Een en ander. Schrikkelijke mijnramp Muziekschool van Aalst. Kaatsspel. Houtmerkt. Allerhande nieuws. Dt» beschik noeveelheueu voor uit voer z^jn berekend voor de Vereenigde Staten op 38 12 millioen, voor Rusland millieen, voor Hongarië op hö 1 2 millioen, voor Oostenrijk van 8 tot 10 millioen, voor Rumenië op 9 millioen en voor Britsch-Indië op 11 12 millioen hectoli ters. Voor Nederland is de graanoogst ge schat op 2 millioen tegenover een ver bruik van 4 millioen hectoliters. Hetrolontplofllnpten. Ge durende de 15 laatste dagen zijn er te Brussel en te Antwerpen niet minder dan vier petrollampen ontploft, waardoor ver schillende personen erge en doodelijke brandwonden bekwamen. Genomen inlichtingen bewijzen dat die ontploffingen door Amerikaansche petrol veroorzaakt werden. Het is dus geraad zaam hoegenaamd geene Amerikaansche petrol te gebruiken. In de plaats daarvan raden wij het publiek aan enkel de %o- l>el-I»etroI te koopen. die in stede van ontplofbaar fe zijn op 21 graden zoo als de Amerikaansche, alle zekerheid aanbiedt tot eene hooge warmtegraad, 't zij 30°, zoodat men hein om zoo te zeg gen als onontplofbaar kan beschouwen. Mot deze zoo gemakkelijke voorzorg in acht te nemen, zouden vele ongelukken vermeden worden. Tnhnk. De Bond tot verdediging der landbouwbelangen te Kortrijk heeft aan de volksvertegenwoordigers MM. Tack, Reynaert en Liebaerl verzoek schriften overhandigd. Inkleed met tal rijke handteekens, in 53 gemeenten van het land ingezameld. Daarin wordt gevraagd dat de tabak belasting jter plant zou vervangen wor den door eene eenvormige taks van 300 frank per hektaar en dat er krachtdadige maatregelen zouden genomen worden tegen den smokkelhandel. De achtbare volksvertegenwoordigers van Kortrijk hebben beloofd in dien zin te werken. Spoorvvegrn m pen. Wij hebben in ons nummer van donderdag 11. de statistiek meegedeeld der botsingen of spoorwegrampen die gedurende de laatste jaren, in ons land bestafigd werden. Deze statistiek bewijst dat er In 1880, 81, 82 en 83, dus onder het liberaal ministerie, 57, 60, 41 en 25 bot singen plaat-grepen, 't zij te samen 183 of gemiddeld 45 per jaar. In 1885, 86, 87, 89 en 90, dus geduren de vijfjaren en onder 't katholiek minis terie vielen er 24, 9, 8, 19, 13, 21 voor, 't zij te samen, 93 of gemiddeld 15 per jaar. 1884 laten wij terzij omdat het een ge mengd jaar is. Onder 't liberaal ministerie zyn er dus driemaal zooveel botsingen bestatigd ge weest dan onder het katholiek ministerie. Wij bekennen volgeern dat de liberale ministers hier geene schuld aan hadden. Wat wy zoo dom als dwaas achten, 'tis dat zekere liberale bladen, ter gele- geuheid der spoorwegrampen van Brussel en Mechelen, het doodgezaagd deuntje herhalen van O Van den Peereboom. Indien zekere liberale organen dan toch in de spoorwegrampen de politiek willen vermengen dat ze dan eerst eens de hier- hooger beroepene statistiek raadplegen en dan zullen zij wellicht beseffen hoe be lachelijk zij zich maken Verwacht. De spoorwegramp van de Twee Bruggen, zegt La Gazelle is bijzonder bedroevend hierdoor dat zij volkomen voorzien was. Men verwachtte er zich aan Inderdaad, wij hebben den offlciëelen reisgids der maand Augustus eens goed nagezien en er de spoorwegramp in aan gekondigd gevonden, met dag en uur, nummer der treins, enz. En la Gazelle, dio dat wist heeft niet gesproken Is het niet onvergeeflijk dat de ramp op dien dag, op die ure en plaats en met die treins ging voorvallen, de rei zigers daags te voren niet heeft gewaar schuwd 't Is nu goed gesproken, als het te laat is(Fondsenblad.) La