m NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. l« 'T IJS GiKLEIND Donderdag 14 Juli 1892. 10 centiemen per nummer. 46 Jaar, IV0 2688. Politiek overzicht, Het jodendom. Een en ander. DE DENDERBODE. AR0NNEME1VTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,S5 voor zes maanden fr. 1,7S voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PDTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ANN0N6ENPIUJS Per drukregel, Gewone 4S» ctntiemen Reklamen fr. 1,0# Vonnissen op 3* bladzijde SI, centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen de» dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantien door do Post ontvangen, zijn ten last# van den sohildonaar Culque suum. AALST, 15 JULI 1892 Frankrijk. Verval van het land. Oorzaken? In Frankrijk maakt men zich, en niet zonder reden, nog steeds zeer ongerust over het aanhoudende ver schijnsel, waarop reeds meermalen werd gewezen, van het afnemen der be volking. Het Kamerlid Le Roy, geeft hierover een degelijk bestudeerd parle mentair verslag uitgegeven. De daarin vervatte cijfers zijn verschrikkelijk. In 1789, was Frankrijk het sterkst be volkte land van Kuropa. Thans komt het eerst op de vijfde plaats met zijne 37 mil- lioen inwoners.Rusland staat vooraan met 110 millioen; dan komen Duitschland met 49, Oostenrijk met 42, Engeland met 38 millioen. In eene eeuw dus in Frankrijk van den eersten tot den vijfden rang gedaald. Over eene halve eeuw zal, indien de onzedelijk heid,de oorzaak van het treurig verschijn sel, zoo aanhoudt, het land niet eens meer als mogendheid meètellen. Volgens den tegenwoordigen aanwas, berekent de Univers, zal Duitschland dan hot voor de Frankrijk ontzettende cijfer van 100 millioen zielen tellen, en Frank rijk zal tot onder het cijfer van 26 milli oen gedaald zijn. Dat zal onze ondergang zijn, zegt het blad in angstige vaderlands liefde. De cenige oorzaak van ons verval, orkent de Univers, is de schuld der regee- rende partijen, die in haren godsdienst haat de Kerk vervolgen en haar beletten de zedelijkheid te doen hooghouden. De overheid gaat in haren kerkhaat nu zoo ver, dat ze zelfs het burgerlijk huwe lijk niet meer wil, maar de vrije liefde bevordert. Een schoenmaker te Rouaan, weduwe naar, leelde in onwettige samenwoning met eene vrouw en ontving geregeld on dersteuning van het stedelijk armbestuur. Door de zorg der St-Franciscus-Regis- vereeniging zou het huwelijk gewettigd worden. Het burgerlijk huwelijk werd gesloten, de kerkelijke inzegening zou later geschieden. Wat was het antwoord, toen de vrouw die dus nog alleen burgerlijk getrouwd was als gewoonlijk om bedeeling kwam Nu uwe samenwoning gewettigd is, krijgt ge uwe zeven brooden per week niet meer. Men moet dus in concubinaat leven om bij de overheid in de gunst te staan Natuurlijk willen de ongeloovige bla den deze oorzaak niet erkennen. Het vrij- metselaarsorgaan le Rappel stelt voor, de priesters en religieuzen der beide sek sen tot het huwelijk te dwingen. Maar als voorziende, dat deze grove inbreuk op de persoonlijke vryheid weinig kans heeft 8* Vervolg. Ga op dek, zegt do kapitein. Maak dat ge de kabeljauw kwijtraakt en kom dan maar weer in de kajuit. Zoo gezegd, zoo gedaan. Gekookte schapen- poot met groenten, presenteert de kapitein mij nadat ik terug was en dient mij cr van voor. Geen vet, mijnheer, zeg ik. Vet is 't middel, antwoordt de kapitein en geeft het mij te eten. Voelt gij u wel vraagt de kapitein - Ziek, zeg ik. Ga op dek, zegt de kapitein, maakt dat go de gekookte schapenpool en groenten kwijt raakt en kom dan maar weer in de ka juit. Ik ga waggelend weg, en kom