NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAO VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. IN 'T IJS GEKLEMD Donderdag 30 Juni 1892. 10 centiemen per nummer. 46 Jaar, IV0 2683. Politiek overzicht. Hoe de doofstommen spreken. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRMS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C VAN DE PüTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNON«ENPRIJS Per drukregel, Gewoie 13 centiemen Reklamen fr. l,OtVonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen dei dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door d® Pott •ntvangen, zijn tei last® van den s®h*ld®*aar Cuique suun. AALST, 29 JUNI IS92 Engeland. Gladstone gewond. Nauwelijks is de kiesstrijd in Engeland geopend of hij wordt gekenmerkt door eene aanranding, in den aard van diegene waarvan Parnell het voorwerp was ver leden jaar. En, hoe ongelooflijk het ook schijne, die aanranding was gericht tegen Gladstone, 't is te zeggen, tegen den popu- lairsten man in het Vereenigd Koninkrijk. Zaterdag was Gladstone naar Chester vertrokken om aldaar het woord te voe ren, op de meeting van den liberalen can- didaat. Op het oogenblik dat zijn rijtuig voorbij den liberalen Club reed, werd een hard voorwerp geworpen, dal hem in volle aangezicht trof en hem aan het oog ver wondde. De verontweerdigde bevolking heeft den beroemden grijsaard eene onbe schrijflijke ovatie gebracht. Ofschoon hij overvloedig bloedde, drong Gladstone aan om het woord te voeren op de meeting en sprak een uur lang. 't Is Enkel na de vergadering dat de grand old man er in toestemde naar den oog meester te gaan. Ondertusschen had men kunnen vast stellen dat Gladstone was gewond door eene korst steenhard brood.met krachtige hand door de vrouw van eenen werkman geworpen.De wond bestaat in eene breede snede van het hoornvlies (oppervlakte der oog), eene krap aan den oogappel en eene schram op de kaak. De oogmeester heeft de beste zorgen aanbevolen. In zijn kasteel te Hawarden teruggekeerd heeft de 82jarige Staatsman evenwel het voornemen uitgedrukt zijnen kiesveldlocht in Schotland te beginnen. Zonderling feitgeen enkele aanhou ding had plaats, ten gevolge van dezen laffen aanslag tegen een der britsche na tionale beroemdheden. De openbare meening heeft reeds recht gepleegd over deze aanranding tot ge tuige het volgende incident, dat in City Tempte plaats had, waar eene talrijke menigte was saamgestroomd om den be roemden amerikaanschen predikant Ta- mage te hooren. Dominee Parker kondigde aan dat Gladstone schandelijk was aangerand te Chester hij noemde dit feit eene laffe daad en vroeg aan allen,die zijne meening deelden, recht te staan. Heel de vergade ring stond recht. M. Tamage schandvlekte de aanranding en zegde dat die eerlooze daad weerklank hebben zou, zelfs aan gene zijde van den oceaan. In Engeland is het een troef te meer in de kaarten der liberalen. Een telegram van M. Herbert Glad stone meldt dat de genezing van het oog zyns vaders goeden vooruitgang doet. De wonde is licht en er is geene ontsteking. De algemeene gezondheidstoestand van Gladstone is voldoende. Londen, 27 juni. Al de conservatieve dagbladen betreu ren de beleediging, waarvan M.Gladstone het voorwerp was zij betuigen al hunne deelneming en hopen dat het ongeval geen beletsel zal zijn voor zijnen kicsvcldtocht. Vereenigde-Staten. Candidatuur Cleveland. Er komen thans volledige inlichtingen over de zittingen der demo cratische conventie te Chicago. Betreffende de handelingen valt aan de telegrafische berichten weinig toe te voe gen. De beraadslaging over de candidaten s kort geweest, maar rumoerig. De aan hangers van Hill trachtten