Réforme, het socialistisch orgaan, bespreekt de herkiezing van M. John Morley. te New Castle, in Engeland, en hemelt het Engelsch kiesstelsel,op 't welk het verstandelijk peil bij den werkersstand heeft doen klimmen. Maar wat is nu het Engelsch kiesstel sel Eenvoudig het stelsel der huisbewoning van MM. Beernaert en de Smet de Naeyor dat door La Réformc zoo hardnekkig bestreden wordt. Dit socialistische alwetersblad moet dus met de Engelsche kieswet weinig bekend zijn Dit is te veronderstellen, want hoe anders hier afkeuren wat men ginder goedkeurt Is het misschien socialistische logiek Vooruit van Maandag jl. kondigt aan dat de socialistische samenwerkende maatschappij van Meenen De Voor- tcaarls hare betalingen heeft gestaakt. Dit ongeluk, voegt Vooruit er bij, dat onze Meensche vrienden komt te treffen, heeft verscheidene oorzaken. Vooruit eenige oorzaken op!* Zou soms men meester Langvinger daar ook de plaat gepoest hebben, gelijk het hier des tijds te Aalst gebeurde? Eig^mdom.— De Xalional ver telt dat een socialistische leider, die te Wattrelos het woord voerde, zijne para plu had neergezet en daarna aan 't bulde ren ging tegen de rijken, het kapitaal, den eigendom, enz. Intusschen trok een der toehoorders weg, met de paraplu van den spreker on der den arm. Deze, toen hij gedaan had, zijnen riflard niet vindende, bemerkte den dief in de verte, liep er achter on haalde hem in. De leider eischte zijne paraplu terug en kreeg voor antwoord Daar zie, daar is hij Gij hebt ge zegd dat alles aan allen toebehoorde en ik meende En toen de leider met zijn regenscherm optrok, riep de andere hem achterna Pak u weg, prrroprrretaris lUieuwe postzegels. In de Vereenigde Staten van Amerika gaat men eene reeks postzegels uitgeven ter gele genheid van den 400* verjaring der ont dekking van Amerika en ter vereering van Christofel Colombus, wiens portret of eene figuur die hem verbeelden zal... et- op zal voorkomen. Men bezit heden geen portret meer van Colombus. In 't lnml dei- Vi-ijlieden. 't Vrije Amerik is gelukkig en rustig, hoort men dikwijls zeggen. Elk mag daar "t zijne zeggen en zijne goesting doen. En de reden van dien gelukkigen staat, voegen de socialisten er bij, is het alge meen stemrecht. Ongelukkiglijk komen al die schoone gedachten verijdeld te worden. Van de vryheid van alles te zeggen en te drukken, wat men wil, heeft men ge bruik gemaakt om de gedachten te ver draaien en het volk op te hitsen. En tegenwoordig komen ons de droe vigste tydingen toe uit Amerika. 't Werkvolk is opgestaan, werkstakin gen zijn uitgeborsten, gevechten hebben plaats en het bloed stroomt in de straten. 't Is eene ware burgeroorlog. 't Is tegen het landbestuur dat de werk stakingen uitgeborsten zijn, en de plaatse lijke overheid kan de wanorde niet dem pen. 't Moet zijn dat het landbestuur niet ten voordeele van het werkvolk is, en dat de plaatselijke besturen zoo goed niet zijn, zooals men het wel zegt. En nochtans is het eene gelijk de ande ren door het algemeen stemrecht gekozen. Besluit in de landen waar het alge meen stemrecht in voege is, loopt alles niet op wieltjes. De socialisten liegen dus als zij beweren dat het algemeen stemrecht het middel is om 't werkvolk gelukkig te maken en alle moeilijkheden te voorkomen. Cliolern. Over den toestand der openbare gezondheid te Antwerpen, in betrek met de Cholera, zegt - liet Han delsblad- van vrijdag dat er van af 15 Oogst in 't gasthuis 62 gevallen van cho- lera-vormige ziekte werden waargeno men; 24 |iersonen zijn genezen, 10 liggen nog in behandeling en 22 zijn overleden, op 18 dagen