Zondag 28 Augiisti 1892. 10 centiemen per nunnner. 46Êto Jaar N. 2701. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. I» 'T IJS GEKLEMD Misdaden. Politiek overzicht. Hoc de wilden leven in Congo. LANDBOUW. Handel en Nijverheid. DENDER-BODE ABONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEPRIJS Per drukregel. Gewone IS centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden lot de Agencie llavas, te Brussel,3-2, Magdalena Straat en te Parijs, 3 Beursplaals. Paris8 Place de la Bourse.) Guique suum. AALST, 21 ALGLSTI 1X02 Frankrijk. Fransch-Congoleesch geschil. Tegenstrijdig aan de bewee ring van den Gaiilois hebben MM. Ribot en Jamais in hunne vergadering van dijnsdag 11. geene antwoord opgesteld op 1 de nota van den Vrijen Congostaat. Niets bewijst zegt de Ager.ce Havas dat de regeering op die nota te antwoor den hteft. Het finaal dezer officieuse bekendmaking getuigt dat de Fransche regeering over tuigd is van zich eene diplomatische blau we schéén te loopen in deze zaak en tijd wil winnen ten einde de overmoedige vaderlandsliefde der Parijssische drukpers te laten bedaren. Engeland. De zaak Labouchere- Gladslone. De Liverpool Posl kon digt eene verklaring af die uiterlijk den schijn heeft officieus te zijn, en volgens welke het vast en zeker wezen zou dat Gladstone alleen er schuld aan heeft indien Labouchere geen deel maakt van het nieuwe kabinet. De great old man zou dan alleen plichtig zijn. Het blad beweert zelfs dat hij niet eens den naam van den radikalen afgevaardigde aan de goedkeu ring der koningin heeft onderworpen. De Liverpool Post drukt er op dat,het bijgevolg, de koningin niet kan beschul digd worden van ongevraagde, dus on grondwettelijke bemoeiing in do benoe ming der kabinetsleden. Wel beweeren de liberale bladen dat het de koningin is die maar niets wilde hooren van Labouchère, doch van den anderen kant verklaren de behoudsgezinde en radikale bladen, en zelfs Labouchère, dat de koningin voor niets tusschen deze niet-benoeming zit en Gladstone de eenige verantwoordelijke is, daar hij uil eigen beweging, den radikale afgevaardigde aan kant liet. Intusschen, d. i. terwijl de torygezin- den met de Home-rulemannen aan het twisten zijn, zien Gladstone en zijne kabinetscollegas zonder veel rumoer hun mandaat als kamerlid vernieuwen. Door hunne benoeming tot minister, moesten zij aan herkiezing onderworpen worden nu, die herkiezingen hadden plaats en meest allen werden herkozen zonder strijd. Wij zeggen meest allen, omdat de uitslag der herkiezing van John Morley, staatssekretaris voor Ierland tegen" wien ohpositie was, nog niet gekend is. Zwitserland. Het vredescongres. Het vredescongres heeft het volgende besluit aangenomen Het congres noodigt de Europeesche vredesvereenigingen uit eene unie der 20* Vervolg. XVII. Staten te vestigen en een bestendig con gres der natiën samen te stellen. Het congres is van oordeel, dat zoo de uitvoerende machten verplicht waren van de landsvertegenwoordiging verlof te krijgen alvorens den oorlog te verklaren, de kans, dat de oorlog uitbreekt, aanmer kelijk verminderd zou worden. De misdaden vermenigvuldigen zich op eene verschrikkelijke wijze in ons land. Akelige misdaden worden er bij klaren dage gepleegd. Geene week verloopt of de dagbladen melden ons verscheidene moorden, in een woord,men moordt met eene verregaande koelbloedigheid om een niets,en zelfs wor den de weèrlooze vrouwen en kinderen door de booswichten niet gespaard. Dikwerf zijn de gerechtsdienaren mach teloos om de daders te ontdekken. Onnoo- dig voorbeelden aan le halen, ze zijn te talrijk en vernieuwen zich bijna dagelijks. Deze