NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. IN 'T IJS GEKLEID Donderdag 4 Augusti 1892. 10 centiemen per nummer. 46 Jaar, N° 2694. annoncenpiujs Politiek overzicht. Het loon. Ter overweging van allen Hoogere Werkraad. Vlaamscli in de Burgerwacht DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS I Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C- VAK DE PUTTE-GèOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,0# Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door d« P#st ontvangen, zij» ten laste van den schuldenaar. Cuique suura. AALST, 5 AUGUSTI 1892 Frankrijk. Kiezingen in Frank rijk. 950 uitslagen zijn gekend. De republikeinen winnen 111 zetels, de con servatieven 4. De meerderheid gaat in verschillige ge westelijke raden over van rechts tot links. Yan de 90 departementen hadden,vóór de verkiezing, de conservatieven de meerder heid in 11; nu nog slechts in 8; zij verlie zen de Sarthe, de Eure en de Ille-et-Vil- laine. In de Vendée hebben republikeinen en conservatieven een gelijk aantal zetels In drie departementen kunnen de bal- lotecringen nog de meerderheid van rechts naar links doen overhellen. De presidenlskiezingDe Fran- schen beginnen nu reeds na te denken over het aftreden van president Carnot. Zal de houten man, >i de pop, zooals de Parijsche pers haar Staatshoofd zeer oneerbiedig noemt, om zijn volkomen ge mis aan zelfstandigheid,herkozen worden? Neen, dat mag niet, zeggen vele libera len, zooals MM. Hubbard en Ranc, waar van de eerste door zijnen hoogen rang in de vrijmetselarij en de tweede als jour nalist zekeren invloed hebben op hunne partij. Natuurlijk geven zij voor, dat de persoon van M. Carnot geheel buiten spel staat. M. Carnot is een uitmuntend man, zeggen zy, maar dezelfde voor een tweede zevental jaren aan het bewind te laten vinden zij minder gcwenscht. Anderen, zooals M. Charles Laurent pleiten daarentegen zoo sterk mogelijk voor eene herkiezing van M. Carnot, die, zeggen zij, door zijne onpartijdigheid en striktheid een model is van een constitu tioneel staatshoofd. Als men dieper de zaak ingaat, komt men echter al zeer spoedig tot de conclu sie, dat al die redenen van vaderlandsch belang gezocht zijn pour le besoin de la cause. Het geldt eenvoudig een strijd tus- schen de voorstanders van M. Carnot en die van M. de Frevcinet, den burger lijken minister van oorlog, die, o zoo geerne eens zeven jaar op het Elyseum zoo zitten en nog altijd spijt heeft, dat hij in 1887, toen hij werkelijk veel kans had onverwachts door den toen bijna onbe kenden Sadi Carnot werd overvleugeld. Jules Ferry verkeerde toen in hetzelfde geval als de Frevcinet, en daar hij te impopulair is, om ditmaal eenige kans te hebben van gekozen te worden, slaat hij den strijd tussehen de twee concurreerende partijen met nijd gade. Daarom schrijft zijn blad de Estafette, dat die strijd thans onder alle opzichten gevaarlijk is, en dat het, wanneer het den tijd gekomen acht, vele staaltjes van onwettige eerzucht zal doen kennen. Dat belooft weer wat Overigens heeft men den tijd nog, want de presidentsverkiezing heeft eerst in 1894 plaats. 14® Vervolg. Instinctmatig, zonder te weten wat bij deed, deed Crajford ccne poging hen le scheiden. Zijne mede officieren, die naast hem stonden, hielden hem (erug. Zij zagen elkander bezorgd aan. De koude, die zonder genade op verschillende wijzen slachtoffers maakte, had hij sommigen 't eerst hun verstand aangetast. Iedereen hield van Crajford. Was hij op T punt, even als onderen zijn versland te verliezen Zij dwongen hem, op een der vaten Ic gaan zitten. Houd u goed, oude kerelzeiden zij vriendelijk Kom, houd u goed Craylbrd gaf toe, maar in zjjn binnenste kookte het, nu hij gevoelde hoe hulpeloos hij was. Wat, in Gods naam, kon hij doen Kou hij Wardour bij kapitein Helding aangeven, enkel opeen