Zondag M Augusti 1892. 10 centiemen per nummer. 10ste Jaar N. 2697. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. IN 'T IJS GEKLEMD Politiek overzicht. Hel Socialismus. LANDBOUW. DE DENDER-BODE. ABONNEMENTPKIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij c. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklaraen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. .Paris, 8 Place ilela Bourse) Cuique suum. AALST, 13 AUGUSTI 1892 Engeland. Het debat in 't Lager huis. Het debat over 't adres van antwoord op Victoria's genadige maar ditmaal zeer magere troonrededat in 't Hoogerhuis niet. veel meer was dan a shadow of a shade neemt in't La gerhuis reeds zeer .belangwekkende ver houdingen aan. Maandag avond was het woord aan den Grand old Man, die vooral te ant woorden had op daags te voren dooi- Red mond en Mc Carthy namens parnellisten en anti-parncllisten gestelde voorwaarden tot politieke samenwerking. Zij hadden voorspeld dat lu de Home- Rule Bill den voorrang zal hebben vóór alle andere wetgevende maatregelen, en dat 2° niet eene betrekkelijke verbetering van den toestand, maar een voor Ierland bevredigende einrfregeling der iersche kwestie zal worden voorgesteld 3U dat inmiddels reeds zooveel mogelijk in den zin van die toekomstige Home-Rule ge regeerd worde, en dat 1° paal en perk ge steld worde aan de evictions of gerechte lijke uitzettingen van pachters en aan andere dwangmaatregelen terwijl voorts 5° de verdreven pachters zooveet mogelijk in hun vroeger bedrijf hersteld worden,en 6° amnestie verleend worde aan politieke misdadigers. Redmond vooral had al deze punten scherp geformuleerd en er bijgevoegd Wij willen de liberalen op de kussens helpen, maar als zij onze eischen niet be vredigen, behoeven zij op onzen steun niet verder te rekenen. Geen wonder dus dat men met de grootste spanning Gladstone's antwoord te gemoet zag. Welnu, schijnbaar heeft Gladstone al les toegestaan maar op den keper be schouwd, verbond hij zich tot niet al te veel en maakte" hij hier en daar nog al voorbehoud. Den voorrang aan Home Ride te geven, komt geheel met zijne eigen wenschen overeen, en dat de rege ling bevredigend voor de Ieren zij even eens want, zegt hij, een krachtig be stuur en goede wetten voor Ierland zijn onmogelijk, zoolang de wetten niet over eenstemmen met de wenschen des volks. Dat de coercion law of dwangwet zoo- dra mogelijk moet opgeheven worden, stemt hij insgelijks toe zij mag niet lan ger gehandhaafd blijven - dan noodig is. Wat de uitgezette pachters betreft, voor hen hoopt hij op eene vrijwillige schikking met hunne landheeren, - op dat de noodzakelijkheid van wettelijke tusschenkomst moge vervallen. Amnestie wil hij ook verleend zien, maar niet aan alle politieke misdadigers dat zou onmogelijk zijn. Hiermeè de gestelde vragen beantwoord hebbende, begon Gladstone het hoofdka rakter van zijn voorgenomen Home-Rule 16* Vervolg. Hierop volgde de lijst der overgeblevenen aanvan gende met de namen der ofllciercn naar de ranglijst. Zij lazen de lijst te zamen. De eerste naam was Kapi tein Helding de tweede was Luitenant Crayford. Thans kon de vrouw haar gevoel niet bedwingen. Mevrouw Crayford barstte in vreugdetranen uit. Na eenige «ogenblikken sloeg zij haar arm om Clara's middel en sprak baar toe. O, lieve Duisterde zij. zijt gij even gelukkig als ik Tls Prank's naam er ook bij Mijn oogen staan vol tranen. Lees voor mij zelve kan ik niet lezen. Op bedaarden druevjgen toen luidde Clara's ant woord Ik heb gelezen tol aan den naain van uw echtge noot. Ik verlang niet verder Ie lezen. Mevrouw Crayford wisebte zich dè tranen uit de oogen kwam tot bedaren, en keek de courant in. Op de lijst der levenden, zocht zij te vergeefs. Frank's naam kwam er niet op voor. Op eene I wecdc l|)st onder den* titel Dood of