s» NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. IN 'T IJS GEKLEID Donderdag 21 Juli 1892. 10 centiemen per nummer. 46 Jaar, N° 2690 Politiek overzicht. Het Loon. De Herziening. Een en ander. DE DENDERBODE. ARONNEMENTPRIJS Dit blad yerschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.2a voor zes maanden fr. 1,78 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Hen schrijft in bij C VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, »a in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone IS centiemen Reklamen fr. 1,0» Vonnissen op 3' bladzijde 5» centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique suum. AALST, 40 JULI 1X94 Frankrijk. De Paus en de Fran- sche Bisschoppen. De Bisschop van Grenoble heeft eenen brief ontvangen van 's Pausen Staatssecretaris,kardinaal Ram- polla, waarin deze hem schryft dat de Heilige Vader met voldoening vernomen heeft, dat hij, de Bisschop, zijn verkie zingscatechismus teruggetrokken en alzoo een verstandig besluit genomen heeft, om eene veroordeeling van den raad van State te voorkomen,zonder aan de zuivere beginselen der bisschoppelijke weerdig- heid te kort te doen. Wat een door den Paus uit te geven algemeenen catechismus aangaat, waar toe de Bisschop den wensch heeft kenbaar gemaakt, zoo heeft Leo XIII verklaard, dat hij zich het verlangen des Bisschops zal herinneren, ten tijde dat hij het raad zaam zal achten deze kwestie aanhangig te maken bij het katholieke Episcopaat. Buiten Mgr Fava hebben tot hiertoe drie andere Bisschoppen van de 5 hunnen verkiezingscatechismus ingetrokken en zijn ook de vervolgingen tegen hen inge houden. Zoo kan hij, bijvoorbeeld, zich verzetten tegen de herkiezingen van den conser vatieven speaker of voorzitter en aldus van den eersten dag het ministerie in minderheid brengen. ChristofTel Colombus. I»e encycliek over de ontdekking van Amerika, door Paus Leo XIII is verschenen. Het is een merkweerdig stuk, waarin de geest en de daden van dengrooten man, onder gods dienstig oogpunt worden uiteen gezet, en waarin getoond wordt wat dankbaarheid het inenschdom aan Colombus verschul digd is. De 12 October en den Zondag daarop volgende zal in al de kerken van Spanje, Italië en Amerika eene plechtige mis gece lebreerd worden ten zijner nagedachtenis. De Bisschoppen der andere natiën zullen zich ook naar dit voorschrift kunnen Engeland. - Gekozen Algememe kiezingen. Gladstonianen 272 nationalen 68 parnellisten 9 totaal349 aanhangers van Gladstone. Conservatieven 269 unionisten 42 totaal 311 ministerieelen. Zal lord Salisbury aftreden Dat is de vraag die zich iedereen stelt. Men verzekert dat. na zijn bezoek van Zondag bij de koningin, de eerste minister besloten heeft, dat het conservatieve kabinet den 5 Augusti terug voor het Lagerhuis zal komen. Het parlement zal dan, by de eerste de beste gelegenheid, eene stemming van vertrouwen of wantrouwen uitbrengen en dan zal het ministerie zien wat het te doen heeft. De Daily News bekent dat de premier het recht heeft van niet zijn ontslag in te dienen. Hij is niet verplicht te weten dat de Ieren Gladstone zullen ondersteunen hy heeft het recht te onderzoeken of, op een amendement nopens het adres, de parnellisten en werklieden afgeveerdigden met de Gladstonianen en nationalisten zullen meê stemmen. Nu, Gladstone heeft meer koorden aan zynen boog om het kabinet te doen vallen dan een araendement over het Home- Rule. Hot grondbeginsel dat in den tegen- woordigen stand der nijverheid den taks der loonen vaststelt is de wet van vraag en aanbod. Twee werkbazen, zegt Cobden loopen achter denzelfden werkman. De daghuur slaat op, want door de mededinging aan gezet, zijn zij gedwongen door hoogere oon den werkman naar hunnen kant te trekken. Gaan integendeel twee werklieden bij denzelfden nijveraar aanbellen, de