meer dood dan levend terug. -■ Snijboonen, vraagt de kapitein. Ik sluit mijn oogen en eet ze. De kuur begint, zegt de kapitein, Schapencotclclten met augurkjes. Ik doe mjjn oogen dicht en sla ze naar binnen. Ham met cayenne peper, zegt de kapitein. Glas ale en heziSn- teelt Moet ge nog op dek Neen, mijnheer «g ik. De kuur is gelukt, zegt de kapitein. Geef nooit aan uw maag toe, dan zal de maag eindigen met zelf toe te geven. van verwezenlijkt te worden, geeft het blad liet denkbeeld, hen met uitsluitingen en lasten te treffen, om te doen gelooven, dat zij de oorzaak zijn van Frankrijk's ontvolking, dit wil zeggen van een anders zonden. Wie spant de kroon We moeten vragen wie spant de kroon omdat de republiek thans te vast op hare voeten staat om te denken: wie bezit de kroon?., van Franknyk. De kwestie is nu te weten, wie eigen lijk het hoofd is der familie Bourbon Het schijnt dat don Carlos, dien de Witten van Spanje en Frankrijk, - 't is te zeggen de zuivere ligitimisten, als den wettigen koning van Frankrijk erkennen, daarmeè nog niet tevreden is en hij nog meer wil hebben. Zooals wij reeds zegden heeft hij aan den graaf van Parijs een brief geschreven, waarin hij hem met recht ontzegt.... de leliën in zijn wapen te voeren. Frankrijk, schrijft hij, heeft de leliën overgenomen van zijne (don Carlos) voorvaderlijke linie van de afstammelingen van Hugo Capet, die elkander bij recht van eerstge boorte opvolgden. Uit kracht nu van deze wet is het dat hij alleen als hoofd der familie en volgens de regelen der heraldiek gerechtigd is de leliën van den heiligen Lodewijk en van Lodewijk XIV in zijn wapen te voeren, en zijn zoon en broeder weer door hem. Aan het einde van het briefje beveelt de eene kroonpretendent den anderen in Gode's bescherming aan. Maar nu komt Louis dc Bourbon, een afstammeling van den pretendent, die zich den uit den Temple gevluchten zoon van Lodewijk XVI noemde, in den Figaro op den eisch van don Carlos, zeggende dat hij den oudste van den Capetischen stam is# Naundorf, don Carlos, de graaf van Parijs wie mag er nu fleurs de lis dragen Londen, 12 juli. Algemeene kiezingen. De uitslag der tot nu plaats gehad hebbende kiezin gen is als volgtconservatieven 195 ze tels, unionisten 31, totaal Glad- stonianen 108, Parnellisten 5, anti-Par- nellisten 30, totaal SU3. De conserva tieve meerderheid heeft door Gladstone's overwinningen, op 23 stemmen na, opge houden te bestaan. Zelfs de conservatieve bladen bekennen vandaag dat Gladstone terug aan 't be wind zal komen, doch beweeren dat zyne meerderheid niet voldoende zal wezen om te regeeren. De Daily News zegt dat lord Salisbury misschien de Ieren zal trachten over te halen om zyne partij te steunen, door allerlei belotten te doen. Na de moraal dezer geschiedenis in deze woorden, die voor geen antwoord vatbaar waren, te hebben meegedeeld, ging John Want met zijne pan de keuken in. Een oogenblik later keerde Crayford in de hut terug, en verbaasde Frank Alderslcy door het doen van een onverwachte vraag. Hebt ge iets in uw Icdckant, Frank, waar ge weerde aan hecht Frank zag hem vol verwondering aan. Of ik iets van weerde in mijn Icdckant heb Neen, hoegenaamd niet het minste als ikcr zelf niet in lig, antwoordde hij. Wat bedoelt ge met die vraag? Wij hebben bijna even groot gebrek aan brand hout als aan mondbehoeften, ging Crayford voort. Uw ledikant is goed om verbrand te worden. Ik heb tiate- son last gegeven binnen tien minuten hier te zijn met bijl. - Dat vind ik zeer beleefd cn vriendelijk van u, zegde Frank, Maar, mijn weerde heer, wat moet ik dan gaan beginnen als Bateson mijn bed in