Aalst-Dendermonde Aalst. Drinkwater. Kaatsspel. Houtmerkt. Allerhande nieuws. ontvangen in de eeuwigheid kan zenden. Dat alleen is immers het doel dat zij be oogen De cholera maakte dagelijks te Ham burg van :HX> tot 350 slachtoffers. In deze stad zijn er noch kloosters, noch hospitalen door kloosterlingen bediend die hansestad is immers bijna uitsluite- lijk door joden en protestanten bewoond. In dezen zoo droevigen, vreeselijken en benauwelijken toestand, heeft de prote- stantsche stedelijke overheid hulp ge vraagd aan het R. K. klooster der Grijze Zusters to Breslait. Al de zusters die niet in dienst waren in de hospitalen van Breslau, zijn op eer ste aanvraag per sneltrein naar Ham burg vertrokken. Zouden in dergelijk geval de wereld lijke ziekedieners ook aldus handelen Daar valt sterk aan te twijfelen Gntsniipteii. Minister Lejeune heeft een nieuwen maatregel genomen in zake der ontsnapten uit de bedelaarsge stichten van Hoogstraten en Merxplas. Hij beeft aan de brigades gendarmerie bevel gezonden, de ontsnapten van deze gestichten niet meer aan te houden, wan neer zij kunnen bewijzen werk gevonden te hebben. Vreemdelingen. De mini ster van justicie heeft door tusschenkomst der gouverneurs de gemeenteoverheden herinnerd, dat de vreemdelingen, welke meer dan 14 dagen in hunne gemeente verblijven, op de registers der bevolking moeten gebracht worden. Degenen die dezen pleegvorm niet na komen, zijn strafbaar met boete. Deze maatregel is genomen inet het oog op talrijke verdachte vreemdelingen, welke bijzonder moeten bewaakt wor den. De kommissie der XXI, uit de Kamer, heeft tot nu toe zeven voorstellen van grondwetsherziening ontvangen. Drie dier voorstellen hebben betrekking op arti kel 47 Een voorstel van M. de Smet de Naeyer die den kieseijns wil vervangen door het be woningstelsel. Een voorstel van M. Janson voor het algemeen stemrecht, met voorwaarden van ouderdom en woonst. Een ander voorstel bijna in denzelfden zin, van wege M. Nothomb, Twee voorstellen betreffende de herin richting van den Senaat. Een voorstel betreffende het referen dum. En eindelijk een voorstel betreffende de parlementaire vergoeding. De maand Juni laatst heeft aan de Belgische yzerenwegon 11,260,378 fr. 80 c. opgebracht, hetzij 273,381 fr. 08 c. meer als binst dezelfde maan van 1891. Gedurende de zes eerste maanden van 1892, zijn de ontvangsten geklommen tot 63,098,026 fr. 13 c., hetzij 1,210,559 fr. 63 c. min als binst hetzelfde tijdstip van 1891. De post heeft in Juni laatst 1,334,462 fr. 87 c. opgebracht, hetzij 47,242 fr. 89 c. ineer dan in Juni 1891. De zes eerste maanden van 1892 van 1892 hebben 287,197 fr. 03 c. meer Jopgebracht dan op hetzelfde tydstip van 1891. De telegraaf, in Juni laast, 325,358 fr. 85 c hetzij 23,848 fr. 33 1/2 c. fineer. Opbrengt van de zes eerste maanden van 1892. 1,864,423 fr. 80 c., hetzij 26,333 fr. 67 c. meer als op hetzelfde tijdstip van 1891. Het zeewezen, in Juni laatst. 