Volle aflaat Kaatsspel. Houtmerkt. Allerhande nieuws. LANDBOUW. Een en ander. sche redenaars en drjj jonge katholieke advocaten spraken er redevoeringen uit ten voordeele van 't algemeen 6temrecht. De laatsten zegden onder andere dat zij te gaar zouden werken met de socialisten om de werkmanskwestiën op te lossen. Na de meeting begaf zich een stoet van socialisten, vergezeld van de dry jonge advokaten naar het Katholieke Werk manshuis waar de socialist Volders het woord voerde. Algemeen protesteeren de katholieken tegen de verbroedering tusschen de socia listen en de katholieke werklieden, die zekere mannen te Brussel zouden willen bewerken. Le Peuple, het orgaan der Brusselsche rooden, kraait reeds victorie en schrijft in een geestdriftig artikel dat het verbond tusschen de werklieden van al de gezind heden tot stand gekomen is op de grond slagen van het algemeen stemrecht. Wij moeten doen opmerken dat dit zoo gezegd verbond op verre na nog niet ge sticht is. Inderdaad, de zoogezegde ver broedering van maandag avond in het Werkmanshuis te Brussel heefteen zeer eenzijdig karakter gehad. Toen de socialisten aan 't Werkmans huis kwamen kloppen, waren daar nog slechts eenige leden, die hun laatste glas dronken aan den toog. Citoyen Volders, verscheen het eerst en verklaarde dat eene afveerdiging van socialisten het Werkmanshuis kwam bedanken voor zijne medewerking aan de meeting ten gunste van het algemeen stemrecht. De sekretaris van het Werkmanshuis deed opmerken dat niemand door dit laat ste gelast geweest was het woord te voe ren op de meeting, doch beleefdheidshalve verzocht hij citoyen Volders de afveerdi ging binnen te leiden In plaats van eene afveerdiging, was het echter een gansche stoet citoyens en citoyennessen, die binnen kwam. De nog aanwezige leden van het Werk manshuis bielpen den baas om die on verwachte bezoekers le bedienen, en daar bij is geheel de verbroedering gebleven. Citoyen Volders heeft enkel voor zijne ka meraden gesproken en werd ook enkel door deze laatsten toegejuicht. De zoogezegde verbroedering is dus slechts eene inbeelding der socialisten. Wij weten nu waar de socialisten naar toe willen, en er zal dan ook opgepast worden. Socialisten en «narehis- ten. Men herinnert zich nog hoe de socialistenbladen protesteerden toen, tij dens de dynamiet-aanslagen van Luik, de daders van die aanslagen als socialisten of ten minste als vrienden der roode partij werden voorgesteld. Eerst waren 't mouchards van 't gou vernement die 't gedaan hadden, later, toen de daders aangehouden en gekend waren, bestonden er geene de minste be trekkingen tusschen hen en de socialisten. Een wetenschappelijke socialist schreef Ren Mcliandanl. In de laatste zitting van den Antwerpschen provincie raad, woensdag gehouden, heeft een on- ird schandaal plaats gehad. Zekere Gilon, lid der liberale Antwerpsche bank had het noodig geoordeeld eenen wensch voor te stellen ten voordeele van het algemeen stemrecht. De rechterzij, oordeelende dat de pro vincieraad onbevoegd was en de kwestie der kieshervorming aan de Kamers moest overlaten, stelde het dagorde voor. Daar op vielen de Antwerpsche afgevaardigden aan het tempeesten en de hooger ge noemden heer Gilon ging zoover den Zali- ligmaker eenen socialist en den Paus eenen alcolique of dronkaard te noemen. Onnoodig te zeggen dat die Antwerp sche congolees door de rechterzij en door den voorzitter duchtig op zijne plaats werd