stukken heelt gekapt Kunt ge dat niet begrijpen Misschien heeft de kou mjjn hersenen cenigs- zins verstompt, maar ik zie geen kans het raadsel op te lossen. Kunt gij mjj niet op den weg helpen Wel zeker. Weldra zullen er hier bedden over zijn eindelijk zal cr in ons ellendig bestaan hier verandering komen. Begrijpt gij bet nu De alombekende Fransche schrijver E. Drumont voert zijn dagblad - La Parole libre - Het vrije woord - eenen heldhaftigen strijd, om den steeds klimmenden invloed van het jodendom in Frankrijk te beteugelen. Zijne geduchte slagen tegen de zonen van Israël hebben de openbare denkwijze doen ontwaken allengs begint het volk to begrijpen wie de oorzaak is van de puinhoopen, sedert eenige jaren, in Frankrijk opeengehoopt door de gelde lijke crisis. Ja, het volk begint zijne uit buiters te kennen en bereidt zich hunne tot nu toe onbetwiste oppermacht te knaken. De spanning die hieruit ontstaan is tusschen het volk van Israël en de Christenen schijnt in eenige lauden do samenleving waarlijk in gevaar te bren gen. Nogllians bij een oppervlakkig onder zoek zou men zeggen dat het jodengevaar toch zoo dreigend niet zyn kan, daar het verstrooide jodenvolk op de samenleving geen invloed uitoefenen kan, uit hoofde zijner geringe getalsterkte tegenover de ander# volkeren. Men vergist zich immers men mag uit het oog niet verliezen die verwaande stoutmoedigheid der joden, waardoor zij hunne macht op financieel, politiek en maatschappelijk gebied weten te vermeer deren en uit te breiden. En inderdaad, valt het te betwisten dat de joden den groothandel en het geld wezen bijna totaal in hunne macht bezitten Zij beschikken dus over de twee groot ste hefboomen waarmeé zij de zedelijke macht langs hunnen kant sterk kunnen doen overhellen. Wie weet er heden niet dat de groote liberale dagbladen in de vijf werelddeelen door de zilverlingen der joden worden gesteund Jodendom en vrijmetselarij zijn vogels van eender veeren. Beloon ingen aan veerden,zegt 't spreek woord, is zijne vrijheid verspanden. En geen wonder dus dat de liberale drukpers met 't jodendom aanspant. Vele lieden die niet verder zien dan het eindje van hun reukorgaan, begrijpen liet jodengevaar niet dat inderdaad beslaat en zich meer en meer ontwikkelt. Onbetwistbaar indien de fondsenhandel, of liever,geldhandel, voor het overgrootsie deel in de handen der joden niet berustte, zouden wij wellicht nooit de crisis beleefd hebben die wij thans te doorstaan heb ben en waarvan door niemand het einde kan voorzien worden. De heerschende spanning wordt niet veroorzaakt door den slechten toestand waarin de landen zich bevinden, maar wel vooral door den woekerhandel der Frank's oogen schitterden. Hij sprong zijn bed uit en zwaaide zgne bonte muts van blijdschap in de hoog- Of ik 't begrijp riap hjj uitzeker doe ik het Eindelijk zal dan een gedeelte onzer manschappen orden uitgezonden om hulp te .zoeken Mag ik van d# partij zijn 'I Is nog pas kort geleden dat ge uit des doktors handen zijt gekomen. Frank, zei Crayford vriendelijk, Ik twijfel er aan of gij nog wel sterk genoeg zijt om dc vermoeienissen van zulk een tocht te doorstaan. Sterk genoèg of niet. antwoord Frank, 't is beter kans Ie loopen onderweg oin te komen dan hier te verkniezen cn een langzamen dood te sterven. Schrijft mij maar op, Crayford, onder de vrijwilligers die zich aanbieden te gaan. Vrijwilligers worden bij deze gelegenheid niet aangenomen, zei Crayrord. Kapitein Helding en kapi tein Ebsworlh hebben ernstige bezwaren om in onzen tegenwoordigen toestand tot die wijze van handelen te besluiten. Zijn zij dan van plan zelf aan te