Zondag September 4892. 40 centiemen per nummer i(i Jaar N. 2709. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSRLAD VAN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Politiek overzicht. DE KLUIZENAAR Het hedendaagsch grond beginsel van het loon. Het «convent» te Parijs. Het socialismusendeKerk Een en ander. DE DENDER-BODE. AKODUVEMENTPRIJS C i)il blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag Üe prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien Üe inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij c. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTEi\TIEi\PRIJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,0U Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden lot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Puris, 8 Place de la Beurse.) Cuique suum. AALST, 24 SEPTEMBER IS92 Frankrijk. Socialistisch congres. Op het socialistisch congres werd woensdag avond de kwestie der algemeene werkstaking besproken. Al de redenaars verklaarden, onder luide toejuichingen, dat alleen de alge meene werkstaking, die 't teeken zal zijn der revolutie, een einde kan stellen aan 't kapitalistisch regiem. Dien dag zal 't volk meester zijn, want de soldaten zullen niet schieten op hunne vaders en broeders. De socialistische gemeenteraad van St. Denis, vergezeld van de leden van 't revo- tionnair comiteit, huidige donderdag in de mairie den burgerlijken doop in. 8 Kinderen zijn burgcrlijkt gedoopt, 't is te zeggen dat ouders, peter en meter en de maire een stuk teekenen. Al de aanwezigen vertrokken onder den roep Leve de sociale revolutie. Duitsciii.and. Tooneelen uit den Staal der Toekomst. De Berlijnsche socialisten zijn dijnsdag avond geducht aan het vechten geraakt. Nadat, in eene talrijke bijeenkomst, de Rijksdag-afge- veerdigden Singer en Aner tot deelneming aan de gemeenteraadsverkiezingen hadden opgewekt en door Wilhelm Werner, van de partij der Onafhankelijken bestre den waren, ontstond tusschen de twee partijen een bloedig gevecht. Stoelen werden stukgeslagen, en met de pooten gingen dc tegenstanders elkaar aan 't lijf. Vele personen werden gewond. Eindelijk deed de politie de zaal ontruimen en joeg de menigte uiteen. Wir allen sind einzelne Briider niet waar Engeland. De correspont van den Daily Chronicle te Rome, seint dat Leo XIII aan den czaar eenen eigenliandigen briet zond, om Z. M. te verzoeken niet aan te dringen op de afschaffing van ka tholieke bisdommen in Polen. Italië. Te Pisa is dinsdag een ge- denkteeken onthuld voor Victor Emma nuel, ter nagedachtenis aan den intocht der italiaansche troepen te Rome, op 20 september 1870. Dc prins van Napels werd met geestdrift ontvangen. Te Venetië werd denzelfden dag een ge- denkteeken onthuld voor den afvalligen monik Paolo Sarpi. Zonder een nieuwe hoon voor de Kerk mocht de 20 september natuurlijk niet voorbijgaan. Het. bericht van den Gaulois als zou de Paus op eenige wijze betrokken zijn in een streven naar de vorming van eene contra Triple-Alliantie, wordt door den Osser- I vatore Romano als eene akelige specula tie op de liclugeloovigheid der lezers ge brandmerkt. VAM LORETTO. Historisch verhaal uit den tijd der overioeld igig ing van de Kerkelijke Stalen in 1860. (2* Vervolg.) De broeder-voorzit ter. begon hij, ral mij ver oorloven te protesteeren tegen bet voorstel vau Aldo- brandino, die mij de eer wil ontnemen van eenen on zer grootste vijanden te doorsteken. Ik hoop dat de vergadering, krachtens de blinde gehoorzaamheid waartoe wij ons allen verplicht hebben, mijn protest zal ondersteunen. Ik eisch dat eene voorbeeldige slraf toegepast worde op dengene die den naam van broeder onweerdig is en n.jj die glorie