NIEUWS- EN AANXONOIGIKGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 29 September 1892. 10 centiemen per nummer. 4-6"* Jaar, N0 2710. advertentieprijs Politiek overzicht. De strekking van 't Liberalismas. De scholenhet onderwijs! DE KLUIZENAAR Een en ander. DE DEN DERBODE. ARONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdap en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop le betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanliën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen lieklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. - Voor de advertenliën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden lot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse.) Cuique suum. AALST, 28 SEPTEMBFR 1*92 Frankrijk. Redevoering van graaf d'Haussonvilte. Graaf d'Haus- sonville heeft namens tien graaf van Parijs het woord gevoerd op een monar- j chistisch banket. Hij zegde das de monarchisten zich niet moesten laten ontmoedigen door het feit, dat velen hunner vroegere strijdgenooten zich aansloten bij de republiek en dat de Paus zelfs die aansluiting aanpreekte. De royalistische partij is dood en zij zal het bewijzen bij de aanstaande kiczin- gen. Frankrijk zal van zelf tot de monarchie terugkeeren. In dat manifest verklaart hij zich gun stig aan de hervorming van het douanen- tarief hij vraagt den vrijhandel niet. maar eene rechtveerdiger verdeeling der noodzakelijke douanenlasten. Marseille, 27 sept. Socialistisch congres. Als protest tegen de geruchten van uitdrijving van M. Liebkneclit uit Frankrijk, benoemd het congres hem, op voorstel van Guesde, tot eerevoorzitter. De intrede van Liebkneclit verwekt eenen grooten geestdrift. Liebkneclit zegt dat, moest de republiek hem uitdrijven, zij zich beneden het peil der koningdom- men zou plaatsen. Het congres bespreekt de algemeene kiezingen van 1892. Over de FJzas-Lotharinger kwestie zegt Liebknecht Laat ons eerst een sociaal- domocratische republiek stichten, dan zal die kwestie van zelf opgelost zijn. Met het geweld der wapens zal er nooit een einde aan komen. Wij, duitsche secialisten uit den Rijksdag, wij blijven protesteeren tegen den oorlog van 1870. De minister van binnenlandsche zaken heeft nog geen besluit genomen opzicli- tens M. Liebknecht. Alvorens te handelen wil hij den nauw- keurigen tekst bezitten van Liebknechts redevoering. Trier, 27 Sept. rroces over het II. Kleed. Vonnis De theoloog Reichardtis veroordeeld tot G weken gevangenis voor beleediging van den katholieken eeredienst en smaad jegens den bisschop Koliring. De drukker Sonnonburg kreeg 3 weken gevangenis. New-York, 27 sept. M. Cleveland heeft een manifest uitge- veerdigd, waarin hij verklaart de kandi datuur tot het presidentschap aan te nemen. Het is een feit, dat de socialistische en communistische leerstelsels een overgroot aantal aanhangers, vooral onderdo arbei dende klassen, hebben gekregen,dat daar uit erge wanordelijkheden zijn ontstaan en nog ergere de maatschappelijke orde bedreigen. De eerste oorzaak van dezen bijval is het liberalism, dat, door zijne aanrandingen,spotternijen en lasteringen, het geloof ondermijnd en met den eerbied voor liet gezag van God, den eerbied voor alle gezag weggenomen heeft. Vele liberalen, de heer Frère-Orban on der andere, wenden aan. wat zij kunnen om den voortgang der socialistische prin ciepen te keer te gaan, doch, altoos even vooringenofnen tegen den godsdienst, weigeren zij dezen echter het eenig doeltreffend wapen cr tegen te gebrui ken.Zij prijzen, ja,het verplichtend Staats onderwijs aan, als geschikt om alle wan begrippen en gebreken te