Zondag 5 Juli 1892. 10 centiemen per nummer. 16u Jaar N. 2680. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. IN 'T IJS GEKLEMD Politiek overzicht. Het werk Laubespin te Parijs. Hoe men anarchist wordt. Een en ander. DE DENDER-BODE. ARONNEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. l)e prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. IVNOi\E1VPRIJS Per drukregel, Gewoae 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitanliën door de Pest ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Guique suum. AALST, 2 JULI 1*92 Duitschland. De Bismarck-betoo- gingen. De walgelijke Bismarck-ver- goding te Munchen, Augsburg, Wurzburg en Kissingen,waarbij de pruisisch-gezinde Beieren, in strijd met alle vaderlandslie vende weerdigheid, den nijdigen Reichs- nörgler drie dagen lang karakterloos hebben toegejuicht, komt eindelijk tot bedaren aubaden en seredades, burge meesterstoespraken eerepunch - aan bied i n- gen, Wacht-am-Rhein-gebm\ en inter views zijn voorbij, ofschoon van het laat ste artikel nogal eens herhalingen te vreezen zijn I In een blijkbaar officieus (door Caprivi geïnspireerd) opstel van de Nordd. Allg. Ztg., als hootdartikel geplaatst, wordt krachtig protest nangeteekend tegen de aanvallen van B'smarck.in het door dezen te Weenen gehouden gesprek over Capri- vi's buitenlandsche staatkunde, voorna melijk wat Rusland betreft. Het verwijt dat de buitenlandsche poli tiek niet meer wordt geleid in het belang van het land, maar naar persoonlijke nei gingen en gevoelens, grenst, zegt de Nordd., aan landverraad. - Minst ge nomen had de regeering niet om ziclizelve, maar om der wille van het rijk, mogen verwachten dat voor dergelijke aanvallen, tegenover het binnen- en buitenland - feiten waren aangevoerd.De regeering zou door het openbaar maken van stuk ken, welke aan het departement van bui tenlandsche zaken berusten, zich tegen deze in duisternis gehulde aanvallen kun- ven verdedigen, en zoowel het binnen- als het buitenland aldus in staat stellen een op degelijke gronden rustend oordeel te vellen. Maar dergelijke openbaring is onmoge lijk, wegens de buitenlandsche personen en regeeringen, welke in die stukken ter sprake worden gebracht. De tegenwoor dige regeering ziet het oordeel der ge schiedenis met gerustheid te gemoetzij vreest hare critiek niet. Zij laat menigen aanval thans met stilzwijgen voorbijgaan, niet uit vrees voor openbare behandeling, maar uit overweging van hetgeen, naar hare opvatting, de belangen van het rijk vorderen. Een weerdige afstraffing voor den een maal grooten Bismarck, die thans klein genoeg is om uit ngd zijnen verdienstelij ken opvolger te beschimpen en zijn eigen vaderland voor het buitenland te ont eer en! Intusschen heeft de onverbeterlijke Nörgler alweer in de Westdeutsche Allg. Ztg. een nieuwen aanval legen Caprivi gericht, welk blad namelijk een schier ongelooflijk relaas bevat van 'tgeen Bismarck onlangs te Friedricheruhe tot eenen gast gezegd zou hebben over Caprivi en diens onbekwame politiek. Toen hij zelf Caprivi den keizer als op volger had aanbevolen, had hij nog aan 6e Vervolg. Na deze ruw beleefde verontschuldiging gemaakt te hebben, trok kapitein Helding zijnen luitenant een paar stappen terzji, en wel toevallig in eene richting, waardoor de beide officieren dicht de plaats naderden waar Clara stond Zoowel de kapitein als de luitenant waren te veel verdiept in de bespreking van ambtsza ken dan dat zg haar opmerkten. Noch de een noch de andere had het flauwste vermoeden, dat zij hun ge sprek boorde of kon hooren. Hebt gij mijnen brief dezen morgend ontvangen? begon de kapitein. Zeker, kapitein Helding anders zou ik nu reeds lang aan boord zijn geweest. Ik zal zelf naar boord gaan, vervolgde de kapi tein. Maar u moet ik verzoeken