LANDBOUW. Handel en Nijverheid. Leening der Stad Aalst Allerhande nieuws. kuischen tier vergulde lijsten. De vergulde lijsten en boor den kunnen door de vliegen vuil gemaakt worden. Zonder moeite doet men die vlek ken verdwijnen met een achten neteldoek met alkool nat gemaakt zachtjes op de plekken te wrijven. Men moet vermijden to lang op dezelfde plaats te wrijven, den neteldoek den vorm van eenen kleinen rol geven om de holle plaatsen te berei ken. liet is beter zuivere alkool dan gene- ver te gebruiken, want dezo laatste bevat water dat onder het verguldsel kan gera ken en het ontaarden. Men kan nog zeer licht gezeept water gebruiken, waarmede men met eene fijne spons over de lijst gaat, eene bewerking die zeer zorgvuldig gedaan moet worden indien men het ver guldsel niet wil veranderen. Het is beter te handelen als volgt Men slaat het wit van 2 of 3 eieren, voegt er 15 tot 20 grammen javellewater bij, en mengt alles te samen. Doopt eenen /achten borstel in het mengsel en wrijft licht de lijsten, vooral het deel waar het verguldsel het vuilste is. Deze werking kan meermalen zonder hinderen ver nieuwd worden. Aan do eigenaars van lion et en. Om uwe kleine honden te be schermen tegen de vlooien die zich in hun haar bevinden, wacht ze van tijd tot tijd met water, gemengd met een honderdste van phenick zuur. Bovendien zult gij aan uwe honden verscheidene velziekten sparen, zoo me nigvuldig bij die dieren. Men kan ook het volgende middel gebruiken in hun nest eenige handvollen reinvaar werpen waar van de sterke reuk de eigenschap bezit het ongediert te verjagen. (■enect*mi«l«lelcl tegen val lende ziekte. De volgende doenwijze is zoo ecnvondig dat vele lezers er geen geloof zullen aan hechten. Als het geval zich voordoet, bedekt dan het aangezicht van den ongelukkige met een stuk zwarte zijde, door eenen van de aanwizegen gegeven de stuiptrekkingen zullen dadelijk ophouden en de gewone kalmte zal als bij tooverslag terugkomen. lioflleopgieten. 't Is wat mooi s roept menige huismoeder uit, daar komt men ons nu praten over koflie- opgieten alsof we dat nog op onzen dag moeten leeren St moedertjes, be daart als 't u belieft ^«n wees hierom niet kwaad als wij u zeggen Waar is het, dat betrekkelijk weinig menschen een goed kopje koffie kunnen opgieten,en misschien behoort go bij die weinige. Om op eene voordeele wijze heerlijke koffie te zetten, doet gij het koffiepoeder in een kopje, giet er dan koud water bij, legt er een deksel op en laat het zoo eenige uren staanook kunt ge het 's avonds klaar zetten voor den volgenden uiorgend. Dan doet gij het in een filtreer- toestel waartoe porceleinen de besten zyn, giet er daarna als gewoonlijk kokend wa ter op en go zult op deze wijze beste kof fie drinken en bovendien óén derde uitsparen. Eene nieuwe ontdekking. Eene ontdekking die het water in den mond zal doen koinen der dorstigen (en wie is cr niet dorstig bij de thans heer- schende hitte), is door eenenen scheikun digen gedaan. Hij heelt namelijk het mid del gevonden om likeuren, congnac, whisky, kumel, chartreuse, curacao, enz. onvloeibaar te maken en ze te vervormen in tabletjes gelijk aan deze der chocolade. Men zal dus likeuren kunnen eten of ze naar willekeur kunnen doen smelten. Vnlsclio tonden. Het getal valsche tanden, dat verleden jaar in de drie grootste inrichtingen van Amerika vervaardigd werd, bedroeg 20,000,000. Dit was niet meer dan de helft van de ge- hecle voorlbrengst