Zondag 10 Juli 1892. 10 centiemen per nummer. 46u Jaar N. 2087. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. IN 'T IJS GEKLEMD Politiek overzicht. Hopteelt en Hophandel. Oude gewoonten. Onze Vrederechters. Belangrijk bericht. Een en ander. DE DENDER-BODE AR0NNEMENTPRU1S I Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met «31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, sn in alls Postkantoren des lands. ANi\Oi\€ElVPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,01Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen de» dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantian door ds Past antvangen, zijn ten laste van éen schuldenaar Cuique suur*. AALST, 9 JULI 1892 Frankrijk. De Republiek en de Bisschoppen.M. Ricard, minister van justicie en van eeredienst, heeft eenen brief gericht aan Mgr Fava, Bisschop van Grenoble, in antwoord op het schrijven van Z. H., in dato van 28 juni. De minister verklaart met genoegen te zien dat de Bisschop de les over de kiezin gen uit zijnen diocesanen-catechismus heelt verwijderd hij ziet daarin den wensch, dat de Bisschop alle oneenigheid tusschen de leden van het Episcopaat en de regeering wil afwenden. Die wensch is ook diegene der regee ring en de minister zegt vergenoegd te zijn de vervolging wegens ambtsmisbruik tegen den Bisschop te kunnen intrekken, daar hij met leedwezen tot die vervolging was overgegaan om de rechten van den Staat te doen eerbiedigen. Tot daar de brief des ministers. Hij is heel deftig geschreven en als de Staat nu ook de rechten der Kerk wil eerbiodigen, zal het wel gaan. Kerkelijke Staten. De Pruisi sche gezant von Schloezer. De Prui sische gezant bij het Vaticaan, vrijheer von Schloezer, die waarschijnlijk Rome verlaten zal, zou in een particulier ge sprek te verstaan hebben gegeven, dat hij Rome verlaat, omdat rijkskanselier Ca- privi ontevreden is over 's pausen toena dering tot de Fransche republiek en over de staatkunde van het Vaticaan, die het drievoudig verbond vijandig gezind is. Vrijheer von Schloezer zou er bijgevoegd hebben, dat het twijfelachtig is, of hij vooreerst wel vervangen zal worden door een anderen gezant. Indien dit bericht bewaarheid wordt is de houding van Pruisen wel te betreuren,- indien het drievoudig verbond vredelie vend is, hetzelfde kan gezegd worden van het Fransch-Russisch verbond de gewo ne mensch begrijpt van dit diplomatisch gekonkelfuis toch niets. Overigens, indien Leo XIII de fransche regeering tracht tot beterschap te bren gen en dat is zijn eenig doel dan volgt daaruit niet, dat hij verplicht is daarom vijand te zijn van het drievoudig verbond. OPROEI» lol de Planters en Kooplieden. Het College van Burgemeester en Sche penen der Stad Aalst, brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de heer Mi nister van Landbouw alhier eene Com missie heeft ingericht, ten einde de mid delen op te sporen om de Hopteelt te ver beteren en den handel op te beuren. Om dit doel te bereiken, raadt de Com missie alle Hopplanters aan 7* Vervolg. VII. Hel eerste geluid dat de stilte verbreekt kwam van het binnenvertrek. Een officier lichtte het zeildoek in de hut van de Zeemeeuw op en trad het groote ver trek binnen. Koude en ontbering hadden op droevige wjjze de rijen gedund. De commandant van het schipkapitein Ebsworth was gevaarlijk ziek. De eerste luitenant was dood. Een officier van de Zwerver nam, met verlof van kapitein Helding, tijdelijk hunne plaats in. De officier was luitenant Crayford. Hij naderde den man bij den heerd en maakte hem wakker. Sta op Bateson I 't Is uw tijd om te worden af gelost. De nieuwe schildwacht hief zich op van een hoop oude zeilen achterin de bul. Bateson liep geeuwende, naar zijn bed. Luitenant Crayford liep met groote •lappen heen en weer door de hut, om te trachten op 1° Enkelijk de verscheidenheden van de hop te verbouwen, welke rijk zijn aan lupuline (geel- of reukstof.) 