tijds. Men moet ook rekening houden dat er jaarlijks ziektegevallen van dien aard voorvallen gedurende de hitte. De toestand is dus verre van onrust wekkend te wezen, doch dit belet niet dat er voorzorgmaatregelen dienen genomen te worden op dat de ziekte niet verder in het land worde gevoerd. De Stedelijke Overheid van Dender- monde heeft, een besluit genomen dat alle schepen komende van Antwerpen op zekeren afstand der haven moeten blijven liggen om onderzocht te worden eer zij mogen aanlanden of den Dender opvaren. Het Sledelyk Bestuur van Gent heeft ook dergelijken maatregelen genomen. De Bestendige Deputatie onzer Provin cie komt ook een besluit van dien aard te nemen voor de schepen die uit Ant werpen of uit Frankrijk de Schelde en andere rivieren opvaren. Zou het dan niet noodzakelijk wezen dat onze Aalstersche Stedelijke Overheid ook zou beslissen dat alle Schepen komen de uit Antwerpen of Frankrijk vooralleer te mogen binnen- of voorbijvaren op een 500tal meters van de kuip der stad zullen onderzocht worden Priesterlijke BenoemiDg. De E. II. J. Van Doren, Phil. Lie., Su- •rior van het College van Denderinonde, deocesane opziener van het middel baai- onderwijs en professor van geschiedenis in het Seminarie benoemd. De E. H. D. Van Doren, professor van Rhetorika in het college van Geeraards- bergen is superior benoemd van het col lege van Denderinonde. Zijn professor benoemd in het klein seminarie te St. Nicolaas, M. Borreman, diaken in het seminarie in het college van Geeraardsbergen, de E. H. Van der Donckt, Philos. Bacc. professor te Aude- nacrdete Eecloo, in vervanging van den E. H. P. Libert, die zich aan do Missiën gaat toewijden, de E. H. Bidez, Philos. LaOv.. en M. Behieis, uianen in net semi narie te Audenaarde, de E. H. Van Calenbergh, S. T. B. in St. Lievensge- sticht, MMols, diaken in het seminarie. De E. II. De Pesseroey, is surveillant benoemd in St. Gregoriusgesticht te Ledeberg. te Frameries. 26 Dooden. 8 Gekicetsten. Eene grauwvuurontplofflng heeft alweer te Frameries plaats gehad. Er werd eerst gesproken van 8 of 10 dooden, dit is slechts het getal der ge kwetsten. Het aantal dooden komt tot 20, voor zooveel men tot nu toe kan vaststel len. Ziehier de bijzonderheden welke over die ramp worden meegedeeld De ontploffing had plaats in denzelfden put,waar die van 1875 en van 1879 voor vielen. Men herinnert zich dat deze ramp 125 slachtoffers maakte. In de nabijheid van de mijn hadden hartverscheurende tooneelen plaats, daar op liet eerste alarm geheel de bevolking ter plaats was gesneld De ontploffing werd veroorzaakt door eene plotselinge ontwikkeling van mijn- gaz, volcan geheeten, en waarvan de stroom al de werklieden, die hy op zijnen weg ontmoette, omverre wierp en deels verstiktezij had plaats op 610 meters diepte. Er waren in deze afdeeling 68 personen werkzaam, 35 werden heelhuids opge haald. Ten half 4 ure namiddag waren reeds verscheidene lijken naar hunne woningen gebracht. De meesten hoorden te Frame ries en La Bouverie thuis. Men begrijpt welke tooneelen van wan hoop en verdriet er alsdan plaats hadden. Daar de ontploffing weinig of geene stoffelijke schade heeft veroorzaakt, ge beurde het ophalen der geredden en der slachtoffers met veel gemak. De wonden der gekwetsten zijn zeer ernstig en zullen waarschijnlijk nog ver ergeren,en de lijst der dooden vergrooten. De lijken zijn schier niet geschonden, zoo als dit het geval is, wanneer de dood door verstikking veroorzaakt. Onder de gekwetsten bevinden zich verscheidene meisjes, onder andere de jonge Adelina Desombreux, welke over eenige