NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. lil 'T IJS GEKLEMD Donderdag 8 September 1892. 10 centiemen per nummer. 46ste Jaar, IV0 2704 Politiek overzicht. Vrijdenkerij. De Familiegeest. En dat zij n kopstukken Boerenbond. DË DENDERBODË ABONNEMENTPimS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagfeekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.2o voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij c. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, «n in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la BeurseJ Guique suum. AALST, 7 SEPTEMBER 1X92 Frankrijk. President Carnot heeft Zondag, eene gelegenheidsredevoering uitgesproken, vooral op dit oogenblik dat er van alle kanten wordt gevraagd naar rust en eendracht. 't Was op het banket, hem aangeboden door het gemeentebestuur van Chambéry, dat M. Carnot, nadat de burgemeester een heildronk op het leger had uitgebracht, het woord voerde. M. Carnot bestatigde dat do republiek geen trouwer burgers bezit dan de Savoy- aards, zij die immer de belangen van het vaderland hebben gesteld boven den strijd der partijen. Thans zijn de partijen verplicht te ont wapenen voor den naiionalen volkswil, die de eendracht van alle levende krach- tén des lands verlangt rond het vaandel van de republiek. ''-Is de ware en eenigo vaderlandsliefde, zy,die Frankrijk groot, voorspoedig, kalm en vredelievend, geëerbiedigd van allen wil maken en de wereld vertrouwen inboe zemen in de republiek. Ik drink, zoo besloot de President, aan de eendracht in Frankrijk tusschen al zijne kinderen. Deze redevoering werd warm toege juicht. Tweede Kamer aldaar opnieuw het parle mentaire stemrecht der vrouwen heeft aangenomen, zoodat nogmaals het woord aan den Senaat is. Dit is reeds de derde maal dat de volks vertegenwoordiging liet vrouwelijk stem recht, alvast sedert 1886, voor de gemeen telijke kiezingen verleend, ook voor de parlementsverkiezingen wil uitbreiden, i Den eersten keer,5 aug., 1890,geschied de de aanneming met 53 tegen 27 stem men, en telkens wordt de oppositie zwak ker, zoodat in 't eind ook de Wetgevende Raad of Senaat, welks leden door de Kroon benoemd worden,allicht zal moeten toegeven. Nieuw-Zeeland zal dan het zevende land zijn, waar de vrouwen bij pa cle ment verkiezingen meê ter stembus optrek ken want nu reeds hebben zij dat recht 1° in de Zuid-Amerikaansche republiek Ecuador sinds 1861,2° in den Noord-Ame- kaanschen siaat Wynoming sinds 1869, 3° in Oostenrijk voor de klasse der groote grondbezitters, sinds 1873, 4° op het eiland Man, sinds 1881, 5* in Nieuw- Schotland (Canada), sinds 1887 en 0" ook voor den Landdag van Finland. Zeiven verkiesbaar zijn de vrouwen nog maar alleen voor de gemeenteraden van Nieuw-Zeeland en de Engelsehe kolonie van Kaapland, aan de zuidelijke punt van Afrika. Volgens den correspondent van den Daily Chronicle te Rome is de nuncius van den Paus te Parijs van meening, dat toekomende jaar bij dealgemeene kiezin gen de grondwettelijke katholieke partij in Frankrijk in kracht en getal zal toe nemen. Londen, 6 sept. Egyptische kwestie. De Daily Chronicle twijfelt aan de waarheid van een bericht uit Cairo, als zouden de en gelsehe troepen rond einde 1892 die stad ontruimen en er slechts een klein deta chement in de citadel achterlaten. Dees bericht is in strijd met de welbe kende zienswijze van lord Roseberv, die I&ypte niet wil ontruimen. De dagbladen melden dat sir Charles Dilke het gedacht deeltvan M.Labouchère, dat de engelsehe troepen uit Egypte moe ten verwijderd worden. Men moet de de onderhandelingen met Frankrijk over de Egyptische kwestie hervatten. Australië. Uit do Engelsehe kolo nie Nieuw-Zeeland, in Australië, komt, zooals wy reeds zegden, de tijding dat de 