2° De hop zuiver te plukken, zoo kort mogelijk, zoodanig dat zij noch stelen noch bladeren bevat en ze te drogen op onberispelijke wijze, zoodat zij haren aangenam«n geur en hare fraaie kleur be houdt en door den rook niet is bezoedeld. Er wordt bijzonderlijk aanbevolen de hop te plukken bel voor bel. 3° De gewone eesten te wijzigen, zoodat de hop met verwarmde lucht wordt ge droogd en de rook zijnen onaangenamen geur aan de bellen niet kan mededeelen. Toestellen van ijzeren buizen» ten bedrage van de som in hare begroo ting gebracht, zullen verleend worden aan de planters die hunnen eest zullen inrich ten volgens de inlichtingen der Commissie. Er wordt een prijskamp uitge schreven voor de hop volgens de boven staande voorschriften bewerkt de vol gende geldpremiën en eermetalen zullen toegekend worden 1" Een eerste belooning van 50 fr. en een verguld zilveren eerme taal van 20 frank. 2° Twee tweede beloonin gen, ieder van 40 fr. en een verguld eermetaal van 10 frank. 3° Vier derde belooningcn ieder van 30 fr. en een verguld eermetaal. 4" Tien vierde beloonin gen ieder van 20 fr. en een verguld eermetaal. 5° Vijftig vijfde beloonin gen ieder van 10 fr. en een verguld eer metaal. Elke prijswinnaar zal bovendien een diploma bekomen. De prijskamp zal eindigen den 1 De cember 1892. Degene welkeer willen deel aan nemen, zullen uit de baal die ten min ste 80 kilos moet wegen een staal doen nemen door M. Emile De Loose, Be stuurder van de Stadswaag, die de geno- mene stalen in tegenwoordigheid van de belanghebbenden zal nummeren, bewaren en de namen der planters en de nummers hunner stalen in een daartoe bestemd register schrijven. De stalen zullen bo vendien door den heer Secretaris der Commissie dagelijks toegezegeld worden. Na de toewijzing der pryzen, zullen de stalen ten toon gesteld worden. De dag der prijsdeeling zal later vast gesteld en aan de prijswinnaars bekend gemaakt worden. Van heden af kan men verdere inlich tingen bekomen bij de Leden der Com- MM. L. Gheeraerdts, Voorzitter Baron P. Bethune F. CuraontC. De Coninck-De WindtV. De Moor Pil. De Wolf-Van der NootFr. Monflls L. Van Overstraeten J. Reyniers, Schrijver. Gedaan te Aalst, den 3 juli 1892- De Burgemeester De Secretaris, V. Van Wambeke. Edm. Scheerlinckx. die wijze zich warm te loopen. De stamper en vijzel op de ton trokken zjjne aan dacht. Hij bleef staan en zag op naar den man in de hangmat. Ik zal den kok wakker maken, zei hij glimla chend bij zichzclven. Die kerel weet weinig hoeveel dienst hjj mij doet met mij op te beuren De ergste knorrepot co brombeer dien men zich denken kan en toch, zooals hij zelf zegt, de ecnige vroolijke zie onder de geheele equipage. John WantJohn Want Sta eens op Een hoold, versierd met eenc roode slaapmuts, kwam langzaam van onder de dekens te voorschijn. Droefgeestig kwam een neus buiten den rand van de hangmat kijken en een slem, volkomen in harmonie met den neus, gaf haar oordeel over hel poolklimaat in deze woorden lucht Hemclsche goedheid al mijn asem is op mijn deken bevrozen, Niets dan ijskegels, mijnheer, om mijncu mond en over mijn deken Eiken keer dat ik snorkte, heb ik iets laten bevriezen. Als 't zoover den meusch gekomen is dat de koude in zijn binnen! stc, het bed. waar hij op ligt, doet bevriezen, dan kan 't niet lang meer duren. Maar 't doet er niet toe Ik preutel niet. Crayford trommelde ongeduldig met zijne vingers tegen de pan met beenders. John Want klom steeds