dagen, tijdens een liefdadigheids concert der muziekmaatschappij van Fra meries, in de Kursaal te Oostende, eene rondhaling deed. De geredden waren zoo zeer door schrik geslagen, dat zij alle besef van hunnen toestand verloren hadden. Een hunner was letterlijk zinneloos en zong, luidkeels te midden der weenende vrouwen en bloedverwanten,toen hij opgehaald werd. Zijn zoon was hem in de galerij gaan opzoeken. Alle poging der geneesheeren om bij de verstikten de levensgeesten heroptewek- ken, bleven vruchteloos. Aan de houding der lijken zag men dat velen gepoogd hebben de vlucht te nemen. Twee hunner, die het gewis aan inadem- bare lucht gowaar werden, en dus het gevaar zagen naderen, lieten zich voor over vallen om den verstikkenden stroom over hunne lichamen te laten gaan. Twee vrouwen volgden hun voorbeeld en wer den eveneens gered. Drie personen, die elkaar voor eenen uitgang verdrongen, werden gedood. Op hunne wezenstrekken is de grootste angst te lezen. De gouverneur van Henegouw en de burgemeester van Frameries hebben de gekwetsten bezocht. Naar een correspondent meldt is er geene hoop de gekwetsten te redden, daar zij door de inademing van den gloeienden luchtstroom, letterlijk vuur gegeten heb ben, en dus verbrand zijn. Nieuioe bijzonderheden. Daar de ontploffing geen instorting of schaè aan de ophaaltoestellen teweeg bracht, hebben de 250 werklieden welke in lioogere gaanderijen gebezigd werden, zonder moeite de mijn kunnen verlaten. De toegang der mijn wordt door de gendarmen bewaakt, doch hunne aanwe zigheid is nutteloos. De weinige nieuws gierigen houden zich zoo kalm mogelijk. De gekwetsten liggen meest allen in zware ijlkoorst. Het werk is reeds in de mijn hervat. Dit is de vierde ramp, die in een tijd verloop van 15 jaren in de mijn Agrappe voorvalt. De bestuurder, M. Hardy, is ge heel ter neer geslagen. Men kan op een gemiddeld getal van 3.65/100 per 10,000 rekenen, het getal mijnwerkers, verongelukt gedurende het lOjarig tijdverloop 1881-1890 in Belgie. Hierin is het grauwvuur voor het kleinste gedeelte de oorzaak In 1881 7 ong., 98 dooden, 34 gekwetst. 1882 7 3 19 1883 6 18 12 1884 7 48 13 1885 9 16 33 1886 5 4 10 1887 4 149 18 1888 3 32 7 1889 9 5 -13 1890 5 6 3 Naarmate men verder opklimt zijn de grauwvuurongevallen steeds talrijker. De wetenschap heeft veel der gevaren ver nietigd. De ongevallen door het grauw vuur veroorzaakt verminderen bij elke 10 jarige periode. PRIJSKAMP VAN 1892- Muziekleer. Jufvrouwen. Voorbereidende afdeeling. Prijs Van de Maele Maria, Thybaert Anna, Carael Alice. 2®-PrijsDe Meersman Sidonie, Ver- vekken Rachel. 1* Accessit Snel Hortensia, Schuer- mans Maria. Middelbare afdeeling. 1* Prijs Coessens Amandine, Peere boom Gabriella. 2e Prijs Panné Paulina, Bouré Rosa lia, De Bergh Irene. 1" Accessit Van der Linden Annetta, De Smedt Maria, Vande Veegaete Bertha, Coessens Coleta, De Windt Gabriella. 2® AccessitDe Haeck, Malvina. Hoogere afdeeling. 1® Prijs Lenssens Emma, Van Brempt, Irma. 2® Prijs De Mette Irma, De Vleeschou- wer Hortensia, Banneville Juliana. 1® AccessitDe Vleeschonwer Jeanetta, Coessens Sylvia, Verhulst Maria, Baeyens Maria. muziekleer. Jongelingen. Voorbereidende afdeeling. 2® Prijs Van Hauwe Romain. 1® AccessitTack Hypoliet, Kelders Alfred. 2" Accessit Peereboom Louis, Van Steenwinkel Edouard. Middelbare afdeeling. 2® Prijs herhaling, Baccu, Jozef. 1® Accessit D'Hoir Prosper, D'Hondt Victor. Hoogere afdeeling. 2e PrijsVander Linden Jacob, D'Hondt Désiré, Moortgat Gustave. 1® Accessit Eeman Théodorus. VOLWASSENEN. 3® Afdeeling. 