wil ontnemen. De vergadering gaf reeds teekens van goedkeuring, toen de voorzitter haastig opstond. Broeders, sprak hij, niet ik zal mij tegen het voltrekken eener straf verzetten de Opperste Raad is het opperste gerechtshof. Verre van mij ook de bedoe ling, om broeder Bcppo Sella de hem toevertrouw do taak te ontnemen Maar niet alleen met het recht moet men rekening houden ook de voorzichtigheid behoort (VERVOLG.) Andere huishoudkundigen beweren dat de uiterste paal, die met der daad in de toepassing niet wordt overschreden, het strengste noodwendige is. Dit minimum is door den prijs der eetwaren vastgesteld, dat de werkman volstrekt, noodig heeft om van honger en gebrek niet te ver gaan. Maar de noodwendigheden zijn zeer be trekkelijk zij veranderen van streek tot streek, van land tot land. - Men mag ongelukkiglijk zeggen, lijk Say, Rossi en zoovele anderen het reeds bemerkt heb ben, dat voor een Ier, bijzonder vóór de hervormingen der laatste jaren, die den toestand van dit ellendig land wat verbe terd hebben, de noodige daghuur noo dig om van honger niet te sterven,— in eenige lompen, wat aardappels en een weinig zout bestond. Daaruit mag men niet besluiten dat dit de noodige daghuur van een engelschman is. Moest het Briti- sche volk aan zulk beheer onderworpen worden, het drij vierde ten minste zou er van vergaan. De Engelschman heeft zich tot hoogere noodwendigheden verhe ven. Een kloek voedsel, een volledige kleeding, eene gezonde woonst, maken voor den werkman in Engeland deel van een noodwendig loon. De behoeften van den Angel-Saks zijn verschillig van die van den Belg en wat zou den laatste zeggen moest men zich met het minimum te vreden stellen van den Chinees die om zijne geringe nood wendigheden de cheap celestial - wordt genoemd. Het punt of dit noodige loon bepaald is op de persoonlijke behoeften of zich moet uitstrekken tot die eener ge wone familie zal ik later bespreken. Die geleerden nochtans moeten beken nen dat, de tijd van voorspoed en voor uitgang uitgenomen wanneer arbeids kracht ontbreekt, men den werkman schrikkelijk weinig betaalt. Men geeft slechts het strengste noodwendige en daar men niet weet tot waar de ontderving gaan kan, treft men ware hongerloonen aan. Onder den invloed der koorts van heb - en baatzucht die degroote nijverheid heeft aangegrepen, heeft men met vrek kige hand het loon afgemeten naar de in de weegschaal gelegd tc worden. Aldobraudiuo heeft de do»d verdiend, dat staat vast. Maar in plaats van hem reeds dadelijk zijne straf te doen ondergaan,broe ders, zou het niet heter zijn dat wij hem eerst ten bate van hel carbonarisme gebruikten Gij verlangt zeker uitleggingWelnu, ik ga ze u geven. Generaal de Lamoricièrc inoct gedood wor den.... i Zonder genade, 1 riep een carbonara, i Ja, zonder genade, zeg ik niet den onderbreker. De generaal moet verdwijnen, of het cai honarisme moet ten onder. Hoewel dc leden van ons genoot schap altijd gereed moeten zijn om hun leven te wa gen in het belang van allen, moeten ook de leiders zich gedragen als goeJe huisvaders, en nooit zonder volstrekte noodzakelijkheid het leven hunner kinderen in de weegschaal stellen. Dunkt het u niet dat het veel beter is, in plaats van eenen onzer getrouwste broeders, üeppo Sella, aan de dood bloot te stellen, de voortvarendheid van Aldobrandino aan te wenden om generaal dc Lamoricière van kant te helpen i Ik vraag het woord, riep Rrppo Sella, i Val mij niet in de rede hoor mij aan tot ik uit gesproken heb, en dan zult gij zelf misschien de eer ste zijn om mijn voorstel te ondersteunen. Aldobran- dino is doortastend. Laat ons de ware verdiensten I erkennen. Zijne weigering van zooeven, is een bewijs dat hjj