gezet. Uit dit voorval echter ziet men dat de liberale partij in den Antwerp schen provincieraad door eenen lioop on beschofterikken is vertegenwoordigd en dat die vergadering wellicht in deftigheid zou winnen, indien die slecht opgevoede kerels door zuivere rooden werden ver vangen. Fondsenblad Het gouden ezeltje. Ter wijl er op dit oogenblik 5,400,000 joden in Europa alleen verblijven, mogen wij ons met dat volkje wel een oogenblik bezig houden. De vader der 5 gebroeders Rothschild, welke thans onder hen de wereld verdeeld hebben, noemde zich Anselmus, was geboren in Frankfort 1743 en stierf in deze stad in 1812, na steeds in zijne jeugd het bedrijf van rondleurder te hebben uitgeoefend. Zekeren dag dat hij met zijn pak op den rug rondreisde, terwyl zijne vrouw het klein winkelije aan huis gadesloeg, ontmoette hij eenen ezeldrijver, en deze uit medelijden stelde hem voor het pak op zyns ezels rug te laden. De vader der 5 toekomende koningen der wereld nam dadelijk dit voorstel aan. Onderweg vertelde de ezeldrijver al zijne ongelukken en rampspoeden,hetgeen den mensch altoos eenigszins verlicht, bijzonder toen Rothschild hem zoo gewil lig en stilzwijgend aanhoorde. Alles speelde den ezeldrijver tegen en de schoonste kansen vielen nog slecht voor hem uit. Alzoo pratende, kwamen zij beiden aan eenen stroom en waren gedwongen over deszelfs verolmde brug heen te stap pen. Eensklaps houdt Rothschild het knolletje staande. Gij hebt alle ongeluk ken van de wereld, zegt Anselmus,ik pak uit voorzichtigheid mijne koopwaren dus maar zelf op den rug, De ezel stapte dan het eerste op de brug, deze brak en het beestje verdween in den stroom. Alswanneer de oude jood zijne 5 zonen later allen geplaatst had als koningen der finantie-wereld, te weten Anselmus in Frankfort, Salomon in Wee- nen, Nathan in Londen. Karei alsook de kleine James in Parijs, schonk hij aan ieder tot aandenken van zijn vroeger bedrijf, in massief goud, rus- ende op eenen marmeren voet en met het Vol Ualt inner. De vergadering heeft ile Commissie aangewezen, gelast met het onderzoek der voorstellen van herzieniug. De Rechterzijde heeft de mandaten toegekend per provincie, in verhouding der getalsterkte der katholieke vertegen woordiging. Werden benoemd Antwerpen MM. Coremans en Fris Braband M. Schollaert Henegouwen en Luik M. Ancion Limburg M. Schaetzen Luxemburg M. Heyen; Oost-VlaauderenMM. Woeste, de Smet- de Naeyer en van Cleemputte West- Vlaanileren MM. Tack en Amedeus Visart Namen M. Melot. De Linkerzij na langdurigen twist, be noemde MM. Janson, Féron, Houzeau, Sabatier, Frère-Orban, Sainctelette, Graux en Neujean. De wet ontlastingen toestaande aan de maatschappijen tot liet bouwen van werk manswoningen, werd eenparig aangeno men. De vergadering ging tot nadere bijeen roeping uiteen. 8cnuat. De hooge vergadering benoemde op hare beurt de Commissie van herziening en wees aan MM. Lammens, baron Orban ileXivry, baron Surmont de Volksberghe, baron Huart, ridder Descamps, hertog d'Ursel, burggraaf Vilaiu XIIII, baron Bethune, Van Put, Limpens, baron de Coninck de Merckem, Cooremau, Dupont, baron de Selys-Longchamps, Crocq, Steurs, graaf Goblet-d'Alviella, Braconnier, Dethuin, Finet en den Voorzitter. Het wetsontwerp op de Werkmanswo ningen werd ook aangenomen. Verscheidene voorstellen van herziening werden neergelegd. De heer minister gaf lezing van 't ko ninklijk besluit, tot sluiting van don buitengewonen