door lawaai te maken, wat hun aan aantal ont- irak, en onder de lievigsten bemerkt men eene politiekeresdoktor Maria Walker, die van hare sekse wel het uiterlijk zij draagt raannekleeren maar niet de aandoenlijkheid verloochende. Op haren stool staande en wuivende met haren zak doek schreeuwde zij voortdurend voor gouverneur Hill. Het baatte echter niets. De drang naar Cleveland was overweldigend. Nadat hij bij de eerste stemming 617 stemmen op zich vereenigd had,werd het gebruikelijke voorstel gedaan om nu de candidaatstel- ling eenparig te doen plaats hebben. Toen dit geschiedde,deden ook de New-Yorkers mede. Tot toelichting der stemmencijfers op de beide conventièn is het nutiig op te merken, dat uit iederen Staat wordt afge- veerdigd het dubbel van het cijfer der congres- en senaatsleden, die voor den Staat zitting hebben. Het totaal was te Chicago 910. Onder al de vergaderingen, die uit alle streken van de wereld gehouden geweest zijn ter gelegenheid der laatste algemeene tentoonstelling te Parijs, was deze der doofstommen ongetwijfeld een der zeld zaamste. Hun congres ging open den 10 juli,in het gemeentehuis van het 6C arron dissement. Zulk een congres was nog nooit te zien geweest. Wel is waar, hadden zich ver scheidene binnenlandsche en algemeene bijeenkomsten bezig gehouden met de kwestie der doofstommen; onder anderen het congres van Milanen in 1880, dat zulke vruchtbare gevolgen had. Maar die vergaderingen bestonden gemeenlijk maar uit geneesheeren, leeraars en huishoud kundigen, die allen hoorden en spraken. De doof-stommen waren daar maar aan wezig als getuigen of onderwerpen, en geenszins als uitvoerders. 5" Vervolg. Neen Hij is hier Hij is in onze nabijheid Den gcheelen nacht heeft een voorgevoel 't mij gezegd: Krank en Richard Wardour zullen elkaar ontmoe ten. Maar, mijn kind waaraan denkl ge f Zij ken nen elkaar in 1 geheel niet. Er zal iets gebeuren waardoor ze elkander zullen leeren kennen. Ik gevoel hetik weet hetZij 2Ullen elkaar ontmoeten eéu doodelijke strijd zal tusschen ben ontstaan en dat allés om mijne laakbare han delwijze. O, Lucv waarom heb ik uwen raad liet opgevolgd Hoe kon ik zoo dwaas zijn. Frank te too- nen dat ik hem beminde Gaat ge naar de landings plaats Ik ben gereed ik moet met u meegaan. Daar is geen denken aan, Clara. Aan de haven zal liet vol en druk z(jn. Gij zijt niet sterk genoeg om het te kunnen verdragen. Ik zal niet lang wegblijven. Wacht totdat ik terugkom. Ik moet en wil met u gaan Vol Hij zal onder de menigte zgn Druk In die drukte zal hij Frank weten op te sporen Eischt niet van mij dat ik wacht. >u zinneloos worden als ik wachten moest. Ik zal geen oogenblik rust hebben, voor dat ik Frank met mijn eigen oogen veilig in de boot heb zien stappen, die hem naar zijn schip zal brengen Ge hebt uwen hoed reeds op waar wachten wij dan op Kom, ga meé, ot ik ga alleen. Zie maar eens op de penduul Wij hebben geen oogenblik meer te verliezen. Er viel niet met haar te rcdenecren. Mevrouw Crayford gaf toe. De beide vrouwen verlieten samen bet huis. Zooals Mevrouw Crayford voorspeld had, hadden zich op de landingsplaats eene grootc menigte toe schouwers verzameld. Niet alleen de vrienden en be trekkingen van dc verlrckkenden, maar ook vele ande ren wilden getuigen z||n van het uitzeilen der schepen. Clara zag vreesachtig om zich heen naar de vreemde gezichten van de menigtehare oogen zochten het eene gelaat, dat zg vreesde te zien, maar zij vonden het niet Zoo zwak waren hare zenuwen, dat zij een kreet van schrik slaakte, toen zij plotseling de stem van Frank achter zich hoorde. Dc booten van de Zeemeeuw wachten, zegde hjj. Ik moet paan, lieveling. Wat ziet ge