1® Accessit Colpaert Jan. 2® Afdeeling. I' Accessit De Mette Jozef. 2® - Liessens Valerius. 1" Afdeeling. 2' Prys Lenssens Renatus. 1° AccessitCoessens, Florentinus. Uitmuntendheid. 2® Prijs Zilvere Eermetaal, Backaert Prosper. Koperen Rlaasspeeltuigen Bazuin. 1® Afdeeling. 2° Prijs De Loose Edmondus. Hoorn. 2® Afdeeling 1® AccessitWoulff Petrus. Hoorn 1° Afdeeling. 2® Prijs Coessens, Florentinus. Houten Iilna&speeltuigen. Fluit. 3® Afdeeling. 2® Prijs Liessens Valerius. Fluit. 1° Afdeeling. 2° Prijs De Nayer Karei. Hobo. 3® Afdeeling. 1® AccessitDe Mette Prosper. Hobo. 1° Afdeeling. 2' Prijs Lenssens Renatus. Klarinet. 3® Afdeeling. 1® Prijs Backaert Prosper, Van den Eynde Alfons. Klarinet. 2° Afdeeling. 2° Prijs D'Hoir Prosper. Strijkspeeltuigen. Viool. 3° Afdeeling. 1® Prys Lenssens Renatus, De Mette Pros per. 2e Prijs Vander Linden Jozef, Eeman Théodorus, De Smedt Maria. 1® AccessitVander Linden Jacob,Ban neville Juliana, D'Hondt Victor. 2® Accessit De Meersman Odilon. Viool. 2" Afdeeling. 2® Prijs De Smedt Alfred. AUoviool. 3°Afdeeling. 2° Prijs Coessens Florentinus. AUoviool. 2° Afdeeling. 1® Prijs Woulff Petrus. Violoncel. 3° Afdeeling. 1® Prys Baccu Jozef. Violoncel. 2® Afdeeling. 1® PrijsDe Mette Irma, De Smedt Johanna. Violoncel. 1° Afdeeling. 2® Prijs,met de grootste onderscheiding: Backaert Prosper. Piano. «Vondelingen. 3° A fdeeling. 1® Prijs Backaert Léo. 2® AccessitVan der Linden Jacob. 2® Afdeeling. 2®Prijs: Scheerlinckx Julien, Cam- maert Jozef. 1® Afdeeling. 2® Prijs Verhaeghen, Hector. Uitmuntendheid. Eere Prijs Liessens, Albert. Piano. Jufvrouwen. 3° Afdeeling. 1® Prijs De Vleeschouwer Hortensia, Banneville Juliana. 2® Prijs De Mette Irma, De Bergh Irene, Locus Maria, Verhulst Maria. 1® Accessit Lenssens Emma, Van Eyck Helena, Schuermans Maria. 2° Accessit De Smedt Laura. 2® Afdeeling. 1® Prijs De Vleeschouwer Jeannettc. 2® Prijs De Smedt Johanna, Breckpot Elisa. 1® AccessitPeereboom Gabriella, Van Ham Julia. 1® Afdeeling. 1' PrijsDe Smedt Alida, Reyniers Bertha. Uitmuntendheid. Eere Prijs Banneville Alida. ZONDAG 4 September 1892. Om 10 ure. F. Van den Broeck, legen Van den Bonne. Om 2 ure. Baetens, Merchtem, tegen Raemdonck» Zele. Om 3 ure. L. De Ridder, Hofstade, tegen R. Tem merman, Gijsegem. Om 4 ure. J. De Neve, tegen F. Lindthout. Beweging der haven gedurende de maand Augusti 1892 14 schepen granen bloem en zaden tonnen 1307 10 schepen kolen, id. 980 8 schepen steenon en zand, id. 720 8 beurtschepen verschillige koopwaren. tonnen 680 Zijn uitgevaren 5 schepen geladen met rogge, id. 460 Te samen tonnen 4147 Zij dus 4.147.000 kilos. Werk- on I\'ij verheids- raad. Naar wij vernemen is er-. be sloten dat, wat de meesters betreft, libe ralen en katholieken zich gaan verstaan, om de politiek uit deze instelling te ver bannen en bijgevolg candidaten voor te s'ellen tot de beide partijen behoorende. Voor de werklieden, integendeel, zal men voor drij lijsten staan, te weten 1De lijst van den katholieken werk manskring 2. deze van den liberalen werkmanskring; 3. deze der socialisten. Dit schijnt overigens te blijken uit het i manifest heden door de socialisten rond gestrooid, 't welk de werklieden uitnoo- digt tot eene monstermeeting, te houden op morgen zondag 4 september, om 7 ure 's avonds, ter Groote Zaal, Hoogstraat. Van den anderen kant mag men nog- thans uit het oog niet verliezen dat er tot hiertoe eene zekere verstandhouding tus- schen de socialisten en den liberalen werkmanskring heeft bestaan, dat zelfs de voorbereidende vergaderingen, ten lokale der liberale Associatie gehouden, door Vooruit werden aangekondigd. Indien