Vermin, stonden bet Bill uader te ontwikkelen. Op den voor grond staat by Item nog steeds, dat de band, welke Ierland met Engeland, Schotland en Wallis tot een vereenigd koninkrijk verbindt, gehandhaafd blijft. Daarom moet het oppergezag der konin gin onwrikbaar vaststaan, en moet ook de vertegenwoordiging van Ierland in het algemeen Parlement te Londen voortdu ren. Maar in alle iersche, dus eigen aange legenheden moet het iersche Parlement vrijelijk beslissen. Indien de wet op het iersch zelfbestuur door het hoogerhuis mocht worden verworpen, - dan zou eene liberale regeering deze verwerping niet mogen opvatten als het einde van hare taak. Zij zou de wenschen van Grool- Britannië niet vergoten, en in de zitting van 1893 andermaal eene ernstige poging wagen. Val van 't minister ie-Salisbury. Bij de voortzetting van het debat over het adres van antwoord, voerde M. Chamber lain, leider der unionisten, gedurende een uur en tien minuten liet woord. Hij zegde dat de oppositie het gouver nement zal omverwerpen zonder haar politiek standpunt uiteengezet te hebben. Niemand kon zeggen of zij niet, terstond na aan het roer gekomen te zijn, weer in de minderheid zou geraken. Het land zou vertrouwen hebben in de buitenlandsche politiek van lord Rosebery, want deze was aangekant tegen die van Gladstone en Morley, met betrekking tot Egypte. Doch indien lord Rosebery niet de porte feuille van buitenlandsche zaken aan- veerdde, dan zou men binnen vijf of zes maanden aanstalten zien maken tot de ontruiming van Egypte, die door het volk niet werd goedgekeurd. De taak der oppositie met betrekking tot binnenlandsche zaken was eene herku- liscbe en eischte twee onmisbare voor waarden volmaakte overeenstemming onder de leden der oppositie zeiven, en gematigheid en steun van de zijde barer bondgenooten. Noch op de eene noch de andere dezer voorwaarden kon de opposi tie staat maken. Zij kan de opgewekte wenschen niet bevredigen. Bij gevolg was zij bij voorbaat reeds gedoemd tot een on- vermijdelijk mislukken. De door Asquilh gestelde motie van wantrouwen in het kabinet-Salisbury werd daarna met 350 tegen 310 stemmen aangenomen. De zitting is tot aanstaanden donderdag verdaagd. De uilslag der stemming werd door de liberalen geestdriftig begroet. De Ieren gingen recht staan op hunne zetels en zwaaide met de hoeden. Lord Salisbury is naar Osborne ver trokken, om aan de koningin zijn ontslag van het ministerie te overhandigen. Men denkt dat de koningin Gladstone te Osborne zal ontbieden. eerst bovenaan de namen van Francis Aldersley, Richard Wardonr. Sprakeloos van schrik en smart, zap Mevrouw Cray ford Clara aan. Zou dat zwakke meisje kracht genoeg liebheu om dien schok te doorstaan Ja zij droog dien met verwondeilijke, onnatuurlijke gelatenheid zg zag het, zg sprak met de zelfbeheersching der wan hoop. Ik was er op voorbereid, zegde zij. Ik heb hen dezen nacht voor mijnen geest gezien. Richard War- dour is de waarheid te weten gekomen, en Frank heeft zijne schuld met zijn leven gebuct, ik, ik alleen ben de schuldige. Zij sidderde eu drukte hare hand op haar hart- Lang zullen w|j niet van elkander ge scheiden zijn. Lucy. Ik zal hem gaan opzoeken. Hij zaj niet meer lot mij terugkcercu. Zij sprak die woorden uit op zulk een kalmcn, zeke ren, overtuigenden toon dat het vreesdijk wasoin aan te hooren. Ik heb niets meer te zeggen, voegde zij er na een oogenblik bij en stond op om naar huis te rug te keeren. Mevrouw Crayford hield haar staande en noodzaakte haar weir plaats te nemen. Zie mij niet zoo aan en spreek niet zoo lol mij op die afschuwelijke manier riep zjj uit. Clara hel is een verstandelijk wezen onweerdig, het is twijfelen aan God's bamhartighcid, zoo te spreken als gij daar- 1 even deedt. Lees uog eens dit dagblad. Zie openbar, tig wordt er in gezegd