er bleek uit, Clara 1 Zijt ge niet wel Zij antwoordde niet. Zij ondervroeg hem met ge jaagde blikken en bevende lippen. Ditmaal ging het zoo niet. Het congres werd ingericht zonder de minste vreemde medewerking, door de Association Amicale des Sourds Muets wier leden 3 of 4 uitgezonderd, zoo stom zijn als visschen en zoo doof als potten. De voorzitter, de heer de Suzon, is zelf een doof-stomme; maar zooals hij is, zijn er weinig, aangezien hij zonder slag of stoot, het diploma van doktoor in weten schappen bekomen heeft. Welnu, over eenigen tijd waren zij daar meer dan 200, van alle standen, uit alle landen, van de vier hoeken der wereld, ter gelegenheid van den verjaardag dei- dood van Abt de l'Epee 'juli 1789). Ook zij vierden het honderdjarig jubelfeest van hunne revolutie. Hunne broeders van Parijs stonden ze aan alle statiën af te wachten, om hen tot tolken en geleiders te dienen. Verschei dene dagen Tang hebben zij over hunne zaken geredekaveld, sprekende met eene volmaaktheid van gebaren, welke hen de beste predikanten en tooneelspelers benij den zouden. Wat zij gebabbeld, geëten, gedronken, jezondheden voorgehouden hebben, is )ijna ongelooflijk. Do belangrijkste en vu rigste kwestiën hebben zij ten gronde toe nagevorst en uitgepluisd, in hunne taal, die alleenlijk uit de beweging der handen en de gebaren van het gelaat bestaat. Ook mag men heden zeggen dat de dooven hooren en de stommen spreken. Vele lieden zijn in het gedacht dat de tomheid voortkomt uit eene beschadiging of onvolmaaktheid der stem werktuigen. Dat is valsch. De doofheid is de oorzaak der stomheid; men is enkel stom omdat men doof is. Een kind dat doof van ge boorte is, of dat van zijne jongste jaren af doof wordt, gevoelt niet den minsten nood van klanken te uiten, vermits hy daarvan niet meer gedacht heeft dan een blinde van de kleuren. De keelgeroepen en de onduidelijke klanken die het min of meer voorbrengt, wekken in zijn geweten geene andere ge voelens aan, dan deze van eene duistere streving der spieren; de volwassen persoon zelve, die bij ongeluk het gehoor verliest, zou ook ophouden van met de anderen te kunnen in betrekking staan, ware het niet dat, op het oogenblik van het onge val, de oefening hunner stemtuigen reeds volmaakt is, en dat het brein, de tong en de keel eenen onbetwistbaren plooi aan genomen hebben. Kon men den doof-stom- me het gehoor teruggeven, zoo bekwam hij de spraak terug. Van eenen anderen kant bewijst de on dervinding, dat de spraak uit twee ver- schillige werkingen bestaatuit bewegin gen en uit geluiden. De bewegingen be hoeven de werkingen der oor niet omge- vat te zijn daartoe is het oog genoegzaam. Wat de geluiden aangaat, zij veroorzaken in de lucht waar zij geuit worden, eene reeks schuddingen en trillingen, die voor het gevoel vatbaar zijn. Involgens heeft de stom-doove het mid del om gezamentlijk door het gezicht en het govoel, de uitdrukking te vatten van de gesprokene taal. Men is er zelfs in ge lukt, oin eenige beginsels van de spraak te leeren, door bet gevoel alleen, aan kin deren die doof, stom en blind waren. De doofstomme, als hem eene bijzondere gelieflijke oefening opgelegd is, wordt weldra ongelooflijk ervaren om die snelle bewegingen te vatten, die om zoo te zeg gen, eene zichtbare uitdrukking zijn van het geluid, en als het uitwendig leven van de spraak. Hij raadt de woorden en de spreekwij zen tot in hunnen innerlijksten zin, door de trekkingen van den mond, de trillin gen van de keel, den glans der oogen en de kracht van het geblaas. Hij kan, zoo men zegt, op de lippen lezen, en hij bezit het wonderlijk vermo gen van een stil gesprek te kunnen ver staan op de enkele voorwaarde