NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. IN 'T IJS GEKLEMD Donderdag 18 Augusti 1892. 10 centiemen per nummer. 46ste Jaar, IV" 2698. Politiek overzicht. Is wedden onzedig Aan onze Werklieden DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRLUS l Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste Yan den schaldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. DVERTEWTIENPR IJS I Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisaen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de adverlentiên uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place tie la Beurse.) Guique suum. AALST, 17 AUGUSTI 1892 Nederland.— Grensregeling Baarle- Nassau. Men leest in liet Nieuws van den Dag van Amsterdam Nadat eene commissie de voorgestelde grensregeling aan een plaatselijk onder zoek heeft onderworpen, is opnieuw een wapenstilstand ingetreden, en geloo- ven de belanghebbende gemeenten dat het weer langen tijd zal duren alvorens een definitief besluit wordt genomen. Wij waren ter plaatse, om het oordeel der belanghebbende bewoners in deze te hooren, en vernamen het volgende Het feit, dat Nederland meer grondge bied wil afstaan dan het in ruiling terug krijgt, bewijst dat dit land de grensrege ling per se wil doorzetten. De tegenstand wordt echter het meest gevonden bij de bewoners der gemeenten Castelre (thans nedcrlandsch grondgebied) en Baarle- Hertog (belgisch), die liever Belg dan Nederlander zijn, en dit verlangen gaat zoo ver, dat zij de commissie, die een onderzoek kwain instellen, met niet zeer vriendelijke oogen begroette. Een onzer berichtgevers beweerde zelfs, naar aanleiding van de voorgenomen af paling der grenzen (waaraan, in strijd met eenige berichten, nog geen gevolg is gegeven), dat de inwoners in staat zouden zijn de palen weer te verwijderen zoodra de overheid die geplaatst zou hebben. Zij hebben bij den tegenwoordigen toestand te veel voordeel, om elke verandering in deze goed te keuren. Vooreerst zal dit dus welzoo blijven. Duitschland. Duilschland en Rus land. Wat men in Frankrijk er ook moge over zeggen, de onderhandelingen tusschen Rusland en Duitschland, voor het sluiten van een handelsverdrag zijn, zooals de telegraaf reeds gemeld heeft, begonnen. De eerste gedachten over dat ontwerp werden reeds over vele maanden gewis seld, maar het ziek worden van twee russische ministers deed de zaak verschui ven. Het bezoek van den czaarte Kiel bevorderde het ontwerp, en versterkte aan beide kanten de hoop, eenmaal het verdrag te zien tot stand komen. In Rusland ziet men in het sluiten van dergelijk verdrag meer dan eenen maatre gel van economisch-politiek belang, en ook in Berlijn deelt men het gevoelen, dat die overeenkomst eene beteekenis heeft an algemeene politiek. Een russische diplomaat verzekerde deze week, dat Rusland het verdrag niet wenschte om de duitsche markt te kunnen openstellen voor zijne leeningen, maar wel in 't belang van den handel beider landen. Het handelsverdrag met Rusland zal zich geheel en al op het gebied der 17* Vervolg. Laten wij haar gaan opzoeken, zegde hij. Hij ging naast Clara zitten en beschouwde aandach tig haar gelaat, terwijl hij haar pols voelde. Er was geen schijn van sympathie tusschen die heiden de patiënte met haar droomerig gemoed en ziekelijke ver beelding en de doktor met zijn rondborstig karakter en praktisch oordeel. Clara had in het geheim een afkeer van haren ge neesheer. Tegen haren zin onderwierp zij zich aan het nauwgezet onderzoek, waaraan hij haar thans onder wierp. Hij ondervroeg haar en zij antwoordde hem op prikkelbaren toon. Een stap verder gaande (de doktor liet zich niet spoedig ontmoedigen) maakte hij gewag van het ont vangen nieuws omtrent de Expeditie, en sloeg daarbij den overredenden toon aan, dien Mevrouw Crayford reeds gebruikt had. Clara weigerde over dit vraagpunt te spreken. Zij