Een en ander. Kaatsspel. Houtmerkt. DAVIDSFONDS Burgerwacht van Aalst. Allerhande nieuws. Familie Taccfuet. Indien de genaamde Charlotte Virginia Tacguet geboren te Gent den 3 juni 1834. dochter van Leopold Charles en van Virginie rrancisca Vroome, nog in leven is, wordt zij verzocht zich te wenden tot den heer burgemeester van Gontrode, bij Melle (Oost-Ylaanderen die haar eene belang rijke rnededeeling te doen heeft. Maandag aanst. 29 Oogst, gaat Anseele, een der snullen die God wil onttroonen eene voordracht te Gent houden met on derwerp Stemrecht of geen huishuur. Daar zal nu weèr eens veel volk gaan naar kijken. Hier te Aalst werd door de socialisten ook dien raad gegeven. Moest men hem volgen, weldra zouden er velen onder den blauwen hemel kunnen gaan huizen, want de vier hollen aan den Brusselschen steenweg zijn sedert lang verdwenen. Kespai'ingen.De Koophan del heeft het op den minister van oorlog gemunt en zegt Als hij dan toch besparingen wil daar- stellen, waarom schaft hij dan, bij voor beeld, de aalmoezeniers niet af, welke jaarlijks zooveel duizenden (hoeveel a. u. b.ï' uit de kaas van het oorlogsbudjet knagen en er zooveel noodig zijn als het vijlde wiel aan eenen wagen Voor de geuzenbladen is er niets anders nutteloos dan al wat aan den Godsdienst raakt. Andere liesparingen, dan op dat kapittel, kennen ze niet. En zeggen dat ze niet fanatiek zijn. O neen, is 't katje lli'iiKKcl liarl on Itroïn. Het wordt bewezen, schrijft - La Patrie - van Brugge, dat in 'tjaar 1889, te Brussel 1 meer dan 1800 diefstallen gepleegd wer- den aangeklaagd by de politie en "t parket. Ito gestolene voorwerpen en waardijen hadden eene gezamenlijke waarde van een milhoen eijf honderd duizend franks. I)e boetstraffelijke rechtbanken en het hot van assisen hebben uit dien hoofde negen honderd jaren gevang en twee mülioen acht honderd negentin duizend franks boete verleend. Nu, hoe- vele diefstallen werden er dan nog om deze of gene reden niet verzwegen Zietdaar de vruchten van den liberalen boom door ongeloof en god verloochening besmet Dit zijn nu maar alleen de zon den legen het zevende gebod jammer dat J.n Pu/me ons ook de zonden tegen O, 8 en 9 geboden niet meedeelt dan zou uien nog beter kunnen oordeelen wat rotten nest do liberale hoofdstad geworden is. De gebeurtenissen in de mynstreken van hot Noorderdepartement bewijzen dat j het internationalism, by de Fransche so- cialisten, juist zoover gaat als hun profijt i het toelaat. Er werken daar in de mijnen vele Bel gen; zoowel de Fransche als de Belgische mijn wer Kers zijn socialisten en als er nu ergens broederlijkheid moest bestaan dan was wel daar. 't Is me de broederlijkheid Sedert een geheele week zijn de Franschen in oproer; zij eischen de wegzending van alle Belgi sche werklieden, plegen tegenover hen allerlei gewelddaden en loopen rond met opschriften, waarop het dreigement staat: Dood aan de Belgen W aar is nu die fameuse Internationale der arbeiders, der proletariërs, om den stijl van Vooruit te gebruiken. En 't schoonste is, dat de mijneige naars, die verwenschte kapitalisten, van Lens. Liévin en andere centrums beter het internationalism verstaan dan de sociali stische werklieden, want zij weigeren de Belgen door te zenden, omdat zij er niet over te klagen hebben. Ziedaar een verschijnsel, dat de profeten van Le Peuple en Vooruit niet voorzien hebben. t Is al te erg ook; de menschen spreken van verbroedering en als de sukkelaars, daar betrouwen in