NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 5 October 1802. 10 centiemen per nummer. 47s'" Jaar, IV0 2712. advertentienprijs Politiek overzicht. Een man van karakter. DE KLUIZENAAR Lager Onderwijs. Opgepast De Grondwetsherziening. LANDBOUW. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRI.TS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanliën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij c. VAK DE PDTTE-GOOSSF.NS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de adverlentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Puris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. AALST, 6 OCTOBER IS92 Engeland. Eendracht vooral Naar aanleiding van de dezer dagen te Cork gehouden meeting der Vereeniging van verdrevene pachters Association of evicted tenants waar, naar men weet op Mac Carthy en Redmond een beroep werd gedaan om zich met den bisschop Crooke te verstaan, over opeiscliing der te Parijs bij de Munroe-Bank neèrgelegde fondsen voor de Iersche zaak heeft de parnellistische oud-afgeveerdigde Harri son, te Kingston eene rede gehouden, waarin hij, namens zijne vrienden, voor stelde de bedoelde fondsen door eene ge mengde commissie te laten beheeren, waar in twee parnellisten en twee anti-parnel- listen zullen zitting nemen. Hij vreesde, dat bij langer uitstel eener schikking tot opvraging der indertijd door Parnell en Mac Carthy gedeponeerde gel den, deze ten laatste in handen van de Fransche regeering zouden vallen. Moge de financieele samenwerking van zulk eene gemengde commissie weldra ook tot samenwerking op politiek terrein aanleidig geven, en de Ieren weer eene partij vormen Duitschland. De Rijksdag. De duitsche Rijksdag zal, naar bericht wordt dit jaar door den keizerin persoon geopend worden, ten einde de groote beteekenis dezer nieuwe zitting te doen gevoelen. Ook moet thans tot de vernieuwing van het bureel worden overgegaan, wat we gens eenvoudige verdaging in de twee laatste jaren overbodig was. Men verwacht echter algemeen dat het vorige bureel eenvoudig zal herkozen worden ten spijt van de nationaal- liberalen, die met hunne 39 stemmen te weinig gewicht in de schaal leggen om ze naar hunne zijde te doen overhellen. Het nieuw legerplan. Volgens be richten uit Duitschland is het nieuw legerplan thans bij den Bondsraad inge diend, en wel onder den titelOntwerp eener wet betreffende de legersterkte op voet van vrede van 1 October 1890 tot 31 Meert 1899. Zooals men zich zal herinneren, was in 1887 de legersterkte op voet van vrede vastgesteld voor den tijd van zeven jaar en was ook bij eene nadere wet in 1890, de termijn bepaald tot 31 meert 1894. In het thans aangeboden ontwerp wordt deze termijn ^derhalve een half jaar ingekort en de nieuwe termijn vastgesteld op 5 1/2 jaar. Volgens de Nat. Zlg. echter, is het ontwerp, dat eene jaarlijksche meerdere uitgave van 55 en eene buitengewone uitgave van 05 millioen noodzakelijk maakt, nog slechts bij het pruissisch ministerie neèrgelegd, om vandaar naar den Bondsraad gezonden te worden. Zwitserland. Grondwetsherzie ning. De dagbladen hebben eenge- deoltelijken uitslag meêgedeeld van de volksstemming in het kanton Tessino, over de herziening der grondwet. Die ge deeltelijke uitslag laat reeds voorzien dat de einduitslag zal wezen herziening. De hoofdbepalingen der nieuwe wet zijn Het uitvoerend gezag wordt opge dragen aan den Raad van State. Het volk heeft het recht tot het kiezen der leden van hel beroepshof en de bevoegdheid, den voorzitter der Kamer in staat van beschuldiging te stellen. Ook de distrikt- rechtbanken en de vrederechters worden door het volk gekozen. Voor al deze ver kiezingen