stond met vormelijke beleefdheid op en verzocht verlof naar huis terug te kceren. De doktor deed geene poging om haar tegenstand te bie den. tolpolitiek houden en een gevolg zijn van den nieuwen toltoestand jin westelijk Europa.Niettemin kan men niet loochenen dat het ook eene algemeene politieke be teekenis heeft, in dien zin, bij voorbeeld, dat het een nieuw bewijs is van de vrede lievende gevoelens, die heidelanden be zielen. Tegen de socialisten. ,De werking der katholieken en aller weldenkende personen tegen de sociaal democratie breidt zich meer cn meer uit, en de tot hiertoe {bekomen uitslagen zijn waarlijk aanmoedigend. Zondag 7 dezer hield het Volksverein fur das katholische Deutschland eene vergadering te Erfurt, en weer was de zeer ruime zaal veel te klein, om al de toegestroomden uit Erfurt en omstreken te bevatten. Verscheidene redenaars voerden er het woord over den algemeenen politieken toestand, over de grondregels en het doel der sociaal-democratie enz., en allen be kwamen den grootsten bijval. Het woord, door onzen diepbetreurden Windlhorst op den katholieken-dag van Coblenlz gesproken v De vergaderingen der katholieken zijn wapenoefeningen, waarbij zij zich tot den strijd tegen den vijand bekwamen, is door geheel Duitschland goed begrepen. Dat bewijzen gedurig de steeds talrijker wordende wapenoefeningen die ten allen kante door de katholieken gehouden worden. Kerkelijke Staten. Nog het inter view Séverine. Sinds eenige dagen was door de joodscb-liberale pers veel ophef gemaakt van een verhoor, welk aan de socialistische schrijfster,Mad. Séverine, op zondag 31 juli, bij Z. H. den Paus was toegestaan en waarin, naar het heette, do H. Vader het drijven der anti-semieten streng beoordeeld was. Mad. Séverine had namelijk goed ge vonden, een uitvoerig relaas van haar ge sprek met den Paus in den Figaro te plaatsen, 't Spreekt van zelf dat Loo XIII de liefdelooze overdrijvingen der anti semieten moest laken, en dA&rop wordt nu door bedoelde pers alle gewicht gelogd maar zij verzuimt er bij te voegen, dat de Paus ook uitdrukkelijk klaagde over de heerschappij van het joodsche kapitaal Overigens behoeft het geen vertoog dat zulk interview, door eene socialistische dame in Figaro weergegeven, al bitter weinig gezag heeft. Het verslag droeg dan ook hier en daar zoo kennelijke sporen van on trouwbaarheid,dat wij er tot heden niet veel van gewaagden. Zoo werd onder andere de uitdrukking mijn rijk is niet van deze aarde reeds geëxploiteerd in den zin, alsof de Paus zijn rechten op territoriaal bezit daarmede had opgegeven Het liep zoo ver dat de Gennania den wensch naar ëcnige te rechtwijzing uitsprak, waarop de Moni- teur de Rome en de Voce delta Veritó, Wel zeker, Miss Rurnham, antwoordde hij gela ten na eerst eenen oogslag op Mevrouw Crayford te hebben geslagen, die duidelijk te kennen gafBlijf gij hier bij mij. Clara betuigde zonder tc spreken haren dank door eene koele baiging cn liet hen alleen. De doktor staarde de vermagerde, maar nog steeds de be vallige gestalte van het meisje na, toen deze zich lang zaam verwijderde, na met zulk eene uitdrukking van ernstige bezorgdheid in zijne heldere oogen, dat een hangstig voorgevoel zich van Mevrouw Crayford op hare beurt, meester maakte. Hij sprak echter geen woord voor dat Clara verdwenen was onder de veranda, die het huis aan den kant van den hof ver sierde. Als ik me wel herinner, hebt ge mij gezegd, be gon hij, dat Miss Burnham geen vader of moeder meer in leven heeft 1 Ja, Miss Bnrnham is eene weeze. Heeft zij ook naaste betrekkingen. Neen, ge moogt tol mij spreken als tot bare vriendin en voogdes. Zijt gij ongerust omtrent haar ik ben ernstig ongerust, 't ls slechts twee dagen geleden dat ik hier't laatst geweest ben en ik neem eene wezenlijke verergering waar. Physick en zedelijk eene verergering. Maak u niet noodeloos