hebbende, den voet over de grenzen zeiten, dan worden ze door die broeders met revolverschoten ontvangen of half dood geslagen. Nu, daar trekken de leiders zich niets van aan; hier zoowel als in Frankryk we ten de apostels vieze apostels van 't socialism maar baat te halen by 't ge woel. Als kapitaal en arbeid in botsing ko men, schrijft de Tempsof als de werk lieden zich onder elkaar verslinden, dan valt er altijd een of ander politiek man daat in de woeling neer men moet im mers daar zijn om het op te rapen V. M. vleeschsoort meer en meer toe. Hierom trent vindt inen in een duitsch werk over vleesch keu ring het volgende In den laats ten tijd wordt het ook bij ons m Duitschland in sommige streken meer en meer in regel om bonden te slach ten. Zou zouden er in Breslau bezondere honctenslachterüen bestaan, terwijl mede- deelingen bevestigen, dat in Zuid-Beieren het gebruik van hondenvleesch onder de arbeidende klasse merkbaar toeneemt. Ook in België wordt de hond als slacht dier gebezigd. De veeartsen ij kundige over heid werd de vraag gesteld, of honden vleesch in den handel mocht worden toe gelaten, waarop hel antwoord gedeeltelijk als volgt luidde Het hondenvleesch bevat geen sloffen welke schadelijk zijn voor den inensch Er bestaat een zekere afkeer voor honden vleesch, omdat bet een zeer sterken, on- aangenamen reuk heeft, zoodat het aantal verbruikers nog langen tijd gering zal blijven. Tot dit laatste draagt ook de genegenheid van een mensch voor den hond zeer veel bij. Niet bij alle volkeren bestaat dezen tegenzin. Zoo vindt men bijv. in China zelfs hondenvleesch in hotels. De beesten worden door planten en melkvoeding eenigzins tot slachten voorbereid. Er zijn geheele volkstammen bekend, welke zich met hondenvleesch voeden, zonder, dal zij er ooit schadelijke gevolgen van onder vinden. Men kan dus hondenvleesch met evenveel recht in den handel brengen als vleesch van andere dieren, mits voorzien van het opschrift hondenvleesch in een afgezonderd lokaal, opdat hol niet als eene andere vleeschsoort aan den man worde gebracht. Natuurlijk is hier steeds sprake van gezonde honden. Vooruit kondigt aan dat de werk lieden onzer Stad Aalst, in vergadering zijn bijeengeroepen ter zaal van de libe rale Associatie (Comte d'Egmont) ten einde maatregelen te nemen voor de kiezing van den Werk- en Nijverheidraad die zondag 11 September zal plaats grij pen. Hut bondgenootschap der vooruitstrevers die heden aan 't hoofd der liberale Asso ciate staan met de socialisten wordt hier door eens te meer bevestigd. Hoe gaan de antisocialistische liberalen, nu hande len ZONDAG 28 Augusti. 1892. Om 10 ure. P. De Backer, tegen Aug. De Haeck. Om 2 ure. L Van Gyseghem, Audegem, tegen De Ridder, Wieze. Om 3 ure. Alph. Van der Hevden, Hofstade, tegen Waegeinan, Lebbeke. Om 4 ure. J. Colpaert, tegen Al. Meganck. Kcne groote le». Leopold Du ael sliert als kristen. Vooraleer het tijdelijke met het eeuwig te verwisselen, vroeg hij den bijstand van den priester. Voorzeker, zoo iets dient opgemerkt te worden. Leopold De Wael kon van om gang zoo bevallig zijn als men wil; het staat vast dat hij het hoofd was eener partij, die den haat tegen den priester in het schild voert, het hoofd eener partij die den Godsdienst dagelyks bespot cn be lastert, het hoofd eener partij die dagelijks door duizende en duizende gazetten onder leugen en laster, den priester tracht te verpletteren, en die zelfs geen reden van bestaan zou hebben, moesi zij in