dat voor de nauwkeurigheid der Soms is het mij gebeurd uit loutere lachmertery en om de gedachten van het volk te peilen, den schijn aan te nemen het socialismus, de plaag onzer dagen, ie wil len verdedigen, en altijd heb ik bestatigd, dat men mij wilde weerleggen door de uitroepingen alles verdeeld niet meer gewerkt. Deze denkbeelden zijn heel ongegrond, die opvatting van het socialismus volko men valsch. Begrijpen kan ik niet, hoe het mogelijk is, dal de kennis der leerstel sels van den maatschappelijken vijand,zoo weinig zijn dorgedrongen, ik zegge niet onder het volk maar zelfs by den grootsten hoop van tameiijk ontwikkelde jongelin gen. Die vraag nochtans is Tan algemeen belang, want de socialistische stormvloed bedreigt de gansche samenleving in den afgrond te verdelgen; niets van hel te genwoordige zal blijven rechtstaan, alles wordt hei onderst te boven gekeerd. Om de lezers van Dendcrbode van het socialism een juist en klaar begrip en denkbeeld te geven, heb ik het op mij ge nomen de bijzonderste trekken van hun stelsel, kort en bondig uit een te zeiten. De volgorde mijner gedachten-ontwikke ling is mij door eenige reken uil Proudhou ■geven waar hij zijn stelsel samenwat Loochenen, immer loochenen, zegt die socialistische schryver, dat is onze met hode zij noopt ons als grondbeginsels vooruit te zetten Op godsdienstig gebied de godsverloo chening oj) het terrein der staatskunst de bandeloosheid; als huishoükundig stel sel de niet-eigendom. De socialisten zijn gekende godslooche naars; zij steken het niet weg, zij schreeu wen het op de daken; zij kondigen het in hunne redevoeringen af, in hunne dagbla den en vlugschriften. Wij zijn materia- listen schreef Vooruit in zijn nummer van 14 juli 1891, en bekennen ootmoe- dig God niet te begrijpen, en er ook niet aan te geloovon. Wij begrijpen de natuur en volgen hare voorschriften zooveel het in ons vermogen is. Daar Bebel, met Liebknecht, de aanvoerder der Duitsche sociaal-demokratie en windt geen doekskens aan zijne goddeloosheid Op 31 december 1881 verklaarde hij liet volgende in den Rijksdag; Dat het socialism, volgens zijne na tuur het stelsel der volksregeering is, dat het rechtstreeksch republikeiusch en god loochenend,is waarom het bewijs daarvan zoo dikwijls herhalen 'i Waar ooit hebben wij onze leerstelsels verdoken, waar ooit ons atheismus in het licht niet gesteld vroeg Vooruit over eenige dagen; ons zal men nooit aantijgen, lijk men de oude pruiken ten laste legt, het volk, door listen en lagen, door val- sche voorspiegelingen, misleid en bedro gen te hebben; schijnheiligheid en veinze- i rij bruischcn tegen onze demokratieke borst. God en ziel zijn droombeelden der papen zonder wezenlijk bestaan, waarvan de wetenschap kort spel heeft gemaakt. Van een toekomstig leven kan er bij hen geen sprake zijn, wat meer is, lyk burger Reu- lig, een zwitser, op den nederlandschen landdag te Gent in 1877 uitriep. Voor eene enkele llesch Bordeauwijn verkoo- pen wij geerne onze plaats in den 11e- mei. Wat zeg ik den Hemelwij wil- len hem niet! Wat wij vragen is de hel met al de wellusten die haar vooraf- gaan. Den Hemel laten wij aan den God der papen en aan hunne armzaligen.» De Hemel voegen Bebel en Heine, er bij is voor de papen en de musschen. Deze weinige aanhalingen, die men ge makkelijk vermenigvuldigen zou kunnen, zijn genoegzaam om tot de duidelijkheid toe, de lezers te bewijzen, dat er noch van God, noch zijn gebod in de socialistenwe reld zal spraak zijn. Tussclien mensch en dier is geen na tuurlijk verschil meer; mensch en dier hebben dezelfde natuur, tusschen beiden is er slechts een min of meerdere graad van ontwikkeling. De mensch staint van den aap af en over eenigen tijd schreef Jan de Zot in Vooruit dat hot oneindig beter was toen de inen- schen nog inartikos