dat hij klaar ziet. Blaast men het licht uit, het is gedaan. Hij zou zoowel eene goede volksverte genwoordiger zijn dan een ander, die eene geslepene tong heeft. Daar is dus geen beletsel dat hij spreke. Als hy de geluiden leert lezen, leert hij ze ook uiten. De bewegingen die hij kan vatten, kan hij ook uitvoeren met de klanken die ze vergezellen. De aanwinning en de inning van de spraak gaan te zamen, daar zij wederkeerig van elkander afhangen. De doof-stomme spreekt zonder zich zeiven te hooren. Zijne stem is kleurloos, eentoonig, zingend en onaangenaam maar toch hij spreekt en dat is het voor naamste- De koning heeft over eenigen tijd den pater provinciaal der Jezu'iten in bijzon der gehoor ortvangen. Z. M. bedankte hem vurig voor het aandeel dat die gees telijken gaan nemen, aan de bekeering van den Congo. De koning verzekerde den pater provin ciaal van zijne verkleefdheid aan het ge zelschap, en zegde hem dal, zoo ooit de godvruchtige volgelingen van den H. Ignacius van Loyola in België verontrust en bedreigd werden, zij bij bem altijd ge negenheid en bescherming zouden vinden. Nieuwe minister. Het is eene besliste zaak dat de heer hertog d'Ursel, senateur van Mechelen, minister van buitenlandsche zaken zal benoemd worden. KLiesUronijk.— Het wordt meer en meer bevestigd dat er te Charleroi acht stembrieven ten voordeele van M. Mis- sonne, willekeurig werden vernietigd. Is u iels overkomen, Frank iels ongewoons Frank lachte om die vreemde vraag. Iets ongewoons herhaalde hij. Niets voor zoo ver ik weet behalve dat ik nu naar de IJszee onder zeil 'ga. Dit is iets ongewoons, zou ik zeggen vindt ge niet T - Heeft iemand met u gesproken, sedert gisteren avond 1 Heell niet een vreemdeling u langs de straa1 gevolgd 1 Frank zag, stom van verbazing, Mevrouw Crayford aan. Wat ter wereld bedoelt ze toch Mevrouw Crayford was ijlings met een antwoord bij dc hand, dat haar op 't oogenblik inviel. Gelooft gij aan droomen, Frank Natuurlijk nietClara heeft over u gedroomd, en Clara is dwaas genoeg om aan droomen te gelooven. Dat is de ge- heele zaak 't is dc moeite niet wcerd er over te spre ken. Hoor zij roepen u. Zeg haar vaarwel, anders komt g(j te laat. Frank vatte Clara's hand. Langen tijd daarna, in de donkere dagen en sombere nachten in de poolstreken, herinnerde hij zich hoe koud en ongevoelig har* hand in de zijne had gelegen. Moed geval, Clara, zegde hij opgeruimd, eene zeemansvrouw moet zicli aan het afscheid gewennen. De tijd zal snel voorbijvliegen. Vaarwel,mijn lieveling I vaarwel, mijne vrouw Hij kuste de koude hand voor 't laatst wie weet voor hoelang staarde bij in haar bleek en schoon gelaat. Zij bemint mijdacht hij wat doet haar 't afscheid wee Nog hield hjj hare hand valt hij zou nog langer hebben blijven toeven, indien Me vrouw Craylord niet wijselijk alle betuigingen had laten varen en hem had weggetrokken. Dc beide dames volgden hem op eenen afstand door de menigte en zagen hem in de boot stappen. De rie men streken over 't water. Frank wuifde met zijne klak Clara toe. Nog een oogenblik en de boot werd door een ten anker liggend schip aan t oog onlirok- ken. Zij hadden hein voor het laatst gezien op zijn tocht naar de ijsvelden Geen Richard Wardour in de boot, sprak Me vrouw Crayford. Geen Richard Wardour aan wal. Laat u dit tot les zijn. lieve. Wees nu nooit meer zoo dwaas om aan voorgevoelens te gelooven. Clara bleef nog met achterdochtige oogen rood zich heen zien. Zijl ge nog niet tevreden 1 vroeg MeTrouw Cray ford. Neen, antwoordde Clara. Ik ben nog niet ge rust Hoe ziet ge nog naar hem uit T Dit is waar lijk al te zot Daar komt mijn man aan. Ik zal hem verzoeken een rijtuig te nemen om u