108,052fr. 43 c., hetzy 24.054 fr. 03 c. min als binst dezelfde maand van verleden jaar. Opbrengst van de zes eerste maanden van 1892, 2,321,916 fr. 86 c. hetzij 48,017 fr. 10 c. meer als binst hetzelfde tijdstip van 1891. Do Belgische Bisschoppen hebben, op verzoek van den Paus, besloten te Leuven een nationaal seminarie te slichten, waar uit elk der bisdommen eenige uitgelezene jongelingen de leergangen van weten schappen en wijsbegeerte in de Univer siteit zullen volgen. Acht uren werken. Men schrijft uit Turnhout aan Ilct Handels blad. Ten gevolge van de crisis, welke zich in alle nijverheidstakken doet gevoelen, heeft men sedert eenigen tyd te Turnhout en ook te Arendonck.in sommige sigaren fabrieken het acht-uren werk ingericht. Er hebben reeds zoovele betoogingen en meetings ten voordeele van het acht-uren werk plaats gehad, dat wij zeker dachten de werklieden tevreden te zien, indien men hun het gevraagde toestond. Doch wij zijn niet weinig in onze ver wachting bedrogen De werklieden der bedoelde fabrieken klagen nu steenen uit den grond, zooals men bier zegt, omdat zij niet mogen werken zooals vroeger. Nu zouden zij liever 12 uren per dag werken dan 8, maar zulks wordt hun niet toege staan, daar de stock anders te groot wor den zou. Zouden de heeren socialisten van Ant werpen het niet goed vinden, dit jaar nog eens een reisje naar Turnhout te wagen, om ten voordeele van het achturen werk te komen prcèken Verlof in'tf ronsel» en in't vluamseli. In den tijd dat we ter school gingen, leerde de meester ons dat veertien dagen in 't fransch vertaald werd door quinze joursen dat beide uitdrukkingen hetzelfde tydperk betee- kenden, namelijk twee weken. In onzen tijd van vooruitgang is dat ook al veranderd,ten minste bij sommigen De provinciale bedienden van Oost- Vlaanderen hebben recht op veertien dagen verlof per jaar. Doch 'n slimme vos van een bediende heeft het volgende gevonden Veertien dagen, dacht hij, in 't fransch beteekent quinze jours quinze jours is wel degelijk r ij {lien dagen dus zal ik mijne verlofdagen iu 't fransch vra gen, dan heb ik 'nen dag meer. Zoo gezegd, zoo gedaan en 't kwam goed uit ook alle provinciale bedienden vragen hun verlof in 't fransch en hebben aldus 'nen dag meer. Is dat niet sterk geredeneerd Hoe vlaamschgezind we ook zijn, we kunnen aan die bedienden die franskil- jonschc zonde wel vergeven 'nen ver lofdag meer, dat is toch eene heele zaak. Wij moeten hun echter doen opmerken dat zij meer profijt zouden doen in 't "Vlaamsch. Zoo Ja, zeker veertien dagen is immers tweemaal acht dagen. Wij zouden dus, in 't Vlaamsch, tweemaal acht dagen ver lof vragen dat zou in 't geheel zestien dagen uitmaken. Dus weeral 'nen dag gewonnen. Handelsblad De Socialist ieelie belha mels Callewaert, Cavrot en Maroille hebben zich naar Frankrijk begeven om te onderzoeken wie er ongelijk had in het verjagen der Belgische Werklieden. Welnu die socialistische kleppers heb ben inet de Fransche socialisten verbroe derd, met hen gesmuld en gedronken, wellicht voor de negen, en ze geven onge lijk aan hunne Belgische broeders. De Belgische werklieden zijn de plich- tigen, omdat zij zich met een geringer loon te vrede stelden, langer aan 't werk bleven onder in de mijn dan de Fran- schen, en... hunnen penning in de socia listische geldschotelkens niet stortten, waaruit die oolijke belhamels buik sta bij lekken en trekken. Geen wonder dat die werklieden door hunne Belgische broeders veroordeeld werden, door dezen dus die gekomen wa ren om hunne zaak te onderzoeken en hunne rechten te verdedigen. O Socialistische broederlijkheid Klokke Roeland, in nummer van 18 dezer, spreekt met goedkeuring en verrukking over de geuitte wensch en voorstel door den Provincialen Raad van Namen, te weten 1° Vermindering der grondlasten 2° Inkorting der overgangsrechten op onroerende