loonen slaan af. Om werk te krijgen is de arbeider verplicht zich met zoo weinig mogelijk te vreden te stellen. Durft hij te midden van bloei en vooruitgang der zaken van opslag gewagen, hij vliegt rap aan de deur en 25 anderen staan gereed om in zijne plaats te springen voor min nog dan het weinige dat hij verdiende. Waar gaat dit ophouden Niet dan door lijden en de dood, schrijft een huishoudkundige, M.Baudrillart, zoo lang de vraag naar werk het aanbod niet evenaart Volgens anderen is de uiterste paal de noodwendigheden van den werkman op het strengste genomen. Dit minimum is vastgesteld door den prijs der eetwaren, die de werkman noodig heeft om niet van honger te vergaan. Maar die noodwen digheden zijn betrekkelijk die van den Engelschmnn zijn aanzienlijker dan die van den Belg, en wat zou deze laatste zeggen, moest hij zich met het minimum van onderhoud tevreden stellen van den Chinees, die men om zijne geringe behoef ten den Cheap Celestial heeft ge- genoemd! Die geleerden nogthans moeten 10* Vervolg. Ba bromde de Beer. Het is de moeite niet weerd er voor op te staan. Laat iemand anders maar voor mij werpen. Hij zag eensklaps naar Frank op. Gij bijvoorbeeld gij hebt wat de vrouwen noemen een gelaat dat geluk aanbrengt. Frank raadpleegde Cray ford. Wil ik 't doen Als hij 't goed vindt, ja zei Crayford. Frank wierp. Twee Hij blijft 1 Wardour, het spijt me dat ik niet gelukkig voor u geweest ben. 1 Gaan of blijven, herhaalde Wardour, 't is mij precies hetzelfde. Gij zult gelukkiger zijn, jonge vriend als gij voor u zelf moet werpen. Frank wier,» voor zichzelf. 1 AchtHoera Ik ga Zei ik het niet sprak Wardour. Gij hebt geluk. Gij hebt voor u zelf beter gegooid dan voor mij. Na dit gezegd te hebben stond hij op en wilde de hut verlaten. Crayford hield hem staande. Hebt ge iets voor u zelf te doen, Richard Wie heeft hier wat te doen T Wacht dan even. Ik wenschte u te spreken zoo dra we hiermeë gedaan hebben. Wilt gc mjj weer een goeden raad geven T Zie mij niet zoo knorrig aan, Richard, wenschte u eene vraag te doen omtrent iels wat zelf betreft. bekennen dat, men, de tijd van welvaart on voorspoed, wanneer arbeidskracht ont breekt uitgenomen, zeer weinig betaalt. Men geeft slechts het strenge noodwendi ge, en daar men niet weet tot waar de kracht van ontderving gaat, geeft men ware hongerloonen. Is het in dit geval te verwonderen, mag het opzien baren, dat het socialism op onze dagen zoo geweldig zijne rangen zag vermeerderen Door den nood ter neder jedrukt, onder den last gebogen, machte- oos tegenover een machtigen vijand, zon der macht en hoop heeft hij zich blinde lings in de armen geworpen van hen, die zich den schijn geven, licht en verzachting in den nacht van zijn leven te brengen, van hen die een woord van troost had den in zijn bitter lijden en ellende, van hen, die hem met genegenheid schenen te omringen wanneer hij slechts een voor werp was van vernederende spot, hoon en misprijzen van zijnen werkbaas, die hfj met zijn zweet had verrijkt. Te midden van zijn onuitstaanbaar lot, sloeg die vernedering diepe wonden in zijn hert, dal niettegenstaande last en zwoegen zoo vatbaar is voor de edelste gevoelens De werkman moet ophouden de speel bal te zijn der woekerige hebzucht van een kapitalism zonder hert of mededoogen; hij mag niet als een redeloos werkdier aanschouwd worden, wiens weerde de nijverheidbazon naar de winst schatten, die zij er uittrekken en die zij na uitbui ten zijner beste levenskrachten zonder achting of medelijden, naar do oude ma nen zenden. Daarom moet krachtdadig en onver schrokken het houw gezet worden aan de grondoorzaak dier schreeuwende onge rechtigheid. De wet van vraag en aanbod die als grondslag voor de bepaling der daghuur dient, is gansch ten voordeele van den sterke, van den rijke en weegt