den priester den verdediger niet ontmoeten van waarheid cn deugd. Van die partij, ja, was Leopold De Wael het hoofd in Antwerpen. Was hij het niet die zekeren dag uitriep Liever Turseh dan pnapsch i Nu, den turk heeft hij in zijne laatste oogenblikken kunnen missen, den paap heeft hij geroepen. Willen wij nu zeggen, dat Leopold De Wael, nut als kristen te sterven, zich klein maakte omdat liy met zijn verleden afbrak Ver van ons dat gedacht. Inte gendeel die laatste akt van zijn leven is ook zijn grootste. Ja. zijn grootste, want daartoe had hij moed noodig; niemand zal dat betwisten. En wij verheugen ons in de godsdienstigheid zijner laatste oogen blikken. niet alleen voor hem maar ook voor zijne familie, waarin leden te vinden zijn, die wij uit al de krachten onzer ziel eerbiedigen. Maar in dat einde ligt eene les voor gansch de bevolking van Antwerpen, bij zonderlijk voor de ouders. Aan deze laat ste vragen wy Vaders en moeders, hoe zijn de scholen van de stad Welk zijn er do meesters en de meesteressen Spreekt men daar van God, godsdienst en priester en als men er van spreekt, in weikeu zin Het valt niet te betwijfelen, gansch de strekking van ons geuzenbestuur ligt in deze woorden: - Van 't ongeil iert dei- papen enz. Welnu, nog eens het hoofd van dat geuzenbestuur hield er aan niet zonder priester te sterven. En nu, menschen, leert Gqzetlevan Anttcerpen. Aan de Fransche grens. De socialistische leiders, schrijft Het Handelsblad hebben dezer dagen aan de Fransche grens eenen kaakslag ontvangen van belang. Hun stokpeerdje is de Internationale, alle menschen zijn broeders en verschil van land bestaat er niet. In hunne mee tings zingen zij dat deuntje tot hcesrh wordens toe en de werkman, door het schoone tafereel dat men hem voorspie gelt, meegesleept roept ook: Leve de Internationale. Duiven.De Fransche ge/idarmen hebben ontdekt, zeggen ze, dat de Belgi sche duivenmaatsehappijen een verbond met de Duitsehers hebhen gesloten om de duiven uit het Pruisisch rijk bij onze zui derburen op te laten. Het feit is aan de ooren van het Bestuur gebracht en aan onzen minister van binnenlandsche zaken medegedeeld. M. Beernaert heeft dus aan het blad l E per vier geschreven om de duivenlief- hebbers aan te manen, geene vreemde duiven in hunne verzendingen op le ne men.Zoo niet blijft de Fransche grens voor duiven van België gesloten. Dat die gendarm scheel gezien heeft, daar is geen twyfelen aan. Dit belet niet dat men weer het doodgesleten cliché voor den dag brengtBelgië is verkocht aan Duitschland. Kerkvervolging. Gelijk men weet, sleurt het Fransch gouverne ment al do bisschoppen en priesters voor de rechtbanken die in hunne sermoonen, leeringen of catechismussen den geloovi- gen voorhouden dat voor anti-katholieken zonde is. Doch dat is nog niet genoeg. Onder het getal aangeklaagde bisschoppen bevindt zich ook de bisschop van Lucon, hoewel aan zijnen catechismus sedert 50 jaren niets veranderd noch bijgevoegd werd. Hij wordt vervolgd om voort geleerd te hebben wat geleerd werd onder Lodewijk- Fhilippe, onder do republiek van 1848, onder het keizerrijk en onder de derde Republiek gedurende 22 jaren. Gedurende al dien tijd vond men niets kwaads in zijnen catechismus nu ziet men in al eens dat deze gevaarlijk is voor de Republiek. Arme Republiek, die zoo bevreesd moet zijn van eenen catechismus Wie van den Paus of de Kerk eet, berst ervan, zei eens Napoleon I, en hij sprak van ondervinding. I)e Figaro deelt een