Een en ander. In den Congo. Prijsdeelingen. Kaatsspel. Houtmerkt. Allerhande nieuws. si iel van zijn vader,en de vader doorzijn zoon oone geleerdheid le verschaffen, - steil zich voor hem lot een hoogercn stand te verheden,dan hjj zelve bekleed of genoten heeft. Hieruit volgt dat meer bekwaamheden bestaan dan - Frankrijk kan gebruiken. Ik op den eersten rang om het te zien Lr bevinden zich vóór de poort van - t stadhuis 4000 jonge lieden die er sedert vete jaren staan op te schut ren om binnen te geraken. Hun getal zal altijd meer en meer - vergrooten elders is het ook zoo. Die - lange verwachting, die slechts eene lange ontgoocheling is, gaat niet vrij - van misnoegdheid. Het getal dezer ge- - deklasseerden is een gevaar. I)ie plaag heerschi hier te lande zoo wel als in Frankrijk. Aan .vie de schuld Aan vele ouders die hunne zonen en dochters te schoon achten om het am bacht of stiel hunner ouders te leeren en die, ze uit hoogmoed, heeren en dames willen zien worden. Herinrichten of Ontbinden. Graaf Goblet d'Aviella, Senator van Brussel, heeft in La Revue de Belgi '/ue, een schrijven laten afkondigen 'dat veel opschudding in de liberale sferen veroorzaakt. Schrijver laat aan 't libcralismus den keus over van zich herin te richten of tc ontbinden. onmogelijk is het op 't oogenblik, zegt graaf Goblel d'Alviella, de eenheid onder <le liberalen te bekomen; na de herziening hoopt hij, dat men er zal toe geraken. Een congres moet alsdan bijeengeroe pen worden, 't welk zal te beslissen heb ben of men zich zal versmelten met de progessisten of een nieuw programma aannemen. De Ind pendance vraagt dat men dit alles zou laten gebeuren vóór de herzie ning. Welnu velen aan liberale zijde denken dat vóór of na de herziening de moeilijk heden even groot zullen wezen en men zich op slot van rekening toch niet zal kunnen verstaan. Wij hebben het reeds meermaals her haald, 't is er meè gepast met de oude li berale partij, z'is naar 't piereland Zij heeft zich zelve de koord rond den hals gestropt Zondag vergaderden te Brugge de afg. veerdigden tier liberale vereenigingen van Kortryk, Meenen, Isegem, Gent, (ook de progressistenkring dezer laatste stad, Lokeren, Ronsse, Audenaarde, St. Nico- laas, Antwerpen. Mechelen, Brussel, Roe selaere en Thienen ten einde te beraad slagen over de vertegenwoordiging der minderheden. Volgens M. Meyne van Brugge, ligt in Vlaanderen het geluk van 't liberalismus in do evenredige vertegenwoordiging. Geen wonder, 't zou een wapen zijn in handen der liberalen om zelfs in het kleinste dorpje, twist en tweedracht te doen ontstaan 't gene aan "t liberalismus zou toelaten zijne zaken goed te maken. In den loop der bespreking hebben de Antwerpenaars verklaard dat zij besloten hebben den alleenheerschenden toestand dien zy op't Antwerpse!» stadhuis verwor ven hebben, op te offeren aan het alge meen recht en het stolsel der evenredige vertegenwoordiging aan tc kleven. Het stelsel der vertegenwoordiging der minderheden werd ten slotte met alge- meeno stemmen aangenomen. Eene nieuwe vergadering zal later be legd worden voor de liberale vereenigin gen in Vlaanderen op welke men het al gemeen stemrecht zal behandelen. Naar men ons verzekert, werden de onnoozelcers der Aalstersche liberale as sociatie niet uitgenoodigd. Ook wat zou den de kneukels daar verteld hebben Mml. Severine l»ij Leo VIII. De dagbladen van