vermoeden zonder zelfs eene schaduw van bewijs dat dit vermoeden rechtvaardigde 7 De kapitein zou zelf niet een van zijne officieren willen bcleedigen, door dezen de afgrijselijke beschul diging mee le deelen. De kapitein zou evenals dc anderen tot het besluit komen, dat Crayford's versland aan liet dwalen was tengevolge van koude en ontbc- ri'«g. Geen hoop geen schijn van hoop bleef hem mter over, dan alleen dat de expeditie uit een groot In mijn laatste artikel over dit belang rijk vraagstuk, heb ik getracht te bewij zen, dat, volgens de strenge voorschriften der rechtveerdigheid, liet loon, boven het minimum door liet natuurrecht vereischt, volgens de weerde van het werk betaald moest worden. Een ander grondbeginsel, beweren ge kende schrijvers en groote geleerden, moet voor de bepaling van het bedrag der daghuur als grondsteen genomen worden, namelijk,de wcerdigheid van den mcnsch. Ik juich deze koene maatschappelijke kampers van herte toe, in dezen zin, dat zij bepaaldelijk tegen eene overgroote dwaling van onzen tijd opkomen, deze die het werk als eene koopwaar aanziet en niet als eene bedrijvigheid van een menschelijk vermogen, van een verstan dig en vrij wezen. Daar ligt de eerste rede, het onafbreekbaar beginsel van het minimum van daghuur. In eenen anderen zin echter, voor zooveel die weerdigheid zou moeten dienen als grondsteen voor de bepaling van het loon, kan dit grondbe ginsel mijne goedkeuring niet wegdragen. Inderdaad, waarin bestaat de recht veerdigheid in de betrekkingen tussehen werkgever en arbeider Wel in niets anders, mijns geachtens, dan in eene ge lijkheid tussehen dc wederzijdsche bewe- zene diensten. Door zijnen arbeid geeft de werkman eene zekere weerde aan den pa troon en door de voorschriften der natuur lijke billijkheid is de werkbaas verplicht aan zijnen arbeider dezelfde weerde onder eenen anderen vorm weder te geven, natuurlijk rekening houdende der wetten van de voortbrengsten en van dc rol van het kapitaal. Justitia est queedam cequa- litas, zegt de H. Thomas. Nu rijst echter eene andere vraag op, namelijk hoe zal men de weerde van een werk bepalen In wezenlijkheid zijn hier eenige moei lijkheden aan vast. De weerde van een werk, zegt inen, hangt van verschillige omstandigheden af die allen in aanmerking zouden moe ten gebracht worden. Als praktische regel is het zeer geraadzaam, lijk een godsge- leerdo in de kolonnen der Gazette de Liège uiteenzette, dc plaatselijke gebrui ken aan te nemen want deze zijn de resul tante der factoren die de weerde van het werk bepalen. Een toonbeeld van rechtveerdigheid zijn de plaatselijke gebruiken niet. Bij ge brek aan betere grondslagen, zouden die gebruiken in den landbouw aanveerd kunnen worden, tot in betere tijden. In den tegenwoordigen krisis, zelfs, ben ik overtuigd dat die plaatselijke schatting, op genoegzame wijze met de weerde van het werk overeenstemt. In andere nijverheden kunnen en moe ten, recht veerdigheidshalve, andere grond beginsels ingeroepen worden. aantal personen bestond. Officieren cn matrozen, allen hielden van Frank. Zoolaug zjj banden cn voeten konden bewegen, zouden zij hem voorthelpen zouden zij zorgen dat hem geen leed geschiedde. liet commando werd gegeven de deur werd open geworpen ;sncl verlieten allen de hut. De tochtgenoo- len begonnen zich in heweging le zetten over de eeuwige sneeuwvlakte, onder dcD zwarten hemel. Dc zieke en gebrekkige n.anschappen, wier laatste hoop was gevestigd op hunne vertrekkende makkers, deden een zwakken juichtoon hooren. Enkelen, wier dagen geteld waren, weenden cn treurden als vrouwen. Frank's stem haperde toen hij aan dc deur zich om keerde om zijn afscheidswoord te zeggen tot den vriend, die een vader voor hem geweest was. God zegenc u, Crajford Crajford drong door de officieren heen, die rond hem stonden, sprong