interview meê met prins Lichtenstein, christen-socialis tisch afgeveordigde in den Oostenrijksche Reichsrath. De prins zegt dat men hem verwijtzyne fortuin niet te verdeelen onder 't volk. Zou dat het lot der arbeiders verbeteren Zou er meer gelykheid bestaan Men moet werken aan de verbetering van het lot der werklieden, zonder den beslaanden toestand te vernielen In de middeleeuwen waren de arbei ders gelukkiger dan nu zij aten veel meer en waren beter gehuisvest. De sociale inrichting was alsdan voor treffelijk, de arbeid was meer beschermd; de werkman was machtiger en men moest met hem afrekenen, Men moet het evenwicht herstellen tusschen den arbeid en hel loon. Zonderling Bijgeloof. Te Rennes heerscht een zonderling gebruik. De ouders der jongelingen die moeten deelnemen aan de militie-loting, steken in den zak hunner zonen eene levende spin- nekop, opdat.zeggen zij, hunne zonen als dan een goed nummer zouden trekken. Komen zij nochtans met een laag nummer naar huis, dan beweert men dat dit komt, door dat de spin tot de goede soort niet behoort,of dat ze gekwetst is bij 't vangen, ofwel dat zy ontvlucht is. llonilenvlocKcli nlw men- Hcliclijk voedsel. Hoewel het vreemd voor ons klinkthondenvleesch als rnenschelijk voedsel voor den mensch,» zoo neemt toch het gebruik van deze Algemeen© vergadering VAN HET TE SINT-NIKLAAS, den en o September 1892 Programma Zondag 4 September. 2 1/2 ure. Vorming van den stoet in de Mercatorstraat. 3 ure. Aflialing der leden van het Hoofdbestuur en van de Afdeelingen aan de Noordstatie. 3 1 2 ure. Ontvangst op het Stadhuis en aanbieding van den eerewijn. 4 ure. 1° Letterkundige zitling in de de feestzaal der Akadernieen ondertus- schen aanvang van het festival in het Wandelpark. 7 ure. Toonkundige feest in ue groote zaal der Akadernie, mei de wel willende medewerking van Heeren en Jufvrouwen der Stad (30o uitvoerders) onder de leiding van M. G. Van Vlem meren, bestuurder der Muziekschool. I. Hymnus van de Zonvoor solo, koor en orkest, uit het Oratorio Franciscus Gedicht van L. De Koninck, muziek van Ldg. Tinei. II. Jubelcantate van Leo XIII (1888) 3' uitvoering.Gedicht van A.-J.-M.Jans sens, muziek van G. Van Vlemmeren. 8 1/2 ure. Concert op den Kiosk, Verlichting van het Wandelpark en het Lokaal van het Davids fonds. Vuurioerk. Maandrg 5 September. 9 ure. Solemneele Mis in de Hoofd kerk. 10 uro. 2' Letterkundige zitting in de feestzaal der Akadernie. 12 ure. Bezoek van de Tentoonstel ling van Kunst en Nijverheid in het Gildenhuis der Ambachten en Neringen. 1 ure. Feestmaal in de groote zaal van het Sint-Jozefsgesticht. N. B. Vriendelijk verzoek aan de leden van het Davidsfonds die hunne inteeke- ning voor het banket nog niei ingezonden hebben, dezo te sturen aan den Secretaris der Waasche Afdeeling, te Sint-Niklaas Reelitei-lijk kronijk. De mijn aan de mijnwerkers. Woensdag is de heer Leo Defuisseaux gedaagd geworden, op rekwest van den heer Lambeaux, wisselagent te Brussel, om verklaring te doen voor de sommen welke hem ter hand zijn gesteld door de beheerders van dn mijn aan de mijnwer kers. De heer Defuisseaux heeftal de be wijsstukken moeten leveren van de uitga ven door hem gedaan. Hij is daarenboven voor het vredegerecht gedaagd voor 10 September. Weldoeners. Vijf jonge heeren,van Brussel, die bij een liefdadigheidsfeest,ten voordeele der slachtoffers van Anderlues, met bussen rondgingen, hadden zich dó opbrengst der inzameling toegeëigend. Ten einde het vertrouwen