ISI! NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. IN 'T IJS GEKLEMD Donderdag 28 Juli 1892. 10 centiemen per nummer. m Jaar, 1V° 2692. Politiek overzicht Herkiezingen Doctrinairs Den nagel op den kop. Wedding, Wet en zedelijkheid. DE DENDERBODE. ARONNEMENTPRMS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3 25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, «n in alle Postkantoren des lands. Ar? v, - c V ,;|5 ANNONCENPRUS t Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,0# Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijm ten laste van den schuldenaar. Gulque suum. AALST, 27 JULI IS92 Nederland. Afbakening van de Nederlandsch-Belgische grens. Men leest in den Couturier de la Mense de volgende bijzonderheden over het vraag punt der grensscheiding De internationale commissie, door de Nederlandsche en Belgische gouverne menten belast met de regeling van de kwestie der afbakening van de grenslijn rondom Baarle-Nassau en Baarle-Hertog, is te Turnhout bijeengekomen. M. Mutsaers, van Tilburg, lid der Tweede Kamer, de hoofd-ingenieurs van den Rijkswaterstaat te 's-Hage en 's-Bosch en de hoofd-ingenieur van bruggen en wegen te Antwerpen, woonden de verga dering bij. Besloten werd, dat een beëedigd land meter zal belast worden met den arbeid der opmeting, en dat de internationale commissie, ten einde de afbakening te doen, zich op 26 en 27 dezer ter plaatste zou begeven. Er is beweerd doch die bewering is gelogenstraft geworden dat reeds een voorloopige overeenkomst betreffende de regeling dezer grenskwestie geteekend is door de gouvernementen der twee betrok ken landen,en met niet minder beslistheid word verzekerd dat van 1 januari Baarle- Hertog zal behooren aan Nederland, en dat de gehuchten Ulicoten en Casterlé bij het Belgische grondbebied zullen worden aangetrokken. Bovendien zou aan Neder land worden afgestaan een gedeelte dei- uitgestrekte heiden van "Weelde of van Baarle. Frankrijk.De geestelijkheid en de republiek. De bisschop van Séez, die insgelijks voor den raad van State was gedaagd,wegens den door hem uitgegeven catechismus, heeft dien thans ook inge trokken. H\j heeft hiervan aan den minister van justicie en eeredienst kennis gegeven en er bijgevoegd, dat hij in rijn catechismus niet gehandeld heeft over politiek. Hij heeft enkel gebruik willen maken van zijn recht en tevens zijne plicht willen vervul len, door als bisschop zijne leering onder het aan hem toevertrouwde volk te ver spreiden. Slechts God heeft daarover het toezicht en de Paus, souverein opper priester, als zijn vertegenwoordiger. Doch nu 's Pauzen Staatssecretaris, Mgr Rampolla, den bekenden brief heeft geschreven aan den bisschop van Gre noble. aarzelt hij niet aan het verlangen eener verheven en geliefde stem te vol doen. Maar de minister moet weten, dat hij hem volstrekt niet het recht toekent toezicht te oefenen over zijne bisschoppe lijke leeringen, al eigent de minister zich zelf dit recht toe. Het schijnt er altijd meer en meer dwars door dat de oude liberale pruiken, ofte doctrinairs, van geene herziening illen hooren en gedurig stokken in de wielen duwen om ze te beletten. Wat de doctrinairs nog altijd alleen zoeken, wij hebben reeds meermaals ge zegd, 'tis troebel water maken in de hoop van hierdoor terug aan 't bewind te gera ken. Het zoo geliefde Staatsgeldschotelken ziedaar waar zij naar snaken gelijk visch- jes naar water 1 Moesten zij, bij ongeluk, meester wor den do herziening ware naar de maan. En dan zouden zij met eene