wjjzen wie wel en wie niet meegaat 1 vroeg Frank. Daar ben ik, om te beginnen, stellig tegen. Wacht een oogenblik, zei Crayford. Ik heb u kort gcledcu triktrak zien spelen met eenen van de officieren. Is het spel uw of zjju eigendom Het behoort mjj toe. Hier is het in mijne schuif. joden, waarmeè de eene jood na den an dere zich weet te verrijken ten nadeele der aandeelhouders ofactionnarissen. Die joodsche woekerhandel is de ware rede dat er in den fondsenhandel geen het minste vertrouwen meer te stellen valt. Immers de koersen zijn nimmer afhanke lijk van den goeden of slechten toestand des lands, maar wel van den geest der be stuurders die aan 't hoofd staan en dus aan 't geldschotelken zitten.... En onder dit opzicht ziet het er niet heel pluis uit daar die groote geldkwestie in 't voordeel der groote joodsche bankiersgeexploiteerd wordt. De keizer van Rusland, van over lang het gevaar der joodsche overheersching voorziende, nam er strenge maatregelen tegen en ging zelfs zoo verre den joden de gastvrijheid in zijne staten te ontzeggen. De maatregel werd door de betaalde libe rale joodsche drukpers als despotiefe uit gekreten, maar latefl wij dit ter zijde en zeggen wij dat het gevaar door den Rus- sisclien keizer bemerkt,geene verbeelding, maar eene wezenlijkheid was waarvan men overal den nadeeligen invloed begint te bestatigen. Wat in deze zaak dan het ergste van al is. 't is dat er met de joden geene vrien delijke overeenkomst of transactie moge lijk is, daar de Talmudhet zoogezegde geestelijk wetboek der joden, het streng verbiedt. Le Palriotc deelde dezer laatste dagen eenige uittreksels meè van dit geestelijk wetboek,dat den handel en wandel der kin deren van Israëi gansch regelt en waarin klaar wordt bewezen dat zij zich van de andere volkeren afscheiden. Sprekende over den woekerhandel, zegt de Talmud Gij zult geene woekerij met uw# broeders [ilegen maai- wel met vreemden. En verder Alle vooroordeelen van rechtveerdigheid of liefdadigheid zijn slechts toepasselijk tegenover uwe broe ders, tegenover de christenen zouden zij een schelmstuk wezen. De Talmud verbiedt daarenboven uit drukkelijk aan de joden, iemand van de dood te redden die geen jood zou zijn; aan anderen behalve aan joden verlorene za ken terug te geven of in iets medelijden met hen te hebben, enz., enz. Deze weinige regelen uit den Talmud bewijzen dat de crisis,in andere woorden, het volkslijden nog zal aangroeien naar mate de twee voorname hefboomen, de groothandel en het geldwezen, in de han den der joden meer en meer zullen over gaan. En zeggen dat de liberale drukpers, zy, die,0111 de zilverlingen, de joden overal en in alles voorstaat en verdedigt, dan schijn- heiliglyk durft beweren dat zy alleen het geluk en welzyn des volks beoogt 1 Ach teruit, volksbedriegers Wal wilt ge daarmee uitvoeren Ik heb den beker cn de dobbelsteenen noodig, om het lol le laten werpen. De kapiteins hebben beel wijselijk, naar mijn inzien bepaald dal het lot zal beslissen wie onzer meegaan met de expeditie en wie in de hutten achterblijven. Dc officieren en de equipage van de Zwerver zullen binnen een paar mi nuten hier zijn om het lot te worpen. G|j, noch iemand anders kan aanmerking maken op die wijze van han delen. Offiicicren en manschappen, allen hebben de zelfde kans. Niemand heeft het recht te kingen. Ik ben er teenemaal mee tevreden, zei Frank. Muur een der officieren zal zeker tegenwerpingeu ma ken, dat weet ik al vooraf. En wie zou dat zijn Ge kent hem even goed als ik. De beer van dc expeditie: Hichard W'ardour. Uw goede vriend ?lk begrijp het niet, Crayford, hoe gij zooveel van