preutelende naar benaden, langs eene ladder die aan Dendergalms pyramidaal bosje is weer hergroeid te oordeelen naar het fameus artikeltje in 't nummer van zondag ver schenen onder den titelPapenvreterij De klerikale gazetten, zegt Dender- galm, willen ons mordicus voor papen vreters doen passeeren. Tegen heug en meug, leest stomweg, schelden ze de liberalen uit voor religie haters, godloochenaars, ja, voor mannen, die er maar op uit zijn pastoors, paters en nonnen levend te villen, fijntjes te braden en smakelijk op te peuzelen. Welke kleingeestige snulachtige pole miek Wat kinderpraat, van de liberalen bij Blauwbaard, den Doezeman of de Bloedkaros te vergelijken Is het aan te nemen, dat er menschen gevonden worden onnoozel, suf en dom genoeg zoo iets voor klinkende munt te aanvaarden. Dat schijnt immers onbegrijpelijk In de groote steden zijn de geuzen heer en meester. Heeft men daar al ooit de kerken in brand gestoken, de pastorijen afgebroken en de kapellen geplunderd Gaan de procesies daar niet kalm en gerust langs de straten 1 Jaagt men er de doghonden achter de pastoors Geeselt men er de nonnekens, die er van 's mor gens tot 's avonds uit bedelen gaan Werpt men er dynamiet in de kloos ters belet men er de pastoors mis te lezen, biecht te hooren en de bediening naar de stervenden te dragen Dendergalin wanneer hij zijne partij- genootenzoo wilt wit waschen,gaat voor goed aan 't huichelen. Ten anderen dat heeft zijne rede na de meesterlijke bor steling van 14 juni mag dit geenzins ver wonderen. Om do neerlaag voor eenen toekomenden keer wat te verzachten, heelt hij het masker aangetrokken en nu gaat hij tot de stemmers Wel ge kent ons niet, wy zijn zulke brave lui. Wij eer biedigen godsdienst en priester en als men ons het tegenoverstelde aanzet dan lastert men. Steken wij onze vlaggen niet uit als de processie voor bij gaat En is dat geen bewijs dat wij godsdienstig zijn Ja, dat gaat zoo lijk Vooruit het zegt De liberalen dat zijn jannen die helden steken nog altijd vlaggetjes uit als de processie voor bij gaat alhoewel zij achter liet raam staan te vloeken op den paap. Nu dit zij gezegd voor wat de reden en den grond van Dendergalms schrijven aangaat maar is het wel eene lichte be schuldiging zonder bewijzen Hebt toch Dendergalm het bosje niet zulks te gelooven, want ge gaat u zeiven 'nen kaakslag geven. Ik wete nog geheel wel dat gij verleden jaar met Dendcrbode over de verdraagzaamheid uwer partij een pennetwist hebt gevoerd. Nu, herinnert gij nog met welk besluitsel gij dezen hebt gestaakt 'l Door de menigvuldigheid der bewijzen van uwen tegenstrever overwonnen, hebt gij u die woorden laten ontvallen Welnu een balk aan 1 hoofdeinde van zijn bed, vast gemaakt was. In plaats van naar zijnen officier cn zijne pan te ioopen, strompelde hij, rillende naar den vuurheerd en hield hij zijne kin zoo dicht mogelijk boven het vuur. Crayford begon zijn geduld te verliezen. Wat doet ge nu weer, alle duivels Mijn horloge ontdooien, mijnheer. Den gun- schcn nacht heb ik 't onder mijn kussen bewaard en toch heelt de kou het doen stilstaan. Een plezierig, ge zond, verstelkend soort van klimaat hier om in te leven, vindt ge niet, mijnheer Maar dat doet er niet toe I Ik preutel niet. fin ja, daar weten we alles van Kom nn maar hierZijn die beenderen klein genoeg gestampt John Want naderde plotseling den luitenant en zag hem met een oog van de grootste belangstelling aan. Neem me niet kwalijk, mijnheer, zei hijmaar wat klinkt uw stem hol vandaag. Bemoei u niet met mijne stem, maar roet de beenders Verstaat ge mo Jawel, mijnheer de beenders. Ze moeten nog een beetje gestampt worden Ik zal er mijn best voor