jeremiastro- nie komen beweren dat het de schuld der katholieken is. Om de oplossing der kieskwestie enz, enz, daar bekommeren onze doctrinairs zich zoo zeer als met 't jaar één alleen om hun persoonlijk belang zijn zij bezorgd. Als maatstaf der deloyautoit of oneer lijkheid der doctrinairs, willen wij hier aanhalen dat zij gestadig het ministerie en de meerderheid aanvallen, omdat zij niet dapper genoeg de arbeiderspartij te vrede stellen, terwijl zij van den ande ren kant, met woord en daad, het accoord der partijen bevechten en tot geene toege ving bereid zijn. De vooruitstrevers hebben dadelijk de deloyale handelwijze der oude pruiken bemerkt, ze laten varen en zich verhaast een voorstel van algemeen stemrecht neèr te leggen. De Bien Public deelt over die deloyale houding der doctrinairs het volgende wel doordacht schrijven meé Niets ellendiger en kleingeestiger kan er gedroomd worden dan de houding die de leiders der linkerzij hebben aange nomen, en dit van af het begin der beraad slaging De bezorgdheid onzer tegenstrevers is niet het gouvernement en de rechterzij te helpen, in het stichten van wijze in stellingen, onder welke België gelukkig en voorspoedig kunne leven. Neen, zij denken aan niets anders daan aan het middel om het Kabinet- Beernaert den voet dwars te zetten hunne eerzucht gaat met verder dan tot daar. Zij kunnen zelfs niet hopen het min ste profijt te trekken uit eene ministeri- ëele crisis, Op dat punt moeten zij zich niets inbeelden. Wat zij zoeken is den boel te ver warren en nog te verwarren. Reeds vroeger, toen zij het vraag stuk der herziening opwierpenheb ben zij aan de conservatieve partij cenen strik gespannen, waarin zij zelf gevallen zijn. 12® Vervolg. XI. Nog aan het werk riep Crayford uit, terwijl hij op het half vernielde ledikant neerzag. Neem dan maar een oogenhlik rust, Richard. De mannen die op expeditie uilgaan, staan gereed te vertrekken, ludien gij van uwe mede-officieren afscheid wilt nemen, zij vertrekken, hebt gij geen tijd te verliezen. Hij hield plotseling op toen hij Wardour vlak in 't gelaat zag. Goede Hemel 1 riep hij uit, wat z(jt gij bleek, er iets gebeurd Frank die bezig was uit zijne schuif kleeding- stukken te nemen, die hij op reis kon noodig hebben zag nu om. Hü was even als Crayford verschrikt toen hij zag hoe Wardour eensklaps, sinds zij hem 't laatst gezien hadden, veranderd was. Zijt gij ziek vroeg hij. Ik hoor dat gij Bateson's werk in zijne plaats hebt gedaan. Hebt u gewond Wardour draaide zijn hoofd om, om zijn gelaat v Crayford en Frank verborgen te houden. Hjj trok zijn zakdoek uit zijnen jas en wond dien omhandig om Hunne nieuwe strikken met zooveel onbehendigheid gespannen, zullen hun niet beter gelukken. - M. Janson alléén gelukte er in, min of meer, den liberalen winkel op te kla ren, en wij gelooven niet dat MM. Frère en Graux reden zullen hebben zich daar over te verheugen. Stokken in 't wiel steken, dit is het eenige woord dat het program van de doctrinaire ploeg inhoudt. Na de herziening der Grondwet te hebben doen ontstaan, stellen x.