Christoffel Colomb Volle Aflaat Allerhande nieuws. Men zal moeten sparen of nieuwe be lastingen leggen. De liberalen zijn toch zulke slimme be stuurders. Franechdolheid. 't Is on gelooflijk, zegt de Gazelle van Kort rijk, hoeveel menschen er zich belache lijk maken met in 't fransch te schrijven. Wij hebben er reeds meermaals staaltjes van gegeven. Zij en worden niet alleenlijk belachelijk maar daarbij nog onverstaan baar. Tot bewys het volgende schrijven van eenen inwoonder die bij hooger macht de hulpc van de openbare welda digheid inroept Monsieur.... Pardonez moi je prend la recspecteuce liberter, de vous ecrit ces quelque mots, ses pour vous dire la trisle potion dans la méage de Mr - MrAiyer pitier d'une Pauvre fa- mio de quatre enfants L'homme inalade qui ne c'ait pas travailler, a casse d'une malladie grave. Donqu Mr ces pour cela, que je vous-écrits parceque, je ne peut pas avoir auq-un récistance de la Mair de Ville Courtrai. Je fin i ma lettre. Résevée Mr ma triste sollutation. Réponce S.V.P. a Monsieur le mair.» Hadde dat mensch in zijne moedertaal geschreven, het zou beter zijnen toestand uiteengedaan en met hem niet doen lachen hebben. Omgekeerd. De Patriote haalt eenen volzin aan op het graf van Ed. Pecher uitgesproken, door den afge vaardigde der Antwerpsche vrijmetselaars die zegde De stilte die ons omringt, is zoo diep dat zij voelbaar wordt. Daarop antwoordt de Patriote een beetje spottend Wat voelbaar is, dat is het passief van den heer Ed. Pecher, dat tot een schoon getal millioentjes beloopt. Of 't raak is I Vooruitgang iiescliaving. In 1886 stonden er in Frankrijk 4837 verdachte knapen en 659 verdachte meis jes van min dan 16 jaren terecht voor de rechtbanken. In 1888 was het getal ver dachte knapen 63-12 en 't getal verdachte meisjes 1009. Dus in twee jaar tijds eene verhooging van 20 °/0. Vooruitgang in de misdaad, en bescha ving achterwaarts 't Is maar dat het Fransch gouverne ment de kloosterorden heeft verjaagd, de scholen verwereldlijkt en bisschoppen en priesters vervolgt. Rijwielen. Er zijn in Frank rijk 300 duizend wielrijders elk rijwiel betaalt 20 franks belasting dus zes millioentjes in de Fransche schatkist. Engeland telt het meest wielrijders; te Londen alleen zyn er 15 duizend. De wielrijders klagen er hevig over dat de Belgische wegen zoo slecht zijn. In England, Frankrijk en Duitschland zijn do banen veel beter, zeggen ze. Tui-k»«»Ii© wijdheid. In een dezer dagen te Parijs verschenen werk over Konstantinopel en de in die stad heerschende toestanden, komen vele proeven van Turksche wijsheid voor, waarvan wij hier enkele laten- volgen Enkel door de treden te bestryden komt men eenen trap op. Luister duizendmaal, spreek maar een maal. Een wijs man zonder daden is eene wolk zonder regen. Die u praatjes over anderen vertelt, vertelt ook praatjes over u aan anderen. De dief die zich niet aanhouden laat gaat voor ean eerlijk man door. Duizend vrienden is niet veel, één vij and is zeer veel. Beschouw den kleinsten uwer vijanden als ware hij een olifant, zelfs al is hij niet grooter dan eene mier. Wie in vrede leven wil, moet doof, stom en blind zijn. Men werpt enkel niet steenen naar boomen die vruchten dragen. Een wijze vijand is meer waard dan een dwaze vriend. Vraag den vogel niet van waar hij komt, maar wat hij zingt. Het geduld is de sleutel tot de vreugde. Duizend ruiters kunnen eenen naakten mensch niet uitplunderen. /VardnppelkanH. Kent gy den aardappclkaas Die kaas wordt nochtans veel geëten te Thuringen en in zekere deelen van Saxen. Ziehier het receptMen neme aardap pelen van goede hoedanigheidmen kookt ze en laat ze dan koud worden.Dan voegt men er eene kilo zure melk bij voor 5 kil. aardappelen men