niet op verraad uit is, want hjj had even goed niets kunnen zeggen en ons verklikken. Laat ous strenge persoonlijke noodwendigheden van den werkman zonder eens aan zijne familie te denken, die hij nogtans,volgens do bepalingen der natuurwet, naar de voorschriften van het gezond verstand door zijnen arbeid onderhouden moet De natuur heeft den mensch aan de wet der liefde onderworpen de werkman is zoowel als de rijke aan haar beheer on derworpen hij is tot het huwelijk be stemd. Die bestemming heeft de baatzucht der bazen, door eene teugellooze mede dinging aangehitst, onmogelijk gemaakt. Want indien de vrouw, indien het kind het recht niet hebben van den arbeid van hunnen natuurlijken beschermer te leven, hoe zal men dan hun recht op leven eer biedigen indien men ze niet vernederen wil, beneden de mensebelijke weerdig- heid doen dalen met hen als levensbron en middel, de openbare liefdadigheid, aan le wijzen Wanneer de Paus zegl dat het loon niet zoo laag mag wezen of een matigen en rechtschapen arbeider moet daarvan kunnen bestaan is er dus geen sprake van den arbeider alleen maar moet ook zijne familie daaronder begrepen wor den. De tegenwoordige toestand is een onge lijk, waaruit de rijke, de machtige op onzedelijke wijze al de voordeelen trekt. De Paus betreurt zulks, Hij vordert onmiddelijke hervormingen, eene ern stige bescherming voor de werkende klas 'l zij van wege den Staat, 't zij van bij zondere genootschappen. - Wat onmis baar is zegt hij in zijne laatste redevoe ring aan de franschc bedevaarders in oct. 1891,is dat men, bij middel van wijze verordeningen en rechtveerdige standre- gels, de belangen der werkers be- hertigt en waarborgt dat men de jeugd, de zwakheid en de huiselijke beslemming der vrouw bescherme, dat men de plicht en het recht der zondagrust in acht neme. - De rijken hebben, zegt hjj in zijnen om zendbrief, in hunne rijkdommen zelf de middels, hunne belangen en rechten te doen eerbiedigen. Het is in geenen deele geoorloofd dat de armoede een hinderpaal zij voor de rechtserksnning van dén arme. Bestaan er, dc wet moet trachten ze uit den weg te ruimen. Men ziet de Paus en is geen volstrekt vijand van alle inmenging van den Staat op andere plaatsen verklaart hij ook dat hij slechts daar is, en bestemd is voor de beteugeling der misbruiken. I)e wet der onmenschelijke uitbuiting heeft hare verdedigers. Lang hebben hare aanklevers zich alleen als de ware geleer den voorgegeven met degeheimzinnige wet ten bekend der économie orthodoxe, Dierf men er tegen opkomen men wierd als eenen ketter f aanzien en uitgescholden. Al degene die de bacbaarsehe wet] der mededinging niet als een axioom aanza gen wierden uit den tempel der weten schap minachtend weggejaagd met do voordeel trekken uit zijne verdiensten, tern ijl wjj hem straffen voor zijne weerspannigheid. Wij kunnen dit op deze wijze doen Wij dragen Aldobrandino op generaal de Lamoricihic te dooden, maar tevens ge lasten wij broeder Iteppo Sella op al zijne daden een scherp toezicht le houden, en Aldobrandino, zoodra hij den pauzelijken generaal gedood heeft, zelf om het leven tc brengen. Leve de voorzitter, juichte nu Beppo Sella. Heeft niemand van de aanwezige broeders cenig bezwaar tegen dit voorstel Niemand Dan is het aangenomen, en wij zullen het mededeelen aan broeder Aldobrandino. Naiuurlijk mag hij niet weten dat ook zijn eigen leven verbeurd is. liet spreekt van zelf, dat ook tegenover hem dc stipste geheimhouding inoet in acht genomen wordeni Weldra trad Aldobrandino de zaal weir binnen, i Broeder, zei de voorzitter, de Opperste Raad van het carbonarisme heeft uw verzoek toegestaan. Gij zijt nu liclast met het dooden van generaal dc