in de Vereenigde Staten. Be «Ier longte. Als een kind drie jaar oud is, is het juist op de helft der lengte die het ooit bereiken zal. let reie«if»cl«ell|UIiclinnm. Des avonds is het mensehclijk lichaam tengevolge van de vermoeienissen van den dag ongeveer 2 centimeters kleiner dan des morgens. Onder andere schepse len van gelijke groote heelt de mensch de meeste hersenen, en wel 2 kilo op de 50 kilo lichaamsgewicht, terwijl een os van van 500 kilo slechts een halve kilo bezit. In ons lichaam, dat des winters 1,50 kilo meer weegt dan in de zomer, bevinden zich 2to beenderen die aldus verdeeld zyn: hoofd 00; romp 07: armen en handen 62; beenen en voeten oü. Helhan trekt zich in een uurgemiddeld 4000 maal te samen. De geheelc bloedmassa, variëerende tus schen de 7,50 en 12,50 kilo, gaat elk uur lx maal door 't hart en doorloopt in een iniiiout op zijn minst 50 ineter. I)e pols van een volwassen gezond persoon slaat in eenen minuut niet onder de 70 en niet boven do 80, veelal 74 maalbij hoogeren ouderdom valt eene vermindering tot op 00 slagen per minuut waar te nemen. Menigeen zou zich verwonderen, wan neer hij de boslanddeelen kon zien, waar uit hij samengesteld was. Ten eerste zou l.n eene hoeveelheid water aanschouwen, die wel eenige emmers zou kunnen vullen, dan een stuk kool groot genoog orn een vuur een tyd lang aan 't branden te hou- don verder een stuk ijzer uit hetwelk men een kling van een mes zou kunnen maken, phosphoors, genoeg om een half dozijn lucifersdoosjes te kunnen voorzien, waterstof, welke voldoende zou zyn ter vulling van eene kleine ballon, en einde- ijk in verschillende massas soda, po. tasch, kalk, magnesium, chloorzuur, enz- Fondsenblad.) Vlaamsche paarden in Duitschland Een bewijs hoezeer het noodig is dat in ons land de peerdenkweekerij aangemoe digd worde, blijkt uit de hardnekkigheid, zou men bijna mogen zeggen, waarmee de DuitscheJ kooplieden onze markten bezoe ken en de beste exemplaren opkoopen. Op de jaarmarkt van Kortrijk waren zaterdag avond, dus vóór de opening der markt, reeds 51 peerden aangekocht voor Saksen, ten prijze van rond de 71,000 fr. Het is te hopen dat er tegen die mis bruiken maatregelen zuilen genomen wor den. Dergelijke handelwijze is voor de markt zelve nadeelig, en maakt het hou den derzelve schier nutteloos. De jaarlijksche peerdenmarkt te Thorhout, de belangrijkste van geheel het land, is buitengewoon bezocht geweest. Er waren omtrent 3.000 peerden te koop gesteld, en het marktplein van 2 hectaren groot, leverde een overschoon gezicht op. De meeste verkochte peerden waren weer voor Duitschland bestemd. Er vertrok onder andere voor dit land een byzonde- ren trein van -17 waggons. Er werden aan de statie meer dan 4,000 reiskaarten af geleverd Vee uil Nederland. Het regee- ringsbesluit van 7 Juni, waarbij de in- en doorvoer van schapen en hoornvee uit Nederland verboden wordt, is ingetrok ken. De regen van donderdag heeft de vruch ten veel verbeterd. De bevrozen aardap pels zullen weer schieten. (Ons Vlaanderen). Graan. zijn ingevoerd in de maand juni; 1,449,650 heet. tarwe, 1,214 heet. rogge, 27,307 heet. garst, 205,478 heet. maïs. Van 1 januari tot 30 juni werden inge voerd tarwe 0,823,381 heet. tegen 8,698,959 in 1891 rogge 265,612 heet. tegen 768,949 in 1891gerst 358,832 heet. tegen 777,099 in 1891 haver 37,894 heet. tegen 1,164,977 in 1891 maïs 1,612,260 heet. tegen 1,028,275 in 1891 In juni werden 56,259 zakken