit iets ge zegd wat gelykt naar eene belofte. Driltig viel hij haar in de rede voor zjj iets meer kon zeggen. Ge hebt u in ni'jne afwezigheid verloofd. Uwe woorden getuigen heb uw blik bewijst hetGe zijt verbonden met een ander man Al heb ik mij verbonden, welk recht bebt gij. u daarover te beklagen Y antwoordde zij op vasten toon. Welk recht hebt gy, mijne daden na tc gaan Y De volgende woorden bestierven haar op de lippen. Hij liet hare hand los. Eene merkbare verandering was in dc uitdrukking van zijne oogen zichtbaar eene verandering, die haar de vree&rlijke driften deden zien die zij in hem had opgewekt, /ij las iels in zijne oogen. iets donkers dal haar deed sidderen niet voor haar zelf, maar voor Frank Langzamerhand verdween de donkere kleur uit zijn gelaat. Zijne zware stem ging eensklaps tot een zach- tcn, kalmen toon over, toen hy de woorden tot af scheid sprak Zeg niets meer, Miss Uurnham ge hebt ge- noeh gezegd. Ik heb antwoord oatvangenik kan gaan. Hij zweeg een oogcnblik, cn, haar naderende, legde hij zyne hand op haren arm. Dc tijd kan wellicht komen, zegde hij, dat ik u vergeven zal. Maar wee den man, die mij u ontstolen heefthij zal den dag betreureen, waarop hy u 't eerst ontmoette. Hij wendde zich om en verliet haar. (Wordt voortf«z«t.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1