t-amoricière. De Raad hoopt dat gij, door uwen iever, uw overtreden van het reglement zult doen vergeten, r. t Dank u, broeders Als binnen veertien dagen de generaal nog leeft, kunt gij zeker zijn dat ik dood ben Vooraleer gij uwe opdracht ten uitvoer brengt. hernam dc voorzitter, a zullen wjj u eenige inlichtin gen geven, die alleen de drie leden van hel bestuur kennen. Broeders, ik sluit de vergadering. Zoodra het woorden van den latijnschen dichter - odi profanum vulgus. - Hun rijk en beheer is uit het getal der manchesterianen vermindert dagelijks, ten minste durven zij het hoofd niet meer omhoog steken. Zij zijn raar die met een pvramidaal bosje zijn begaafd en lijk Bara en Rotschild durven uitroepen. - De maatschappelijke vraag en bestaat nietwat er gebeurt is het werk van eenige bengels, die al schreeuwend langs den rug der werklie den zich verheffen willen. De ware werk man is te vreden met zijn lol met zijnen welstand die tamelijk genoegend is. Wij zijn voor de vrijheid. Nooit zouden wij gedoogen kunnen dat dc werkman door eene wet wordt weerhouden het getal uren te arbeiden dat hem belieft, aan den prijs dien hij goedvindt. Rik. Figaro bevat een artikel over eene vrijmetselaarsvergadering in het Groot- Oosten van Frankrijk, waarin men zeer belangrijke beslissingen heeft gedaan, doordien de jongeren meester zijn gewor den van het terrein. Ook is Br.". Paul Doumer, radicaal- socialist, tot het voorzitterschap geroe pen. Ju dat convent hoeft men de politieke mannen in twee Kamers aangeklaagd, die met al te veel zwakheid te werk gin gen bij liet scheiden van Kerk en Staat. Over tien jaren bande men God - uit de logic vandaag dwingt men, onder pene van verraadde broeders, den oorlog tegen den godsdienst door alle mogelijke middelen voort te zetten. De vrijmetselarij heeft eene formeele oorlogsverklaring tegen den Paus uitge worpen doch het convent, zegt het blad, is niet eensgezind geweest in deze beslis sing alzoo de twist komt den tempel binnen. Het convent ondersteunt geldelijk de werkstakers van Carmaux doch de logie van Reims dreigde zich van het Groot- Oosten af te scheuren, indien deze revo- lutionnaire maatregelen behouden bleven en hij werd behouden door de meerder heid. Alles voor het revolutionnair socia lism, - dat is het leerstelsel van het convent in 1892, en om hieraan te vol doen zal er eene kas gesticht worden, om het socialism uit te breiden. In de ateliers van den Groot-Oosten zal ieder lid 50 c. meer betalen per jaar voor den impót de capitation. Die belasting zou zoo wat 10,000 fr. opbren gen. Een droppel water in de zee! zegt Figaro. Het Hooge Gerechtshof der vrijmetsela rij heeft in eene geheime zitting (alleen voor de afgeveerdigden), fel gebulderd te gen de zwakheid van het gouvernement, tegen M. Carnot en zijne ministers. De lioogeschool werd klerikaalen de leden der vrijmetselarij werden vervolgd Een groote commissie werd aangewezen om de stoffelijke belangen te verdedigen van die broeders-ambtenaars, die om hunne geavanceerde denkwijze worden verontrust Br.'. Poulle, raadsheer bij het Hof, hoeft verzekerd, dat de vrijmetselarij al deed wat zij konde, maar dat die pogin gen dikwijls vruchteloos waren Dat do ministers maar oppassen in ieder departement worden tegen de aan staande kiezingen, commissiën ingericht voor de radieo-socialo-maronnieke propa- gande Deze moet krachtig ingaan tegen de strekking van verzoening, aangespreekt door den Paus, - aangezien deze maar één doel heeft de vrijmetselaars en de radi calen van openbare zaken verwijderd houden.