nog oen half uur uwe boot te laten wachten. Ge zult dan nog eene poos lan ger bij nwe vrouw kunnen blijven. Daar dacht ik ook al aan, Crayford. Ik ben u zeer verplicht, kapitein. Maar er zal zeker wel een andere reden zjjn, die u noopt den ge wonen loop van zaken te veranderen en den luitenant geen ongenade gedacht, maar slechts ge meend, dat na zijne dood een vastberaden, doortastend generaal best te pas zou kun nen komen. Maar hij had zich vergist, Caprivi was erg tegengevallen en geheel onbekwaam gebleken, vooral door zijne houding tegenover Rusland der zake van de Polen, enz. enz. Waarschijnlijke vervolgingen tegen den oud-kanselier Bismarck heefl nu weèr geheel Duitschland overhoop gezet, eerst door zijne reis naar Weenen, nu door de openbaarmaking van zijne ziens wijze over zijnen opvolger von Caprivi. 't Is bij middel der Allg. Westdeutsche Zcit. dat de oud-kanselier ditmaal zijne gedachten in de wereld heeft gezonden. Men leest in dit blad, onder andere het volgende Omtrent Caprivi heb ik mij totaal vergist, wat mij niet dikwijls is gebeurd. Tot destijds (1890) had ik voor zijne per soonlijkheid altijd sympathie gevoeld maar toen ik zijne eerste redevoeringen als minister-president en als rijkskanselier had gelezen, waarin hij lang en breed uit weidde over allerlei dingen, die niets ter zake deden en door niemand werden be streden, zag ik hoe ik mij had vergist. Gelijk mij later werd verhaald, had de keizer reeds destijds Caprivi uit Hannover doen ontbieden en buiten mijn weten met hem onderhandeld. Lang voordat de keizer mg ronduit liet sommeeren, mijn ontslag te vragen, hetgeen ik weigerde te doen en waarom trent ik lijdelijken tegenstand bood, heeft hij, op grond van mijne gezondheid te willen ontzien, mij uit Berlijn en uit don samenhang van zaken verwijderd gehou den. Het was mij volstrekt geen behoefte of wensch, dat ik dikwijls zoo lang uit Berlijn afwezig was. Daarop volgt nu een breedvoerig ver toog, om te bewijzen dat Caprivi alleen de schuld is van de scheuring met Rus land misgrepen in de binnenlandsche, fouten in de buitenlandsche politiek, zie daar scheering en inslag van Caprivi's beheer. Het is voor dees arlikel dat de Nord- deutsche vraagt dat Bismarck wegens landverraad worde vervolgd. Frankrijk. De Paus en de repu bliek. De Figaro deelt eenen brief mee van den Paus aan Mgr. den bisschop van Grenoble. De Paus is gelukkig, dat vele katholie ken naar zijn woord luisteren,doch hij be treurt dat anderen, ofschoon vurig katho liek, het Hoofd der Kerk niet aanhooren, inbrengende dat er hier politieke kwesties in 't spel zijn. Tegenover hen herhaalt de Paus al zijne vroegere aanbevelingen. Als er iemand recht heeft aan de katholieken te zeggen wat zij moeten doen. in 't belang van den godsdienst, dan is het wel de Paus. aan wal te laten, nadat de kapitein reeds aan boord Goed begrepen er is ook een andere reden. Ik wensch dat ge wachten zult op eenen vrijwilliger, die zich daareven bij ons heeft gevoegd. Een vrijwilliger I Ja hij moest in allerijl nog voor zijne uitrusting zorgen en zal dus waarschijnlijk een half uur later komen. Die aanmonstering is zeker plotseling geschied, n'ct waar Zeker, zeer plotseling. En neem mij niet kwalijk 't is wel wat vreemd (op 't punt van vertrekken) de schepen te laten wachten op één man. Ook daarin hebt ge gelijk. Maar een man, die weerd is mee te gaan, is ook weerd om op te wachten. Aan alle klimaten en alle vermoeienissen gewend een sterke kerel, een scherpzinnige kciel kortom, een uitmuntend officier. Ik ken hem door eu door, anders zou ik hem niet aangenomcu hebben. Het land heeft niet te klagen over de werkzaamheid van mijn nieuwen vigwiiliger, Crayford. Gisteren eerst is hg van een verre reis teruggekeerd. Gisteren eerst van eene verre reis terug