die verstandhouding ot accoord tusschen den liberalen werkmanskring en de socia listen is blijven bestaan, zullen er maar twee lijsten in tegenwoordigheid blijven. Wat er dan ook van zij er zal dus strijd wezen. Wij hebben dan ook de overtui ging dat alle onze vrienden van den bui ten het zich als eene eerste plicht zullen aanrekenen aan de kiezing van zondag 11 september deel te nemen en te stemmen voor de kandidaten van den katholieken werkmanskring. Botermarkt.Heden zaterdag werden 776 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 6014 kilogr. Meire. In alle huizen is men moedig aan 't werk om Z. H. Mgr. Stille mans, alhier op 8 Sepiember aanst. zoo luisterlijk mogelijk te ontvangen, dag op den welken de Kapellen van onzen omme gang zullen ingewijd worden. Bij gunstig weder zal de volkstoeloop, groot zijn; al wie beenen heeft zal dien dag de plechtig heid willen bijwonen. Dijnsdag zijn de bedevaarten der omlig gende paarocliiën begonnen met Erpe. Diefstal. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat er verleden nacht, vrijdag op zaterdag, dieven binnengebro ken zijn, in verscheidene groote burgers huizen te Dendermonde Bij den heer E. Clement, fabrikant, hebben zij al de meu- doorsnu field en de hand gelegd op eene partij zilverwerk. De voorwerpen in ruolz of wit metaal hebben zo aan stukken ge. ken gebroken en ter plaatse laten liggen. Gelijk men ziet is deze diefle in dezelfde omstandigheden gepleegd, als deze over eenige maanden binnen onze stad ten nadeele van den heer doktor Wauthier, dame wed® Moyersoen en anderen. Maandag nacht stond een jongeling, zekere Louis D., met een meisje te klap pen op den dorpel van haar huis, in de Bellestraat, te Esschene-Lombeek. Twee andere jongelingen gingen voor- t>ü. Ge zoudt beter doen naar huis te gaan, zegde de eene tot D... Dat gaat u niet aan, antwoordde deze. Daarop vielen de twee kerels D op het lijfdeze verdedigde zich zoo goed hij kon. Een gebuur, Lieven De Bolle, sprong D. ter hulp. Daarop trok een der aanvallers een revolver en loste vier schoten. De Bolle werd geraakt door eenen kogel in de linkerbil. De getuigen ontwapenden den dader die naar huis vluchtte waar hij kort daarna door de gendarmen van Assche werd aangehouden. De toestand van dgn gekwetste is zoo voldoende mogelijk. De toestand der gekwetsten van de spoorwegramp in de Noorderstatie betert gedurig, behalve die van M. Crickx, van Aalst, wiens toestand naar het schijnt geene hoop op genezing laat. Voor den E. H. Van Hammée is alle gevaar voorbij. De minister van spoorwegen heeft reeds I meer dan twintig verwittingen ontvan gen, van processen, die tegen het spoor- wegbestuur ingespannen worden. Dinsdag avond kwam in een huis I der De Lignestraat te Brussel,eene vrouw van den trap met eene brandende petrool- lamp in de hand. De lamp ontsnapte haar en ontplofte met te vallen. De kleeren der vrouw schoten in brand. Op hare kreten snelden geburen toe, die de vrouw in een deken huidenen de vlammen uitdoofden. De ongelukkige had reeds erge brandwon den bekomen. Het begin van brand, dat in huis ontstaan was, werd door de pom piers der eerste afdeeling gebluscht, Ontmoeting op een zolderkamer. Een losgelatenc van Hoogstraeten dwaalde maandag avond door de Louisa- laan te Brussel, op zoek naar een avon tuur. Hij sukkelde den trap van eene open slaande woning binnen, raakte tot op den zolder, verder op het dak en kroop ver volgens door een ander dakvenster op het zolderkamerke, bewoond door zekeren Felix V., welke juist afwezig was. Reeds had de indringer een horlogie en eenen ring in den