ontwortelen; alhoewel de ondervinding van hetgeen in Frankrijk en Duitscbland voorvalt, klaar blijkelijk toont hoe onmachtig het ver plichtend onderwijs is, om tegen het. so- cialismus, het zedenbederf en de overtre ding van het strafwetboek te worstelen. In dit punt is het verplichtend onderwijs der liberalen even krachteloos als het al gemeen stemrecht der socialisten. Wat bedroevend is, is dat de liberalen, die reeds veel van de werking der anar chisten lijden en er grootere onaange naamheden van te gemoel zien,nog immer hunnen strijd legen den godsdienst voort zetten. Leest hunne dag- en weekbladen wij spreken niet van die der socialisten maar van die, welke door het oude libera lism wordt ondersteund, en in elk nummer zult gij heimelijke of brutale be wijzen aantreffen van haren ongods- dienstigen geest. Het zijn ofwel beschul digingen tegen priesters en nonnen, zoe monsterachtig, dat de geest weigert er aan te gelooven; beschuldigingen nog in gec- nendeele door een rechterlijk onderzoek bekrachtigd, maar voor waarheid voort- verteld op de getuigenis van godsdienst haters, die tot alles bekwaam zijn en geen het minste geloof verdienen. Daarbij, her haalde spotternijen tegen hen, die in den gang der wereld de werking der godde lijke Voorzienigheid erkennen; beschim pingen tegen de hand Gods, die, op de aarde, welcens de rechtvaardigen slaat en de boozen verheftverminking der ge schiedenis en der dagelijksche gebeurte nis, om den godsdienst een hatelijken rol te doen spelen en met donkere inzichten te beladen. Ziedaar waarom wij het liberalism be vechten. Volgaarne bekennen wij dat er onder de oude liberalen nog personen zijn die niet geheel met den godsdienst hebben afgebroken, ofschoon hun verkeer zeker lijk hun geloof en hunne .godsvruch t heb ben verzwakt, doch het liberalism in liet algemeen, in het verledenjevenals op den dag van heden, heeff eene ongodsdienstige en anti-katholieke strekking. Het onderwijs, op zich genomen, is ge lijk de petroobde eerlijke man onderhoudt r mede zijne lamp, de hellevegen der .'arysche omwenteling staken er de schoonste gebouwen mede in brand.(Wil lem Verspeyen.) Eene protestansche Dominé schreef aan eene Amerikaansche gazet de opvoeding zonder godsdienst verandert de menschen in duivelen, en de schelmstukken verme nigvuldigen bijzonderlijk daar waar die soort van scholen bestaan. Lamartinc, sprekende van do godsdien stige scholen, noemde ze prosputten van kinderen. Ik aanzie den invloed der Kerk over do school als een noodzakelijke hefboom in de opvoeding en de Kerk heeft een onbe- twisbaar recht van medewerking in de school. (Puttkamer, minister van Pruisen in 1879). De verstandelijke ontwikkeling,op haar genomenen en van de zedelijke en gods- dienstigeontwikkeling afgescheiden, wordt eene bron van hoogmoed, van weder- spannigheid, van ikzucht, en diensvolgens van gevaren voor de maatschappij. Het betcekenl weinig, als ,een geestelijke een uur of twee per week in de school door brengt, de luchtkring zelf der school moet godsdienstig zijn. (Guizot). Het voornaamste doelwit der opvoe ding moet zijn, dat zij leere met juist heid redeneeren, de driften overwinnen en de deugd oefenen. (Richardson). De maatschappij moet door degodsdienstige opvoeding der jeugd herschapen worden, of zij zal met al hare huidige voordeelen in den afgrond eener nieuwe barbaarsch heid verzinken (Laurentie). Eene der grootste rampen voor de maat schappij is dat het onderwijs zonder den godsdienst wordt verspreid. (Monier). Beter geene scholen, Üan scholen waar de kinderen in gevaar zijn hun Geloof te verliezen. (Graaf d'Arco-Zinneberg.) Hoort hier