Woens dag morgend bevatten het verslag over een bezoek van M. Severine, de bekende medewerkster van de Figaro, bij Z. H. Leo XIII. Wij deelen er, onder alle voor- behoud onkel en tot inlichting, een en ander uit meè Mad. Severine vroeg aan den Paus wat hij dacht over de anli-semietsche kwestie, of de eerste plicht van den christen niet was het voorbeeld van Jesus na te volgen, die aap zijne beulen vergaf, daarbij bunne onwetenheid in aanmer king nam om hunne wreedheid te veront schuldigen. Christus, zegde Leo XIII, heeft zijn bloed vergoten voor alle mensehen zonder uitzondering, en zelfs bijzonder voor hen, die niet in hem geloovende, in deze mis kenning voortgaande, hot meest noodig hadden om afgekocht te worden. Jegens degenen heelt hy zyne Kerk eene zending ('pgelegd hen tot de waarheid terug brengen. Door overtuiging of door vervolging H. Vader Door overtuiging, antwoordde de Paus levendig. De taak der Kerk isteeneinaal zachtheid en broederlijkheid. De dwaling is het die wy moeten treffen en pogen te overwinnen maaralle geweld zou tegen den Wil Gods zijn, tegen Zijne leering, tegen het karakter waarmeê ik bekleed ben, tegen de macht waarover ik be schik Dns de godsdienst-oorlog Die twee woorden passen niet bij elknnder. En mot de hand, waaraan do visschers- ring glinstert, deed hij een gebiedend gebaar. Dan blijft nog, H. Vader, den ras sen-oorlog. Welke rassen Alle stammen af van Adam die door God geschapen is. Zij zijn gelijk voor den Heer, daar hun be slaan het werk is van zijnen wil. Verder zegde Mad. Severine En wanneer het volk de joden wilde vermoorden Dan stelden de joden zich onder de bescherming van den Paus en dc Paus beschermde hen. Indien de Kerk eene toegevende moeder is, ging Z. H. voort, die altijd de armen openhoudt voor hen die tot haar komen of terugkeeren, volgt daaruit niet dat de goddeloozen.die weigeren in haren schoot te treden, hare lievelingen moeten zijn, Zij zijn hare smart, hare wonde, maar zij behoudt haren voorkeur voor de geloo- vigen die haar troosten. Indien de Kerk zending heeft de zwakken te verdedigen, heeft zij ook de zending haar zeiven te verdedigen tegen alle poging tot verdruk king en thans is na zoo veel andere pla gen de heerschappij van het geld geko men. Zich meer oprichtende, zegde de H Vader. Men wil de Kerk overwinnen en het volk overheerschen door liet geld Noch do Kerk noch het volk zullen zulks toelaten. En de groote joden, II. Vader Ik ben met de kleinen, de nederi" gen en de onterfden, welke Gods lievelin gen zijn. Mad. Severine begreep dat dit onder werp ten einde was. Leo XIII sprak daarna van Frankrijk, en vroeg schalksch En bij u, wat denkt men daar van den Paus Is men over hem tevreden Zeg het maar gij moet niet bevreesd zyn. Mad. Severine antwoordde Welnu,indien de monarchisten kwaad zijn op den Paus, zijnde gouvernements- republikeinen het nog veel meer. Hij is. de concurrencie. Een lichte glimlach speelde om dc lippen des Pauzen. En de socialisten Voorde gouvernements-socialisten, den staf, is het nog concurrencie En het volk Het volk Ik durf nooit in zijnen naam sproken. Het volk aarzelt. Ik geloof dat het mistrouwig is. Het werd ook zoo dikwijls bedrogen, maar het is toch erwonderd dat een Paus zich met hem bezig houdt en decardinalen onderwerpt. De lange bleeke handen doen een ge baar van voldoening en glimlachend zegt de Paus Ik wil nochtans geen