zal een stelsel van evenredige vertegenwoordiging worden ingevoerd. Het volk heeft het recht de regeering, welke het zich gegeven heeft, weêr te ontslaan. Het ontwerp bevat verder bepalingen betreffende eene van de omstandigheden afhankelijke volksstemming in zake van wetgeving, en geeft eindelijk het volk het recht op wetgevend gebied het initiatief te nemen. Wij hebben in ons nummer van zondag 11. gesproken over de benoeming of ver kiezing van den Lord-Meier van Londen. Dc gekozene, de heer Stuart Knill, is ccn R. Katholiek, een volbloed katholiek, een man die durft openbaarlijk toonen wat hij is, in een woord, een man welke noch om het hoogste eereambt, noch voor al de eerbetuigingen der wereld, op godsdien stig gebied, geen hair breed zou toegeven uit vrees van als eenen flauwhertigen aanschouwd te worden. Ij Ami de l'Orde, een katholiek blad van Namen, sprekende over deze verkiezing, looft de houding van den nieuwen Lord-Meier en maakt er de vol gende passende overweging bij die wij hier naar eene letterlijke vertaling van - Het Fondsenblad laten volgen - Een schoon voorbeeld van krachtda- diglieid en tevens van waardigheid, n wordt ons, katholieken, door eenen Engelschman gegeven. - Donderdag moest overgegaan worden tot de kiezing van eenen Lord-Meier voor Londen. Het ambt van Lord-Meier, het hoofd der stad, is heel belangrijk, bovenal uit hoofde der voorrechten en der eer die cr aan vast zijn. De lord-meier is een der grootste personagiën van het Ver- eenigde Rijk. Dit ambt is dus, gelijk men wel den- ken kan, heel benijdenswaardig. VA1V LORETTO. Historisch verhaal uit den tijd der overweldigiging van de Kerkelijke Stalen in 1860. (5' Vervolg.) Hoe weet gij dat generaal de Lamoricière naar Casteltidardo gaat vroeg Aldobrandino. Wel, de domme boer, jbij wicn hij zijnen intrek neemt, is een mijner kennissen, die vroeger te Parijs is geweest en daar den generaal, die toen nog kapitein was, heeft leeren kennen. Zij hebben elkaar later te Aneona teruggezien, waar CafTarelli hem tot een be zoek te zjjnen uitnoodigdc. De generaal nam het aan, en CafTarelli is er nu zoo trolsch op, dat hij het overal rondbazuint. Maar ik kan den generaal toch niet doodsteken terwijl hij bij zijnen vriend is. Ik zal een ander middel moeten zoeken om 't carbonarismc van hem te ont slaan. Verlaat u maar op mijik heb een schoon plan. Juist opdat ge het beter zult kunnen bcoordeelen, neem ik u van hier mede recht naar de plaats waar het moet afgespeeld worden. Toen zij bij de boerderij waren aangekomen, wees Beppo Sella zijnen makkir het huis aan en zeide Daar hebt gij de deur waardoor gij moet binnen gaan en vragen om den generaal onder vier oogen te spreken. Ik zal u wel waarschuwen als het geschik te oegenblik gekomen is. Ah, gij zult er dan ook zijn Ik heb mijnen vriend CafTarelli verzocht mij den generaal voor te stellen. Ik moet u toch ter hulp kunnen komen, indien de omstandigheden u noodlot tig zijn. Maar ik ga u mijn plan verder uitleggen. Ik zal zorgen dat eene venster, die in den tuin uitkomt, blijve open staan, opdat gij daard»or de vlucht kunt nemen, voor dat geheel het huis In rep en roer is. Hoe vindt gij dat denkbeeld Uwer volkomen wéerdig. Een bandiet die *s nachts wil Inbreken, zou het niet beter kunnen aanleggen. Doch ik zou liever met open vizier tegen over mijnen vijand staan en leven tegen leven wagen. Ecp opene strijd, ja maar ais een sluipmoordenaar werken, bah Zoo is hel hevel van den Oppersten Raad. Gij hebt het zelf aldus verkozen, i Helaas, ja. Binstdien waren beiden het hnis rondgegaan. Ziet ge die venster daar vroeg Beppo Sella, - Dit jaar is het een katholiek, de heer Stuart Knill, die