bloem ingevoerd en van 1 jan. tot 30 juni 256,175 zakken tegen 312,197 zakken in 't zelfde typverloop in 1881. Beclitei*li}ko Uronljk. Aftriiggelnrij. Een man van zeer deftige familie werd te Brussel voor het volgende feit tot vier jaren gevangenis veroordeeld. Hij maakte eene dame, die een proces tot echtscheiding had ingespannen, wys dal hy, mits storting van 300 fr. de zaak kon verhaasten. De dame stortte de soin en onze man streek die op, zonder dat het proces er een halven stap nader mede kwam. De persoon die, zooals er reeds gemeld werd, de aangeplakte vonnissen in het brusselsclie justicie-paleis aftrok en bij de veroordeelden de bepaalde boeten ging ontvangen, werd door dezelfde rechtbank tot drie jaren gevangenis veroordeeld. M. "Walpot. Wij ontleenen aan eene correspondentie uit Blankenber- ghe het volgende Zondag lest was het de beurt van het zoo te recht vermaard muziekkorps van het 3® Lansiers te Brugge in bezetting, 't welk zich liet hooren ten kioske, ge plaatst voor de villa der Koninklijke Familie. H. H. K. K. H. H. de Prins Albrecht en de princessen Hendrika en Josephina met hun gevolg hebben met uiterst genoe- geu de verschillige stukken van 't pro gramma gehoord en ze geestdriftig toege juicht. De muziekmeester, M. Walpot, werd uitgenoodigd zich ter villa te bege ven, waar de familie van Z. K. H. den Graaf van Vlaanderen hem warm heeft gelukgewenscht. Die getuigenissen van hooge tevreden heid, werden bemerkt wij wenschen de uitmuntende meester welke er zoo waar dig van is en zijne muzikale schaar insge lijks geluk. van ),64D,OOOfr. Bij de tweede trekking op 27 juni wer den de volgende nummers uitgelot; 146, 439, 669, 804, 952, 1635, 2806, 3158. Deze obligatiën ten beloope van 500 fr. zyn aflosbaar tegen pari te rekenen van 1 Juli 1892. MM" Ter gelegenheid onzer Kermis feesten zal I)e Denderbode donderdag aanslaande niet verschynen. WE** Zie Hotariêcle an- noneen op «Je 4" l»la<lzijcle. Botermarkt.Heden zaterdag werden 1022 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 8180 kilogr. Concerts. Gedurende de Kermisfeesten zal onze Koninklijke Har monie, onder de leiding van den heer F.-L. Fan den Bogaerde, de volgende Concerts geven ten Kioske, Groote Merkt, Zondag It «Juli, om 11 1/2 ure 's voormiddags. Programma 1. Souvenir de Paris, marche militaire, Van den Bogaerde 2. Die sohóue Galathée, ouverture, Suppé 3. Sérenade Espagnole. Olivier Metra. 4. Fantaisiesur le Prophéte, arr. por Ch. Panne. Meyerbeer. 5. Aller et Retour, polka, De Brandt. Donderdag T Juli, om 9 ure 's avonds. Programma 1. J'agermarsch. Hohennald. 2 Madchen von der Spule. ouverture, Suppe. 3. Les Sylphides, nia/urka. M. Wrein. 4. Fantame sar Mignon. Thomas. 5. Marche Iudienne, Van GaOI. 6. Coulissen Scherze, polka, Rötho. Progriinimu van 't Con- cert welk zal gegeven worden op Woensdag 6 Juli, om 8 1/2 ure 's avonds, op de Groote Markt, door de Fanfaar der leerlingen van de Pupillenschool des legers, onder de leiding van M. Vanderlinden. Eerste deel. 1. Patrie, marche, Sleencbrugen, 2. Une fète navale. ouverture, Vauderaa. 3. Pazza d'amore, valse, Krein. 4. L'Emulation,polka pour petite fliitc, Vanderlinden. Tweede deel. 5. Hnnyadi Induló, Ferenez. 6. Le Chansonnier, pot-pourri. Vanderlinden. 