een woord van den ver maarden Victor Hugo Men moest voor de rechtbank doen verschijnen al de ouders die hunne kinderen zenden naai scholen waarop geschreven staatHier onderwijst men den Godsdienst niet. Waarom sprak deze republikein alzoo Omdat hij overtuigd was dat de ouders op die wijze medewerken om van hunne kinderen slechte menschen te maken, en dat zij alzoo medeplichtig zijn aan de mis- neer gen VAM LORETTO. Historisch verhaal uit den tijd der o verweldigig ing van de Kerkelijke Staten in 1860. (3* Vervolg.) Ik zelf heb daarnaar reeds dikwijls geïnformeerd, maar het nooit te «etc kunnen komen. Ik woon drie jaar te Loretto, en de kluizenaar reeds zes. Wat men mij van hem verhaald heeft, is van weinig belang. Niet verre van het stadjen, op eene eenzame plaats, stond *en schier onbekend huisje. Op zekeren dag zag men er eenen man met witten baard uitkomen, die iede- ren morgen naar de basiliek ging om mis te lezen. Maar niet eene der klappeicn van het stadjen is ooit iets over zijn verleden te wete kunnen komen. Hij brengt zijnen tijd door met bidden en het bewerken van zjjn teuntje zijne deur slaat altijd open voor de armen, die hij goeden raad en aalmoezen geeft. Gij I tiet dus, wat al moeielysbcden om iets te wete le komen.... te boven zoo als de Maar moeielijkhcden die zeker zullen gekomen worden door eenen r voorzitter der carbonari van Loretto. Gevleid door den lof van den president van den Op persten Raad, vergat Aldobrandino zijne bezwaren en zei Ik zal al doen wat ik kan, om hel vertrou wen welke men in mij stelt, weerdig te zijn. Als ik mij niet vergis, bestaat mijne taak dus hierin inlichtingen inwinnen over levensloop' van den kluizenaar van Loretto over zijn onderhoud met den stafofficier van generaal de Lamoricière, welken laatste ik zoo spoedig mogelijk moet dooden. i Gij hebt alles goed begrepen. Het carbonarisme vertrouwt op uwen moed en op uwe behendigheid, om deze dubbele taak te vervullen. Gij kunt nu gaan broeder. Moge uwe poging men welslagen bekroond worden. Terwijl Aldobrandino, niet meer denkende aan zij nen zoon, zich opgeblazen van trots verwijderde,sprak de president tol de twee andere gemaskerden Ziet met welk een genot hij zijn eigen ongeluk I gemoet loopt 1 Laat men zijnen eigen levensdraad n,aar afsnijden, door onzen groolen vijand te do-den En els hij onze voorschriften te buiten gaat, daden die hunne kinderen later zullen be drijven. Aan de ouders die hunne kinderen in de ongodsdienstigheid laten opgroeien, maginen het woord van het H.Schrift toe sturen: - gij hebt den glans van uwen roem bevlekt, gij hebt uw nageslacht onteerd, ij hebt de gramschap van God op uwe inderen getrokken en zijne straffen op uwe uitzinnigheid doen nederdalen. - (Eed. 47,22) H. Paus Leo en de H. Rozen krans. Nieuwe Encycliek. De nieuwe encycliek van Z. H. over den H. Rozenkrans bevat eene aanprijzing dier devotie, vooral met lie t oog op 'pau zen naderend gouden bisschops-jubilé. Z. H. de Paus herinnert eraan, hoe van zijn prilste jeugd af de devotie tot de al lerzaligste Maagd, door hem werd be mind en beoefend, hoe, inzonderheid na zijne verheffing tot de Pauselijke waar digheid, de vrucht dier devotie in ruime mate zich openbaarde, hoe een rechtma tig gevoel van dankbaarheid hem aan spoorde om legen de aanstaande October- inaand de kinderen der Kerk tot veree ring van Maria op te wekken. De voortreffelijkheid van het Rozen kransgebed wordt vervolgens aangetoond uit zijn oorsprong en zijn aard uit de volkomen overeenkomst, die er bestaat tusschcn de noodwendigheden onzer da gen en de oefeningen van geloof- door den Rozenkrans van ons