doen, mijnheer, om u plezier te doen. Wat rammelt ge nu weert John Want schudde het hoofd en zag Crayford met een droevigen glimlach aan. Ik viees, mijnheer, dat ik niet beel laug meer da eer zal hebben eena beendersoep voor u klaar te ma- wij ook gelooven dat het beter is dit volksken aan de grenzen te zetten. Dit volksken zijn de bedienaars van onzen godsdienst. Dat is geen pastoorvreterij dan ver staan wij er niets meer van. Hebt gij ook al vergeten dat de vlagge uwer partij niet anders dekt dan dit zoo belachelijke het klerikalism daar is de vijand, en om dien te bevechten zijn alle middels goed zoo gaat en luidt het in uwe rangen De niet eenzelvigheid met zijn eigen dat is de uiterste paal van het onbezonnene, van het belachelijke.Welnu de geuzen zijn het in ieder punt van hun ongerijmd programma. Om u te overtuigen, neen, want gij schrijft met opzet met vooringenomene gedachten, maar om uwe lezers, die bij toeval Denderbode in handen zouden krijgen, te bewijzen voor wat gy ze aan ziet, ga ik hier beleefdlijk eenige aanha- lingskes laten volgen. Zij getuigen allen wat vrijheid en verdraagzaamheid in uwe partij is. Kent gij het veel gezongen geuzenlied, naar men zegt, door M. De Geyter, opge steld en wiens refrein op de lippen van allen liberaal zweeft, hij mag zich oude pruik of vooruitstrover noemen Van 'l ongediert der panen Verlos ons Vaderland Nu sedert een twintig jaar lang is de Chronique op zoek naar een in secti- cide en heeft het, naar schijnt gevonden in de baldadige tooneelen waarvan sedert 20 jaar beurtelings al de groote steden van ons land het schouwspel hebben op geleverd Mechelen, Antwerpen, Gent, Oostakker, Luik, Brussel. Dit alles hebt ge vergeten, Dender galm.... Wel wat korte memorie dat ge toch hebt 1 Dat is papenwreterij in 'l werk gesteld! Verdwijnt gij allen, priesters, want gij zijt de geesels der aarde, schrijft in zijn werk - Par le droit ou par la force de dweepzuchtige J. Fontaine, (II. 142). Moest men al de vuige en lage aanval len der geuzerij aanhalen men zou gan sche boekwerken moeten schrijven; lafle aanvallen in hunne schriften en in hunne daden.... Hoe men zich keert en wendt het Journal de Gand heeft gelijk als het zegthet liberalism is de vrijdenkerij of het is niets. In de vrijdenkerij dus ligt dc reden van bestaan van 't geuzendom Dat heeft ten minste de verdienste nog vrank en vrij uitgekraamd te worden, en daarop Dcn- d&'galm moogt ge u niet roemen Gij denkt dat he* halfvasten is en dus een masker op "TTvi^-geuzentronie gezet moet worden om ze toch wat présentable te maken zoo afzichtelijk is dat wezentje van den geus. Gy hoopt eenvoudigen te verleiden, neen, neen de Aalstenaars kunnen de fabel en zeggen voor hun aan deel ken. Gelooft ge 't zeil wel, mijnheer, dat gij het nog nog lang zult uithouden Met allen eerbied voor u gezegd, ik niet. Ik hou het er voor dat het over een week, of een dag of tien, mei ons allen gedaan is. Maar dat doet er niet toe Ik preutel niet. Hij wierp de boenders in den vijzel en begon ze te stampen onder protcit. Op hetzelfde oogenblik kwam een matroos uit het binnenvertrek. Een boodschap van kapitein Ebsworth, mijn heer. E'i 1 De kapitein is erger dan ooit, mijnheer. Hij ver langt u terstond te spreken. Ik kom. Maak den doktor wakker. Met dit antwoord volgde Crayford den matroos naar het binnenste gedeelte der bul. John Want schudde opnieuw het hoofd en zuchtle nog droeviger dan daar even. ren doktor wakker inakcn herhaalde hij. Ge steld eens dat de doklor bevrozen is Gisteren avond had hij geene warmte meer in zich en zijne stem klonk als een zucht in een spreektrompet. Zoudan de been ders nu klaar zijn? Ja, ze zijn nu goed. In de pan er