te winnen, hadden zy bij de inrichters van het feest valsche namen opgegeven. De voornaamste plichtige, een oud-ver oordeelde, werd tot 2 jaar en de anderen tot straffen van 4 tot 10 maanden gevan genis veroordeeld. "Wettelijke besluiten Bij koninklijk besluit van 17 Oogst is de heer JVan den Berghe, burgemeester benoemd te Okegem,arrondissement Aalst. Priesterlijke Benoeming. De E. H. L. Puissant, leeraar in het College te Eecloo is bestuurder benoemd der katholieke scholen van Selzaete. BEiticirr. De Major-Bevelhebber der Burgerwacht van Aalst, brengt ter kennis van het Bataljon dat de wapenoefening, vastge steld op 28 Augusti i892, onbepaald ver- schovén is. Aalst, den 20 Augusti 1892. Itotoi*ni;»i*kt.Heden zaterdag werden 730 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 4550 kilogr. I'olljjere. Een smartelyk on geluk is hier voorgevallen. Dijnsdag mor- gend had men ten hoeve van den heer Mertens, Burgemeester, een dorscli- machien geplaatst en wanneer alles in orde was begon men te draaien. De heer Mertens naderde te dicht bij 't machien werd er door getroffen en een zijner beenen letterlijk afgesneden. Genees- heeren van Ninove en omliggende paro chiën werden dadelyk geroepen om hem te verplegen de toestand van den gekwetste is hoogst bedenkelijk. Zoogezegde uflruggelarij te Brus- a c*'ie P°rsonen, aangehouden onder beschuldiging van aftruggelarij ten nadeele van M. Warocque, zijn na onder vraging in vrijheid gesteld. De zaak is geheel anders dan eerst werd gezegd. Ziehier wat er voorgevallen is M. Warocqué was eenen wel bekenden Paryzer financier gaan raadplegen om hein (e vragen 18 wissels van 100,000 fr. elk te escompteeren. Daar M. Warocqué, zoo te Brussel als te Parijs, goede naam heeft, beloofde de financier zulks te doen, doch vroeg eenige dagen uitstel om eene zoo belangrijke som te verzamelen. De bankier stuurde drie zijner agenten naar Brussel inet het doel inlichtingen te nemen. (Dat is nu zoo wat drie maanden geleden.) Op den dag, bepaald voor de storting van 1,800,000, ontving M. Warocqué het bezoek van den Paryzer financier, die hem zekere bewijzen vragen kwam van het bestaan zijner eigendommen. Het Is alsdan dat M. Warocqué, door den bankier vergezeld, zich naar de Caisse de Reports begaf, waar hij voor 90U.000 fr. aandeelen van stichter eener welgekwoteerde koolmijn neerlegde. De bankier, geheel voldaan, ging teru" naar Parijs, zeggende dat het geld de vol gende weck zou komen. Vóór de aankomst vau het geld kwamen de drie agenten terug naar Brussel om vol ledigende inlichtingen te nemen. Zij gingen te Brussel een deel der wis sels ter escompteering aanbieden, om te oordeelen wat de Belgische bankhuizen zouden doen. MWarocqué, op de hoogte dezer han- delingen gesteld, kreeg achterdocht en I diende eene klacht in. De verklaringen der drie agenten wer den nauwkeurig bevonden en zij zyn woensdag in hun hotel teruggekeerd, uiterst vergramd over de handelwijze van M. Warocqué. Op het oogenblik hunner in vrijheid stelling heeft de politiecommissaris hun aanbevolen, de grens te stellen tusschen hen en M. Warocqné, doch zij weigeren stellig le vertrekken, zeggende Wij zijn, ofwel aftruggelaars, ofwel eerlijke lieden in 't eerste geval moet gij ons in hechtenis houden, in het tweede geval, willen wij bewijzen dat wij niets kwaads hebben en wij zullen aan M. Warocqué een proces tot schadevergoe ding inspannen. Zij hebben M. Woeste tot advokaat verkozen. Er wordt te Brussel van niets anders