gevorderd, de daden van deugd, waartoe wij door dat gebed worden opgewekt. De H. Vader bevestigt voorts de geeste lijke gunsten, door Z. H. in vroegere ja ren aan de viering der Octobermaand ver bonden, en beveelt zich aan in de gebeden der geloovigen. opdat bij zijn hoogen leef tijd en de zware lasten, op zijn schouders gelegd, Maria, de machtige en liefdevolle koningin den Stedehouder van haar God- delijken Zoon steune en versterke. Vooral bij de nadering van zijn gouden bisschops- jubile gevoelt de H. Vader behoefte aan de smeekingen zijner geestelijke kinderen, opdat, door Maria's tusschenkomst, God hem de kracht verleene zijn verheven ainbt immer tot Zijne eer te blijven bedie nen, tot heil der Kerk, tot voordeel tevens van dengenen, die lasteren wat zij met kennen. Ten slotte verleent de H. Vader, onder aanroeping der Koningin van den Allerheiligsten Rozenkrans, aan alle ge loovigen den apostolischen zegen. M. Nothomb is nog altijd te Pétange. in liet groothertogdom Luxemburg. Hij is erg ziek geweest, maar niet zoo erg als sommige bladen wel beweerd hebben. Nu is hij geheel genezen. Hij zal in alle geval slechts tegen de heropening der Kamer to Brussel terugkeeren. Gran! do Mierode. Het is nu zeker dat graaf de Merode tot minister van buitenlandache zaken zal worden benoemd. De Koning is hem zeer genegen en het jonge hoofd der oudeen vaderlands lievende familie de Merode, is niet minder goed gezien door zijne toekomende coi- legas. Men is zeker dat die keus door de rech terzij goed zal onthaald worden, want M. de Merode is altijd innig verkleefd geweest aan de politiek der rechterzijde, zelfs toen hij in de Kamer tusschen de Brusselsohe independenten zetelde. Het zal met M. de Merode gaan, zooals hot met M. de Burlet gegaan is, die als minister in de Kamer terugkeerde, toen hij geen afgeveerdigde meer was. Er zijn van die namen, die van rechtswege in het parlement thuis hooren zij kunnen soms door een slechts bedacht kiezerskorps verwijderd worden, maar weldra worden zij er onvermijdelijk door de stem des volks teruggeroepen. M. do Merode zou vroeg of laat, en eerder vroeg dan laat, opnieuw een par lementair mandaat bekomen hebben.Maar in afwachting doet de Koning er zeer wel aan, die beslissing van het kiezerskorps te voorkomen, en den ex-afgeveerdigde van Brussel eene plaats te geven in den ministerraad. Er zal voorzeker geen enkel lid der linkerzij gevonden worden, dat deze echt Belgische benoeming niet zal goedkeuren. (Handelsblad.) Alt* zi| uianr wilton. Bara en andere geuzen beweren altijd, dat het voor de Walen onmogelijk is de Vlaam- sche taal goed te leeren. Die valsche bewering is reeds dikwijls wederlegd, doch ziehier nog een klinkend bewijs, dat de Walen zich zoo goed kunnen beoefenen als de Vlamingen zelf. In de wedstrijd van 1892, tusschen de middelbare scholen van den eersten graad zijn de prijzen voor Vlaamsch opstel gewonnen door VIJF WALEN en DRIE VLAMINGEN' De "Walen behaalden de TWEE EERSTE PRIJZEN Is dat geen klaar bewijs dat de Walen wel degelijk Vlaamsch kunnen Wij denken dat M. Coremans dat wel eens onder Bara's neus zal wrijven. Groote hervormers. - Het gaat er waarlijk ferm door in de socialis tenwereld. 1° De socialistische krach van Meenen. 3° Ruzie in 't socialistisch huishouden te Antwerpen, scheuring, broodroover(j tegen kleinen door grooten. 