goederen 3U Afscbatling der erfenisrechten in rechte lijn 4° Herziening van het nieuw tarief der notarissen. Zou Klokke Roeland niet kunnen zeggen, hoe het komt dat hareti hoofd bestuurder, welke met bijna eenparig- righeid door den Buiten, naar den Provincialen Raad gezonden werd om de landelijke belangen voorlestaan, er nog niet aan gedacht heeft, gedurende de twee afgeloopene zittijden, zelf voor te stellen 't geen hij zoo zeer aan prijst en de woorden door daden te bevestigen, te meer daar de aanvoer ders zijner kandidatuur, dus zijne vrienden,op hem stellig rekenden voor de verdediging van den stervenden landbouw (Medegedeeld uit het Kanton N'inove.) Volgens onzen correspondent, zou do hoofdbestuurder van Klokke Roeland in den Provincialen Raad niets verricht heb ben. Wy doen hem bemerken dat hij het mis op heeft. Alhoewel het officieel ver slag over den zittijd van "1892 nog niet verschenen is, kwam het ons toch ter oore dat die hoofdbestuurder, zijne colle ga's van den Raad een leutig uurtje deed slijten.Bij de bespreking der nieuwe pro vinciale belastingen kwam hij op tegen deze op de velocipeden of wielpeerden... En raadt eens waarom Omdat in de velocipeden o/ wielpeerden de oplos sing der sociale kwestie gelegen is En of er gelachen werd Poiiipierskorps. I)e Dendermondsche spuiters waren reeds boos en gram, doch nu, sedert zij ons schrijven van donderdag 11. hebben gelezen, schijnen zy nu vol duivels ge stampt te zijn. Dit moet men overigens afleiden uit den naamloozen brief dien wij reeds don derdag ontvingen en in denwelken eene geheele wagenvracht beleedigingen en spotternijen naar de hoofden der Aalste- naars, onzer Vrijwillige Pompiers en van ons, Denderbode, worden geslingerd. Het is onze gewoonte niet ons omeenen naamloozen brief min of meer te bekom meren wij bepalen er ons bij hem zorg vuldig te bewaren. Bedoelde naamlooze brief is onder teekend Een INtmpiei* van Den* «lennoiiMeli liloed. Dus niet van waar Vlaamsch bloed. Want iemand die waar Vlaamsch bloed in zijne aderen voelt vloeien, durlt zich, in een geval gelijk 't deze, openlijk too- nen, durft ongemaskerd optreden. Een Vlaming van waar bloed, veracht dezen die zich van naamlooze brieven be dienen, die zich verschuilen om iemand te kunnen belecdigen, want zulke lieden aanziet hij als snullemans en onnooze- leers die hunnen eremen raus in 't open baar niet durven verkoopen Priesterlijke BenoemiDg. Zijn Onderpastoor benoemdte Hamme de E. H. F. Van Butsel, onderpastoor te Moerbeke-Waes te Moerbeke-Waes, de E. 11. C. Van Hulse, onderpastoor to Meulestedete Meulestede, de E. HPh. Janssens, priester in het Seminarie. Zijn Professor benoemd te Geeraards- bergen, in plaats van den E. H. Van der Donckt, de E. H. E. Noterinan, professor in het klein seminarie van S. Nicolaas te S. Nicolaas, de E. H. J. VanCalenbergli S. T. B. te Eecloo, de E. H. G. Leroy, professor te Dendermonde te Dender- monde, de E H. R. Van Droogenbroeck. Het is heden van allergrootste belang dat elkeen over goed drinkwater beschikke. Er valt op te passen en zich op zijne hoede te houden. Wel is waar wordt het water door de koking ontsmet, maar hierdoor is het niet gereinigd van de organieksehe bestand- deelen in te groote hoeveelheid in sommi ge waters aanwezig. Een water dat meer dan 75 milligr. per liter inhoudt is onbruikbaar. Zulk water verwekt inwendige ontsteltenissen, die ons in de