volgens het gebruik en de volgorde moest gekozen worden. - Deze bediening, die maar één jaar duurt, werpt geene geldelijke voordee- len af, integendeel, zij sleept groote, zeer groote uitgaven na zich. Ook moet men rijk, zeer rijk zijn wil men tot dit ambt kunnen verheven worden. Nu, Stuart Knill is heel rijk, maar hij is katholiek en deze laatste hoedanig heid alleen zou in veel gevallen vol doende wezen om niet gekozen te wor den, bovenal wanneer men in aanmer king neemt dat de Lord-Meier moet ge kozen worden door zijne pairs, de schepenen, grootcndeels tot den angli- kaanschen eeredienst behoorende. In België zou zulke benoeming onmo gelijk wezen. Veronderstel nu eens dat men meldde dat de katholieke graaf de Mérode, burgemeester der stad Brussel gekozen werd door de liberale schepenen der hoofdstad indien wel te verstaan in België de burgemeesters door hunne schepenen gekozen werden wat zou men zeggen - 't Is onmogelijk, 't kan niet zijn zoo veel rechtschapenheid f treft men bij de Belgische liberalen niet aan Nu. wat eene onmogelijkheid wezen zou in België, is een verwezenlijkt leit in Engeland. En ziehier in welke buitengewone, karakterschetsende omstandigheden en op welke voorwaarden Knill zich kie zen liet. De aftredende Lord-Meier, waar schijnlijk eene soort van Lemaltre in dat land, verstoutte zich, melden de de- pechen, eene reeks vragen te stellen aan den heer Stuart Knill. Onder deze vra gen treffen wij de twee volgende heel typieke aan Zult gij, indien men u tot Lord-Meier kiest, een kapelaan noemen der meierij, i gekozen onder de leden der gevestigde i anglikaansche kerk Zult gij tegen- woordig zijn bij de officieele ceremoniën, aan de kerkelijke plechtigheden die plaats hebben in Sint-Paul, in Sint- Laurent en andere gebouwen, alwaar do kerkelijke plechtigheden volgens den anglikaanschen ritus geschieden Wat zouden velen onzer katholieken geantwoord hebben Op die vraag zullen wij met ant- woorden. Het krachtdadig antwoord i van Stuart Knill is eene voorbeeldige les zoo niet voor allen dan toch voor vele onzer mannen. De nieuwe Lord-Meier zegde Indien n ik Lord-Meier gekozen ben, zal ik eenen kapelaan mijner kerk benoemen. Maar ik zal de Aldermen der stad Londen verzoeken eenen clergyman der geves- tigde anglikaansche kerk te kiezen om de officieele bedieningen waar te nemen; aan dezen zal de gewoonlijke jaarwedde betaald worden die aan den kapelaan i van den Lord Meier is toegekend. Ik zal zelf de diensten van mijnen eigenen kapelaan betalen. Ik zal de diensten der gevestigde anglikaansche kerk niet bijwonen, maar met de toe lating van mijne seniors in het hof der Aldermen, zal ik eenen locum tenens benoemen om my bij die plechtigheden te vervangen. - Gelijk men bemerkt de fiere, moedige en waardige houding van Stuari Knill waren geen beletsel voor zijne verkiezing. Wat les voor sommige halfslachtige katholieken die altijd toegeven en hunne katholieke grondbeginsels gedeeltelijk over boord smijten, om aan de liberalen te behagen of er eenig voordeel door te genieten. Dat zij er zich aan spiegelen Daar moet ge doorspringen loop dan den tuin door, en gij zult dit deurtjen in den mnur open vinden; daar zal ik voor zorgen. Goed, allerbest, verslaan Terwijl Aldobrandino aandachtig rondkeek en de ligging der plaats in zijn geheugen prentte, wierp Bcppo Sella hem eenen blik vol haat toe en dacht Vermoordt den generaal maar Zoodra gij vlucht, zal ik hier achter het poortje staan en u neersteken. Alfonso bad eene bijzondere godsvrucht tot de H. Maagd. Zijne moeder, die reeds in zijne prilste jeugd gestorven was, had de kiem daarvan in zijn herte legd. en deze was welig ontwikkeld. Vooral