koning van Frankrijk zijn. Frnimchc Chauvinisme, Een blad van Brussel Lc Soir verslag gevende over de langzame beweging van de Fransehe pompiers, welke bij den bluschwedstrijd optraden, had gezegd dat, moest het vuur werkelijk uitgeborstenzijn zooals het nu den schijn moest hebben, er reeds ten minste drie dooden zouden zijn eerde bluschdienst werkdadig opt rad t. En het publiek bevestigde ons gezeg- le, voegt hetblad er bij, door het geroep van loorik Een blad van Parijs. Le Jour, is ver- ontweerdigd en heeft in zijn nummer van woensdag een artikel tegen die eragéra- tions van de Belgische pers afgekondigd. Het is niet genoeg, zegt het blad, dat lc Belgen ons in Congo uitpladderen brrr. zij moeten ons nog in hunne drukpers beleedigen Is het dom genoeg Wanneer men alle dagen in de Fran sehe pers, de domste beoordeelingen, de zotste aantijgingen leest tegen de pelits Beiges, is het waarlijk plezierig, te zien hoe zij kwaad worden wanneer men hun loorik!.,. toeroept, als hunne pompiers mcnschen laten verbranden. Handelsblad Ken geus in de klem. Eenige dagen geleden werd een beambte an het arsenaal, een geus van eerste klas, op heeterdaad betrapt in de Staats- |- van aanslagen op de erkhuizen zelve, zeden. Vruchten en kleuren. Wil men de vruchten van zijn boomgaard een fleurig en kleurig uiterlijk geven, ge lijk men in fruitwinkels zoo gaarne ziet, dan kan men zich van het volgend gemakkelijk middel bedienen. Men bren- ge eenvoudig oud ijzer en ijzervijlsel rondom den boom in den grond. IJzer is namelijk in den bodem het kleurende element, en ofschoon elke grondsoort in meerdere of mindere mate daarvan voor zien is, kan het toch noodig zijn er in sommige gevallen er wat ijzerdeelen aan toe te voegen. Tot hetzelfde doel kan ook eene oplossing van ijzervitriool aange wend worden, die tevens als meststof dient en de insekten doodt, welke zich in den grond mochten bevinden. knoopen. Om de snelheid van een schip op te geven, zegt men het doet 15, 18, 20 knoopen. Wat is dat een knoop zullen zich wellicht menigen onzer lezers afgevraagd hebben en hoe bepaalt men in knoopen de snelheid van een schip Een knoop doet iets meer dan 15 me ters, en als men zegt dat schip loopt 15. 18, 20 knoopen wil dat zeggen dat het 15, 18, 20 maal 15 meters aflegt per haleen minuut, en niet per uur, gelijk men soms in vele bladen leest. Waarom duidt men nu in knoopen de snelheid der schepen aan en niet in me ters, dekameters, hektometers of kilo meters Luister Om de snelheid van een schip vastte- stellen heeft men een werktuig, tog ge noemd. Dat werktuig bestaat uit eene houten plank den vorm hebbende van een gelijkbeenigen driehoek. Aan de grondlijn is een stuk lood bevestigd, zoo dat het plankje, als men het in 't water werpt rechtop blijft staan. Bij middel van touwtjes of koordekens zijn de drie hoeken verbonden met een koordje dat op het schip op eene bobijn gerold is, en afloopt naarmate het schip vooruitgaat. In dat koordeken zijn knoopen van 15 tot 15 meters. Na een halven minuut, bepaald door eenen zandlooper, telt men hoeveel knoo pen er afgerold zijn, en men zegthet schip loopt zooveel knoopen. Ziedaar Eene snelheid van 20 knoopen wordt slechts zelden bereikt. 