- Te wapen dus, het zweerd in handen, discipelen van Ilirain Wij weten niet, zegt Figaro, wat er uit die vrijmetselaars revolutie zal voort komen: maar zeker is 't dat de eendracht in het convent niet bestaat en dat er gematigde logiën zijn, die de beslissing der logie vail Reims, la Sincérilc willen volgen. Men is te snel willen gaan in den revo- lutionnaircn weg het tijdvak der twee dracht gaat losbreken. WAT DOET HET SOCIAUSMUS Het bestrijdt don eigendom, en leert alzoo het stelen en plunderen aan. Het werkt tegen godsdienst, huisgezin en samenleving. Het zaait twist en tweedracht tusschen rijken en armen. Het hitst de onderdanen op tegen hunne meesters. Het verbilndt en bedriegt den werkman door onmogelijke beloften, en jaagt hem aan tot opstand en werkstaking. Het rukt uit de harten alle hoop op een beter leven, en stoot den mensch in het ongeluk voor nu on voor later. Hateiyk en verachtelijk werk van baai- zuchtige mannen, voor wie alle middels goed zijn, als zij maar alzoo tol hun doel kunnen geraken. Werk, waarover Satan en zijne kliek alleen, zich kunnen roemen. Wat doet de Kerk Zij verbiedt alle onrechtveerdigheid en verdedigt eigendom, huisgezin en samen leving. Zij preekt vrede en eendracht tusschen rijken en armen, tusschen onderhoorigen cn oversten. Zij vermaant den rijke, elks rechten te eerbiedigen en den arme te aazien, niet als een enkel werktuig, maar als een re- noodig is. zal er u kennis worden gegeven van de plaats en den tijd eener nieuwe bijeenkomst. - Toen Aldobrandino met de drie gemaskerde aan voerders alleen was gebleven, ondervond hjj de ont roering welke eenieder aaugrijpt, die zlcli tegenover het onbekende bevindt. Dc voorzitter liet hem opzettelijk onder dezen indruk altijd neten de francruafonsche leiders van de zwak- heden, en zelfs van de goede hoedanigheden hunner ondergeschikten gebruik te maken ten bate hunner verderfelijke plannen. Eindelijk vroeg de gemaskerde - Broeders, weet gij wat er te Loretto in dc kluis gebeurt Keut gij de gewoonten van de Lamori- ciere - Loretto is kalm, broeder-voorzitter, en wegens den kluizenaar weet ik niefs bijzonders, dan dat bij algemeen hoog door bet volk wordl geèord, zoo dat men hem zelfs den Heilige noemt. Maar ik zie het verband niet in dal er tusschen Loretto cn den ter dood veroordeelden generaal kan bestaan. De generaal is te Roomen ofte Ancona in deze beide steden, aan de beide uiteinden van den Kerkdijken Staat, richt hij dc verdediging in. Ja, maar hij gaat dikwijls naar Loretto raad vra gen bij den kluizenaar die daar woout. Dal is woDder. Ik heb ar nooit iets van be merkt. Luister dan, en doe er uw voordeel mede. Over delyk schepsel gelijk hij, en bestemd zoo als hg tol een eeuwig geluk. Zij richt liefiladigheidswerken in voor 't welzijn van kleinen en grooten. Zij bouwt scholen voor kinders, hospi talen en godshuizen voor gebrekkelijken en ellendigen. Zij maakt broeders en zusters die zich slachtofferen voor zieken ongelukkigen. Zij maakt zendelingen die bij vreemde en barbnarscho volkeren, verdoolde zielen op de rechte baan gaan stellen. Zij verheft en troost 't gansche mensch- dom, met den weg naar den Hemel aan te wijzen. Edel en groot sch werk dat eens van God zijnen verdienden loon ontvangen zal. drie dagen is generaal de Tiugremont, de stafofficier van den pauselijken opper-bevelhrbber, te Loretto ge weest, en hij heeft met den kluizenaar een onderhoud gehad dat wel twee uren geduurd heeft. Welnu, wij moeten lot allen prijze weten wat er daar besproken werd. Indien het niet de voorzitter zelf van den Opper sten Raad was die mij dit zeide.zou ik het loochenen, zei Aldobiandino. Ik heb Loretto pas gisteren ver laten, en mij dunkt dat de praatjes eener kleine stad zich zeker wel met liet bezoek van eenen generaal aau dc kluis zouden bemoeid hebben. Denkt gij misschien dat