drukkend en zwaar op de zwakke schouders van den nederigen en eenzamen werker. Die wet door de encykliek veroordeeld, is on- menschelyk en onrechtveerdig. Het bruischt rechtstreeksch tegen alle gezonde reden, tegen alle gevoel van menschelijke weerde, dat de nijveraar zich door het uitzuigen van het bloed des arbeiders verrijkt, dat hy zynen nood en ellende te baat neemt, om hem aan gerin- geren loon te doen arbeiden. Het is onze delijk van de mededinging dergenen, die hunnen arbeid aanbieden voor eene scha mele broodkorst te verdienen, gebruik te maken om zijne schatten te vermeerderen, ten koste van hen, die onder het juk van bitter leiden gebukt gaan. Hy, die zulke lage daad begaat, ver dient met naam en toenaam aan den schandpaal van het openbaar misprijzen vastgespijkerd te worden. Wardour bleef zonder een woord te spreken. Hij keerde naar zijne zitplaats terug en nam eene onver schillige houding aan, alsof hij wilde slapen. Snel ach tereen werden nu de steenen door de officieren en manschappen geworpen. Binnen het half uur had het lot voor allen beslist wie blijven en wie gaan zou. De matrozen verlieten de hut. De officierén gingen in het binnenvertrek, om een laatste gesprek te houden met den bedlegerigen kapitein van de Zwerver, Wardour en Crayford bleven alleen achter, IX. Crayford tikte zijnen vriend op den schouder om hem walker te maken. Wardour sloeg met een barsch gezicht zijn oogen °P- Ik was even ingeslapen, zegde hij, Waarom maakt ge me wakker 1 Zie om u heen, Richard. Wij zijn alleen. Nu, en wat wil dat zeggen. Ik wenschte u alleen te spreken en nu is het de geschikte gelegenheid. Gij hebt mij vandaag teleur gesteld en verbaasd. Waarom zegdet ge dat het u pre cies hetzelfde was of gc ging of bleed 1 Waarom zyt ge de eenige onder ons. wien het geheel en al onver schillig schijnt te zijn of wij gered worden of niet. Kan iemand altijd een reden opgeven waarom hy wonderlijk in zijne manieren of woorden is T Wardour's ontwijkend antwoord. Hij kan er een poging toe doen, zegde Crayford kalm, als zijn vriend het hem vraagt. Wardour's toon werd zachter. Da s waar, zegde hij. Ik (zal die poging doen. Die wet is onrechtveerdig, want de rechtveerdigheid vereischt dat de werk man zooveel van zijnen patroon ontvange als hij hem door zijnen arbeid geschonken heeft Justitia cequalilatem importat De rechtveerdigheid wil de gelijkheid. Geef den keizer wat den keizer toekomt en den werkman wat hij verdiend heeft. Deze onmenschelijke wet,de barbaarsch- lieid der verlichte negentiende eeuw, is bepaaldelijk in de schoone, verhevene encycliek van onzen volksgezinden Paus, in "de volgende woorden veroordeeld Alhoewel de overeenkomst over het loon, tusschen werker en werkgever, van twee kanten een vrijwillige is, zoo blijft toch de eisch van het natuurrecht, dat het loon niet zoo laag mag wezen, of een matig en rechtschapen arbeider moet daarvan kunnen bestaan. Deze gewichtige eisch is onafhankelijk van don wil der contractanten. De daghuur moet dus zoo groot zijn dat zij den werkman toelaat in al zijne be hoeften te voorzien, niet op een gegeven oogenblik maar op al de tydstippen zijner levensontwikkeling. Rik. Men is tot akkoord om to erkennen dat de vergadering der rechterzijde, verleden donderdag gehouden,wonderwel gelukt is. Er was voor M. Beernaert niet alleen kwestie het akkoord tusschen het gouver nement en de meerderheid te versterken, maar de handelwijze, die hij denkt te vol gen om de herziening tot een goed einde te brengen, te doen goedkeuren. Dat dubbel doel is bereikt. Het ministe rie heeft eene eenparige stemming van vertrouwen bekomen, en zijn voorstel, strekkende om twee commission te gelas ten, pogingen aan te wenden om het ac coord der partijen te bekomen op een herzieningsplan, is ten hoogste goedge keurd. Wat den volgenden