onmogelijkheid doen verkeeren weerstand te bieden aan heerschende ziekten, waarmede ons land, gedurende eenigen tijd, geteisterd wordt. De ontleding van 't drinkwater is dus van ernstigen aard en van allereerste noodzakelijkheid. Wij vernemen dat de heer F. Bogaerts, apotheker onzer Godshuizen zich hiervoor ten dienste stelt onzer Stadsgenoten, hij gelast zich met die ontledingen voor de zeer geringe sotmne van 1 frank, Dit bijna kosteloos onderzoek zal maar tijdelijk zijn. Wij verzoeken onze lezers deze goede tijding te verspreiden.Elkeen zal van deze gelegenheid gebruik maken, ten einde zich in orde te stellen wegens den voor- naamsten regel der gezondheidsleer. P. S. De stalen water moeten besteld worden ter fabrieke der firma Ach. Eeman en C* alhier, waar de heer Bo gaerts over een laboratorium beschikt. Uitslaat»!* van 18 tot 22 Septem ber 5 ontledingen van drinkwater 1 staal slecht, 1 staal twijfelachtig. 3 stalen goed. ZONDAG 25 September 1892. Om 10 ure. Fl. Meganek tegen Fr. Beygaert. Om 112 ure. Alf. Van der Heyden (Hofstade) tegen Alpli. Van Ighem, (Audegem.) Om 2 1/2 ure. R. Temmerman, (Gyseghera) tegen L. Van Gysegliem, (Audegein.) Itolermarkt.Heden zaterdag werden 821 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 5750 kilogr. Aalst. Akndemie van Schoone Kunsten. Morgen Zondag 25 September, om 11 1/2 ure 's voormiddags zal de Prijsuitreiking aan de leerlingen dezes gestichts plaatsgrijpen ter Schouwburgzaal. Stad Aalst. Katholieke VVerkinanskring.Maandag aanst. 26 dezer maand September, om 6 ure stipt 's avonds, zal er in den Katho lieken Werkmanskring, EEN PRACHTIG AVONDFEEST gegeven worden door de vermaarde kunstliefhebbers van den Kring <7ari- ta» van Antwerpen. 1. Een blijspel in twee bedrijven De welgeborene Familiè Staar-Brendel en Morgenrood 2. Een tusschenspel Mal- brough 3. een kluchtspel in een be drijf 't Spookt er zullen opgevoerd worden. Dees programma belooft ons eenen hoogst aangenamen en verzettelijken avondstond. Op onze dagen dat het socialismus met meer geweld dan ooit werkt tot de ver spreiding zijner helsche en onvaderland- sche leerstelsels die regelrocht strekken totj uitroeiing van 't kristendomen ver delging der huidige samenleving zijn de katholieke en vaderlandsche werkmans- kringan de machtigste en stevigste bol werken, die er kunnen tegen opgeworpen worden. Hun doel is immers de verdedi ging en bijgevolg de bewaring van al wat den Vlaming lief is, namelijk.öWsdimsf, Eigendom en Huisgezin. Iiignngkaui'ten tegen 2 fr. voor de eerste plaats en 1 fr. voor de 2° plaats. katholieke Wcrkninnii- kring. De prachtige zegeparal ver worven door de kandidaten van den Werkmanskring in de kiezieng voor den Werk- en Nijverheidsraad, zal gevierd worden door een festival, gegeven in den lusttuin des Werkmanskrings, op Zondag 2 October aanstaande, 's namiddags. Eermetalen en schoone premiën zullen onder de deelnemende maatschappijen afgelot worden? In ons naastenummer zullen wij nadere byzonderheden meèdeelen. ViiiirhliissclieiKle greim- den. Dijnsdag aanst. 