gekeerd En nu meldt hij zich aan, om taan de N'oordpool-expeditie deel te nemen Ge verwandert mij. Dat geloof ik geeme Gij kunt niet meer ver- In onze zoo troebele en droevige tijden wanneer het lot van den werkman zoo bekrompen en betreurensweerdig is, slaat het hert met genoegen stil bij al de proef nemingen der liefdadigheid oin in sombere maatschappelijke toestanden licht en ver zachting te brengen. Reeds lang heeft men bestatigd dat de offlcieele philantrophie niets dan slechte gevolgen heeft, den on dersteunde alle wilskracht ontneemt en zijn zedelijk peil verlaagt Vandaag wordt hij uit bijnaal de huishoudkundige werken verbannen en die schrgvers welke ze aan nemen, aanzien ze als eene pijnlijke noodwendigheid. De gevolgen der privaate liefdadigheid, door andere en hoogere ge voelens ingegeven, heeft dezelfde betreur- nisvolle gevolgen niet, maar zou zich enkel in 't algemeen het best tot de onver mogende voor 't werk bepalen terwijl oogenblikkelijke werkeloozen langs een anderen kant moeten heropgebeurd wor den. Edele zielen, geen ander gehoor geven de dan aan de stem hunner zelfopoffering en menschlievendheid, hadden op dit vraagstuk nagedacht en eene eenvoudige kloosterzuster van Parijs, Zuster Maria- Antonia, zette al haar streven daarop toe oin hare beproefde geslachtsgenootcn, op zoek naar eene vaste stelling, door werk te ondersteunen. Haar streven wierd met den besten uit slag bekroond en welhaast kon zij eene voorbijgaande bezigheid bezorgen aan jonge werklooze meisjes, bezigheid die hen toeliet in hunne noodwendigheden te voorzien tot dat eene betere gelegenheid zich voordeed. Dit was voor haar liefderijk hert niet genoeg en tevreden wou zij niet zijn zoo lang zij aan de mannelijke werklieden, die werkeloos in de straten van Parijs rond- zwerfden, van moedeloosheid en wanhoop niet had gered. Uil haar streven is het werk Laubespin ontstaan, zoo gehoeten om de vrijgevig heid te beloon en des graven van dien naam,die nooit afwezig is daar waar goede werken verricht worden. Dit liefdadig huis waar werkeloozen tijdelijk opgenomen worden, is gelegen te Anteuil, 51,Avenue de Versailles. Men ge bruikt ze om matrassen te slaan, aan grol timmerwerk, bijzonder aan 't vervaardi gen van verzendingskassei», en ook om zekere bestellingen te doen Zg verdienen zoo '25 centiemen per uur, dus op 8 uren 2 fr. In het huis zelve nemen zij het eet maal. Des 's avonds keeren de getrouwden huiswaarts de anderen worden in nabu rige familiën geherbergd tegen eentge centiemen per nacht. Gedurende den dag hebben zij eenigen vrijen tijd om zich vasten arbeid te zoeken; ook streeft het buis er na ze daarin zoo behulpzaam te zijn als mogelijk is. rast zijn dan ik was, toen hij zich bjj mij in mijn hotel aanmeldde en mij zijn verlangen te kennen gaf. Maar beste vriend, zei ik. ge zjjt pas thuis geaomen. Hebt ge al genoeg van uwe vrijheid, na een paar uren er van genoten te hebben Zijn antwoord deed mij ontstellen. Hij zegde Ik ben mijn leven moede, mijnheer. Ik ben thuis gekomen en werd verwelkomd op eene wij/.e, die mg 't harl heeft gebroken Als ik gcenc redding vind in afwezigheid en moeite, vollen arbeid, ben ik een verloren man. Wilt gij mg in mijne redding helpen Zieda-r, Crayford, woord voor J woord wat hij tot mij zegde. Hebt ge hem niet gevraagd verdere uitleggingen te geven Wel neen Ik weet wat hij weerd is en ik nam den armen kerel terstond aan, zonder hem met meer vragen lastig te vallen. Uitlegging was waarlijk ook niet noodig. Üc feiten spreken voor zichzelven in dit geval. 