3° Tekorten en onregelmatigheden in het Volkshuis te Brussel tien duizend franks naar de maan afstelling van verscheidede bedienden. IN DE KLUIS TE LORETTO. Eindelijk ben ik dan toch gereed mijn zonne- jjzcr is in orde, Hel is pas vijf minuten voor elven ik heb dus nog meer dan eene uur tijd om de juistheid ervan na te gaan. J)e grijzaard die deze woorden halfluid bij zich zeiven spiak, was zou eenvoudig gekleed en bevond zich in zulk eene sobere omgeving, dat de gouden, met bril janten bezette horlogic welke hij in de hand hield, bij al liet overige zeer afstak. De horloge zei van weelde al het andere wat men zag, getuigde van armoê. In afwachting dat de zon haar toppunt /.ou hereiken, krasle de kluizenaar den naam Stradella uit de biu- nenkast der horloge en hij ging daarna een weinig in in de schaduw der hoornen wandelen, want den 18 Mei 1800 was het onzcggeljjk heet, De man las zijnen brevier. Ten twaalf ure precies keerde hij naar zijnen zonne wijzer terug en zette hem met de meeste Juistheid. 't Is nu a! effen en klaar, zei hij vergenoegd Nu kan die ongelukkige Silvio Harrello mijne hor loge krijgen en er zijne vrouw en vier kinderen brood voor koopen. 't Ware toch hard geweest voor deu man, ilic arme schepsels zoo met zich op straat gezet le zien. Ik begrijp eigenlijk niet hoe het mij niet eer is ingevallen hem mijne horloge te geven, want een zonnewijzer is gemakkelijk om maken, cu zulk kostbaar zakuurwerk past eigenlijk niet voor eenen armen kluizenaar. Maar eensklaps hield de edelmoedige grijsaard op, want hij bedacht dat dit uurwerk eene dierbare herin nering was uit zijne jeugd zijn goede vader had het hem gegeven op den dag zijner eerste communie. De vurige naastenliefde van den heiligen man echter weldra de slem der natuur tot zwijgen bracht. Maar nu rees er plotseling een nieuw bezwaar i. Als een arme daglooncr zulk een kostbaar uurwerk met edelgesteenten en familiewapens versierd, te koop aanbood, zou hij dan niet onder verdenking van dief- w orden gevangen genomen De kluizenaar zou eene akte van schenking kunnen afgeven, maar daar toe zou hij zijnen familienaam moeten bekend maken, en hij wilde onbekend blijven. Daar bedacht hij dat zijn vriend, generaal de Tin- gremont, die zich loen te Ancóna bevond, hem dienst zou kunnen zijn. Aanstonds ging hij in de kluis en schreef eenen brief aan den adjudant van den pauselijke» bevelheb ber. hem verzoekende de horloge te willen verknopen, daar zij in handen van eenen edclroangceoeachterdocht zou opwekken, zoo als bij eenen eenvoudigen boer. De kluizenaar mick van den brief en de horloge een pakje, verzegelde het en ging toen vergenoegd zijne klui. rond. Het gebouwtje was zeer eenvoudig twee kamers met een dak erop. kamer diende hen bibliotheek en celkamer, waar hij tevens de bezoekers ontving, die raad of troost bij bem kwamen zoeken c andere lag eene soort van bed, en daar delgde hij, in gebed en boete, de vroeger begane fouten van den man der wereld uit. Terwijl de kluizcuaar aan het geluk dacht dat bij in armen Sylvio Haccelto met zijne goede daad zou verschaffen, werd er aan de deur geklopt. De kluizenaar ging openen,en vond een jongmcnsch met een innemend en verstandig uiterlijk, die beleefd vroeg t Heb ik de eer tct den kluizenaar van Loretto M spreken i Ik ben degene die zoo genoemd wordt, ni|jn vriend. i Dan hen ik belast u dezen brief te overhandi gen. De kluizenaar noodigde den jongeling nader te ko men, en hij geleidde hem in het schaduwrijk laantje van zijnen tuin. Nauwelijks had hij den brief geopend, of hy riep verheugd uit Ha, een brief vau paler Sauvel Toen de kluizenaar den brief gelezen had, zeide hij wetwilleud i Pater Sauvel spreekt met den meesten lof van u mijn jonge vriend hij zegt mij dat men nooit iets an ders dan lof tot u bad te richten, gedurende de zea aren van uw verblijf op het collagie te Vannes. (Wordt voortgezet.J

De Denderbode | 1892 | | pagina 1