mee. riep John Want uit, dc daad bij het woord voe gende, en gref nu maar een smaakje aan het heete water als ge kuntAls ik er aan denk dat ik eens leerling was bij eenen pasteibakker, als ik denk mb dc ketels schildpadsoep, die deze hand heeft omge- Même si tu étuis sac, je nen appro- cherais pas. Oude gewoonten kunnen moeilyk overwonnen worden. Wij bestatigen liet nogmaals aan het voorbeeld van Dender galm. Honderd zeventig vrederechters waren er aanwezig op de vergadering, bijeenge roepen door M. den minister van justicie. Ook waren er eenige andere magistraten uit groote sleden en verders ambtenaars van het ministerie, bijgevoegde rechters en leden van beschermingscomiteiten.cnz. Men weet dat dc vergadering voor doel had de wet op de landlooperij door ge heel het land op dezelfde wijze te doen toepassen. De wet maakt een groot on derscheid tusschen de ongelukkigen, welke door ellende, gebrek aan werk, of andere omstandigheden in landlooperij vervallen, en die welke er door luiaardij of dronkenschap loe gebracht worden. Voor da eenen moet de wet eene be scherming, voor dc anderen eene straf meebrengen. Het is dus noodig dat do vrederechters, welke haar moeten toepas sen, nauwkeurig onderzoeken, in welke gevallen zij te oordeelen hebben. Sommige rechters hebben geklaagd, omdat de tijd, hun gelaten voor het on derzoek (dit is van af de aanhouding tot de uitspraak van het vonnis, tijd, die niet meer mag beloopen dan 24urcn) veel tc kort is. Die klacht is gegrond, vooral wanneer het personen betreft, van vreemden oor sprong. In do vergadering van zondag rolde geheel de bespreking over dit punt en de rechters van Brussel, Antwerpen, Bergen en Tongeren, stelden verschillige maatre gelen voor, welke de minister beloofd heeft te onderzoeken. Den tweeden dag werd de wet op de verlatene kinderen besproken. Deze wet verbiedt de kinderen tol zeke ren ouderdom te oordeelen, doch het laat de rechters toe hen onder zekere voor waarden te onttrekken aan den verderfe- lijken invloed hunner familie en omge- ving.In dit geval worden zij onder voogdij van den Staat gesteld en in opvoedings- of weldadigheidscholen geplaatst. Het punt, te weten tot hoeverre in deze gevallen de bevoegdheid van den vrede rechter strekt, maakte hier het onder werp der bespreking uit. De slotsom der vergadering is dat der gelijke bijeenkomsten, welke thans voor de eerste maal in België werden gehou den, veel nuts teweegbrengen. Het bewijs hiervan is dat, op voorstel van den mi- nisier eene Revue zal gesticht worden ten gebruike der vrederechters. Daarmee was het congres gesloten. roerd in een lekkere warme keuken, en ik me dan hier zoo aan 't roeren zie van beenderen cn heel water om soep te koken, terwijl ik zelf bijna tot ijs gestold hen, dan zou ik, als ik niet gelukkig zoo vroolijk van aard was, wezenlijk geneigd zijn om te gaan preutelen. John WantJohn Wantwaar had ge toch uw ver stand. toen g() het in uw hoofd kreeg om naar zee te gaan? Ken nieuwe stem, uit eene van dc bedden aan den muur van de hut, sprak den kok aan. Het was de stem van Francis Aldersley, Wie staat er toch zoo bij 't vuur te grommen Grommen, herhaalde Juliu Want,met het gezicht van iemand, die overtuigd is dat hem een ongegronde belcediging wordt toegevoegd. Grommen Gij hol zeaer uw eigen stem niet erg verminderd, niet waar, M. Frank Ik geef hem, giug John voort, vertrouw e lijk tot zichzelf sprekende, geen zes uren meer tc leven. L)at is een van die preutclaars. Wat doet ge toch vroeg Frank. Ik maak beendersoep, mijnheer, en sta mij zelf te verwonderen dat ik zoo zot was om naar zee te gaan. Frank lachte. Gij zijt een rare klant. Wat bedoelt ge met uw valschtn trots