gesproken,dan van deze geruchtmakende zaak, alsook van het ontslag als kamerlid dat M. Warocqué besloten heeft te geren. Een hevig onweer heeft woensdag avondhoven Brussel gewoed. De bliksem is te St-Jans-Molenbeek gevallen en heeft zegt men, een werkman gedood. De zoon van eenen sergeant van St- "oosl-ten-Noode werd over eenigen tijd j gebeten door het hondje zijner ouders, j In het gasthuis, waar zijne wond ge- ilheeld werd, gaf men hem den raad den hond te dooden. Thuis gekomen nam hy eenen revolver om het dier dood te schie ten. De moeder, die dit wilde beletten kreeg de lading in de hand. De wond scheen in 't begin niet gevaar lijk en was zelfs aan 't genezen, toen plotseling verleden maandag de vrouw overleed tengevolge van zware krampen, die veroorzaakt werden door de wond in kwestie. De jongeling zal vervolgd worden voor moord door onvoorzichtigheid. De oerw. h. kanonik Roelanfs, over ste der Zusters van Liefde, heeft uit Afri ka de tijding ontvangen dat de zusiers,die den 6juni laatstleden uit Gent vertrokken in de beste gezondheid den 10 juli in den Congo aangekomen zijn, na een zeer voor- spoedigen overtocht. De kloosterlingen zijn te Banana aan wal gestapt, van waar zij zich naar hun klooster te Moanda be gaven. - Men schrijft uit Moerbeke aan den Akkerbouw De rupsenwering jaarlijks door den gouverneur der provincie voor geschreven, is ongetwyfeld goed en ik zal nnj wel wachten ze ie beknibbelen, maar zij is onvoldoende om de rupsen te ver nielen. die de meesten onzer hoogsfain- inige boomen van hunne bladeren beroo- ven. Op dit tijdstip van het jaar zijn de stam men dezer boomen bedekt met witte vlin ders, die hunne eieren in de schors leggen en miriaden rupsen in de lente geven. Se dert eenige jaren geluk ik er in dit goedje in mijne omstreken op de volgende wijze te vernietigen Ik doe oude bezems op lange peersen steken twee of drie mannen onderzoeken alle dagen, gedurende een paar uren al de stammen en met dit tuig gewapend, doo den zij de vlinders en verpletteren hunne eieren. Ik doe deze verrichting sedert twee ja ren uitvoeren en liet getal witte vlinders is dit jaar op gevoelige wijze verminderd Mijne geburen, in plaats van mij na te volgen, lachen met mij en vinden dat ik een nutteloos werk doe. Het is altijd zoo op den buiten. P. S. Het is niet alleen op den bui ten dat men lacht met de verordeningen betrekkelijk het weren van ruspen en dis tels. Men beveelt wel aan anderen dat men de rupsen en distels moet weren, maar de Slaat doet het niet op zijn lianen en zelfs wordt het niet gedaan op de ba nen der provincie die het nochtans zelf beveelt. Nooit ook wordt een proces-verbaal wegens het niet weren opgemaakt. Die verordeningen zijn zoo dood versle ten, dat men heel wel wat protestatie zou hoored moest inen eens beginnen met ze uit te voeren. Zaterdag zagen eenige werkliè langs den spoorweg van Moescron eenen per soon liggen, dien zij dachten eenen dron kaard te zijn. Zij lieten hem liggen doch 's maandags, daar op nieuw voorbijko mende, lag de man daar nog. Naderbijkomend zagen zij dat de onge lukkige nog leefde, doch zijn gelaat was geheel met bloed en met insecten bedekt. Uit de papieren, die hij bij zich droeg, bleek hij te zijn zekeren V., van Oude naarde, die in deze streek op reis zijnde, door eene bloedspuwing overvallen werd! Na door eenige geburen verzorgd te zijn bood hij zich in het gasthuis aan, waar men hem afwees. De arme man moest voort, tot hij van uitputting zou