zittijd. Sterfgeval. Bij het ter pers leggen vernemen wij het overlijden van den heer Frans De Cuypere, Sekretaris der Aalstersche Afdeeling van 't Davidsfonds. De Vlaamsche zaak ver liest in den heer De Cuypere een koene en overtuigde voorstaander. toevoegelijk aan de zielen des vagevuurs van Christus zelf gegeven aan den H. V. Franctscus, te verdienen in de kerk der Arme Claren-Coletinen, beginnende met de eerste Vespers van den 1" Augus- ti tot zonne ondergang van den 2' Augusti. Maandag den lc, om 5 ure het Lof. Dijnsdag den 2®, om 6 ure de lc Mis, om 8 ure, de Hoogmi?. door don E. II. Deken Itaemdonckom 5 ure. sermoon door den E. II De C'lercqonderpastoor van Krembodegem, daarna hel Lof met Te Drum. ZONDAG 31 JULI 1892. Om 10 ure. Joseph De Dekker. Aug. De Backker. Om 2 ure. Gustaaf Schokkaert. Louis De Moor. Om 3 ure. Ph. Van Kerkhove. Leonez Erculisse, Brussel.) Men schrijft ons uit Geerardsbergen De crisis in handel en nijverheid die overal heerscht, doet zich hier nog het meest gevoelen in de stokskensnyverheid. Als voornaamste oorzaak hiervan wordt bijgebracht, dat de Duitsche stekskens beter koop worden afgeleverd dan de Bel gische en daarbij ook dat de eerste van betere kwaliteit zijn. Men vraagt zich af hoe komt het dat de Duitsche ware tegen minderen prijs, ik laat de kwestie der kwaliteit ter zijde, kan afgegeven worden De eenen schrijven het toe aan den minderen loon die de werklieden in Duitscbland ontvangen, de tweeden aan de betere grondstoffen en machienen in dit land en de derden beweren dat de Belgische fabrikanten le veel willen win nen. Wat is nu de waarheid Dat valt te onderzoeken; in alle geval, het is onbe twistbaar dat onze fabrikanten destijds geld geschept hebben, dat zij een gulden tijdstip hebben beleefd. Voorzeker is dit tydstip verdwenen. In het fabriek Hzijn een deel der werklieden afgedankt, in het fabriek M.., heeft men de werklieden verwittigd dat de daghuren te rekenen der aanstaande week met 15 ten honderd zullen verminderd worden, doch onder belofte dat zoo haast de verkoop verbetert, de daghuren op den ouden taks zullen teruggebracht wor den. Afgeveerdigden der werklieden mo gen alle 14 dagen de boeken nazien. De werklieden weigeren en hebben be sloten het werk te staken. De fabrikanten verklaren van hunnen kant dat zij hunne werkhuizen zullen sluiten. De toestand is gespannen. Wij hooren rond ons zeggen, het gaat hoog tijd wor den maatregelen te nemen om de werke loosheid te keer te gaan, maar welke maatregelen Overal heerscht er crisis overal telt men talrijke werklieden die niets beter vragen dan werk om de ar moede en ellende te ontgaan die voor hunne deur staat. Te Aalst, zegt men mij, gaat het niet beter dan te Geeraardsbergen. Bartel. Dendermonde. Woensdag voormiddag, rond half elf, is eene geweldige brand uitgeborsten in het fabrief van wolle dekens der heeren Roos. Onmiddelijk waren de kanonniers van 't garnizoen ter plaats die geholpen door de pompiers het vuur hebben uitgedoofd, 't welk met eene ongemeene hevigheid aan 't woeden was. Men weet hoe licht dergelijke fabrieken aan 't branden gera ken. Brand te Zele. In den nacht van 25 tot 26 juli, rond 1 ure 's morgens, berstte er een hevige brand uit bij M. Cesar Schepens, bakker en herbergier alhier. De bewoners werden gewekt door eenen voerman, die voorbij reed. Aan stonds was de commissaris der gemeente met zijn korps en de pompiers ter pi iats. De vlammen