dag gebeurde, was voorzien men verwachtte er zich aan M. Frère en zijne vrienden te hooren protes teeren tegen die handelwyze; maar hun ne kwade luim zal overgaan en zy zullen verplicht zijn, deel te nemen aan de stu diën en onderhandelingen, waartoe de herziening aanleiding zal geven. Die heeren zouden het gemakkelijker gevonden hebben het ministerie te ver plichten met een volledig ontwerp van herziening voor den dag te komen, waar op zij dan met gloeiende kogels zouden geschoten hebben. Het ministerie is niet voornemens de rol van gefopte te spelen, noch zich ten doel te stellen aan eene stelselmatige op positie. Het wil dat de twee partijen in de Kamer verplicht zijn het hunne bij te dra gen in een werk, waarvoor de oprechte samenwerking van allen noodzakkelijk is. Die handelwyze is streng overeenkom stig met die, in 1830 gevolgd door het na tionaal Congres, 't Is 't gouvernement van dien tyd niet, dat de grondwet heeft ge maakt, 't zijn de commissien, door het Congres zelf benoemd, die de teksten heb ben voorgesteld, vóór deze in openbare vergadering besproken werden. Waarom zou men heden niet op dezelf de wyze te werk gaan Die handelwyze komt overeen met den geest van het par lementair stelsel, en zy is vooral in het tegenwoordig geval gerechtveerdigd, daar de vraag tot herziening is uitgegaan van eene groep afgeveerdigden en niet van het gouvernement. M. Frère en M. Bara zullen dus niet kunnen voortgaan met eenvoudig stokken in 't wiel te steken, en ziedaar wat hen lastig maakt, ziedaar waarom zy als doo- ven schreeuwden tegen het voorstel van M. Beernaert. Maar, ik herhaal het, zij zullen ver plicht zijn toe te geven. Buiten de Kamer bekennen de liberale afgeveerdigden, dat het hun niet zal mogelijk zyn zich langer terzij te houden, en zij ten slotte zullen moeten overeenkomen met de meerder heid overeen of ander kiesstelsel. Maar wat de doctrinairen liet meest veronrust, is, dat alle uitbreiding van stemrecht voordeelig zal zijn voor den buiten. Een der vrienden van M. Frère zegde onlangs in eene groep van politieke man nen - Met het tegenwoordige stelsel vormen de buitenlieden nog het derde - niet van bet hedendaags kiezerskorps, en niettemin worden wy verslagen wat zal er dan voor ons overblijven, wanneer de buiten voor een grooter deel zal tusschenkomen in het kiezers- korps? Wij zullen zelfs de plaatsen ver- - liezen, die wy thans bezitten, te begin- h nen met Brussel. BeteekeniSTolle bekentenis Ik heb ze zorgvuldig opgeteekend, en ik deel ze mcè ter eere van die barbaren welke door M. Graux zoozeer veracht worden. Briefwisseling uit Brussel. Han delsblad. Herinnert ge u den eersten nacht op zee, nadat de Zwerver uit Engeland was uitgezeild. Zoo goed alsof het gisteren ware. Een kalme, stille nacht, vervolgde de andere mijmerend. Geen wolken, geen. Aan den hemel prijk te niets dan dc heldere maan, en geen rimpel bijkans was zichtbaar op de lange lichtstreep, die zij in 'I effen water wierp. Ik had dien nacht wacht op het middel- dek. Gij kwaamt op dek en vondt mij daar alleen. Hij hield op. Crayford vatte zijne hand cn eindigde den volzin voor hem. Alleen en in tranen. Dc laatste tranen die ik ooit zal storten, voegde Wardour er met bitterheid bij. Zeg dat niet I Er zijn tijden dat een mensch wezenlijk te beklagen is, als hij geen tranen kan stor ten Ga voort, Richard. Wardour, ging vaort, thans weer op zachteren rain- zameren toon. Met ieder ander, die mij op dit oogenblik verrast had, zou ik in strijd geraakt zijn, zegde hij. Maar er was zeker iet» in uwe stem, toen gc mij vergeving vroegt dat gc mij stoordet, wat mijn hart trof. Ik zegde u toen dat ik eene teleurstelling had ondervonden, die mijn hart had gebroken. Ik behoefde er niet verder bij te voegen. De eenige hopelooze ellende in deze wereld toch. is de ellende