23e Vervolg. Mevrouw Crayford sloeg hare armen om Clara heeu, en hield haar staande. Zij had gecnc beweging ge maakt zij had geen woord gesproken. Do aanblik van Wardour's gelaat had haar aan hare plaats ge kluisterd. De minuten gingen voorbij daar klonken plotse ling jubelkreten van de matrozen aan het strand, dicht bij de plek waar de visschersbootcn op liet strand ge trokken waren. Ieder wuifde inet zijne muts in de boogte. De geestdrift sloeg over tot de passagiers, die er bij stonden en zij stemden met het gejuich der matrozen in. Nog een oogenblik en Richard War dour verscheen weer in dc deur, met eencn man in zijne armen. Hij wankelde, ademloos door de zware krachtinspanning, voorwaarts lot aan de plek waar Clara stond, die op Mevrouw Crayford's arm steunde. Behouden, Clara l riep hij uit. Behouden voor u Hij liet den man los en liet hem in Clara's armen neerzinken. Frank haveloos cn afgemat maar levend be houden, behouden voor baar. Nu Clara riep Mevrouw Crayford uit, wie van ons heiden had gelijk I Ik die in Gods barmhartigheid geloofde of gij die gcloofdet is een droom De overgroote meerderheid der libera len, doctrinairs, vooruitstrevers en so cialisten zijn vrijdenkers. Immers dat. kan toch niet anders want het Journal de Gand heeft het ons gezegd Het libera- lismus is de vrijdenkerij of het is niets. Een verschil nogthans bestaat er onder deze vrijdenkersde eenen volharden in hunne vrijdenkerij tot aan den dood, de anderen, die soins maar vrijdenker geworden zijn, omdat vrienden en ken nissen het ook zijn, hebben den moed niet om de groote reis naar de eeuwigheid te wagen in de gesteltenis waarin zij hunne gansche leven hebben overgebracht. Onlangs had te Mechelen eene civiele indelving plaatsen een Brusselsch liberaal blad sprak er over als volgt Donderdag namiddag is de heer X.. burgerlijk begraven. De overledene was een der ieverigste leden van de liberale associatie en een der eerste leden van het vrije gedacht. Eene ingelogene me nigte volgde zyn stoffelijk overschot. Dus, do heer X, ieverig lid der liberale associatie en overtuigd vrijdenker, is ge storven in de gevoelens waarin hy heeft geleefd en dit wordt door de liberale Zy antwoordde nietzy omarmde Fiank, in spra- kelooze verrukking. Zij zag niet naar den man die hem gered had in de eerste allesovcrhccrschende vreugde van het weder zien. Slap voor stap, langzamer cn langzamer trad Riehard Wardour achteruit en liet hen alleen. Nu kan ik rusten, zegde hy zwak. Eindelijk kan ik slapen. Myne taak is volbracht. De strijd is voorbij. Zijne laatste kracnlcn had hij aan Frank gewijd. Hy bleef staan hij wankelde zijne handen bewogen zich in het ijle, om eenen steun te zoeken. Bjjna ware hij gevallen, indien hij niet een trouwen vriend had gehad. Crayford ving hem op. Crayford legde zijn ouden kameraad met zachte hand op cenige zeilen neder, die in een hoek lagen, en liet het moede hoofd van Wardour rusten tegen zijne borst. Tranen stroom den over zyn gelaat. Richard Bede Riehard nep hij uitHerken mij cn vergeef mij. Maar Riehard hoorde hem niet en zag hem niet. Zijne brekende oogen staarden door de kamer naar Clara en Frank. Ik heb haar gelukkig gemaaktmompelde hij. Nu kan ik het vermoeide hoofd eindelijk laten rusten in den schoot der aarde, die al bare kinderen in zich opneemt. Zwijg, mijn hartzwijg cn rustO, zie hen aan zegde hij tot Crayford in eene uitbarsting van smart. Reeds hebben ze mij vergeten. liet was waar I Ieders oog was op de twee minnen- den gevestigd. Krank was jong cn goed. en gezien, Oflieieren, passagiers, scheepsvolk, lallen stonden om Frank geschaard. Allen vergaten den martelaar, die hem gered had den man die in Crayford's urmen lag te sterven. sehrijvelaars als hoogst wonderbaaren