'I Is de oude geschiedenis, mijn beste vriend Natuurlijk is er eene vrouw bij in 't spel Mevrouw Crayford, die zoo geduldig als zij kon, de terugkomst van haren man stond at te wachten, schrikte, toen zij eensklaps eene hand op haren schou der voelde leggen. Zjj keek om en zag Clara in 't ge laat. Haar eerste gevoel van verwondering veranderde in 't volgend oogenMik in ontsteltenis. Clara beefde van 't hoofd tot de voeten. Wat deert u Waardoor zgl ge zoo geschrikt, lieve 1 Welk goed op dien weg wordt gesticht, is onberekenbaar en komt duidelijk uit door het getal der geholpen personen, dat van november 1890 lot 15 mei 1891 het ronde cijfer van 4521 dedraagt. De voorzitter van dit werk is de markies de Vocqué, de schijver M. Leo Lefebvre, die den schoonen volzin uit zijn verslag over de werkzaamheden Wij moeten de menschheid bijzonder beminnen in hen die lijden - «als richtsnoer van zijn gedrag heeft «tangenomen Het maatschappelijk vraagstuk is zeer ingewikkeld; vele wegen leiden tot eene gedeeltelijke oplossing, dragen veel bij tot de ontknooping van den maatschappol ij - ken strijd. Al die wegen moeten worden opgezocht cn bewandeld en het woord moet bewaarheid worden van een oud afgeveerdigde in Frankrijk, in eene schit terende redevoering bet mag niet zijn dat de 20rt* eeuw een inensch hulpeloos lijden ziet of van honger vergaan. - Ravachol, de beruchte anarchist en moordenaar,verscheen dezer laatste dagen voor het Assisenhof te Montbrisson, onder beschuldiging van vgfdubbelen manslag, grafonteering of schennis, diefstal cn brandstichting. In "t procesverbaal van 't verhoor op April 11. voor den onderzoeksrechter Athalin, treft men 't verhaal aan door den beschuldigde anarchist zeiven gedaan van zijn leven, zijne misdaden en poli tieke strevingen: Mijne moeder, zegt Ravachol, die katholiek was, heeft mij in haar geloof groot gebracht. In mijne jongelingsjaren woonde ik zonder er toe gedwongen te zijn de diensten in de kerken regelmatig bij. Ik geloofde dan vastelijk wat mijne ouders en de priesters mij geleerd had den. Ik geloofde in God, en aan een twee de leven na de dood, aan de belooningcn en straffen in een ander leven. Te midden van de boeren, in mijn her dersleven,versterkte mgn geloof. Op zeke ren dag kreeg ik lust naar de lezing. De roman van Kugeen Sue de Wandelende jood had reeds eenen diepen indruk op mij gemaakt, wanneer ik voor «altijd aan de dwalingen mijner kinderjaren werd ont rukt door de stem van Paula Minck, die te Saint-Chamond eene anti-klerikale voordracht hield. Andere lezingen, andere voordrachten, eene bijzonderlijk, uitgrsproken door het gemeenteraadslid Chabert, hebben mij de oogen geopend. Ik wilde weten welke gazet de beste geschikt was om mg te onderwijzen. Men duidde mij het socialis tisch blad Le Prolétairc aan. Het eerste nummer dat ik in handen nam, dagtee- kende van den 18 maarthet blad bevatte eene verheerlijking der Commune. Ik was diep bewogen en medegesleept. Ik las ook regelmatig het socialistisch blad Le citoyen de Paris. Lucy Ik heb van hem hooren spreken Alweer die Richard Wardour Weet ge nog wat ik u zegde. Ik heb elk woord verslaan van'I gesprek tusschen kapitein Helding en uw man. Heden moigcnd kwam er iemand hij den kapitein zich aanmelden, om als vrijwilliger dienst te nemen op de Zwerver. De kapitein heefl hem aange nomen. Die man is Richard Wardour I Pat kan niet zijn I 7.gt ge er wel zeker van Hebt ge kapitein Helding zijnen naam hooren noc. Neen. Hoe weet gij dan dat het Richard Wardour is Vraag mij niets Ik ben er zoo zeker van als ik hier sta Zij gaan samen heen zij zullen elkander ontmoeten, de twee mannen de eene, die mij vil trouwen cn We andere, wiens hart ik gebroken heb Uw v orgevoel heef»zich niet bewaarheid, Clara! Dc twee mannen hebben elkander, hier niet ontmoet en 't is niet denkbaar dat zij malkander elders zul len ontmoeten. Zg zijn op twee verschillende schepen. Frank behoort tol de Zeemeeuw en Wardour tot de Zwerrer. Zie, kapitein Helding heeft uitgesproken- Mijn man