hoogst droevige toestand zou, denkt ons, de aandacht der openbare machten meer moeten wekken en hen tot het nemen van maatregelen van bescher ming aansporen. Wij willen voor 't oogenblik de hoofd oorzaak niet behandelen van deze verdub beling der euveldaden, die onbetwistbaar aan de ongo Isdienstigheid vooral in de groote centrums heerschende, moet toe geschreven worden, ongodsdienstigheid, die nog dagelijks meer en meer door eene godvergetene en zedelooze drukpers wordt verspreid. Wij willen lieden nog andere oorzaken dezer verdubbeling der misdaden aanhalen en eenige maatregelen aanwijzen om ze te keer te gaan. Vooreerst zullen wij de uiterste, of liever,uitzinnige toegevendheid der recht banken en van den jury aanhalen. Onze Assisenhoven worden meer en meer in ware tooneelzalen herschapen, waar de misdaad wordt verzacht, verschoond, ja zelfs, als door de hartstochten gewettigd, opgehemeld Wanneer de plichtiglieid onbetwistbaar is, neemt men do verzachtende omstan digheden ten volle aan er soms de verkla ring bijvoegende dat men ze, spijtig ge noeg, niet verder uitbreiden kan. Jn eene verdorvene menigte, gansch doordrongen van de liberale onafhanke lijke zedeleer, is er altijd tegenwoordig, om de schandaligste vrijspraken toe te juichen en als een triomf te vieren. Men zou waarlijk zeggen dat zekere leerstelsels van onverantwoordelijkheid altijd dieper en dieper in de massas door dringen en de eerste begrippen van recht en gezonde rede benevelen. Ctara bleef aan de deur staan en zag nu eens Cray- lord, dan weder diens eclitgenoote aan. Daarop de hut binnentredende en Craytord naderende, nain zjj zijnen arm en trok hem eenige stappen terzij van de plaats waar mevrouw Crayford stond. Thans waait er geen storm en hebt ge geen plichten aan boord van 't schip te verrichten, zegde zij net een flauw, droevig glimlachje dat Crayford door het hart sneed. Gij zijt Lucy's echtgenoot en ge stelt belang in mij om harentwil. Deins daarom er niet voor terug mij smart aan te doen ik kan smart dragen. Vriend en broeder geloof mij, ik heb moed genoeg hel erg ste te hooren Beloof mij,(mij niet omtrent Frank's lot om den tuin te zullen leiden De stille berusting, die in hare stem hoorbaar wast de droevig smcekende blik van haar oog, deden Cray ford zijne zelfbeheersching bijna geheel verliezen. Hjj Het is dus dringend noodzakelijk dat moedige mannen en vooral de magistraten zich tegen deze betreurenswaardige strek kingen, tegen een valsch en misplaatst medelijden krachtdadig verzetten. De afschaffing der doodstraf, wat men ook ten haren voordeele inbrenge, is en zal altijd eene aanmoediging tot de mis daad blijven. Al de beweegreden door de philan- throopen of menschenvrienden bijgebracht, zullen nooit kunnen opwegen tegen de gezonde rede,tegen hel openbaar geweien. Op 100 inwoners zijn er 90 ten minste die de doodstraf willen behouden. De doodstraf is in ons land feitelijk af geschaft als eene proefneming Die proef neming is noodlottig voor ons en het wordt hoogst tijd dat zij eindige. De heeren moordenaars toonen zich immers weinig genegen om het voorbeeld der openbare machten te volgen, integen deel, ze zien er eene aanmoediging in. Dus alle valsche gevoeligheid aan kant gezet en maatregelen genomen want hot algemeen geluk en de openbare rust hangen er van af. In de meeste gevallen zijn de grootste misdadigers oudveroordeelden. 