sloegen over de muren en het dak dei danszaai, en alles stond in vuur en vlam. Het reddingswerk werd geleid door den commissari-, die de houten schutsels, magazijnen, enz., deed afbreken om het vuur te beletten zich uit te breiden. Ach ter de groote zaal, die zich op den hof be vindt en in aanraking komt met kleine werkmanshuizen, sloegen de vlammen over het dak en eenieder vreesde gevaar voor de kleine woningen. De pompiers trokken achteruit uit vrees dat alles ging instorten, toen eensklaps de commissaris de lans vastgreep, door de vlammen sprong en bluschte totdat eindelijk de ge- heele boel instortte. Er lagen tegen de muur naby die kleine woningen 6000 ki los sparreboomhout, en gelukkiglijk kon dit uitgedoofd worden. Gedurende drie uren heeft dit tooneel geduurd, en ten vier ure 's morgens was men den brand meester. komen. Zelfs in zijn besten vorm vind ik het een vreesclijk ding en mijn gevoel komt er tegen in opstand. Niets kan mij doen gevoelen dat iemand, die eens in een slag geweest is, naar een tweeden kan verlangen, tenzij hij geheel ontbloot is van christelijke of inenschelijke gevoelens Wee den snoodaard, die een krijg doet ontbranden, die vermeden had kunnen worden. Hij is niets anders dan een moor denaar, uit louter zelfzucht. Over Het nieuw hooi. Volgens de algemeene ondervinding der landbouwers, zou het gebruik van versch weidehooi in de voeding schadelijke ge volgen hebben voor de gezondheid der dieren. Ook raadt men gewoonlijk aan slechts het nieuw hooi te geven aan het sedert eenigen tijd binnen en dedroogd is. Het ongunstig gedacht dat men van het versch hooi beeft, is buitengewoon ver spreid, en de voorzorg er geen gebruik van te maken, wordt door verscheidene schrijvers aangeraden, zonder dat eenige wetenschappelijke uitlegging, bij onzen wete, gegeven geweest zij betreffende de kwaadstichtende eigenschappen welke dat hooi zou bezitten. De heer G. Heuzé schrijft - Men heeft dikwijls gezegd, eenerzijds, dat het nieuw hooi verhittend was en dat men moest vermijden cr aan de dieren van te geven als het maar pas geoogst was en, anderzijds, dat het hooi een jaar bestaans hebbende, moest aangeduid worden onder den naam van oud hooi, omdat het verarmd was, ontklenrd en dat het 50 ten honderd zijner voedende waar de verloren had. Er is stellig overdrijving in die twee beweringen. Indien men moet vermijden dieren uitsluitelijk met nieuw hooi te voeden, ten einde te voorkomen dat zij verhit worden, mag men het hooi van één jaar. dat goed bewaard is geworden als een goed voedsel beschouwen. Warsage is duidelijker in de volgende regels Om het ëven welke de graad weze van droogte van het hooi bij den oogst, het vervat nog 10 tot 12 ten 100 vochtig heid. Het verhit spoedig, wonlt vochtig. Het is eene gisting welke z:ch ontwikkelt in den versch bereiden hoop van nieuw hooi de warmte verdrijft de vochtigheid, die ontsnapt onder vorm van dampen langzamerhand wordt het droog, de warm te verdwijnt, terzelfdertijd als zijn smaak en de geur die bij den beginne zoo sterk waren. Dat werk duurt van 4 tot 10 we ken en doet aan het hooi een verlies in gewicht ondergaan van 4 tot 10 ten hon derd. Gedurende langen tijd heeft men het onlangs gemaaide hooi beschuldigd ge vaarlijk te zijn voor de gezondheid der dieren die het verbruiken alvorens het die gisting ondergaan hebben. Dit is eene dwaling Nochtans uit reden van zijnen aangenamea geur en zijn goeden smaak. 