om niet zeeziek te worden y Heb gc dan een middel tegen zeeziekte uitgevon den. Het akelige gezicht van John Want helderde ondanks Zijne Heiligheid de Paus Leo XIII, door zijne bulle van 10 Mei 1892, verleent aan alle geloovigen die gebiecht en gecomtnu- ceerd hebben, eenen volle aflaat, toepas selijk aan dc zielen des Vagevuurs, iede- ren keer dat zij eene kerk van het Orde van Karmelus zullen bezoeken van. ale eerste Vespers (2 uren namiddag 15 Juli) tot zonnenondergang van de feestdag onzer Lieve Vrouw van Karmelus-Berg, 1G Juli, mits te bidden tot de gewonelijke inzichten. •e goddelijke Diensten zullen plaats hebben in de kerk der Religieuzen onge- schoendo Karmelitcrssen van Aalst, als volgt Vrijdag 15 Juli, plechtig Lof ten 4 ure en fransch Sermoon door den eerw. Pater De Peuter, Rector van het Collegie van Aalst. Zaterdag IG Juli, feestdag van Onze Lieve Vrouw van Karmelus-Berg, do eerste Mis ten 5 ure, inet uitstelling van het Allerheiligste Sacrament. Gezongen Mis ten 8 ure. Lof ten 5 ure. Zondag 17 Juli, de eerste Mis ten ure, met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament, dc solemnele Mis ten 8 ure. Ten 5 ure plechtig Lof en vlaamsch Sermoon, daarna Te Deum. Do pip hier in 't land van Aalst do sprei geheoten. Eene ziekte die zeer veel by de hennen voorkomt, is de pip. Zij is gekenmerkt door verlies van eetlust, treu righeid, enz. Die krankheid, welke de landlieden genezen willen met de dunne, hoornachtige huid onder de tong weg te nemen, ontstaat nochtans in den krop. Met verscheidene dagen alle morgen den, 7 peperbollekens- met wat boter op te geven, wordt de kwaal teenemaal gene zen. Elektriclio trein. Do af stand tusschen Antwerpen naar Brussel is 44 kilometers, deze afstand zou afgelegd worden, door den ontworpen elektrieken trein, in 20 minuten. I)e trein heeft eeno snelheid van 132 kilometers per uur. De gewone trein rijdt maar met eene snelheid van 70 a 72 kilometers. Aangezien de weerstand der lucht zeer groot is, zouden de wagens in boog gemaakt zijn, in wel ken de kabien van den konducteur zou ge- plaats worden. Van Antwerpen naar Pa rijs is de afstand 327 kilometers, dus in minder dan 2 18 uren zou men van Ant werpen naar Parys rijden Minimum van tlngloon. In zitting van Donderdag 30 Juni heeft de Stedelijke Raad van Rousselare de toe passing van een minimum van dagloon in de openbare aanbestedingen, met alge- meene stemmen aanveerd. hem zelveo, op. Frank had den kok een der merk- .erdigste oogenblikkcn in zijn koksleven in herinne ring gebracht Geraden, mijnheer, zegde hij. Als ooit iemand zeeziekte op een nieuwe manier genezen heeft, dan ben ik het ik ben ik haar 'tc hoven gekomen, M. Krank, met ferm tc eten, ik was als paisagier aan boord van een paketboot, mijnheer, toen ik het eerst het blauwe water zag. Tegen etenstijd kwam er een leelijke zee op en ik begon me aardig te gevoelen,juist toen de soep op tafel werd gezet. Ziek vraagt de kapitein. Ik vrees van ja, mijnbeer, zeg ik. Wilt ge m|jn middel eens beproeven zegt de kapi tein. Geerne, mijnheer, zeg ik. Zijt ge al misselijk zegt de kapitein. Nog niet, mijnheer, zeg ik. Komaan dan maar schildpadsoep vraagt de kapitein en bedient mij er van. Ik slik een paar lepels door en wordt toen zoo bleek als een doek. Dc kapitein houdt zijn oog niet van mij af. Ga op dek, zegt hij, spuw de soep uit, en kom dan in de kajuit terug. Ik spuwde do soep uit en kwam terug in de kajuit. Kabeljauw, vrsagt de kapitein en bedient me. Dat kan ik niet verdragen, mijnbeer, zeg ik. Gij moet zegt de kapitein, want dat is het middel. Ik gebruik een mondvol ervan en word toen nog bleeker. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1