7. Colibri. polka, Tack. 8. Toréadore en garde I air de Carmen, Uizet. Aan de Vlmunsclio Taai- gilde. Onmogelijk gevolg te geven aan uw verzoekhet stuk waarvan spraak ontbreekt bij uw schrijven. Telegraaf. Gedurende het 2U kwartaal van dees jaar, heeft het telegraafkantoor van Aalst 1040 postver zendingen per bode besteld, waarvan 1038 binnen en 2 buiten den omtrek der plaatselijke uitreiking. Aalst. De aardappeldiefstallen zijn hier op onze buitenwijken Mijlbeek en Schaarbeek aan 't orde van den dag. Verscheidene aardappeldieven zijn door de politie ondekt geworden en zullen kor telings voor de rechtbank verschijnen. Heden Zaterdag heeft de provinciale opzichter een bezoek gebracht aan onze vleeschinarkt. Eene zekere hoeveelheid drooge saucissen of worsten werden aan geslagen daar het verbruik ervan schade lijk zou wezen voor de openbare gezond heid. Een koopman uit de Vlaanderen- straat,te Brussel,bestelde dezer dagen per telefoon aan eene suikerfabriek van Lae- ken, eene hoeveelheid suiker, voor eene weerde van 4,500 fr. Korts na de bestelling werd de koop man op zijne beurt per telefoon verwit tigd dat de fabriek de betaling ditmaal niet door tusschenkomst der bank verlangde te zien gebeuren, doch dat een bediende van 't fabriek zich mot de gekwitteerde reke ning bij den koopman zou aanbieden. Inderdaad bood zich na een paar dagen een persoon aan, die beweerde eenen be diende te zijn, bij den koopman hij had eene rekening, voorzien van den stempel en het handteeken van eenen der beheer ders van de fabriek. De koopman betaalde zonder mistrou wen, doch vernam daags daarna dat hij het slachtoffer was geweest van eenen slimmen schelm, die hem, bij middei van vervalsching, bovengemelde som had af getruggeld. Het parket is ter plaats geweest. Een dief verdronken. In den nacht van dinsdag op woensdag wilde een man aan boord van eene schuit komen, die te Brussel in de Willcbroeksche vaart lag. De hond van den schipper; sprong op hem toe en de dief, die op zulke ontvangst niet voorbereid was, wilde terugkeeren doch hij viel over boord. De schipper hoorde den plons in het water, doch kon in de duisternis geene hulp brengen,zoodat de vermetele het mot den dood bekoopen moest. Bij het ophalen van het lijk werd de doode herkend voor een misdadiger van beroep. Ontaarde zoon. Op den Bael- daanschen steenweg, te Brussel, wonen de echtgenooten X.., met hunnen 27-jari gen zoon, een onverbeterlyke dronkaard. Na in verscheidene drankhuizen ge weest te zijn en zijn laatste geldstuk ver teerd te hebben, keerde hij dinsdag dood- dronken terug naar het huis zijner ouders. Zijn oude vader weigerde hem het geld te geven dat hij vroeg om zijne slemperij voort te zetten. De ellendeling sprong alsdan op den grijsaard en bracht hem twee hevige vuïtslagen toe op het hoofd. Vervolgens greep hij eene bijl en dreig- er mede zijnen vader te dooden, zoo hij dorst roepen. Hij verbrijzelde alsdan een koffer die de spaarpenningen bevatte zij ner ouders, greep het geld en verdween. De politie zoekt het wangedrocht op. Eene vergadering van de vrederech ters des lands za! maandag aanstaande plaats hebben,in het paleis der Academiën te Brussel, met het doel, door geheel het land eene eenvormige toepassing der wet daar te stellen op de landlooperij. De ver gadering zal voorgezeten worden door den minister van justicie. Het is het regentent karabiniers, dat het eerst de behandeling van het nieuw geweer zal aanleeren. De klassen van de eerste en tweede bataillons zullen opge roepen worden van 7 tot 16 juli en de an deren van 18 tot 27 juli. Al de militieklas sen van het leger zullen beurtelings een tiental