't Is tegen deze onverbeterlijke lieden dat er de strengste maatregelen dienen genomen te worden. Waarom zou men hier even als in Frankrijk de verbanning in eene straf- colonie niet kunnen invoeren Wij willen wel dat men toegevend zij tegenover personen die zich voor de eerste maal aan eenige misdrijf vergrijpen, en, onder dit opzicht, zijn de voorwaardelijke veroordeeling en in vrijheidstelling ge roepen om de beste vruchten voort te brengen maar wat men moet beletten, 't is dat de onverbeterlijken hunne schel merijen blijven voortzetten. Even als de maatschappij zich van de moordenaars door de doodstraf moet ont maken, zoo ook moet zij de onverbeter lijken uil haren schoot verwijderen, daar zij een gevaar voor haar zijn. België bezit nu heden ook eene soort van Colonie. Wij vragen niet dat men er het schuim onzer bevolking naar toe zende, dat ware een te zonderlinge mid del van beschaving. Nu, het schijnt ons niet onmogelijk van ze in eene bepaalde landstreek af te zonderen en ze zelfs tegen de kooplieden in menschenvleesch aan te voeren, die zich langs daar aan de akelig ste slachtingen, aan de onmenscheiijkste gruweldaden, plichtig maken. Zou het hersenschimming wezen te hopen dat eene strenge en lastige levens wijze die tuchtelooze naturen of tempera menten eindelijk zou bedaren om ze, na een zeker tijdverloop, gansch verbe terd, naar 't Vaderland te zien terugkee- ren antwoordde haar op de slechtst mogelijke wijze hij antwoordde ontwijkend. Beste Clara, zegde hij, wat heb ik gedaan dat gij mij kunt verdenken u om den tuin te willen leiden Zjj zag hem onderzoekend aan en staarde toen nog met meer wantrouwen naar mevrouw Crayford. Er heerschte een oogenblik stilte. Voor dat een der drie den mond had kunnen openen, werden zij gestoord door de binnenkomst van een van Crayford's mede officieren, op den voel gevolgd door twee matrozen- die eenen korf tusschen hen droegen. Crayford liet aanstonds Clara's arm los en nam deze zoo juist van pas komende gelegenheid waar om over iets anders te spreken. Orders van 't schip, Stcventon vroeg hij, dien officier te gemoct gaande. Alleen mondelinge orders, antwoordde Steven- ton Het schip zal met het vloedgetij 't anker lichten. Wij zullen een geweer afschieten om de passagiers bij een te doen komen en nog ene boot na*r wal zenden. Hier breng ik eenige verfrisscbingen voor de passa giers mee. Op het schip is alles in een staat van ver warring de damecs zullen dus meer op haar gemak hier het tweede ontbijt gebruiken. Toen zij die woorden hoorde, nam mevrouw Cray ford de gelegenheid waar om nu op hare beurt Clara het stilzwijgen op te leggen. Kom, lieve, zegde zij. Laten wij dan de tafel dek. ken, eer de heeren binnen komen. Clara was echter ie ernstig verlangend om de zaak die zij weten wilde, te vernemen, dan dat zjj zich op die wijze tot stilzwijgen liet brengen. Ik zal u helpen antwoordde zij en toen schuins door de hut loopcn- de. richtte zij bet woord tot deu officier die Steventon heette. Hebt ge een paar minuten den tijd 1k heb iets met u te bespreken. Ik ben geheel tot uwen dienst, Miss Burnham. Na dit antwoord te hebben gegeven, gaf Steventon de twee matrozen bevel om te vertrekken. Mevrouw Crayford zag met een bezorgd gelaat haren echtgenoot aan. Crayford fluisterde haar toe Wees maar bang Stcventon. Ik heb hem gewaarschuwd ge kunt op zijne stilzwijgendheid rekenen. Clara verzocht Crayford tot haar terug le kceren. Jk zal u niet lang bezighouden, zegde zij. Ik be loof u, mijnheer Steventon niet in verlegenheid te zul len brengen. Hoe jong ik ook ben, zult gij beiden toch zien dat tk in slaat hen rajj le beheersehen. Ik zal u niet vragen terug te komen op het verhaal van het lij den, dat ge doorstaan hebt. Ik wensch alleen de zeker heid tc hebben dat ik mij niet vergis omtrent eene /aak ik bedoci, omtrent hetgeen voorviel tijdens het vertrek van de tochtgcnootcn, die hulp