mengelt en laat dat alles staan gedurende vier of vijf dagen. Dan bewerkt men nogmaals den kaas en laat men' in een korfje de nattigheid uit- druppclen. De kaas moet in de schaduw drogen in groote potten gedurende 15 da gen. De kaas wordt beter door den ouderdom. Rechterlijk kronijk. Avontureyi ran een kapitein der burgervsachtOver eenigen tijd wilde een kapitein der burgerwacht van Etter beek de aanstelling bijwonen van M. Anspach, den nieuwen bevelhebber van het korps belgische jagers. Daar hij eenen ofllcier van dit korps vergezelde, meende bij vrij en vrank het Park van 't verjaringsfeest te kunnen binnengegaan. Maar de schildwacht belette hem dit. De kapitein protesteerde en wilde zich niet aan het consigne onderwerpen, zoo dat de schildwacht hem met de bajonnet dreigde. De kapitein, het wapen willende afweeren, bekwam eene kwetsuur aan de hand en riep uit dat zulke handelwijze eene dommigheid was. Dit was beleedigend voor den schild wacht, die nu den kapitein «aanhield en naar de wacht leidde. Er werd proces-ver baal opgemaakt, de zaak kwam voor de correciionneele recht bank en de ongelukkige kapitein werd voor beleediging tot 20 fr. boete veroor deeld. Zij dan al kapitein van de burgerwacht! College der EË. PP. Jesuïten. Dijnsdag 11. is de reeks der Prijsuitdee- lingen van de Katholieke Gestichten onzer stad, geopend door het College der EE. PP. Jesuïten. Jaarlijks wonen wij deze plechtigheid met belangstelling bij, doch, zelden zagen wy dezelve zoo wel gelukken als giste ren. Het Fransch tooneelstuk Jean de la Valetle. door P. Longhaye, s. j. werd meesterlijk opgevoerd. Zoo natuurlijk en zoo treffend werden de hoofdrollen van Jean de la Valette en Juan de la Cerda voorgedragen, dat elkeen zich ontroerd gevoelde, als ware hij wezenlijk tegen woordig geweest bij de indrukwekkende gebeurtenissen die de verlossing van het eiland Malta, tenjare 1575 voorafgingen. De uitvoering der muziekstukken, onder de kundige leiding van M. Em. Scheerlinckx, droeg niet min de goed keuring van het publiek weg. Met genoe gen bemerkten wij onder de symphonis- ten een aantal jonge leerlingen van het College. Wij laten hier de namen der bekroonde de leerlingen volgen Internaat. - Wijsheid. le A/deeling, MM. Augustien Van Haelst van Zuiddorpe en Joris Verschuere van Be veren. 2B AfdeelingMM. Edgar Taelman, van Caprycke, en Arthur Bamps van Merchtom. Ext ornaat. Wijsheid. 1® A/deeling, MM. Renii Schepens van Uytbergen en Gustaaf De Vulder van Aalst. 2® Af deeling. MM. Karei Van dei- Smissen van Moorsel en Leo Van den Brempt van Aalst. Rhetoric». MM. Aug. Van Haelst van Zuiddorpe, Michel Halewyck van Oostende, en Leo Van den Dorpe van Ivortrijk. Bekwamen een eerediploma,MM. Mich. Halewyck, Remi Schepens, Firmin Van do Ponseele, van Ellezelles, Leo Van den Dorpe en Aug. Van Haelst. Tweede latijnsche lilas, MM. Hendr.k Bamps van Merchtem, Benoit Goethals van Kortrijk en Joseph Jouret van Wodecq. herile latijnsche lilas,MM. Gaston Bethune, van Aalst, Paul Van de Perre, van Temsche en Joris Speeckaert van Brussel. Vierde latijnsche klas, Af deeling A, MM. Joseph De Cock van Herdersem en Stanislas Blancquaert van Lokeren. Af'deeling B, MM. Florent Dauwe van Wetteren en Ernest Goethals van Wetteren. Vijfde latijnsche klas, Af- deehng A, MM. Clemens D'Haese van Lede en Arthur Mertens, van Aalst. Af'deeling B, MM. Aloïsius Colle -^an Wichelen en Arthur Bamps, van Merch tem. Zesde latijnsche klas, Af- deeling A, MM. Ferdinand Dauwe van Wetteren en Gaston Bamps van Merch tem. Af'deeling B, MM. Frans Van Dorpe van Kortrijk en Marcel Van der Smissen van Moorsel. Eerste voorbereidende klas, MM. Herman Bosteels van Aalst. Eraest Van Hoof van Bouchout en Renaat Rossaert van