20 knoopen is 300 meters per halven minuut 000 per minuut en 36000 per uur, dus iets meer dan 7 uren per uur. Gelijk men ziet is de snelheid der sche pen veel kleiner dan die der treinen. Hulp nnn «li-enkelingen Eene nieuwe methode om drenkelingen weer tot bewustzijn te brengen, zette de hoogleeraar Laborde vooruit in de laatste zitting van de Academie de Médëcine te Parijs. Zij bestaat daarin dat men de ka ken opent en de tong naar buiten trekt. Men doet dit best door de vingers met den zakdoek te bedekken en dan stevig vast te houden. Vervolgens laat men de tong rhytmisch naar achter glijden en te voorschijn komen, waardoor eene terug werking wordt te voorschijn geroepen in de ademhalingsspieren. Intusschen kan een helper de gewone handgrepen voor die kunstmatige ademhaling bewerkstel lingen. Het heen en weer trekken van de tong is een handgreep die valt onder het bereik van iedereen. De oorlogsvloten van Eu ropa. De Engelschc vloot telt 79 Mintserschepen de Russische 50 de ""Yansche 59 die van het drievoudig erbond Duitschland, Oostenrijk en Italië samen 81 al ie samen 269 pant serschepen. Gezamenlijk kosten zij 3400 millioen de nieuwe pantserschepen, die men nu bouwt, kosten het bagatelleken van 2' tot 28 millioen het stuk. Het onderhoud van een pantserschip beloopt tot een millioen per jaar. Gelukkig nog voor het menschdom als al die waterreuzen stil in de havens mo gen blijven liggen, in oorlogstijd komen er dan nog eenige kleine onkosten bij zooals kanonschoten en torpillen. De kanonschoten kosten van 3 tot 5 duizend franks ieder. Bij schoten aan 5000 fr. werpt men een balleken van 780 kilos, cr zijn van die soort die eene meta len plaat van rond de veertig centimeters dikte doorboren. Iel nclitiircnwerk. Pre sident Harrison heeft Dijnsdag de wet onderteekend waarbij de werkdag, voor mijnwerkers en arbeiders, in dienst van de Vereenigde Staten van Amerika op 8 uren wordt gebracht Hy is gehuwd en vader van twee kin- rters hij genoot eene jaarwedde van 3500 Hij is in afwachting in zijne bediening opgeschorst. Hels- of postduiven. On der hare r<-is neemt eene postduif nooit voedsel, zelfs niet bij den laatsten tocht, als wan neer ze afgemat,uitgeputen schijn baar den dood nabij te huis aankomt. Wordt haar dan gerst of iets dergelijks aangeboden, dan roert zy het nog niet aan, maar stelt zich te vreden met een weinig water te drinken, waarna ze lang achter elkander slaapt. Eerst dan begint zeer matig te eten en valt daarop nog ■ns in slaap. Is de tocht zeer lang geweest, dan kan J het op die wijze 48 uren duren alvorens de duif. als gewoonlijk, voedsel neemt, j i De gemiddelde prijs van eene torpille tien duizend franks. Met zoo een ma chientje kan men een heel pantserschip in den grond boren Benevens de pantserschepen heeft men er nog een heelen hoop andere kleinere oorlogschepen kruisers en torpilleerboo- ten. Engeland heeft 145 kruisers en 171 tor- pil leerbootcn Frankrijk 58 en 190 Rusland 25 en 142; het drievoudig Ver bond 97 en 400. De groote kruisers kosten 8 millioen de aviso-torpilleerbooten 3 millioen de groote torpilleerbooien een half millioen en de kleine 250 duizend franks. Dat alles te zamen genomen kosten de Europeesche vloten al te zamen 5560 millioen. Wat verschrikkelijk kapitaal het mon ster van den oorlog toch verslindt, en welke schoone nuttige werken men daar mee zou kunnen verrichten. O Wat kost de hersenschim duur, die men in de geschiedenis - roem noemt. Op 't oogenblik wordt er druk gespro ken over het gebeurdo te Kotto. Op die afgelegen grens tusschen het