dagen worden onder de wapens geroepen. Om deze redenen zullen er geene krijgsbewegingen in het open veld plaats hebben. Er zal voor hoogergemelde oproeping geen enkele miliciaan kunnen ontslagen worden. Men weet dat de brusselsche velo- cemen niet van de voorzichtigsten zijn en schier geen dag gaat er om, of de dagbla den der hoofdstad vermelden ongevallen, door hun dwaas rijden veroorzaakt. Maar donderdag is een hunner zelf het slacht offer dier onvoorzichtigheid gewesst; Hij wilde tusschen eene brouwerskar en eenen tram doorrijden, maar werd omge worpen en over liet lichaam gereden. Hij is bewusteloos opgenomen en zal wellicht nu reeds dood zijn. Een pastijbakker der Hoogstraat te Brussel, M. C., ontving over eenige dagen het bezoek van twee welgekleedo heeren, waarvan een gedecoreerd was, en die be weerden opzieners der eetwaren - te zijn, gezonden door het gemeentelabora torium. Zij duiden den pastijbakker verschillen de stalen i aan, die zij wenschten te onderzoeken, en zij gaven hem een bon op de gemeentekas. M. C. pakte alles goed in, en bood de opzieners der eet waren n eene flescb ouden bourgogne aan, dien zij met de plechtigheid van echte proevers ledigden. Toen de pastijbakker woensdag naar het Broodhuis ging om zijnen bon te ont vangen, vernam hij dat hij door behendige bedriegers beet genomen geweest was. Eene meid, Leonie P..., die woens dag avond haren dienst verlaten had, begaf zich omtrent 10 1/2 ure, naar de woning van een barer vriendinnen. Onderweg,op den hoek der Bosquetstraat en Guldenvlieslei, werd zij aangevallen door twee kerels met klakken, die haat ten gronde wierpen en haar beroofden vun haren geldbeugel, welke hare spaar penningen bevatte, eene zom van 360 fr. De politie zoekt de dieven op. Een gekende dronkaard van eene gemeente in den omtrek van Ronsse, had onlangs eenige honderde franks ge- erfd. Hij haastte zich er een deel van te besteden om een valje genever te koopen. Hij dronk dan van 's morgens tot 's avonds, zonder by na te eten. Maandag is hy overleden te midden der schrikkelijkste pijnen, om zoo te zeggen letterlijk verbrand door den alcool. Zijne braspartij had ongeveer eene. maand ge duurd. Men meldt uit Nederbrakel Zaterdag laatst kwam de genaamde Goefers met zijnen os, in eene kar gespan nen en waarop zijn tweejarig kind geze ten was, naar de markt gereden. Opeens werd de os woedend en begon met zijnen kop te slaan; de man, 't ziende sprong toe, maar de os begon te springen en de man viel onder de wielen, maar had het kordeel in handen en werd zoo mede- gesleept een 500-tal meters ver, waar de heer Ülmer-Cosijns het woedend dier toe sprong en het begon te bedwingen met de medehulp van zijnen knecht. Goefers had geen stukje kleederen meer aan welke niet aan zijn lichaam in stuk ken hing, en was gansch gekwetst. Het is te hopen dat die daad van moed en zelfopoffering zal beloond worden, te meer dat de jonge meisjesscholen gedaan waren en grootere ongelukken konden gebeuren. Men moest met 14 mannen het dier be dwingen, na voorzien te zijn van zware koorden. In de kleine stad Iseghem waren de schoenmakers, welke feest gevierd had den, tegen den avond aan het vechten ge raakt. De policie welke er tusschenkwam, werd overmand, zoodat de gendarmen moesten bijspringen. Deze ook werden erg mishandeld. De eene werd bij de keel gegrepen en op den grond geslagen. Een en agent werd den neus verbrijzeld, kor tom de schoonmakers gingen te werk als