Willebroeck. Tweede voorbereidende klas. MM. Edmond Eetors \an Brus sel en Karei Calewaert van Aalst. Derde voorbereidende klas, MM. Adalbert De Paepe, van Aalst en Renaat De Berg, van Yper. EN dg ontdekklüg van Amerika. Zes voordrachten door den heer Aug. van Speybroucic, 1492-1892. (Uitgave van het Davidsfonds.) Het was een gelukkig gedacht van het bestuur van het Davidsfonds, de gele genheid dat Amerika de vierhonderdste verjaring van de ontdekking dezes we- relddeels, door de Europeanen, plechtig vierde, te baat te nemen om de geschie denis van dit heuglijke feit, en vooral die van den beroemden ontdekker, aan het volk te verhalen. Te meer was dergelijke uitgave nuttig, dewijl de eer van Chris toffel Colomb, een godvreezend man bij uitnemendheid en door de Kerk als een heilige vereerd, door kortzichtige gods diensthaters wordt verkleind, zijne edele inzichten miskend, zyne diensten, aan menschheid en de beschaving bewezen, geloochend worden. Het boek van den eerw. heer Van Speybrouck, naar goede bronnen samen gesteld, geschreven in den volkstoon, zal bij den Vlaamschen lezer uiterst welkom zijn. Het leert wat al moeite het kostte aan Colomb om zijn ontwerp doorgeleer den en vorsten te doen aannemen om middelen te bekomen ter bereiking van zijn grootsch doel welken bedroevenden strijd hij tegen vijanden en belagers had uit te staan, hoe weinig erkentenis hij voor zijn groot werk mocht verwerven. Voor prijsdeelingen zijn weinig schrif ten zóó zeer aan te bevelen als Christoffel Colomb. G. Z. J. C. Amen. J. M. J. F. C. C. in de kerk der Arme Claren Coletinen, Vrijdag 12 Augusli, Feestdagvandell.M.CInrn De diensten zullen geschieden als volgt: Om 6 ure, de eerste Mis, met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof. Om 8 ure, de Mis. Om 3 ure Sermoon, daarna het Lof door den Eerw. Heer Van den Abbeele. Beweging der haven van Aalst, gedurende maand juli 7 schepen kolen, metende te samen tonnen 800 12 id. granen, bloem en zaden 820 6 id. zand.steenen.hout&kalk 395 8 beurtschepen, verschillige koop waren, 700 Zijn uitgevaren 1 schip geladen met maïs, 100 Tonnemaat te zamen 2815 Zij dus 2,815,000 kilos. .Valst. Maandag avond, rond 8 3/4 ure, is er een begin van brand ont staan op de Iloögstraaf, bij den danszaal houder Giladen Joannes. De oorzaak zal waarschijnlijk het omwerpen eener lamp geweest zijn, door den 6jarigen knaap. Eenig beddegoed en weinige andere klee deren zijn beschadigd geworden. De scha de wordt berekend op 200 a 250 fr. Het is bijzonderlijk te danken aan den moed van Vlasschaert Frans, blikslager, dat het vuur geene meerdere uitbreiding heeft genomen. Alles is verzekerd.door de maatschappij Secarilas. Aalst. De Prijsuitdeeling aan de leerlingen der Sint-Jorisschool, bestierd door de EE. Broeders der Christelijke Scholen zal plaats hebben, Vrydag 12 Oogst, om 9 ure voormiddag, ten lokale van den Katholieken Werkmanskring. Zaterdag namiddag, kwam de koet sier Van Wassenhove met het rijtuig van M. Beernaert, zijnen meester, langs de statie te Wetteren, gereden. In het rijtuig zaten de zuster van Ma dame Beernaert, een kind der familie en drie kinders van M. Beernaert, het oud ste zat bij den koetsier op den bok. Aan de statie gekomen zijnde, viel het voorwiel van het rijtuig, zonder dat de koetsier zulks bemerkte de tremie zakte door de zwaarte van het rijtuig meer langs den eenen kant het paard verschrikte en steigerde zoodanig dat, aan het post - hotel gekomen zynde, een kind uit het rij tuig word geworpen en in bedenkelijken toestand in het posthotel werd gedragen. Zonder den genaamden De Meyer be diende in de statie, Gustaaf De Grave, be diende in het posthotel, zou het paard onvermijdelijk op hol zijn gegaan, maar niets