gebied van Frankrijken denCongostaat is een fransch otticier, M. de Ponmayrac, doodgeschoten en een vlaggewachter in die streken zou insgelijks gedood zijn. Frankrijk cischt rechtdoening voor die schending van officieele personen en grondgebied het wii ten minste gelde lijke vergoedingen van den Congostaat, en wij moeten er bijvoegen dat het dit doet op eene manier,die verre van vriend schappelijk is. De sterke gezindheid jegens den Congo staat, die men sedert lang heeft opge merkt, dringt ten allen kante in de dag blad-artikels door men wil blijkbaar last verkoopen en dit op alle manieren doen gevoelen. De Congostaat heeft op die aanranding zeer kalm en met veel gezonde reden ge antwoord. Vooreerst heeft de Staat geen oflicieel verslag over die feiten ontvangen, het geen wel een bewijs zou kunnen zijn dat de Staat in de rechte waarheid is. Indien dc streken, waar die misdrijven zijn ge pleegd, door agenten van den Staat bezet waren, zou hij natuurlijk reeds verslas hebben ontvangen, zoowel als het fransch gouvernement. De grenzen zijn aan die kanten van Congo nog in "t geheel niet afgeteekend men onderhandelt voortdurend, "t Is waar de Staat eischt deze landstreek, als zijnde hem toegekend, maar zoolang het vraag punt niet is opgelost, wordt het land ook niet bezet, en het vormt dus voor als nog een onzijdig grondgebied. Het is niet nauwkeurig te zeggen dat de grens van den Staat bepaald is op den vierden graad noorderbreedte het trak taat met Frankrijk van 1885 wijst de grens tusschen de twee grondgebieden aan op den zeventienden meridiaan. Indien de Slaat Frankrijk verantwoor delijk wil maken voor 't gepleegde feit, zou dan dit feit zelfs niet bewijzen dat dé betwisting van zijnen kant op eigendom niet gegrond is Wat den moord betreft op M. de Poumayrac, deze moet, volgens de fran sehe verslagen, op het Kotto-gebied heb ben plaats gehad, hetwelk zeggen wij in betwisting en door den Congostaat niet bezet is. Hoe kan men dan den Staat ver antwoordelijk maken voor dien moord door inlanders gepleegd. Ook het doodschieten van den fran sehen vlaggewachter moet het werk der zwarten zijn in de fransehe bezetting,die, als zij aan hun opperhoofd ontsnappen, gewoon zijn op voorbijvarende prauwen te schieten. De parijzer dagbladen nemen die rede- delijke uitlegging niet aan. De Temps, die vooral hevig is,zegt dat de inboorlin gen gewapend zijn met precisie-goweeren, en het blad schijnt er misschien niet ver af om te doen verstaan, dat die geweeren door den Congostaat in handen zijn gege ven. Een brusselsch blad heeft integendeel eenen reiziger ondervraagd, die van Oubanghi gekomen is en deze wijt de oorzaak van de vijandelijkheden niet aan de agenten van den Congostaat, maar aan de Franschen zeiven. Wat moet het dan zijn wanneer het op den rug der gestrafte negersoldalen te recht komt en de officiers derCongoleesche militie ontzien zich niet hen te veroordee- len tot 150 slagen. Elke slag met de chicolle neemt stuk ken huid en vleesch meè; bij den tienden slag is het slachtoffer zoover, dat men ophouden moet, indien men de dood niet wil zien volgen; maar men scheldt daarom de straft niet kwijt; als de gestrafte weèr gezond is herbegint het spel. Zoo verstaat men de vrijheid in Congo, waarvan de vorst een congres tot af schaffing der slavernij te Brussel heeft bijeengeroepen. Wij zouden wel dom zijn, zegt - La Chronique, als