sedert dc ongelukkige vrouw bemerkt had dat haar echtgenoot zich lot de verfoeielijkheden van het carbonarisme had laten overhalen, had zij haar kind eene vurige devotie tot dc Moedermaagd inge prent. Altijd vreesde zij ervoor, dat ook de zoon zich in de dwalingen des vaders zou laten mcèslepcn. Toen zij op haar sterfbed lag. had zij haren echt genoot die wecncnde aan hare sponde stond, plechtig doen beloven dat hfj Alfonso eene godsdienstige oplei ding zou doen geven en hem alhouden van alle aanra king met het carbonarismc. Aldobrandino beloofde het, en zijne vrouw stierf ge rust. Zij kende haren man; en wist dat hij zijn woord niet zou breken. Vooraleer zij echter den laatslcn snik gaf, riep zij Zekere schoolopzieners bewegen hemel en aarile om katholieke gemeentebesturen het kosteloos onderwijs te doen invoeren. Gelukt men niet met openlijk te werken, men gebruikt de volgende list. De school meester, afgericht door den schoolopzie ner, laai aan den eenen of anderen huis vader hooren dat een man van zijnen staat en conditie niet behoeft te betalen voor het onderwijs zijner kinderen; hij moet daar eens over spreken aan de heeren Burgemeester en Schepenen... Zekeren dag komt de man bij Burgemees ter of Schepenen, klaagt en jammert over slechten en duren tijd,ja,'t valt hem lastig het schoolgeld le betalen, enz. De Burge meester en de Schepenen, die geen kwaad vermoeden, antwoorden: ja, man, 't zijn slechte tijden, gij hebt veel lasten, ehwel, uwe kinderen moeten niet meer betalen. Achter zoo eenen Jan, komt een Piel en achter eenen Pier, Koben, en weldra zijn er in de school nog slechts weinige leerlingen die schoolgeld betalen want als Jan, Pier en Koben voor hunne kin deren niet betalen, waarom zouden dc mijnen betalen De Gemeente-ontvanger heeft schoon achter het schoolgeld le loo- pen, de veldwachter met kwijtbriefjes rond te zenden, de schoolmeester te ver manen, er komt niets in de kas. De toer is gespeeld, zegde Bouvier zaliger, en de schoolvos is doof, blijft doof, en lacht in zijn vuisten. Na een jaar of twee is metderdaad het onderwijs kosteloos en om moeilijkheden te voorkomen, wordt nu door den Gemeen teraad wettelijk gestemd, hetgeen men door list ingevoerd heeft. Opgepast, katholieke gemeentebestu ren! Het kosteloos onderwijs even als het wereldlijk onderwijs is een uitvindsel der Iogie, dus een oorlogstuig tegen het katholiek onderwijs. Opgepast Katho lieke mannen mogen de hand niet leenen aan het wolgelukkon van het helsch plan der vrijmetsslarij. Eens een liberaal minis terie tot stand gekomen, zal men, doch te laat, zien hoe men eenen put gedolven heeft voorliet katholiek onderwijs. Opge past dus Aan de gemeenteraden alleen kent de wet het recht toe het kosteloos lageronderwijs in te richten aan de ge meenteraden alleen komt het toe jaarlijks de lijst op te maken der arme kinderen die het kosteloos onderwijs genieten. Op gepast en één oog in "t zeil gehouden! Nim mer mag vergeten worden het woord van den diepbetreurden Victor Jacobs Er zijn niet meer reden om het koste loos onderwijs te geven aan het kind van eenen weihebbenden huisvader als om hem brood of andere hulp te geven. De Herzieningskommissie der Kamer van Volksvertegenwoordigers hield maan dag ten 2 ure eene zitting. Alleen MM. Ancion, Frère Orban én Coremans waren afwezig. De ministers Bcernaert, I)e Burlet en De Bruyn waren in de zitting aanwezig. De bespreking heeft tot 4 1/2 ure ge duurd. maar leverde weinig belang op. De orde der besprekingen en andere vraag stukken van huishoudelijk belang werden geregeld. M. Janson heeft daarna lezing gegeven van zijn voorstel van algemeen stemrecht en heeft 15 categoriën van