raadplegende dan hunnen moed, sprongen zij het dier naar den kop en grepen het bij de teugels, doch het was zoodanig verschrikt dat het gansch het rytuig waarin de overige personen nog zaten aan stukken en brokken sloeg en dat de oudste zoon Beernaert nog deerlijk gekwetst weed aan het been. Eindelijk bedaarde het paard nadat het alles verbrijzeld had. De gekwetsten wer den in het hof van Beiren gedragen,waar zij de eerste zorgen van den geneesheer Van Sande ontvingen. Men hoopt dat de twee moedige be dienden naar verdienste zullen worden beloond. Zonder hunne moedige tusschen- komst zouden meer ongelukken te betreu ren geweest zijn. Fondsenblad Geeranlsbergen. Werk staking. Geen verandering in den toe stand de werklieden blijven weigeren. Een omzendbrief is door de werklieden tot de burgerij gericht geworden in den welken zij haar den toestand onder oogen brengen en de openbare liefdadigheid wordt ingeroepen. Deze oproep bleef niet onbeantwoord en zondag voormiddag toen de afgevaardigden zich aanboden om de antwoord te vernemen werden zij bij na overal allerbest onthaald. Komt er geene verandering, de ellende zal weldra groot wezen. De portefeuille van binnenlandsche zaken is aangeboden geweest aan M. Visart, volksvertegenwoordiger van Brugge. Deze heeft echter geweigerd dien hoogen post aan te nemen. Er zijn toch slechte menschen in de wereld. Een onbekende deugniet heeft de twee paarden van den meester slachter van het slachthuis te Brussel vergift in gegeven. Een der schoone beesten is reeds dood en het tweede al niet veel minder. De politie onderzoekt de zaak. In de Plattesteenstraat te Brussel, kwam een jongeling in eene herberg, en voor den toog blijvende staan, vroeg hij een glas bier. Daarop zegde hij Ik maak deel van de geheime politie en ben gelast uw huis te bewaken. Als dat waar is, zegde de vrouw, toon mij dan uw onderscheidingsteeken. Dat gaat u niet aan viel hij uit en be gon met de vuist de vrouw in 't aange zicht te stompen. Nu kwamen er de andere kalanten tus- schen en er ontstond een algemeen ge vecht, waarbij tafels en stoelen omge worpen en glazen gebroken werden. Twee echte politiemannen, die nu toe kwamen, namen den aanvaller ineè en bevonden bij zijne ondervraging dat zij te doen hadden met eenen onderotficier der gidsen, die zich in burgerkleeding had gestoken. In eene herberg van den Leuven- schensteenweg te Brussel, kregen drie Italianen en twee Franschen twist over de sterkte der vloot van beide landen. Eensklaps trok een der Italianen eenen dolk uit den zak en bracht er eenen Franschman eenen steek in den arm meê toe. De gekwetste greep nu een bierglas, dat hij eenen Italiaan met zoo veel kracht naar het hoofd wierp, dat deze badend in zijn bloed ten gronde viel. Nu werd liet gevecht algemeen en al de vechters werden min of meer erg ge kwetst. De wonden van eenen der Fran schen zijn zelfs doodelijk. Misdadige poging te St-Joosl-len- Noode. De dienstmeid van een huisge zin, dat op vacantiereis is, opende zater dag namiddag de deur voor twee perso nen, die gebeld hadden en vroegen of de dame des huizes niet thuis was. Op haar ontkennend antwoord vroegen de onbekenden ol zij in de binnenkamer konden gaan, om eenen zeer dringenden brief te schrijven. De meid weigerde en nu bedreigden een der personen haar met eenen revolver. Het meisje liet zich echter niet veront rusten en plotseling de deur openwerpen de kon zij beletten dat de kwaaddoeners haar aangrepen. Deze namen haastig de vlucht. Het meisje heeft onmiddellijk het voor gevallene aan de politie verhaald en deze zoekt de kerels op. Een hunner was daags te voren in liet huis geweest, om stalen van wijn aan te bieden. Zaterdag morgend keerde eene pachteres van