dc Tiugremont ;n groot kostuum en met een gevolg zou gekomen zijn Zoo onvoorzfehtig zijn de klerikaten toch nietDe gene raal had zich als een eenvoudige werkman verkleed. Ziet het carbonarisme dat alles Wij weten alles door dat wij onze maatregels nemen. De oppasser van generaal de Tiugremont, bij voerbeeldi is een carbonara. Wij weten dus dat de generaal bij den kluizenaar geweest is. Nu moeten wij nog weten wat daar is gesproken. Maar, hoe moet ik dat te weten komen Woont uw zoon niet sedert kort bij u te Lo retto 1 Ware de bliksem voor Aldobrandino's voelen neer- geslegen, hij zou niet zoo ontsteld geweest zijn als over deze vraag Door de booze hertstochten lot de ellendige stelsels "Werekllifko /Jekedio* nei'H. Jaren en jaren reeds hebben de godverlooohenaars en andere godde- looze lieden het er op gemunt om de gast huisnonnen uit de Hospitalen te verdrij ven. Hun ordewoord luidt de gasthuisnon moet van het ziekebed van den armen werkman verdreven worden. Tot hiertoe hebben de gettsche besturen der groote steden er zich tegen verzet, eens deels, omdat zij het al te groot en krachtdadig verzet des volks vreezen andersdeels omdat zij niemand bij de hand hadden om ze te. vervangen. Deze laatste hinderpaal schijnt door de Gentsche vrijdenkers en socialisten uit den weg te zijn geruimd. Leergangen voor ziekedieners werden te Gent door hunne zorgen ingericht en de vcrledene week werd, na exaam, aan 28 personen van beide geslachten, het di ploma van bekwaamheid verleend. Voorzeker zullen die diplomeerden in staat wezen om een goed verband te leg gen en, in vele ziektegevallen, de eerste zorgen toe te dienen, maar dat zij met dié engelachtige liefde, met de onafgebro- kene zelfsopoileringen zullen bezield zijn gelijk de Gasthuisnonnen, dat schijnt ons eene onmogelijke zaak. De ondervinding heeft het stelsel der wereldlijke ziekedieners veroordeeld. De verwereldlijkte hospitalen van Parijs too- nen ons aan wat de zieken daar van de wereldlijke oppassers te verduren heb ben, hoe schandelijk zij uitgebuit wor den. Doctor Després te Parijs, oen vrijmet selaar. vraagt dat men het wereldlijk personeel zou wegzenden cn door nonnen vervangen. Maar men wil er niet van hooren. Wat raakt liet immers de vrijdenkers dat de zieke werkman slecht behandeld of ver- verzorgd worde als men hem maar zon der God, zonder de Heilige Rechten te vin het carbonarisme gezonken, wilde Aldobrandino zijnen zoon zijn voorbeeld niet zien vol|en. Integen deel, hij ijsde bij de gedachte, dat ook zjjn geliefd kind wiens uiterlijk en wiens adel van ziel liem aan zijne overledene vrouw herinnerden, zich aan het ellendig juk zou onderwerpen, waaraan bijna geen ontkomen meer is. Hij hadzjjn kind verre van het carbonarisme in Frankrijk bij de Jesuielen doen opvoeden. Maar toch kwam de lijd dat het kind, jongeling geworden, in het ouderljjk huis moest terugkeeren. Aldobrandino bewonderde dc deugden waarmede die jeugdige ziel was gesierd, en ook de leermeesters die ze hadden aangekweekt. Do mm die de ponjaarden getrotseerd bod, beefde nu bij de gedachte aan rijnen zoon. Ik zeide u, hernam de voorzitter. dat uw 7.oon ons wel van dienst zou kunnen zjjn. a Ik Iwgrjjp niet op welke wjjze. i Kent gij dan de betrekkingen niet die tusschen hem en den kluizenaar bestaan T i Hoe zouden die kunnen bestaan G(j hebt zelf gezegd dat mijn zoon pas sedert eenige dagen te Lo- i relto is. Voor zoover ik weet, kent by den kluizenaar zelfs niet. Zie maar eens goed uit uwe oogrn. zeide het masker al lachende, en gij zult zien dat ik gelijk heb. W /ou van hem w illen wet- n wie die kluizenaas is, wat hij doet. waar hij vandaan koud. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1