voorwaarts, vatte Frank's beide handen, cn hield hem vast alsof hij hem nooit wilde laten gaan. God behoede u. Frank Al wat ik in de wereld bezit, zou ik willen geven om bij u le blijven. Vaarwel Vaarwel Frank wuifde met dc hand, wischte de tranen af die in zijne oogen welden cn liep naar buiten Crajford riep dc laatste, dc eenige waarschuwing achterna die hij geven kon Blijf, zoolang ge kunt, bij den hoofdlroep Frank Wardour, die tot bet laatste gewacht bad War- Men onderscheidt de innerlijke weer de en de uiterlijke of de verkoopprijs. De innerlijke weerde verbeeldt de som der uitgaven aan kapitaal en arbeid. Zij is de leest waarop de uiterlijke weerde of de verkoopprijs wordt geschoeid, de gold- point waar rond zij zweeft, het as waarop zij draait. Om in geene wilkeur te vallen, die al te dikwijls eene groote onrechtveerdig- heid is, moet de verkoopstof als maatstaf der weerde van het werk in voege ge bracht worden. Wat volgt daaruit Dat de werkman in de winst van zijnen patroon moet komen op zijn naven- hand hel aandeel, dat hij neemt in de voortbrenging van het voorwerp, dat ver kocht wordt, hoe grooter dit.{aandeel is hoe grooter zijn paart in de winsten moet zijn. Tegenwoordig betaalt dc patroon een spotloon, vastgesteld volgens het min of meer getal werklieden, die zich aan bieden en strijkt, zonder zich om zijn slachtoffer te bekreunen, al de winsten in zijnen zak. Dal is een schreeuwend onrecht, dat den arbeid wordt aangedaan I Eene enkele overweging van het ge zond verstand, van alle vooroordeelen winstjachi en hebzucht vry, is genoeg zaam om op recht'veerdige wijze de ver houding ie bepalen, waarin de winsten tussehen arbeid en kapitaal, werkgever en werkman, dienen verdeeld te worden. In alle voortbrenging zijn volstrekt twee factoren noodzakelijk, zij zijn beide even noodwendig, even onmisbaar, even noodzakelijk, het zijn kapitaal en arbeid. Van den arbeid afgescheiden blijft het kapitaal onvruchtbaar zonder winst en zonder kapitaal kan de arbeid niets ver richten, kan hij geen steek voort. De noodzakelijkheid van beider rol in de voortbrengst, moet hun aandeel bepa len in den uitslag, in de winstgevingen door de vereeniging hunner scheppende macht, hunner voortbrengende kracht ontstaan. Daar ligt het grondbeginsel, onaantast baar in zijno waarheid, onloochenbaar door zijne duidelijkheid Tot hiertoe ongelukkiglijk heeft de menschheid, op maatschappelijk gebied, de wet van den sterkste ondergaan. Het kapitaal, door zijne macht, door zijne overweldigende sterkte, heeft op de zwakke schouders van zijnen broeder, het dwangjuk opge legd, cn om rede van zijne zwakheid heeft hij er zich gedwee moeten injoegen. Hopen wij dat na den prachtigen omzend brief van den volksgezinden Paus einde lijk het uur der rechtveerdigheid zal slaan en de geheiligde rechten van den arbeid, erkend en bewerkstelligd zullen worden Vervolg later. Rik. dour, die Frank door den sneeuwstorm gevolgd was bleef slaan, deed eenige slappen terug en ant woordde Crajford bij de deur Zoolang hy kan, blyft hij bij mij XII. Alleen Alleen te midden der ijsbergen De zon der Noordpoolstrekcn gaat donker op aan den somberen hemelHet koude licht der maan, dat zich wonderlijk mengt met dc schemering van den dageraad, bult dc besneeuwde vlakten in een grijs loodkleurig waas. Bij dat spookachtige schijnsel ont waart men een ijsschol aan den verreu horizont, die zich langzaam naar het zuiden voortbeweegt. Daarvoor is een open vak, waarin de donkere go|_ ven voorwaarts rollen cn tegen de scherpe ijskantcn breken. Nog dichterbij verheft zich een ijsberg, die het drijfys volgt, zijne puntige spitsen ten hemel I hier schitterende in de stralen der maan, ginds als spook gestalten opdammcrcnde in het grauw schemerlicht. Welk voorwerp is dal, daar, in het midden van die breedc ijsvlakte op dc onderste helling