Ivoekelberg van de brus- selsche markt huiswaarts. Op de hoogte der Hovenierstraat werd zij aangesproken door een struisch jong meisje, dat haar naar den weg vroeg. Terwijl nu de vrouw den arm uitstak om de richting aan te duiden, wierp het meisje haar omverre en ontroofde haar den portemonnaie. De diefegge is gevlucht. De gemeenteraad van Lokeren heeft een reglement gestemd, waardoor aan alle gazetverkoopers voorlaan verboden wordt, nog anders te roepen dan den titel en den prijs hunner gazetten. Men moet ten minste 14 jaar oud zijn om ze te mo gen verkoopen. De strafbepalingen zijn van één tot 26 fr. boete en van één tot acht dagen gevangenis voor elke overtre ding van het gemeentereglement. Valschmunter. Zaterdag na middag, ten 3 ure, werd in eene herberg der St-Jansvliet, te Antwerpen, een 29ja- rig Hollander aangehouden, die een valsch 1/2 frankstuk poogde uit te geven. In zijne woning heeft meii een volledig materieel gevonden, alsook een soort van handboek voor het verveerdigen en het gebruik der grondstoffen voor valsch geld. Een ongeluk dal droevige gevolgen had, viel dezer dagen voor bij eenen tand meester, te Oostende. Eene juffer van ongeveer 28 jaar, is ter oorzake eener operatie in bezwijming gevallen en niet meer tot het bewustzijn teruggekomen, niettegenstaande de spoedig toegebrachte hulp. Is die dood toe te schrijven aan het onvoorzichtig inzwelgcn van een te voren ingenomen slaapmiddel, ol' was het een gevolg der bewerking zelve, dit weet men niet recht. Het lijk is naar het doodenhuis gebracht geweest en het parket is ver wittigd. Onze lezers kennen reeds de herhaal de pogingen tot brandstichting, welke er gepleegd zijn in de herberg, Het Mei boom tje, gelegen langs de Meenen kassei, te Roeselaere. Nu, donderdag namiddag, kwam er een onbekend manspersoon do herberg bin nen en, nadat hij iets gedronken had, zegde hij op eensaan.de meid f Is het waar dat ik alreeds menige keeren u heb willen doen braden in uw eigen smout De meid antwoordde hierop wij we ten niet wie het is, doch als wij het zul len weten, zal hij het wel zeer duur be- koopen. Hierop bracht de kerel de meid eenige messteken toe, waarop zij om hulp riep. De snoodaard nam alsdan de vluchtde meid had nog den ihoed om hem achterna te zetten, doch hij Was welhaast uit hare oogen verdwenen. De politie spoedig ver wittigd, begon onmiddellijk opzoekingen, doch men heeft den dader nog niet ge vonden. De wolfabriek van I.oth, waar don derdag nacht zulke schrikkelijke brand gewoed heeft eene oppervlakte van zeven hektaren, waarvan de helft volgebouwd is. Zij bevat de wolkammerij, de weverij, de spinnerij, de verwerij en de toeberei ding van het lijnwaad. De fabriek werd gebouw in 1842 en heeft vooral sedert 1858 eene groote uit breiding genomen. Zij ligt op omtrent 100 meters van de statie van Loth. Tegen den steenweg bevinden zich, links de verwerij rechts de magazijnen en de bureelen. Daarachter tegen de Zenne, ligt het ge bouw dat de prooi der vlammen is gewor den. Aan den overkant der Zenne bevinden zich nog verscheidene gebouwen, onder andere de groote spinnery. Het afgebrande gebouw is de linker vleugel der fabriek, bevattende de was- seherijen.kaarderijen en brei wolspinnerij. Het was een gebouw van ongeveer 150 meters lengte, met twee verdiepen, gele gen op het grondgebied van Sint-Pieters- Leeuw. De oorzaak van den brand is nog niet goed gekend. Misschien heeft men te doen met een geval van zelfontbranding, ver oorzaakt door de hitte. Aan kwaadwil ligheid is niet te denken. Met groote moeite hebben de pompiers den brand kunnen beperken bij het ge bouw waarin het vuur uitgebroken was, en de naburige gebouwen der verwerij en der bureelen vrijwaren. Feesten te Doornik. Nooit