naar huis te brengen. Clara ging een paar stappen achteruit. Ik wil niet in den weg staan, Lucy, terwijl gij ondanks de protestatiën van den katho lieken getuige. De Volkskamer zal uitgenoodigd wor den om de kieswerkzaamheden te Char leroi eens van nabij te onderzoeken. Het lijdt geen twijfel of de Kamer zal deze acht stemmen geldig verklaren,want de onrechtveerdigheid ware al te groot. Aldus zou M. Missonne 6 stemmen meer hebben bekomen als zijnen liberalen tegen strever en de ware gekozene zijn. Hoe eerlijk Weet ge, geëer de lezers welk wapen de zoo eerlijke libe ralen, te Nijvel tegen minister de Burlet gebruikt hebben Men verweet hem dat hij een Vlaming was, een flamingantdie medegewerkt had tot het aankoopen van 't lokaal der Vlaamsche Akademie. Ziehier wat die zoo eerlijke en zoo ver draagzame liberalen hebben aangeplakt Waalsche kiezers Zult gij stemmen voor den flamin gant de Burlet die Vlaamsche redevoerin gen gaat uitspreken in den Vlaamschen theater, en die eene kandidatuur heelt nagejaagd te Antwerpen en Turnhout waar men hem niet gewild heeft Wilt gij wat de Vlamingen niet wil len Die Waalsche liberalen wilden zich op M. de Burlet wreken, omdat hy de Vlaamsche taal machtig is.Geen Vlaamsch kennen is dus een liberale titel 1 De Chronique trekt in het gevecht tus schen de gewapende macht met eenige werklieden, te Brussel, partij voor deze laats ten. Dit begrijpt men. Het blad ondersteunt de zangers der Marseillaise en de schreeuwers tegen gouvernement en koning.... De socialisten liggen te Antwerpen erg overhoop. Maandag is er een oproep ver schenen,in welken de afgescheurden Edw. Anseele uitdaagden zich te komen verant woorden over verschillende feiten 1° van broodroof en tyrannic der Myn- heeren van de Vrije Bakkers 2° par- tijgenootcn, veel onberispelijker en ieve- riger dan zij, zijn met broodroof en uit sluitingen getroffen 3° spreekt men van onregelmatigheden in boeken en kassen, en wie zich dit niet welgevallen moest met geweld, bij miskenning aller regle menten en recht, den mond worden ge snoerd, en zij wie eenigzins onder het bereik dier despoten (vallen), moesten vervolgd en gebroodroofd worden. Volgt eene uitdaginggericht tot An seele, die men verwijt een alweter te zijn met eene inkwisiteurshand, om zich over dit alles te komen rechtveerdigen in eene openbare vergadering, die den 27 juni moest te Antwerpen gehouden wor den. Of Anseele daar verschenen is van uw goeden man afscheid neemt, zegde zg. Ik zal hier blijven wachten Hier wachten En waarop 1 Op iets dat ik misschien nog zien zal. Of op iets dat ik wellicht nog zal hooren. Richard Wardour Richard Wardour. Mevrouw Crayford keerde zioh, zonder te spreken, tot haar man. Er viel niets te doen aan de inbeelding van Clara. De booten van de Zwerver namen de plaats aan den havekant in, zoocven door de booten van de Zeemeeuw verlaten. Een vroolijk gejuich, dat uit de buitenste rijen der omstanders oprees, kondigde de aankomst van den commandant der expeditie aan. Kapitein Helding verscheen, en zag rechts en links nsar zijn eersten luitenant uit. Toen hij Crayford Mj zjjne vrouw zag staan, maakte de kapitein met de meeste beleefdheid zijne verontschuldiging, dat h(j hen stoorde Een minuut moet hij aan zijne plichten wijden, mevrouw Crayford, en dan moogt ge hem nog een half uurtje bij u houden. Niet de kapitein, lieve Mevrouw, maar de Noordpool-cxpeditie is de schuld dat man en vrouw geicheiden worden. Ware ik in de plaats vin Crayford, dan bad ik Taan de vrijgezellen overgelaten de noord-westelijke doorvaart te gaan opsporen en zon ik zelf bij u thuis gebleven zgn (Wordt voortfeaet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1