bezwijken ter plaatse. Men kan oordeelen wat de ongelukkige daar gedurende die twee dagen heeft moe ten lijden. Nu is hij in het gasthuis opgenomen doch men vreest voor zijn leven. De vlashandelaar en herbergier Cot- tenier, van Moescron, werd maandag nacht gewekt door het hevig geblaf van zijnen hond. Hij luisterde en hoorde ge rucht in de eetzaal nevens de herbergzaal. Hij sprong op, nam eenen revolver en schoot in die richting, waarop aanstonds een smartkreet werd gehoord. Bij het licht van een tweede schot ont waarde hij eenen man, die naar buiten vluchtte doch aan de deur werd de on bekende gevat en met behulp van eenen toegesnelden persoon uit de beurt in be dwang gehouden, tot de gedarmerie kwam. De vluchteling,wiens aangezicht geheel bebloed was, werd herkend voor zekeren Delaere, een gebuurvan den vlashande laar. Hij beweert dat z;jne vrouw niet thuis was en hij haar bij Cottenier kwam op zoeken. Uit nader onderzoek b'eek echter dat zijne vrouw thuis was en in de eetzaal van Cottenier al de schuiven waren open' gebroken. De dief had het waarschijnlyk gemunt op eene som van 2300 fr. die in eene der scbuiven geborgen was. CSoetle gezondlioidnioe. st.-tnd te Antwerpen. Wij ontvangen, zegt Hel Handelsbladdo beste inlichtingen over den gezondheids toestand in onze stad. Ven donderdag middag tot dezen vrijdag morgend ïaer geen enkelgeval van cholera vorm waargeno men. De maatregelen tot afwering der ziekte worden niettemin krachtdadig voortgezet. Beeldstormerij.— Sedert menschen - geheugen, zegt Hel Handelsblad, stond er te Antwerpen, op den hoek der Welda digheid- en Van Kerckhovenstraten,tegen de lmiskens van den arme, een beeld van den H, Eligius. 't- Schynt dat. dit heiligen beeld een of ander kwaad moet gedaan hebben, want men heeft het nu doen weg nemen. Wij zouden wel eens willen weten waarom Ook wordt ons meêgedeeld dat hetO.- L -Vrouwebeeld op de Geelhaudplaats is weggenomen. Worden onze liberalen ja- loersch op de lauweren hunner voorva ders, de geuzen-beeldstormers. Deze feiten verwekken onder de geringe bevolking van die bevolkte wijk groot misnoegen. De policie en de mosselleurslers. Het stuk speelt te Leuven. De overheid heeft als gezondsheidsmaat- regel den verkoop van mosselen verbo den. Woensdag namiddag waren de leursters volgens gewoonte aan de vaart, om hare kruiwagens te vullen, toen een policie- agent naderde om het te beletten. Vandaar razend geschreeuw der vrou wen, beleedigingen bedreigingen en sla gen. Hield het daar nog maar mee op, maar de dames voelden haar bloed hoe langer hoe meer koken en eensklaps grepen zij den pandoer vast en geen halve minuut duurdo het of hij lag in de vaart te spar telen. Hij zou ongetwijfeld verdronken zijn, terwijl do hellevegen met de handen op de heupen hem stonden uit te lachen, hadden eenige voorbijgangers hem niet gered, ondanks het verzet en de beschim pingen der leursters. Die wilde daad heeft hen niet geholpen, want nu werden zij door eene heele bri gade agenten in toom gehouden en daa renboven zullen zy nog op duchtige wijze met de rechtbank af te rekenen hebben. Te Erps, bij Cortenberg, zijn twee herbergen naast elkander gelegen, gehou den door broeder en zuster,die ter oorzake van de affaire gedurig ruzie hadden. De broeder veegde verleden maandag, om zijne zuster te tergen, het vuil dat vóór zijne woning lag tot vóór de hare. Dit ontstak de woede der laatste. Snel als de wind liep zij naar binnen en, met eene bijl gewapend terugkeerende, bracht