was de stad zoo vol vreemdelingen als dit het geval was met de feesten der herdenking van de stichting der processie over 800 jaar. Straten en kerken waren bewonderens- weerdig versierd en vooral de cathedraal pronkte met kostbare decoratie. De' pontificale mis werd bygewoond door den pauselijken nuncius, door al de bisschoppen van België, gemijterde abten blanke paters, de bisschoppen van Luxem burg, van Kamerijk, enz. enz. Zijne Em. de kardinaal officieerde, bij gestaan door Mgr Cartuyvels en verschei dene kannonikken. De uittocht van de processie was over- schoon, doch slechts met moeite geluk ten de - jagers te peerd er in, de noodige ruimte in de straten te bekomen. De kostbare en kunstig bewerkte ba nieren en relikwiekassen wekten elks be wondering, doch de groote bijval was voor de historische gedeelten van den stoet. Plechtig waren de oogenblikken, op welke de bisschoppen van op de rustalta- ren het volk zegenden, Het was zes ure 's avonds toen de stoet in de kerk terugkeerde. Te Antoing, in het doorniksche, is eene stoutmoedige moordpoging, gevolgd door diefstal gepleegd. In de rue de la Marlière bewoont eene oude juffer, die soms aan waanzin lijdt, gansch alleen een huis, waarin zij her berg en tabakwinkel houdt. Die herberg draagt voor uithangbord Au Casino. Dezer dagen, vroeg in den morgend, was zij, geholpen door eene werkvrouw, eenig huiswerk aan 't verrichten, toen een welgekleed jongeling binnen kwam, een glas bier bestelde en terzelfder tijd den weg naar Vezon vroeg. Toen het glas bier be steld was, keerde de werkvrouw terug naar hare woning, de oude juffer alleen latende met den vreemdeling. De laatste vroeg eenige oogenblikken later eene sigaar en volgde de oude vrouw in den winkel. Daar gekomen, greep hy de oude sukkel vast en bracht haar her haalde slagen op het hoofd toe met een stomp werktuig. De worsteling tusschen het slachtoffer en den moordenaar moet zeer hevig zijn geweest, want stoelen en een klein meu bel werden omgeworpen en de muren wa ren met bloed besmeurd. Toen de oude vrouw bewusteloos ten gronde lag en de deugniet haar dood waande, beroofde hij haar van hare hor- logie, sleutels en geld. Daarna vertrok hij en sloot de deur achter zich. Slechts rond den middag kwam het slachtoffer tot be wustzijn en riep om hulp. De toegesnelde geburen vonden de her bergierster in deernis wek kenden toestand Zij had erge wonden aan het hoofd en in het aangezicht bekomen, verscheidene tanden waren verbrijzeld en de geneesheer bevond dat eene rib gebroken werd. Haar leven is in gevaar. Het parket van Doornik is ter plaats geweest. De dader is nog niet ontdekt. De markt van Ciney, van 3 augusti, telde meer dan 1800 peerden, 800 hoorn beesten en 900 varkens. Als naar ge woonte werden de beste peerden door de Duitschers aangekocht.Ook eenige wagons met peerden werden voor Frankrijk ge kocht, iets wat in langen tijd niet meer gebeurd was. Er werden in 't geheel meer dan 140 wagons met vee verzonden, waaronder 110 naar het buitenland. Een persoon, te Namen, die kanon- nekens afschoot ter gelegenheid van een feest, is het slachtoffer van zijne onvoor zichtigheid geworden. Een der schoten rukte geheel het bovengedeelte van zijn hoofd weg. Men denkt dat de ongelukkige met het gelaat voorden loop heeft gestaan terwijl hij het schot loste. Men heeft te Rochefort eene nieuwe zeer merkweerdige grot ontdekt. De werken om haar toegankelijk te maken zijn begonnen. Men denkt dat zij in ge meenschap staat met de beroemde grot van Eprave. Er is reeds eene zaal van 50 meters lengte gevonden, stalectieten en stalagmieten van zeldzame schoonheid en verblindende witte kleur versieren haar.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2