'itt hooi de nuz zwellen deze oefent eene drukking uit op de longen en de ademhaling kan er door lijden. - Prof. Reul, die zich ook met deze kwes tie bezig gehouden heeft, is ook van oor deel dat het nieuw hooi. met matigheid gegeven geen gevaar aanbiedt. Bieenteclt. Er is in onze pro vincie Oost-Vlaanderen eene vereeniging van bieëntelers in vorming niet met het doel de reeds bestaande kringen van dien aard te bestrijden, maar deze zooveel mo gelijk uit te 'breiden, voordrachten te ge ven, boekwerken te verspreiden enz., ten einde de nuttigste cn meest practische stelsels te zien toepassen. Zoodra er een zeker getal bijtreders zijn, zal er eene algemeene vergadering worden belegd, voor het opmaken der stand regels en het samenstellen van het komiteit. Bijtredingen te zende by M. F. Burve- nich, vader, te Gentbruggo of Em. Van Kerchove; landbouwingenieur te Gent. Nachtelijke krijgsoefe ningen. Ken aantal regimenten der linie zal gebezigd worden aan de krygsoe- feningen, die 's nachts zullen plaats heb ben in het kamp van Bcverloo. Dat dus de bewoners der omliggende dorpen met verschrikken, indien soms onze soldaten hen nu en dan in hunne rust komen storen. De verbclerinii der setoren en het nieuwe poeier zonder rook maken de voorbereiding van den aanval en de mar- schen tegen den vijand veel langer dan vroeger, daarom is het noodig de soldaten alsook de oversten gewoon te maken met tie inanceuvers, die voortaan dikwyls 's nachts zullen geschieden. liet schijnt dat M. Frère-Orbau op rijnen buiten le Spa gaat leven en dus geen deel meer nemen zal aan de parle mentaire besprekingen. Lk; man wordt oud, ziet ge, en.... de tijd zijner opperheerschappij is uit. ine transit gloria mundi. Maandag had er te Brussel eene meeting plaats, belegd door socialisten en die veel had uitgelokt. Eenige socialisti- ueft eenige dagen pleiten te Peuple en Vooruit om strijd, de verzachtende om standigheden, ja, zelfs de onschuld, voor Moineau en zijne medeplichtigen. Nauwelijks is de veroordeeling tegen die barbaarsche vernielers uitgesproken of le Peuple roept uit dat die veroordee ling eene wraakneming is, van wege de burgerij en de magistratuur van Luik, voor den schrik dien zij hebben uitge staan. - Zulke veroordeelingen, zegt le Peu ple, in plaats van aan de revolutionnaire beweging den doodslag toe ie brengen, versterken ze en 't zijn de rechters en de gezwoornen die de plichtigen zyn. - En verder, om te doen zien dat de Luiksche anarchisten en socialisten al koeken van eenen deeg zyn, vertelt het Brusselsch blad dat de vrouw van Moi neau zich, tijdens de veroordeeling in la Populaire, den Luikschen Vooruit, be vond en dat hare wanhoop de aanwezige socialisten tot tranen toe bewoog. Indien nu de vrouw van Moineau zich in la Populaire te huis en onder vrien den bevond, wat kan men daar anders uit besluiten dan dat de veroordeelde anarchisten broeders en vrienden zijn van de leden dier socialistische maatschappij. Dat alles is leerzaam en stichtend en bewijst eens te meer het nauw verband, dat tusscheen socialism en anarchism be slaat. Beoonleeling. Het liberaal Algemeen Handelsblad van Amsterdam beoordeelt als volgt de heldendaden der Gentsche socialisten Een groot gevaar van de verkondiging der socialistische en anarchistische denk beelden is, dat zij door boosdoeners als masker misbruikt worden door ruinoer- makers, om wanorde te brengen, door vernielzuchtigen om te moorden. De socialisten