wij den priester den oorlog niet aandeden, aan hem en aan zijn wapen, aan den Godsdienst. En inderdaad ontneemt aan de liberale schrijvelaars bunne lasteringen tegen do Kerk en hare dienaren, hunne bespottin gen der heilige zaken en wat blijft er nog over 1 Men leze Dendergahn en, wij vragen het, wat blijft er buiten zijne schrijvcla- rijen gansch doordrongen ot doorspekt met godsdienst-, priesterhaat en eerlooze bespotting, nog over Dom of gemeen gezeever, ja, dom of gemeen gezeever, anders niet Zonder oorlog aan Kerk en priesters zou de liberale drukpers geen reden van bestaan hebben, dus zou zij haar eigen zeiven dooden, moest zij van haren oorlog afzien. Do inlanders der fransehe bezittingen zouden dikwijls de inboorlingen van den Congo-Staat aanvallen. Frankrijk heeft altijd veel genegenheid voor het grondgebied van den Congo- Staat, maar niet voor den Slaat zeiven aan den dag gelegd, en het is misschien het begin van moeilijkheden, den Souve- rein van Congo aangedaan, om eens een goed brok van het grondgebied in te pal men. Dat arme Congo, zoo uitgekreten, moet dan toch in waarheid eene aantrekkelijke brok zijn, wel weerdig om er de hand op te leggen. (Handelsblad.) 7Aoare beschuldigingen. De Matin deelt over den Congo-Staat inlichtingen mee die, moesten zij waar zijn, van de Belgen de grootste barbaren zou maken, die er onder Gods zon leven. De militaire benden van den Staat ver moorden al de Araabsche karavanen, om haar het ivoor te ontstelen zij maken onophoudelijk strooptochten in al de dor pen, die op hunnen weg liggen Maar het schandaligst van al is de wij ze, waarop de Staat soldaten werft. Al de slaven, die zij ontmoeten, 't zij bij de karavanen, 't zij in de muzelmansche dorpen, worden, zonden dat er eenig on derzoek worde ingesteld, meegenomen om in dienst van den Staat soldaat te spelen. Zoo stelt men de slaven in vrij heid willen ze niet meegaan met zachtheid, dan moeten ze 't met geweld Voor reven jaar worden ze dan inge lijfd en de behandeling, die men hun doet ondergaan, is zulke, dal geen enket Muzelman in Afrika zijne slaven behandendelt,zooals de Staat met zijne soldaten le werk gaat Voor het minst wordt hij gestraft met chicolle, eene soort van martinet in hippopotamus-vel; wanneer men daarmeè op hout slaagt, staan de teekens ervan in. Keeliterlijk kronijU. De mijn aan de mijnwerkers. De beheerders der maatschappij zijn voor den vrederechter van Bergen verschenen. De zitting had plaats met gesloten deu ren en do woordenwisseling moet nog al hevig geweest zijn. De stichtende leden hebben zich verbon den, aan de werklieden te betalen wat zij i hen schuldig zijn. De vrederechter heeft tegen vrijdag eene nieuwe vergadering belegd, om de onderhandelingen voor te zetten. Daar de beheerders bij het stichten der maatschappij het door de wet vereischte tiende deel niet gestort hebben, wordt de stichting van ambtswege vernietigd. Het is le verwachten dat die nieuwe toestand alweer tot eene reeks processen zal aanleiding geven. In Sint-Joztdscollegie te Aalst, dijnsdag 9 Oogst, om 8 1/2 ure 's voor middags. In 't Klein Seminarie te St-TViculaas, op donderdag li Oogst om 9 ure 's voormiddags. In Sint-Ilarlinusgestieht te /Aalst, op donderdag 11 Oogst om 9 1/2 ure voormiddag. In 't Cesticlit van clen^ II. i%loïsins te Gysugen», dijnsdag 9 Oogst om 9 ure 's voormiddags. ZONDAG 7 Augusti. 