van den ys- berg- dat dc akelige eentonigheid van 't tooneei fcreekt T is het mogelijk dat in deze ontzagwekkende eenzaamheid nog teekenen wijzende op de aanwezig heid van menschen 7 Ja. de donkere omtrekken van eene boot, die op den ijsberg is vastgesjord, leekeneu zich tegen den ijswand af. In eene ijsspclonk achter de boot flikkert een roode gloed van een hyoa uitgedoofd vuur en werpt Bij de opening van den Raad onzer Provincie heeft onze achtbare gouverneur, in zijne gebruikelijke rodevoering, een hoogst belangrijk 'punt van het maat schappelijk vraagstuk behandeld. Ten slotte sprak hij de volgende raadgevingen uit welke door groot en klein niet genoeg zaam kunnen overwogen worden. Men heeft in de laatste tijden, veel geschreven en gesproken over het sociale vraagstuk en ontelbare middelen ter op lossing voorgesteld. - Mijns inziens, heeft men nog niets beters gevonden dan de voorschriften,door het Christendom sedert achttien eeuwen gesteld In plaats van in de harten der onge- lukkigen haat en nijd op te wekken,preekt hun de katholieke Godsdienst geduld en versterving verre van hun den rijkdom met al zijn genot als het hoogste levens doel des menschen voor te stellen, verheft hij den arbeid cn het lijden tot een voor schrift, waarvan het trouwe nakomen in een ander leven vergelding zal vinden. - Daarna richt diezelfde Godsdienst zich tot diegenen welke van God de goe deren der aarde ontvangen hebben, en leert hun dat die goederen hun slechts zijn toevertrouwd, niet om ze zelven uitslui tend te genieten, maar om er de ongeluk- kigen aan deelachtig te inaken.en dat hun eens strenge rekenschap, zal gevraagd worden over het gebruik, dat zij er van gemaakt zullen hebben. - Indien de maatschappij van de voor- sclyiflen van de Christen zedenleer door drongen was, indien rijken en armen er nauwkeurig hun gedrag naar regelden, zouden wij dan nog dien strijd tussehen kapitaal cn arbeid zien, die overdreven weelde van den eenen kant, en, van den anderen den stijgenden vloed der volks- eischen en zou België dan niet de een dracht tussehen de maatschappelijke stan den, in de gehechtheid van allen aan 's lands instellingen, in hun trouw aan den Koninklijken Stam, den zekersten waarborg vinden van vrede, voorspoed en geluk. De tweede afdeeling van den hoogeren werkraad, voorgezeten door den lieer Prins, heeft zich, in zyne zitting der verledene week bezig gehouden met het verslag van den heer Brants, betref fende de regeling van den arbeid in de spinneryen en weverijen van vlas,katoen, kemp en jute. Dit verslag, dat zeer volledig is, somt de verslagen op welke vroeger werden aangeboden door de heeren Buysse, de Hemptinne en Morel, alsook de beraad- nu en dan zijn schijnsel over twee mcnsclielijke ge daanten. De een zit met zijne rug geleund tegen den zijkant van 't hol. De andere ligt neergestrekt met zyn hoofd, op den knie van zyn meegezel. Dc eerstgenoemde is wakkeren in nadenken verzonken. De andere ligt ach terover, met zyn gelaat naar den hemel gewend, sla pend of dood.'t Is reeds lange dagen geleden dal zy heiden zyn achtergebleven en hunne tochtgenooten van de expeditie, die was uitgezonden om hulp te zoe ken, hun tocht zonder hen hebben voortgezet. 'tls lange dagen reeds geleden dat zy beiden door hunne afgematte en vermoeide gezellen als veroor deelde verlorenen zijn beschouwd. De man die zit te peinzen, is Richard Wardour. Hy die slapende of dood terneer ligt, is Frank Al- derslcy. I)c ysberg drijft langzaam voort, door dc donkere golven, in 't aschklcurig licht. Van oogenldik tot oogenblik wordt het wegstervende vuur kleineren kleiuer. Van oogenblik tol oogcublik sluipt de yskoudc dood nader en nader tot dc verloren mannen. Richard Wardour hcfl het hoofd van den slapende op en geeft het een rustpunt legen den wand der spe lonk. Hij gaat naar de boot en