\\ alles in 't werk om lianr te doen mislukken, om haar ten minste te vertragen, zondes* den moed te hek ken de verantwoordelijk heid op ziek te nemen van dat mislukken of die ver traging, - Velen vreezen, en niet zonder reden, de toetredtng van het nieuwe regiem. Welk het ook zij, het kieskorps dat uit de tegenwoordige besprekingen voort komt zal nog strenger zijn voor hel libe ral parlementarism, dan de cijns ooit geweest is. MM. Bara, Graux en vele anderen kunnen het niet verbergen dat zij bij artikel 47 hunnen zwanenzang, dat is hunne dood, zullen zingen. Indien zij zich niet met het radika- lism versmelten, zullen zij onherroepelijk verdwijnen. Het is dus niet te verwonderen dat zij zich wanhopig aan het politieke leven vastklampen zij hopen dat hun doodreu- tel zal verlengd worden zoo lang als de Kamers duren. Het is alzoo hun belang zoo den ken zij het werk zoolang tegen te hou den als zij kunnen. Dat is altijd zooveel gewonnen. En nadien Dan zal men alweer zien wat men doen zal. - Wij lezen in Le Patriote, De Chronique (en nog andere geuskens) kennen geene schaamte. Zij vermaant op eene vaderlijke wyze de katholieken uit Frankrijk, die hun overvloed, soms hun noodwendige geven tot opbouwing der kerk van het H. Hart op Montraartre. Vijf-en-twintig millioen zijn daar reeds aan geofferd dit slaat de deugdzame Chronique met verontwaardiging. Hemeltje liefwij verstaan heel goed dat, b(j het zien dezer christelijke edel moedigheid, een eng of gesloten liberaal hart niet op zijn gemak is. Een liberaal is niet edelmoedig dan met de sleutels der algemeene kas in handen. Dan geett hij zonder tellenaan zijne vrienden. zijne linkerhand. Ja, zegde bij. Ik heb mij met de bijl bezeerd, 't Is de moeite niet weerd. Pijn heeft bij mij altijd ccnc vreemde uitwerking. Maar het heeft niets te be- teekenen bekommer er u maar niet om. Hij wendde weér't hoofd naar hen toe, evensnel als hij het had algewend. Hij trad een paar stappen naar Frank toe en sprak hem met eene ongewone ver trouwelijkheid aan. Ik gaf u geen beleefd antwoord, toen ge me een oogenblik geleden hebt aangesproken. Ik bedoel daar straks, toen ik hier roet de anderen binnenkwam Ik vraag u verschooning. Geef mij de band. Hoe gaal bet met u Klaar voor de reis 1 Frank beantwoordde die wonderlijke, plotselinge voorkomendheid met de meeste vriendelijkheid. Ik wil gcerne uw vriend zijn, mijnheer War dour. Ik wenschte dat ik even gehard was tegen ver moeienis als gij. Wardour berstte in een uitbundigen.onnatuurlijken lach uit. Niet sterk, hé ge ziet er niet naar uit. Het lot bad beter gedaan mij weg te zenden en u bier te hou den. Ik ben nooit in mijn leven zoo gezond geweest als tegenwoordig. Hij hield een oogenblik op en ver volgde toen met den blik op Frank, en met sterken nadruk op de woorden Wij, mannen uit Kent, zijn taai van gestel. Frank deed een stap voorwaarts nacr bem toe by had eene nieuwe belangstelling in Richard Wardour Waren het zaken dat men scholen moest bouwen voor het volksonderwijs, dan zouden de katholieken hunne lezers zoo fel niet aanzetten tot zulke opofferingen zoo meent de Chronique. Natuurlijk 1 De katholieken hebben met eigen pen ningen scholen gebouwd, kinderkribben en bewaarscholen orgericht, waarin de kinderen des volks kosteloos onderwezen worden. Deze scholen hebben zij lange jaren vroeger en nu nog onderhouden. Dat alles is niets voor de Chronique. Dat van kant gelaten, bekennen wij volgaarne dat de geuzen edelmoediger zijn dan wij. Zij bouwen kostelijke en prachtige schoolpaleizen waarin vetbe- taalde leeraars zich bevlijtingen de jonkheid op te leiden in liberalism. Maar zij niet, maar wij bekostigen dit alles. Slimmer kan men niet zijn. Maar in Gods naam dat ze toch dat oud versleten deuntje daar laten De katholieken zijn vijandig aan het volks onderwijs, wij, liberalen, hebben daar alles voor over. Gij hebt daar niets voor over dan.... onze centen. Hoelang moet dat nog duren Hoelang nog moeten wij betalen en het