bezorgd De ziekte is, hoop ik, niet geheel en al onherstelbaar. Ons blijft nog de hoop, maai- daarvan hangt meest af, dat M. Aldersley nog in leven is. Is dit het geval, dan werkelijk verklaarden dat het verslag onjuist was,en dat het verhoor enkel was toegestaan op aanbeveling van achtbare personen. Daarop komt nu Mad. Séverine in den Figaro verzekeren dat zij enkel was aan bevolen door M. Magnard, redacteur van dat blad dat zij van dezen in last had, het oordeel van den Paus'omtrent de anti- semielsche beweging te vragen, en dat zij haar terstond na het verhoor geschreven verslag aan kardinaal Rampolla ter inzage had gezonden, van wien zij het met weg schrapping van een 50-tal regels terug had gekregen. Hiermede meent men, zal al het overige als officieel erkend of onreclitstreekseh bekrachtigd te mogen beschouwen, welke gevolgtrekking zeker ver van gewettigd is doch in elk geval heelt de joodsche pers in 'tgeheel geen reden om te juichen! Wellicht denkt de vlugge schrijver van liet vloeiend art. wedding, wet en zede lijkheid op de fiere lauweren dor overwin ning te mogen slapen. Het doet mij herte- lijk spijt dat ik hem uit die zoete verlei dende droomerijen moet wekken en waarscliijnelijk zal ik de tolk zijn van het grootste deel der lezers van Den Dender- bodeals ik hem zeg dat zijn stelsel, in den absolutcn vorm waarin hij het ge- doscht heelt, gansch onaanneembaar is. De overtuiging, zonder twijfel onwan kelbaar cn stevig, van den geleerden schrijver, wil ik in twijfel niet trekken, alhoewel liet besluit van zijn opstel gansch verschillig is met den grond van zijne thesis. In het eene is wedden onze dig, in het andere slechts nog belachelijk! Wie ziet niet dat die twee begrippen geenszins vereenzelvigd zijn Toch een welverdiende hulde moet ik brengen aan de knappe behendigheid waarmeè in zijne redeneering de geachte schrijver omspringt; hij schynt mij waar lijk in staat Gorgias en Hegel de meesters der sophistick, de les te spellen. Had XX zijn stelsel bepaald op het groot deel der weddingen, had hij de wed ding in haar eigen, in haar wezen en natuur niet veroordeeld, had hij er de menigvuldige slechte gevolgen voor den wedder, voor zjjne familie voor de sa menleving, in schitterende kleuren en gevoelvolle wijze doen uitkomen, niemand had hem ongelijk kunnen geven; dan ook had hij de bevoegheid der godsgeleerden kunnen inroepen en met I)r Waffelaert (De Justitia, torn. I bl. 492) zeggen. De godsgeleerden bemerken dat het geens zins zelden gebeurt dat de wedders eene zonde bedrijven, ten minste eene dagelijk- sche, ter oorzake der lichtzinnigheid, on voorzichtigheid, zotte uitgaven en ver- schillige andere slechte gevolgen die er gewoonlijk uit voortvloeien. Nochtans, niettegenstaande dat, vraagt zich dezelfde godgeleerde af welke de wanhoop Ik niet aan herstel in de toekomst. Is zij eenmaal getrouwd, dan kan zjj nog gezond en gelukkig worden. Maar zooals de zaken nu staan, moet ik be kennen angst te gevoelen voor de vaste overtuiging, die zij met zich omdraagt, dat mijnheer Aldersley dood is en dat zij hem spoedig in den dood zal volgeD. In den tegenwoordigen staat harer gezondheid, moeten die gedachten (die haar ongetwijfeld dag en nacht geen rust laat) evenzeer invloed uitoefenen op haar lichaam als op haren geest. .Indien wij het kwaad niet kunnen meester worden, zal zij hare laatste krachten verliezen. Verlangt gij den raad van iemand anders intewinncii, dan slaat u dit volkomen vrij. Maar mijn gevoelen hebt ge vernomen. Ik stel groot vertrouwen in uw gevoelen, ant woordde Mevrouw Crayford. Zeg mij in 's Hemels naam, wat kunnen wjj doen 1 Wij kunnen de proef nemen of eene geheele verandering van omgeving baten zal, zegde de doktor wjj kunnen haar terstond hier vandaan brengen. Daar zal zij zich tegen verzetten, hernam Me vrouw Crayford. Meer dan ecus heb ik haar veran dering