razende duivels. Verschillige hunner zijn aangehouden, en naar Kortrijk overge bracht. Voor eenige aardbeziën. Men meldt uit Vechinael, bij Tongeren Zater dag namiddag was er twist ontstaan tus schen twee landbouwers,Herman Gustinx en Th. Piron, wiens kind eenige aardbe ziën bij zijnen gebuur geplukt had. Na eenige grove woorden gewisseld te hebben, werden de twee mannen handge meen en Gustinx, woedend omdat hij zijnen tegenstrever niet meester kon wor den, ging een mes in zijne woning halen, waarmede hy zynen gebuur dreigend achterna liep. Het gevaar ziende, waarin zijn oom verkeerde, kwam de genaamde Th. Briers toegesneld en bracht Gustinx, langs ach ter, met een stuk hout, een geweldigen slag op het hoofd toe. Deze laatste viel met gebroken schedel ten gronde en gaf 's avonds den geest. De dader van den manslag, een jonge ling van 17 jaar, stelde zich onmiddellijk ter beschikking van het gerechtdoch hy is woensdag, na het eerste onderzoek, in gesteld door het parket van Tongeren, vergezeld van twee wetsdokters, weer in vrijheid gesleld. Schrikkelijk ongeluk le Borger' hout. Een meisje levend verbrand. Woensdag namiddag, rond 4 ure, werd de Brouwerstraat, in gezegde gemeente, door een waarlijk droevig tooneel in rep en roer gezet. In gezegde straat, n. 3, woont de werk man Van der Heyden met zijne vrouw, visehverkoopster en drie kinderen. Vader was gaan werken en moeder was uit. De drie jongste kinderen,van vijf en drie jaren en anderhalve maand,waren alleen thuis. Het tweede kind, de kleine Julia, had nu boven een oud ballonneke gevonden, waarin nog een eindje keers was. Zij ont stak dit en onder het spelen vatte het bal lonneke vuur en zoo geraakten ook hare kleerkens in brand. Geen raad wetende, vluchtte het arme kind in het bed, dat natuurlijk ook wel dra vuur vatte en zoo lag het meisje in een oogwenk op een wezenlijken brand stapel. Toen op dit oogenblik de moeder in de straat aankwam, maakte eene buurvrouw haar opmerkzaam op den rook, die uitliet venster der zolderkamer opsteeg. Doodelijk verschrikt snelde de moeder naar huis en vond daar een tooneel, dat waarlijk niet te beschrijven is. Het kind was bijna geheel verkoold. Men heeft het naar het gasthuis van Bor- gerhout gedragen, doch alle leven was reeds uitgedoofd. Maandag morgend heeft men te Eiken-Bilsen in het veld het lijk gevon den van een twintigjarigen jongeling, die vo'gens er verteld wordt, zou doodgesla gen zijn. Dinsdag avond is op de groote baan te Beerenbroek, een jongeling aangeval len geweest door eene bende, die hem zoo erg mishandeld heeft, dat hij aan zijne wonden bezweken is. De gendarmerie van Tongeren heeft een onderzoek ingesteld. Dieflen op het stadhuis te Luik. Sedert eenigen tijd bestatigde men dat verscheidene personen,die de trouwplech tigheden op het stadhuis gingen bijwonen van hunne geldbeugels ontlast werden. Eene verdubbelde waakzaamheid uit geoefend door de veiligheidspolitie, heeft geleid tot de aanhouding van zekere Elisa D.. die op heeterdaad betrapt werd de diefegge is eene oud-veroordeelde. Eene huiszoeking in hare woonst heeft porte-monnaies en een gouden uurwerk doen ontdekken. HOLLAND Verschrikkelijk ongeluk te Leiden. Het Leidsch Dagblad meldt Een verschrikkelijk ongeluk had woens dag namiddag omstreeks drie uren te Leiden plaats. Notaris Mr Th. W. Van der Schalk, van Noord-wijk-Binnen, had met zijne dochter per rijtuig een bezoek gebracht aan een familielid en kwam nu