katholiek onderwijs en daarbij de liberale scholen 1 Of zijn wij geroepen om te voorzien in een onderwijs dat ons haat en benadee- ligt 1 Onafhankelijke Lieve lezer, hebt gij aleens op de vrage nagedacht of wedden niet in strijd zou zijn met de strenge voorschriften der zedelijkheid Heeft het antwoord eenig belang voor u, zoo leze de volgende samenspraak, die ik zoo getrouw mogelijk wedergeef. Stil zwijgend en nadenkend heb ik ze afge luisterd in eene herberg van een tamelijk groot dorp onzer Vlaanderen.Een notaris, een schepen, een brouwer en een gebrild jong heerken dat ik door de letter X aan duiden zal, zijn er de veelbelovende actors van Nol. Hé baasken, wanneer geeft gij de ronde pinten, die gij bij uwe wedding op de gaaischieting van donderdag hebt verloren X. Volgens art. 1965 van het bur gerlijk wetboek kan men niemand rech terlijk dwingen de schuld eener wedding te betalen. Not. De moreele wet gebiedt het in zijne plaats. X. De zedeleer of zedelijke wet be veelt het geenszins vermits dit tegen hare strenge voorschriften ging aandruischen!.. gekregen. Komt gij uit Kent vroeg hij. Ja. Uit het oosten van Kent. Hij wachtte wederom een oogenblik en rag Frank aan. Kent gij dat deel van 't land vroeg h(j. 01 ik bekend ben in die streken, dat zou ik den ken, antwoordde Frank. Daar woonden indertijd goede vrienden van mij. Vrienden van u herhaalde Wardour. Zeker een van de familiün uit het graafschap Toen hij die vraig deed, zag h|j over zijn schouder naar achteren. Ily stond tusschcn Crayford en Frank. Crayford, die geen deel aan het gesprek nam, had hoe langer hoe aandachtiger naar hem gezien cn naar het gesprek geluisterd. In de laatste oogenblikken had Wardour dit instinctmatig gevoeld. Hij nam mei onge gronde drift dio handeling van Crayford kwalijk. Waarom ziet gij mij zoo aan vroeg hij. Waarom ziet ge er zoo ongewoon uit was het kalme antwoord van Crayford. Wardour gaf geen antwoord. Hij zette zyn gesprek met Frank voort. Een van de familién uit 't graafschap herhaal de hij. De Witherbijs vau de lepenhoeve waarschijn lijk. Neen, zei Frank maar zeer waarschijnlijk met vrienden van de Witherbijs, de Burnhams. Welke wanhopige moeite hij zich ook gaf om zich zelf meester te blijven, verloor Wardour echter z|jne elfbeheerschiug. Hij schrikte gtweldig. Zijn zakdoek, Een algemeen en afwijzend ohbegroet die woorden tusschen het gelach komt de indrukwekkende stem van den notaris uit - geef bewijzen - X. Die bewijzen en zijn niet ver om zoeken. Wedden is onredelijk want het is iets als zeker aan zien, dat gansch wis selvallig is, dat ganscli van een bijzonde ren toeval afhangt. Naardien toeval han delen lijk men handelen zou, volgens eene zekerheid is onverstandig, is tegen de gezonde rede en daarom onzedelijk im mers het gezond verstand moet onze ge dragslijn afieekenen en is ook de toetsteen waarop wij de deugdelijkheid eener daad afmeten. Not. Daar en bestaat geen toeval in, maar kunste. Wij zouden bij v. om te zeerst loopen van hier tot aan den sche- iene. Tusschen ons beide zal de kunste >eslissen. X. Oh oh die het eerst aankomt de hardste looper, en dat is eene kwes tie van zwakke beenen en felle longen, die 'men zekerlijk door de oefening kan ontwikkelen, maar waar de kunste om geen duit in te zien heeft. Kunste is wetenschap op handelend gebied. Nu welke kunst bestaat er in 't loopen zeg Not. Volgens u, zou het onzedelijk zijn met de teerlingen te spelen, waar alles op toeval aankomt. X. Gij rnoogt geen spelen met wed dingen verwisselen. Tusschen