navolgingswaardig geroemd. En de menigte volgde ingetogen zijn stoffelijk overschot Goedmaar hoevelen waren er niet die in hun binnenste dachten gelijk de opstel ler van een Antwerpsch geuzenblad die telkens hij een burgerlijke indelving bij woonde, zegde Zoo zullen ze mij niet begraven. En inderdaad die geuscheopsteller werd zoo niet begraven; zijne begrafenis was eene christene plechtigheid. De voorbeelden van verzaking aan de vrijdenkerij in de laatste levenstonden zijn talrijk op onze dagen en dit bewijst dat velen do godsdienstige gevoelens hebben bewaard die hen in hunne jeugd werden ingeboezemd. Velen gaan slechts tot de vrijdenkerij over omdat zij tot de liberale partij behooren en het bij de liberalen de mode is van don vrijdenker uit te hangen. En ook nog gelijk wy het hooger zeggen,omdat vrienden en kennissen allen vrijdenkers zijn. Men moet doen gelijk anderen. Ziedaar waarom er zoo vole vrijdenkers onder de liberalen zijn, die de goddelooze leerstelsels afzweren wanneer zij voor den Opperrechter moeten gaan verschijnen. Verre van ons die bekeeringen te willen bespotten of af te keuren zij verheugen ons zelfs... Immers 't is altijd beter laat dan nooit, maar wij achten het dan toch voorzichtiger als christene to leven en te sterven dan als vrijdenker te leven en aan de poort der eeuwigheid de vrijdenkerij af te zweren Indien men tot den familiegeest terug keerde, vele zwaarwichtige maatschappe- lyke kwestiën.die heden onze samenleving beroeren, zouden als bij tooverslag ver dwijnen. De kwaal, waar wij aan lijden, vindt zijnen oorsprong in het individualisme, of de leer,welke de rechten van den persoon stelt boven die der maatschappij,en welke de vrucht is van ikzucht en hoogmoed. En hiermee is het, dat men de samen leving wil redden, dat men haar wil ge nezen van den kanker,die haar verwoest. Wanneer iemand vergeven is,dient men hem dan eene andere dosis vergif toe 't Neen hoor ik antwoorden, 't ware eene dwaasheid,.. En nochtans, de menscli sterft door een afgezonderd leven, zoowel als van vergif,, en men wil hem altijd meer en meer in afzondering brengen. Men zegt hem. Nogmaals trachtte Crayford zyne aandacht te trek ken zijn geheugen op te roepen, terwijl het nog tijd was. Riehard spreek tot mij Spreek tot ouden vriend Hij staarde in 't rond werktuigelijk herhaalde hjj het laatste woord. Vriend 1 zegde hij, mijne oogen breken vriend mijn geest is uilgcbluscht. Alles heb ik ver geten, behalve baar. Ik heb gcenc herinnering meer dan die eeneEn toch, gij ziet mij vriendelijk aan t Hoe komt het dat uw gelaat niet evenals de anderen uit mijn geheugen gcwischt is 1 Hij zweeg. Zjjn gelaat veranderde. Zijne gedachten sloegen over van hel heden op het verleden. Hij zag Crayford strak aan, verdiept in de vreeselijke herinne- ingen, die in hem opdoemden, als de donkere schadu- cn die in den avondstond oprijzen Hoor, vriend, fluisterde hij. Laat Frank het nooit weten. Er is een tijd geweest dat de dnivcl in myn binnenste hongerde om zijn leven. Mijne handen wa ren reeds aan de boot geslagen. Ik boorde de stem des verzoekers die mij toeriep Laat haar te water en laat hem sterven Ik stond stil met myne handen aan de boot en myne oogen naar dc plaats waar hij sliep. Verlaat hem verlaat hem fluisterde de stem. Heb hem liefantwoordde dc stem van den jongeling, die droomde cn sprak in zijnen slaap Heb hem lief,Clara, want hij stond mij b|j Ik hoorde in de stilte op het brecde watervlak hoe de morgendwind aan kwam blazen. Overal in het rond hoorde ik het gekraak van het ijs dat dreef,steeds verder dreef naar het helder water en de zoeler lucht- En daarmee dreef ook weg de stem des Boozcn weg Verlaat uwe familie, waar men u ver veelt. Ga, loop de wereld rond, men bemint u