komt naar hier. Ik moet zekerheid hebben. Ik zal 'l hem vragen. Luitenant Crayford keerde nair zijne vrouw terug. Zij sprak hem terstond aan. William I hebt gij een nieuwen vrijwilliger, die met de Zwerver méégaat Een vorwer trok mij meè in eenen kring van sociale studie te Saint-Chamond. Daar hoorde ik verscheidene socialistische sprekers. Ik was in den beginne collectivist, vij andig gezind aan de anarchie, maar in rijper overleg werd ik langzamerhand tot het anarchism gedreven. Ik was dan 25 tot 20 jaar oud. Ziedaar tot waar het vei lies van geloof en godsdienst den menseh brengen kan. Ravachol was in hel R. K. Geloof op gevoed hij volbracht stiptelijk zijne godsdienstige plichten en zoolang hij in deze gevoelens bleef volherden, was zijne levenswandel onberispelijk, eerlijk en braaf. Doch later komt de verleiding. Hal vengn der slechte lezingen en der godde- looze redevoeringen vergiftigden zijn hart en geest, en weldra begaf hij zich met reuzenstappen op den weg des verderfs en der dwalingen. Vooreerst was hij collectivist, gelijk de socialisten hier te lande, doch ging wel dra naar 't kamp der anarchisten over, 't is te zeggen, naar de brandstichters, dieven- en moordenaarsbende. En nu, welk is,bij Ravachol.de eerste oor zaak geweest van 't verlies van zijn geloof 't welk hem tot z'gne akelige euveldaden voerde Hij zelve zegt het ons het lezen van zedelooze schriften, zooais de romans van vuiltong Eugcen Sue, het lezen van soci alistische gazetten, het bijwonen van voordrachton en redevoeringen waarin men de Godheid verloochent, den R. K. Godsdienst bespot en do priesters en kloosterlingen lastert en beleedigt, waar in de zoo verderfeleke socialitische en anarchistische leerstelsels worden aange- predikt, en, als alleen bekwaam om den mensch gelukkig te maken,voorgehouden. De levensgeschiedenis van dezen ellen deling bevestigt eens te meer dat de R. K. Godsdienst eene waarborg is van orde, zedelijkheid en eerlijkheid, de sterkste teugel om alle kwade driften van het menschelijk hert te bedwingen. De mensch die de vreeze Gods verloren heeft, is tol alles in staal. En hoe zou het anders kunnen wezen T Als de mensch niet meer gelooft noch aan God noch aan zijn gebod, noch aan het leven hierna waar liet goede zal be loond en het kwade gestraft worden, in andere woorden, wanneer hij meent dat er geen God bestaat, dat na de dood alles dood is, waarom zou hg dan niet trachten zooveel mogelijk van het aardsche leven te genieten Waarom zou hij zijnen inge boren drift naar rijkdom, wellusten en genietingen beteugelen En indien hij zijnen drift niet beteugelt, wat wederhoudt hem van moorden en branden om datgene te kunnen rooven dat hem die rijkdom, die wellusten, die ge nietingen moet verschaffen Wat hebt gij' mijn gesprek met den kapitein af geluisterd 1 Ik wcnschtc rijnen naam te weten. Hoe is 't mogelijk dat gij hebt kunnen hooren wal wjj met elkander besproken hebben. Zijn naam heeft de kapitein u zijnen naam niet grnoemd 1 Wind u toch niet zoo op, lieve Zie eens a.m, ge zijtook al opgewonden, Miss üurnham. Dc nieuwe vrijwilliger is teeuemaal een vreemdeling voor ons. Hier is zijn naam de laatste i>p de scheepsrol. Mevrouw Crayford trok de rol uit de hand van haar cchlhenoot en las den naam Richaid Wardour. VI. Vaarw el Engeland Vaarwel bewoonde cn beschaaf de streken der aarde. Twe# jaar zijn voorbij geguan, sinds de reizigers de vaderlandschc haven uitzeilden. De onderneming is mislukt de Noord pi iol-expcdi tic hectl schipbreuk geleden en is door hel ijs ingcslo'en in de poolzee. De goede schepen Zwerver eu Zeemeeuw iu 'l ijs be klemd, zullen nooit meer dc bruisende golven door klieven. Na van masten en bout ontdaan tc zijn, heeft men dc twee schepen gebruikt om er hutten van tc bouwen, die op 't meest