27 dezer maand september, zal de heer Juliaan Goube, van Ryssel, alhier op 't Esplanadeplein, om 11 ure voormiddag, eenige proefnemingen doen met zijne vuurblusschendc grenaden en verder bluschmaterieel. Petrolontploflingen. Gedurende de 15 laatste dagen zijn er te Brussel en te Antwerpen niet minder dan vier petrollampen ontploft, waardoor verschil lende personen erge en doodelijke brand wonden bekwamen. Genomen inlichtingen bewijzen dat die ontploffingen door Amerikaansche petrol veroorzaakt werden. Het is dus geraad zaam hoegenaamd geene Amerikaansche petrol te gebruiken. In de plaats daarvan raden wij het publiek aan enkel de IVo- l>el-I*ef i-ol te koopen, die in stede van ontplofbaar te zijn op 21 graden zoo als de Amerikaansche, alle zekerheid aanbiedt tot eene hooge warmtegraad, 't zij 30°, zoodat men hem om zoo te zeg gen als onontplofbaar kan beschouwen. Met deze zoo gemakkelijke voorzorg in acht te nemen, zouden vele ongelukken vermeden worden. Ter gelegenheid van het onderzoek, naar aanleiding van den diefstal bij den graaf van Vlaanderen, heeft men bij eenen gazwerker eene hoeveelheid zilveren coe- verten gevonden, waarvan hij het bezit niet kan rechveerdigen. Dit zilverwerk komt niet voort van liooger genoemden diefstal. De man is niet aangehouden, maar het zilver is in beslag genomen. Gelukkig ontsnapt.Eene zonder linge historie heeft eenen jongeling van deftige familie van Brussel bijna voor de rechtbank gebracht. Het begin is tamelijk romanesk. Op eene wandeling naar buiten werd hij verrast door eene regenvlaag. Geene schuilplaats vindende aanveerdde hij het aanbod van eene juffer, die hem een plaatske onder haren parapluie afstond. Hij aanveerdde en, zooals te denken is, ontstonden er verdere betrekkingen, zoo dat het meisje hem bij haren familiekring inleidde, bestaande uit hare moeder,groot vader en oom. Haarvader, zegde zij, was in der minne van hare moeder gescheiden en dreef handel te Antwerpen. Op zekeren schoonen dag kwam het meisje hem weenend vertellen dat hare moeder haar wilde dwingen met zekeren S., van Leuven, te trouwen. Dit ongeluk kon verholpen worden, zegde zij, indien hij van haren vader, te Antwerpen een geschrift kon toonen al ware liet een valsch schrift waardoor deze weigerde in dit huwelijk toe te stem men. Dan moest er ook een telegram uit Leuven gezonden worden, geteekend S., waardoor deze verklaarde, van het huwe lijk af te zien. De moeder zou dan wel niet meer aandringen, De jongeling was op het puni al de noodige stappen aan te wenden en de val- sche papieren in orde te maken, toen hij door een naamloozen brief werd verwit tigd dat men hem{ in eenen strik wilde lokken. Men wilde hem straf bare feiten doen plegen en dan, onder bedreiging van verklikking aan het gerecht, zijne familie geld afpersen,kortom eene kunstig samen gestelde chanlage. Vol schrik vertelde de jongeling de his torie aan den commissaris van politie deze begon een geheim onderzoek en ont dekte dat de personen, die hem door het meisje waren voorgesteld, niet meer fami lie van haar waren dan de man in de inaan. Het schijnt zelfs dat die jongeling hun eerste slachtoffer niet was. Diefstal, moordpoging en zelf moord le Brussel. Donderdag avond, rond half 7, kwamen drie mannen van de Anspachlaan de Gretrystraat ingeslenterd en bleven eensklaps staan,'nabij de vitrien van den wisselaar Ferd. Mossely. Zij spraken eenige oogenblikken stil ondereen cn stapten toen recht naar de vitrien. Een hunner haalde eenen steen onder zijnen frak te voorschijn en sloeg hem tegen de spiegelruit, welke in stukken vloog. De andere staken de handen door het gemaakte gat, grepen een handvol goudgeld en vreemde bankbilletten en vluchten weg. Dat alles duurde minder dan een minuut