gingen zoe. ken. Naar ik hoorde liet gij onder elkander hel lot be slissen, wie met de uit te zenden manschappen mee zou gaan en wie zou achter blijven. Frank trok het te gaan. Zij zweeg stil en sidderde En Richard War- dour, ging zij voort, trok liet lot om achter te blijven. Wat er dan ook zij, een zaak is en blijft onbetwistbaar het is dringend noodza kelijk dat wij onze betreurlijke toege vendheid, ons valsch medelijden aan 't kant stellen, willen wij er de slachtoffers niel van worden. De dorpen in Hoog-Congo zijn meestal uit 50 of 60 hutten samengesteld. De twee derden der bevolking bestaan uit vrou wen, en, vreemd genoeg, in verscheidene disfrikten worden ze als eene waar, eenen rijkdom aanzien die klimt en daalt vol gens hunne zwaarlijvigheid. Elke vrouw- bezit juist zoo vele metalen versierselen als zij dragen kaneenigen zijn uit ijzer, anderen uit latoen of koper vervaardigd. De metaal is de eigenlijke munt des lands; en zoo geschiedt het hoe zwaar zij er mee beladen is, hoe groot ook hare waarde is. Elk stamhoofd heeft zoo vele vrouwen als hij kan aankoopen of trouwen, welk laatste maar een vorm van aankoop is. 's Morgens vroeg ontmoet men zeer weinig vrouwen in het dorp zij vertrek ken bij het krieken des dags naar de plan tingen waar zij blijven arbeiden tot 's middags. Eenige moeten nochlans- altijd te huis blijven om in het huis houden te voorzien, de spijzen te bereiden en zich op te schikken. Ik spreek van op schik. In dit punt zijn onze Midden-Afri kanen waarlijk buitengewoon. Hun haar is gevlochten, de wenkbrauwen gescho ren, het ooghaar wordt uitgetrokken, de nagelen tot den wortel uitgetrokken en 't gansche lichaam met palmolie ingestre ken. In eene andere wijk des dorps bereiden de inboorlingen hunne netten voor de jacht of vervaardigen manden. De jonge vinderen staan hun in dien arbeid ter zij de ook worden ze zeer handig in hel vak. Elders nog ontwaart ge in den scha duw van groote hoornen andere inboor lingen aan 't potten bakken, met eene be kwaamheid die een wilde tot eer ver strekt. Van verscheidene kleistoffen ma ken zij een mengsel dat het geweld des vuurs weêrstaat. Vormen kennen ze niet, daarin wordt door wakkere oogen en flinke handen voorzien. Niets vreemder dan eene klomp klei in de banden eens Afrikaanschen wilde. Op een oogwenk weet hij hem tot een nuttig huisgerief te bewerken en beier nog, geeft h|j het den stempel der kunst door origi- neele teekeningen en beschilderingen die zijnen goeden smaak getuigen. Waar er eene smederij is ingericht daar ook is er leven en gewoel.De smis is niets anders dan eenige stokken op sparren waarop eene soort van gras- cn loo verdak berust. Even gelijk in beschaafde landen is de smis de woeligste plaats der wijk. In 't midden ontwaart men de grove balken uit hout vervaardigd, 't Metaal wordt op een vuur met houtskolen gesmolten. De bundel werktuiggereedschappen bestaat uit 3 of 4 hamers, eene ijzeren blok, vier duim vierkant, die tot aanbeeld dient en eenige kroezen, uit eene bijzondere klei gekneed, om metalen te smelten. De ruige ijzerklomp neemt weldra on der de behandeling der ruwe Afrikaansche hand eenen prijsburen vorm. Nu is het een mes, dan een pijl of eene lans, zoo rich tig, zoo kunstig afgewerkt dat men ze beschaafde werklieden zou kunnen oorloggen. Eene langdurige behandeling heeft dezen wilden eene grondige kennis der metalen verworven, ook weten ze recht meesterlijk hoe ze tc vermengen. Een groot aandeel geel koper gaat door de handen van den dorpsmid, dil metaal zeer gewild zijnde. Blanke kooplui, bij hunne reis door liet land, brachten het in hun gebruik. Alvorens het te kunnen