1892. Om 10 ure. Emile Bogaert tegen Polydor De Backer. Om 2 ure. Clem. Claus legen Frans V. D. Broeck. Om 3 ure. Jan De Moor tegen Karei VanBaelen Botermarkt. - Heden zaterdag werden 835 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 7883 kilogr. doneert op Zondag 7 Augusti 1892 om 11 1/2 ure 's voormiddags, ter Groote Markt, door de Koninklijke Maat schappij van Harmonie, onder het bestuur van den heer F.-L. Van den Bogaerde. Programma 1Die Kaiser, March Weissenborn 2. Tanhaüser, Ouverture Suppé 3. Les Clodochcs, Polka Hyman 4. Potpourri sur la Fillc du Régiment Donizetti 3 Hie Werher, Valse Lanner Geerardsbergen. —De werk staking blijft nog altijd voortduren. De werklieden willen niet toegeven de loo- nen nu nog verminderen, zeggen zij, is ons doen honger lijden. Alles is rustig de werklieden blijven thuis en toonen zich onderworpen in hun lot. Blijft dezen toestand duren deellende zal verschrik kelijk zijn. - Dinsdag rolde een vat van eenen brouwerswagen te Brussel, en kwam te recht tusschen de pooten van een vigilant- peerd, dat viel en den koersier mede- sleepte, waardoor deze wonden aan het hoofd en aan de beenen bekwam. Een tramrijtuig dat achter de huurkoets reed, kon niet spoedig genoeg stoppen en de dessel van den tram doorboorde den ach terkant van den vigilant en kwetste eenen reiziger, welke daar in zit. Dit alles was gebeurd in minder tijd dan men noodig heeft om het te vertellen. - Woensdag aanstaande, 10 dezer, zal er le Audenaarde, Groote Markt, een groot peerdenfeest gehouden worden. De volgende premiën zullen door 't lot uitge deeld worden onder de te koop gestelde peerden en veulens 1° 75 fr., 2° 50 fr., 3" 40 fr., 4° 30 fr., 5° twee premiën van 20 fr., 6" tien premiën van 10 fr. De peerden zullen van 2 tot 4 ure 's namid dags op de Groote Markt moeten aanwe zig zyn. Ten 5 ure verloting der prijzen, Geheimzinnige zaak. Onder dezen titel deelden de Brusselschen bladen de tijding meè van het verongelukken van zekeren O., op den spoorweg te Aaltre. Deze man zou door kwaaddoeners op de baan geworpen zijn. De bladen van Gent bevestigen echter dat O., welke aan den drank verslaafd was, zich moet gezelfmoord hebben. Eene vrouw uit de Gheudeslraat, te St-Gillis, ten wien nadeele eene som van 150 fr., op haren zolder verborgen, gesto len geweest was, had zondag eene waar zegster op de foor geraadpleegd. De waarzegster had verklaard dat zeke re AmelieX... de dievegge was en met het geld kleeren gekocht had. Amelie X... had inderdaad nieuwe klearen voor haren zoon gekocht. De bestolene, die op Amelie een pik heeft,begaf zich naar hare woning,schold haar uit voor dievegge, bracht haar twee slagen in het gelaat toe met eenen regen scherm en ging ten slotte eene aanklacht indienen bij de politie. De zoo gezegde dievegge kwam echter ook met hare getuige naar het politie- bureel, en nu werd er tegen de bestolene proces-verbaal opgemaakt voor mishan delingen. Wat meer is, het onderzoek deed on t- dekken dat de gramstorige vrouw besto len geweest was door haren eigen zoon Velocipedisten in het leger. Op bevel van den minister van oorlog zal de velocipedistenafdeeling van de regiment school dei- karabiniers binnen eenige dagen twee reizen ondernemen om de 27 twee wielen van verschillende modellen te beproeven, die ter harer beschikking ge steld zijn. De eerste reis zal beginnen den 8 Au gustus De velocipederijders zullen