waren. De mensch is een stoffelijk wezen zon der ziel, en daar vrijheid en stof onveree- nigbaar zijn, zoo en heeft hij geen verant woordelijkheid voor zijn daden meer te dragen. Als grondsteen van handel en wandel als toetsteen waarnaar de socialisten de rechlveerdigheid eener daad beoordeelen, dienen de hertstochten de drillen van den mensch. De driften zijn goddelijk zegt Fourier, de plichten alleen komen uit de menschheid voort. Het opperste geluk bestaat voor de so cialisten in het volgen en voldoen hunner neigingen, die allen even wettig, even rechtveerdig, buiten die, 't is gemakkelijk om begrijpen, naar persoonlijk bezit. Van daar hunne leerstelsels over de vrije liefde, die een weldenkend en ver standig man evenmin in Fourier als in Bebel zonder walg lezen kan. Gansch het stelsel van Fourier is op den geslachts drift gebouwd en de welwillende lezer zou hel mij niet vergeven indien ik hem hel tentoon spreiden dier ontucht niet spaarde. Bebel is weinig kiesscher. Geen huwelijk, noch godsdienstig, noch burgerlijk, meer bij de socialisten! Er be staai niets meer dan het samenwonen dat gansch alleen van de wil der personen af hangt. Men koppelt en scheidt naar beha gen zoo dikwyls als men lust naar veran dering gevoelt. Hoe monsterachtig deze namen niet wordt ingestaan en men raadt er in aan, verdere bijzonderheden al te wachten. En zelfs de w oorden die aan bet boofd van de lijst staan, bewijzen hoe weinig men de waarheid weet. Dood, of VermistVolgcus de opgave zelve kan het dus even goed mogelijk zijn dat Frank vermist is als dat hij dood is. Wie weet of de volgende post u niet een brief van hem medebrengt. Luistert ge naar mg Ja. Kunt gij tegenspreken wal ik zeg Neen. Ju Neen Is dat nu eene manier van antwoor den terwijl ik zoo bedroefd en bezorgd ben om uwent wil. Het spijt me dat ik zoo gesproken heb, Lucy. Omtrent sommige zaken hebben wij zeker ons eigen gedacht. Ik wil niet tegenspreken, lieve, dat uw ge dacht het ware verstandige is. Niet tegenspreken I antwoordde Mevrouw Cray ford met vuur. Neen gij doet erger - gij blijft aan uw eigen gedacht vasthouden gij zijt van uw eenmaal opgevat gevoelen niet af te brengen met het dag blad voor u Ik geloof aan hetgeen ik dezen nacht heb ge zien. Aan heigeen gij van nacht gezien hebtGij.eene beschaafde vrouw, eene verstandige vrouw, zuudt weerde hechten aan een visioen uwer eigen verbeel ding niets dan een droom Ik sla verbaasd dat gij u niet schaamt het te bekennen Droom of geen droom, zooals ge wilt, Lucv maar ik heb vroeger meermaals zulke droomen gehad en ze zijn uitgekomen. Ja zei Me «rouw Crayford. 't ls mogelijk dal er een toevallig eens is uitgekomen en dat hebt ge opgemerkt en daaraan denkt gij steeds en daatop grondt ge uw geloof. Kom, Clara, wees oprechtHoe veel malen daarentegen hebt ge u vergist en zijn uwe droomen niet uitgekomen 1 Gij lieden, bijgcluovige zielen, zijt allen precies hetzelfde. Als liet in uw kraam Ie pas komt, vergeet gij dat uwe droomen en voorgevoelens ongegrond hlgkeu te zjjn. Tracht toch, lieve, vervolgde zij op zachter toon. verstandiger en racer vertrouwend te zjjn, zoo uict voor u zelve», dan toch om mijnentwil. Verlies de hoop niet op de toe. komsten steluw vertrouwen in Goj. Hij,dio mijn echtge noot heeft bewaard, kali o.ik Frank behoeden. Zoo'ang er twijfel is, is er hoop. Verbitter mijn geluk nut, Clara Doe uw best evenals ik te denken, al ware het alleen om te tooncn dat gij mg lief hebt. Zij sloeg baren arm om Clara's hals eu kuste haar. weerom en antwoordde met droevige onderworpen- beid Ik heb u lief, Lucy. Ik zal mgu best doen. Na dit gezegd te hebbcu, zuchtte zjj diep cu sprak geen woord meer. Voor veel minder scherp toeziende oogen dan die van Mevrouw Crayford, zou hel duidelijk maar al te duidelijk zijn geweest, dat dc woorden