verwerken moet het smeedbaar gemaakt worden door het met lood te vermengen. Wonderbaar is het dat men nooit eene maat in handen ziet. De Congoleezen schijnen eenen passer in oog en hand te bezitten. Men heeft maar hunne wagens te zien om zich te overtuigen dat ze zelden mis zijn. Men vergete niet dat deze vol ken volkomen van alle werkluigelijko hulpmiddelen ontbloot zijn. Het kind der natuur, verschillig van den zoon der beschaving, heeft immer ab ovo te beginnen. Hij bezit de ijzerets en moet zelve het noodzakelijke werktuig voortbrengen en niettegenstaande zulke moeilijkheden heeft hij nochtans zijne nijverheid zoo verre gebracht. Eenigen bereiden drank om den dorst le lesschen. Die nooddruft ligt in het beslaan van blanken en zwarten,en water is soms onvoldoende men ergere zich niet om de dorstkwaal le genezen. Die drank wordi uit gepletlerd suikerriet getrokken. Men laat het vocht een of twee dagen verzuimen en het is drinkbaar. De kinderen zijn hier vol levensgeest. Ze spelen hartstochtelijk, zijn verzot op schijngevechten, rooven jonge vogels en gaan op jacht. Doch daar bepaalt zich de bedrijvigheid niet bij, ouders en meesters trekken uit hunne dienstbaarheid groot voordeel. Men is schromelijk mis als men denkt dat die wilden onverbeterlyke lediggan- gers zijn. Men heelt maar in te zien met wat geduld ze hunne nijverheidsartikelen bewerken om het tegenovergestelde te bestal igen. Als des morgens de gansche stam aan 't werk is, heeft een Afrikaansch dorp het voorkomen van eene beschaafde nijver heids instelling. Op uwe eer en uw geweien, als mannen en officieren, ts dit de w aarheid Op mijn eerewoord, antwoordde Craytord, het is de waarheid. Op mijn ecrewoord, herhaalde Steventon, het i! de waarheid. Zij zag hen aan, en bedacht zich zorgvuldig, voor zij verder ging. Gij beiden trokt het lot in de hutten achter te blijven, zegde zij, op nieuw Crayford en Steventon aansprekende. Eu beiden zijt gij thans hier. Richard Wardour trok het lot achter te blijven en Richard War- dour is niet hier. Hoe komt het dat zijn nua samen met dien van Frank op de lijst der vermisten voorkomt Die vraag was eene gevaarlijke vraag om te beant woorden, Stcventon liet het aan Crayford over dit te doen. Weer antwoordde deze ontwijkend Daar volgt niet uit, lieve, zegde hij, dat de beide minnen te saam vermist zijn, al komen nu hunne namen gezamenlijk op de l(jst voor. Clara leidde hieruit terstond de eenige gevolgtrek king af, die uit dat ondoordachte antwoord was op te maken. Frank, werd verwist van de troep die hulp ging zoeken, zegde zij. Regrijp ik het dus goed dat Wardour uit de hutten vermist werd Zoowel Crayford als Steeenton aarzelden. MevrCuw Crayford wierp een verontweerdigden blik naar hen en sprak de noodzakelijke leugen uit, zonder een oogen- De mier en de hovenier. Een medewerker van de Horticultu ral Times stelt de vraag in hoeverre de mier een bondgenoot worden kan van den mensch ter bestrijding van de insecten, die de vruchten vernielen. In Engeland beschouwen de boom kweekers en tuinlieden de mier als een schadelijk dier cn zij doen, hetzij met ar senic of tababsrook en kokend water, al les wat zjj kunnen om de mier le verdel gen; maar zij zouden veel beter handelen, als zij een insect, dat van onschatbare weerde voor de boomgaarden kan worden op alle manieren beschermden. De zwarte mier wordt door de eigenaars van boomgaarden in Zuid-Duitschland, of Noord-ltalie, in hooge achting gehouden. Deze eigenaars leggen zelfs unerenhoopen in hunne boomgaarden aan en zij bevin den zich daar goed bij. De inier zal nim mer eene gezunde vrucht aantasten. Slechts in die appels