van Gent dachten dat de beste bestrijding van den nieuw opgerich- ten anti-soeialistischen bond bestond in een fiksch gevecht en stelden zich aan op eene manier die ieder aan de toekomst van een socialistischen staat duet wanhopen. De anarchisten van Chicago vermoordden indertijd onschuldigen inet eene wreed heid, lijnrecht in strijd met de weten schappelijke definitie van 't anarchisme. Verbindt u in den handel nooit met Do wereld bewonderde deze spreuk van den vader der 5 Rothschilden, doch onze RoomscheKatholieke Evangelische spreuk is wel gansch het tegenovergestelde van hetgeen aan den voet dezer gouden ezels geschreven stond, derwij zij zegt - Ver- eenigt u steeds met de Armen en onge- lukkigen. De schoone instellingen van den H.Vin- centius A Paulo hebben beteren voort gang gemaakt, alsook die van alle zijne opvolgers welke na hem belofte van armcede gedaan hebben. Zich zei ven rijk inaken of anderen rijk maken, zijn wel twee tegenstrevende stelsels, en welke ten eeuwigen dagen twee geslachten van elkander zullen scheiden, te weten den Jood van den Kristen, den slechten van den goeden moordenaar. Het kruis blijft tusschen beiden. Een land van belofte is voor hen die klagen over hooge belastingen, het stadje Halteren iu Westfalen. Daar ontving den 28 der vorige maand, ieder burger hoofd van een gezin, 40 mark de stadskas. Daarenboven krijgt ieder burger jaarlijks eene kar hout ten geschenke en mag hij op de stadsweide twee koeien laten wei den. De buitengewone gunstige toestand der gemeentekas spruit voort uit de op brengst der vele bosschen, welke stadsei- gendom zijn. Vroeger waren er vele van zulke welvarende stedekens. Nu, dan zullen er toch geene geuzen of socialisten in 't bestuur gezeteld hebben. Ren muzikaal uurwerk. Een muzikaal uurwerk wordt te St. Petersburg tentoongesteld. Het speelt een godsdienstigen zang met schoone begelei ding, en zijne grootte is als die van een ei. Binnen in het uurwerk is eene voor stelling van Christus' graf met Romein- sche soldaten als wacht. Als men op eene veer duwt, valt den steen van den graf kelder, de schildwachten vallen ter aarde, engelen verschijnen en de Heilige Vrou wen treden den grafkelder in, en dan be gint er een stukje te spelen als de zang met Paschen in de Grieksche kerk. Dit uurwerk is gemaakt door een vernuftigen Russischen boer, gedurende de regeering van Catharina van Rusland. Chineeaclic /.eden en ge bruiken. In China is alles juist anders dan by ons. De boeken der Ohi- neezen beginnen van achteren; den leer ling draait den meester zijnen rug toe als hij iels opzegt. Bij bezoeken en feestelijk heden houdt men den hoed op en trekt men de dikste schoenen aan, die men voor den dag kan halen; als men den gastheer ontmoet, schudt men niet hem, maar zichzelf de hand. De teedere moeder houdt haren zuigeling tegen haren neus, om hein te bereiken, in plaats van hem te kussen; do doopnaam staat achter de fa milienaam. De ruiter stijgt aan de rechterzijde te paard; de grijsaards laten vliegers op, terwijl de jeugd er naar kijkt. De maal tijden beginnen met zoetigheden en eindi gen met soep en visch; de kleur van rouw is wit, en evenzoo poets- men de schoe nen wit in plaats van zwart, zooals bij ons De officieren van hoogen rang dra gen geen wapen, maar een geborduurd onderkleed, een halsnoer van paarlen en eenen waaier. Aan de linkerzijde is de eereplaats; volgens de Chineesche mee ning is de maag de zetel