door de Morschpoort de stad weer binnen om zich langs de Beestenmarkt naar zijne woon plaats te begeven. Terwijl de koetsier zich even verwij derde, mende M. Van der Schalck het peerd doch, door welke omstandigheid dan ook, op eens schrikte het dier. Het nam eenen zijsprong en geraakte met rij tuig en al te water, zonder dat M. Van der Schalck en zijne dochter blijkbaar nog den tyd hadden uit het voertuig te sprin gen. Van verschillende zijden kwam hulp aanrukken,doch het mocht niet gelukken, de drenkelingen spoedig boven te krijgen. Eindelijk slaagde men er in M. Van der Schalck in de diepte te ontdekken. Vijf minuten na hem was men erin geslaagd zijne dochter onder water te vinden. Geene hulp kon hier meer balen. Haar lijk werd met een schuitje onder toezicht der politie naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Daarheen werd vervolgens ook te wa ter haar vader vervoerd, terwijl men on ophoudelijk voort bleef gaan om te trach ten het leven weder op te wekken en dit in het ziekenhuis voort te zetten. Ook deze pogingen mochten niet baten. M. Van der Schalck is eveneens over leden. Onweer. Bij een onweór dat woensdag morgend woedde, is op den Haarlemmer weg, tusschen Halfweg en Sloterdijk, eene onbekende vrouw door den bliksem getroffen. Zij was op den slag dood. In het land van den veehouder G.Hoog land zijn drie koeien door den bliksem gedood. Te Renkum sloeg woensdag de bliksem in de woning van Th. Aukes, zonder brand te veroorzaken. Het hemelvuur kwam binnen door het dak, baande zich eenen weg door eenen binnenmuur van het woonvertrek, sloeg een uurwerk van den muur en verbrijzelde eenige tasjes. De 33jarige vrouw van A., die bezig was met het opmaken van een bed, werd door den bliksem gedoodtwee kinderen die zich in hetzelfde vertrek bevonden, bleven ongedeerd. FRANKRIJK. De tentoonstelling van 1000. M. Frangois Deloncle, afgeveerdigde, gezien het voornemen van Duitschland eene ten toonstelling in te richten, en overwegende dat het aan Frankrijk toekomt in 1900, 't is te zeggen 11 jaar na de tentoonstel ling van 1889, eene wereldtentoonstelling te houden, als bekroning en synthesis van de negentiende eeuw, is voornemens een ontwerp van besluit neer te leggen, waar bij het gouvernement uitgenoodigd wordt van nu af aan toebereidselen te maken voor de wereldtentoonstelling te Parijs, in 1900. De tentoonstelling van 1889 werd uit geroepen bij decteet van den minister van koophandel, in 1884, 't is te zeggen voor hare opening. Men zal thans met zeven jaar niet te veel tijd hebben, denkt men, om al de wonderen gereed te maken, die in 1900 geheel de wereld naar Parijs moeten lok ken. Groote brand. Woensdag mor gend is er te Tourcoing brand ontstaan in in de fabriek van MM Descheemaker C'° fabrikanten van geweefsels voor meublee- ring. Het vuur ontstond in een kartonmaga zijn, dat vol lag met eene verzameling nieuwe teekeningen van groote weerde. Alle zijn verbrand, en niettegenstaande de ieverigste pogingen, heeft men geene enkele kunnen redden. Dientengevolge zal de fabriek gedurende verscheidene maanden stil liggen. Het verlies wordt op 320,000 fr. geschat. Alles is verzekerd. Men beweert dat er kwaadwilligheid in 't spel is. Er is een onderzoek geopend. Vergiftigd Uit Algiers word1 geseind Een plaatselijk blad meldt, volgens het verhaal van eene passagier der Colombo dat M. de Lannessan, gouverneur van Tonkin, zou vergiftigd zijn op zijne reis door Hué, door de