nabijgelegen land zgn opge richt. Het grootste der twee gebouw en,welke nu de schip- Wat geeft het hem aan zijnen eveninensch het leven te ontnemen, als hij hierdoor hoopt zijn geluk te vermeerderen Im mers hij moet genieten in dees leven an ders is 't mis, volgens hem Neen, niets kan zulk een mensch we- derhouden; hij is tot alle boosheden, tot alle schelmstukken veil. Pliehtig zijn niet alleen voor de oogen van God maar ook van de samenleving,z\j die door goddelooze schriften en redevoe ringen aan anderen het geloof, de vreeze Gods onttrukken. Zij dragen in de meeste gevallen de verantwoordelijkheid der ge pleegde gruweldaden. Daarom ook moeien alle eerlijke en rechtschapen lieden, die het algemeen welzijn en 't behoud onzer samenleving willen, en bijzonderlijk de ouders die zich met de toekomst hunner kinderen bekom meren, alle hunne krachlen vereenigen om de goddelooze socialistische leerstel sels te bevechten en de pest der slechte lezingen tot in den wortel uit te roeien Verlof. Generaal Pontus, mi nister van oorlog, heefl aan de korpso versten eenen omzendbrief gezonden, waarin hij hen uitnoodigd aan de mililiea- nen in breede mant verlof toe 4e staan gedurende het tjjdvak der oogsten. Le Peuple, het Brusselsche socialis tische orgaan, spreekt de waarheid, gansch de waarheid, wanneer het open lijk bekent dat hel do liberalen, en niemand anders dan de liberalen zijn die hel volk geleerd hebben le mani/estec- ren vooral rond de minisleriën. Het valt niet te betwisten, de liberalen zijn hierin de leermeesters geweest. Het zijn ook zij, de liberalen, zegt Le Peuple, die het. eerst geroepen hebben h bas le ministère dc vo/curs!) Weg met het dieven-ministerie!) a bas Malou, il faut le pendre la corde au couWeg met Malou, men moet hein hangen met den strop aan denhals!) a basBcernaert, il faut le pendre avec ses mouchards (Weg met Beernaertmen moet hem han gen met zijne speurhonden en meeran dere liberale lieftalligheden. Het zijn ook dc burgerwachten die, in 1872, vóór 't jialeis des Konings huilden Roi <le carton au balcon,{ Op den balcon Koning van karton Le Peuple erkent hier dus de waar heid, de volle waarheid A'ieuwo HtonmfluifMen neemt thans op de nationale spoorwegen de proef met eene nieuwe stoomfluit op de lokomoticren. Deze fluit heeft den vorm van een paviljoenmen tracht aldus den toon krachtiger te maken,opdat hij door den tremoversten rasser zou gehoord worden. brcukclingcn lot schuilplaats dienen, is in gebruik ge nomen door de overgebleven officieren en het scheeps volk van de Zeemeeuw. Aan den oenen kant van het voornaamste verlrek zijn de slaapplaatsen en dc vuurheerd. Aan dc andere zij bcvimit zich een ruime doorloop (die door een scherm van zeildoek ia afgesloten) welke leidt naar een binnenvertrek dat voor de hooldofliciercn is be stemd. Een hangmat is aan de ruwe balken van de zolde ring in liet groote verlrek vastgemaakt als buitenge wone rustplaats. Geheel en al in de dekens verborgen, ligt een man in de hangmat le slapen. Bij den heerd zit een tweede man. die vermoedelijk de wacht heeft, op dit oogenblik in een vasten slaap verzonken, de arme kerel 1 Achter dezen staat een oude ton, die als tafel dienst doet. Op die zonderlinge tafel ziet men eenen stamper en vijzel, en een pun gevuld met kale dierlijke heenders met andere woorden het middagmaal voor dién dag. Als eene soort van versiering der donkerbruine muren ziet men ijskegels door de spleten van het dak han gen, die bij lussrhenpoozen door den rooden gloed van a vuur verlicht worden. Geen windvlaag giert bnilen de eenzame woning geen geluid van dier of vogel hoort men. BinDen en buiten de but heerschl op dit oogeublik de vrceselijke onverstoorbare stilte der f'o»l-*oestenijen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1