van het ver stand, en als een zoon zijnen bejaarden vader een bijzonder bewijs van zijne liefde en achting wil geven, schenkt hij hem eene doodkist. Appelen. Het zuidelijke Cali- fornie brengt wel in een jaar gemiddeld 180,000,000 appelen voort, maar toch niet genoeg om eiken bewoner der Ver- eenigde Staten op drie stuks per jaar te kunnen onthalen. Om roode visclijes lang in 't leven te houden, mag men hun noch brood noch beschuit geven, maar kleine wormpjes, vliegen enz, ot zeer fijn gekapt vleesch en slechts alle vijf of zes dagen. Het water in den bokaal of aquarium, mag slechts gedeeltelijk worden ver nieuwd, alle drie of vier dagen Nooit neme men de vischjes in de hand. Do daghuur, wat zij is en wat zij zijn moet door F. R., doktor in wijsbegeerte en letteren Dit werkje van 40 bladz., in verschei dene dagbladen, zooals Het Volk, Het Fondsenblad, Klokke Roeland, enz. aangeprezen, wordt op volgende wijze door den - Bien Public, van 20 Juli beoordeeld. Wij geven het in 't Fransch weèr. Un excellent opuscule, que ce travail sur le salaire dü iiundocleur en philosophic el lettres et écrit d'une plume alerte et vivc dans notre belle langue flamande. Huil chapitres comprennent IVxamen de la brulanle question du >alaire, montrent que les chré- tiens peuvent s'occuper de cette question, sans niéri- tcr l'cpithéte de socialistes, établissent Ie principe du salaire, lc minimum du salaire, sa base nécessaire, sa fixation, étudient la participation nux bénéfiices, rélu- tent les objoctions ct presentent quelques moyens d'applicatlon. L'étudc de M. R est sérieuse ellc s'appuie sur les vrais principes, rend a la lui dc l'oiïrc et dc la dcmandc. inhiimaincment appliquée, la justice qu'elle mérite et interprête judicieusement, nous parait-il, l'encyclique de sa Sainteié Léon XIII. - I'artout ct lous los jours de nouveaux champions dos droits sacrcs du travail entront en lice et viennent vulgariser aver Ier, ..nseign.-monu nuui Honneur h cux et honneur au grand Pape qui est remier auteur dc ce mouvemeut des i<ié.-< ,;t !e useur de l'ère nyuv il« de justice et de liberie qui Rechterlijk kronijk. Een nijveraar van Herenthals was ver volgd voor inbreuk op de wet, die het be talen der werkloonen regelt. Die nijveraar had namelijk in de nabij heid van zijn fabriek eenen winkel,waarin de werklieden zich de noodige waar op crediet konden aanschaffen. Dit wordt nu door gezegde wet verbo den, ten ware gezegde winkelwaar tegen inkoopprijs worde geleverd. De rechtbank van Turnhout veroor deelde gezegden fabrikant slechts tot 10 fr. boete. De zaak kwam in beroep en op eisch van M. Terlinden, advocaat-generaal, heeft het hof den fabrikant tot 15 straffen van 26 fr. boete verwezen. Geheimzinnige zaak. Over eenige dagen, heeft men uit de Willebroecksche vaart, te Vilvoorde, nabij de Drie Fon teinen het lijk eener vrouw opgetrokken, welke rond de 50 jaren oud schijnt te zijn. Men vond in hare zakken niets dan vier centiemen, eenen rozenkrans en eenige bladzijden van den catechismus. De oorzaken der dood van die vrouw schijnen het parket verdacht voor te ko men, en het heeft eene lijkschouwing be volen. Slecht begrepen grap. Twee jonge soldaten van de genie wandelden over eenigen tijd langs de vestingen van Ant werpen, zich amuseerend met stokskens te snijden. Eensklaps zagen zij eenen bakkersgast, die naast zijnen broodzak gerust lag te slapen De- soldaten verzonnen een grap. Zij namen de