en peren waarin een insect is gedrongen, vindt men soms mie ren. De mieren dringen echter alleen in de vrucht om het insect meester te worden, dat zij vervolgen. In China weet men reeds sedert eeuwen welke groote diensten de mieren bewij zen. In de Chineesche boomgaarden hangen dan ook van boom tot boom bamboestok ken, om den mieren het OYerkruipen ge makkelijk te maken. Een eigenaar van een boomgaard in Florida heeft in een tijd, dat de vruchten van alle omliggende boomgaarden door insecten vernield werden, zijn oogst be houden, door de mieren gelegenheid te geven overal rond te wandelen. Hij maak te tusschen de verschillende boomen lou wen, die met siroop bevochtigd waren. De insecten kwamen op den siroop af en werden een gemakkelijke buit van de mieren, die ook de zoetigheid kwamen op sporen. Hop. Wegens overtollige hitte is in het Saaz-district het bederf in de plan ten gekomen. Men moet oumiddelijk tot den pluk overgaan. De vooruitzichten van den oogst zijn zeer verslecht. De oogst is overal, ten zy in Veurne-Ambacht en in het noorden van Vlaanderen, onder de beste voorwaarden geëindigd. Het graan is van uitmuntende hoedanigheid en weegt 82 kilogr. per hectoliter, dus eene vermeerdering van 4 a 5 kilogr. tegen het gewicht van 1891. blik te aandien Ja zegde zij. Wardour werd uil de hutten ter- mist. >e snel zij o<>k gesproken had, kwain haar antwoord toch te laat. Clara bad de korte aarzeling van de twee officieren opgemerkt. Zij keerde zich tot Steventon. Ik vertrouw op uwe eer, zcide zjj kalm. Heb ik gelijk of niet. als ik geioof dat Mevrouw Crayford zich vergist Zij had zich lot den rechten man gewend. Steventon had zijne vrouw niel bij zich die haar macht over hein kon doen geiden. Steventon, op zijn ecrewoord ge vraagd cn zoo goed als gedwongen een antwoord to geven - bekende dc waarheid. Wardour was meege gaan in plaats van eenen officier, die door een toeval buiten staat was gesteld den troep te vergezellen cn Wardour cn Frank werden tc samen vermist. Clara zag mev. Crayford aan. Ge hoort het zegde zjj. Gij vergist u, ik niel. Wat gij toeval wat ik noodlot noem bracht Ri chard Wardour en Frank le tarnen als dcelgciiooten aan denzelfden tocht. Zonder een antwoord af (c wach ten, keerde zij tieh weer tot Steventon, cn verraste dezen door hel pijnlijk onderwerp van hel gesprek uit vrijen wil le varen. Zijt ge wel eens in dc hooglanden van Schot land geweest 1 vroeg zjj. Ik heb de hooglanden nooit bezocht, antwoordde dc luitenant. Hebt ge ooit iu boeken over de hooglanden gele zen van de zienersgave of zoo iets dergelijks t Ja. Gelooft gij aan hel bestaan <ler zienersgave 1 Steventon gaf zeer beleef.! een ontwijkend ant woord. Ik weet niel wat ik zou hebben geloofd indien ik ooit in de hooglanden geweest was, zegde hjj. Maar nu heb ik geen gelegenheid gehad de zaak ernstig te onderzoeken. Geloof dan, vervolgde Clara, dat ik niet lang ge leden in Engeland een vreemde droom heb gehad. In mijn droom heb ik gezien wat gij zoo even bckendet en meer dan dat. Hoe kwam het dat de belde ver miste mannen van hunne gezellen gescheiden werden? Raakten zij ze geheel toevallig kwijt of moest men er toe besluiten hen achter tc laten r Crayford deed eene laatste poging om haar onder vragingen te stuiten op hel punt waarop zij nu geko men was. Steventon noch ik namen deel aan dien tocht sprak hij. Roe kunnen wij u dus antwoorden Uw medeofficieren die er wel deel aan namen moeten u gezegd hebben Vat er is voorgevallen, gaf Clara ten antwoord. Ik verzoek n M. Steventon alleen mij over te brengen wat zjj u verhaald heb- beu. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1