die vrouwen veroorzaken. En het eenige onvermengd geluk, zegde Cray ford, het geluk dat de vrouwen ons aanbrengen. Dat is wellicht uwe ondervinding omtrent haar, antwoordde Wardour. Mijn ondervinding is een andere geweest. Al dc toewijding, lijdzaamheid, ootmoed en vereering, die een man toonen kan, legde ik voor de voeten neer van eene vrouw. Zij nam het offer aan. zooals vrouwen dit doen nam het gewillig, beleefd ongevoelig zij nam het aan alsof het zoo van zelf sprak. Ik verliet Engeland om een hoogen rang te verwerven, voor ik 't waagde haar te winnen. Ik zctlc mijn leven op 't spel in de moerassen van Afrika, al leen om den rang te verkrijgen dien ik om harentwil erlangde cn won dien. Ik kwam terug om haar alles te geven cn niets terug te vragen dan do vergun ning om mij te mogen koesteren in den zonneschijn van haar lach. En baar eigen mond zegde mij dat een ander man mij haar ontroofd had. Ik sprak slechts eenige woerden toen ik die bekentenis vernam en verliet haar voor eeuwig. De tijd zal wellicht komen, zegde ik tot haar, dat ik u vergeven zal. Maar wee den die mij u ontstolen heefthij zal den dag betreu ren waarop hij u het eerst ontmoette. Vraag mij niet wie die roovcr was Ik uioct hem nog altijd opsporen, liet verraad is een geheim geble ven niemand wist mij te zeggen waar ik hem moest zoeken, niemand wist wie hij was. Maar wat n Toen ik de eerste pijn doorstaan had, kon ik mij zelf meester worden geduld oelcnen cn mijnen tijd af wachten. Uwen tijd 1 Welken tijd T De tijd, waarop die man en ik elkander vlak iu 't aangezicht zullen zien. Ik gevoelde het toen ik voel het nog mijn hart zegde mij toen en zegt 't mij nog wij beiden zullen elkauder ontmoeten en lee- ren kennen I Sterk in die overtuiging, nam ik vrijwil lig deel aan deze expeditie, evenals Ik zou gedaan heb ben aan elke onderneming, dn arbeid, tegenspoed en gevaar als een bolwerk tusschen mij en mijne elleude Xoiitlu^rutAl. De Zondagrust is hatelyk aan de liberale party, niet zoo zeer omdat deze den werkman geen dag rust wil laten maar omdat zij den ka tholieken Zondag wil ontheiligen. Dat is het éénig doel van die heeren, en daarom wordt Wilhelm II zoo grof aan gevallen, die wel wil dat men Zondags vóór en na de diensten werkt, maar niet gedurende deze. plaatste. Sterk in die overtuiging, zeg ik u ook nu nog dat 't mij onverschillig is of ik al hier blijf bij de zie ken of wegga met de sterkeren. Ik zal blijven tot dat ik dien mau ontmoet heb De dag zal komen dai wij met elkander zullen afrekenen. Hier,in de verstijvende koude, of ginds in de gloeiende zon op '1 slagveld of in de schipbreuk met den hongerdood voor de oogen of de pest om ons heenal vallen er honderden slachtoffers in 't rond, ik zal blijven leven ik zal leven om één dag te zien aanbreken, ik zal leven om éta man Ie ontmoeten. Hij hield op, naar lichaam en ziel bevende onder den indruk van zijn eigen vrecselijk voorgevoel. Cray ford ging in stillen afschuw achteruit. Wardour merk te die beweging op. Ze trof hem en ter verde diging van die eene geliefkoosde gedachte, deed hij een beroep op ('.rayford's bekendheid met zijnen persoon Zie mij aan, riep hij uit, hoe zwaar cn sterk ik ben geworden, ul knaagde de kommer aan mijn hart, al gierden dc winden van het ijzige noorden om mijn hoofd Ik bèn de sterkste onder u allen. Waarom Ik heb tegenspoeden ovei-wonnen, die de gchardste man nen onderons temeerwierpen. Waarom T Wat heb Ik gedaan dat mijn bloed even snel door mijn aderen stroomt nu op dit oogenblik, op deze plek des doods, als in het gezondste klimaat van Europa t Waarom word ik kennelijk bewaard Ik herhaal het nogmaala om een dag te zien aanbreken om edn man te ont moeten. Wederom hield bij op. Thans nam Crayford het woord op. (Wordt voortgeiet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1