twee brooden, die nog in den zak staken, weg, verborgen die en gingen in de verte den uitslag van hunne grap afwachten. Maar een kaporaal,die hunne doenwijze had gezien, wekte den bakker en leidde hem naar de kazerne, waar deze laatste eene klacht indiende. Dc twee soldaten hadden schoon te pro testeeren, zij werden voor den krijgsraad gebracht en tot 1 jaar militaire gevange nis en een jaar correctiestraf verwezen. Het hooger militaire hof was toegeven der en heeft de straf verminderd tot 15 dagen gewone en 28 dagen militaire gevangenis. Botermarkt.Heden zaterdag werden 835 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 6683 kilogr. An IntKatholieke Weidunans- hring. Morgen Zondag, om 6 ure stipt namiddag Muziekfeest en plechtige Welkomgroet aangeboden aan de leden van den kring welke, bij Koninklijk besluit van 22 Juli jl., met de Nijverheiclscleco- ra tie zijn vereerd geworden. Programma van 't Con cert welk zal gegeven worden op Zondag 17 Juli, om 11 1/2 ure 's voormid dags op dc Groote Markt,door de Fanfaar der leerlingen van de Pupillenschool des legers, onder de leiding van M. Vanderlinden. 1. Vive le Roi, Vanderlinden. 2. La noce de Village, transcription, De Rillet. 3. Emilie,polka-mazurka, Preckker. 4. Songe d'une nuit d'éte, célèbre marche, Mendelssohn. 5. La pensée, valse Streabborg. Aalst. Woensdag juist op den middag, sprong er alhier een dronken jongeling aan de St. Annabrug in het wa ter. De heer Van Belle Jozef, gelukte er in hem er uit te halen. Naar de permanentie gebracht verklaarde de jongeling dat hij ruzie had gehad met zijne zuster, en dat dit de oorzaak was van deze daad. - Een aardappeldief van Okegem, is donderdag morgen dpor onze politie aan gehouden. Hij was drager van ongeveer 30 kilos gestolene aardappels; eerst zegde hij ze te hebben gekregen, doch bekende later ze te hebben uitgetrokken. De moed en iever van den politiecom missaris werd door elk der aanschouwer» opgemerkt, alsook van den veldwachter De Looze, en De Leenheer en Waarschoot v rij w i 11 igers-pompiers. Het gebouw is maar alleen verzekerd door de maatschappij De Vereenigde Nij- veraars van Gent. Een spookhuis te Brussel. Eone spookhistorie zet tegenwoordig de zoo bevolkte wijk der Oude Graanhal in op schudding. lederen avond stroomen duizenden brusselsche gapers naar de Beierenstraat om het schouwspel bij te wonen. In eene herberg van die straat woont een persoon, wiens vrouw over eenige maanden is gestorven. Die vrouw werd in haar leven voor eene tooverheks gehou den en de geburen hadden den man ge waarschuwd, dat de doode in zijn huis terug zou komen spoken. Zondag avond ging eene vrouw, die op eene kamer van het huis woont, naar be neden en toen zij terugkeerde stonden al de meubels op hunnen kop en de stoof brandde gloeiend, ofschoon zy uit was als de vrouw naar beneden ging. Den avond daarna, zelfde tooneel op eene andere kamer dinsdag morgen, ter wijl de herbergier nog in zijn bed lag, ontstond er eensklaps een overgroot la- wijd alles werd letterlijk overhoop ge worpen en de inan lag te midden van zijne kamer, meer dood dan levend, eer hij nog wist wat er was gebeurd. Heel de buurt wist weldra van het spookhuis en het gerucht verspreidde zich spoedig in de stad. De bewoners van het huis beweeren al len het spook te hebben gezien, volgens de andere is het eene zwarte kat die langs het venster binnenkomt.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2