van omgeving voorgesteld en steeds weigerde zij. De doktor zweeg een oogenblik stil, alsof hij iets nadacht. Onderweg hierheen hoorde ik iets, ging hij voort dat mij een middel aan de hand geeft om de m lijkheid, w aarvan gij zooeven gewaagde, te ontwijken. voorwaarden zijn van eene rechtveerdige en eerlijke wedding, en dus waarin bei den verplicht zijn trouw en stipt hun woord te houden. Alle wedding moet dus tegen de strenge voorschriften der zedelyke wet niet gaan aandruischen. Ten andere dit gaat zoo straf tegen de gezonde reden dat dit stelsel van XX bij het eerste zicht als belachelijk voor komt. Hij gevoelt dus de nood zijne gezeg den te bewijzen. Zijne redeneering kan in de boeken van logika opgenomen wor den als voorbeeld van eene drogrede, hoe waar en onwaar hand in hand gaan, zoo gestrengeld dat beiden moeilijk geschei den worden. Wedden is onredelijk, zegt hij, want het is iets als zeker aanzien dat gansch van den toeval afhangt. Wat onredelijk is, is onzedelijk want wij moe ten volgens het gezond verstand han delen. Is het waar dat wedden iets als zeker aanzien is Ik denk het niet. Men wedt op het waarschijnlijke, op de kans die den eenen of den anderen zal begunstigen. Nu is dit onredelijk 1 is dit in tegenstrijd met het gezond verstaud Dat eenige weddin gen dwaas kunnen zijn en wezenlijk zijn, zal niemand betwisten, maar dat allen het zijn dat is eene drogrede. Meester dubbel X gaat voort in zijne redeneering, a Wat onredelijk is, is onze delijk. Een onderscheid als antwoord. Alle weddingen zyn niet onredelijk, liever be lachelijk, dus, zelfs die gevolgtrekking aan genomen, zyn alle weddingen niet onzedelijk. Nu, is het dan volstrekt waar dat wat onredelijk is, ook onzedelijk zou zyn! Zijn die twee denkbeelden volkomen vereen zelvigd en gelijk Om de zedelijkheid eener daad te meten moet men drie dingen in betoog houden. 1.Het doelwit van dengenen die de daad bedrijft. 2. Het einde waar de daad zelve naar strekt. 3" De omstandigheden die de daad ver gezellen; die nu verzwarend, thans ver zachtend zijn. Dat er zaken zyn waarover kan gewed, worden, en waar deze drij voorwaarden in 't goede vereenigd zijn, schiet in het oog cn daarom onderzoeken de godsge leerden de gevallen waarin wedden wettig en toegelaten is. 1. Wanneer de wedders in gelijke om standigheden zijn, 't is te zeggen, dat het op voorhand niet is gekend wie winnen 1. 2. Dat het voorwerp waarover eene wedding loopt in zijn zeiven wettig en goed zij. Wat in het art. van M. XX het meest te bewonderen is, is de behendigheid der sophistiek, de gemakkelijkheid waarmee bij mankende bewijsvoeringen den schijn geeft op vaste boenen te wandelen en de krukken en knodden te verbergen die hen ondersteunen. Zijn artikel is niets anders Indien ik mij niet geheel en al in haar vergis, zal Miss Burnham geen neen zeggen op de verandering, die ik voor haar op het oog heb. En welke is die vroeg Mevrouw Crayford nieuwsgierig. Neem mij niet kwalijk dat ik, alvorens die vraag te beantwoorden, u eene vraag doe, zegde de doktor. Zijt gij zoo gelukkig, invloedrijke personen bij de admiraliteit te kennen 1 Zeker. Mijn vader is ambtenaar ter secretarie, cn twee der lords zijn vrienden van hem. Uitmuntend Nu kan ik ronduit met u spreken, zonder bevreesd behoeven te zijn u teleur tc stellen. Na hetgeen ik daareven zegde, zult gjj het met mij wel eens zijn,dat de eenige verandering in Miss Burnham's levenswijze, die goed voor haar kan zijn, eene veran dering is die eene wijziging zal brengen in haren tegenwoordigen gemoedstoestand ten opzichte van M. Aldersley. Geef haar de gelegenheid om niet door middel van ziekelijke inbeelding en droombeelden, maar door daadzaken en de wezenlijkheid te ontdekken, of M. Aldersley al of niet onder de levenden is, en de nood- lolligste zinsbegoocheling, die nu hare gezondheid dreigt tc ondermijnen, zal