beide is het verschil te groot, te oneindig breed. Schepen. Met u neem ik aan dat men volgens toeval niet handelen mag maar als ik vlas koop, bij v. dan ben ik niet zeker van winst, dat hangt van wis selvalligheid, van toeval af. Ik zou dus een handel mogen drijven, zonder tegen e zedelijkheid op te komen dat is te grof. X. Dwaling, schepen, wanneer gij koopt, geeft gij geld en gij bekomt eene waar van zekere weerde. Die weerde kan dalen'en stijgen en dus kunt ge verliezen of winnen. Daar is eene zekere wisselval ligheid maar en is juist geen zekere toe val. De prijzen der waren, hun op en neer gaan zijn beheerscht door huishoukundige oorzaken, die men moet trachten te voor zien en die mogelijk zijn te kennen. Het is hetzelfde niet als in eene wedding. Brouwer. Maar, Baasken heeft zyn woord gegeven en dat mag hij niet intrek ken, zou dit misschien schoon zijn en tref felijk De pinten moeten er komen I X. Schoon is het niet, zeker, is on- weerdig van een treffelijken burger aan zijn gegeven woord te kort te blijven maar dit en heeft geen betrek met mijn stelsel. Zijn woord verbreken is een kwaad, wedden is een ander en van beide moet men het kleinste kiezen. Nol. Dus de pinten op tafel 't is beslist, 't Is ten anderen rechtveerdig want schieten is eene kunst en tusschen de twee wedders heeft de kunste beslist, niet het toeval. die h|j zoo onhandig om zijne hand had geslagen, viel op den grond. Crayford raapte dien op zonder zijn oog van hem af te houden. Hier is uw zakdoek, Richard, zegde hij. 'I Is wonderlijk Wat is wonderlijk Gij zeidet daar dat ge u met de bijl verwond hadt. Nu Er is geen bloed aan uw zakdoek. Wardour trok den zakdoek uit Grayford's hand, keerde zich om cn liep naar de deur van de hut die naar buiten voerde. Geen bloed nan den zakdoek, zegde hij voor zich heen. Er kunnen wel een paar bloedvlekken op zijn als Crayford den doek weerom ziet. Hij bleef op een paar stappen van dc deur staan en zegde tot Crayford Gij wildet dat ik van mijne medeofficieren afscheid nam voor het te laat was. Ik zal uwen raad opvolgen. Juist toen h|j de hand aau de kruk sloeg, werd dé deur van buiten geopend. De bootsman van de Zwerver trad de hut binnen. Is kapitein Helding bier, mijnheer vroeg hij, zich tot Wardour wendende. Wardour wees op Crayford. Vraag het den luitenant maar, zegde hij. Crayford naderde den bootsman en ondervroeg kern. Wat verlangt gij van kapitein Helding 1 vroeg Ik moet iets rapporteeren, mijnheer. Er is een ongeluk op 't ijs gekeurd. -V Met een uwer manschappen Neen, mijnheer, met een onzer officieren. Toen de bootsman dat antwoord gaf, bleef Wardour die op 't punt stond de hut te verlaten slaan. Een oogenblik overlegde hij iets by zichzelf. Toen liep bij langzaam terug naar dat gedeelte van dat vertrek waar Frank stond. Crayford wees den bootsman den w eg naar dc deur met het gordijn aan den zijkant der hut. liet spijt mij dat er een ongeluk gebeurd is, zeg de hij C|j zult kapitein Helding dadr in die kamer vin den. Ten tweede male hernienwde Wardour met vreemd- sooi tigen aandrang, het gesprek met Frank. Ce kent dus de Ournhams vroeg hij. Wat is er van Clara geworden nadat haar vader gestorven is? Frank werd dadelijk rood van toorn. Clara herhaalde hij. Met welk recht spreekt gij op zulk een vertrouwelijke manier over Miss Burn- bam Wardour nam de gelegenheid waar om met hem in twist le geraken. Met welk reeht vraagt gij m|j dit was zijn barsch antwoord. (Worit YoortgMet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1