zoo- leerstelsels ook zijn toch worden zij stout en vrank aangepredikt door de maatsla gere van het socialistisch concert. Bebel nogmaals doet er geen doekskens aan. Hij schrijft de vrouw bl. 422. In de keus der liefde is de vrouw vrij, zoo goed als de man zij verlooft zich en sluit een huwelijk uit geene andere beweegre den, dal uil neiging. I)il huwelijk is, als in de grijze oudheid, een privaat verdrag, zonder tusschenkomsi van den een of an deren ambtenaar. Daarover is men niemand rekenschap verschuldigd, eene ongeroepene heeft zich daarin niet te mengen. Komt er onverdraagzaamheid, ontgoo cheling, weerzin tusschen man en vrouw, dan gebiedt de moraal, (leze onnatuurlijke en daarom onzedelijk geworden verhou ding te breken. Die het anders meenen dan Bebcd zijn bekrompen zedenpredikere en zoo houdt hij voor onzedelijk de «aanschou wing van een anderen uitstekenden socia list ischen schrijver Albert Schaelje voor- maligen Üostenrijkschen minister. Deze schrijft in zijn werk Bau und Lcben des socialen Karpers Het losmaken van den huwelijksband door verlichting der echtscheiding, ware be paald niet menscbensweerd, liet strijdt legen de zedelijke plichten der mensche- lijkc paring, en ware voor het bestaan der bevolking, evenals voor de opvoeding der kinderen nadeelig. Een vooruitstrever, M. Horion (la question sociale) vreest voor overbevol king moest liet socialism eens in wezent- lijkheid doorgevoerd worden. Mijns ge- achtens slaat die achtbare geneesheer den bal volkomen mis. Talrijk zal hel getal der kindereu niet aangroeien, want moe der worden is lijden en lijden wordt uit de soeialistischen staat, op lust en genot ge bouwd, volkomen verbannen. Wat hierin mijne overtuiging nog komt bevestigen zijn de volgende woorden van den prins der socialistische apostelen, Bebel de vrouw, bl. 106. «Nemen wij len slotte in aanmerking dat de toestand der vrouw een geheel ande re in de maatschappij der toekomsi wordt, dal zij niet bestemd zal wezen een grooi getal kinders als eene bestiering Gods het leven te geven, datzy hare vrijheid en zelfstandigheid genieten zai en niet de helft op het drievierde deel van hare beste levensjaren in zwangerschap ol' met een kind aan de borst zal doorbrengen. De opvoeding der kinderen, en door op voeding moet men verstaan, onderhoud en onderricht, in wetenschap en handar beid, valt gansch ten koste van den Staat, de kinderen worden hem kort na hunne geboorte, 't is te zeggen eenige maanden, toevertrouwd en zijne plicht is het er goede burgers uit te maken. Na die opvoeding begint bun sociaal leven. even gesproken geen heilzawen indruk op Clara's ge moed hadden gemaakt. '/.ij verdedigde niet langer hare denkwijze, zg sprak cr niet meer uvcr. maar de vrccselgkc overtuiging dat Frank door Wardour's hand «as omgekomen, was zoo vast als ooit ih hare ziel geworteld Mismoedig en hc- drocld verliet Me\r. Crayford haar co keerde zjj naar XV. Voor het venster van de huiskamer der villa vcr- {Oonde zich een Mcefd manneke, met heldere, ver standige oogen eu vroolijke, gezellige manieren. Nel- jes in het zwart gekleed, zoo.ils zjjn beroep hot mee bracht, stond hij daar als dc type van een welgedaan plattelands-geneesheer, gezien en gewild in den wijden kring van vncndcu eu patieutcn. Toen Mevrouw Cray foul hem tegemoet kwam, liep hij vlug na.ir buiten en stak haar zijn beide haudeu toe als een hoffelijke en hartelijke l>.grueling. Mijne lieve vrouw, aauveerd mijne hartelijke ge luk wenschen riep h(J uit. Ik heb het goede n.euws in hel blad gelezen en ik zou mij mociclijker biijdcr Kunnen gevoelen dan ik nu doe, indien ik de eer had luitenant Crayford persoonlijk te kennen. Wij denken de heugelijke gebeurtenis thuis tc vieren. Voor dat ik wegging, zegde ik tot mijne vrouw Kene Oescb oude Madera van middag, beste om op de