ophoilden. Zelfs in het erg ste geval aannemende dat M. Aldersley zijue dood in de IJszee heelt gevonden zal liet haar minder lx; nadeelen de zekerheid daarvan te verkrijgen, dan wc keu achtereen een voedsel te geven aan ziekelijke vèr- dan eene knappe uiteenzetting der ge kende latijnsche spreuk Ab uno disce omnes. Maar het en laat daarom toch geene drogrede te zijn. Verds. Velen, alhoowel er talrijke bewij zen bestaan, twijfelen nog of het waar is dat de socialisten godverloochenaars, ge- zwoorno vijanden van den R. K. Gods dienst zyn. Om dien twijfel bij hen weg le nemen, willen wy hier letterlijk do woorden la ten volgen, die Anseeïe, de opperleider der Gentsciie Socialisten, op eene verga dering, onder anderen uitbraakte. Luistert wel Wij, die beweren en bewijzen dat de stoffelijke toestanden heel de wereld beheersclien, dat zij de bron zijn van de wijzigingen in do politieke gedach- ten der inenschen, wij beken- ne» God to willen ont- - tronen en den rnensch eindelijk te kronen als meester van zijn eigen werk, en van do elementen der na tuur. Ziedaar, met welken zoo dommen als dwazen hoogmoed de opperbazen der Socialisten behebt zijn Zy willen God, den Almachtige God, onttronen en den rnensch, zyn schepsel, in zijne plaats stellen Ziet me ze daar eens die kwanten, die volksbedriegers Anseele, Van Beveren, Van de Velde, onz. enz., op don troon van God gezeten Andere kerels, mannen die meer ver stand en kennissen hadden in hunnen kleinen pink dan gij in gansch uwen rooden mensch, hebben het beproefd, maar te vergeefs; ze zyn van het aardsche iooneel verdwenen, ze zijn onder de alge meene verachting gevallen, ofwel zy zijn totaal vergeten, en de eeuwige Almach tige God troont nog in den hemel, op de aardeen op alle plaatsen.... God onttronen Hoogmoedige kneu kels toch Reeds duurt die strijd tegen God bijna 1900 jaar ja, bijna 1900 jaren strijden de godverloochenaars ge holpen door al de machten der hel, om God te onttronen en ze zijn zoo verre gevorderd als den eersten secoud 1 En ondanks die lessen der ondervin ding, willen Anseele en consoorten het op hunne beurt ook eens beproeven, in andere woorden, eenen dwazen machte- loozen kamp tegen de Godhaid voeren Een» bemerking nog De socialisten verloochenen de Godheid; volgens hen bestaat er geen God, maar van den ande ren kant willen ze God onttronen, dus moot er volgens hen toch een God bestaan, want waarom Hem willen onttronen als Hij niet bestaat Antwoordt eens, Anseele en Cnla I beelding cn ingevingen, in afwachting van de andere tijdingen omtrent de expeditie. In één woord,ik w ensch dat gij voor het einde dezer week in staat zult kunnen zjjn <ie onwankelbare overtuiging van Miss Burnham omtrent het lot van haren verlooide aan eene prakti sche proefneming te onderwerpen. Gesteld eens dat gij tot haar kondel zeggen Wij verschillen in gevoelen, lieve, over het lot van M. Francis Aldersley. Gij meent stellig, zonder er den minsten schijn van bewijs voor te hebben, dat hij dood is, ja, nog erger, dat hij is omgebracht door de hand van een zijner medeofficieren. Ik, van uiijnen kaut, houd vol, op gezag van het nieuwsbericht, dat niets van dien aard is voorgevallen en dat er alle kans bestaat dat hij nog in leven is. Wat zoudt gij er van zeggen als wjj eens den oceaan overstaken om de zekerheid te verkrijgen wie gelijk had, gij of ik Ge looft gij, dat Miss Burnham daarop neen zal zeggen, Mevrouw 1 Als ik nog eenig verstand heb van de men- schelijke natuur, dan bond ik mij overtuigd dat zij de gelegenheid aangrijpen zal, als een middel om u te be- keeren tot het geloof aan de zienersgave. Hemel, doktor versta ik u welwilt ge dat wij ons zulleu inschepen om de Noordpool-expeditie op hare terugzeis tegemoet te gaan T Volkomen juist geraden, Mevrouw Crayford I Dat is precies wat ik bedoel. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1