tijds. Dieven Houdt de dieven klonk het dadelijk in de groep volks, die voor het huis samenschoolde, terwijl de dieven elk in eene verschillige richting de vlucht namen, elk achtervolgd door eene groep, waaronder zich politieagenten mengden. Een der dieven werd aangehouden ter wijl hij de Oudkleerkoopersiraat doorliep en ten gevolge van eenen misstap in de vitrien van eenen tabakswinkel viel en er eveneens de ruiten brak. Geholpen door eenige burgers, werd hij naar het huis van den wisselaar-gebracht. Het was degene die de spiegelruit had ingeslagen. Eenige minuten laterbracht een andere agent, insgelijks door eenige burgers geholpen, den tweeden dief aan. De dorde had inen niet kunnen inhalen. De twee dieven werden bij M. Mossely opgesloten. De eene was nog in bezit van den steen, do andere van 900 fr. in goud. Korts nadien, na eene eerste ondervra ging werden de twee aangehoudenen weggebracht. De eene beweert Ie Colmar de andere te Parijs geboren tc zijn.Beiden zijn hotelbedienden zonder plaats. Zij dui den hunne medeplichtige aan, als zijnde insgelijks gar$on, geboortig uit het zui den van Frankrijk. Zij verklaarden elkander te Oostende te hebben leeren kennen. Terwijl de commissaris de aangehou denen ondervroeg, word hij verwittigd dat rond 7 ure een jongeling bij eenen wisselaar in de Duquesnoystraat vreemde bankbiljetten wilde uitwisselen. Men ver moedde dat deze niemand anders dan de derde dief kon zijn. Men begaf zich naar zijne woning en vond er zijn portret en dat eener jonge vrouw. Rond 9 ure kwam hij t'huis. De agent die hem in zijne kamer afwachte, sprong vooruit en vatte hem bij den kraag. Doch in minder tijd dan er noodig is om het te vertellen, had hij eenen revolver gegre pen, den loop ervan op de borst van den agent gericht en het schot gelost. Daar de politie beambte echter eene dikke varense droeg, drong de kogel niet door en veroorzaakte slechts eene kleine schram. Toch liet hij zijnen man niet los en dc dief, ziende dat er geen middel was om te ontsnappen, schoot zich door den kop. Doodelijk getroffen werd hij wegge bracht. Men heeft de bankbiljetten niet in zijn bezit gevonden. Het gerecht heeft zoo min als het bestuur der Bank eenige opheldering be komen, in zake van liet in omloop bren gen der valsche bankbiljetten.De beambte der Bank, die het eerst de ontdekking deed der valsche biljetten, heeft eene be looning van 300 fr. en eene verhooging in zijn ambt bekomen. Een lief zoontje. De wed. X,, wonende op den steenweg van Charleroi, te Brussel, heeft een 18jarigen zoon, die sedert den dood zijns vaders, zijne moeder op alle mogelijke wijze besteelt. Maandag wist hij eene som van 7000 fr. meester te worden, die zijne moeder gereed had gelegd om naar de Bank te dragen. Na gedurende twee dagen gewallebakt en 2000 fr. verkwist te hebben, landde hij Woensdag avond in een politiebureel aan, voor slagen en wonden. De overige 5000 fr. zullen dus voorloo- pig gered zijn. Woensdag avond, rond 10 ure zag men eene vrouw, Melanie I), met loshan gend hair en met oen kind op den arm, over de Leopold II-laan tc Brussel, vluch ten, om hulp roepende. Zij werd achter volgd door haren man, een onverbeterlij- ken dronkaard, die, na drie dagen afwe zigheid, t'huis gekomen was en geld wilde hebben van zijne vrouw. Daar de ongelukkige hem geen geld kon geven, greep hij een mes en stak haar in den arm. De vrouw kon gelukkig met haar