keert terug met een blok hout in 't vuur te werpen maar blyft eens klaps stokstijf staan. Frank droomt en mompelt iets in zyncn droom. Een vrouwennaam komt over zijne lippen. Frank denkt weer in Engeland te zyn op het bal en Clara zyne verklaring loc le Ouisli - slagingen tot welke deze verslagen aan leiding hebben gegeven. Het bevat een ontwerp van koninklijk besluit, luidende als volgt Art. 1. - De knapen en meisjes van minder dan 16 jaren, alsook de meisjes en vrouwen van meer dan 16 en min dan 21 jaren, zullen aan het werk niet langer mogen gebezigd worden dan 11 1/2 ure daags. Art. 2. De kinderen van min dan 15 volle jaren mogen aan het werk niet lan ger gebruikt worden dan 6 uren daags. De thans gebezigde kinderen zullen mo gen onderworpen blijven aan art. 1 Art. 3. De werkuren moeten ver deeld zijn door ten minste drie rusttijden, waarvan de gezamenlijke duur niet min der mag zyn dan een uur en half; gedu rende dezo rusttijden zullen de inekanio- ken stil liggen en do werklieden vrij zijn de fabriek te verlaten; de rusttyd van 's middags mag niet. minder zijn dan een uur. Hel verslag van den heer Brants werd aangenomen met eenparigheid, min drie stemmen, deze der Verviersche afgevaar digden, welke geene vermeerdering van maatregels tot beperking van het werk verlangende, wat de stad Verviers be treft, meenden er geene to mogen voor stellen voor andere gelijksoortige nijver heden. De afdeeling ging vervolgens over tot hel onderzoek van liet verslag des heeren P. Limbourg en L. Zurstrassen, betreffen de wollenijverheid. De heer Bussche las en overhandigde aan den voorzitter een verzoekschrift be kleed met meer dan drie duizend handtee- kens der Verviersche werklieden, die het behoud van het nachtwerk vragen. Na eene lange beraadslaging was de raad van gevoelen dat men aan de Ver viersche wollenijverheid gedurende twee jaren, de machtiging moet verleenen om 's nachts te werken, zooals dit nu gedaan wogdt. Intusschen zullen de nijveraars van Verviers de noodige beschikkingen te ne men hebben om zich in staat te stellen de wet na te leven. De beraadslaging zal, in eene volgende zitting, voortgezet worden. Op Zondag 26 Juni 11., schrijft onze Confrater De Mcchelschc Courant, had te Oostende een groote schietprijs- karnp voor de Burgerwachten plaats. Algemeen werd opgemerkt, door sommigen met ergernis, door de groote meerderheid echter met genoegen, dat de afdeelingcn der Burgerwacht van Bor- gerhout, Eocloo en nog van elders in het Nederlandsch gecommandeerd werden. Eene helsche gedachte werpt hare schaduw op het gelaat van Richard Wardour. Hij staat van het vuur op hij brengt het hout terug naar de booL Zijne ijzeren kracht van weleer is wel is waar gebroken, maar nog niet verloren. Zij drijven al nader en nader naar de open zee toe. Hij kan de boot tc water laten zonder hulp hy kan het voedsel en het brandhout medenrmen. De ntan, die daar op den ysberg slaapt, is de man die hern Clara ontroofd heeft die de hoop en het geluk van zyn leven voor altijd heeft vernietigd. Ver laat dien man, terwijl IT1J"slaapt,g en laat hem ouiko- Dal fluistert de verzoeker. Richard Wardour be proeft zyne krachten op dc boot. Ze beweegt, hy kan haar hanteeren. Hij slaat stil en ziet om zich heen. Vóór hem de open zee. Achter hem ligt de man, die zijn geluk heeft verwoest. De schaduw der belscbe ge dachte breidt zich al verder en verder, hoe langer hoe donkerder over zyn gelaat uit. Hij legt zijoe banden op de boot peinst en aarzelt. Dc ijsberg dryft langzaam voort door de donkere golven, in 't aschklcurig licht. Van oogenblik tot oogenblik wordt hel wegstervende vuur kleiner eu kleiner. Van oogenblik totoogenblik sluipt de ijskoude dood nader en nader tot den slapende. En nog altyd wacht Richard Wardour peinst en aarzelt. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1