zak gestoken en was juist begonnen met een koffer open te j breken, toen de bewoner binnen kwam. Deze sprong den ongenoodigden bezoe- i ker ten lijve en wilde hem naar beneden sleepen, doch de dief bood zulken weer- dat beiden van de trappen rolden. V. kon den dief op nieuw grijpen, doch de deugeniet had den tijd om een mes uit den zak te halen, waarmeê hij V. eene wond aan den arm toebracht. Op dit oogenblik kwam de politie bin nen, die den dief bij den kraag pakte. Dinsdag namiddag waren eenige kinderen dicht bij de statie te St-Pieters Jette aan 't spelen. Op eens kwam een knaap aan, gewa pend met eenen revolver. De eerste die nadert, schiet ik dood, zegde hij lachend. Op eens knalde een schot, en het neefje v an den statieoverste viel dood neder het had het hoofd door eenen kogel door boord De onvrijwillige dader wist niet dat het wapen geladen was. Een stoute diefstal van 10 kisten glas had dinsdag plaats op de Statiekaai, te Antwerpen, ten nadeele van den ver zender, M. Van Bruck. Een kerel was met een wagen op ge melde kaai gekomen en zegde aan den tolbeambte dat er bij de kisten die moes ten verzonden worden een abuis was. Hij zou 10 kisten wegnemen en er 10 in vervanging brengen. Natuurlijk zag hij niet meer om. Men vond nadien dat de kisten op de Messageries Van Gend gebracht waren en verzonden aan het adresM. Van Bruck, Messageries Van Gend, poste- reslante Bruccelles. Do dieven zijn aangehouden, op het oogenblik dat zij daar het gestolen goed wilden in ontvangst nemen. Het zijn twee handelsbedienden van Antwerpen. Spoorwegongevallen. Talrijke spoorwegongevallen zijn dezer dagen voor gevallen. De drie eersten zijn veroorzaakt door de onvoorzichtigheid der slachtoffers zelf, Te Campenhout is een werkman, door mis te trappen.toen hij op den trein wilde stappen gevallen en werd 20 meters verre meegesleept. Hij verkeert in levensgevaar. Tusschen Stocket en Tervueren wilde een persoon, die op het oogenblik dat een trein voorbijreed, over de baan loopen. Hij werd verrast en onder de wielen let- lijk gemalen. Te Hever, bij Mechelen, werd een ar beider door eenen manoeuvreer enden trein verrast en een zijner voeten afgereden. Nabij Sautour had eene ontriggoling plaats, die aanzienlijke stoffelijke schade veroorzaakte en verscheidene personen kwetste. Spoorwegongeval te Mechelen. Maandag morgend was de statie van Mechelen het tooneel van een ongeluk dat schrikkelijke gevolgen zou kunnen nage laten hebben. De reizigerstrein n. 366, die uit Leuven ten 4.58 vertrekt en in de statie van Me chelen ten 5,44 aankomt, bevondt zich op zijne gewone plaats 2' spoor, zijn vertrek uur naar Gent afwachtende, toen de trein die Antwerpen ten 5 u. 21 m. verlaat om te Mechelen ten 5 u. 48 aan te komen, insgelyks op de tweede spoor kwam aan gereden. Eene verschrikkelijke botsing had plaats, in welke verschillige rijtuigen erg werden beschadigd. M. Eug. Van de Kcrkhove, schoenma ker, te Mechelen, die zich naar Gent begaf, werd aan het hoofd erg gekwetst. Ilij werd onmiddelyk ter plaats verzorgd en naar zijne woning gevoerd. Zijn toe stand levert thans geen gevaar op. Verschillige andere personen zijn insge lijks gekwetst, doch niet ernstig, Groot wasde ontroering die dit ongeluk teweegbracht. Een onderzoek is ingesteld om de ver antwoordelijkheid van deze botsing te bepalen. De Journal de Roubaix schryft dat hij een goed nieuws heeft mee te deelen, namelijk dat men op het punt is. het middel te hebben gevonden, om België van de stinkende waters, die den visch dooden en smetziekte meèbrengen, te ver-

De Denderbode | 1892 | | pagina 2