kind ontsnappen en uit het huis vluchten. Op de straat werd de ontaarde huisvader door voorbijgangers aangehou den en aan de policie overgeleverd. Hij is ter beschikking gesteld van het parket. Onweer. Het onweer waarvan wij te Antwerpen een staalje hadden,heeft zoo wat over het geheele vlaamsch land gewoed. Ook in Namén en Luxemburg heeft inen er van te klagen gehad. De herfst heeft zijne intree in luidruchtige wijze gedaan. Te Dendermonde viel het water met zulk geweld dat de reizigers, komende van St-Nikolaas, weigerden van den trein te stappen. Te Assche stond de statie onder water en rnen moest een brugske over deriggels leggen, ten einde de reizigers te laten uitstappen. In de richting van St-Martens-Bode- gem zag men den gloed van eenen hevigen brand. Te Gent is de bliksem in een politie bureel op het telefoontoestel gevallen. Te Haesdonck werd de hofstede van Jan Niculand, in de Bergstraat, in assche gelegd Te Petegliem bij Deynze is een hofste deken door het bliksemvuur vernield geworden Ook in verschillige streken van Holland heeft het on weder gewoed, zonder even wel beduidende schaè aan te richten. Bij de peerdenkoers van Nazareth, is de jockey Van Poucke, zoo ongelukkig gevallen, dat zijn ruggraat gebroken en de ongelukkige op den slag dood was. Kabeljauwvangst in Noorwegen. Deze vischvangst verleent aan 15 dui zend menschen bezigheid. Er worden hiertoe gebruikt 140 ge dekte schepen, 170 opene, benevens zes stoonibooten. In 1889 werden gevangen 5,500,000 kabeljauwen te Sondmor 2,000,000 te Nordmor 1,200,000 te Domsdalen 18,000,000 in de Lofoden 4,000,000 in de omstreken dezer eilanden en 21,000,000 te Tinmark. FRANKRIJK Fransch plezier. Eenige voorname kooplieden en aannemers van bouwwer ken te Parijs hebben in de salons Lcmar- delay eene schandelijke braspartij inge richt. De inrichter van het feest, heel goed gekend in de Parijzer hooge wereld en die zich verbergt onder den naam van graaf Armand de Civrey, stuurde de uitnoodi- ging naar zekere klas van vrouwen. Op het gegeven uur waren er 260 vrou wen en 40 heeren stonden daar |om haar te ontvangen. In 't eerste ging liet banket ordelijk toe; maar toen de vrouwen dronken werden, begon het spel op schandelijke wijze, de inrichters ziende dat het alles slecht ging afloopen, betaalden en poetsten de plaat. Toen begonnen de vrouwen, waarvan er velen geheel dronken waren, onder elkaar te vechten en met karaffen en fles- schen over de tafel te werpen anderen staken de zilveren koeverten in hare zak ken en de gardens moesten er tegen vech ten om die terug te krijgen. Al dat lawjjd had veel volk voor de re staurant bijeengelokt en eerst ten 11 ure 's avonds had Lemardelay al die lawijd- maaksters aan de deur gezet. Zij hebben onderling malkaar bestolen dat het een plezier. Eene harer is aange houden voor haar schandelijk gedrag. Maar hoe zal men liet gedrag noemen van de heeren, van de kerels liever, die zulke braspartijen inrichten OOSTENRIJK. Het graf van den ezel. In Dalma- tië waren oudheidkundigen sedert langen lijd op zoek naar sporen van het vroegere kroaatsche koninkdom. Zij zochten te vergeefs. Over eenige dagen vond echter een hunner eene oode doodkist. Geen twijfel meer, men was in tegenwoordigheid der grafstede van een der beroemde kroaat sche koningen. Seffens wordt iedereen verwittigd, heel Kroatië en Dalmatië moeten hot weten en de geleerde wereld wordt uitgenoodigd