gezondheid van Dit kort uiteenzetten van hunne leer stelsels zal de welwillende lezer doen be grijpen wat in den zoogezegden staat der toekomst van hei familieleven nog over blijft. Wanneer wij, katholieken, dc soci alisten beschuldigen het familieleven te vernietigen dan vliegt Vooruit in het harnas, om, tegen weer en wind in, het tegenstrijdige te beweren. Wanneer on der den invloed der onafhankelijke zede- leer, hier of daar een huiselijk drama voorvalt, dan roept hij zegevierend uit, dat zijn de verdedigers van het familieleven 1 Wij socialisten alleen bezitten de ware oplossing, het ware middel die kwalen en rampen te bezijdigen. Kerst in de verwe zenlijking onzer leerstelsels is hot l'amilie- ven wat het eigenlijk behoort te zyu Het huisgezin is een kleine staat nood- zakerlijkcr wijze op liet grondbeginsel van overheid, gebouwd, dte de voorwaar de sine qua nou van voortduurt en wel vaart is. Die grondslag ondermijnen de socialisten, partijgangers der volle ont voogding der vrouw op denzelfden voet als de man geplaatst. Met de opvoeding der kinderen door den Staat, met de wilkeurige echtschei ding van man en vrouw, is de familie ten gronde geboord. Grondbeginsel en daad- aak verdwijnen in den onalzienbareu af grondder stormige teugellooze driften van uen oogenblik. De welwillende lezer zou het mij niet vergeven moest ik al die opgehoopte dwaasheden, die barbaarsche ketterijen weerleggen; want ik zoude daardoor wel licht den sehijn aannemen zyue gods dienstige overtuiging, zijnen -delen zin van het goede en ware, in twijfel ie trek ken. In liet uiteenzetten ligt de weerleg ging van al dien rimram en onzin. RIK. Rond de stad Kortrijk is de muilplaag is sommige veestallen opgemerkt. Men schrijft uit Poperinghc De hoppe staat zeer goed het is schoon om door onze velden te wandelen. De landbouwers van onzen omtrek hebben goeden mood. Het maandelijks verslag van het land- bouwbureel te Washington stelt vast dat de middelbare toestand van de tarwe voor augusti 87,3 is. Ziehier du toestand der verschillende staten Wisconsin 8li Minnesota 87 Nuord-Dakotah 85 Iowa 88 Oregon 76 Washington 78. (Lente- tarwe.j In de andere Staten is de toestand on veranderd of licht verbeterd. Ziehier de middelbare toestand van de maïs New- York 90 l'euusylvanië 86 Virginië 90, Georgie 97 Texas 94 Tennessee 92 Ohio 81 Indiana 74 Illinois 73 Iowa 79 Missouri 83 Kansas 81 Nebraska 80. De algomeeno middelmaat is 82,5 den luitenant te drinken God zegenc hem En hoe vaart oiuc lieve patiënte Wat liaar betreft, is de tij ding niet zooals wg wel zouden hebben gewcnscht. Om u de waarheid Ie zeggen, maakte ik mg cenigzins be zorgd over de uitwerking die ze zou hebben en daar om kom ik haar vandaag vroeger uau anders een be zoek brengen. Niet dat ik voor mij zelf bel bericht don* ker inzie. Geenszins het is duidelijk dat er twjjfel bestaat aan de juistheid van de opgave, voor zoover M. Aldersley aangaat, en dut is een punt, een gewich tig punt in z(jn voordcel. De twijfel is in zjjn voordeel zouden de reebtsg leerden zeggen. Denkt Miss Bum- harn ook zoo Ik durf het nauwelijks hopen, dat wil ik bekennen. Miss Buruham heelt uiij kommer en angst gege ven, antwoordde Mevrouw Crayford. Ik was juist van plan u tc laten rocpcu. Hierop vertelde zij den doktor precies wat er gebeurd was niet alleen herhaalde zij hel gesprek van dezen morgen tusschen Clara en haar. waar ook de woorden die Clara zich in hare vervoering dien nacht had lateu ontvallen. De doktor luisterde aandachtig toe. Hoe langer hoe meer verdween de lachende trek van zijn gelaat, naar. mate Mevrouw Crayford voortging met haar verhaal en toen zij aan het einde er van was gekomen, was hg hgua wel unci- te herkennen, zoo ernst g en naden kend zag hg cr uil. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1