dien man kunt houden. Crayford legde minzaam zijn hand op Frank's schou der. Van al de officieren van dt Zeemeeuw was Frank Grayford's gunsteling. Is dat zoo verwonderlijk vroeg hij. Maar hoe kunt ge daarover nordeilen Gij en W'ardour zijn nooit te samen geweest op hetzelfde schip. Ik heb u beiden nooit vijf minuten lang in elkanders gezel schap gezien. Hoe kunt gij dan een juist oordeel over zijn karakter vellen De liefliebher» van mos sel» zullen ongetwijfeld belang stellen in dit nieuwje, dat wy aantreffen in La Patrie Wij vernemen dat eerstdaags eenen maatregel zou genomen worden betrek kelijk de mosselen. In het departement van Landbouw, Nijverheid en Werken, houdt m#n zich bezig met het ontwerp van een besluit, waarbij het vangen en verkoopen d#r mosselen zal geregeld worden. Volgens de inlichtingen die wij ontvan- vangen hebben, zal het vangen en ver koopen der mosselen voortaan mogen ge schieden gedurende drie of vier maanden des jaars. Strenge straffen zullen toegepast wor den tegen dezen die dit reglement zouden overtreden. I I miljoen per De legermacht der verschillende Staten van Europa, kost de kolossale som van 11 miljoen per dag. Wat al nut zou men niet kunnen stich ten, met deze reusachtige som Wal lal werkeloozen zou men er mede bezigheden kunnen verschaffen 1 De lieer Anspach, hoogleeraar, die in eene voordracht over den vrede, woens dag laatst te Brussel gehouden, deze cij fers aanhaalde, is voornemens in het toekomstige vrede-kongres te Bern, voor te stellen dat er een tormeele wapen stilstand van 10 jaar zou gesloten worden, om in dat tijdverloop het vraagpunt van scheidsrechters in al de geschillen op vasten voet te stellen. Wereldlijke ztekenop- pasMcrs. Men zal zich herinneren dat over eenige weken een zieke, zekere Bridoux, in het Sint-Janshospitaal te Brussel verzorgd, door het venster sprong en tengevolge der bekomene wonden stierf. De zieke moest van dichtbij bewaakt worden, doch de ziekenoppasser had hem alleen gelaten. De familie spande een proces in om schadevergoeding te bekomen van de Burgerlijke Godshuizen van Brussel. Uit het rechterlijke onderzoek is geble ken dat de ziekenoppasser Wein, die met het bewaken van den zieken Bridoux gelast was, verscheidene veroordeelingen had ondergaan voor dief te, slagen, ver wondingenaanslagen teaen de eer bar r hei d en openbare zedenschennis. Niettegenstaande dat alles was de kerel aangenomen als ziekendiener I Ziedaar door welke mannen men de Nonnen - vervangt die men uit de hospitalen verdrijft I Ik denk o»er hem zooals iedereen over hem denkt, antwoordde Frank. Hij heeft zijnen bijnaam gekregen, omdat hij op zijn schip hel minst ran allen gezien is Niemand houdt van hem, daar moet toch een reden voor zijn. Een enkele rede Is er voor. hernam Crayford. Niemand begrijpt Richard Wardour. Ik klap niet in het wilde. Gc weet dat ik met hem op de Zwerver uit Engeland uitzeilde, en dat ik eerst op de Zeemeeuw werd overgeplaatst lang nadat wij in het ijs waren in gesloten. Maanden lang ben ik Richard Wardour's kameraad op het schip geweest, en daar heb ik geleerd hem recht tc laten weder «aren. Geloof mij als ik u zeg dat onder al zijn uiterlijke gebreken een moedig en grootmoedig hart klopt. Schors uw oordcel op, jongen, totdat gc mijn vriend even goed kent als ik. En nu, genoeg over hem. Geef mij deu beker en de dobbel steenen. Frank opende de schuif. Op hetzelfde oogenic* werd dc stilte die daar buiten op de besneeuwde leege vlakte heerschte, afgebroken door een verward gedruis von stemmen, die op de hut afkwamen Zeemeeuw, ho 1 (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1