op de opening van de kist. - Eindelijk is het plechtig uur gekomen; men opent de grafstede on, in plaats van een geraamte, vindt men er het lijk in van éenen ezel, in gevorderden staat van ont- bing. Een kluchtspeler, die van het nieuws had vernomen, had den dooden ezel ge legd in de kist, die in waarheid een ge raamte bevatte. AMERIKA. Een trein door roovers aangeval len. Vrecselijke ramp. I)e Daily News schrijft over deze ongehoorde zaak. Een telegram, le New-York ontvangen uit Osage-city meldt dat een reizigerstrein die naar het oosten reed op de Atchison, Topeka en Santa-Fé spoorweglijn door de misdadige hand eener bende roovers werd ontriggeld. Vijf reizigers werden daarbij gedood en veel andere doodelijk gewond. De trein bestond uit twee gewone wag gons, twee salonwagens, drie sleaping- cars, benevens de koopwaren-, express en post waggons. De roovers hadden de baan opgebroken nabij eene smalle brug die over een ravijn ligt. Op die plaats is er eene sterke hel- liug en de trein reed met eene snelheid van 40 mijlen per uur. De riggels waren weggenomen, doch de machinist toen hij dc misdadige poging zag, had den tijd niet moer te stoppen. De locomotief boorde in den grond en al de waggons stortten zich de eene in de andere tot dat heel de trein slechts een vormelooze hoop puinen was en nog al leen de drie slaapwaggons op de baan stonden. De reizigers werden met vrceselijk ge weld door elkander geslagen. De eenen werden tusschen de banken verpletterd, de gelukkigsten werden door de vensters geslingerd. Een onderzoek van de lijn bracht aan 't licht dat dc dieven, de riggels en zelfs de dwarsbalken hadden weggenomen. De trein vervoerde een millioen dollars in goud (5 millioen franks) die door een agentschap van den Mexican Central Railway wordën gezonden naar het hoofdbureel te Boston. Men heeft nabij de plaats der ramp in gras de plaats ontdekt, waar drie mannen op den loer moeten gelegen hebben en verder vond men voetstappen in 't zand, van die plaats naar de lijn. De compagnie heeft eene premie van 1000 dollars beloofd voor de aanhouding van ieder der bandieten. (Wij vinden tot hiertoe nergens de bij zonderheid of de dieven het millioen dol lars hebben bemeesterd,) Amerikaansche wonderen. Op de tentoonstelling te Chicago zal te zien zijn de grootste stier in de wereld, toebe- hoorende aan W. M. Singerley, van Phi ladelphia. Deze stier stamt af van een zuivere Holstein sire en eene Durham koei, Hij is 6 jaar oud en weegt 3800 pond.Hij staat 5 voet 10 duim hoog, moet 10 voet 10 duim om de romp en is van de oogholte tot den steert 9 voet 10 duim lang. Dit reusachtig dier zal te zien zijn in het Live Stock departement. De Chicago Schilt zen-Verein heeft uitnooniging gezonden aan al de de scherpschutterskorpsen van dc wereld, deel te nemen aan een grooten internatio naal prijskamp in Chicago; in verband met de wereldtentoonstelling. Een groote octoop of duivelvisch is ge vangen buiten de Golden Gate. California, door eenige visschers. Het monster meet veertien voet van den kant van liet li chaam tot het einde van den langsten arm. Het heeft acht armen en aan deze bevin den zich meer dan 800 zuigcellen. Het lichaam gelijkt nergens beter op een groote zak, zacht en lobberig en on geveer tvsce voet lang. Het heeft twee oogen ongeveer een duim in doorsnee en de mond is nauwelijks zichtbaar. Dit

De Denderbode | 1892 | | pagina 2