niet, bemin dan ook niemand. Maak zelf uwen weg verbrijzel al wat u verhindert. Uw gebuur is uw vijand noem hem uwe» broeder om hem te verschalken, doch ga altijd verdedigenderwijze te werk. De strijd, de mededinging, de haat, de burgeroorlogen, de bedriegerijen, de op standen, de schandalen, in dit alles zoekt men om elkander om 't zeerst beet te heb ben. En men steelt, men rooft, men moordt zelfs om zyn doel te bereiken. De familiegeest is het tegenstrijdige van dit alles. Daar heerscht het - elk voor 't zijne - niet, dit afschuwelijk woord, uit de laag ste driften voortgesproten, dat de men- schen aan den grond spijkert, en er een wild dier van maakt. 't Is het - alles aan allen dat daar heerscht,'t welk de edele harten en groote burgers, de goede vaders en onderdanige kinderen, de verhèvene geniën en prakti sche geesten vormt welke zich met wijs heid en voorzichtigheid aan de nationale welvaart toewijden. Alle deugden komen uit de familie, 't ls daar dat men ze put, 't is daar dat ze groeien en bloeien, 't is daar dat men zich vormt om sterk en nuttig te zijn in het leven. Men werkt daar in vrede voor 't ge- meene best en het werk is vruchtbaarder, want men leeft in orde en God zegent die. Deze, die zijne familie bemint, bemint noodzakelijk zijn vaderland, en het vader land zal nooit trouwe en toegenegene ver dedigers vinden dan in de rangen van dezen, welke, voor alles, God vreezen en het familieleven in eere houden 1 vier en twintig uren daarna hernamen de werkliedeu hunnen arbeid 1 Dit zijn slechts twee der talrijke voorbeelden, die wij zouden kunnen aanhalen om de onaf hankelijkheid der werklieden, tegenover de sukkelaars die zich aan hun hoofd stel len, te bewyzen. Ziethier nog een ander voorbeeld, een heel versch. De socialistische bakkerij van Brussel verkocht tot nu toe tegen 30 cen tiemen hot brood van 1 kilo. Verscheidene leden der samenwerkende Maatschappij vroegen 5 centiemen vermindering. De kopstukken van het - Maison du Peu- ple, - bestreden dit voorstel en beweer den dat die 5 centiemen moesten dienen voor het verspreiden der socialistische drukpers en het geven van conferentiën. Niettegenstaande dat, werd het voorstel van vermindering aangenomen met eene meerderheid van 800 stemmen, die dit klein profijt van 5 centiemen meer achten dan de opofferingen voor de party en waarvan bijzonder de kopstukken hun voordeel maken, zij immers zijn bijna al len dagbladschrijvers en sprekers. Schoone blyk van genegenheid,die daar de werklieden aan hunne leiders geven En, zijt dan al kopstukken 1... Wy hebben, zoo schrijft de Patriote, reeds dikwyls de gelegenheid gehad te lachen met den overdreven argwaan der zoogezegde hoofdmannen van het Belgisch Sodalismus, die van alle omstandigheden gebruik maken om de dikke trommel te slaan en op de luidruchtigste manier hunne bevelen te geven. De invloed dier leiders op het socialis tisch leger is nochtans slechts zeer gering. Over twee jaren beslisten zij dat de tijd der werkstaking nog niet gekomen was en, onmiddellijk na hunne beslissing, be gon de werkstaking Eenigo dagen later, om zich van de beweging meester te ma ken, kondigden zij af dat de werkstaking hardnekkig moest voortgezet worden weg, weg voor eeuwig Heb hem lief! Clara, want hy stond mij by. Dat kon geen storm wegwaaien Clara licit hem lief. Hij zw eeg zijn hoofd zonk neer op Crayford's borst. Frank zag het. Frank sprong op, op zijne bloedende voeten cu baande zich een weg door den vrienden kring om hem heen. Frank had den mau niet verge- n die hem gered had. Laat mij bij hem riep hij uit. Ik moet, ik wil bij hem Clara, ga met mij mee. Clara cn Stevenion steunden hem aan beide zijden. Hij viel naast Wardour op z|jnc knieën hij liet zijne hand op Wardour's hart rusten