Nijvel, 's Graven-brakel, Zoningen, Ath, Leuze, Doornik, Moeskroen, Meenen, Yperen,' Veurne, Nieuwpoort, Oostende, Brugge] Eckloo, Gent, Lokeren, Dendermonde en Brussel bezoeken, om den 13' te Waver weer te koeren. De afdeeling zal vernachten te Ath, te Yperen, te Brugge en te Lokeren. De tweede reis zal duren van 22 tot 27 Augustus en plaats hebben in Haspegouw Condroz en de aardennen. Dubbele moordpoging. Een fa brikant van Cureghem trachtte te weten wie eenen stoel van de werkplaats had gebroken. Daar hij er niet achter kon ko men, maakte hij al zijne werklieden ver antwoordelijk. Dit beviel niet aan een hunner. Deze, bijgenaamd de zot, maakte zich dronken en legen 7 ure 's avonds terug komend, viel hij de winkeldochter aan en stak haar een mes in de borst. Terwijl men het slachtoffer ter hulp kwam, vluchtte de zot weg. Hij werd echter tegengehouden door eenen straat sproeier, welken|hy eene wond aan het hoofd toebracht. De toestand van beide gekwetstenis gelukkig niet erg. De pleger is in handen van het gerecht geleverd. Dubbele brandramp te Gent. Dinsdag avond, rond 11 ure, is een hevige brand uitgeborstenln de watfabriek van M. Bontick, op den Dendermondschen steenweg. Het vuur nam spoedig eene groote uit breiding, tengevolge der licht ontvlam bare stoffen, welke de fabriek bevatte en het deelde zich welhaast meè aan het woonhuis, zoodat liet bed van den vader van M. Bontinck, die blind en in de 80 «aar oud is, reeds vuur had gevat, toen hij verwittigd werd van het dreigend ge vaar en kon vluchten. De fabriek en het woonhuis zijn tot den grond afgebrand met al wat zij bevatten. Zelfs heeft men den tijd niet gehad om zich te kleeden, of de juweelen en het geld te redden. Het vuur deelde zich ook mede aan de verwerij van M. Van Damme, welke ook geheel afgebrand is. Er staat niet anders meer recht dan eenige brokken van mu ren. Het vuur woedde ook nog voort tot aan de brouwery van M. Colle, doch is daar spoedig kunnen gebluscht worden; er is alleenlijk eenige schade aanden eest. De pompiers zijn spoedig ter plaats ge weest, doch bij hunne aankomst kónden zij slechts trachten het vuur te beperken, waarin zij ten volle gelukt zijn. Immers dc lichte stoffen, welke de watfabriek en de verwerij inhielden, hadden voor ge volg dat deze gebouwen seffens geheel en gansch door de vlammen overweldigd wa ren. In beide werkhuizen vonden een aantal werklieden bezigheid, die nu zeer erg door deze ramp beproefd worden. Van de twee fabrieken van MM. Bon tinck en Van Damme blijft er niets meer over. Daken, verdiepen, machienen, alles is vernietigd. De twee fabrieken zijn ver zekerd. Men heeft de boeken en de pa pieren van M Van Damme kunnen red den. De redding der peerden is niet zonder moeite gegaan geburen zijn in de stal len gedrongen en zijn er in gelukt de peerden los te krijgen, doch deze, door de vlammen verblind, weigerden hunne stal len le verlaten; om ze er uit te doen gaan moest men hen zakken en dekens over den kop werpen. De schade wordt op meer dan 100,(XX) fr. geschat. In de verwerij van M. Van Damme bevond zich eene nieuwe machien die 10,000 fr. gekost heeft. Bij eenen brand op het gehucht Saint-Germain, bij Leuze, is een 72jarige gryzaard door het vuur verrast, op het oogenblik dat hij zijnen spaarpot wilde redden. Hij bekwam zulke zware brand wonden dat hij zelf niet te redden is

De Denderbode | 1892 | | pagina 2