zij den broeder daar een zwaren kap meê i op hot hoofd toe. De wonde is diep en doodelijk.De moor denares is aangehouden. Sedert eenigen tijd bestond er een hevige vijandschap tusschen do gebroe ders Arnold en Willem Delmolte, werk- I lieden in eene stoomzagerij te Tongeren, van den eenen kant, en zekeren Hendrik f Bolognc, van den anderen kant. Zondag, omtrent 10 1/2 ure, ontmoet- ten zij zich alle drie op het Broek. De i gebroeders Dclmotte zochten aanstonds twist tegen Bologne, en terwijl de eene, Willem, hem een vuistslag gaf. bracht de i andere, Arnold, hem twee schrikkelijke messteken toe, den eene in den onderbuik, l den andere in de bil. Bologne is eenige oogenblikken later i aan" de gevolgen zijner wonden over|e- f den. Met het slachtoffer te willen ter hulp I snellen, heeft de genaamde Elisa Desaer, I wier zuster mot Bologne verloofd was, ook drie of vier messteken bekomen, doch l gelukkig zonder erg. De politie heeft maandag morgen de twee daders aangehouden. Het parket I is ter plaatse geweest om een onderzoek f in te stellen. De Gazette de Charleroi meldt dat de gemeente Anderlues, die over eenige maanden zoo treurig getroffen werd door de beruchte mijnramp, thans volop in feest is. Men heeft namelijk de uitdeeling gedaan van den onderstand aan de slacht- offers en die uitdeeling geeft aanleiding tot eene menigte zwelgpartijen en feesten. In sommige huisgezinnen koopt men toi letten, een piano, juweelen mannen schaffen zich kostbare duivenhokken aan. Zeldzaam mogen degenen genoemd wor- den.die 't ontvangene geld uitgezet hebben of er zich eene eigene woning voor aan schaften. Wanneer alles zal verteerd zijn staat bij die lieden nog grootere armoede voor de deur, dan zij ooit gekend hebben. De Amide VOrdre van Namen zegt, dat dijnsdag morgend het le regiment lansiers, gedurende drie volle uren, en in eene brandende hitte, krijgsoefeningen heeft moeten doen. Verscheidene ruiters zouden ten gevolge var. zonneslag af hun paard gevallen zijn. Zijn deze krijgsbewegingen dan zoo haastig dat men niet wachten kan tot wanneer het weder gunstiger zij vraagt 1 het blad. Hitte en onweer. Men meldt uit Aarlen In de provincie Luxemburg werd men sedert eenige weken fel geplaagd j door de droogte. Op vele plaatsen heeft men geen voeder meer voor het vee en er is ook gebrek aan water. Te Seneffe heeft men bevonden dat ver- scheidene hoornbeesten blind geworden zyn. Een dik wit vlies bedekt hunne oogen De blindheid worijt toegeschreven aan don verhitten en naakten grond, waarop de beesten te vergeefs voeder zoeken. Te Stockhem, Stavelot is door de hitte een dennenbosch in brand geraakt ook te Laroche, onder Wanne, zijn jonge den nen door brand vernield. Uit Aarlen wordt gemeld dat zaterdag avond een schrikkelijk onweer over de stad en omstreken is uitgeborsten. In de landbouwtentoonstelling is zeer veel schade aangericht. Het park der tentoon stelling en verscheidene paviljoenen zijn verwoest. Granen, zaden en bolgewassen, vruchten, bloemen, alles was vernield. De grond werd bezaaid door vlaggen en ver sieringen van allen aard. Van het konink lijk paviljoen is niets recht gebleven; alles ligt verscheurd en gebroken ten gronde. Ook in Limburg heeft het onweer hevig gewoed. Te Borgloon werd een boom in duizende splinters geslagen, juist toen een jongeling, die daaronder had staan schui len, door eenen briefdrager uit zijne schuilplaats was geroepen.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2