Riehard Nogmaals sloeg hij de vermoeide oogen op. Nog- aals klonk de zwakke, brekende slem. O arme Frank, ik vergat u niet, toen ik hie,, kwam bedelen. Ik dacht aan u. die daar buiten in dc schaduw van de boomen lag. Ik bewaarde voor u een deel van het voedsel dal ik kreeg. Nu ben ik te zwak het te zoeken. Een weinig rust. Frank Spoedig zal k sterk genoeg zijn, u mee te dragen naar het schip Het uiteinde was nabij. Dat zagen allen. Eerbiedig ontblootten allen het hoofd bij den stervende. In zijne wanhoop riep Frank zijne vrienden toe Geef hem iels Ier versterking, in Gods naam O, mannen, mannen Zondcr'hcin loudt gij mij niet hier zien I Al z(jnc krachten heeft hy voor mij,zwakke, uilgepnten nu zie hoe sterk ik ben, boe zwak hy is'. ClaraZijn arm steunde mij over het ijs en de suceuw. Hij waakte terwijl ik bewusteloos lag in de open boot. j Zijne band hief mij uit de golven op, toen wij scbip- breuk leden, en zijn hoofd zonk neer op Wardour's 1 horst. De katholieken werken overal om de boeren onder elkander te vereenigen en ze aan te zetten gezamenlyk hunne waren te koopen. 't Is de verbroedering der boerenklas die deze zal redden. En natuurlyk als men met twee of met drie zaad, mest, kalk, enz. koopt, zijn de kosten merkelijk ver minderd, do vervoerkosten worden ver licht en voor alj men laat zich moeielyk. bedriegen, de waar wordt immers met de grootste nauwkeurigheid nagezien. Nu i is niet met twee of met drie dat men zoo zou moeten bijeenspannen. Het ware te wensclien dat gansche dor pen, gansche streken, zich vereenigden om eenen bond tot stand te brengen. Maar ongelukkiglijk wat ziet uien nog te veel Dat de dikke pachters alleen gezamenlijk hunne intresten bespreken, hunne vetten koopen, de pomp om de Bouillie Borde laise op het aardappelenloof te spuiten, enz. De kleine boeren, die het meest zouden moeten ondersteund worden, blyven al leen, 't is niet te verwonderen dat zij dikwijls bankroet spelen. Allo! pachters, onze vrienden, wilt wat wijzer zijn dan degenen die zich met uw geluk bekommeren en die ten uwen voor- deele die zaken bestudeerd hebben. Laat u zeggen, werkt mede om de verbroede ring der aardebewerkers te verwezenlij ken. Zy sprak voor zoover hare tranen dat toelieten. Kichardhebt gij mij vergeten Hij hief het hoofd op bij het hooren van die geliefde stem. Hij zag haar aan, terwijl zy knielde aan hare zijde. U vergeten T Steeds met den blik op haar ge vestigd, lichtte hij met moeite zyue hand op en legde die op Frank's hoofd. Zou ik sterk genoeg geweest zijn hem te redden, als ik u had kunnen vergeten 1 Hij hield een oogenblik op, en wendde zijn gelaat tot Crayford. Wachtzegde hy. Daar was hier iemand die tot my sprak. Een zwakke schijn van herkenning schitterde in zijne oogen. O, Crayford I Nu herken ik u. Beste Crayford kom nader! Mijn geest wordt hel dor, maar myne oogen verduisteren. Gjj zult mij in liefde gedcukrn tor wille van Frank Armo Frank waarom verbergt hij zijn gelaat Weent hij 1 Nader, Clara, met mijn laalslen blik moet ik u aanschouwen! Zuster Clara kus mjj, zuster, kus mij voor ik sterf Zij hoog zich over hem heen en kuste hem op zyn voorhoofd. Een flauwe glimlach speelde om zijne lip pen. De glimlach verdween een kalme trek overtoog het gelaal de kalmte des doods. De stem van Crayford brak de stille af. Wij verliezen, sprak hij. ily heeft gewonnen. Hij heeft gewonnen de groetste van alle de overwin ningen1—hij heeft zichzelf overwonnen. En in het uur der vietoric is hij gestorven. Wie van ons allen benijdt hem niet den roemrijken dood. Uit dc verte knalde een geweerschot van de Amo unt, het toeken dat het schip gereed lag de terugreis naar Engeland aan te nemen, de terugreis naar het vaderland. EINDE

De Denderbode | 1892 | | pagina 1