personen aan geduid, die als onweerdig van het stem recht zouden moeten uitgesloten blijven. Donderdag, ten 1 1/2 ure, nieuwe ver gadering. M. Féron zal zijn stelsel van eene economische en politieke Kamer ont wikkelen. Eene liolstede /.onder voo of cl© voordooien dor groenbemost! tig; In mngere gronden. Wij lezen in den West- vlaamschen Landbouwer Eene hofstede zonder dieren, dat is bijna eene ongelooflijke en onverstaanbare zaak vooreenen landbouwer. En nogtans, het is eene waarheid. Een onzer voornaamste landbouwers heeft er willen ooggetuigge van zijn daarom deed hij dezer dagen een bezoek naar de hofstede van Mijnheer Denis Verstappen-Cantillon te Diest, een groot eigenaar der streek, maar ook een der grootste weldoeners van landbouw en wetenschap. Hij werd er buitengewoon goed onthaald en kreeg met de meeste bereidwilligheid den nauwkeurigsten uit leg op alle gestelde vragen. Die hofstede wordt beboerd zonder dieren, dus ook zonder stalmest. Dat er goede uitslagen bekomen worden is niet noodig gezegd want vele landbouwers der streek volgen het voorbeeld van Mijn heer Verstappen na, ten teeken dat zij het wel goed vinden. De wolfsboon of lupijn is om zoo te zeggen de eeifigc meststof die men in den haren zoon bij hare bedsponde zij kustte hem. ter- ijl zij zeide Alfonso, vergeel 'dien oogenbiik nooit. Denk al tijd aan uwe moeder cn onthoud het laatste wat rij u zegt Blijf altijd getrouw aan de Kerk. Gij zijt nog wel zeer jong. mijn kind maar dit gebed kunt gij wel onihouden H-Maria, bescherm mij en weerhoud mij van het carbonarisme. Zeg het nu na, mijn jongen. Alfonso herhaalde al snikkende De H. Maria, besoherm mij en weerhoud mij van het carbo.... i Hel carbonarisme. mijn kind. Vergeet dal woord nooit het cwbonarisme. Prent het diep in uw ge. beugen. Het carbonarisme is eene erge sekte. Wend u altijd af van degenen die het zouden prij- zen. Maar de liefde der ccbtgenoote deed zich in het ge moed der moeder hooren, en dc stervende hernam Gij inoogt nooit den carbonaro haten, Alfonso t gij inoct hem beklagen, want er zijn onder ben man. i «en die slechts afgedwaald zijn en niet met boos opzet tot het carbonarisme overgingen.... Zijne moeder stierf, met een gebed voor de hckce- ring haars eehtgenoo's op de lippen. Alfonso bleef al- lijd de levendige hcrinncriugen bewaren van hetgeen er aan dit sterfbed was voorgevallen. Vijftien jaren lang had hij iederen morgan en iederen avond bet ge- he 1 dat zyne moeder hem geleerd had. Later, op liet collegie der Jesuleten, w-aar zijn vader hem. volgens de l»elofte aan zijne stervende vrouw ge daan, had heengezonden, leerde hij de beteekenis van dat gebed kennen, toen hem de afschuwelijke stelsels, van het geheimgenootschap Ier vermijding en bestrij ding werden ontvóuwd. Mod begrijpt dus wel eene ontzetting de ziel van den armen jongeling vervulde, toen hij hoorde «dat zijn vader deel rniek van die hooze sekte, en als hij ver nam op wrike verschrikkelijke wjj/e Aldobrandino aan de uitvoering harer plannen mee wrocht Te ver geefs trachtte bij in zijn hert zijnen vader te veront schuldigen de rede verlette zich er tegen. Arme moeder, dacht hij, hoe zeer had hij ge- lijk mij tegen die sekte te waarschuwen Ik zie hel aan mijuen ongclukkigen vader. Van het een komt men tot het ander van een heimelijk lid, wordt men een sluipmoordenaar. Lieve moeder, hoezeer hebl gij moeien lijden Gij die nu bij den Aller- hoogste zijt, ziet neder op uwen zoon en help mij. Wat moest ik doen Mijnen vader verraden, hem aanklagen t Dat kan ik niet. Maar den generaal den verdediger des Pauzen laten vermoorden Dat mag ik niet. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1