mandarijen van het hof des jongen keizers, die een gevaarlijken drank zouden gemend hebben in den thee, dien men hem te drinken gaf. MM. Paul Bert, Philippini en byna al de daar overleden personen zouden, vol gens den verhaler, gestorven zijn na hun verblijf te Hué, tengevolge van dezelfde ziekte, die altijd dezelfde verschijnselen aanbood. Belgische duiven. De Temps is van gevoelen dat,gezien de vele vreem de, vooral Belgische duiven, die in Frankrijk opgelaten worden, het nuttig zou zijn zoo de bestuurder der douanen zijne agenten voorschreef, aanstonds de prefecteur van politie te verwittigen, van de vreemde duivenzendingen naar Parijs en het departement der Seine. Op die wijze zou de politie de oplatingen van vreemde reisduiven kunnen bewaken, iets wat teenemaal noodzakelijk is in 't belang der nationale verdediging. DUITSCHLAND. Landverhuizing. In eene meedee- ling aan de berlijnsche bladen maakt het gouvernement bekend, dat de landverhui zing in Duitschland, gedurende de mei maand 1892, alle voorgaande maanden overtroffen heeft. Het keizerlijk bureel van statistiek meldt het vertrek, geduren de de verledene maand mei, van 17,455 Duitschers, welke langs de havens van Bremen, Hamburg, Stettin, Antwerpen, Rotterdam en Amsterdam vertrokken zijn. Veeziekte.— De New- York Herald heeft uit Oldenburg het volgende telegram ontvangen De veepest heerscht in geheel noord westelijk Duitschland, en wel zoo hevig, dat al de markten zullen gesloten worden. ZWEDEN EN NOORWEGEN. Hoe Ibsen trouwde. Toen Henrik Ibsen, de gekende noorsche tooueolschrij- ver, lust kreeg tot trouwen, was hij on- derrichtgever aan de schouwburg te Ber gen, en alhoewel hij reeds verscheidene stukken geschreven had, was hij nog in 't geheel niet beroemd. Hij werd verliefd op de schoone dochter van dominee Thoresen, maar weken lang verkeerde hij in de grootste verlegenheid, daar hij niet wist hoe het. aan boord te boord te leggen om haar zijne liefde be kend te maken. Eindelijk besloot hij te schrijven. Hij zou denzelfden namiddag, ten vijf ure, het antwoord komen halen. Indien de jufvrouw hem aanveerdde, zou zij thuis zijn, anders niet. Ten 5 ure belde hij aan de woning van den dominee, en de meid verzocht hem in de beste kamer te gaan Zijn hart zwol van hoop, en hij was blijde tyd te hebben eenigzins tot zichzelven te komen, alvo rens in tegenwoordigheid der jonge vrouw te worden gebracht. Toen hy een half uur gewacht had, begon een vreeselijkc twij fel hem te bevangen. Toen er een uur voorbijgegaan was, dacht hij dat de jonge vrouw zijnen brief niet ontvangen had. De eene ot andere misgreep hield hem^voor den aap Hij bleef nog altijd wachten. Na 2 uren gewacht te hebben werd hij beschaamd over zichzelven. Zij zou vernemen dat hij daar twee urenlang in die verlaten kamer had gezeten, en zij zou hem uitlachen 1 Eindelijk sprong hij woedend recht en liep naar de deur. Hij rukte ze juist open, toen hij eensklaps verrast bleef staan een luide schaterlach weerklonk in de kamer. Hij keerde zich om en zag het schoon hoofd zijner geliefde van onder de sofa kijken. Haar mond lachte, maar hare oogen stonden vol tranen. Och wat rijt gij een lieve, gooie jon gen, zoo lang naar mij te willen wach ten zegde zij, ik wilde eens zien hoeveel minuten het geduld van eenen verliefde duurt I Nu, help mij hier eens uit, dan zullen wij samen praten. In minder dan eene week was het hu welijk geklonken,

De Denderbode | 1892 | | pagina 2